Zdarma VPN vs placené VPN

Někdy je těžké se hádat s volnými. Mnozí z nás by rádi řídili zbrusu nové auto. Ale pokud potřebujete vozidlo a váš strýc vám nabízí zdarma Ford Escort z roku 1994, řekli byste ne? Běží a dostanete vás z bodu A do bodu B. To může být dost dobré.


Tuto analogii lze rozšířit i na VPN. Existuje spousta vynikajících placených služeb, ze kterých si můžeme vybrat. Existuje však také mnoho bezplatných poskytovatelů. Nikdo nebude tvrdit, že bezplatné VPN jsou perfektní, ale stejně jako ten 25letý Ford by mohl být dost dobrý na to, aby dokončil svou práci?

Možná.

Kromě zřejmé ceny existuje několik významných rozdílů mezi bezplatnou VPN a placenou VPN. A v závislosti na tom, co doufáte, budete možná mnohem lépe investovat do toho druhého. Nebo můžete být v pořádku.

Bezplatné nebo placené VPN, provoz jednoho je drahý

Perfektní VPN by měla dělat vše. Mělo by nás udržovat v bezpečí online a anonymně online, umožnit nám navštívit webové stránky nebo streamovat video z kterékoli země na světě a dělat vše rychlostí odpovídající našemu běžnému připojení k internetu.

Jak skvělé by bylo, kdybychom to všechno mohli získat k ničemu?

Bohužel se to prostě nestane. Spuštění služby VPN stojí spoustu peněz. Jen z horní části mé hlavy potřebují udržovat globální síť serverů, vyvíjet a udržovat svůj klientský software na tuctu různých platforem a v případě potřeby nám poskytovat podporu.

Je jasné, jak placené VPN získává své financování. Co se však stane v případě, že poskytovatel neúčtuje desetník?

Existují dva způsoby, jak se volné VPN setkávají.

Provoz VPN vyžaduje velký rozpočet

Bezplatné VPN často šetří funkce. Provozují méně serverů, používají starší hardware, nemají žádnou podporu, o kterých by bylo možné mluvit. A to může být v pořádku. Dokud tuto práci zvládnou, je to jedno, že?

Kromě toho, že stále potřebují přinést alespoň nějaké finanční prostředky, i když za nic jiného, ​​platit své účty za elektřinu. Sítě VPN zdarma vydělávají peníze, ale dělají je mnohem nepříměji než placení poskytovatelé.

V podstatě se stanete měnou. A tam musíte být opatrní při výběru poskytovatelů.

Abychom vám to vysvětlili, pojďme se podívat na nejběžnější funkce VPN a porovnat, jak placené a bezplatné služby řeší věci jinak.

Zdarma VPN vs placené VPN funkce porovnání funkcí

Bezplatné a placené VPN mají odlišný přístup k tomu, jak implementují většinu funkcí. A bohužel ve většině případů dostáváte to, za co platíte.

Bezpečnostní

Pokud jste stejně jako já, poněkud jste si vědomi bezpečnosti a na ochranu svých dat spoléháte na VPN, na úrovni VPN a způsobu šifrování aplikovaném na připojení VPN rozhodně záleží. V tomto případě to poskytovatelé bezplatně neřežou.

Ve většině případů bezplatné VPN využívají k šifrování dat protokol PPTP, aniž by bylo možné zvolit jiný protokol. Někteří se nezmiňují o tom, co vůbec používají (v tom případě je to téměř jistě PPTP).

Problém je, že PPTP je zastaralý. Je považována za nejistou a je od roku 1999.

PPTP zajistí vaše data v bezpečí před náhodným pozorováním. Pokud vše, co děláte, streamuje geoblokovaná videa, měli byste být v pořádku. Ale nebude vás v nejmenším chránit před nikým, kdo ví, co dělají (a pokud se někdo snaží kontrolovat vaše data, můžete se vsadit, že vědí, co dělají).

