نشت DNS چیست و چگونه می توانید از آن جلوگیری کنید؟ |


DNS چیست؟?

DNS مخفف Domain Name System است و مسئولیت ترجمه نام وب سایت ها به آدرس های IP و بالعکس را بر عهده دارد. به DNS به عنوان دفترچه تلفن اینترنت بیاندیشید – این امر ارتباط بین دستگاه های متصل به اینترنت و وب سایت ها را ممکن می سازد ، و هر سرور DNS دایرکتوری از نامهای دامنه را که می تواند به آدرس های IP ترجمه شود ، نگه می دارد..

نشت DNS چیست؟?

نشت DNS معمولاً هنگام استفاده از سرویس VPN رخ می دهد. در اصل ، یک نشت DNS زمانی است که نمایش داده شدگان DNS به خارج از تونل رمزگذاری شده VPN ارسال می شوند ، یا وقتی سرور VPN یا از آن عبور می کند یا نادیده گرفته می شود.

چگونه نشت DNS بر شما تأثیر می گذارد?

هنگامی که یک نشت VPN DNS رخ می دهد ، ترافیک آنلاین شما دیگر بدون نظارت است زیرا ISP شما می تواند درخواستهای DNS شما را ببیند ، به این معنی که آنها می دانند وب سایت هایی را که مرور می کنید یا از چه برنامه های وب سایت استفاده می کنید.

علاوه بر این ، یک نشت DNS همچنین می تواند موقعیت جغرافیایی واقعی شما و محل ISP شما را در معرض دید شما قرار دهد. به نظر می رسد یک مشکل بزرگ به نظر نمی رسد ، اما این نوع اطلاعاتی است که هکرهای حیله گر می توانند برای پیگیری آدرس IP واقعی شما استفاده کنند.

آنچه باعث بروز نشت VPN DNS می شود?

علت اصلی نشت VPN DNS ، پیکربندی نامناسب سرویس VPN در دستگاه یا سیستم عامل است. به همین دلیل همیشه باید ارائه دهنده VPN را انتخاب کنید که مشتریانی سازگار با سیستم عامل متقابل را ارائه می دهد – حداقل در محبوب ترین دستگاه ها و سیستم عامل ها.

فاکتورهای دیگری که در خطر مقابله با نشت VPN DNS نقش دارند عبارتند از:

 • ویژگی های سیستم عامل داخلی که ممکن است در درخواست DNS و ترافیک شما اختلال ایجاد کند.
 • این که آیا شما به صورت دستی DNS خود را به گونهای تنظیم کرده اید که به شما گفته نباشد از سرورهای DNS که توسط ارائه دهنده VPN شما اداره می شود استفاده نکنید..
 • پیکربندی نامناسب تنظیمات شبکه.
 • این واقعیت که شما در حین اجرای VPN بدون پشتیبانی IPv6 از IPv4 و IPv6 استفاده می کنید.

یکی دیگر از دلایل خطرناک تر نشت DNS می تواند واقعیت این باشد که یک مجرمان سایبری کنترل روتر شما را به دست گرفته اند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، دستگاه شما در ارسال ترافیک DNS به خارج از ترافیک VPN فریب داده می شود.

چگونه می توانیم بگوییم که آیا با یک نشت VPN DNS برخورد می کنید

متأسفانه ، هیچ نشانه دقیقی وجود ندارد که می توانید به آنها بگویید که آیا با نشت DNS سر و کار دارید یا نه. خوشبختانه ، روش هایی وجود دارد که می توانید اتصال VPN خود را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که آن بدون نشت DNS است.

یکی از ابزاری عالی که می توانید برای انجام تست سریع و دقیق نشت DNS استفاده کنید DNSLeakTest.com است. شما می توانید یک تست استاندارد یا یک تست گسترده را اجرا کنید (هر دو را توصیه می کنیم). در اصل ، آنچه شما باید در جستجوی آن باشید سرورهایی هستند که در نتایج نشان می دهند. اگر از VPN استفاده می کنید و برخی از سرورهای موجود در نتایج (یا همه آنها) به ارائه دهنده VPN شما تعلق ندارند ، با نشت DNS سروکار دارید..

