VPN a využití dat

S VPN můžeme udělat spoustu. Můžeme přistupovat k geoblokovanému obsahu, obejít internetovou cenzuru a stát se skutečně anonymní online.


Bohužel existuje spousta zmatků o tom, jak VPN fungují. Jedním z nejčastěji nepochopených témat je dopad, který má VPN na používání dat, včetně jakéhokoli omezení datových limitů uložených poskytovatelem internetových služeb nebo bezdrátových operátorů..

Použije se VPN k vašemu datovému limitu? Můžete použít jednu k obejití těchto čepic? To jsou otázky, které tak často slyším.

Chcete-li tento problém demystifikovat, uvádíme průvodce všeho, co chcete a potřebujete vědět o VPN a využití dat.

Co je to VPN?

Než začneme hlouběji kopat, musíme porozumět základům. VPN nebo virtuální privátní síť je softwarové řešení, které vytváří síť v rámci sítě. Privatizuje a skrývá před přenosem dat z vnějšího světa do a ze zařízení.

Typické nastavení VPN začíná instalací klientského softwaru na zařízení. Tento software pak vytvoří šifrovaný tunel na server provozovaný poskytovatelem VPN. Veškerý váš odchozí a příchozí provoz pak použije tento tunel k dosažení širšího internetu.

V závislosti na typu šifrování, které služba VPN používá, může být nemožné (nebo přinejmenším mimořádně obtížné), aby jakákoli třetí strana zachytila ​​a zobrazila vaše informace..

Někteří poskytovatelé VPN také deaktivují protokolování provozu. Zajišťují, že není veden žádný záznam o tom, jaký provoz patří uživateli svého systému. V těchto případech vám VPN poskytuje téměř dokonalou anonymitu a vynikající ochranu všech vašich dat.

Používá VPN data??

VPN, jako každý jiný internetový zdroj, odesílá a přijímá data. Trasa mezi zařízením a serverem VPN závisí na existujícím připojení k internetu. To znamená, že váš poskytovatel internetových služeb může a stále počítá veškerý provoz, který prochází přes VPN, k obecným limitům nebo omezením dat.

Zkoumání toho, kolik dalších dat VPN používá

Co však váš poskytovatel internetových služeb nemůže udělat, když používáte VPN, je vidět obsah vašeho internetového provozu.

To znamená, že nebudou moci aplikovat žádná omezení ani škrtící opatření na základě toho, jakou službu používáte. Díky tomu je VPN obzvláště užitečným nástrojem, pokud zjistíte, že konkrétní služby (jako BitTorrent nebo Netflix) jsou omezeny rychlostí vašeho ISP..

Zvyšuje VPN využití dat?

Pokud používáte VPN, zvýší se vaše využití dat. Šifrování, které VPN používá pro zabezpečení připojení, obecně zvětší velikost přenášených dat kdekoli z 5% -15%.

Většina komerčních poskytovatelů VPN využívá kompresi k vyrovnání režie. A přestože poskytovatelé, jako je CyberGhost VPN, odvedou lepší práci než ostatní, je to většinou prohrající bitva.

I když komprese může příležitostně snížit velikost šifrovaných dat, většina typů internetových dat se nekomprimuje dobře. Například provoz na a z webu zabezpečeného SSL (HTTPS) je obvykle komprimován webovým serverem, na kterém tento web žije. To znamená, že vestavěná komprese VPN na ni nebude mít žádný účinek.

Totéž platí pro streamování videa a téměř každý jiný druh internetového provozu. Jedinou výjimkou je jednoduchý, nezajištěný text (ale opravdu, kolik z toho posíláme dnes).

Který VPN protokol používá nejmenší data?

Ačkoli jakékoli šifrování zvýší velikost dat, ne každý šifrovací standard je vytvořen stejně.

Pokud se zajímáte o udržení režijních nákladů na minimu, zvolte standard moudře. Bude to něco změnit.

Většina poskytovatelů VPN nabízí stejný počet možností šifrování. Zde je seznam těchto standardních typů, seřazených od nejmenšího využití dat po většinu:

 • 128bitový PPTP – Nízké využití dat, špatné zabezpečení
 • 128bitový L2TP / IPSec – Nízké využití dat, střední zabezpečení
 • 128bitové OpenVPN – Nízké využití dat, střední zabezpečení
 • 128bitové Stealth OpenVPN – Střední využití dat, střední zabezpečení
 • 256bitový L2TP / IPSec – Střední využití dat, vynikající zabezpečení
 • 256bitový OpenVPN – Střední využití dat, vynikající zabezpečení
 • 256-bit Stealth OpenVPN – Vysoké využití dat, vynikající zabezpečení

Jak vidíte, šifrování PPTP je datově nejefektivnější. Je však důležité si uvědomit, že je považován za nejistý, a proto by se mu mělo do značné míry vyhnout. Většina poskytovatelů VPN podporuje pouze PPTP, aby byla zachována dobrá kompatibilita na různých zařízeních.

Vyznačují se také 128bitové a 256bitové možnosti utajení. Používají zapouzdření SSL, aby to vypadalo, že provoz VPN není nic jiného než standardní přenos HTTPS. I když to pomůže vyhnout se omezením VPN (ať už je to ve vaší škole, poskytovateli internetových služeb nebo dokonce na vládní úrovni), zvýší se také velikost dat.

