IPv4 در مقابل IPv6: تفاوت IPv4 با IPv6 چیست؟

هنگام مطالعه در مورد شبکه ، ممکن است با عباراتی مانند IPv4 و IPv6 روبرو شوید. این دو اصطلاح متداول است وقتی شما در مورد VPN ها و پروتکل های ارتباطی آنها می خوانید در حالی که زیرمجموعه های IP هستند. در مرحله اول ، شما باید بدانید که IP چیست. IP مجموعه ای از قراردادها در مورد چگونگی تنظیم داده ها از طریق شبکه است.


IPv4 و IPv6 ، در پروتکل های ساده تر ، فقط در مورد نسخه های خاص آنها تفاوت دارند. IPv6 نسبت به IPv4 جدید است و قدرت بالایی دارد. با پیشرفت زمان ، IPv4 از بازار ناپدید می شود و IPv6 آن را فتح می کند. بیایید در مورد این نسخه ها تحقیق کنیم و کاربردهای آنها را در اختیار ما قرار دهیم.

IPv4 چیست؟?

پروتکل اینترنت شامل نسخه های زیادی است و IPv4 نسخه چهارم آن است. IPv4 از 4 بایت ، یعنی 32 بیت استفاده می کند ، یعنی ترکیبی که ساخته شده است 2 ^ 32 آدرس (3.4 * 10 ^ 38). IPv4 اولین مجموعه ارتباطی است که برای شبکه سازی و ارتباطات شناخته می شود.

در لایه پیوندی مدل برنامه اینترنت عمل می کند. علاوه بر این ، در تعویض بسته ها کاربرد قابل توجهی دارد. یکی از وظایف آن مسیریابی داده ها در بهترین مسیر در دسترس است. در آدرس های IPv4 ، یک آدرس IP به صورت اعشار نوشته می شود که براساس دوره ها از هم جدا می شوند. 4 عدد نوشته شده است بنابراین 32 بیت ایجاد می شود.

چگونه IPv4 کار می کند?

آدرس های IP به دستگاه های مورد نیاز برای واسطه اختصاص داده شدند. این تعداد بسیار زیاد IP توسط IANA ، مخفف اداره شماره های اختصاص داده شده به اینترنت ، اختصاص یافته است. ایانا با شرکت اینترنتی برای نامها و شماره های اختصاص یافته ، ایکان ، همکاری کرد.

دو روش برای فعال کردن IPv4 مورد استفاده قرار گرفت ، اولین روش استفاده از IP خصوصی و دیگری روش NAT بود. آدرس های IP مشخصی اختصاص داده می شدند که قرار است تحت یک شبکه خصوصی مورد استفاده قرار گیرند. NAT ، ترجمه آدرس شبکه ، به جایی رسید که ارتباط با IP های خصوصی و عمومی قابل دسترسی باشد.

مزایای IPv4

می توان این واقعیت را که IPv4 منسوخ شده است ، مورد اختلاف قرار داد. تا حدودی قابل قبول است ، اما با توجه به مزایای آن ، آنها قابل تقدیر بودند. مهمترین مزیت IPv4 این بود که در هنگام امنیت امنیت قابل اعتماد بود. IPv4 اجازه می دهد تا داده ها با رمزگذاری امن شوند. علاوه بر این ، امنیت زمانی افزایش می یابد که بسته های داده خاص دارای اهمیت هستند.

برخی از مزایایی که باید در نظر داشته باشید اینست که IPv4 در هنگام انعطاف پذیری بهترین خدمات را ارائه می دهد. مسیریابی در پورت های مختلف کارآمدتر و انعطاف پذیرتر است. سازمان های معتبر از IPv4 استفاده می کنند که به داده های چند مرحله ای ارتباط دارد. شبکه مطمئن شده است زیرا رابط بدون استفاده از NAT امکان پذیر است. از هم اکنون ، بیش از 80000 روتر از تخصیص IPv4 استفاده می کنند.

معایب IPv4

قبل از ورود IPv6 ، این IPv4 بود که بر بازار اینترنت حاکم بود. هر زمان که مربوط به شبکه و ارتباط بود ، اما محدودیت های خاص خود را داشت. مضرات مربوط به IPv4. شما می دانید ، چرا به IPv6 نیاز دارید؟?.

فضای محدود: – با IPv4 ، کمبود آدرس IP عمومی وجود دارد. بیشتر دفاتر از آدرس های IPv4 به عنوان عمومی پذیرایی می کنند. بنابراین کاربران عادی امکان داشتن IP های زیادی را ندارند. این ضرر ارتباطات خصوصی را تا حدی هزینه کرده است.

پیکربندی دشوار: – مهمترین اشکال مربوط به IPv4 این است که پیکربندی آن بسیار سخت است. تنظیم را می توان به صورت دستی یا خودکار انجام داد. برای راه‌اندازی ، باید دانش صحیحی در رابطه با زیرساخت DHCP داشته باشید ، و این یک تکه کیک نیست.

