خطر WiFi عمومی


لودوویچ رمبرت –

آخرین بروزرسانی در 25 مارس 2020

هنگامی که شما برای اولین بار کلمات “WiFi عمومی” را می شنوید ، این یک چیز خوب به نظر می رسد. پس از همه ، این برای عموم آزاد است. این بدان معناست که شما تمام مزایا را بدون هیچ هزینه ای دریافت می کنید!

نه خیلی سریع. در واقع ، شما باید مانند یک توالت عمومی به WiFi عمومی فکر کنید. این سرویس در مواقع اضطراری قابل استفاده است ، اما در هر زمان ممکن بهتر است از آن جلوگیری کرد. بیایید نگاه دقیق تری داشته باشیم.

فای عمومی چیست؟?

فای عمومیWiFi عمومی هر شبکه WiFi است که در دسترس عموم است. کافی شاپ ها ، مراکز خرید ، حمل و نقل عمومی ، رستوران ها و حتی فروشگاه های خرده فروشی غالباً برای مشتریان یا برای هر کس دیگری که همراه باشد فای رایگان ارائه می دهد.

به دلایل مختلف می تواند راحت باشد. می توانید در حین جستجوی فروشگاه ، در رسانه های اجتماعی همگام باشید و یا در هنگام مرور فروشگاه ، به بررسی محصول بپردازید.

متأسفانه ، WiFi عمومی می تواند یک خطر جدی را ایجاد کند به حریم خصوصی آنلاین شما و ما فقط در مورد تبلیغ کننده هایی که شما را ردیابی می کنند صحبت نمی کنیم. ما در مورد شخصی ترین اطلاعات شخصی شما صحبت می کنیم.

به عنوان مثال ، فرض کنید وارد سایت رسانه های اجتماعی مورد علاقه خود در یک شبکه عمومی WiFi شوید. ممکن است شخصی اطلاعات ورود شما را بدست آورد. با این کار ، آنها می توانند به ارتباطات شخصی شما دسترسی پیدا کنند ، که می تواند به آنها اطلاعاتی بدهید که به اشتراک بگذارید با دوستان.

با این همه بدتر ، فرض کنید برای خرید باید مقداری پول از حساب پس انداز خود را به حساب چک خود منتقل کنید. بنابراین برای انجام انتقال به برنامه بانک خود وارد می شوید. تصور کنید هکر با رمز عبور بانکی آنلاین خود چه کاری می تواند انجام دهد.

بسیاری از شبکه های عمومی WiFi برای دسترسی به یک رمز عبور نیاز دارند که می تواند احساس امنیت را به شما نشان دهد. متأسفانه ، این احساس امنیتی می تواند گمراه کننده باشد. این همه معنی چیست؟ به این معنی شما باید از WiFi عمومی اجتناب کنید هر زمانی که ممکن بود.

10 خطر برتر WiFi عمومی

بنابراین ، چرا وای فای عمومی بسیار خطرناک است؟ در اینجا 10 خطر اصلی که هنگام اتصال به یکی از این شبکه ها خود را در معرض دید خود قرار می دهید ، آورده شده است.

1. شبکه های بدون رمزگذاری

در یک شبکه رمزگذاری شده ، اطلاعات شما توسط یک کلید رمزنگاری ایمن می شود. به عبارت دیگر ، شخص ثالث به راحتی نمی تواند به اطلاعات دسترسی پیدا کند. وقتی شبکه توسط یک حرفه ای راه اندازی می شود ، معمولاً رمزگذاری را فعال می کنند.

متأسفانه ، بسیاری از سیستمهای عمومی WiFi توسط یک متخصص تنظیم نشده اند. به عنوان مثال ، روتر موجود در کافی شاپ محلی شما به همان اندازه احتمال دارد که توسط یک barista به عنوان یک IT IT تنظیم شود. و حتی اگر این شبکه به صورت حرفه ای تنظیم شده باشد ، به هیچ وجه نمی توان با اطمینان گفت رمزگذاری شده است یا خیر.

