نحوه محافظت از حریم خصوصی کودکان به صورت آنلاین – راهنمای والدین


کودکان در زندگی واقعی نسبت به بسیاری از مسائل آسیب پذیر هستند. آنها نیاز به راهنمایی ، فرزندپروری خوب و نظارت والدین دارند. امروزه ممکن است کودکان بیشتر از والدین با این فناوری آشنا باشند ، اما آنچه باعث می شود آنها با والدین متفاوت باشند ، قرار گرفتن در معرض خطر در زندگی است.

به عنوان مثال ، شما می توانید سابقه مرورگر فرزندتان را پر کرده و چیزهای تکان دهنده ای را کشف کنید. یا شاید ، شما کامپیوتر کودک خود را در برابر ویروس ها یا بدافزارها آسیب پذیر ببینید. گاهی اوقات ، می بینید که کودک شما به شیوه های بالغ مانند سیگار کشیدن ، نوشیدن ، و غیره دستکاری می شود. علاوه بر این ، کودکان با قلدری و تجاوز به حریم شخصی روبرو می شوند که بر سلامت روان آنها تأثیر می گذارد..

اینترنت دنیای دیگری برای کودکان است که بزرگسالان در آنجا به والدین و نظارت خوب نیاز دارند. اقدامات بسیاری از سوی دولت و شرکتهای فناوری در زمینه تضمین امنیت کودکان در اینترنت انجام شده است ، اما به دلیل ماهیت اینترنت ، آنها اندکی مؤثر بوده اند.

اگر فرزند شما تحت تأثیر این مسائل قرار دارد ، زمان آن فرا رسیده است که برای امنیت و حفظ حریم خصوصی کودکان در اینترنت گام بردارید و کار کنید.

مشکلات رایج که کودکان بصورت آنلاین با آن روبرو هستند

اینها مشکلات اصلی دوره دیجیتال است که کودکان با آن روبرو هستند. برخی از آنها جدی هستند زیرا تأثیر منفی بر شخصیت می گذارند.

محتوای نامناسب

اینترنت دارای محتوای گسترده ای برای هر مخاطب سنی است. بخش عمده ای از مطالب برای کودکان ناخواسته و نامناسب است ، که عموماً شامل وب سایت های بزرگسالان ، سایت های قمار ، انجمن ها یا سایت هایی با زبان خشن و سایت هایی هستند که باعث خرابکاری ، خودآزار شدن ، فعالیت های مجرمانه و رفتارهای تبعیض آمیز در کودکان می شوند..

با گفتن اینگونه نیست که کودکان از این وب سایت ها مصون هستند. از طریق دوستان ، غریبه ها یا هر کس دیگری می توانند قبل از رضایت والدین به این وب سایتها دسترسی پیدا کنند. یک موتور جستجو بدون حالت محدود یا هر برنامه رسانه اجتماعی می تواند کودکان را با این وب سایت های نامناسب آشنا کند.

حمله سایبری

طبق آمار stopbullying.gov ، حمله در فضای مجازی تا 15 درصد از کودکان کلاس های 9 تا 12 و 9 درصد دانش آموزان در کلاس های 6 تا 12 را تجربه کرده است که در زندگی خود دچار حمله سایبری شده اند. علاوه بر این ، 55.2 درصد از افراد گروه اقلیت مانند LGBTQ دچار حمله سایبری شده اند.

کودکانی که در اثر حمله سایبری تحت تأثیر قرار گرفته اند ، مسائل بهداشت روان مانند افسردگی ، اضطراب ، از بین رفتن اعتماد به نفس و سوء مصرف مواد را تجربه کرده اند. منابع حمله سایبری از طریق وب سایت های رسانه های اجتماعی ، سیستم عامل های پیام فوری و ایمیل ارسال شده است ، جایی که کودکان تهدید یا زبان خشن از دوستان یا افراد غریبه دریافت می کنند..

نفوذ به حریم خصوصی

یكی از موارد شایع كه كودكان از طریق وب با آن روبرو هستند نفوذ به حریم خصوصی است كه در آنجا آنها توسط بیگانگان ، سارقان هویت و شكارچیان جنسی تهدید می شوند. این جنایتکاران کودکان را در شبکه های اجتماعی یا از طریق نظرسنجی دوست می دارند ، وانمود می کنند که علاقه های مشابه خود را با آنها به اشتراک می گذارند تا اعتماد به نفس کودک را جلب کنند.

