4 proste sposoby, aby ukryć swoje IP

Gdy zrozumiesz, jak to zrobić, utrzymywanie swojego adresu IP w tajemnicy jest dość proste. Jednak zaskakująco niewiele osób chce zrobić te kilka prostych kroków. Sam jestem o tym przekonany i ukrywam swój adres IP z tych trzech powodów: prywatności w Internecie, bezpieczeństwa i wolności w Internecie. A oto jak to robię.


Ukrywanie adresu IP

Poniżej znajdują się cztery proste i skuteczne sposoby ukrywania adresu IP. Pamiętaj, że w zależności od tego, dlaczego to robisz, niektóre mogą działać lepiej niż inne.

VPN

Najłatwiejszym i prawdopodobnie najlepszym sposobem na ukrycie adresu IP jest skorzystanie z usługi wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Ta metoda jest zdecydowanie moim preferowanym sposobem robienia rzeczy. Oto jak to działa.

Pierwszym krokiem jest wybór dobrego dostawcy VPN. Gdy to zrobisz, będziesz mógł pobrać kopię swojego oprogramowania klienckiego na swoje urządzenie. Zainstaluj i użyj go, aby połączyć się z jednym z serwerów VPN w sieci dostawcy. Cały proces jest bardzo prosty.

Po połączeniu z serwerem stanie się on człowiekiem pośrodku między twoim urządzeniem a Internetem. Gdy jakiekolwiek przesyłane przez Ciebie dane przejdą przez nie, serwer usunie twoje IP i zastąpi je własnym. Gdy dane wracają, serwer ponownie wprowadza Twój adres IP.

Oznacza to, że jeśli chodzi o dowolną witrynę lub usługę, do której uzyskujesz dostęp, rozmawia z serwerem VPN. Nie ma absolutnie żadnej możliwości ustalenia, z kim się komunikuje. Cokolwiek wybierzesz do pobrania lub jakąkolwiek stronę internetową, którą zdecydujesz się odwiedzić, nie będzie już można do ciebie przypisać.

Przesyłanie danych dla każdej aplikacji na urządzeniu będzie przebiegać zgodnie z tym procesem. Nie ma znaczenia, czy korzystasz z przeglądarki lub aplikacji innej firmy, takiej jak przeglądarka wideo lub narzędzie do pobierania plików. VPN poprowadzi wszystko przez swoje serwery i zabezpieczy Twoją prywatność na całym świecie.

Schemat ukrywania adresu IP za pomocą VPN

Ze względu na trochę dodatkowych informacji o odległości, które muszą dotrzeć do serwera, prawdopodobnie zauważysz spadek prędkości połączenia. Ale w oparciu o dziesiątki testów prędkości, które przeprowadziłem dla różnych dostawców, spadek ten powinien być znikomy. Na przykład w przypadku każdego z najszybszych dostawców, których testowałem, powinieneś spodziewać się jedynie około 10% spowolnienia. Nie wystarczy to zauważyć podczas regularnego użytkowania. I większość innych VPN również nie jest daleko od tej liczby.

Wszystkie usługi VPN pozwalają wybrać lokalizację serwera, z którym się łączysz. Zwykle są ich setki na całym świecie. Korzystając z VPN, nie tylko będziesz maskować swój adres IP, ale jeśli tak zdecydujesz, możesz również udawać, że jesteś w innym kraju. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do strony internetowej zablokowanej przez rząd lub jeśli mieszkasz poza USA i jesteś zainteresowany oglądaniem amerykańskiego serwisu Netflix (lub innej usługi przesyłania strumieniowego gdziekolwiek indziej), VPN to sposób, w jaki to robisz.

Korzystanie z VPN daje kolejną korzyść. Połączenie między urządzeniem a serwerem jest szyfrowane. Ta funkcja nie powstrzyma Twojego dostawcy Internetu, hakera ani nikogo innego, kto próbuje przechwycić wysyłane i odbierane dane. Ale nigdy nie będą w stanie odczytać informacji zawartych w danych. Niezależnie od tego, czy sprawdzasz swoje konto bankowe, pobierasz torrent czy czytasz wiadomości, nikt się nie dowie.

Jeśli chcesz zaangażować się na dłuższy okres (rok lub dłużej), najlepsze usługi VPN kosztują nie więcej niż dwa lub trzy dolary miesięcznie. Biorąc pod uwagę wszystkie ich zalety, to dobrze wydane pieniądze. Możesz dowiedzieć się więcej o niektórych moich ulubionych dostawcach tutaj.

Słup

Onion Router (Tor) to kolejny dobry sposób na ukrycie twojego adresu IP. Chociaż może być bardziej skomplikowane i znacznie wolniejsze niż korzystanie z VPN, zaletą jest to, że jest całkowicie darmowy.