در یک شبکه رمزنگاری نشده ، شخص ثالث برای اطلاعات شما راحت است. نیازی به گفتن نیست ، این یک خطر جدی است.

2. نقاط مهم فونی

wifi-hotspotیک کانون مهم و مرجع ، کانون توجه است که به نظر می رسد مشروع است ، اما واقعاً اینگونه نیست. معمولاً این کار به همان سادگی ایجاد شبکه با نام مشابه با شبکه ای است که می خواهید به آن وصل شوید.

بیایید بگوییم که از ناهار دیر هنگام در رستوران مورد علاقه خود لذت می برید. آنها دارای یک شبکه WiFi به نام “SouperSalad” هستند. شما به سیستم وارد می شوید و به طور تصادفی شبکه تحت عنوان “SuperSalad” را انتخاب می کنید. تبریک می گویم. شما فقط به یک کانون داغ متصل وصل شده اید ، و هکرها اطلاعات شما را جمع می کنند.

3. حملات میان انسان

حمله انسان به وسط نوعی حمله است که هکر خود را بین دو دستگاه قرار می دهد. وقتی این کار را انجام دهند ، آنها می توانند انتقال ، رهگیری ، خواندن و حتی تغییر دهند.

به عنوان مثال ، تصور کنید که در یک ترمینال فرودگاه به روتر وصل می شوید. غافل از شما ، یک هکر بین خود و روتر درج می کند. بنابراین برای بازدید از سبد سهام خود از پلت فرم معاملات آنلاین خود بازدید می کنید.

هنگام ورود به سکوی معاملاتی خود ، هکر قادر است نام کاربری و رمز عبور شما را بخواند. یک هفته بعد ، دوباره وارد سیستم می شوید ، فقط برای پیدا کردن همه اینها پول شما از بین رفته است. این یک سناریوی شدید است ، اما نشان می دهد که این نوع حمله چقدر می تواند خطرناک باشد.

4- حملات بدافزار

حملات بدافزارهکرها هنگام اتصال به شبکه WiFi ، همیشه نیازی به خواندن اطلاعات شما ندارند. درعوض ، آنها می توانند بدافزار را در تلفن یا لپ تاپ شما وارد کنند ، که داده های شما را تا زمان حذف آن به مجرمان ارسال می کند. در یک شبکه عمومی WiFi ، این کار بسیار آسان است.

یک روش معمول ایجاد یک پنجره جعلی است که از شما می خواهد یک بروزرسانی نرم افزاری را نصب کنید. وقتی به شبکه وصل می شوید ، یک اعلان بی نظیر به نظر می رسد که برنامه پیام رسان شما باید به روز شود. وقتی روی آن کلیک کردید ، بدافزارها به جای آن نصب می شوید.

5. اتصالات Ad Hoc

یک اتصال ad hoc یک ارتباط مستقیم بین دو کامپیوتر است. اگر دستگاه شما تنظیم شده است تا شبکه های جدید را بطور خودکار کشف کند ، یا اگر اتصالات ad hoc فعال باشد ، هکرها می توانند به محض اینکه آنلاین شوید ، مستقیماً به دستگاه شما متصل شوند..

6. سرقت نام کاربری و رمز عبور

آنچه که همه این روشهای حمله با هم مشترک هستند این است که آنها نام کاربری و رمزعبورهای وب سایت شما را افشا می کنند. این می تواند هکرها را به هر حساب آنلاین دسترسی دهد. آنها حتی ممکن است اطلاعات ورود به سیستم خود را بفروشید در وب تاریک.

7. سرقت هویت

سرقت هویتاز دست دادن کنترل نام کاربری و رمز عبور خود می تواند یک مشکل باشد ، اما رفع آن آسان است. کافی است به محض آگاهی از مشکل ، رمز عبور خود را تغییر دهید.