سازگاری: – با افزایش تعداد دستگاههای به هم پیوسته ، تمرکز بیشتری برای سازگاری باید داشت. در IPv4 کمبود زیرساخت های شبکه وجود دارد که اجازه نمی دهد ارتباط متقابل حاصل شود. بنابراین ، IPv6 به اینجا رسید.

IPv6 چیست؟?

این افزودنی اخیر در پروتکل های اینترنتی است. آدرس های IPv6 در هشت گروه چهار نفره نمایش داده می شوند. سیستم شماره گذاری مورد استفاده شش ضلعی است و اعداد با کولون ها از هم جدا می شوند. یکی از ویژگی های جالب IPv6 این است که تعداد ترکیب آدرس های IP موجود در آن می تواند باشد.

علاوه بر این ، باید آماده باشید تا با DHCP خداحافظی کنید زیرا دسترسی آسان تر به دولت امکان پذیر است. علاوه بر این ، برخی از مزایا تجربه ارتباطات شما را افزایش می دهد. پیکربندی خودکار ، قالب ساده تر هدر و دیگر آدرس آدرس شبکه وجود ندارد.

چگونه IPv6 کار می کند?

IPv6 با پیکربندی خود به طور خودکار مطابق با استانداردهای شبکه عمل می کند. از آنجا که IPv6 شامل تعداد زیادی آدرس IP است زیرا ارتباط آسان انجام می شود. دستگاه های چندگانه می توانند در یک زمان واحد واسط شوند. بنابراین ، هیچ گونه استفاده ای از NAT برای انتقال داده ها وجود ندارد. علاوه بر این ، به دلیل هدر انتقال اطلاعات از همیشه کارآمد است.

هنگامی که انتقال بسته های داده ناموفق تلقی شد ، مسئولیت عیب یابی خطاها و خلاص شدن از اشکالات موجود در عملکردها ، وظیفه ICMPv6 است. برخی از ویژگی های دیگر که کار IPv6 را موفق می کند عبارتند از: ترجمه پروتکل NAT ، چندین سطح تونل زنی و پشته IP دو لایه..

مزایای استفاده از IPv6

این نسخه از پروتکل اینترنت عملکرد روتر را سهولت می بخشد. در حقیقت ، گزینه های مختلفی برای اختصاص آدرس IP به هر دستگاه متصل بر روی آن دارد. علاوه بر این ، IPv6 توانایی حداکثر رساندن تعداد بایت های منتقل شده را دارد.

فرستنده / فرستنده پرونده این اختیار را دارد که داده ها را به چندین بسته تقسیم کند. این ویژگی به لطف IPv6 امکان پذیر است. IPv4 سهم کمتری در بازار دارد زیرا بیش از 95٪ دستگاه ها از IPv6 استفاده می کنند. با همه این مزایا و ویژگی های مورد بحث ، دشوار است که سرعت انتقال داده را تعجب کنید ، اگر IPv6 در آنجا نبود.

معایب IPv6

ما با مزایای غیرقابل توصیف وعده داده شده IPv6 آشنا هستیم. با این حال ، این نوآوری بزرگ در حوزه دیجیتال دارای اشکالاتی است. مضراتی که IPv6 برای ارائه دارد نباید به هر قیمتی از بین برود.

تحرک دستگاه: – دستگاه هایی که IPv4 در آن عمل می کند برای اجرای IPv6 متحرک نیستند. این مشکل اصلی ترین مشکل کاربران خواهد بود که بخواهند چندین خانه را در خانه های خود که در حال حاضر روی IPv4 کار می کنند ، رابط کنید.

دامنه آدرس: – بدیهی است که هنگامی که IPv6 را به دست می گیرد ، تعداد فوق العاده ای از آدرس های IP استفاده نشده وجود خواهد داشت. بنابراین ، طول استاندارد IP متوسط ​​افزایش می یابد. از این رو ، به یاد آوردن کل آدرس های IP چالش برانگیز خواهد بود.

بدون فرآیند انتقال: – گمانه زنی های زیادی در مورد چگونگی دستگاههایی که IPv4 را اجرا می کنند ، خود را به IPv6 جوان سازی می کند. در حال حاضر هیچ روش یا الگوریتمی وجود ندارد که بتواند آدرسهای IP قبلی را قادر سازد تا برای IPv6 به یک روش جدید تبدیل شوند.

چگونه IPv6 را خاموش کنیم?

وقتی VPN شما از ترافیک اینترنت شما محافظت نمی کند و آدرس IP شما را نشت می دهد ، یک کار وجود دارد. شما می توانید سیستم خود را خاموش کنید تا از آن استفاده نکنید. برخی از مراحل قبل توضیح داده شده است که به شما می آموزد چگونه می توانید IPv6 خود را بصورت دستی بپیچانید. در نتیجه ، هیچ مسیری برای نشت ترافیک شما باقی نمی ماند.

 • روی ویندوز کلیک کنید > تنظیمات > شبکه & اینترنت > شبکه سازی & مرکز اشتراک گذاری.
 • روی تغییر تنظیمات آداپتور کلیک کنید > بر روی شبکه ای که به آن متصل هستید راست کلیک کنید > خصوصیات.
 • به پروتکل اینترنت نسخه 6 بروید (TCP / IPv6) > کادر را علامت بزنید.
 • در صورت اتمام ، شما با موفقیت IPv6 را روی سیستم خود غیرفعال کرده اید.

