Co to jest adres IP?

Adres IP, skrót od adresu protokołu internetowego, to ciąg liczb używanych do reprezentowania urządzenia podłączonego do sieci. Każdy smartfon, komputer, router, smart TV itp. Korzystający z dowolnego rodzaju sieci jest identyfikowany przez jeden.


Adres IP pozwala urządzeniom przesyłać między sobą dane. Jest to znacznik, który informuje routery, przełączniki i okablowanie, które tworzą Internet (i każdą inną sieć komputerową), wiedząc, skąd pochodzi każdy przepływ danych i dokąd zmierza.

Podobnie jak twój adres mówi znajomym, rodzinie i listonoszowi, jak znaleźć dom, adresy IP robią to samo dla urządzeń podłączonych do sieci.

Standardowy adres IP składa się z czterech grup cyfr w zakresie od 0 do 255. Kropka dzieli każdą grupę. Oto przykład adresu IP:

216.58.217.110

Jeśli zainteresowałeś się i kliknąłeś powyższy adres, powinien on otworzyć stronę główną Google w przeglądarce. To dlatego, że adres IP w powyższym przykładzie jest jednym z wielu przypisanych do serwerów używanych przez Google do hostowania ich wyszukiwarki (przynajmniej tak, jak to piszę).

Innymi słowy, jest to adres, pod którym znajduje się wyszukiwarka Google.

Dynamiczne IP a statyczne IP

Teraz, gdy (miejmy nadzieję) zrozumiesz, co to jest adres IP, skomplikujmy trochę sprawy. Czy wiesz, że niektóre urządzenia mogą kończyć się innym adresem IP za każdym razem, gdy łączą się z Internetem??

Mówi się, że urządzenia, których adresy IP się nie zmieniają, mają statyczny adres IP (znany również jako dedykowany lub stały). Te, które mogą uzyskać inny adres przy każdym połączeniu, mają tak zwane dynamiczne IP.

Dynamiczne adresy IP niekoniecznie zmieniają się za każdym razem. Czasami rzeczywiście resetuje się przy każdym połączeniu. Inne czasy jednak tylko wtedy, gdy upłynie określony czas. Wszystko zależy od konfiguracji serwera DHCP, który jest routerem, modemem lub innym sprzętem sieciowym, który przypisuje adres IP.

Przykłady adresów IP

Statyczne adresy IP są zwykle używane w przypadku serwerów i usług publicznych (takich jak powyższy przykład wyszukiwarki Google), ponieważ jest to bardzo ważne, aby użytkownicy mogli łączyć się z nimi na żądanie.

Po wpisaniu adresu URL witryny (np. Google.com) w przeglądarce urządzenie sprawdza gigantyczną listę adresów IP zwaną rejestratorem. Rejestrator następnie podaje urządzeniu dokładny adres IP witryny, do której próbujesz dotrzeć.

To jak wyszukiwanie numeru telefonu firmy na żółtych stronach (dla tych z nas, którzy wciąż je pamiętają).

Jeśli serwer hostujący witrynę, którą chcesz odwiedzić, miał losowo zmieniany adres, przeglądanie Internetu szybko stałoby się niepraktyczne, jeśli nie niemożliwe.

Z drugiej strony, dynamiczne adresy IP są zwykle używane do domowych połączeń internetowych lub publicznych hotspotów Wi-Fi. Zasadniczo wszystko, co nie świadczy usługi dla reszty świata.

Dla nikogo nie ma znaczenia, jeśli smartfon zmienia adresy IP co kilka godzin. Tak długo, jak sprzęt, z którym rozmawia (jak domowy router) wie o zmianie i nadal może wysyłać dane we właściwe miejsce, wszystko jest w porządku.

To jest jak przeprowadzka do nowego domu i powiadomienie Amazon o wysyłaniu paczek gdzie indziej.

Przyczyna dynamicznych i statycznych adresów IP

Dlaczego więc dwa typy adresów IP? Po prostu dlatego, że w przeciwnym razie nie byłoby wystarczającej liczby adresów do obejrzenia każdego urządzenia podłączonego do Internetu.

