WireGuard چیست؟ (آنچه باید بدانید) |


سلب مسئولیت: در لحظه نوشتن این مقاله ، WireGuard هنوز در مرحله توسعه سنگین و در مرحله آزمایش است. اگر اطلاعات جدیدی در آینده ارائه می شود که با آنچه در این راهنما نوشتیم مغایرت دارد ، احساس راحتی کنید و به ما اطلاع دهید و از آن مطلع شوید.

WireGuard چیست؟?

WireGuard یک پروتکل VPN منبع باز جدید است که هدف آن ارائه یک تجربه آنلاین سریعتر ، ساده تر و ایمن تر برای کاربران اینترنت است. ادعا می شود که این پروتکل عملکرد بهتری نسبت به OpenVPN دارد و به طور کلی از IPSec بسیار مفیدتر و بهتر طراحی شده است.

WireGuard توسط جیسون دونفلد ، مردی که Edge Security را تأسیس کرده است ، ساخته شده است. علی رغم اینکه پروتکل WireGuard چگونه “جوان” است (رسما در سال 2018 ظاهر شد ، اما قبل از آن تاریخ در مرحله توسعه بود) ، به سرعت توسط کاربران آنلاین پذیرفته شد ، و حتی موفق شد توجه لینوس توروالدز را که توسعه دهنده اصلی لینوکس است ، جلب کند. این یک “اثر هنری” است.

پروتکل WireGuard چگونه کار می کند?

مانند هر پروتکل VPN ، Wireguard وظیفه ایجاد اتصال ایمن (همچنین “تونل” نیز نامیده می شود) بین دو نهاد شبکه است. در این حالت ، این اشخاص مشتری VPN و سرور VPN خواهند بود.

نکته جالب توجه در مورد WireGuard این است که دستیابی به اتصال هر چند دقیقه انجام می شود و به جای محتویات بسته های داده ، براساس زمان انجام می شوند. به همین دلیل ، از بین رفتن بسته به احتمال زیاد باعث قطع شدن آزاردهنده نمی شود.

از آنجا که WireGuard از صف بسته های جداگانه در هر میزبان استفاده می کند ، کاربران نیز نباید از پروتکل بخواهند اتصال ، اتصال مجدد یا مجدداً مجدد را انجام دهد و هنگام به روز شدن دست ما به طور خودکار تشخیص دهد.

همچنین ، پس از ایجاد تونل VPN بین مشتری و سرور ، سرور قبل از استفاده واقعی از جلسه ، باید حداقل یک بسته داده رمزگذاری شده از مشتری را دریافت کند. به این ترتیب ، تأیید کلید مناسب تأمین می شود.

جزئیات فنی عمومی درباره WireGuard VPN

 • WireGuard از رمزهای زیر استفاده می کند:
  • ChaCha20 برای رمزگذاری متقارن
  • Poly1305 برای تأیید اعتبار
  • Curve25519 برای ECDH (منحنی بیضوی-دیفی دی هلمن – پروتکل توافق نامه کلیدی)
  • BLAKE2 برای هش کردن و حس کردن کلید
  • SipHash24 برای کلیدهای hashtable
  • HKDF برای استخراج کلید
 • علاوه بر کلید رمزگذاری متقارن ، WireGuard از یک کلید از پیش اشتراک گذاری اختیاری نیز پشتیبانی می کند که می تواند در رمزنگاری کلید عمومی مخلوط شود..
 • هنگام استفاده از WireGuard ، سرور VPN به مشتری که مجاز نیست خطر حملات DoS را کاهش دهد ، پاسخ نمی دهد. اولین پیام دستی که به سرور ارسال می شود همچنین شامل یک زمان سنج TAI64N برای جلوگیری از حمله مجدد است.
 • در حال حاضر ، WireGuard فقط بر روی UDP کار می کند و TCP را به طور رسمی پشتیبانی نمی کند (هرچند که راه حل های ایجاد شده توسط برنامه نویسان GitHub و خدمات شخص ثالث وجود دارد).
 • WireGuard از nonces (تعداد قابل استفاده در ارتباطات رمزنگاری) استفاده نمی کند. در عوض ، به پیشخوان 64 بیتی تکیه می کند که نمی تواند به عقب پیچیده شود. به این ترتیب ، حملات پخش مجدد کمتر ریسک می کنند ، و بسته های UDP خارج از سفارش ارسال نمی شوند (اتفاقی که می تواند با UDP رخ دهد).
 • WireGuard نسبت به اکثر پروتکل های VPN دارای ساخت سبک تر است – خوب ، حداقل آنهایی که منبع باز (OpenVPN ، SoftEther ، IKEv2) که در آن کل کد قابل مشاهده است. در کل ، تعداد خطوط کد که در WireGuard استفاده می شود ، زیر 4000 است.