هنگامی که آنها به هدف خود رسیدند ، از آنها عکس برهنه یا سایر فعالیت های منزجر کننده از کودکان می خواهند. انکار پیشنهادات از سوی آنها منجر به تهدید یا افشای تصاویر یا شواهدی در شبکه های اجتماعی خواهد شد. اگرچه این ممکن است کاملاً مورد سرزنش مجرم واقع نشود ، زیرا کودکان امروز در به اشتراک گذاشتن عکس های در معرض دیگران به منظور رابطه درگیر هستند..

کلاهبرداری و کلاهبرداری

کودکان بیشتر به کارهای آزاد یا چیزهای پر تخفیفی که در اینترنت ارائه می شود ، مانند 1000 V-Bucks رایگان برای Fortnite یا یک بازی ویدیویی رایگان AAA رایگان جذب می شوند. در حالی که آنها برخلاف والدین خود از پیامدهای فیشینگ آگاه نیستند ، معمولاً پیوند یا پیوست ارسال شده از طریق ایمیل یا وب سایتهای جعلی را باز می کنند.

این پیوندها یا پیوست ها حاوی بدافزار یا ویروس هایی هستند که رایانه فرزند شما را آلوده می کنند. این بدافزار همچنین داده های شخصی ذخیره شده در رایانه را نشت می دهد یا به رایانه آسیب می رساند که می تواند خسارات سنگینی در پی داشته باشد.

اعتیاد به اینترنت

به گزارش Common Sense Media ، كودكان ، بيشتر نوجوانان (8 تا 12 سال) و نوجوانان بطور متوسط ​​شش تا نه ساعت در دستگاه خود مي گذرانند. تعداد زیادی از آنها فیلم ها ، شبکه های رسانه ای ، بازی و شبکه های اجتماعی را تماشا می کنند.

این ممکن است والدین را نادیده بگیرند که فرزند خود را کاملاً در اینترنت تلقی کنند و توجهی به آنها نکنند. اکثر کودکان حتی هیچ اطلاعاتی را درمورد مسئله با والدین خود به اشتراک نمی گذارند ، و این باعث می شود آنها در برابر مشکلات پیش رو آسیب پذیرتر شوند.

چگونه از فرزندان خود بصورت آنلاین محافظت کنیم?

برخی اقدامات لازم برای محافظت از حریم خصوصی فرزندان شما به صورت آنلاین و جلوگیری از افتادن آنها در مشکلات شدید مورد نیاز است.

تنظیمات حریم خصوصی را در رسانه های اجتماعی تنظیم یا محدود کنید

اولین چیزی که برای محافظت از حریم خصوصی فرزندانتان لازم است ، تنظیم تنظیمات حریم خصوصی آنها در حساب های رسانه های اجتماعی است. هر رسانه اجتماعی دارای تنظیمات حریم خصوصی یا در صفحه تنظیمات حساب پنهان است یا یافت می شود.

شرط های اساسی برای تغییر تنظیمات حریم خصوصی محدود کردن دسترسی عمومی حساب کودک در جستجوی رسانه های اجتماعی است و درخواست های دوست نیز باید محدود شود. نکته دیگر حذف اطلاعات مهم شخصی در رسانه های اجتماعی مانند شماره تلفن ، آدرس منزل ، آدرس ایمیل ، پیوند به شبکه های دیگر رسانه های اجتماعی و سایر اطلاعات حساس است که به نظر شما امن نیست..

برای کنترل تنظیمات حریم خصوصی در شبکه های رسانه های اجتماعی ، در اینجا نکاتی مفید درباره شبکه های محبوب رسانه های اجتماعی در بین نوجوانان آورده شده است.

فیس بوک

از آنجا که فیس بوک دارای بیشترین اطلاعات ذخیره شده در یک فرد است ، در اینجا نکاتی برای تقویت امنیت ذکر شده است.

