راهنمای IPv6 در مقابل IPv4: مقایسه اصلی

مگر اینکه یک تکنوازی باشید ، احتمالاً 8 ژوئن 2011 را جشن نگرفتید. این تاریخ فرخنده روز جهانی IPv6 بود. احتمالاً در آن علامت گذاری نشده است قرمز در تقویم خود ، و شما حتی نمی دانید که این اتفاق می افتد.


بیشتر مردم نمی دانند IPv6 چیست یا حتی سلف آن ، IPv4 چیست. واقعیت این است که هر دو مورد زندگی همه را تحت تأثیر قرار دهد زیرا آنها بخش بزرگی از چه چیزی اینترنت را کارآمد می کند.

IPv4 چیست؟?

آدرس Ipv4پروتکل اینترنت نسخه 4 یا IPv4 همانطور که معمولاً از آن استفاده می شود ، فناوری است دستگاه ها را قادر می سازد به اینترنت متصل شوند. این نسخه چهارم پروتکل اینترنت از سال 1983 شروع شده است ، و به خوبی به ما خدمت کرده است. IPv4 هنوز عملیاتی است و همچنان به قدرت بیشتر اینترنت ادامه می دهد.

این کار را از طریق آدرس IP انجام می دهد ، که هر دستگاه متصل به اینترنت دارد. رومیزی ، لپ تاپ ، تبلت ، تلفن های هوشمند ، کنسول های بازی ، یخچال و فریزر و سایر لوازم جانبی دیجیتال ممکن است همه به آدرس های IP اختصاص داده شوند. هر زمان که آن دستگاه متصل به اینترنت برای جستجوی چیزی از وب خارج شود ، با دستگاه دیگری که دارای آدرس IP است متصل می شود.

آدرس های IP این است که چگونه مردم می توانند به جایی که می خواهند آنلاین بروند.

آدرسهای 32 بیتی

هر دستگاه مجهز به IPv4 دارای آدرس IP 32 بیتی است. یک نمونه معمولی ممکن است شبیه 191.148.205.315 یا 99.48.227.227 باشد. این سیستم حاوی حدود 4.3 میلیون آدرس است.

به نظر می رسد که تعداد قابل توجهی است ، و چنین است.

با این وجود ، IPv4 آدرسهای موجود را از بین نمی برد.

این کمبود تا حدی به این واقعیت مربوط می شود که اکنون چنین تعداد باورنکردنی دستگاه ها به اینترنت وصل هستند. هر خانوار با اشتراک باند پهن ، هر تلفن هوشمند و هر رایانه به یک آدرس IP نیاز دارد. در حال حاضر وسایل و ماشین های قابل توجه تر قابلیت دسترسی به اینترنت را دارند.

چگونه آدرس IP کار می کند

این تنها عامل کمبود آدرس IPv4 نیست. بسیاری از شرکت ها صاحب هزاران یا حتی میلیون ها آدرس IPv4 هستند. در دهه 1980 ، روشهای گسترده ای برای اختصاص میلیون ها آدرس IP به سازمانهای بزرگ وجود داشت.

غالباً ، به آدرسهای بسیار بیشتری از آنچه که می توانستند استفاده کنند اختصاص داده شد.

نتیجه این است که میلیون ها نفر از مالکیت وجود دارند اما آدرس های IPv4 استفاده نشده وجود دارد که وجود دارد هدر رفتن. در سالهای اخیر حرکتی صورت گرفته است که به منظور بازپس گیری این آدرس های IP است ، اما ورود IPv6 این تلاش را منطقاً منسوخ می کند.

IPv6 چیست؟?

مانند IPv4 ، پروتکل اینترنت نسخه 6 چندین سال است که وجود دارد. کار در ایجاد آن در سال 1998 به پایان رسید ، اما سوئیچ از IPv4 به IPv6 با کندی یخبندان اتفاق افتاده است. عرضه رسمی IPv6 در سال 2011 با روز جهانی IPv6 انجام شد. از آن به بعد, مسئولان اینترنت در اجرای سیستم جدید سخت کار کرده اند.

ipv6 توضیح داد

آدرس های IP 128 بیتی

در حالی که IPv4 از آدرس های IP 32 بیتی استفاده می کند ، پروتکل اینترنت جدیدتر از آدرس های 128 بیتی استفاده می کند. IPv6 به جای 4/3 میلیارد آدرس IP کمی ، 3.4 X 10 به قدرت 38 یا 340 آدرس undecillion ارائه می دهد.

