Lista krajów, które zakazały VPN

VPN utrzymują Twoją prywatność i nieograniczoną aktywność online. Niektóre kraje z represyjnymi rządami zdelegalizowały sieci VPN, próbując zachować kontrolę.

Sieci VPN to potężne narzędzia, które potrafią ominąć wszystkie oprócz najbardziej wyrafinowanych wysiłków w zakresie regulacji Internetu i cenzury informacji. Dlatego represyjne rządy na całym świecie starają się blokować lub banować VPN. Takie przepisy są generalnie niepopularne i trudne do egzekwowania, co odciąga większość krajów od bezpośrednich zakazów.


Wiele krajów po prostu próbuje zablokować dostęp do znanych dostawców usług VPN. Chociaż jest to trudne, można to zrobić, jeśli rządy są skłonne przeznaczyć środki na to zadanie. Gdy korzystasz z VPN, twój ruch internetowy jest chroniony, ponieważ jest szyfrowany i kierowany przez serwer VPN, zasłaniając twój adres IP, ale ten ruch można zatrzymać, blokując porty używane przez protokoły VPN, takie jak PPTP lub L2TP, lub bezpośrednio blokując adresy IP usług VPN. Kraje, które nie martwią się skutkami gospodarczymi, takie jak Korea Północna, po prostu zablokowały dostęp do wszystkich zagranicznych adresów IP. Najbardziej wyrafinowane narzędzia, takie jak głęboka inspekcja pakietów, mogą faktycznie identyfikować protokoły VPN w metadanych pakietów, umożliwiając hrabstwom takim jak Chiny znajdowanie i blokowanie serwerów VPN w bardziej zautomatyzowany i ukierunkowany sposób.

Inne kraje, w których nie ma technologii blokowania VPN, przyjęły przepisy zakazujące usług VPN niezarejestrowanych przez rząd. Kraje najbardziej represyjne sprawiły, że wszystkie sieci VPN stały się nielegalne i wprowadziły surowe kary, mając nadzieję odstraszyć ludzi pomimo trudności w wykrywaniu ruchu VPN.

Niepewny status

Niektóre kraje, takie jak Korea Północna, Kuba, Egipt, Wietnam, Bahrajn, Turkmenistan i Birma, mają bardzo surowe przepisy dotyczące cenzury internetowej, co oznacza, że ​​korzystanie z VPN w tym kraju może wiązać się z ryzykiem, nawet jeśli nie ma znanego prawnego zakazu. Inne kraje, takie jak Syria i Libia, podjęły działania w celu zablokowania i zablokowania ruchu VPN, ale rządy te nie mają pełnej kontroli nad swoim terytorium i infrastrukturą. W każdym razie rządy wszystkich tych krajów można uznać za wrogo nastawione do korzystania z VPN.

Kraje, które zakazały VPN

Poniższe kraje albo umieściły bariery technologiczne blokujące sieci VPN, albo przyjęły przepisy zabraniające korzystania z sieci VPN.

Białoruś
Rząd Białorusi od lat pracuje nad ograniczeniem dostępu swoich obywateli do zewnętrznego Internetu. W 2015 r. Zakazał korzystania z usług Tor i VPN, choć wydaje się, że Białorusini znaleźli sposoby na obejście barier technologicznych i prawnych.

Chiny
Być może Chiny poszły najdalej w kraju, aby zakazać i blokować usługi takie jak VPN i Tor. Każda sieć VPN musi być licencjonowana przez chiński rząd. Te, które nie są, zostaną zamknięte, jeśli są w kraju lub zablokowane, jeśli mają siedzibę w obcym kraju. Chiny są jednym z niewielu krajów na świecie, które mają pełną kontrolę nad wszystkimi lokalnymi dostawcami usług internetowych i używają głębokiej inspekcji pakietów do monitorowania ruchu internetowego i wchodzenia w chińską cyberprzestrzeń. Na ogół są w stanie zidentyfikować i zablokować ruch VPN.

Iran
W 2013 r. Iran próbował zablokować dostęp do VPN z zagranicy, zezwalając jedynie na usługi VPN licencjonowane i zarejestrowane przez rząd Iranu. Podczas gdy sprzedaż lub promocja VPN jest przestępstwem, a obywatele mogą zostać ukarani za korzystanie z VPN, korzystanie z VPN wśród obywateli, a nawet urzędników państwowych jest nadal bardzo powszechne.