استفاده از WireGuard بی خطر است?

با قضاوت در مورد اینکه از چه نوع رمزگذاری WireGuard استفاده می کند و این واقعیت که می تواند از بسیاری از رمزگذارها پشتیبانی کند ، می توان گفت که این یک پروتکل ایمن است بسیار مطمئن است. پتانسیل بالایی دارد که می بیند که چگونه هدف اصلی WireGuard بهبود پروتکل های “قدیمی” است.

همچنین ، به دلیل پایه کد کوچکتر WireGuard انجام ممیزی های امنیتی پروتکل بسیار آسان تر و کم هزینه تر است. به نوبه خود ، این یعنی آسیب پذیری را می توان سریعتر پیدا و رفع کرد. علاوه بر این ، یک سطح حمله بسیار کوچکتر وجود دارد که می تواند توسط مجرمان سایبری مورد سوء استفاده قرار بگیرد.

متأسفانه ، از لحظه نوشتن این مقاله ، WireGuard پروتکل پایداری نیست. این هنوز یک کار در دست انجام است و باید بیشتر برای آزمایش استفاده شود. با تکیه بر 100٪ از ترافیک آنلاین شما محافظت می کند و داده ها بسیار خطرناک هستند. اگرچه در آینده ممکن است این گزینه به گزینه ای برای امنیت آنلاین تبدیل شود.

و این تنها مشکل نیست – WireGuard نگرانی هایی درباره حفظ حریم خصوصی شما باید درباره آنها داشته باشد. ظاهراً WireGuard واقعاً توسط ارائه دهندگان VPN شخص ثالث بدون وارد کردن اطلاعات کاربر قابل استفاده نیست. چرا؟ از آنجا که WireGuard هیچ مدیریت آدرس پویا ندارد ، و آدرس های مشتری سخت پیکربندی می شوند. همچنین ، نحوه کار WireGuard به ارائه دهندگان مجبور می شود آخرین شماره ورود به سیستم را برای هر یک از دستگاههای خود ذخیره کنند تا بتوانند آدرسهای IP استفاده نشده را پس بگیرند..

پروتکل WireGuard VPN سریع است?

با توجه به تمام داده هایی که در حال حاضر در مورد WireGuard داریم ، پروتکل باید سرعت بسیار سریع آنلاین را ارائه دهد. این معیارها نشان می دهد که WireGuard به طور قابل توجهی سریعتر از OpenVPN و IPSec است ، و این پروتکل قادر به توان حدود 1000 Mbps است..

پروتکل WireGuard به لطف پایه کد کوچک خود می تواند سرعت مناسبی را ارائه دهد. همچنین ، گفته می شود که این پروتکل به گونه ای برنامه ریزی شده است که می تواند اتصالات و لرزش های دست را سریعتر برقرار کند و در عین حال قابلیت اطمینان بهتری نیز داشته باشد. کاربران تلفن همراه همچنین از این مزیت برخوردار هستند که WireGuard طراحی شده است که از منابع کمتری برخوردار باشد (بنابراین باتری بیش از حد مصرف نمی کند) و پشتیبانی از رومینگ بهبود یافته را ارائه می دهد.

کاربران لینوکس به احتمال زیاد اکنون با اتصال های WireGuard VPN بهترین سرعت را کسب می کنند ، از آنجا که پروتکل در هسته لینوکس (مؤلفه اصلی سیستم عامل) زندگی می کند ، بدین معنی است که می تواند یک شبکه ایمن با سرعت بالا را ارائه دهد..

در حال تنظیم اتصال WireGuard VPN سخت است?