Aby rozpocząć, musisz pobrać, zainstalować i skonfigurować przeglądarkę Tor. Jeśli znasz Firefox Mozilli, masz szczęście. Przeglądarka Tor jest na nim oparta i wygląda podobnie i działa podobnie. Po uruchomieniu łączy się z siecią Tor i jesteś gotowy do pracy.

Tor polega na światowej sieci serwerów zarządzanych przez wolontariuszy zwanych węzłami przekaźnikowymi, których jest obecnie ponad 6000. Po opuszczeniu urządzenia dane będą losowo „odbijać się” od wielu tych węzłów, zanim dotrą do miejsca docelowego. Dane przesyłane z powrotem do Ciebie podlegają temu samemu procesowi.

Każdy węzeł zna tylko poprzedni i następny węzeł w tym obwodzie (lub łańcuchu), co uniemożliwia stronie internetowej lub usłudze, do której masz dostęp, śledzenie ścieżki do Ciebie. Począwszy od urządzenia, a kończąc na ostatnim węźle obwodu, dane są również szyfrowane. Każdy, kto przechwytuje i próbuje to sprawdzić, nie ma szczęścia.

Schemat tego, jak sieć Tor zmienia mój adres IP

Chociaż Tor może zapewnić ci doskonałą prywatność, jest kilka wad korzystania z niego, szczególnie w porównaniu z VPN. Największym z tych problemów jest szybkość, a dla mnie to przełom.

Każdy z losowo wybranych węzłów obwodu może znajdować się w dowolnym miejscu na świecie i, ponieważ są one prowadzone przez ochotników, będą korzystać z połączenia internetowego o nieznanej jakości (może to być światłowód, może być odpowiednikiem modemu telefonicznego). Do czasu, gdy Twoje dane dotrą do iz witryny, którą odwiedzasz, może kilka razy podróżować po całym świecie, korzystając z wątpliwych prędkości połączenia. Innymi słowy, może to chwilę potrwać.

Porównaj to z VPN, gdzie masz do czynienia tylko z jednym wybranym serwerem pośredniczącym, który korzysta z dedykowanego sprzętu i szybkich połączeń internetowych hurtowni danych. Potencjalna różnica prędkości może być znacząca. Używanie Tora do szybkiego przeglądania powinno być w porządku. Ale jeśli planujesz pobierać duże pliki lub oglądać filmy online, być może czeka Cię wyboista jazda.

Przeglądarka Tor nadaje się również tylko do przeglądania. Jeśli chcesz obejrzeć wideo, pobrać pliki lub zrobić coś innego przy użyciu dedykowanej aplikacji, w zależności od wiedzy technicznej proces konfiguracji może bardzo szybko się skomplikować.

Jeśli zdecydujesz się wypróbować Tora i masz zamiar uzyskać dostęp do treści blokowanych geograficznie, pamiętaj o jednej rzeczy (często to widzę). Będziesz musiał skonfigurować Tora, aby twój węzeł wyjściowy obwodu znajdował się w kraju, z którego chcesz oglądać zawartość.

Pełnomocnik

Innym przyzwoitym sposobem ukrywania adresu IP jest użycie proxy. W zależności od tego, co chcesz zrobić, proxy mogą być stosunkowo łatwe do skonfigurowania. Mogą być również bezpłatne i mogą mieć minimalny wpływ na szybkość Internetu (choć, jak zobaczymy, dwa ostatnie są zwykle sprzeczne). Ale serwery proxy mają również własny zestaw potencjalnych problemów. I niestety, w zależności od celu, mogą nie być nawet bliscy Twojej najlepszej opcji.

Serwer proxy można skonfigurować bezpośrednio z poziomu istniejącej przeglądarki (tutaj są instrukcje dotyczące konfigurowania serwerów proxy we wszystkich głównych wersjach). Jeśli chcesz tylko uzyskać dostęp do Internetu, nie jest wymagane żadne dodatkowe oprogramowanie. Jedyne, czego potrzebujesz, to adres IP serwera proxy. Opowiem o znalezieniu ich nieco dalej.

Po skonfigurowaniu przeglądarki proxy działa podobnie do VPN. Wszystko, co wysyłasz i odbierasz, jest przekazywane przez to. Serwer proxy zamienia adres IP na własny, pozostawiając przeglądaną stronę internetową, wierząc, że rozmawia z serwerem proxy.

Podobnie jak w przypadku sieci VPN, chcesz wybrać lokalizację serwera proxy w zależności od celu. Na przykład, jeśli zamierzasz transmitować brytyjską telewizję, potrzebujesz adresu IP spoza Wielkiej Brytanii. Musisz upewnić się, że jest to kraj, w którym serwer jest fizycznie zlokalizowany.

