Jak bezpečné a bezpečné jsou VPN

Není to tak dávno, že internet byl pro nás trochu víc než zajímavá zvědavost. Dnes však můžeme říci, že hraje roli téměř ve všech aspektech našeho života. Dosáhlo to zcela nové úrovně pohodlí a užitečnosti doslova do dlaně našich rukou.


Ale pro všechny výhody, které internet přináší, to také přináší rizika. A abychom se chránili před různými online hrozbami, mnozí z nás přemýšlejí nebo se již obrátili na technologii VPN.

Na papíře se VPN zdají být perfektním nástrojem pro danou úlohu. Šifrují a anonymizují naše data a chrání je před očima zvědavých.

V praxi jsou však VPN bezpečné? Věci se rozhodně trochu komplikují.

Používáte-li síť VPN, předáváte svůj provoz třetí straně (poskytovateli VPN) a věříte jim, že to neporuší vaše soukromí. Při výběru poskytovatele VPN je proto velmi důležité být opatrný. Pokud zvolíte špatně, můžete nakonec zaměnit jednu noční můru v soukromí za jinou.

Pojďme se tedy podívat, jaké hrozby pro vaše soukromí existují online a jak přesně si můžete vybrat důvěryhodnou službu VPN, abyste jim zabránili.

Na VPN nebo ne na VPN

Nejzjevnější online hrozby jsou trestné. Zloději často krádeží a profitují z uživatelských dat, jako jsou přihlašovací údaje, osobní identifikační údaje a čísla kreditních karet.

Ale zločinci se stěží osamoceně pokoušejí získat informace o vašich rukou. Ochrana soukromí na internetu v mnoha zemích upadá (za předpokladu, že existovala, počínaje).

Poskytovatelé internetových služeb a sběr dat

Byli byste ohromeni, abyste zjistili, kolik dat průměrný poskytovatel internetových služeb (ISP) shromažďuje o svých uživatelích. A rádi to také dělají. Někteří jdou tak daleko, že nabízejí slevové ceny, pokud s nimi souhlasíte, že vás špehují (podrobnosti jsou pěkně zastrčené v drobném tisku).

Proč shromažďovat všechny tyto informace? Chcete-li ji prodat nejvyššímu uchazeči, samozřejmě. Je to velmi výnosný obchodní model.

Data, která vaše IPS může a docela pravděpodobně shromažďuje o vás, mohou zahrnovat některé z následujících:

 • Zobrazeny jednotlivé nešifrované webové stránky
 • Navštívené domény a šifrované stránky
 • Používané online služby
 • Stažené soubory jednotlivců
 • Odesílatelé, příjemci a případně obsah nešifrovaných e-mailů

Na základě těchto informací může poskytovatel internetových služeb vytvořit šokující přesný obrázek o vás.

Mohou například sestavit částečný lékařský profil, na základě kterého onemocnění čtete informace nebo jaké lékařské služby hledáte.

Mohou být schopni zjistit vaše pohlaví a přibližný věk na základě typů stránek, které nejčastěji navštěvujete.

Mohou se dokonce naučit vaše politické sklony, sexuální orientaci nebo jakékoli jiné rysy osobnosti, které se projeví prostřednictvím vašeho chování online.

A možná nejstrašidelnější je, že ani nemůžete auditovat data, která jsou shromažďována, přinejmenším dvakrát zkontrolovat jejich správnost.

Jak vás VPN mohou chránit

Při použití sítě VPN ponecháte poskytovatele služeb Internetu ve tmě. VPN vytvoří šifrované spojení (nebo tunel) mezi vaším zařízením a serverem řízeným poskytovatelem VPN.

Ve výchozím nastavení bude veškerý váš internetový provoz procházet tímto tunelem. Pokud tomu tak je, váš poskytovatel internetových služeb nebude schopen zjistit o vašich online aktivitách nic.