خطر بزرگتر اطلاعاتی است که در این میان مجرمان سایبری می توانند به آنها دسترسی پیدا کنند. به عنوان مثال ، شما ممکن است برخی از اطلاعات مالیاتی را به حسابدار خود ارسال کنید. اگر این اطلاعات شامل شماره تأمین اجتماعی یا برنامه حقوق بازنشستگی کانادا باشد ، می توانید قربانی سرقت هویت شوید.

8. کرم ها

کرم نوع خاصی از بدافزارها است. ویروس ها نیاز به حمله به یک برنامه خاص دارند و به طور کلی باید نصب شوند. از طرف دیگر کرم ها قادر به تبلیغ خود هستند.

مشکلی که در یک شبکه عمومی وجود دارد این است که شما نمی دانید چه کسی به چه کسی متصل است و چقدر در محافظت از سیستم های خود خوب هستند. اگر شخص دیگری در شبکه به کرم آلوده شده باشد ، کرم می تواند از طریق شبکه پرش کرده و به رایانه شما حمله کند.

9. چرت زدن و پوزه زدن

Snooping و Sniffing زمانی است که هکر از نرم افزار یا سخت افزار ویژه WiFi برای گوش دادن به سیگنال های WiFi استفاده می کند. با این روش هکرها می توانند به همه کارهایی که آنلاین انجام می دهید دسترسی پیدا کنند.

خبر خوب در این باره این است که اگر فقط اخبار را می خوانید ، هیچ اطلاعات شخصی ارسال نمی کنید. خبر بد این است که به محض ورود به یک وب سایت ، هکرها دسترسی شما به حساب کاربری شما را خواهند داشت.

10. استخراج بیت کوین

استخراج بیت کوینبیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده برای رمزنگاری blockchain خود به مقادیر زیادی از قدرت پردازش نیاز دارند. برای به دست آوردن این قدرت ، آنها کار پردازش را به افراد دیگر واگذار می کنند. به عنوان پاداش بخشی از برنامه رمزگذاری ، افراد گاه به گاه رمز “رایگان” دریافت می کنند.

این فرآیند به نام معادن بیت کوین نامیده می شود و این یک روش محبوب برای کسب درآمد از یک جفت اضافی است. متأسفانه همه معدنچیان بیت کوین افراد صادقی نیستند. بعضی اوقات ، آنها از رایانه های دیگران استفاده می کنند تا کار را برای آنها انجام دهند.

این چه ارتباطی با WiFi عمومی دارد؟ یک مهاجم می تواند از شبکه عمومی استفاده کند تا ضمن اتصال به اینترنت ، مخفیانه نرم افزار استخراج بیت کوین را روی رایانه شما نصب کند.

مسلماً ، این مسئله به اندازه سرقت هویت مشکلی جدی ندارد. اما از آنجا که این نرم افزار از منابع پردازنده استفاده می کند ، می تواند به طور قابل توجهی کاهش می یابد کامپیوتر شما.

چه کاری انجام نشود (اگر باید به WiFi عمومی وصل شوید)

در دنیای امروز ، اجتناب از وای فای عمومی به طور کلی سخت است. همه ما به تلفنهای ما معتاد هستیم و گاهی اوقات مجبور می شویم در فرودگاه یا قطار کار کنیم. بنابراین ، اگر مجبور شدید به WiFi عمومی وصل شوید ، از چه چیزی باید دوری کنید؟ در اینجا چند اشاره گر وجود دارد.

به داده های حساس دسترسی پیدا نکنید و از آنها استفاده نکنید

یک قاعده خوب هنگام استفاده از WiFi عمومی این است که فرض کنید اطلاعات شما خوانده می شود. بدیهی است ، همیشه اینطور نیست. اما همانطور که این گفته می رود ، یک اونس پیشگیری ارزش یک پوند درمانی دارد.

در نتیجه ، موارد خاصی وجود دارد که نباید به آنها دسترسی داشته باشید یا از آنها در یک شبکه عمومی استفاده کنید. با هر قیمتی ، از دسترسی به هر بانکی یا موسسه مالی دیگر خودداری کنید. و هرگز شماره تأمین اجتماعی یا برنامه بازنشستگی کانادایی خود را در یک شبکه عمومی ارسال یا ارسال کنید. این فقط التماس برای مشکل است.