 • برای جلوگیری از هوس کردن افراد غریبه در نمایه خود ، به راهنما بروید > میانبرهای حریم خصوصی > “مشاهده تنظیمات حریم خصوصی بیشتر” در زیر حریم خصوصی > “چه کسی می تواند پست های آینده شما را ببیند” > “دوستان” را انتخاب کنید.
 • برای محدود کردن درخواست های دوستان ، راهنمایی کنید > میانبرهای حریم خصوصی >”مشاهده تنظیمات حریم خصوصی بیشتر” در زیر حریم خصوصی > “چه کسانی می توانند به تو درخواست دوستی بفرستند” > “دوستان دوستان” را انتخاب کنید.
 • برای محدود کردن موتورهای جستجو در نمایش پروفایل ، به قسمت Help بروید > میانبرهای حریم خصوصی > “مشاهده تنظیمات حریم خصوصی بیشتر” در زیر حریم خصوصی > “آیا می خواهید موتورهای جستجو خارج از فیس بوک به پروفایل شما پیوند دهند؟” > انتخاب “نه”.
 • علاوه بر این ، برای جلوگیری از مشاهده غریبه از طریق ایمیل یا شماره تلفن به نمایه خود ، از همان تکنیک های تنظیمات حریم خصوصی پیروی کنید و آن را برای «دوستان دوستان» یا «دوستان» انتخاب کنید..
 • همچنین می توانید “تأیید ورود به سیستم” را از زبانه Security فعال کنید تا امنیت خود را تنظیم کنید. تأییدهای ورود به سیستم همانند تأیید هویت دو فاکتور است ، زیرا برای ورود به سیستم در دستگاه جدید ، پیام متنی را برای تلفن شما ارسال می کند.

facebook-privacy

اینستاگرام

اینستاگرام به عنوان یک بستر اشتراک گذاری رسانه یکی از شبکه های محبوب رسانه های اجتماعی در بین نوجوانان است. متأسفانه ، جزء رسانه هایی است که محتوای نامناسب در آن به اشتراک گذاشته می شود و کودکان نیز مورد هدف قرار می گیرند. در اینجا مواردی برای مهار سارقان هویت و شکارچیان جنسی از هدف قرار دادن مشخصات شما ارائه شده است.

 • حساب کاربری خصوصی را برای فرزندان خود از گزینه ها فعال کنید. این حالت اجازه می دهد تا عکس ها و فیلم های کاربر با افراد مصوب خاصی به اشتراک گذاشته شود.
 • فرزندان خود را به طور مكرر از جغرافياي خودداري كنيد. این امر به جلوگیری از هدف قرار دادن غارتگران یا شکارچیان کوچک از طریق عکس یا فیلم های ارسال شده کمک می کند.

اینستاگرام-حریم خصوصی

اسنپ ​​چت

اسنپ ​​چت به دلیل فیلترهای بد بو ، پیامها و داستانهای “منفجر” و ویژگی های موقعیت جغرافیایی ، به یکی از محبوب ترین برنامه های کاربردی نوجوانان جهان رونق گرفت. در حالی که این ممکن است سرگرم کننده به نظر برسد ، Snapchat به راحتی می تواند توسط غریبه ها و متخلفین هدف قرار گیرد. برای مقابله با این تهدیدات؛

 • بر روی نماد Snapchat Ghost و سپس روی نماد تنظیمات ضربه بزنید.
 • از آنجا ، به زیر عنوان “Who Can …” بروید. چهار گزینه در دسترس خواهد بود,
  • “با من تماس بگیر”
  • “نمایش داستان من”
  • “موقعیت مکانی من را ببینید” ، و
  • “مرا سریع اضافه کنید”.
 • اولین تماس “با من تماس بگیرید” به “دوستان من” تغییر دهید تا فقط دوستان شما بتوانند به فرزند شما چت یا ارسال کنند.
 • “مشاهده داستان من” را به “دوستان من” یا “سفارشی” تغییر دهید که در حالت دوم به برخی از دوستان قابل انتخاب اجازه می دهد داستان فرزند شما را تماشا کنند.
 • “مشاهده موقعیت مکانی من” را به دوستان خود یا “فقط من” تغییر دهید تا افراد غریبه از دیدن موقعیت جغرافیایی فرزندانتان جلوگیری کنند.
 • برای جلوگیری از نمایه فرزندتان در ظاهر شدن با سایر دوستانی که دوستان متقابل یا ارتباط مشترک دارند ، “روشن کردن من سریع اضافه کنید” را فعال کنید..