Irak
Próbując uporać się z obecnością ISIS w Internecie, rząd Iraku doszedł do skrajności, nie tylko zakazując usług VPN i mediów społecznościowych, ale także wprowadzając ciągłe zaciemnienia Internetu w całym kraju. Chociaż kraj nie jest już oblężony przez ISIS, jego drakońskie ograniczenia internetowe pozostają w mocy.

Oman
W 2010 roku Oman uchwalił ustawę, która zabraniała osobom korzystającym z usług VPN. Każdy, kto zostanie przyłapany na naruszeniu tego prawa, podlega grzywnie w wysokości 500 rial (około 1300 USD). Firmy mogą ubiegać się o zezwolenie na korzystanie z sieci VPN zatwierdzonej przez rząd. Jeśli zostanie znalezione przedsiębiorstwo, które łamie prawo, grozi mu 1000 grzywny.

Rosja
Rosja podjęła zdecydowane kroki prawne w celu kontroli wolności słowa i dostępu do informacji zarówno w obrębie swoich granic, jak i online. Rosyjska Duma przyjęła ustawę Yarovaya w 2016 r., Która wymagała, aby usługi VPN rejestrowały się w rządzie i rejestrowały aktywność online swoich użytkowników. W 2017 roku Duma uchwaliła inną ustawę, która wymagała zatwierdzonych sieci VPN, aby blokować użytkownikom dostęp do niektórych stron internetowych, które rosyjski rząd umieścił na czarnej liście. Te, które tego nie zrobiły, były opatrzone zakazami. Ponieważ ProtonVPN nie jest obecny w Rosji, ani nie rejestrujemy informacji, które pozwalają ustalić, czy mamy użytkowników w Rosji, nie możemy i nie przestrzegaliśmy tych przepisów.

indyk
W 2016 r. Reżim Erdogana zaczął blokować usługi VPN i Tora. Teraz Turcja używa technik głębokiej inspekcji pakietów, podobnych do Chin, do wykrywania i blokowania ruchu VPN i Tora. W Turcji złamane zostało praworządność, a korzystanie z połączenia VPN może oznaczać Cię jako osobę interesującą się organami ścigania. Jednak użycie VPN w Turcji jest dość powszechne. Witryna Turkey Blocks monitoruje cenzurę Internetu w Turcji.

Uganda
W odpowiedzi na niedawno wprowadzony podatek od mediów społecznościowych korzystanie z usług VPN przez Ugandyjczyków gwałtownie wzrosło. Ugandyjski rząd odpowiedział, żądając, aby lokalni dostawcy usług internetowych blokowali usługi VPN. Obecnie w Ugandzie nie ma przepisów przeciwko VPN, ale jest to sytuacja ewoluująca.

Zjednoczone Emiraty Arabskie
W 2016 r. ZEA dokonały przeglądu swoich przepisów, dzięki czemu korzystanie z usługi VPN w celu „popełnienia przestępstwa lub zapobieżenia jego wykryciu” podlega tymczasowemu więzieniu i grzywnie w wysokości do 2 milionów dirhamów (około 540 000 USD). Chociaż istnieją dozwolone zastosowania VPN, Zjednoczone Emiraty Arabskie wprowadziły również całkowity zakaz połączeń VoIP i wielu stron internetowych, w tym niektórych francuskich kanałów telewizyjnych i serwisu Netflix. Korzystanie z VPN w celu uzyskania dostępu do którejkolwiek z tych witryn lub w celu zablokowania połączenia jest nielegalne.

Wenezuela
Na początku tego roku największy dostawca usług internetowych w Wenezueli próbował zablokować korzystanie z usług Tor i VPN, prawdopodobnie na zamówienia rządowe.

Jeśli istnieje podobieństwo między wszystkimi krajami z tej listy, ich rządy chcą kontrolować informacje, do których mają dostęp ich obywatele. Rządy te obawiają się, że gdyby musiały konkurować na rynku pomysłów, przegrałyby. Zamiast tego uciekli się do XXI-wiecznego odpowiednika zamykania gazet i palenia książek.

Naszą misją jest zapewnienie bezpłatnego i bezpiecznego Internetu. Do tego dnia będziemy nadal oferować bezpłatną, nieograniczoną usługę VPN, aby wspierać tych, którzy nie mają innych środków dostępu do potrzebnych informacji.

Z poważaniem,
Zespół ProtonVPN

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me