خوب ، بیایید اینگونه بگوییم – اگر بدانید که چه کاری انجام می دهید ، و اگر با Linux آشنایی دارید ، کار سختی نیست. مراحلی که باید دنبال کنید لزوماً پیچیده نیستند ، اما لازم است کارهای اضافی مانند فعال کردن ارسال IP را انجام دهید ، و اگر می خواهید به طور کامل از فایروال ها دور بزنید ، راهی برای تونل کردن بسته های UDP از طریق TCP پیدا کنید. طبق گفته این مرورگر ، راه اندازی یک شبکه WireGuard امن آنها را در حدود شش ساعت به طول انجامید.

و در حالی که گفته می شود WireGuard روی macOS ، Android و iOS کار می کند ، روند راه اندازی آن چنان ساده نیست که در لینوکس است. به علاوه ، ممکن است مجبور شوید از نرم افزار شخص ثالث یا کد استفاده کنید.

آیا WireGuard می تواند از فایروال ها دور بزند?

پروتکل WireGuard معمولاً باید بتواند از فایروال ها دور بزند ، اما یک نگرانی وجود دارد – از آنجا که این پروتکل فقط از پروتکل انتقال UDP استفاده می کند (سخت است بگوییم دقیقاً کدام پورت اگرچه ممکن است پورت 51820 باشد) ، احتمال آن وجود دارد که مسدود شود. توسط فایروال ها یا سرپرست شبکه که UDP را به طور کلی خاموش می کنند و فقط اجازه عبور TCP را می دهند.

خوشبختانه راهی وجود دارد که بتواند بسته های UDP را از طریق TCP تونل کند ، بنابراین می توان از آن عبور کرد. همچنین می توان برنامه اتصال را برای استفاده از درگاه 443 (درگاه ترافیک HTTPS) برنامه ریزی کرد تا انسداد آن دشوارتر شود. تنها مشکلی که وجود دارد این است که در حال حاضر راه حل ها در لینوکس هستند.

WireGuard VPN چیست؟?

WireGuard VPN یک سرویس است که توسط یک ارائه دهنده VPN شخص ثالث ارائه می شود. در اصل ، شما قادر خواهید بود از طریق سرویس دهنده VPN که بارگیری و نصب می کنید ، یک اتصال WireGuard برقرار کنید.

در حال حاضر ، شما نمی توانید بسیاری از ارائه دهندگان را که دسترسی به پروتکل WireGuard را دارند دسترسی پیدا کنید ، زیرا این کار هنوز در دست انجام است و استفاده از آن می تواند داده های کاربر را در معرض خطر قرار دهد.

مزایا و معایب WireGuard

مزایای

 • WireGuard از رمزنگاری های پیشرفته برای ارائه اتصالات بسیار ایمن آنلاین استفاده می کند.
 • پروتکل WireGuard VPN دارای یک پایه کد سبک تر نسبت به OpenVPN و IPSec می باشد که باعث می شود حسابرسی برای یافتن آسیب پذیری آسان تر شود..
 • WireGuard به منظور ارائه سرعت بالا طراحی شده است و معیارهای فعلی نشان می دهد که این سرعت سریع تر از IPSec و OpenVPN است.
 • پروتکل WireGuard دارای ویژگی های بهبود عملکرد است که می تواند مصرف باتری را کاهش داده و پشتیبانی از رومینگ را در دستگاه های تلفن همراه بهبود بخشد.
 • وقتی WireGuard 100٪ کار می کند ، پیکربندی آن بسیار ساده است زیرا فقط از کلیدهای عمومی برای شناسایی و رمزگذاری استفاده می کند ، بنابراین به زیرساخت مجوز احتیاج ندارد.
 • اگر با Linux آشنایی ندارید یا می خواهید پروتکل را در سیستم عامل های دیگر پیکربندی کنید ، WireGuard دشوار است..