Důvěryhodná VPN vás udržuje v bezpečí a anonymně online

Vše je šifrováno a směrováno prostřednictvím serveru VPN. Váš poskytovatel internetových služeb tedy nebude vědět, odkud data pocházejí, kdo pochází nebo co obsahuje.

Jak již bylo zmíněno, toto pouze přesouvá břemeno důvěry od poskytovatele služeb Internetu a ke službě VPN. Pokud nakonec nepoužíváte důvěryhodného poskytovatele VPN, jen si vyměníte, kdo získá zisk z vašich osobních údajů, a nic jiného.

Proč je důvěryhodný poskytovatel VPN důležitý

Pokud používáte službu VPN k ochraně před poskytovatelem internetových služeb nebo jinou neautorizovanou třetí stranou, věříte síti VPN, že se vám nebude líbit. Důvěřujete jim, že nebudou protokolovat ani sledovat váš internetový provoz ani neprodávat své online návyky nebo osobní informace tomu, kdo je ochoten za něj zaplatit..

Ve skutečnosti, protože každý poskytovatel VPN vyžaduje, abyste se přihlásili a používali jeden ze svých serverů, označujete svůj provoz výslovně jako svůj vlastní. Pokud se služba VPN rozhodne katalogizovat vaše aktivity, může to být ještě více kompromitující.

Smutnou realitou je, že vždy existují nečestní poskytovatelé VPN, kteří chtějí vydělat peníze na neinformovaných uživatelů. Vždy, když existuje soukromí, dělají se objevují na trhu v houfech.

Pokud si nezvolíte poskytovatele VPN pečlivě, může vás opustit v mnohem horší situaci, než ve které jste začínali, a může zcela ohrozit vaše soukromí a zabezpečení zcela novým způsobem..

Jak bezpečné a bezpečné je VPN

Nejprve odložíme zásady a chování jednotlivých poskytovatelů.

Technologie většiny komerčních služeb VPN je velmi spolehlivá a nabízí vynikající ochranu vaší bezpečnosti a soukromí.

Obecně lze říci, že správně nastavená síť VPN znemožňuje jakékoli neoprávněné osobě nebo organizaci analyzovat váš internetový provoz a připojit k vám jakoukoli aktivitu zpět..

Je důležité si uvědomit, že VPN bude šifrovat pouze data mezi zařízením a serverem VPN. Jakmile server opustí cestu do svého konečného cíle, je stejně zranitelný pro zachycení, jako by byl jakýkoli provoz mimo VPN.

V tomto okamžiku je však server VPN považován za zdroj provozu. Bylo by pro každého velmi obtížné jej vysledovat (a ať už se provádí jakákoli online aktivita) zpět k vám.

Co hledat v bezpečné VPN

Z technologického hlediska je VPN bezpečná. Jelikož však jeho soukromí a zabezpečení, které poskytuje, může snadno narušit jeho poskytovatel, výběr důvěryhodné a transparentní služby VPN je nad kritické.

Pokud tak neučiníte, překonáváte celý účel placení za službu VPN za ochranu soukromí a zabezpečení. Házíte peníze do kanalizace.

Existuje seznam věcí, které byste měli hledat, abyste se ujistili, že VPN vám poskytne nejlepší úroveň ochrany. Nejprve by měl každý poskytovatel, který zvažujete, nabízet tyto technické funkce:

 • 128bitové nebo 256bitové šifrování
 • Ochrana proti úniku DNS
 • Velký počet serverů v zemích, ke kterým se chcete připojit
 • Sdílené (neurčené) adresy IP pro lepší anonymitu
 • Podpora napříč platformami
 • Výběr protokolů TCP nebo UDP

Pokud jsou všechny dostupné, získáte robustní a zabezpečenou službu VPN, která nabízí maximální flexibilitu a širokou kompatibilitu. Aspoň z technologického hlediska to je.

