Porozumění a zvýšení rychlosti VPN

V tomto článku diskutujeme o faktorech, které ovlivňují rychlost VPN a jak lze rychlost VPN zvýšit. Pokrýváme také rozdíly v rychlosti mezi různými plány ProtonVPN.


Protože VPN vytváří šifrované tunely prostřednictvím vašeho stávajícího internetového připojení, rychlost VPN je do značné míry omezena rychlostí vašeho současného internetového připojení. Mezi faktory, které mohou omezit rychlost VPN, patří:

  • Omezení vašeho poskytovatele internetových služeb. Obecně řečeno, nemůžete dosáhnout rychlosti rychleji, než kolik dat může váš poskytovatel internetových služeb přenášet přes jejich síť.
  • Mezinárodní internetové odkazy. Pokud se připojujete k zahraničnímu serveru VPN, může problém se síťovými propojeními kdekoli mezi vámi a tímto serverem vést k problémům s výkonem. Mohlo by to zahrnovat přetížení způsobené selháním podmořského internetového kabelu nebo údržbou prováděnou poskytovatelem sítě před vaším ISP.
  • Škrcení ISP. Někteří poskytovatelé úmyslně omezí připojení VPN nebo omezí celé připojení, pokud používáte velkou šířku pásma. Tím by se snížila rychlost vaší VPN, protože by celé vaše připojení probíhalo pomaleji.

Protože se sítě neustále mění, rychlost VPN se bude lišit v závislosti na tom, kde se nacházíte, ke kterým serverům se připojujete, a dokonce i když jste připojeni. Navíc, protože připojení k VPN může obejít problém jinde na internetu, je dokonce možné někdy dosáhnout vyšší rychlosti připojení k určitým webům pomocí VPN.

Jak získat vyšší rychlosti na VPN

Pokud u VPN dochází k pomalým rychlostem, může to být způsobeno některými z výše popsaných faktorů, ale stále existují některé triky, které mohou zlepšit výkon VPN.

  • Přepněte na jiný server VPN – Jiný server by měl jiné připojení a nemusel by být ovlivněn problémy se sítí, které mohou snížit rychlost. Při přepínání serverů použijte server s adresou IP, která je z jiného rozsahu. Například místo přepínání z 162.210.192.158 na 162.210.192.159 přepněte místo toho na 209.58.129.97. Dokud jsou první dvě sady čísel odlišné, budete v jiném rozsahu.
  • Přepněte na server blíže k vám – Čím dále je server, tím vyšší je latence, což bolí rychlosti. Server dále odtud také znamená, že je více pravděpodobné, že se v síti mezi vámi a serverem něco stane.
  • Použijte UDP místo TCP – Aplikace ProtonVPN Windows je ve výchozím nastavení nakonfigurována pro použití UDP, stejně jako naše konfigurační soubory OpenVPN. Pokud používáte naši aplikaci Windows, můžete přejít do Nastavení a ujistit se, že používáte UDP, protože UDP je mnohem rychlejší než TCP.
  • Používejte servery, které nejsou zatíženy velkým zatížením – Aplikace ProtonVPN a také naše stránka serveru VPN zobrazí zatížení všech našich serverů. Zkuste vybrat server, který má nízké zatížení.
  • Nepoužívejte Secure Core – Zvláštní zabezpečení poskytované technologií Secure Core VPN bohužel přichází za cenu výkonu, protože průchod naší sítí Secure Core zvyšuje latenci. Pokud provádíte činnost náročnou na šířku pásma, která nevyžaduje nejvyšší úroveň zabezpečení, můžete dosáhnout rychlejšího výkonu, pokud nepoužíváte Secure Core.
  • Nepoužívejte servery Tor VPN – ProtonVPN je jedinečný v tom, že poskytujeme také servery Tor VPN, které opouštějí síť Tor. Nicméně, protože síť Tor je často pomalá, servery Tor VPN mohou být také pomalé.
  • Použijte novějšího klienta VPN – Pokud používáte aplikaci ProtonVPN, ujistěte se, že aktualizujete na nejnovější verzi kliknutím na Aktualizovat v nabídce. Pokud používáte klienta OpenVPN třetí strany, ujistěte se, že používáte klienta, který doporučujeme, a také ujistěte se, že používáte nejnovější verzi. Nové verze budou obsahovat optimalizaci výkonu nebo podporují rychlejší sady šifry, což zlepší celkový výkon.

Rychlosti různých plánů ProtonVPN

ProtonVPN udržuje velmi vysoký výkon v celé naší globální síti VPN serverů pomocí pouze nejrychlejších serverů a použití speciálně vybraných sítí. ProtonVPN je bezplatná služba VPN, ale naše globální síť nemůže fungovat. Provozní náklady jsou většinou hrazeny placenými uživateli ProtonVPN Plus. Z tohoto důvodu poskytujeme mnohem vyšší úroveň výkonu pro uživatele ProtonVPN Plus a ProtonVPN Basic.

Protože ProtonVPN je služba VPN bez protokolování, nemonitorujeme ani nesledujeme aktivitu uživatelů. Proto nemáme žádná omezení šířky pásma ani omezení šířky pásma, a to ani pro bezplatné uživatele. Rychlosti se však mezi plány Free, Basic a Plus liší v důsledku měnícího se zatížení serveru. Protože nabízíme pouze velmi omezený počet bezplatných serverů, mají tyto servery tendenci mít na nich mnoho uživatelů, což vede k nižšímu výkonu.

Uživatelé ProtonVPN Basic těží z vysokého výkonu, protože mají přístup k serverům bez uživatelů, kteří jsou připojeni k výkonnějším sítím. Uživatelé ProtonVPN Plus mají nejvyšší výkon, protože mají přístup k serverům Plus, které jsou přístupné pouze jiným uživatelům Plus. Protože existuje méně uživatelů Plus a protože mnoho serverů Plus je v sítích 10 Gbps, je možný velmi vysoký výkon. Ve skutečnosti jsou často hlášeny rychlosti až 300 Mbps. Vaše skutečná rychlost se však může lišit v závislosti na podmínkách sítě.

Stále dochází k problémům s rychlostí?

V ProtonVPN se snažíme poskytovat nejen nejbezpečnější službu VPN, ale také nejrychlejší službu VPN. K tomu nasazujeme pouze vysoce výkonné servery v datových centrech s nejlepším připojením k síti. Pokud máte špatný výkon na jednom z našich serverů, rádi bychom o tom věděli. Kontaktujte nás prosím, který server má špatnou výkonnost.

S pozdravem,
Tým společnosti Proton Technologies

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me