آیا VPN شما را از ویروس محافظت می کند؟ ویروس چیست؟ |


خوب ، اینجا همه چیزهایی که باید در مورد آن بدانید وجود دارد:

ویروس رایانه چیست و چگونه کار می کند?

ویروس رایانه نوعی نرم افزارهای مخرب (نرم افزارهای مخرب) است که برای تغییر نحوه عملکرد یک دستگاه برنامه ریزی شده است. ویروس ها اغلب در حال تکثیر هستند و اگر کاربر اقدامات خاصی انجام دهد ، می تواند از رایانه به رایانه دیگر نیز سرایت کند.

ویروس های رایانه ای معمولاً از طریق پیوست ها و پیوندهای مخرب پخش می شوند. اگر از این طریق با آنها تعامل داشته باشید ، دستگاه شما را آلوده می کنند. با این حال ، آنها معمولاً بلافاصله فعال نخواهند شد. درعوض ، آنها تا زمانی که برنامه شما باز نشوند یا ویروس خود را به آن متصل کنند ، خفته نخواهند ماند. وقتی این اتفاق بیفتد ، ویروس شروع به آلوده کردن سایر فایلها / برنامه ها در سیستم شما خواهد کرد. حتی ممکن است آدرس ایمیل شما را بگیرد و سعی کند خود را در مخاطبین خود پخش کند.

برخی از کارهایی که ویروس رایانه می تواند انجام دهد شامل موارد زیر است:

 • پخش در رایانه های دیگر در یک شبکه.
 • ورود به سیستم ضربه زدن به کلیدهای خود را.
 • مخاطبین خود را هرزنامه کنید.
 • پرونده های عادی و فایل های سیستم را خراب کنید.
 • اطلاعات ورود به سیستم و اطلاعات مالی را جمع آوری کنید.
 • دسترسی از راه دور هکر را به دستگاه خود بدهید.

تفاوت بین ویروس ها و بدافزارها چیست?

بسیاری از افراد اغلب ویروس های رایانه ای و بدافزارها را با هم مخلوط می کنند. در اینجا تفاوت وجود دارد – ویروس رایانه نوعی نرم افزارهای مخرب است که در صورت انجام اقدامات خاص کاربر می تواند خود را تکرار کند. از طرف دیگر ، بدافزار نرم افزاری مخرب است و علاوه بر ویروس ها ، دسته های مضر دیگری را نیز شامل می شود. اگر می خواهید در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنید ، این لینک را دنبال کنید.

انواع ویروس های رایانه ای

1. ویروس های اقدام مستقیم

این نوع ویروس های رایانه ای سالها پیش در مورد هکرها بسیار رایج بوده است ، اما آنها دیگر به دفعات مورد استفاده قرار نمی گیرند. بیشتر به این دلیل است که آنها “قابل اعتماد” نیستند.

مانند اکثر ویروس ها ، ویروس های با عملکرد مستقیم فقط هنگامی شروع می شوند که کاربر پیوست آلوده را باز کند ، یا یک فایل اجرایی مخرب را اجرا کند. با این حال ، لحظه بسته شدن پیوست یا پرونده ، ویروس متوقف خواهد شد.

2. ویروس های چند شکل

ویروس های پلی مورفیک بسیار خطرناک هستند زیرا تشخیص آنها دشوار است – حتی با وجود نرم افزار ضد ویروس قابل اعتماد. این همه به دلیل نحوه کار آنهاست – این ویروس ها می توانند رمزگذاری و رمزگذاری خود را تغییر دهند ، این چیزی است که بیشتر برنامه های امنیتی برای یافتن ویروس اسکن می کنند..

هنگامی که این نوع ویروس دستگاهی را آلوده کند ، شروع به تکثیر خود می کند. با این حال ، نسخه های تکراری آن ممکن است تغییر کند تا عملکرد متفاوت دیگری داشته باشد.

