چگونه Facebook و Google از داده های شما استفاده می کنند

با رشد جهانی وب در طی دو دهه گذشته ، دو عنوان صنعت به عنوان نیروهای مسلط آنلاین ظاهر شده اند. داستان های اصلی گوگل و فیس بوک به خوبی شناخته شده است. اولین موتور جستجوی Google در سال 1996 به عنوان یک پروژه تحقیقاتی در استنفورد آغاز شد. شبکه اجتماعی فیس بوک در سال 2004 به عنوان پروژه جانبی مارک زاکربرگ در هاروارد راه اندازی شد.


از آنجایی که این دو شرکت در بورس سهام عمومی رفته و در هر کشور و در هر قاره به کاربران رسیده اند ، آنها مجبور شده اند که بیش از یک ابزار مفید اینترنتی شوند. آنها اکنون شرکت های تمام عیار هستند تعامل با داده های بیشتر از هر کسی که تا به حال تصور کرده است.

اما فیس بوک و گوگل دقیقاً با petabytes اطلاعاتی که روزانه از طریق سرورهای آن جریان می یابد چه می کنند؟ پاسخ های زیادی برای این سوال وجود دارد ، و ما همه آنها را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

تبلیغات

همانطور که گفته شد ، گوگل و فیسبوک هر دو شرکت های معامله ای عمومی در بورس سهام هستند و از این رو انتظار می رود رشد و سودآوری را برای سرمایه گذاران و سهامداران نشان دهد. مانند بسیاری از شرکتهای دیجیتالی که پذیرای مصرف کنندگان کلی اینترنت هستند, آنها به تبلیغات به عنوان شکل اصلی درآمد خود اعتماد می کنند.

به عنوان یک قاعده کلی ، وقتی برای یک حساب کاربری جدید در شبکه اجتماعی یا وب سایت دیگری ثبت نام می کنید و مجبور نیستید هزینه یا اشتراک بپردازید ، پس انتظار دارید تبلیغات زیادی را ببینید. در اصل ، رفتار شما در سایت و داده های جمع آوری شده دارایی ارزش برای شرکت است.

تبلیغات چگونه کار می کند

تبلیغات آنلاین شهرت منفی کسب کرده است ، اما مفهومی که در پشت آن قرار دارد طبیعت شر نیست. برای موتور جستجوی مانند Google ، ایده این است که با امید به جذب شما به کالای مرتبط با پرس و جو خود ، تبلیغات را در کنار نتایج جستجوی خود نشان دهید. در مورد شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک نیز همین موضوع صادق است: هدف آنها نمایش تبلیغات مربوطه بر اساس تاریخچه شماست علاقه ها و لایک ها.

شرکت های خارجی برای کسب حق نمایش تبلیغات خود ، معمولاً مبتنی بر کلمات کلیدی ، املاک و مستغلات را روی صفحه نمایش می گیرند. شبکه های اجتماعی قادر به شارژ تبلیغات بیشتر در هنگام استفاده از یک سیستم هدفمند هستند ، نه اینکه فقط یک مجموعه کلی از تبلیغات را برای همه کاربران نمایش دهند. به همین دلیل است که تبلیغ کنندگان بیشتر از آنچه که معمولاً با روزنامه ها یا سایر قالب های چاپی انجام می دهند ، بیشتر هزینه های خود را با کمپین های آنلاین هزینه می کنند.

بدون پیگیری رفتار و فعالیت شما در وب سایت ها و برنامه های کاربردی ، Google و Facebook قادر به ارائه تبلیغات مربوطه در سیستم خود نخواهند بود. براساس خط مشی رازداری ، هر دو شرکت می گویند که داده های کاربر هرگز به طور مستقیم با اشخاص ثالث به اشتراک گذاشته نمی شود. نسبتا, این سیستم به طور کامل از طریق الگوریتم های داخلی مدیریت می شود برای مطابقت تبلیغ کنندگان با کاربران مربوطه.

اگر می خواهید در حین استفاده از گوگل و فیس بوک همچنان با وجود یک حساب کاربری در هر سیستم عامل ناشناس باشید ، باید به مشتریان شبکه خصوصی مجازی (VPN) مراجعه کنید. یک VPN یک تونل مطمئن از شبکه منزل یا محل کار شما به اینترنت باز ایجاد می کند ، با تمام داده های ارسال شده از یک کانال رمزگذاری شده.

نه تنها یک VPN عالی به شما در محافظت از هکرها و مجرمان سایبری کمک می کند بلکه ردیابی آنلاین را سخت تر می کند.. هر سرویس دهنده VPN هر بار که اتصال را راه اندازی می کنید ، یک آدرس IP جدید صادر می کند. Google و Facebook همچنان قادر خواهند بود فعالیت خود را هنگام ورود به سیستم پیگیری کنند ، اما آنها موقعیت سخت تری برای شناسایی موقعیت جغرافیایی شما خواهند داشت. بررسی ما را بررسی کنید NordVPN یا سورفشارک برای یک نگاه سریع به این خدمات چقدر قدرتمند می باشند.