معایب

 • WireGuard در حال حاضر اثری در دست انجام است ، بنابراین این پروتکل است که به جای تأمین امنیت داده های آنلاین باید برای آزمایش استفاده شود.
 • در حال حاضر ، WireGuard فقط روی UDP کار می کند ، و از درگاه 443 (درگاه ترافیک HTTPS) استفاده نمی کند. در نتیجه ، به طور بالقوه می تواند توسط یک مدیر شبکه مسدود شود.
 • WireGuard بیشتر در توزیع های لینوکس خوب کار می کند. درگاه های دیگر برای سیستم عامل های دیگر وجود دارد ، اما بسیار مطمئن نیستند.
 • برخی از نگرانی های مربوط به حریم خصوصی با WireGuard وجود دارد از این رو که برنامه نویسی مجبور به ارائه دهندگان VPN برای ورود اطلاعات کاربر خواهد شد.
 • WireGuard بسیار جدید است و هنوز آزمایش نشده است.

به دنبال VPN با گزینه های پروتکل چندگانه هستید?

CactusVPN فقط همان چیزی است که شما نیاز دارید. ما با گفتن اینکه هنوز پروتکل WireGuard را ارائه نمی دهیم ، شروع خواهیم کرد. این بدان معنا نیست که ما نمی توانیم ، بلکه به این دلیل که نمی خواهیم کاربران ما اکنون کسانی باشند که پروتکل را آزمایش می کنند ، به طور بالقوه داده های خود را در معرض خطر قرار می دهند. به علاوه ، ما در شرکت ما یک سیاست سختگیرانه در مورد عدم ورود به سیستم داریم و روشی که WireGuard در حال حاضر کار می کند ، اساساً در برابر آن است.

با این وجود ، ما رمزنگاری سطح بالا (برای مثال AES درجه نظامی) و پروتکل های VPN چندگانه را برای انتخاب از: SoftEther ، OpenVPN (TCP و UDP) ، SSTP ، IKEv2 / IPSec ، L2TP / IPSec ، PPTP ارائه می دهیم..

ما همچنین از محافظت در برابر نشت DNS و Killswitch برای اطمینان از داده های شما همیشه استفاده می کنیم ، و ما به سرورهای پرسرعت و پهنای باند نامحدود دسترسی داریم تا اطمینان حاصل کنید که از یک تجربه آنلاین روان لذت خواهید برد..

ما به برنامه های VPN کاربرپسند که در چندین سیستم عامل و دستگاه های مختلف کار می کنند دسترسی داریم: Windows، macOS، iOS، Android، TV TV Android، Amazon Fire TV.

ابتدا خدمات خود را بدون پرداخت هزینه انجام دهید

بدون نیاز به فوراً تعهد. ابتدا می توانید از آزمایش 24 ساعته رایگان ما استفاده کنید تا مطمئن شوید CactusVPN می تواند تمام نیازهای شما را برآورده سازد. و نیازی به نگرانی نیست – ما به هیچ وجه اطلاعات کارت اعتباری را نمی خواهیم.

اوه ، و شما همچنین ممکن است بدانید که ما در صورت عدم کار کردن یک سرویس CactusVPN ، به عنوان تبلیغاتی کار نمی کنیم ، 30 روز ضمانت برگشت پول را برای شما فراهم می کنیم..

پروتکل WireGuard با سایر پروتکل های VPN چقدر خوب است?

در اینجا همه شما باید درباره مزایا و معایب استفاده از WireGuard نسبت به سایر پروتکل های VPN بدانید.

از آنجا که WireGuard هنوز در حال توسعه است ، ما هنوز نمی توانیم آن را نسبت به پروتکل های دیگر توصیه کنیم ، اما به احتمال زیاد در آینده جایگزین خوبی برای اکثر پروتکل های این لیست خواهد بود.

WireGuard در مقابل PPTP

حتی اگر WireGuard در حال حاضر یک پروتکل آزمایشی است ، به نظر می رسد امنیتی که ارائه می دهد بسیار بهتر و قابل اعتماد تر از آنچه PPTP می تواند فراهم کند. برای مثال ، رمزگذاری ChaCha20 WireGuard ساخته شده از رمزگذاری MPPE PPTP که دارای آسیب پذیری های زیادی است ، ایمن تر است. همچنین این واقعیت وجود دارد که ترافیک PPTP توسط NSA شکسته شده است ، و این که PPTP برخلاف WireGuard منبع باز نیست.

