تفاوت بین خدمات VPN و پروکسی چیست؟ |


پروکسی چیست؟?

پروکسی سرویسی است که به شما امکان می دهد آدرس IP خود را مخفی کنید و به وب سایت های محدود جغرافیایی یا فایروال دسترسی پیدا کنید. این می تواند یک رایانه یا یک برنامه کاربردی باشد که به عنوان واسطه بین دستگاه شما و اینترنت عمل می کند.

چگونه یک پروکسی کار می کند?

این بسیار ساده است – وقتی از سرور پروکسی استفاده می کنید ، درخواستی که به اینترنت می فرستید (برای مثال به یک وب سایت وصل شوید) توسط پروکسی رهگیری می شود. سپس ، یکی از دو چیز اتفاق می افتد:

  1. پراکسی حافظه پنهان محلی خود را بررسی می کند تا ببیند آیا قبلاً محتوای درخواستی شما را در آن ذخیره کرده است یا خیر. در صورت انجام این کار ، بدون ارسال درخواست شما به اینترنت ، محتوا را برمی گرداند.
  2. در صورتی که محتوای موجود در فهرست محلی آن را نداشته باشد ، پروکسی درخواست شما را به وب ارسال می کند. پس از دریافت داده ها ، آن را دوباره به دستگاه شما ارسال می کند.

VPN چیست؟?

VPN (Virtual Private Network) خدماتی است که می توانید برای دسترسی به وب به روشی ایمن از آن استفاده کنید. آدرس IP شما را پنهان می کند ، ترافیک اینترنت و داده های شما را رمزگذاری می کند و به شما کمک می کند تا جغرافیای بلوک ها و فایروال ها را دور بزنید..

چگونه یک VPN کار می کند?

اساساً ، VPN به عنوان واسطه بین شما و ISP شما عمل می کند. شما مشتری را اجرا می کنید ، به یک سرور VPN وصل می شوید و ترافیک اینترنت شما از طریق آن هدایت می شود. آدرس IP شما با آدرس IP سرور نیز جایگزین می شود.

همه درخواست های اتصال شما ابتدا توسط مشتری VPN رمزگذاری می شوند ، سپس به سرور VPN ارسال می شوند ، سرور آنها را رمزگشایی می کند ، و سپس آنها را به وب ارسال می کند. هنگامی که داده های درخواست شده توسط سرور دریافت می شود ، آن را رمزگذاری می کند و آن را به مشتری VPN در دستگاه شما ارسال می کند. پس از دریافت محتوا ، مشتری VPN آن را برای شما رمزگشایی می کند.

بنابراین ، تفاوت بین خدمات VPN و سرویس های پروکسی چیست؟?

اگرچه خدمات VPN و پروکسی بسیار شبیه به نظر می رسند ، اما کار متفاوتی دارند. داستان کوتاه ، هر دو سرویس VPN و پروکسی ، IP و هویت آنلاین شما را تا حدی پنهان می کنند ، با تفاوت اصلی VPN و پروکسی اینکه VPN تمام داده های شما را رمزگذاری می کند.

اما اگر می خواهید دریابید که تفاوت واقعی ، عمیق بین سرویس های پروکسی و VPN چیست ، باید ببینید که هر سرویس در دسته های زیر چگونه عمل می کند:

امنیت آنلاین

با استفاده از VPN ، می توانید از امنیت بالاتری در اینترنت برخوردار شوید زیرا آنها اغلب از رمزگذاری قدرتمند برای محافظت از داده های شخصی و ترافیک آنلاین در برابر مجرمان سایبری استفاده می کنند ، مانند استاندارد AES-256 که رمزگذاری درجه نظامی است. همچنین VPN ها معمولاً از پروتکل های VPN مطمئن مانند SoftEther و OpenVPN استفاده می کنند.

امنیت آنلاین

پروکسی ها معمولاً از هر نوع رمزگذاری استفاده نمی کنند ، بنابراین شما در معرض اینترنت قرار می گیرید. برخی از سرورهای پروکسی ممکن است از رمزگذاری نوع SSL استفاده کنند ، اما متأسفانه آن نوع امنیتی بسیار معتبر نیست.

یک راه برای دسترسی به پراکسی ها این است که دسترسی به وب سایت های مخرب را مسدود کنید تا کاربرانی مانند شما به طور اتفاقی به آنها وصل نشوند. ظاهراً این احتمال وجود دارد که اگر از طریق پروکسی به یک وب سایت آلوده به بدافزار دسترسی پیدا کنید ، این بدافزار به جای دستگاه شما روی سرور پروکسی خاتمه می یابد ، هر چند هیچ ضمانتی برای صحت این امر وجود ندارد.