تجربه کاربری و توسعه محصول

هم گوگل و هم فیس بوک قصد دارند یک تجربه شخصی را به هر کاربر ارائه دهند. به همین دلیل است که هنگامی که وارد سیستم خود می شوید ، یک جستجوی Google جدید انجام دهید ، این سایت تاریخچه جستجوی شما و چه سایت هایی را که در گذشته روی آنها کلیک کرده اید به خاطر می آورد. در مورد فیس بوک نیز همین مسئله پیش می رود ، زیرا جدول زمانی کاربران پر از مطالبی است که قبلاً دوست داشته یا از آنها پیروی کرده اند.

تمام وب سایت ها برای ذخیره اطلاعات مهم در مورد کاربران ، به شبکه ای از پایگاه داده های back-end متکی هستند دسترسی به قسمت جلویی شرکت هایی مانند گوگل و فیس بوک برای ارائه یک تجربه کاربری مثبت که برای هر کاربر شخصی تنظیم شده است ، به این داده ها اعتماد می کنند.

ترافیک مراجعه به google vs facebook

با توجه به اینکه سایت ها و برنامه های آنها میلیاردها کاربر در سراسر جهان دارند ، برای Google یا Facebook امکان ارتباط با هر شخص و بررسی نظرات آنها وجود ندارد. در عوض ، شرکت ها در واقع داده های کاربر را برداشت و تجزیه و تحلیل می کنند آنها جمع آوری می کنند تا درک بهتری از آنچه کار می کند و چه چیزی در ارائه محصولاتشان کار نمی کند ، کسب کنند.

به عنوان مثال ، در پیگیری استفاده از ابزار Gmail ، Google قادر به تعیین این موضوع بود که درصد زیادی از کاربران در پی فراموش کردن اسناد به ایمیل های خروجی را فراموش کرده اند و سپس مجبور به ارسال پیام پیگیری هستند. برای کمک به ، Google ویژگی جدید Gmail را مستقر کرده است که می تواند پیام های خروجی را برای ذکر یک پیوست اسکن کند و سپس به کاربر یادآوری کند که قبل از کلیک روی دکمه ارسال ، پرونده را درج کند..

فیس بوک همچنین داده های کاربر را برای کمک به راهنمایی تصمیمات محصول به کار می برد. با بزرگ شدن شرکت ، متوجه شد که کاربران به ویژگی صندوق پستی برنامه تلفن همراه مانند یک ابزار پیام رسانی متکی هستند. برای ارائه یک تجربه کاربری بهتر ، فیس بوک تصمیم گرفت عملکرد را به یک برنامه اختصاصی به نام تغییر دهد پیام رسان.

ادغام حساب

با رشد گوگل و فیس بوک ، آنها بسیار فراتر از اهداف اصلی محصولاتشان گسترش یافته اند. Google بسیار بیشتر از موتور جستجو است, با ابزارهای اختصاصی برای ایمیل ، پخش ویدئو ، میزبانی ابری و نقشه برداری. همین مورد در مورد فیس بوک نیز صادق است, زیرا فراتر از یک شبکه اجتماعی است و اکنون دارای برنامه هایی مانند اینستاگرام است و در عین حال سخت افزار مخصوص به خود را نیز توسعه می دهد.

کاربران اینترنت انتظار دارند که وب سریع و آسان برای استفاده باشد. این بدان معناست که آنها می خواهند روزانه تعداد حسابها و رمزهای عبور خود را به خاطر بسپارند. Google و Facebook هر دو از سیستم داده خود استفاده می کنند اینترنت را برای کاربران خود راحت تر می کند.

صفحه ورود

پس از ورود به رایانه یا دستگاه تلفن همراه به Google یا Facebook ، اعتبارنامه شما به صورت خودکار روی هر محصولی در مجموعه ابزارهای خود کار می کند. علاوه بر این ، هنگامی که وب را مرور می کنید و به سایتها یا برنامه های دیگر متلاشی می شوید ، اغلب متوجه می شوید که می توانید به جای ایجاد اعتبار جدید ، با استفاده از یک حساب Google یا Facebook به آنها وارد شوید. با این حال ، برخی از کاربران ترجیح می دهند از یک ابزار مدیر رمز عبور ایمن برای رسیدگی به تمام اعتبار خود استفاده کنند.

هنگامی که فرزندان شما به اندازه کافی سن برای ثبت نام در گوگل یا فیس بوک ، که معمولاً سن آنها 13 سالگی است ، ممکن است بهترین کار برای محافظت آنلاین آنها باشد تا جایی که اجازه استفاده از این اعتبارنامه ها را دارند ، کنترل کنند. اگر به آنها اجازه داده شود تا حساب های خود را در مکان های دیگر در وب گسترش دهند ، می تواند آنها را در برابر حملات یا زورگویی آسیب پذیرتر کند.