از نظر پایداری ، WireGuard از قیمت بهتر استفاده می کند زیرا PPTP به راحتی با فایروال های NAT مسدود می شود زیرا PPTP به طور طبیعی با NAT کار نمی کند. البته شایان ذکر است که WireGuard می تواند توسط مدیر شبکه نیز در وضعیت فعلی خود مسدود شود زیرا فقط از پروتکل UDP استفاده می کند – مگر اینکه اقدامات احتیاطی اضافی برای تونل بسته های UDP از طریق TCP انجام شود ، البته.

PPTP به عنوان پروتکل بسیار سریع شناخته می شود (به همین دلیل بسیاری از مردم هنوز از آن استفاده می کنند) ، اما WireGuard ممکن است به دلیل ایجاد نور آن ، اتصالات بسیار سریع را ارائه دهد. در حال حاضر ، هیچ معیار مشخصی در مورد سرعتی که WireGuard در مقایسه با PPTP دارد وجود ندارد.

درمورد دسترسی به سیستم عامل متقابل ، PPTP از آنجا که در سیستم عامل های بیشتری در دسترس است ، بهتر از WireGuard است و حتی در بسیاری از آنها بصورت محلی یکپارچه شده است. با این وجود ، لازم به ذکر است که این ممکن است دیگر در آینده اتفاق نیفتد. برخی از سیستم عامل ها (مانند macOS Sierra و iOS 10) ارائه پشتیبانی بومی PPTP را متوقف کرده اند و دور از ذهن نیست که تصور کنید آنها به جای آن پشتیبانی بومی را برای WireGuard آغاز کردند – البته پس از آنکه کاملاً پایدار باشد..

در حال حاضر ، در واقع دشوار است که یکی از این پروتکل ها را برای اتصال ایمن توصیه کنید. وقتی آزمایش کافی انجام شود و مراحل توسعه به پایان برسد قطعاً WireGuard به گزینه آشکار تبدیل خواهد شد. اما در حال حاضر ، اگر می خواهید یک تجربه آنلاین امن و خصوصی داشته باشید ، بهتر است پروتکل دیگری را انتخاب کنید (مانند OpenVPN یا SoftEther).

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد PPTP ، این لینک را دنبال کنید.

WireGuard در مقابل L2TP / IPSec

از آنجا که WireGuard قصد دارد IPSec “منسوخ” را جایگزین کند ، می توان فرض کرد که می تواند یک تجربه آنلاین راحت تر و ایمن تر از L2TP / IPSec ارائه دهد – به خصوص از آنجا که کد منبع باز است ، بنابراین هیچ نگرانی درباره دولت وجود ندارد. نهاد موجود با آن دستکاری می کند. فراموش نکنید – اسنودن ادعا کرده است که NSA عمدا پروتکل L2TP / IPSec را تضعیف کرده است. در حالی که هیچ مدرکی برای اثبات این ادعا در دست نیست ، اما هنوز هم چیزی را باید در نظر داشته باشید.

یک مورد که مطمئناً می دانیم این است که WireGuard بسیار سریعتر از IPSec است و عملکرد بهتری نیز دارد. مطابق معیارهای موجود در وب سایت WireGuard ، WireGuard قادر به توان حداکثر 1000 مگابیت بر ثانیه است در حالی که IPSec تنها می تواند ورودیهای 800 مگابیت در ثانیه را انجام دهد. همچنین احتمالاً پایه کد کمتری به WireGuard کمک می کند تا عملکرد بهتری را ارائه دهد – البته این نکته را هم نمی توان گفت که ویژگی محاسبه مضاعف L2TP / IPSec باعث کند شدن اتصالات می شود.

L2TP / IPSec هرچند در دسترس باشد ، می درخشد. این سیستم عامل روی سیستم عامل های بیشتری نسبت به WireGuard کار می کند و حتی بومی در بسیاری از سیستم عامل ها و دستگاه ها ادغام شده است. از طرف دیگر ، L2TP / IPSec مسدود کردن آسانتر از WireGuard است – به ویژه با فایروال NAT.

اما WireGuard فعلاً در حال توسعه است ، بنابراین استفاده از L2TP / IPSec (یا سایر گزینه های بهتر) هنگام مرور وب امن تر است. اگر می خواهید در مورد L2TP / IPSec اطلاعات بیشتری کسب کنید ، ما یک راهنمای عمیق در مورد آن داریم.