تست نشت DNS

علاوه بر آن وب سایت ، می توانید از ابزار تست نشت Comparitech DNS نیز استفاده کنید. شما ابتدا یک تست را بدون VPN و سپس دیگری با VPN انجام می دهید. نتایج به صورت متقابل ارجاع می شوند و اگر با VPN DNS Leak سر و کار دارید هشدار داده می شوید.

ابزاری دیگر که می توانید امتحان کنید IPLeak.net است.

چیزی که باید درباره ابزار تست نشت DNS بدانید

ابزار تست IP و DNS Leak معمولاً هنگام اجرای تست از پایگاه داده های مختلفی استفاده می کنند. به همین دلیل ، احتمالاً بعضاً اختلافاتی را در نتایج آزمون خود مشاهده می کنید. به عنوان مثال ، ممکن است یک IP سرور نشان داده شود که می دانید برای یک واقعیت ، از مکانی مانند ایتالیا است که با یک کشور اشتباه در ارتباط است.

این اتفاق اغلب نمی افتد ، اما وقتی این کار را انجام داد ، آنچه را که باید در نظر داشته باشید این است – آدرس IP که نشان داده شده است همه چیز مهم است. مادامی که این آدرس سرور VPN مورد استفاده شماست ، هیچ چیز برای نگرانی ندارید.

نحوه جلوگیری از نشت DNS

اگر نمی خواهید قربانی نشت DNS شوید ، مواردی وجود دارد که می توانید برای رفع مشکل انجام دهید.

جلوگیری از نشت DNS

همچنین ، می توانید از نشانگرهای ذکر شده در اینجا استفاده کنید تا یک نشت DNS نیز برطرف شود:

 • اگر VPN مورد استفاده شما سرورهای DNS خاص خود را ندارد ، باید دستگاه خود را به صورت دستی پیکربندی کنید تا از یک سرور DNS مستقل استفاده کنید – مانند Google Public DNS یا OpenDNS. انجام این کار باعث می شود درخواست DNS شما از طریق VPN بگذرد ، نه ISP شما.
 • در صورتی که VPN که می خواهید از IPv6 پشتیبانی نکنید ، باید آن را در دستگاه خود غیرفعال کنید. اگر اینگونه نباشید ، ممکن است نشت DNS رخ دهد زیرا درخواست های ارسال شده از طریق IPv6 ممکن است از این طریق تونل VPN را دور بزنند.
 • یکی از راه های جلوگیری و رفع نشت DNS دور زدن پروکسی DNS شفاف است که ممکن است توسط ISP شما برای رهگیری درخواست DNS شما استفاده شود و شما را مجبور به استفاده از سرویس DNS کند..
 • اگر از ویندوز 8 ، 8.1 یا 10 استفاده می کنید ، ممکن است در معرض نشت DNS باشید زیرا ویژگی Smart Multi-Homed Resolution نام دارد که درخواستهای DNS را به همه سرورهای موجود ارسال می کند و در صورت جواب از سرورهای غیر استاندارد می پذیرد. سرورهای DNS مورد علاقه برای پاسخگویی خیلی طولانی طول می کشد. متأسفانه ، کاربران ویندوز 10 نمی توانند این ویژگی را از آنجا که ساخته شده اند خاموش کنند. اگر از OpenVPN استفاده می کنید ، می توانید با استفاده از این افزونه حل کنید یا سعی کنید آن را در ویرایشگر خط مشی محلی ویندوز خاموش کنید (البته در نسخه خانگی امکان پذیر نیست). از طرف دیگر ، باید از سایر سیستم عامل ها استفاده کنید.
 • یک بار دیگر ، اگر شما یک کاربر Windows هستید ، ممکن است مجبور شوید با Teredo برخورد کنید – پروتکل تونل سازی ساخته شده در سیستم عامل که هدف از آن بهبود سازگاری بین IPv4 و IPv6 است. مشکلی که در آن وجود دارد این است که بعضی اوقات می تواند بر تونل VPN اولویت داشته باشد و منجر به نشت DNS شود. خوشبختانه ، شما به راحتی می توانید این ویژگی را غیرفعال کنید – کافی است سریعاً دستور را باز کنید و “تنظیمات حالت teredo رابط netsh را غیرفعال کنید” را بنویسید.
 • اگر VPN که از آن استفاده می کنید دارای ویژگی اتصال IP است ، از آن استفاده کنید – اساساً هرگونه ترافیکی را که از طریق VPN عبور نمی کند مسدود می کند. اگر مشتری چنین ویژگی ای را ندارد ، دیوار آتش خود را پیکربندی کنید تا فقط از طریق VPN شما امکان عبور و مرور آنلاین را فراهم کند.
 • آزمایش نشت DNS را بطور منظم اجرا کنید – هر چند روز یا حداقل یک بار در هفته. اگر به حریم شخصی خود اهمیت می دهید ، باید اغلب VPN خود را کنترل کنید تا اطمینان حاصل کنید که همه چیز درست است.
 • اگر می خواهید بسیار کامل باشید ، می توانید از نرم افزار مانیتورینگ VPN (مانند Paessler) برای نگه داشتن زبانه ها در اتصالات VPN خود استفاده کنید. اگرچه ، لازم به ذکر است که این گزینه بسیار گران است و به راحتی می توانید فهمید که آیا نشت DNS مشکلی با تست نشت DNS عادی است یا خیر؟.