snapchat-privacy

محدود کردن حالت برای YouTube یا YouTube Kids

یوتیوب بزرگترین بستر مخصوص نوجوانان و کودکان است. این میلیارد ها فیلم برای کاربران در دسترس است و همه آنها ممکن است برای فرزند شما مناسب نباشند. برخی از این دسته ها شامل خشونت ، سخنان متنفر ، محتوای بزرگسالان ، فعالیت های جنایی و محتوای سوء استفاده کننده در YouTube هنوز هم هستند.

برای این موارد ، YouTube کاملاً روی آنها کار می کند و گزینه “حالت محدود” را برای مرور ایمن معرفی کرده است. این را می توان در تنظیمات یافت > عمومی در برنامه های تلفن همراه و وب سایت. به غیر از این ، YouTube برنامه “YouTube Kids” را برای دستگاه های تلفن همراه و وب سایت ارائه داده است که کاملاً برای فیلم های دوست داشتنی کودکان تهیه شده است.

موتورهای جستجوگر کودک و مرورگرها

استفاده از موتورهای جستجوگر وب و مرورگرهای موجود در دستگاه فرزندانتان گزینه مطمئن دیگری است. موتورهای جستجوگر كودك هنگام جستجوی وب در اینترنت نتایج جستجوی صریح را فیلتر می كنند و كودكان را از دسترسی به وب سایت هایی كه به نظر ناامن هستند محدود می كنند. برخی از نمونه های موتورهای جستجوی ایمن برای بچه ها عبارتند از:

 1. جستجوی ایمن کودکان و نوجوانان
 2. کیدل
 3. KidRex
 4. KidzSearch

علاوه بر این ، مرورگرهای دوستدار کودک نیز در دسترس هستند. آنها به والدین اجازه می دهند که بر مرور فرزندشان نظارت کنند ، وب سایت های خاصی را مسدود کنند و مدت زمان صرف شده در یک وب سایت را محدود کنند. این مرورگرها در چندین سیستم عامل مانند Windows ، Mac ، iOS و Android در دسترس هستند. این شامل:

 1. مرورگر اینترنت ایمن برای کودکان
 2. مرورگر امن Maxthon Kid
 3. مرورگر وب KidSplorer
 4. زودلز

مرورگر Chrome همچنین با مدیریت پروفایل های مختلف می تواند برای بچه ها پیکربندی شود. این به شما امکان می دهد وب سایت ها را مسدود کرده و از نتایج جستجوی ناخواسته در مرورگر جلوگیری کنید.

کنترل های والدین را در Windows ، iOS ، Android ، MacOS فعال کنید.

کنترل های والدین بر روی سیستم عامل های اصلی مانند Windows ، MacOS ، iOS و Android از طریق نرم افزار از پیش بارگذاری شده یا پشتیبانی شخص ثالث در دسترس هستند. فعال کردن کنترل والدین در این سیستم عاملها به شما امکان می دهد دستگاه فرزندان خود را مدیریت و کنترل کنید. این ابزارها بیشتر به والدین این امکان را می دهند که محتوای صریح را در وب مسدود کنند ، وب سایت های خاصی را منع کنند و اشتراک پروفایل را محدود کنند.

پنجره ها

در ویندوز 8 ، 8.1 و 10 ، مایکروسافت تنظیمات Family و Children را معرفی کرد. این را می توان در تنظیمات یافت > حساب ها > خانواده و سایر کاربران. یک منو ظاهر می شود ، درخواست اضافه کردن کودک یا بزرگسال را می دهد. با توجه به اینکه شما یک حساب کاربری برای فرزند خود ایجاد می کنید ، آدرس ایمیل برای کنترل پروفایل کودک لازم است.

ویندوز-کودک تنظیم

پس از انجام این عمل ، می توانید وب سایت های خود را برای فرزندان خود فیلتر کنید و فعالیت های نمایه آنها را مدیریت کنید. علاوه بر این ، می توانید محدوده زمانی صفحه را تنظیم کنید ، بازی ها را مسدود کنید و گزارش فعالیت را از پروفایل دریافت کنید.