Na druhé straně vám placené VPN poskytují více možností a těch, které jsou skutečně bezpečné.

Téměř každý platený poskytovatel, který stojí za svou sůl, použije protokol OpenVPN, open-source protokol, který používá SSL. Je to stejný typ šifrování, jaký používají zabezpečené webové stránky https, jako je vaše banka. L2TP s IPSec je další možnost protokolu, na kterou často narazíte.

Služby placené sítě VPN používají také 256bitové šifrovací klíče. Poskytovatelé bezplatně volí méně bezpečnou 128bitovou možnost z jednoduchého důvodu, že je výpočetně levnější, a proto levnější implementovat.

Kombinace OpenVPN a 256bitových šifrovacích klíčů je prakticky neprůstřelné, pro kohokoli nelze zachytit a dešifrovat. Placená síť VPN je bezpečná síť VPN, a pokud jste právě po ní, je to způsob, jak jít.

Soukromí a anonymita online

I když se příliš nestaráte o bezpečnost svých dat a vše, na čem vám záleží, zůstává anonymní, něco, co by vám teoreticky měla dát bezplatná síť VPN, musíte být stále opatrní.

Při výběru bezplatné služby si vždy (a tím myslím vždy) přečtěte drobný tisk.

VPN jsou někdy podporovány reklamou. Jindy jsou dotovány prodejem vašich dat a online zvyklostí. Ačkoli váš poskytovatel internetových služeb (ISP) už nemusí být schopen přímo sledovat, co děláte, někdo jiný je vždy.

Říkám „sledovat přímo“, protože upřímně, pokud chtějí, váš poskytovatel internetových služeb může stále rychle získat požadované informace. Vidí IP adresu VPN serveru, ke kterému se připojujete az něj, a mohou zjistit, kterou službu používáte. A protože se vaše data prodávají, nikomu se opravdu neskryjete.

Zdarma VPN prodávající data ISP

Jak byste mohli očekávat, placená VPN má větší šanci chránit vaše soukromí a anonymitu. Placené servery VPN nikdy neprodávají informace o vašich aktivitách třetím stranám a často se vyhýbají shromažďování uživatelských dat (ale ne vždy).

Mnoho placených poskytovatelů si uchovává určitou formu protokolu připojení, kterou lze vysledovat zpět k vám. A v závislosti na jurisdikci, ze které vycházejí, mohou tyto informace poskytnout donucovacím orgánům (nebo jiným orgánům), když jim to nařídí..

I když to není perfektní, jakákoli placená VPN bude vždy dělat lepší práci, než bezplatnou, při zachování vašeho soukromí online. Ale pokud jde o úplnou anonymitu, kterou sledujete, je nutná služba se zásadami bez protokolování.

Výběr serveru

Kromě zabezpečení a soukromí vám VPN také umožňují maskovat vaši skutečnou polohu odesíláním provozu přes server v jiné části světa. To vám umožní přístup ke službám s omezeným přístupem (jako Netflix nebo BBC iPlayer) a vyhnout se jiným typům filtrování podle polohy (jako je internetová cenzura).

Mnoho bezplatných služeb VPN je navrženo s ohledem na toto konkrétní použití. Budou mít mnoho globálních umístění serverů, ke kterým se můžete připojit, ačkoli tato volba může být trochu omezená kvůli nákladům spojeným s provozováním každého clusteru serverů..

Nelze přehlédnout, všechna placená VPN také nabízí dobrý výběr umístění serveru po celém světě. Ale protože tyto společnosti jsou obvykle lépe financovány, celkový počet míst má tendenci být větší.

Mapa umístění placeného serveru VPN

Poskytovatelé placených služeb mají také zásadní zájem na udržení vysoké úrovně služeb, aby zákazníci nemohli přejít na konkurenta. S větší pravděpodobností tedy rozšíří své sítě.