3. هواپیماربایان مرورگر

هواپیماربایان مرورگر توسط هکرها برای هدایت قربانیان به وب سایت های فیشینگ و مخرب استفاده می شوند. در اصل ، ویروس کنترل مرورگر شما را به دست می گیرد. هر بار که آدرس خاصی را وارد می کنید ، به یک وب سایت فیشینگ هدایت می شوید.

در حالی که مجرمان سایبری غالباً از هواپیماربای مرورگر استفاده می کنند ، با نرم افزار ضد ویروس به راحتی قابل شناسایی و حذف هستند.

4. ویروس های اسکریپت وب

ویروس های اسکریپت وب به برنامه نویسی وب سایت حمله می کنند – به طور معمول کدنویسی که مسئول نمایش پیوندها ، طرح بندی صفحه ، فیلم ها و تصاویر است. ویروس کدگذاری را تغییر می دهد و باعث می شود عناصر بصری مخرب نباشند. هرگاه کاربر با آنها تعامل داشته باشد ، دستگاه آنها آلوده می شود. برخی ویروس ها حتی اسکریپت های استخراج رمزنگاری را اجرا می کنند ، که می تواند به CPU دستگاه شما آسیب برساند.

این نوع ویروس ها تقریباً همیشه در یک وب سایت فیشینگ وجود دارند ، اما وب سایت های قانونی نیز می توانند به آنها آلوده شوند. اگرچه برنامه های آنتی ویروس به راحتی آنها را ردیابی می کنند و می توانید از اجرای آنها با مسدود کننده های اسکریپت جلوگیری کنید.

5- ویروس FAT (جدول تخصیص پرونده)

این ویروس ها بیشتر کاربران مایکروسافت را هدف قرار می دهند ، اما می توانند سیستم عامل های دیگر را نیز آلوده کنند. FAT برای ذخیره اطلاعات در مورد مکان کلیه پرونده ها در هارد دیسک استفاده می شود.

ویروس های FAT اغلب خود را در بین پرونده های سیستم پنهان می کنند و هنگامی که ارتباط با پرونده مخرب برقرار شود ، کل FAT را آلوده می کنند. ویروس های FAT فایلهای FAT را حذف یا بازنویسی می کنند ، و باعث می شوند سیستم غیرقابل استفاده باشد و باعث از بین رفتن جدی داده ها می شود.

6. ویروس های ماکرو

ویروس های ماکرو اغلب برای آلوده کردن نرم افزار پردازشگر کلمه مانند Microsoft Word استفاده می شوند. همانطور که از نام آن پیداست ، ویروس به زبان کلان نوشته شده است – زبان برنامه نویسی استاندارد که توسط برنامه های پردازش کلمه استفاده می شود.

ویروس های ماکرو برای جاسازی کد مخرب در برنامه پردازشگر کلمه یا درون اسناد و صفحه گسترده تنظیم شده اند. پس از باز کردن برنامه یا پرونده آلوده ، ویروس شروع به کار می کند.

پس از اتمام ویروس آلودگی سایر فایلهای مرتبط با نرم افزار ، می توانید شروع به تغییر محتوای اسناد یا گرفتن آدرس ایمیل برای ارسال پیوستهای مخرب به افراد دیگر کنید..

7. ویروس های چند جانبه

این ویروس ها (ویروس های ترکیبی نیز خوانده می شوند) برای مقابله با آنها بسیار ناامید کننده هستند زیرا به روش های مختلفی از طریق سیستم پخش می شوند. چگونگی انجام این کار بستگی به نحوه برنامه ریزی آنها دارد,

به طور کلی ، ویروس چند جانبه بخش بوت رایانه را آلوده می کند ، به این معنی که هر بار که سیستم عامل شروع به کار می کند ، ویروس شروع می شود. از این گذشته ، ویروس حتی خود را به دیسک سخت متصل می کند.