Jakmile takového poskytovatele najdete, musíte obrátit pozornost na společnost a její různé zásady, které mohou mít dopad na vaši bezpečnost a soukromí. Ujistěte se, že mají všechny následující možnosti:

 • Jasná zásada naznačující postupy sběru dat uživatelů
 • Žádné protokolování zdroje provozu nebo cíle
 • Žádné sledování uživatelských přihlášení nebo odhlášení (přinejmenším časy, v ideálním případě vůbec nic)
 • Žádný přístup třetích stran k serverům nebo klientům
 • Smlouva o podmínkách služby, které můžete skutečně pochopit

Když poskytovatel VPN zkontroluje všechna tato pole, kromě splnění všech technických požadavků existuje velká šance, že s nimi budou data v dobré ruce.

To znamená, že ne vždy jen vezměte slovo za to. Proveďte trochu více čtení a zjistěte, zda najdete případy, kdy poskytovatel nedodržoval jejich zásady nebo bylo zjištěno, že shromažďují data, která uvedli, že.

Pokud chcete dobrý výchozí bod, služby jako CyberGhost, NordVPN a Surfshark jsou možnosti, které já osobně používám a kterým důvěřuji.

Jsou bezplatné VPN bezpečné

Není snadné najít bezplatnou službu VPN, která je bezpečná, bezpečná a splňuje výše uvedené požadavky (které jsou podle mého názoru musty). Ale mnoho lidí je stejně používá.

Většina bezplatných sítí VPN odvážně tvrdí o svých bezpečnostních funkcích a úrovních anonymity, které udělují. Ale téměř nikdo se k nim nikdy nedostal.

Jednoduchý fakt je, že servery a šířka pásma stojí peníze. „Náklady“ VPN musí nějakým způsobem pokrýt tyto náklady a prodej vašich osobních údajů a zvyků online může být překvapivě ziskový (více než jakákoli forma příjmů z reklamy, další společný zdroj příjmů pro bezplatné VPN).

Nedůvěryhodná bezplatná prodejní data VPN

Několik známých bezplatných služeb VPN již bylo odhaleno jako nezabezpečené a laxní ve svých postupech sběru dat.

Například společnost Hola byla chycena rudě, když prodávala šířku pásma svých uživatelů VPN třetím stranám. Jejich software dokonce obsahoval chybu, která by útočníkovi umožnila převzít plnou kontrolu nad zařízením uživatele.

Bylo zjištěno, že široce používaná bezplatná mobilní VPN služba Betternet obsahuje až 14 jednotlivých sledovacích knihoven zabudovaných do jejich aplikace. Je pravděpodobné, že používání Betternetu bylo pro vaše soukromí horší než použití žádné formy ochrany.

Osobně si vždy vyberu placenou VPN přes bezplatnou. S několika výjimkami, které mohu počítat na jedné straně, považuji každou bezplatnou VPN za pochybnou, pokud ne přímo nebezpečnou. Možná jsem menšina, ale když můžete získat kvalitního poskytovatele, jako je Surfshark nebo CyberGhost, za pouhých pár dolarů za měsíc, pro mě je rozhodnutí neomylným.

Vyberte si rozumně, zůstaňte v bezpečí

Výběr spolehlivé, bezpečné a důvěryhodné VPN není triviální záležitostí a má důsledky, pokud se vám to nepodaří. Použití služby VPN vloží veškerou vaši internetovou aktivitu a data do rukou. V některých případech to může být horší než věřit poskytovateli služeb Internetu.

Postupujte podle pokynů v tomto článku a vyhledejte poctivého poskytovatele s vysokými standardy zabezpečení a soukromí. Trávit trochu času výzkumem.

Existuje mnoho bezpečných sítí VPN, které pravděpodobně udělají vše, co je v jejich silách, aby chránily vás a vaše data. Použití jednoho z nich je patrně to nejlepší, co může udělat kdokoli z nás.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map