Pokud se chcete obejít pomocí geografického blokování nebo cenzury, proč chcete používat VPN, měla by bezplatná služba fungovat dobře, pokud mají samozřejmě k dispozici servery v zemi, ke které se chcete připojit. I když existují dvě upozornění.

V závislosti na tom, co děláte, se výkon serveru (nebo jeho nedostatek) může stát problémem. Budete v pohodě procházet webové stránky, ale pokud například chcete streamovat videa, možná budete na drsné jízdě s poskytovatelem zdarma.

Mnoho streamingových služeb také dělá, co je v jejich silách, aby divákům zabránilo v používání VPN tím, že zakázalo IP adresy jednotlivých serverů. Například BBC blokuje VPN s nemilosrdnou účinností.

Pokud jsou placení poskytovatelé blokováni, je mnohem pravděpodobnější, že s tím něco udělají. Mají zdroje a předplatitelé mohou znovu vyskočit z lodi, pokud nebudou jednat.

Jakmile bude zjištěna a uvedena na černé listině bezplatná síť VPN, může trvat několik měsíců, než se vrátí (pokud vůbec někdy).

Rychlosti připojení

Dalším významným rozdílem mezi bezplatnou a placenou službou VPN je rychlost.

Nikdo nemá rád utrácet peníze, pokud to nemusí, a proto jsou servery VPN často používány často. Protože nemusí spustit ten nejlepší hardware, který začíná, můžete při použití jednoho trpět různými problémy s výkonem a připojením.

Ačkoli na straně plusu, pokud používáte bezplatnou VPN, za normálních okolností se vám za režii šifrování neukládají další pokuty za rychlost. Jak bylo uvedeno výše, poskytovatelé bezplatných služeb mají tendenci používat PPTP. I když to není strašně bezpečné, je to nejrychlejší ze všech protokolů.

Naproti tomu placené VPN mají tendenci mít robustní back-endy serverů, které se přizpůsobují aktuální poptávce.

Přístup k placeným službám VPN mají pouze předplatitelé. Správci mohou proto navrhovat své systémy pro známý počet uživatelů a využívat sofistikované algoritmy pro vyrovnávání zatížení, aby se vyhnuli problémům s výkonem.

Nemělo by být velkým překvapením, že nejrychlejší VPN mají tendenci platit VPN. Pokud si jen chcete trochu procházet, poskytovatel služeb by měl udělat dobře. Ale pro jakoukoli větší intenzitu pásma, jako je streamování nebo těžké stahování, nemůžete porazit rychlosti placené služby..

Ceny

Pokud je při výběru služby VPN hlavním problémem cena, je váš výběr jasný. Koneckonců, nemůžete být levnější než zdarma.

Placená služba VPN bude stát kdekoli mezi 2 a 12 $ za měsíc, v závislosti na poskytovateli a délce vašeho předplatného.

Je však důležité si uvědomit, že bezplatné sítě VPN dotují jejich služby prostřednictvím reklamy, těžby dat nebo obojího. Za službu tedy stále platíte, jen ne z vašeho bankovního účtu.

Podpěra, podpora

Bez ohledu na to, jak jsme technicky důvtipní, všichni se potýkáme s problémy, které nás čas od času stumpují. Pokud narazíte na potíže s bezplatným poskytovatelem VPN, neočekávejte velkou pomoc.

Tento bezplatný model nezanechává příliš mnoho prostoru pro režii, takže technická podpora je o něco více než dodatečná myšlenka. Často jsou často nutné často kladené dotazy nebo znalostní báze.

S placenou službou VPN můžete očekávat o něco více pomoci. Ne každý poskytovatel je dokonalý a někteří dělají úžasně hroznou práci. Obecně však bude mít síť VPN nejvyšší úrovně nepřetržitou podporu prostřednictvím živého chatu a e-mailu. Někteří dokonce nabízejí telefonickou podporu jeden na jednoho.

Placení poskytovatelé půjdou mnohem dále, aby vás spokojili a měli zdroje, aby se ujistili, že jste.