8. پرونده ویروس های آلوده کننده

یک نوع ویروس بسیار استاندارد. برنامه ریزی شده است تا خود را به پرونده هایی که باز کرده اید بپیوندید و مثلاً از فایلهای Word مانند – بیشترین استفاده استفاده کنید. در طی یک دوره زمانی سریع ، ویروس فایل را به طور کامل بر عهده می گیرد. همچنین ، هر بار که پرونده را باز کرده و از آن استفاده می کنید ، اجرا می شود.

9. ویروس های مقیم

ویروس های مسکونی بسیار خطرناک هستند زیرا می توانند خود را در حافظه دستگاه مخفی کنند. به همین دلیل ، می تواند به راحتی هر پرونده ای را که در آن سیستم اجرا شده است ، آلوده کند. از این بدتر ، اکثر ویروس های مقیم قادر به بارگذاری ماژول تکثیر خود در حافظه هستند. در واقع ، این یک روش جالب برای گفتن این است که آنها می توانند پرونده های دیگر را بدون نیاز به اجرای آنها در ابتدا به آنها آلوده کنند.

هر زمان که سیستم عامل شروع به کار کرد ، ویروس های مسکونی تمایل به اجرا دارند. برخی از آنها حتی می توانند خود را به نرم افزار آنتی ویروس / آنتی ویروس وصل کنند تا بتوانند پرونده هایی را که توسط آن اسکن می شوند آلوده کنند.

10- ویروس را ویرایش کنید

ویروس های Overwrite می توانند بسیار ناامید کننده باشند. در اصل ، آنچه آنها انجام می دهند این است که یک فایل یا نرم افزار را آلوده می کنند ، و حذف تمام محتویات آن ، و سپس بازنویسی داده ها در حافظه سیستم.

بسیاری از مردم فکر می کنند ویروس رونویسی ویروس آن چندان مضر نیست ، اما ویروس می تواند بعضی از برنامه نویسان اصلی را از بین ببرد ، و این برنامه را غیرقابل استفاده می کند. بنابراین می تواند صدمات زیادی به یک سیستم عامل وارد کند.

چگونه ویروس های رایانه ای را تشخیص دهیم

اگر یک برنامه آنتی ویروس نصب کرده باشید ، معمولاً هنگام آلوده شدن دستگاه به شما هشدار می دهد. با این حال ، اگر شما یکی از آنها را ندارید ، یا فقط می خواهید در این باره اطلاعات بیشتری کسب کنید ، در اینجا علائم معمول مربوط به عفونت ویروس رایانه است:

 • صداهای عجیب و غریب هارد دیسک – بسیاری از ویروس ها دوست دارند هارد رایانه را هدف قرار دهند. اگر در حال حاضر از رایانه استفاده نمی کنید اما روشن است ، و فعالیت سخت درایو سخت را می شنوید (صداهای مداوم و صداهای چرخان) ، به احتمال زیاد با ویروس رایانه سر و کار دارید.
 • کمبود فضای هارد دیسک – ویروس ها همچنین با گرفتن فضای زیادی می توانند به دیسک سخت شما آسیب برساند. اگر به طور ناگهانی متوجه شدید فضای شما تمام نشده است ، احتمالاً ویروسی انواع فایلهای مخرب را بر روی دستگاه شما نصب کرده است.
 • فعالیت CPU شدید – اگر دمای CPU شما به مراتب بالاتر از حد معمول است ، و شما از آن برای پخش هرگونه بازی ویدئویی خواستار استفاده نمی کنید ، این احتمال وجود دارد که با ویروس رایانه ای رمزنگاری معدن سروکار داشته باشید..
 • پیام های پاپ آپ – شما شروع به دیدن تبلیغات و پیام های تصادفی پاپ آپ در مرورگر و دسک تاپ خود می کنید. با تبلیغات ارتباط برقرار نکنید (و این شامل کلیک کردن بر روی “x” برای بستن آنهاست) زیرا احتمالاً دستگاه شما را با ویروس ها و بدافزارهای بیشتری آلوده می کند.
 • رفتار دستگاه لگد – اگر به طور ناگهانی کامپیوتر شما شروع به کار کند کند ، احتمالاً به این دلیل است که ویروس حافظه سیستم را اشغال می کند.
 • فعالیت پرونده مشکوک است – شما متوجه می شوید بسیاری از پرونده های شما حذف شده و یا به یک فهرست دیگر منتقل شده اند ، در حالی که پرونده های جدید جای خود را گرفته اند.
 • ترافیک شبکه بالا – اگر توجه دارید که فعالیت شبکه بسیار زیاد است که حتی از وب استفاده نمی کنید ، ادامه دارد ، احتمال زیادی وجود دارد که ویروسی با بارگیری ها و بارگذاری ها به اینترنت شما سیل بزند..
 • خرابی ها و خطاها – سیستم شما شروع به صورت تصادفی در یخ زدگی ها ، خرابی ها و پیام های خطایی می کند که برنامه ها را باز و بسته می کنند.
 • مشکلات مرورگر – مرورگر وب شما اقدام عجیب و غریب می کند. هدایت شما به وب سایتهای سایه دار هدایت می شود ، صفحه اصلی را نمایش می دهد ، و نوارهای ابزار جدید با ظاهر ناخواسته در آن ظاهر می شوند.
 • مشکلات نرم افزاری امنیتی – هر وقت سعی می کنید یک برنامه آنتی ویروس را اجرا یا نصب کنید ، قادر به انجام این کار نیستید. شما معمولاً پیام های خطای عجیبی دریافت می کنید و دلیل دقیقی برای عدم امکان انجام این کار به شما نمی دهند.
 • ایمیل (های) ربوده شده – دوستان ، خانواده و همکارانتان شروع می کنند به شما می گویند که آنها پیوست های عجیب و غریب از آدرس ایمیل شما دریافت می کنند. در این حالت ، ویروس احتمالاً آن را به دست گرفته است و سعی دارد از طریق پیوست ها و پیوندهای مخرب به رایانه های دیگر نیز سرایت کند.

به خاطر داشته باشید که بیشتر این علائم همچنین می توانند به عفونت بدافزار اشاره کنند.

آیا VPN شما را از ویروس محافظت می کند?

به عبارت ساده ، نه. حقیقت این است که VPN و محافظت از ویروس واقعاً دست به دست هم نمی دهند.

یک VPN برای محافظت از ترافیک آنلاین و داده های شما در اینترنت طراحی شده است ، اما نمی تواند دستگاه شما را از عفونت های ویروس رایانه محافظت کند. رمزگذاری مورد استفاده برای انجام این کار برنامه ریزی نشده است – لازم به ذکر نیست که یک سرویس VPN برای کار به یک اتصال اینترنتی فعال نیاز دارد..

از طرف دیگر ، ویروس رایانه ای می تواند دستگاه شما را ویران کند حتی اگر از وب جدا نشده باشید.

ارائه دهندگان نرم افزار آنتی ویروس / آنتی ویروس زیادی برای انتخاب وجود دارد ، اما توصیه های ما Malwarebytes و ESET هستند.

البته ، هر زمان که به اینترنت دسترسی دارید ، باید از VPN استفاده کنید. استفاده از آن در کنار نرم افزار آنتی ویروس یک روش بسیار هوشمندانه برای ایمن ماندن در وب است.

برای استفاده از آنتی ویروس خود به یک VPN قابل اعتماد احتیاج دارید?

CactusVPN فقط خدمتی است که شما نیاز دارید. ما از رمزگذاری سطح بالا (مانند AES) و پروتکل های ایمن (مانند SoftEther و OpenVPN) برای محافظت از ترافیک آنلاین خود در هر زمان که در اینترنت هستید استفاده می کنیم. به علاوه ، ما هیچ سیاهه ای را ذخیره نمی کنیم ، بنابراین حریم خصوصی شما با ما کاملاً ایمن خواهد بود.