بسیاری از سیستم عامل های عمومی WiFi از شما درخواست می کنند که برای ثبت نام در سرویس خود ، ایمیل یا شماره تلفن خود را وارد کنید. وقتی از این اطلاعات خواسته شده است ، دو بار در مورد اینکه به شبکه اعتماد دارید یا نه ، فکر کنید. اگر تصمیم به ادامه کار دارید ، ایده خوبی است که از یک آدرس ایمیل ثانویه استفاده کنید.

از ثبت نام در سیستم عامل های مختلف خودداری کنید

بسیاری از شبکه های WiFi عمومی بخشی از یک سیستم عامل هستند. این امر به ویژه در مورد رستوران های زنجیره ای ، حمل و نقل عمومی ، فرودگاه ها و سایر مکان های بزرگ صادق است.

در برخی موارد ، ثبت نام برای این سیستم عامل ها امری اجتناب ناپذیر است. اما سعی کنید با ثبت نام در کمترین زمان ممکن میزان قرار گرفتن در معرض خود را محدود کنید. یکی از راه های کاهش این خطر این است که ببینید آیا ارائه دهنده خدمات اینترنت یا شرکت مخابراتی نقاط مهم WiFi را در منطقه شما ارائه می دهد؟.

از وب سایت های ناامن خودداری کنید

اکثر وب سایتهای مدرن برای رمزگذاری ترافیک از یک لایه سوکت ایمن (SSL) استفاده می کنند. می توانید بگویید که آیا وب سایت ایمن است زیرا آدرس به جای HTTP با HTTPS شروع می شود. تعویق ترافیک در اتصال HTTP است بسیار ساده تر از تعویق افتادن ترافیک در اتصال HTTPS.

در بسیاری از مرورگرها ، آسان است که بگوییم آیا وب سایت ایمن است یا خیر. به عنوان مثال ، هنگام اتصال به سایتی بدون SSL ، Google Chrome به شما هشدار می دهد. به طور کلی اجتناب از این سایتها هوشمند است ، اما به ویژه هنگامی که به WiFi عمومی وصل هستید.

چگونه می توان از اطلاعات خود در WiFi عمومی محافظت کرد

اجتناب از محتوای خاص و محدود کردن اطلاعاتی که به اشتراک می گذارید فقط بخشی از ایمن ماندن در WiFi عمومی است. همچنین اقدامات پیشگیرانه نیز مهم است. این اقدامات همچنین ایده خوبی در هنگام اتصال به اینترنت در خانه هستند.

از یک مرورگر مطمئن استفاده کنید

مرور امنیک راه خوب برای محافظت از اطلاعات شما استفاده از یک مرورگر ایمن است. این مرورگرها اساساً با مرورگرهای بسته بندی شده با دستگاه شما متفاوت هستند.

به طور معمول ، دستگاه شما با مرورگری مانند Microsoft Edge ، Safari یا Google Chrome همراه خواهد شد. این مرورگرها ممکن است بی خطر به نظر برسند ، زیرا از منابع معتبری تهیه شده اند. مشکل این است که آنها برای سرعت و سهولت استفاده بهینه شده اند, امنیت نیست.

مرورگرهای امن شامل گزینه هایی مانند Firefox ، Tor ، Brave Browser و مرورگر حریم خصوصی Epic هستند. این مرورگرها کمی کندتر عمل می کنند ، اما کار بهتر را برای دور نگه داشتن مجرمان سایبری از اطلاعات شخصی شما انجام می دهند.

از VPN استفاده کنید

راه دیگر برای ایمن نگه داشتن اطلاعات شما استفاده از یک شبکه خصوصی مجازی (VPN) است. VPN یک تونل امن و رمزگذاری شده بین شما و سرور VPN را فراهم می کند. این امر نه تنها از اطلاعات شخصی شما محافظت می کند ، بلکه می تواند به ناشناس کردن ترافیک وب شما نیز کمک کند.