این تعداد بسیار زیاد است. یک آدرس IP معمولی 128 بیتی ممکن است چیزی شبیه به این باشد:

2001: 0db8: 85a3: 0000: 0000: 8a2e: 0370: 7334

این یک آدرس بسیار طولانی تر و پیچیده تر از آنچه در سیستم IPv4 داشتیم است. این پیچیدگی نه تنها به این معناست ما به زودی آدرس های IP را تمام نمی کنیم همچنین این که هرکدام از دستگاه ها اکنون امکان داشتن یک آدرس IP منحصر به فرد را دارند.

یک آدرس IP منحصر به فرد برای هر دستگاه

تحت سیستم IPv4, نه هر دستگاه متصل به اینترنت آدرس منحصر به فردی داشت. در عوض ، به روترها یک آدرس اختصاص داده می شد. دستگاه های جداگانه ای که از طریق این روترها به اینترنت وصل می شوند ، لزوماً آدرس IP منحصر به فردی ندارند. روتر درخواست داده را دریافت می کند ، که از آنجا به آدرس IP گیرنده ارسال می شود.

به نظر می رسد که نباید کار کند.

گذشته از همه ، اگر آدرس منزل شما با آدرس منزل شخص دیگری یکسان است ، مگر نه اینکه همیشه با نامه الکترونیکی آنها و برعکس?

این سیستم به دلیل چیزی به نام ترجمه آدرس شبکه یا NAT کار کرده است.

خصوصی در مقابل IP عمومی

NAT بسیار مفید بوده است زیرا این امکان را فراهم می کند که یک دستگاه شبکه مانند فایروال بتواند یک آدرس عمومی را به رایانه یا حتی کل گروه از آنها که درون یک شبکه خصوصی کار می کنند اختصاص دهد. از سازمان ها برای محدود کردن تعداد آدرس های IP باز استفاده می شود که از NAT استفاده می کنند.

این نوع استفاده از دیدگاه اقتصاد و امنیت از اهمیت بالایی برخوردار است. عکس بالا این است که طبیعت توابع به عنوان عامل بین اینترنت عمومی و یک شبکه خصوصی.چگونه Nat کار می کند

احتمالاً الان از آن استفاده می کنید.

متأسفانه, NAT دارای اشکالاتی است. این امنیت اضافی را ارائه نمی دهد ، و حتی ممکن است برخی پروتکل ها را در محافظت از برخی از دستگاه ها ناتوان سازد. طبیعت همچنین باید استفاده کنید برخی از منابع دستگاه شما برای عملکرد ، که می تواند ضرر باشد.

با IPv6 ، نیازی به NAT نیست, زیرا تعداد زیادی آدرس IP وجود دارد که تحت IPv6 در دسترس هستند. سیستم هایی که با IPv6 کار می کنند می توانند یک آدرس IP منحصر به فرد برای هر دستگاه داشته باشند ، بنابراین وجود دارد بدون نیاز به کار از طریق روتر.

سایر مزایای IPv6

IPv6 است کارآمدتر از IPv4 هدرهای بسته داده ساده شده و عملکرد مسیریابی بسیار ساده تر است. همچنین پشتیبانی بیشتری برای شبکه های همتا به همسالان نیز وجود دارد.مزایای ipv6

با این حال ، اکثر کاربران اینترنت رتبه و مرتب در حال رفتن به دیدن فوق العاده ای نیستند از لحاظ عملکردی به جلو جهش دهید با سوئیچ IPv6. به این دلیل است که بیشتر تغییرات در پشت صحنه و به آرامی صورت می گیرد.

به یاد داشته باشید ، بیشتر اینترنت هنوز هم در سیستم IPv4 کار می کند. تغییر IPv6 افزایشی است. از آنجا که دستگاه های بیشتر و اینترنت بیشتری به پروتکل جدید تبدیل می شوند ، شما می توانید انتقال کارآمدتر داده ها را مشاهده کنید, هر چند این به تدریج اتفاق می افتد.

جایی که IPv6 اکنون ایستاده است

کاربران ipv64 براساس کشورشما ممکن است انتظار داشته باشید یک فناوری که در سال 1998 نهایی شد ، اکنون منسوخ شود ، اما واقعیت آن با IPv6 است که این است تازه شروع. فقط بخش کوچکی از اینترنت از تبدیل به قابلیت های IPv6 عبور کرده است.

از ماه مه 2017 ، تنها 37 کشور در سراسر جهان وجود داشتند که بیش از پنج درصد از ترافیک وب خود را با IPv6 طی می کردند. هفت ایالت 15 درصد از ترافیک وب خود را از طریق IPv6 ارسال کرده بودند.