Po uwzględnieniu zakresów adresów IP zarezerwowanych do bardzo specyficznych zastosowań (takich jak wewnętrzne sieci komputerowe inne niż internetowe), dostępnych jest tylko 3 706 452 992 adresów IP dla całego Internetu.

Obecnie na świecie jest ponad 4,2 miliarda użytkowników Internetu, z których wielu ma wiele urządzeń. Tak więc zaledwie 3,7 miliarda adresów IP po prostu tego nie ogranicza. Dlatego dzielenie się przy użyciu przypisania dynamicznego jest absolutną koniecznością.

Oznacza to, że dopóki nowy typ adresu IP, znany jako IPv6, nie będzie szeroko stosowany.

IPv4 vs. IPv6

Technicznie rzecz biorąc, adresy IP (zarówno statyczne, jak i dynamiczne), o których mówiliśmy, są znane jako adresy IPv4. Są częścią standardu, który wyprzedza sam internet. Wówczas sieci komputerowe rzadko istniały poza kampusami uniwersyteckimi.

Jak wygląda adres IPv4

W tamtym czasie projektanci sieci nigdy nie przewidywali, że Internet, jaki znamy, będzie istniał i będzie się powiększał. Nigdy nie przyszło im do głowy, że około 4 miliardy publicznych adresów IP dostępnych dzięki standardowi IPv4 nie wystarczy.

Ale oto jesteśmy. Dostępne adresy IPv4 są wyczerpane.

Czy to czas na panikę? Daleko stąd. Nowy standard o nazwie IPv6 obiecuje na zawsze rozwiązać problem braku adresów IP.

Co to jest adres IPv6?

IPv6, podobnie jak jego poprzednik IPv4, wykorzystuje grupy cyfr do tworzenia unikalnych kombinacji reprezentujących urządzenie podłączone do sieci. Istnieje jednak kilka dużych różnic:

  • Zamiast miejsc po przecinku używane są cyfry szesnastkowe (które zawierają cyfry i litery od a do f)
  • Grupy postaci są dłuższe i zawierają cztery cyfry zamiast trzech
  • Jest więcej grup cyfr, do ośmiu zamiast czterech

Zmiany te mogą nie wydawać się zbyt duże, ale zwiększają teoretyczną maksymalną liczbę IP z 4,3 miliarda (4 294 967 296) do 340 niepełnych (340 282 366,920,938,463,463,374,607,431,768,211,456). To dużo adresów IP.

Jak wygląda adres IPv6

Dwukropki oddzielają grupy adresów IPv6, a początkowe zera w każdej grupie są opcjonalnie usuwane (co oznacza, że ​​cała grupa może nie być wyświetlana, jeśli nie zawiera nic oprócz zer).

Oto przykład adresu IPv6:

2607: f8b0: 4004: 80c :: 200e

Jeśli się zastanawiasz, powyższy adres IPv6 reprezentuje ten sam serwer internetowy Google, co wymieniony wcześniej adres IPv4.

Jeśli jednak kliknąłeś tę wersję, być może nie dotarłeś do strony głównej Google. Jeśli przeglądarka nie może się połączyć, możliwe, że używasz usługodawcy internetowego (ISP), którego używasz, lub twój własny sprzęt sieciowy nie obsługuje jeszcze protokołu IPv6. Możesz to potwierdzić, uruchamiając test IPv6.

W końcu IPv6 zastąpi IPv4. Ale nie martw się, jeśli twój jeszcze nie działa. Masz czas. Eksperci oczekują, że IPv4 pozostanie w użyciu do co najmniej 2040 r.

Co możesz uzyskać z adresu IP?

Przypisany adres IP urządzenia może wyświetlać wiele informacji o Tobie.

Przede wszystkim, jeśli jesteś posiadaczem konta powiązanego z używanym połączeniem internetowym, twój dostawca usług internetowych może dosłownie wyszukać twoje imię i adres z twojego adresu IP.