گفته می شود ، همه VPN ها برابر نیستند. به عنوان مثال ، بسیاری از VPN های به اصطلاح رایگان وجود دارد. متأسفانه بسیاری از این خدمات کلاهبرداری هستند. به جای اینکه هکرها اطلاعات شخصی شما را بدزدند ، سرویس VPN به جای آن ، دسترسی خواهد داشت.

به همین دلیل مهم است که با یک سرویس VPN با کیفیت و پولی همراه باشید. این تضمین می کند که اطلاعات شماست امن تر, امنیت کمتری ندارد. و تلفن خود را نیز محافظت نکنید. خدمات VPN خوب زیادی برای Android و iOS وجود دارد.

مطمئن شوید که محافظت از بدافزار شما به روز است

یک برنامه آنتی ویروس خوب می تواند راه طولانی را برای حفظ امنیت رایانه در برابر هکرها طی کند. و اگر هر بدافزار آن را روی دستگاه شما بگذارد ، اسکن های منظم و اتوماتیک به سرعت تهدید را شناسایی و از بین می برند.

به گفته این ، حتی اگر به طور مرتب بروزرسانی نشود ، حتی بهترین محافظت از بدافزار نیز عملکرد خوبی نخواهد داشت. همیشه اطمینان حاصل کنید که از آخرین نسخه نرم افزار آنتی ویروس خود استفاده می کنید و هر وقت یک اعلان به روزرسانی را مشاهده کردید ، سریعاً بروزرسانی کنید.

مطمئن شوید فایروال شما فعال شده است

در صورت استفاده همزمان با یک برنامه آنتی ویروس خوب ، فایروال می تواند از بروز بسیاری از حملات آنلاین جلوگیری کند. فایروال سدی است که از بسیاری از حملات از جمله هرگونه ترافیک غیرمجاز یا اتصالات ناخواسته محافظت می کند. هنگامی که یک فایروال بسته های داده مشکوک را تشخیص می دهد, آنها مسدود خواهند شد.

گاهی اوقات ، استفاده از فایروال می تواند آزار دهنده باشد. آنها می توانند جلوی کار برخی از برنامه ها را بگیرند ، و به پنجره ها و اعلان های مکرر می دهند. در نتیجه ، بسیاری از افراد در حالی که در خانه هستند ، فایروال خود را خاموش می کنند.

اگر به طور معمول فایروال خود را خاموش نگه دارید ، قبل از اتصال به یک شبکه عمومی WiFi ، آن را روشن کنید. در ویندوز می توانید این کار را از بخش System and Security کنترل پنل خود انجام دهید. کاربران Mac می توانند این کار را از طریق Security انجام دهند & بخش حفظ حریم خصوصی از تنظیمات برگزیده سیستم.

اشتراک فایل و AirDrop را خاموش کنید

اگر در یک محیط مشترک کار می کنید ، ممکن است از Windows File Sharing یا Apple AirDrop استفاده کنید. این سرویس ها به هر کسی امکان می دهد که پرونده ها را به راحتی روی دستگاه شما قرار دهد. در محیط کار یا دانشگاه ، این یک ویژگی مفید است. با این حال ، در یک شبکه عمومی WiFi ، همین ویژگی می تواند خطر جدی دارد.

کاربران ویندوز می توانند با مراجعه به بخش “شبکه” کنترل پنل ، کلیک روی مرکز اشتراک گذاری ، پیمایش به تنظیمات Advanced Sharing ، و غیرفعال کردن اشتراک پرونده و چاپگر ، اشتراک فایل را غیرفعال کنند. برای کاربران Mac ، Finder را باز کنید ، روی AirDrop کلیک کنید و “اجازه دهید که توسط من کشف شود: هیچ کس” را انتخاب کنید.

با تغییر این تنظیمات ، 100٪ اتصالات ایمن ارائه نمی شود. اما اطمینان حاصل خواهد کرد که هیچ کس نمی تواند به سادگی فایل های مخرب را بر روی دیسک سخت خود بکشید و رها کنید

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map