WireGuard در مقابل IKEv2 / IPSec

از نظر امنیتی ، هر دو WireGuard و IKEv2 / IPSec برای ارائه بسیارند. در حالی که WireGuard به رمزگذاری پیشرفته و جدید متکی است ، IKEv2 از چندین رمزگذار قدرتمند پشتیبانی می کند. همچنین ، IKEv2 دارای پیاده سازی های متن باز است ، بنابراین می تواند به اندازه WireGuard قابل اعتماد باشد. تنها مشکل IKE به عنوان یک کل این واقعیت است که ارائه NSA وجود دارد که گفته می شود چگونه می توان از آن برای رمزگشایی ترافیک IPSec استفاده کرد.

IKEv2 / IPSec و WireGuard هر دو کار خود را برای دور زدن دیوارهای آتش انجام می دهند ، اما از پورت 443 (درگاه ترافیک HTTPS) استفاده نمی کنند ، بنابراین ممکن است توسط یک مدیر شبکه سخت کوش مسدود شوند. در مورد سرعت ، گفتن آن دشوار است ، اما ادعای اینکه آنها گره خورده اند یا اینکه IKEv2 تقریباً به اندازه WireGuard است ، دور از ذهن نیست. درست است ، IPSec به تنهایی بسیار کند است ، اما IKEv2 / IPSec قادر به ارائه سرعتهای بسیار بالا است.

با توجه به پایداری ، IKEv2 / IPSec گزینه برتر برای اینک است که می بینید چگونه WireGuard هنوز ساخت پایدار ندارد. همچنین ، IKEv2 پشتیبانی از MOBIKE را ارائه می دهد ، ویژگی ای که به پروتکل امکان مقاومت در برابر تغییرات شبکه را می دهد (مانند وقتی از اتصال WiFi به برنامه داده خود تغییر می کنید) بدون رها کردن.

علاوه بر این ، شایان ذکر است که هر دو پروتکل در تعداد مشابهی از سیستم عامل ها در دسترس هستند ، اما IKEv2 / IPSec بیشتر از آن متمایز است زیرا در دستگاه های بلک بری نیز کار می کند ، و این یک انتخاب ایده آل برای کاربران تلفن همراه است.

از آنجا که WireGuard هنوز یک کار در دست انجام است ، IKEv2 / IPSec اکنون گزینه ای بسیار مطمئن تر است. اگر می خواهید در مورد IKEv2 / IPSec اطلاعات بیشتری کسب کنید ، این مقاله را که ما در مورد آن نوشتیم ، بررسی کنید

WireGuard در مقابل IPSec

هدف WireGuard بهتر از IPSec است و احتمالاً پس از عملیاتی شدن کامل به هدف خود می رسد. در حالی که IPSec امن است ، WireGuard از رمزگذاری و مدرنترین رمزنگاری شده برای محافظت از داده حتی بیشتر استفاده می کند – لازم به ذکر نیست که پروتکل منبع باز است و همین امر باعث اطمینان بیشتر می شود..

همچنین ، گفته می شود كه WireGuard از كدهای كاملاً كمی نسبت به IPSec برخوردار است ، كه این امر باعث می شود كه كارآیی آن آسان تر و آسانتر برای یافتن آسیب پذیری باشد. و اگر معیارهای انجام شده توسط تیم WireGuard را در نظر بگیریم ، همچنین می توانیم ببینیم که این پروتکل سریعتر از IPSec است و نسبت به آن زمان پینگ کمتری دارد.

در حال حاضر IPSec در سیستم عامل های بیشتری نسبت به WireGuard در دسترس است ، درست است ، اما باید این را هم بدانید که IPSec مسدود کردن با فایروال به طور بالقوه آسان تر از WireGuard است..

در پایان ، هنوز هم بهتر است که به IPSec بچسبانید ، اما پس از تهیه پروتکل به طور کامل ، انتقال به WireGuard ایده بسیار خوبی خواهد بود.

آیا می خواهید درباره IPSec اطلاعات بیشتری کسب کنید؟ این مقاله را بررسی کنید.