سیستم عامل مکینتاش

مشابه Windows ، MacOS همچنین به شما امکان می دهد کنترل والدین را در دستگاه کودک فعال کنید. به سادگی ، به اپل منو بروید > تنظیمات سیستم > کنترل والدین. از آنجا کاربرانی را اضافه کنید که کنترل والدین روی آن اعمال می شود. برای تأیید اینکه کدام حساب دارای چه میزان دستیابی است (مدیر و غیره) تنظیمات برگزیده حساب را در تنظیمات برگزیده سیستم بررسی کنید..

تنظیم کودک-مک

برای تنظیم محدودیت ها برای کودک ، زبانه ها در کنترل والدین به شما امکان می دهند محدود کردن کدام برنامه ، وب و افراد را انتخاب کنید. محدودیت برنامه ها به شما امکان دسترسی به برنامه های خاص برای کودکان را می دهد ، محدودیت وب می تواند وب سایت های خاصی را برای کودکان ناامن کند ، و محدودیت افراد می تواند ارتباط کودک با دیگران را در iMessage ، برنامه های مرکز بازی و ایمیل محدود کند. محدودیت زمانی خود توضیحی است ، زیرا استفاده از کودک را با دستگاه محدود می کند.

iOS

iOS همچنین کنترل والدین دقیق تری را برای دستگاه های خود ارائه می دهد. این را می توان در تنظیمات یافت > عمومی > محدودیت های. برای فعال کردن کنترل والدین ، ​​یک کد پین یا کد عبور لازم است تا از تغییرات فرزند شما جلوگیری شود.

تنظیم iOS-کودک

پس از فعال سازی محدودیت ها ، می توانید کودک خود را برای دسترسی به برنامه هایی مانند Safari ، FaceTime ، iTunes ، حذف و نصب برنامه ها و از همه مهمتر ، خریدهای درون برنامه مجاز نکنید. پشتیبانی شخص ثالث همچنین برای مهارهای والدین بیشتر تنظیم شده ، مانند Netsanity و Kidslox برای مدت زمان و سایر ویژگی ها در دسترس است.

اندروید

برخلاف iOS ، Android دارای ویژگی های کنترل والدین برای کودکان است. فقط ایجاد یک پروفایل کاربری جداگانه برای کودکان مجاز است ، که می تواند تماس ها ، پیام ها و دسترسی برنامه ها را محدود کند. از تنظیمات قابل دسترسی است > کاربران.

از طریق برنامه های شخص ثالث مانند Norton Family ، Net Nanny و MM Guardian ، کنترل های والدین سختگیرتری ارائه می شود. ScreenTime یکی از برنامه های کاربردی موجود در سیستم عامل های اصلی مانند Android ، iOS و FireOS است که فعالیت محدود کننده صفحه و مشاهده فعالیتهای وب کودک را ارائه می دهد. برخی از این برنامه ها پرداخت می شوند ، در حالی که گزینه های رایگان در دسترس است و می توانید در فروشگاه Google Play پیدا کنید.

رفتار آنلاین را با “دوست داشتن” در سایت های اجتماعی نظارت کنید

اضافه کردن فرزندان خود در وب سایت های رسانه های اجتماعی مانند فیس بوک ، اسنپ چت ، اینستاگرام و غیره می تواند برای نظارت والدین از فعالیت های آنها مفید باشد. طبق مرکز تحقیقات پیو ، 83٪ والدین فرزندان نوجوان خود را در فیس بوک اضافه کرده اند ، در حالی که 33٪ آنها را در توییتر دنبال کرده اند.

“جمعه” آنها در سایت های اجتماعی می تواند امنیت کودک را بهبود بخشد. والدین می توانند ببینند که آیا کودک برای سن خود محتوای مناسب ارسال می کند و قبل از افزایش خطر مداخله می کند. مطمئن باشید که فرزند شما پست های رسانه های اجتماعی را از شما پنهان نمی کند.