VPN با IPv6

بیشتر خدمات VPN اجازه نمی دهد IPV6 از طریق شبکه ترافیکی خود استفاده کند. دلیل این اقدام این است که بسیاری از ارائه دهندگان VPN در حال بروزرسانی سخت افزار و نرم افزار خود نیستند که می توانند IPv6 را تسهیل کنند. مزایای استفاده از VPN وقتی ISP شما می تواند بر فعالیت شما نظارت کند?

وقتی شک دارید که VPN شما از ترافیک IPv6 شما نگران نیست ، یک تست نشت IP را اجرا کنید. یک وب سایت برای انجام چنین تحلیل https://ipleak.net/ برای اطمینان از ترافیک IPv4 و IPv6. هنگامی که پس از اتمام آزمون بدون VPN ، یک تست را با آن انجام دهید. اگر آدرس IP اصلی شما مانند آدرس قبلی نشان داده شود ، VPN شما از IPv6 پشتیبانی نمی کند.

چه چیزی برای IPv6 آمده است?

IPv6 می تواند 3.4 * 10 ^ 38 ترکیبی از آدرس IP را شامل شود. این مسئله را به یقین می رساند ، و این زمان طولانی است که می خواهیم آدرس های IP را تمام کنیم. مطابق جدول فوق IPv6 مزایای غیرقابل شمارش را شامل می شود. قالب هدر و سر راست تر بودن نمونه ها فقط نمونه هایی از آن هستند.

شهرت آن با گذشت زمان بالا می رود. بسیاری از سیستم عامل ها و مودم ها تجربه کاربر خود را با IPv6 ارائه می دهند. ISP ها به طور مرتب سرویس هایی را پشتیبانی می کنند که از این نسخه مدرن پشتیبانی می کنند ، در این لحظه تجربه اینترنت را دوباره تعریف می کنند. تنها یک ضرر نسبت به موجود وجود دارد ، و این هزینه ای است که IPv6 با آن وارد می شود.

امنیت با IPv6

اکثر حرفهایهای فناوری بلافاصله بدون اینکه به فکر کاستیهای آن باشند ، مستقیماً به IPv6 می روند. اولین و مهمترین اشکال IPv6 این است که اکثر VPN ها از آن پشتیبانی نمی کنند.

اگر VPN شما به دلیل ناشناس بودن به خطر بیفتد ، وقت آن است که از آن بی اعتنایی کنید. شما نباید چنین VPN را انتخاب کنید که آدرس IP شما را به بیرون درز کند زیرا این امر باعث می شود چشم های مهربان باز شود.

هنگام انتخاب یک VPN ، از ویژگی هایی که ارائه می دهد بازرسی کنید. توجه کنید که آیا IPv6 را ارائه می دهد یا نه. اگر اینطور نباشد ، مسئله بزرگی وجود ندارد ، اما یک پشت در وجود دارد.

یعنی تضمین امنیت کاربر با محافظت از وی در برابر نشت IP. VPN را انتخاب کنید که ویژگی Kill Switch را ارائه دهد. با قطع شدن اینترنت ، ارتباط شما با اینترنت قطع خواهد شد.

تفاوت بین IPv4 و IPv6

IPv4 و IPv6 تضادهای زیادی را در بر می گیرند. در جدول زیر تفاوت های چشمگیر این دو نسخه پروتکل اینترنت موجود است. توجه: هنگام مقایسه ، آنها باید از نزدیک شماره را نگه دارند. بیشتر آنها از نظر اندازه و ویژگی هایی که ارائه می دهند متفاوت هستند.

IPv6

IPv4

پیام Broadcast را ارائه نمی دهدپیام پخش را ارائه می دهد
طول آدرس 128 بیت استآدرس ها 32 بیت طول دارند
هیچ زمینه چک در عنوان موجود نیستقسمت چک در دسترس است
دودویی در شش ضلعی نشان داده شده استدودویی در اعشار نشان داده شده است
شناسایی جریان پلاکت در آنجا وجود داردشناسایی جریان بسته در آنجا نیست

نتیجه

با افزایش کاربران اینترنت ، تعداد آدرس های IP ارتباطی افزایش می یابد ، بنابراین به تریلیون آدرس دسترسی پیدا می کنید. بنابراین ، این سرویس فقط با آن امکان پذیر است. این بدان معنا نیست که IPv4 از بین می رود ، شبکه های رایانه ای همچنان به آن بدهکار هستند.

IPv6 با کنار گذاشتن IPv4 ، می تواند نوآوری IoT را نیز به وجود آورد. برای برقراری ارتباط با ماشینهایی مانند یخچال ، ماشین لباسشویی ، لوازم خانگی و غیره ، به آدرس های IP و همچنین برای انتقال موفقیت آمیز سیگنال ها نیاز دارید. از این رو ، ثابت شده است که IPv6 آینده شبکه است.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map