بله ، یک سرور پروکسی آدرس IP شما را درست مانند یک سرور VPN مخفی می کند. با این حال ، تفاوت اصلی بین سرویس های پروکسی و VPN در این مورد در این واقعیت است که صاحب سرور پروکسی همیشه می توانید هنگام استفاده از سرویس پروکسی ، آدرس IP واقعی خود را مشاهده کنید. ارائه دهنده VPN به طور معمول نمی تواند آدرس شما را هنگام اتصال به یک سرور VPN ببیند زیرا ترافیک سرور VPN مشتری – VPN از انتهای رمزگذاری شده است. حتی اگر یک ارائه دهنده VPN بخواهد آدرس IP واقعی شما را ببیند ، اگر این یک شایسته باشد ، آنها هیچ مشکلی در مورد آن حفظ نمی کنند.

حریم خصوصی اینترنت

یک VPN می تواند سطح بهتری از حریم خصوصی آنلاین را به شما ارائه دهد زیرا تمام ترافیک اینترنت شما کاملاً رمزگذاری شده است. این بدان معناست که هیچ کس قادر نخواهد بود آنچه را که در وب انجام می دهید نظارت کند – نه ISP شما ، نه یک سازمان نظارت دولتی ، و نه هکرهای احتمالی.

با یک پروکسی ، شما واقعاً نمی توانید از حریم شخصی آنلاین لذت ببرید زیرا ترافیک اینترنت شما به طور معمول رمزگذاری نشده است ، به این معنی که ISP شما (و هر کس دیگری برای این موضوع) می تواند آنچه شما انجام می دهید را بصورت آنلاین مشاهده کنید. نکته مهم دیگر ، اگر هنگام استفاده از پروکسی به HTTP از طریق HTTP به هر چیزی دسترسی داشته باشید ، مالک پروکسی می تواند فعالیت های آنلاین شما را نیز ردیابی کند.

شما می توانید با استفاده از یک پروکسی رمزگذاری شده ، آن خطرات را کاهش دهید ، اما ما قبلاً خاطرنشان کردیم که رمزگذاری SSL که از آنها استفاده می کنند ، بسیار قابل اطمینان نیست.

سرعت آنلاین

سرور پروکسی معمولاً تأثیر مستقیمی بر سرعت اینترنت شما نمی گذارد زیرا به طور کلی از رمزگذاری قوی (یا اصلاً رمزگذاری) استفاده نمی کند. علاوه بر این ، یک پراکسی می تواند به صورت بالقوه صفحات وبهای درخواست شده را سریعتر بارگیری کند ، اگر نیازی به ارسال درخواست های شما به اینترنت نباشد.

سرعت DNS هوشمند

با این حال ، باید بدانید که سرورهای پروکسی غالباً شلوغ هستند. در نتیجه ، همیشه فرصتی وجود دارد که بتوانید با سرعت کمتری سروکار داشته باشید.

از طرف دیگر ، یک VPN احتمالاً سرعت شما را تا حدودی به دلیل رمزگذاری آن کند می کند. فاصله بین شما و سرور VPN نیز ممکن است به این اثر کند سرعت نیز کمک کند (البته در مورد سرورهای پروکسی نیز می توان گفت). البته ، این تضمین نمی شود که 100٪ از زمان اتفاق بیفتد ، و حتی ممکن است خیلی هم قابل توجه نباشد.

با این وجود ، اگر یک ارائه دهنده VPN را انتخاب کنید که چندین پروتکل VPN را ارائه می دهد ، ممکن است بتوانید از آنهایی استفاده کنید که تمایل به ارائه سرعتهای بهتر دارند (مانند SoftEther ، به عنوان مثال).

همچنین نکته دیگری که قابل ذکر است اینست که یک VPN می تواند به شما کمک کند از شر پهنای باند خلاص شوید زیرا این امر باعث رمزگذاری ترافیک شما می شود. اگر با پرتاب کردن پهنای باند آشنایی ندارید ، زمانی ISP شما پهنای باند شما را محدود می کند زیرا شما از “داده های خیلی زیاد” استفاده می کنید ، چیزی که در واقع می تواند سرعت آنلاین شما را کاهش دهد.

ویژگی های اضافی

بر خلاف ارائه دهندگان VPN ، سرورهای پروکسی معمولاً ویژگی های اضافی مانند Killswitch ، یک برنامه.Killer و محافظت از نشت DNS را ارائه نمی دهند. این نوع موارد به سطح امنیت و حریم شخصی شما برای لذت بردن کمک می کند ، اما بر تجربه کاربر نیز تأثیر می گذارد.

قیمت گذاری

سرورهای پروکسی غالباً آزاد هستند – به ویژه پروکسی عمومی. با این حال ، پروکسی رایگان اغلب توسط داوطلبان اداره می شود ، بدین معنی که این سرویس می تواند بصورت تصادفی آفلاین شود. از این گذشته ، حدود 79٪ سرورهای پروکسی رایگان حتی از HTTPS استفاده نمی کنند ، به این معنی که داده های شما بصورت آنلاین در معرض دید شما قرار می گیرد. نه تنها این ، بلکه برخی از پراکسی های رایگان حتی می توانند از JavaScript برای تزریق تبلیغات به مشتری مورد استفاده خود استفاده کنند.