WireGuard در مقابل SSTP

SSTP به اندازه OpenVPN امن است ، بنابراین به احتمال زیاد رمزگذاری SSTP به اندازه امنیت WireGuard VPN محکم است – حداقل فعلاً. با این وجود ، باید از فیل موجود در اتاق یاد کنیم – SSTP فقط متعلق به مایکروسافت است ، شرکتی که قبلاً مشکلی در انتقال دسترسی به پیام های رمزگذاری شده به NSA نداشت. بله ، این بدان معناست که SSTP مانند منبع WireGuard منبع باز نیست.

از سوی دیگر ، مسدود کردن SSTP با فایروال بسیار مشکلتر از WireGuard است که در حال حاضر است. چرا؟ از آنجا که SSTP می تواند از پورت 443 استفاده کند. از آنجا که آن درگاه برای ترافیک HTTPS محفوظ است ، به طور معمول نمی تواند توسط سرپرست شبکه مسدود شود. WireGuard همچنین می تواند پیکربندی شود (با تلاش) برای استفاده از پورت 443 ، اما – به طور پیش فرض – از پورت های UDP استفاده می کند. متأسفانه ، مسدود نیست که سرپرست شبکه بتواند UDP را به طور کامل مسدود کند ، و فقط اجازه عبور TCP در شبکه را می دهد.

در مورد سرعت ، فرض بر این است که WireGuard سریعتر از SSTP است بسیار ایمن است. فراموش نکنید – سرعت SSTP تا حدودی شبیه به سرعت OpenVPN است. و از آنجا که WireGuard بسیار سریعتر از OpenVPN است ، احتمالاً سریعتر از SSTP نیز است. همچنین بسیار سبک تر است ، اما این فقط یک حدس و گمان است.

و با توجه به در دسترس بودن ، در حال حاضر ، به نظر می رسد که SSTP بر روی سیستم عامل های اندکی بیشتر (ویندوز ویستا و بالاتر ، اندروید ، لینوکس و روتر) نسبت به WireGuard که معمولاً در حال حاضر فقط در لینوکس موجود است ، کار می کند ، اگرچه برخی از درگاه ها به سیستم عامل های دیگر وجود دارد. اما به نظر نمی رسد که آنها 00٪ قابل اعتماد باشند. در آینده احتمالاً WireGuard در سیستم عامل ها و دستگاه های بیشتری پشتیبانی خواهد شد.

در کل ، SSTP انتخاب بهتری نسبت به WireGuard است – اما فقط به این دلیل است که پروتکل WireGuard هنوز پایدار و خارج از توسعه نیست. پس از اتمام کامل ، انتخاب به این بستگی دارد که به داده های خود به مایکروسافت اعتماد کنید.

آیا علاقه مندید اطلاعات بیشتری درباره SSTP کسب کنید و پروتکل آن چقدر خوب است؟ سپس این پیوند را دنبال کنید.

WireGuard در مقابل SoftEther

SoftEther و WireGuard در اصل پروتکل های جدید موجود در این بلوک هستند ، اگرچه WireGuard جوانترین “بین آنها” است. هر دو پروتکل منبع باز هستند ، دارای امنیت عالی و دارای سرعت بسیار بالا هستند. این احتمال وجود دارد که WireGuard کمی سریعتر باشد زیرا توان آن می تواند تا حداکثر 1000 مگابیت در ثانیه حرکت کند در حالی که توان آن از SoftEther تا حدود 900 مگابیت بر ثانیه می رسد.

SoftEther هم اکنون از آنجایی که پروتکل با ثبات تر است ، هنوز گزینه دیگری بهتر است و از آنجا که می تواند از درگاه ترافیک HTTPS (پورت 443) استفاده کند ، نمی تواند توسط سرپرستان شبکه مسدود شود. همچنین ، SoftEther در مقایسه با WireGuard بر روی سیستم عامل های مختلف کار می کند ، و توسط بیشتر ارائه دهندگان VPN به عنوان گزینه اتصال نیز ارائه می شود..

همچنین لازم به ذکر است که سرور VPN SoftEther می تواند چندین پروتکل را اجرا کند ، اما پشتیبانی از WireGuard را ندارد – حداقل فعلاً.