Kdy je dobré používat bezplatnou VPN

Bezpečná a seriózní bezplatná služba VPN může v určitých situacích fungovat velmi dobře, i když jsou silně překonány. I když mluvíme hlavně o lehkém a příležitostném použití.

Pokud například používáte veřejné Wi-Fi a chcete trochu zvláštní ochrany, jak je to nedokonalé, je bezplatný poskytovatel mnohem lepší volbou než vůbec žádná VPN. Nebo, pokud jste v zahraničí a chcete přistupovat k rutimentálně geoblokované službě nebo webu ve vaší domovské zemi, můžete zdarma pracovat také.

Jakou síť VPN byste si měli vybrat?

Rozhodně se vyhněte jakékoli službě, která tvrdí, že vám poskytuje neomezené vše. To je příliš dobré na to, aby to byla pravda. Tyto typy bezplatných sítí VPN jsou obvykle nejstínnější a nejrizikovější.

Nebezpečný poskytovatel VPN zdarma

Místo toho přijměte, že zdarma přichází s omezeními. Hledejte poskytovatele, který přichází se zřejmým zdrojem financování, například placenou VPN, která nabízí bezplatnou úroveň předplatného. Dobrými možnostmi jsou TunnelBear, Windscribe nebo Hide.me.

Ano, budete mít měsíční limity šířky pásma, možná omezené rychlosti a možná menší výběr serverů, ke kterým se můžete připojit než platit předplatitele. Ale pro lehké použití budou tyto bezplatné možnosti fungovat velmi dobře.

Důležité je, že tito poskytovatelé berou vaše soukromí a zabezpečení velmi vážně. Jejich reputace je v sázce.

Pokud se slovo dostane, že prodávají uživatelská data nebo se účastní jiných stinných praktik, můžete se vsadit, že by to utrpělo jejich předplatné. A myslím, že to není něco, co chtějí.

Dalším přístupem je využití bezplatných zkušebních programů nebo záruk vrácení peněz od placeného poskytovatele.

Ne každý má zkušební verzi zdarma. Ale každý dobrý poskytovatel VPN vám dá alespoň několik týdnů na vyzkoušení své služby. Nejlepší záruky vrácení peněz mohou ve skutečnosti trvat až 45 dní.

Pokud potřebujete VPN pouze na krátkou dobu, může to být velmi schůdná možnost, jak se vyhnout placení za jednu.

Proč používat placenou VPN

Bez ohledu na to, jak to nakrájíte, bezplatná VPN přijde s nevýhodami. V nejhorším případě ohrožují vaši bezpečnost, soukromí a poskytnou vám velmi podřízené uživatelské prostředí. V nejlepším případě se budete muset vypořádat s omezeními používání, jako je omezená šířka pásma.

Vzhledem k tomu, že se nejedná o obrovský finanční krok z bezplatného na placení, protože některé z nejlepších VPN na trhu nestojí mnohem víc než dva až tři dolary měsíčně, dává vám placená VPN opravdu mnohem víc za relativně málo? Pojďme udělat matematiku.

 1. Špičková bezpečnost

  Nic by nevyloučilo placenou službu VPN z podnikání rychleji než masivní narušení bezpečnosti a placení poskytovatelé investují značné prostředky, aby se těmto incidentům vyhnuli.

  Nabízejí neproniknutelné protokoly, jako je OpenVPN, a implementují nemožné crackovat 256bitové šifrování.

  A většina přichází s funkcemi, jako jsou přepínače zabíjení a ochrana před únikem, které zajistí, že se nikdy náhodně nevystavíte sobě ani svým datům.

 2. Kompletní anonymita online

  Žádná placená síť VPN nebude nikdy sledovat vaše aktivity, i když některé si mohou některé statistiky ponechat pro účely odstraňování problémů. Pokud však používáte poskytovatele, který dodržuje přísné zásady bez protokolování (a stále více špičkových sítí VPN), je to, jako byste na internetu vůbec neexistovali..