اگر IPv6 یک جهش فن آوری را به جلو نشان می دهد ، چرا به طور گسترده تری اجرا نمی شود؟ پاسخ کوتاه این است که انجام این کار هزینه های زیادی را می پردازد.

برای تبدیل این نرم افزار سخت افزار و نرم افزار جدید سرور لازم است.

همچنین شایان ذکر است که وجود دارد بدون سازگاری با IPv4. وب سایتی که می خواهد از افرادی که از IPv4 یا IPv6 استفاده می کنند استقبال کند ، باید دو نسخه داشته باشد, یکی برای هر پروتکل.

با این وجود ، IPv6 محبوبیت زیادی پیدا می کند. اکثر روترها و سیستم عامل های جدید که امروزه در دسترس هستند ، پشتیبانی و سازگاری IPv6 را ارائه می دهند. به همین ترتیب برخی از محبوب ترین و پرکاربردترین ارائه دهنده خدمات اینترنت در حال استفاده از طیف وسیعی از قابلیت های IPv6 هستند.

ساخت سوئیچ

آیا وقت آن رسیده است که IPv6 را استفاده کنید?

ممکن است که شما در حال حاضر باشید ، اگرچه این نسبتاً بعید نیست. اگر ISP شما IPv6 را ارائه می دهد ، استفاده از آن ایده خوبی است.

اگر مطمئن نیستید که از IPv6 استفاده می کنید یا خیر ، می توانید به سایت www.test-ipv6.com مراجعه کنید. افرادی که در حال حاضر از IPv4 استفاده می کنند ، صفحه ای را مشاهده می کنند که به این شکل ظاهر می شود:

تست اتصال ipv6

اگر این صفحه را می بینید و می خواهید قابلیت های IPv6 را فعال کنید ، توانایی شما در انجام این کار هم به روتر شما و هم ISP شما بستگی دارد..

در موتور جستجوی مورد علاقه خود کلمات کلیدی “[تولید کننده روتر] ipv6 [ISP خود را” وارد کنید. ” همچنین ممکن است توصیه شود که به آن ارتقا دهید DD-WRT برای سیستم عامل روتر شما این تغییر باید انتقال را انجام دهد کمتر پیچیده است.

دسترسی به وب سایت های IPv6

شما می توانید از طریق دو مکانیسم مختلف به وب سایت های IPv6 دسترسی پیدا کنید. اولین مورد از اینها مکانیسم انتقال است. در حال حاضر ، محبوبترین از این 6to4 است. این فناوری داده های IPv6 را با ارتباطات IPv4 محصور می کند تا بتوانید نسخه های جدیدتر وب سایت ها را با پروتکل قدیمی تر مشاهده کنید.

ساز و کار دیگر شامل یک ارتباط بومی است. این نوع اتصال به شما امکان می دهد گذر را دور بزنید تا بتوانید سوئیچ کامل را به IPv6 تبدیل کنید. اگر روتر شما این گزینه را به شما می دهد ، IPv6 بومی را انتخاب کنید.

استفاده از VPN با IPv6

بسیاری از VPN ها هنوز آماده اداره ترافیک IPv6 نیستند. این کاستی به این معنی است خطر وجود دارد هرگونه ترافیک IPv6 به جای VPN از طریق ISP شما هدایت می شود و شما را در معرض دید قرار می دهد. اگر تاکنون از نشت IPv6 شنیده اید ، این موضوع بحث بود.

غیرفعال کردن-IPv6

قبل از انتخاب VPN ، مطمئن شوید که بررسی های VPN را مطالعه کرده اید تا ببینید کدام ارائه دهندگان از حفاظت نشت IPv6 و همچنین مواردی که برای ترافیک IPv6 پشتیبانی می کنند ، ارائه می دهند. چند مورد از برگزیده های برتر حفظ حریم خصوصی کانادا که از نشت IPv6 برخوردار هستند ، هستند سورفشارک و NordVPN.

از طرف دیگر ، برخی از بهترین خدمات VPN ممکن است توصیه می کنند در صورت تمایل به محافظت کامل و خصوصی از IPv6 استفاده نکنید. این درخواست ممکن است کاملاً منطقی باشد ، به خصوص که IPv6 در حال حاضر به طور گسترده ای در دسترس نیست. می توانید انتظار داشته باشید VPN های بیشتر در آینده با IPv6 سازگار می شوند.

منابع:

 • https://searchnetworking.techtarget.com/definition/IPv6-Internet-Protocol-Version-6 
 • https://www.webopedia.com/DidYouKnow/Internet/ipv6_ipv4_difference.html
 • https://www.ipv6.com/general/ipv6-the-next-generation-internet/
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map