در صورت علاقه به کسب اطلاعات بیشتر در مورد SoftEther ، ما مقاله ای در مورد آن درست در اینجا آورده ایم.

WireGuard در مقابل OpenVPN

از نظر امنیتی ، هر دو پروتکل برای ارائه بسیار زیادی دارند – رمزگذاری های بسیار ایمن و رمزگذاری 256 بیتی. البته ، WireGuard از آنجایی که هنوز در مرحله توسعه است قابل اطمینان نیست. هنگامی که از توسعه خارج شد ، احتمالاً می تواند OpenVPN منطقی با امنیت باشد. با این حال ، اگر اقدامات لازم برای اطمینان از استفاده از WireGuard در استفاده از TCP و درگاه 443 صورت نگرفته باشد ، بدون آنکه مشکلی درگیر شود ، سرپرست شبکه زمان مسدود کردن آن بسیار آسانتر از OpenVPN است که می تواند از UDP و TCP استفاده کند ، و پورت 443.

هنگامی که سرعت آن فرا می رسد ، شکاف بزرگی بین WireGuard و OpenVPN وجود دارد. طبق این معیارها ، اختلاف توان بین دو پروتکل در حدود 700-800 Mbps است. همچنین ، زمان پینگ با WireGuard (0.403 ms) در مقایسه با OpenVPN (1.541 ms) به مراتب پایین است..

از طرف دیگر ، OpenVPN در چندین سیستم عامل دیگر موجود است ، سالها است که وجود دارد ، و تقریباً توسط همه ارائه دهندگان VPN تقریباً ارائه شده است.

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری درباره OpenVPN بخوانید ، در اینجا یک راهنمای مفیدی است که باید بررسی کنید.

تمام آنچه که در نظر گرفته شده است ، باید از پروتکل WireGuard استفاده کنید?

در حال حاضر ، بهتر است از WireGuard استفاده کنید اگر می خواهید پروتکل را امتحان کنید و با آن آزمایش کنید تا ببینید چه چیزی قادر است ، چه آسیب پذیری هایی دارد و چه اندازه می تواند دیوارهای آتش را کنترل کند.

اما اگر می خواهید از ترافیک آنلاین و حریم خصوصی اینترنت محافظت شود ، قطعاً باید از استفاده از پروتکل WireGuard خودداری کنید. متأسفانه ، به اندازه کافی پایدار نیست که بتوانید اتصالات امن را تضمین کنید – لازم به ذکر نیست که استفاده از WireGuard با یک سرویس VPN برای شخص ثالث به این معنی است که شما نمی توانید از خط مشی عدم ورود استفاده کنید ، زیرا ارائه دهنده نمی تواند پایبند باشد آن را با WireGuard.

نتیجه گیری – WireGuard چیست؟?

WireGuard پروتکل جدید VPN با منبع باز است که در سال 2018 رسماً به بازار عرضه شد. در حالی که دارای امنیت پیشرفته و عملکرد قابل توجهی بهبود یافته است (سریع تر و سبک تر از OpenVPN و IPSec است) ، پروتکل در حال حاضر در دست توسعه است. . این بدان معنی است که اگر می خواهید ترافیک و داده های آنلاین خود را امن کنید – حداقل برای اکنون ، استفاده از آن بی خطر نیست.

شما در حال حاضر بسیاری از ارائه دهندگان VPN را پیدا نمی کنند که به اتصالات WireGuard دسترسی پیدا کنند ، زیرا انجام این کار به طور بالقوه می تواند داده های کاربر را به خطر بیندازد. علاوه بر این ، نحوه طراحی WireGuard به ارائه دهندگان VPN مجبور می شود داده های کاربر را وارد کنند ، که می تواند خلاف سیاست های عدم ورود آنها باشد.
هنگامی که WireGuard کاملاً توسعه یافته و صیقل داده شود ، به احتمال زیاد برای اتصال سریع و ایمن به اینترنت تبدیل به پروتکل می شود. با این وجود ، تا آن زمان باید انتخاب ارائه دهنده VPN را که به جای آن اتصالات OpenVPN و SoftEther را ارائه می دهد ، در نظر بگیرید.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me