آنها را در مورد غریبه ها و مضرات احتمالی آموزش دهید

نشستن با فرزندتان و توضیح در مورد مضرات احتمالی از طریق اینترنت بهترین کاری است که می توانید انجام دهید. با غریبه ها ، شکارچیان جنسی ، مجرمان سایبری و هکرهایی که در سایه ها کمین می کنند ، ممکن است والدین برای توضیح پرتگاه دنیای اینترنت امکان پذیر نباشند..

به معنای عمومی اساسی ، کودکان می توانند در مورد عدم تماس با غریبه هایی که اطلاعات شخصی را درخواست می کنند و یا روش های ترفند در فریب دادن کودکان برای انجام کارهای نامناسب آموزش داده شوند. بهتر است قبل از ادامه کار یا تعامل بیشتر با آنها ، به فرزندان آگاه سازی والدین را آموزش دهید. اطمینان حاصل کنید که دوستان خود را در رسانه های اجتماعی می شناسید و پیام های ایمیل و ایمیل های دریافتی خود را برای حفظ اعتماد بررسی کنید.

آنها را از موقعیت جغرافیایی مکرر در رسانه های اجتماعی ممانعت کنید ، زیرا این کار شامل شکارچیان جنسی و افراد غریبه ای است که از حریم خصوصی آزاد استفاده می کنند و به سمت تهدیدات و تعرضات به فرد خردسال می روند. تاریخچه جستجو و فعالیت اینترنتی آنها را رصد کنید و از دسترسی آنها به وب سایتهای دارای محدودیت سنی یا وب سایت های مشکوک با بدافزار جلوگیری کنید. آموزش در مورد این خطرات به کودک و والدین کمک می کند تا تفاهم و حس متقابل را توسعه دهند.

از VPN استفاده کنید

بعضی اوقات ، این سرویس های موتور جستجوی دوستانه کودکان با HTTPS رمزگذاری نمی شوند. این می تواند در نوار جستجوی مرورگر شما مشاهده شود ، جایی که اگر وب سایت از HTTPS پشتیبانی می کند ، یک قفل سبز یا متن “امن” نشان داده می شود. نادیده گرفتن HTTPS می تواند خطرناک باشد ، زیرا هکرها می توانند تاریخ جستجو را دور بزنند و به سیستم حمله کنند.

یک VPN با امنیت سنگ آهن خود می تواند راه حلی برای این امر ارائه دهد. ارائه تونل رمزگذاری درجه نظامی به همراه بهترین پروتکل های امنیتی در صنعت مانند OpenVPN ، بهترین محافظت ممکن در شبکه و نفوذ به دیوار امنیتی غیرممکن است (که می تواند میلیارد ها سال طول بکشد).

VPN ترافیک شما را از طریق لایه امنیتی کاملاً پوشیده از مسیر مسدود می کند که از دسترسی افراد جاسوسی و هکرها به اطلاعات کاربر جلوگیری می کند. علاوه بر این ، آنها می توانند به کودک شما اجازه دهند بدون ترس هک کردن در اینترنت گشت و گذار کند. ExpressVPN و NordVPN با سرعت مطلوب و ویژگی های امنیتی عالی بهترین گزینه های کاربر در دسترس هستند. PIAVPN در صورت بودجه سخت توصیه می شود.

نتیجه

برای کودکان آسیب پذیر نیست ، زیرا آنها به اندازه والدین خود در معرض زندگی قرار ندارند. با غریبه های بدخواه ، متخلفین جنسی ، دوستان جعلی و هکرهایی که در فضای وب قرار دارند ، وظیفه والدین و همچنین کودک است که در مبارزه با آنها همکاری کنند. کودکان به راحتی می توانند در کلاهبرداری هایی مانند هدایای رایگان یا قرعه کشی فریب خورده باشند ، بنابراین باید در مورد آن نیز آموزش دید.

اینترنت تقریباً برای همه اعتیاد آور است ، بنابراین والدین وظیفه دارند برای فرزندان خود نمونه ای بگذارند ، یعنی محدود کردن رسانه های اجتماعی و استفاده از اینترنت. در مقایسه با ذهن شکننده کودکان ، والدین باید از مسائلی که در اینترنت حاکم است آگاه باشند و از حریم شخصی فرزندان خود به صورت آنلاین محافظت کنند.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map