درخواست های دولت

وقتی در Google یا Facebook با یک حساب کاربری ثبت نام می کنید ، می پذیرید سطح مشخصی از خطر. نام کاربری شما با هر عملی گره خورده است و کلیک بر روی این سایتها انجام می شود و باید در نظر داشته باشید که شرکت هایی که دارای سیستم های back-end هستند می توانند در هر زمان به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

جایی که این نگرانی واقعاً بازی می شود دولتهای ملی. بسیاری از کشورهای توسعه یافته ، از جمله ایالات متحده ، استرالیا و کانادا ، تصویب قانونی را برای تصدیق زمانی که یک سازمان دولتی می تواند داده های یک شرکت اینترنتی را تصرف کند ، وضع کرده اند. در بیشتر موارد ، درخواست باید از موضع امنیت ملی مطرح شود.

به عنوان مثال ، اگر دولتی معتقد باشد که یک گروه تروریستی مشکوک از طریق کانال متعلق به Google یا Facebook ارتباط برقرار شده است ، می توانند درخواستی را برای این شرکت صادر کنند تا سوابق مربوط به کاربر خاص ، بازه زمانی یا دامنه آدرس IP را تغییر دهند. اگر اطلاعات شما در آنچه جمع آوری می شود ، شركت نیازی به اطلاع شما ندارد.

جزئیات مجموعه منشور

اما آیا این تنها مواردی است که دولت ها می توانند به وب سایت های بزرگی مانند گوگل یا فیس بوک دسترسی پیدا کنند؟ براساس افشاگری هایی که ادوارد اسنودن در سال 2013 کشف کرد ، بسیار محتمل است که دولت های بزرگ و نهادهای بین المللی به منظور نظارت بر فعالیت های مشکوک به سیستم های پشت پرده دسترسی داشته باشند..

این واقعیت که این نوع از درب های پشتی وجود دارد نگران کننده است, زیرا این بدان معنی است که احتمال بیشتری وجود دارد که هکرها بتوانند به سیستم های پشت سر خود نفوذ کنند. این یکی از دلایلی است که باعث شده حریم خصوصی آنلاین در سالهای اخیر به چنین موضوعی داغ تبدیل شود.

علوم داده

مفهوم داده های بزرگ برای قسمت های بهتر یک دهه گذشته است. استدلال اصلی آن این است که شرکت ها باید تا آنجا که ممکن است اطلاعات را ذخیره کنند زیرا با داشتن اطلاعات بیشتر ، تجزیه و تحلیل بهتر و تصمیم گیری آگاهانه تری صورت می گیرد. نه تنها این ، بلکه داده های بزرگ در واقع اثبات توانایی پیشبرد فن آوری های جدید است.

Google و Facebook هر دو به شدت درگیر جنبش یادگیری ماشینی هستند ، جایی که شرکت ها در تلاشند تا نرم افزارهایی را برای شناسایی الگوها و روندها در مجموعه دادههای بزرگ آموزش دهند.. هدف توسعه الگوریتم هایی است که با گذشت زمان بهبود می یابند و به تکامل خود ادامه می دهند, در نهایت ایجاد آینده به سمت آینده که در آن واقعیت مصنوعی امکان پذیر است.

کسب اطلاعات عمده هوش مصنوعی

به عنوان مثال ، لیست نتایج جستجوی پیشنهادی Google در یک موتور داده بزرگ ساخته شده است. الگوریتم های یادگیری ماشین آنها دائماً در حال تجزیه و تحلیل نمایش داده های جدید است که در هر ثانیه اجرا می شود ، و خروجی درک کاملی از آنچه در سراسر جهان روند و چگونه رفتار جامعه تغییر می کند.

برای فیس بوک ، یادگیری ماشینی با پیشرفت های خود در فناوری تشخیص چهره به بازی در آمده است. از روزهای آغازین شبکه اجتماعی ، کاربران عاشق کارکرد ذخیره سازی عکس و اشتراک گذاری بودند. و هر بار که کاربر یک عکس یا آلبوم جدید را بارگذاری می کرد ، همیشه از آنها خواسته می شد افراد خاص را با نام خود نشان دهند.

با تشکر از الگوریتم های یادگیری ماشین ، سیستم Facebook اکنون می تواند چهره های خاصی را در عکس های جدید بدون نیاز به ارائه اطلاعات به هیچ وجه شناسایی کند. ویژگی هایی مانند اینها همیشه دقیق یا صحیح نیستند ، اما چنین می کنند نمایانگر پیشرفت چشمگیر در فن آوری است که قادر به انجام است در آینده.

خط پایین

روشی که این دو غول فناوری خانگی از داده های شما استفاده می کنند احتمالاً حیرت انگیز می کند و شما را همزمان عصبی می کند. واقعیت این است که ، هر بار که آنلاین می شوید, داده های شما جمع آوری ، ذخیره و تجزیه و تحلیل می شود و به روش های بیشتری از آنچه شما می خواهید بدانید است.

جنی در حال حاضر از بطری خارج است. اگر تصمیم نگیرید کاملاً آفلاین شوید یا اینکه فن آوری بلاکچین newfangled در نهایت به ما امکان می دهد کنترل داده های خود را پس بگیریم ، انتظار داشته باشید که بهتر و بدتر ، فیس بوک و گوگل ادامه خواهند داد. اطلاعات ما محصول محور است که منجر به سود آنها می شود.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map