Osoby postronne nie będą w stanie Cię zidentyfikować w takim stopniu (przynajmniej w pierwszym przejściu). Ale mogą łatwo powiązać Cię z usługodawcą internetowym, którego używasz, ponieważ dostawcy usług internetowych używają predefiniowanych hierarchicznych zakresów adresów IP.

W ten sposób policja i organy ścigania śledzą i znajdują strony odpowiedzialne za działalność przestępczą w Internecie. Sprawdzają dostawcę usług internetowych powiązanego z niewłaściwym adresem IP i pobierają od niego informacje o użytkowniku.

Jeśli ktoś ma odpowiednie zasoby, adres IP może być łatwo przypisany do osoby.

Ale nawet bez zasobów na poziomie organów ścigania każdy może dość dokładnie zawęzić adres IP do Twojej lokalizacji. Na przykład każda odwiedzana witryna internetowa będzie wiedzieć, gdzie jesteś w ciągu kilku kilometrów lub mil.

Wynika to z faktu, że istnieje wiele bezpłatnych baz danych, które wymieniają przybliżone obszary geograficzne wszystkich znanych adresów IP. Dla użytkowników domowych posiadanie adresów dynamicznych oznacza, że ​​informacje będą co najwyżej nieprecyzyjne. Ale używane zestawy danych cały czas się poprawiają.

Jakie działania online można znaleźć w adresie IP

Adres IP, podobnie jak adres domowy, reprezentuje punkt końcowy. Wszelkie dane podróżujące do lub z twojego adresu IP mogą być rejestrowane przez każdego, kto kontroluje sieci, przez które przechodzi.

Wszystkie witryny i usługi online, z których korzystasz, prowadzą również dzienniki ruchu. Oznacza to, że prawie wszystko, co robisz w Internecie, podlega śledzeniu przez kogoś, gdzieś i prawie na każdym kroku.

Przy tak dużej ilości informacji cała aktywność online może być łatwo powiązana z jednym adresem IP. To ogromny cyfrowy odcisk palca.

Adres IP można śledzić jak odcisk palca

Prawdą jest, że przez większość czasu rejestrowanie odbywa się w celach diagnostycznych sieci. Ale ta informacja jest dostępna, dostępna i użyteczna. Na przykład dostawcy usług internetowych sprzedający aktywność użytkowników reklamodawcom (lub wszystkim zainteresowanym) stają się dość popularni.

Podobnie właściciele praw autorskich agresywnie monitorują udostępnianie plików peer-to-peer i usługi bezpośredniego pobierania, zbierając adresy IP uzyskujące dostęp do nielegalnie opublikowanych treści. Jeśli kiedykolwiek otrzymałeś od swojego usługodawcy ostrzeżenie o prawach autorskich, było to wynikiem takiego monitorowania aktywności.

Jak ukryć swój adres IP

Teraz wiesz, co to jest adres IP, jak działa i jak wiele informacji na temat twoich działań online może ujawnić. Jak widać, istnieje wiele powodów, aby to ukryć.

Jak to robisz??

Odpowiedź jest prosta: użyj VPN. Bang for buck, VPN to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na ukrycie twojego adresu IP i wszystkich działań online.

Po pierwsze, tworzy szyfrowane połączenie między urządzeniem a serwerem VPN zlokalizowanym gdzieś w Internecie. Oznacza to, że nikt, nawet twój dostawca usług internetowych, nie może monitorować ruchu i dowiedzieć się, co robisz. Widzą tylko garść zaszyfrowanych bełkotów.

Co więcej, podczas korzystania z VPN osoby z zewnątrz nie będą mogły zobaczyć Twojego prawdziwego adresu IP. Dla nich cały ruch będzie pochodził z serwera, którego używasz, a nie z urządzenia.

Tak długo, jak będziesz ostrożny, wybierz dostawcę VPN, który nie prowadzi dzienników (możesz znaleźć listę tutaj), będzie prawie niemożliwe, aby ktokolwiek mógł połączyć z tobą jakąkolwiek aktywność online. Będziesz mógł cieszyć się prawdziwą anonimowością i skutecznie chronić swój adres IP przed kontrolą.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me