  Vaše data opustí zařízení a zmizí do prázdnoty.

  Několik placených služeb také implementuje funkce, jako je dvojitá VPN, aby vaše soukromí online bylo ještě vyšší.

 3. Žádné omezení rychlosti ani šířky pásma

  Ve světě placených VPN prostě neexistují omezení šířky pásma nebo rychlostní limity. Můžete stahovat tolik dat, kolik chcete, jak rychle to vaše připojení zvládne. Toto je samozřejmě klíč k činnostem, jako je streamování videa, hraní her nebo P2P.

  Ve skutečnosti je nejlepší z nejlepších serverů s optimalizovaným provozem optimalizován právě pro tyto účely, abyste měli vždy nejlepší možný zážitek.

 4. Stovky umístění serveru

  Když platíte za síť VPN, získáte přístup k celé síti serveru. V některých případech může počet míst překročit sto značek. Například síť serverů PureVPN v současné době zahrnuje 131 zemí a 160 měst.

  Co to znamená? Neomezený celosvětový přístup k webům a službám, včetně všeho, co je blokováno.

 5. Přístup ke streamovacím službám

  Když už mluvíme o ge-blokování, schopnost obejít je to, co dělá nejlepší placené VPN opravdu vyniknout. Pokud byste chtěli získat přístup k USA Netflix nebo BBC iPlayer ze zahraničí, je to způsob, jak to udělat.

  Streamovací služby vědí vše o VPN a snaží se je co nejvíce blokovat. Pouze dobře placený poskytovatel má know-how a zdroje, aby spolehlivě zůstal o krok napřed.

 6. Žádná internetová cenzura

  Stejně jako v případě geografického blokování je i v případě nadstandardní sítě VPN vaše jedinou nadějí na to, že se v zemích, jako je Čína, Egypt, Rusko a Turecko, dostane minulosti systém filtrování internetu, který nařídila vláda..

  Postavení takového sofistikovaného firewallu vyžaduje spoustu prostředků a technických znalostí. A placení poskytovatelé mají obojí.

 7. Další prémiové funkce

  Kromě výše uvedeného bude mít každá placená VPN, která stojí za její sůl, rychlou, pohotovou a (hlavně) znalostní zákaznickou podporu. Můžete očekávat, že jejich klientský software bude robustní a uživatelsky přívětivý.

  A platit pouze VPN vám umožní připojit více zařízení najednou pomocí jediného předplatného.

  U placených sítí VPN najdete také řadu dalších funkcí. Od vyhrazených adres IP až po vestavěné blokátory reklam a ochranu před malwarem, přestože to rozhodně není nutné, jsou vítány.

Při výběru placené VPN samozřejmě musíte být opatrní. V okolí je docela dost chlápků. Když však vyberete dobře, vezmeme-li v úvahu všechny výhody, které s nimi získáte, VPN se vyplatí zaplatit za pár dolarů měsíčně, které stojí. Šálek kávy je dnes více.

Na konci

Vše zdarma bude vždy přitažlivé a sítě VPN se neliší. Bohužel, mnohem častěji než ne, za bezplatného poskytovatele v tradičním smyslu nebudete platit, ale budete mít své soukromí, zabezpečení nebo uživatelské prostředí. A někdy všechno výše uvedené.

Ve vazbě nebo v některých velmi specifických případech funguje připojení VPN zdarma. Stačí si vybrat poskytovatele, který používáte moudře.

Ale i tak, proč nejen využít bezplatnou zkušební verzi nebo záruku vrácení peněz za dobře placenou službu?

Pro mě má bezplatná debata VPN vs placená VPN jasného vítěze. A vzhledem k tomu, že u top poskytovatele můžete vždy najít hodně, bez ohledu na roční období, je zaplacení skutečně moudrou investicí.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me