Schemat ukrywania mojego adresu IP za pomocą proxy

Oprócz maskowania twojego adresu IP, proxy nie zrobi dla ciebie więcej. Moją największą zaletą jest to, że nie szyfrują twoich danych, a zatem oferują zerowe bezpieczeństwo i prywatność. Jeśli Twój dostawca usług internetowych (lub ktokolwiek inny) chciał dowiedzieć się, co porabiasz, równie proste jest korzystanie z serwera proxy, jak i bez niego. Chociaż wolniej, przynajmniej Tor pozwala ci zachować przyzwyczajenia internetowe dla siebie.

I podobnie jak w przypadku Tora, jeśli chcesz, aby jakakolwiek aplikacja inna niż przeglądarka używała serwera proxy, szukasz bardziej skomplikowanej konfiguracji. Oprogramowanie będzie musiało mieć natywną obsługę proxy (i wielu z nich to robi), którą musisz wymyślić. Alternatywnie trzeba będzie popsuć ustawienia sieci na poziomie systemu operacyjnego.

Jeśli chodzi o uzyskiwanie adresów IP serwerów proxy, istnieje wiele źródeł online. Możesz użyć Google, aby znaleźć darmowe lub skorzystać z płatnego dostawcy, takiego jak BuyProxies.org lub podobnego. Problem z darmowymi serwerami proxy polega na tym, że wiele osób z nich korzysta. Im więcej ludzi z nich korzysta, tym wolniej. Zapłać proxy da ci znacznie lepszą wydajność. Ale jeśli wydajesz już pieniądze, moim zdaniem równie dobrze możesz je wydać na VPN. Sprawi, że będziesz o wiele więcej za swoją złotówkę.

Publiczne Wi-Fi

W skrócie, możesz także uniemożliwić rozpoznanie twojego domowego adresu IP za pomocą publicznego Wi-Fi. Adres IP nie podróżuje z tobą. Wystarczy zabrać urządzenie do lokalnej biblioteki lub kawiarni i połączyć się z ich siecią. Adres IP, którego będziesz używać do uzyskania dostępu do Internetu, będzie zupełnie inny niż w domu.

To rozwiązanie nie jest jednak świetne (ani wygodne) na dłuższą metę. Istnieje kilka wad korzystania z publicznego Wi-Fi. Najpoważniejsza jest możliwość złamania połączenia przez pozbawioną skrupułów osobę w tej samej sieci.

Z tego powodu za każdym razem, gdy korzystam z hotspotu, robię to za pośrednictwem sieci VPN. Jego funkcje eliminują ten potencjalny problem bezpieczeństwa. Ale jeśli już łączę się z VPN, używam otwartych sieci, aby ukryć adres IP nieco zbędny. To powiedziawszy, biorąc pod uwagę brak innych opcji, korzystanie z publicznego Wi-Fi da ci inny adres IP.

Po co ukrywać swoje IP

Adresu IP, pozornie niewinnej serii liczb, można łatwo użyć do ustalenia, kim jesteś, gdzie jesteś i co robiłeś w Internecie.

Nie mam nic do ukrycia (co i tak mogę wymyślić). Ale nigdy mi się nie podobało, że mój dostawca usług internetowych (ISP) może do woli sprawdzać, co robię online. Każda witryna, którą odwiedzam, każdy plik, który pobieram, jest dla mnie wyraźnie widoczny i identyfikowalny. A jak trudno jest jakiejkolwiek firmie lub agencji rządowej, aby dostawca usług internetowych udostępnił im te informacje? W dzisiejszych czasach dzięki takim rzeczom, jak Kongres USA zezwalający dostawcom usług internetowych na sprzedawanie twoich informacji o przeglądaniu lub brytyjska ustawa o uprawnieniach dochodzeniowych, o wiele łatwiej niż myśli większość z nas.

Zmiana adresu IP dla lepszej prywatności

Ukrywanie twojego prawdziwego adresu IP może również pomóc ci uzyskać dostęp do miejsc w Internecie, do których inaczej nie byłbyś w stanie, kolejny ważny powód, dla którego postanowiłem to zrobić. Wiele treści online jest blokowanych geograficznie (np. Netflix lub BBC iPlayer) i niedostępnych, jeśli Twoja fizyczna lokalizacja nie znajduje się w kraju, z którego pochodzą..

Dostawcy usług internetowych i rządy również mogą i często blokują dostęp do określonych stron internetowych lub usług. To nie zdarza się tylko w krajach takich jak Chiny. Ta praktyka jest powszechna na całym świecie (w tym w Europie i Ameryce Północnej).

Wniosek

Teraz, gdy rozumiesz, jak ukryć swój adres IP, czas to zrobić. Zmiana jest niezbędnym krokiem na drodze do prywatnego, bezpiecznego i nieograniczonego korzystania z Internetu. Spośród czterech wyżej wymienionych metod, zdecydowanie polecam skorzystanie z usługi VPN. Jest to najbardziej kompletne i elastyczne rozwiązanie, które będzie działać na wszystkie Twoje potrzeby. Nie ujawniaj swojego prawdziwego adresu IP, bądź bezpieczny i wolny.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me