Protokol k vyzvednutí

Pro průměrného uživatele internetu nabízí volba 128bitové šifrování OpenVPN perfektní kombinaci zabezpečení a nízké režie.

Pro všechny praktické účely je typ šifrování používaný protokolem OpenVPN v současné době nerozbitný iu 128bitových klíčů. Pokud se však rozhodnete pro jakoukoli 256bitovou možnost, uvědomte si, že další zabezpečení je zpoplatněno.

Šifrování využívající 256bitové klíče bude fungovat v průměru o 40% pomaleji než stejný typ šifrování pomocí 128bitových klíčů. To zdaleka není zanedbatelné. I když používáte jednoho z nejrychlejších poskytovatelů VPN, rozdíl bude patrný. Je obzvláště důležité zvážit, zda používáte VPN pro aplikace, na kterých záleží na rychlosti, jako je streamování videa.

Používá se VPN počítání proti datovým limitům

Jak již bylo zmíněno, VPN spoléhá na vašeho poskytovatele služeb Internetu při odesílání dat na internet a z internetu. I když váš poskytovatel internetových služeb nemůže určit, co děláte online přes připojení VPN, může měřit množství dat, která prochází jejich sítí.

Jinými slovy, použití VPN se započítá do všech datových limitů, které se vztahují na vaši běžnou internetovou službu.

Ve skutečnosti, protože VPN zvyšuje velikost dat odesílaných prostřednictvím vašeho internetového připojení, možná zjistíte, že vaše omezení dat je ještě přísnější.

Pokoušíme se použít VPN k obcházení mobilních datových limitů

Samozřejmě ne každý datový limit funguje stejným způsobem. Někteří poskytovatelé internetových služeb (nebo poskytovatelé bezdrátových služeb) prodávají datové balíčky, které zahrnují předem stanovené množství přenosu dat. Pokud vám dojde, nemůžete používat vaši internetovou službu, dokud si nekoupíte další blok dat.

Ostatní vás neodpojí, když dosáhnete přednastaveného limitu. Místo toho snižují rychlost připojení, dokud se fakturační cyklus nedokončí nebo dokud si nekoupíte další data. V případě této sítě bude VPN nadále fungovat, ale se sníženým výkonem.

Může obejít VPN Data Caps?

Mnoho lidí prozkoumává služby VPN jako prostředek k obcházení datových limitů stanovených poskytovatelem internetových služeb nebo poskytovatelem bezdrátových služeb.

Jak je uvedeno výše, VPN spoléhá na vašeho poskytovatele služeb Internetu při odesílání dat na internet. Není tedy možné vyhnout se datovým limitům poskytovatelů internetových služeb – alespoň ve většině případů.

Jediná doba, kdy vám VPN může pomoci vyhnout se omezení dat, je, když poskytovatel internetových služeb omezí data na základě typu nebo určení samotných dat.

ISP a inspekce dat

Koncem minulého roku si uživatelé Verizon Wireless všimli, že jejich přístup k Netflixu byl mnohem pomalejší než u jiných online služeb. Ukázalo se, že Verizon úmyslně omezoval rychlosti připojení ke službě streamování videa.

Uživatelé spekulovali, že se Verizon chystá zavést víceúrovňový datový systém. Přitom by upřednostňovali konkrétní služby, zatímco ochromovali ostatní.

Přestože Verizon nepotlačil věci dále (alespoň prozatím), je to dokonalý příklad situace, kdy by VPN mohla být užitečná při vyhýbání se omezením ISP na konkrétních webech a službách.

S VPN by Verizon nebyl schopen zjistit, že provoz byl určen pro Netflix. Proto to nemohl spočítat proti žádným konkrétním datům Netflixu nebo rychlostním limitům.

S odpočítáváním do smrti neutrality sítě ve Spojených státech by mohli poskytovatelé internetových služeb začít tak rychle omezovat a blokovat data v blízké budoucnosti. Použití VPN může být jednou z mála možností, které většina z nás bude muset obejít.

Data jsou Data, a to i na VPN

VPN jsou vynikajícím nástrojem pro zlepšení vašeho soukromí a zabezpečení online. Nebudou však snižovat vaše celkové využití dat. Ve skutečnosti je každý poskytovatel VPN téměř zaručen, že marginálně zvýší, kolik dat používáte, bez ohledu na to, jak je nakonfigurujete.

Tam, kde by VPN měla pomoci, je však obcházet datové limity nebo škrtit uložené poskytovatelem služeb Internetu na konkrétní službu, jako je Netflix nebo torrent..

Zkuste to a uvidíte, co se stane. Všechny nejlepší sítě VPN nabízejí zásadu vrácení peněz alespoň 7 dní (a některé dokonce až 45 dní). Pokud zjistíte, že to nefunguje, zrušte službu a získejte plnou náhradu. Ačkoliv po zkušenostech se zvýšenou ochranou soukromí, online svobodou a výhodami pro streamování získáte s VPN, můžete ji přesto nakonec udržet.

Mohlo by se vám také líbit:
 • Jak zastavit Thptling dat ISP
 • Jak zastavit vašeho ISP od sledování vás
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map