تمام کاری که باید انجام دهید برای لذت بردن از همه موارد ثبت نام شده و برنامه های کاربر پسند ما را بر روی سکوی مورد نظر خود بارگیری کنید.

اوه ، و ما همچنین باید این نکته را ذکر کنیم که می توانید CactusVPN را در صورت تمایل بصورت رایگان 24 ساعته امتحان کنید. از این گذشته ، ما همچنین 30 روز ضمانت برگشت پول را ارائه می دهیم ، بنابراین شما تقریباً بدون هیچ گونه خطری خرید می کنید.

نحوه جلوگیری از ویروس های رایانه ای از آلوده شدن دستگاه شما

در اینجا لیستی سریع از همه کارهایی که می توانید انجام دهید برای کاهش احتمال ابتلای دستگاه شما به ویروس های رایانه ای است:

 • قبل از هر چیز یکی از برنامه های ضد ویروسی که در بالا به آن اشاره کردیم استفاده کنید. برخی از برنامه ها ممکن است به عنوان نرم افزار ضد ویروس شناخته شوند ، اما همه یکسان هستند – ویروس نوعی نرم افزار مخرب است ،.
 • اطمینان حاصل کنید که سیستم عامل و نرم افزار آنتی ویروس / آنتی ویروس شما همیشه به روز است. حتی کوچکترین بروزرسانی می تواند حاوی برخی از تغییرات امنیتی باشد که ویروس های مضر را در معرض خطر قرار دهد.
 • اگر سیستم عامل شما دارای فایروال است ، آن را روشن کنید. تنظیمات پیش فرض آن ممکن است بسیار قابل اعتماد نباشد ، اما هنوز یک لایه امنیتی اضافی است.
 • به هیچ پیام الکترونیکی یا پیامهای دریافتی پاسخ ندهید. آنها می توانند شما را به یک وب سایت مخرب تغییر مسیر دهند ، یا شما را در بارگیری فایل های دلخواه آلوده به ویروس فریب دهند. اگر می خواهید در مورد فیشینگ و نحوه شناسایی حملات فیشینگ اطلاعات بیشتری کسب کنید ، این لینک را دنبال کنید.
 • با برنامه آنتی ویروس خود اسکن های منظم را انجام دهید – ترجیحا روزانه. همچنین ، مطمئن شوید که قبل از باز کردن ، پرونده ای را که بارگیری کرده اید اسکن کنید.
 • مسدود کننده های اسکریپت را در مرورگر خود نصب کنید. توصیه می کنیم از uMatrix و uBlock Origin استفاده کنید. عادت کردن با آنها ممکن است در ابتدا کمی طول بکشد ، اما حتی از دسترسی وب سایت های فیشینگ هنگام اجرای اسکریپت ها و تبلیغات آلوده به ویروس نیز جلوگیری می کنید..
 • افزونه های کلیک برای پخش را نیز در مرورگرهای خود فعال کنید ، زیرا آنها از اجرای اسکریپت های جاوا و فلش جلوگیری می کنند ، مگر اینکه به طور خاص به آنها بگویید که با تعامل با یک فیلم یا تبلیغات ، این کار را انجام دهند. در اینجا نحوه فعال کردن آنها در تقریباً همه مرورگرها آورده شده است.
 • اگر برنامه های قدیمی و منسوخ بر روی سیستم خود نصب کرده اید که به ندرت از آنها استفاده نمی کنید یا اصلاً از آنها استفاده نمی کنید ، آنها را حذف کنید. ویروس ها می توانند از آسیب پذیری های امنیتی که دیگر در آنها وصله نشده اند استفاده کنند.
 • فایلهای طراحی شده را بارگیری نکنید. پرونده 23Kb .bat یا .exe که ادعا می کند نصب کننده یک بازی ویدیویی جدید است به احتمال زیاد ویروس در مبدل است.
 • اگر برنامه یا نمادهای جدیدی را روی سیستم خود مشاهده کرده اید که آنها را نمی شناسید ، آنها را اسکن کرده و آنها را حذف کنید.