اما در نهایت ، بهترین و راحت ترین رفع نشت DNS فقط استفاده از VPN است که محافظت نشتی DNS را ارائه می دهد. اگر در حقیقت می دانید ارائه دهنده فعلی شما از طریق نشت DNS ، حریم شخصی شما را به وب می اندازد ، باید به دیگری تغییر دهید که تضمین می کند داده های شما ایمن و مطمئن باشند..

نیاز به یک VPN با محافظ نشت DNS با سطح بالا?

CactusVPN شما را تحت پوشش قرار داده است. ما یک سرویس VPN با کارایی بالا ارائه می دهیم که مجهز به رمزگذاری قدرتمند AES است و به شما امکان می دهد هنگام دسترسی به وب از حداکثر 6 پروتکل VPN (از جمله OpenVPN و SoftEther) را انتخاب کنید..

ما همچنین از نشت DNS محافظت می کنیم. همه سرورهای DNS با سرعت بالا ، ترافیک DNS شما به صورت رمزگذاری شده به پایان رسیده است ، و ما از Public Google DNS استفاده می کنیم که بسیار قابل اعتماد است. به علاوه ، ما به هیچ وجه فعالیتهای مربوط به فعالیت را حفظ نمی کنیم.

یکی از چندین برنامه کاربردی VPN کاربر پسند ما را انتخاب کنید. ما برنامه هایی داریم که روی Windows ، macOS ، iOS ، Android ، Android TV و Amazon Fire TV اجرا می شوند.

ابتدا CactusVPN را امتحان کنید

ما یک آزمایش 24 ساعته رایگان ارائه می دهیم ، بنابراین می توانید به همان اندازه تست های نشت DNS را اجرا کنید که می خواهید مطمئن شوید که همه چیز به ترتیب انجام شده است. و بله ، می توانید بدون نیاز به جزئیات کارت اعتباری ، وارد سیستم شوید.

علاوه بر این ، هنگامی که شما یک کاربر CactusVPN شدید ، خوشحال می شوید بدانید که اگر این سرویس به طور تبلیغاتی کار نکند ، همچنان تحت ضمانت 30 روزه پس انداز پول ما قرار خواهید گرفت..

نشت DNS چیست؟ خط پایین

نشت DNS هنگامی است که نمایش داده شدگان DNS شما خارج از تونل VPN رمزگذاری شده ارسال می شوند ، در واقع به این معنی است که هر کسی (به عنوان مثال ISP شما) می تواند ببیند وب سایت ها و برنامه هایی که به چه مواردی دسترسی دارید و استفاده می کنید.

نشت DNS توسط بسیاری موارد ایجاد می شود (مانند VPN های درست تنظیم نشده ، درگیری های IPv6 و حتی حملات سایبری). خوشبختانه ، تشخیص نشت DNS چندان دشوار نیست (می توانید به راحتی از تست نشت DNS مانند DNSLeakTest.com استفاده کنید) ، و رفع راه حل ممکن است بعضی اوقات به سادگی تغییر دادن ارائه دهنده VPN یا غیرفعال کردن IPv6 یا چیزهای سخت تر باشد. مجبور به استفاده از افزونه OpenVPN.

به طور کلی ، بهترین راه برای جلوگیری از نشت DNS فقط استفاده از یک ارائه دهنده VPN است که با ارائه خدمات محافظت نشت داخلی DNS را ارائه می دهد..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me