در مورد VPN ها ، در حالی که شما می توانید خدمات رایگان پیدا کنید ، آنها به هیچ وجه ارزش آن را ندارند. استفاده از خدمات VPN پرداخت شده بسیار بهتر (و ایمن تر) است. برخلاف VPN های رایگان و پراکسی های رایگان ، VPN های پرداخت شده قابلیت اطمینان ، پشتیبانی و امنیت بهتری را ارائه می دهند.

VPN در مقابل پروکسی – کدام یک را باید انتخاب کنید?

با قضاوت در مورد آنچه که اخیراً در مورد آن بحث کرده ایم ، به نظر می رسد اگر می خواهید یک تجربه آنلاین عالی داشته باشید ، یک VPN بهترین شرط بندی شماست. البته ، در نهایت ، تصمیم بر عهده شماست. با این وجود ، اگر می خواهید مطمئن شوید که داده های آنلاین و ترافیک شما کاملاً ایمن است ، پشتیبانی قابل اعتماد را می خواهید و می خواهید مطمئن شوید که هیچ کس نمی تواند از فعالیت های آنلاین شما جاسوسی کند ، VPN راهی است که باید انجام شود..

از طرف دیگر ، اگر شما فقط می خواهید بلوک های جغرافیایی را دور بزنید و آدرس IP خود را بدون رمزگذاری مخفی کنید ، پنهان نمی شوید و از وضعیت حریم اینترنت شما نگران نیستید ، می توانید از سرور پروکسی استفاده کنید.

به دنبال یک سرویس VPN با کیفیت بالا هستید که به سرورهای پروکسی نیز ارائه می دهد?

CactusVPN فقط همان چیزی است که شما در آن زمان نیاز دارید. ما یک سرویس VPN ارائه می دهیم که با یک سرویس پراکسی هم ارتباط دارد زیرا سرورهای VPN ما در واقع دو برابر سرورهای پروکسی هستند.

سرویس VPN ما از رمزگذاری AES قدرتمند استفاده می کند تا اطمینان حاصل شود که داده ها و ترافیک شما همیشه ایمن هستند. علاوه بر این ، ما همچنین با حفظ خط مشی عدم ورود به سیستم و ویژگی Killswitch ما محافظت می کنیم و این اطمینان را می دهد که اگر اتصال شما به سرور VPN کاهش یابد ، هرگز در معرض دید شما قرار نمی گیرید..

صحبت از سرورهای VPN ، ما 28+ سرور با سرعت بالا در سراسر جهان ارائه می دهیم ، و تمام سرورهای ما به پهنای باند نامحدود مجهز هستند. علاوه بر این ، CactusVPN با استفاده از برنامه های کاربرپسند ما روی چندین دستگاه و سیستم عامل کار می کند.

آیا می خواهید از پروکسی استفاده کنید؟ مشکلی نیست!

در صورتی که شما فقط به استفاده از سرورهای پروکسی علاقه دارید یا فکر می کنید بعضی اوقات به جای VPN از پروکسی ترجیح می دهید ، می توانید از سرورهای VPN ما استفاده کنید که دو برابر سرورهای پروکسی هستند. اگر کاربر CactusVPN هستید ، می توانید از این سرویس اضافی به صورت رایگان استفاده کنید.

مسدود کردن بیش از 300 وب سایت با چند کلیک

اگر شما نیاز به دسترسی صاف و بدون محدودیت به محتوای حتی بیشتر داشته باشید ، ما یک سرویس اضافی در اختیار شما قرار می دهیم – Smart DNS ما که به شما امکان دسترسی به 300+ وب سایت محدود جغرافیایی از کشورهایی مانند ایالات متحده ، انگلستان ، کانادا ، استرالیا را می دهد. ، فرانسه ، آلمان ، سوئد ، سوئیس ، لهستان.

خدمات ما را بدون هزینه آزمایش کنید

ما یک سرویس 24 ساعته آزمایشی را برای خدمات VPN و پروکسی خود ارائه می دهیم ، بنابراین شما باید وقت کافی برای دیدن نیازهای شما داشته باشید. نگران نباشید – جزئیات کارت اعتباری لازم نیست.

به علاوه ، هنگامی که یک برنامه اشتراکی را انتخاب می کنید ، اگر این سرویس ها به عنوان تبلیغ کار نکنند ، همچنان تحت پوشش ضمانت 30 روزه پس انداز پول ما خواهید بود..

تفاوت سرویس VPN و پروکسی – Bottom Line

حتی اگر این سرویس ها تقریباً مشابه هستند ، تفاوت بین سرویس های VPN و پروکسی کاملاً واضح است – یک VPN به شما امکان امنیت آنلاین اضافی را در کنار دسترسی نامحدود به وب سایت های محدود شده با جغرافیایی و فایروال فراهم می کند. برای به دست آوردن بهترین تجربه ، باید به دنبال ارائه دهنده VPN باشید که سرورهای VPN آن نیز دو برابر سرورهای پروکسی باشد ، تا بتوانید از بهترین های هر دو دنیا لذت ببرید.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me