چگونه می توان از ویروس های رایانه ای خلاص شد

اگر سیستم عامل شما به ویروس آلوده شود ، بهترین شرط شما برای راه اندازی مجدد آن در حالت ایمن است. اما قبل از انجام این کار ، مطمئن شوید که یک هارد اکسترنال ، سی دی / دی وی دی یا حافظه چوب با نرم افزار آنتی ویروس روی آن دارید.

هنگامی که در حالت Safe Mode هستید ، از وب جدا شوید و فایلهای موقتی را که پیدا کرده اید ، حذف کنید. احتمالاً بسیاری از آنها توسط ویروس اضافه شده اند و حذف پرونده های موقتی باعث می شود روند اسکن سریعتر انجام شود.

پس از اتمام کار ، باید برنامه آنتی ویروس خود را راه اندازی کرده و اسکن کامل سیستم خود را اجرا کنید. اگر نصب نشده است ، برای نصب آن از CD / DVD ، هارد اکسترنال یا چوب حافظه استفاده کنید. پس از آن ، مرورگرهای خود را بررسی کنید تا ببینید آیا باید تنظیمات صفحه اصلی خود را ویرایش کنید یا خیر. اگر هر نوار ابزار یا تبلیغات عجیب را مشاهده کردید ، فقط در صورت امکان مرورگرها را مجدداً نصب کنید. در غیر اینصورت ، آنها را بردارید ، دستگاه را مجدداً راه اندازی کنید و نصب را در حالت عادی سیستم انجام دهید.

لطفاً در نظر داشته باشید که تمام این نکات ممکن است 100٪ از زمان کار نکند. اگر نمی توانید هر کدام از آن مراحل را انجام دهید ، یا اگر کامپیوتر یا سیستم عامل شما به دلیل ویروس خیلی آسیب دیده باشد ، باید آن را به یک تکنسین تخصصی ببرید. اگر نیاز دارید که ویروس را به طور دستی از رجیستری سیستم خود حذف کنید ، باید همین کار را انجام دهید – به خصوص اگر تجربه ای در این زمینه ندارید. حذف پرونده اشتباه می تواند به سیستم عامل شما آسیب جدی برساند.

اگر قوانین کشور شما جرایم سایبری را پوشش می دهد ، باید با مقامات تماس بگیرید – به ویژه اگر هکر اطلاعات مالی و شخصی با ویروس را از شما دزدیده باشد.

خط پایین

بنابراین ، ویروس رایانه چیست و چگونه کار می کند?

خوب ، این بسیار ساده است – این یک نوع نرم افزارهای مخرب است که می تواند خود را تکرار کند ، و اگر کاربر برخی اقدامات را انجام دهد ، سایر رایانه ها را در شبکه با کد مخرب آلوده کند. هکرها غالباً از ویروس های رایانه ای استفاده می کنند تا دستگاه ها غیرقابل استفاده شوند و اطلاعات حساس افراد را به سرقت می برند.

آیا VPN در برابر ویروس ها محافظت می کند؟ آیا فقط از یک VPN در وب استفاده می کنید ، ایمن هستید?

خوب ، نه واقعاً یک VPN برای محافظت در برابر ویروس ها طراحی نشده است. این شما را از تهدیدات مختلف آنلاین محافظت می کند ، اما نمی تواند دستگاه شما را از ویروس ها و بدافزارها ایمن نگه دارد. فقط یک برنامه آنتی ویروس می تواند این کار را انجام دهد.
دقیقا به همین دلیل است که هر زمان که در اینترنت هستید باید از VPN در کنار یک برنامه آنتی ویروس / ضد ویروس استفاده کنید.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map