Czy VPN czyni mój Internet szybszym

Dla przeciętnego użytkownika internetu pojęcie prędkości w Internecie zaczyna się i kończy na liczbach, których ich dostawca usług internetowych (ISP) używa do sprzedaży swoich usług. Dostawcy usług internetowych sprowadzają prędkości Internetu do teoretycznych maksimów, aby uzasadnić stale rosnące ceny, które pobierają.


Pomimo wielkich obietnic, często zdarza się, że wydajność połączenia jest niska, gdy jest testowany w normalnym użyciu.

W poszukiwaniu sposobu na zwiększenie prędkości Internetu niektórzy z nas próbują skorzystać z VPN. Wiele usług komercyjnych twierdzi, że oferują poprawę prędkości. Jest też wielu ekspertów technicznych, którzy twierdzą, że to nieprawda.

Prawda leży gdzieś pomiędzy. Aby to wyjaśnić, przygotowałem ten przewodnik. W tym artykule krótko omówię podstawy rzeczywistych prędkości Internetu i pomogę Ci zrozumieć, kiedy prędkości te można poprawić (lub zranić) za pomocą VPN.

Szybkość połączenia internetowego

Jeśli wykonałeś test prędkości Internetu, powinieneś znać (lub przynajmniej widzieć) takie rzeczy jak czasy pingowania oraz prędkości pobierania i wysyłania. Możliwe, że dotarłeś na tę stronę testu prędkości, aby dowiedzieć się, dlaczego usługa internetowa działała wolniej lub dlaczego nie można płynnie przesyłać strumieniowo wideo.

W wielu przypadkach test zwraca wyniki wskazujące, że połączenie jest wystarczająco szybkie, aby obsłużyć zawartość, do której próbujesz uzyskać dostęp. Istnieje powód, dla którego pozornie sprzeczne informacje.

Czynniki wydajności sieci

Połączenia online ze stronami internetowymi i usługami przebiegają przez złożoną sieć. Ta sieć jest kontrolowana przez niezliczone osoby i firmy na całym świecie. Właśnie dlatego nazwa World Wide Web. Struktura podstawowej sieci najbardziej przypomina pajęczynę połączonych ze sobą maszyn.

Podczas wykonywania testu prędkości dane testowe zwykle nigdy nie opuszczają sieci dostawcy usług internetowych. Tak więc wyniki nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistość. Z drugiej strony, kiedy odwiedzasz witrynę, nie masz kontroli nad ścieżką, którą podążają Twoje dane, aby dotrzeć do miejsca docelowego. Nie można również kontrolować warunków sieciowych na tej ścieżce.

W prawdziwym świecie rzeczy takie jak przeciążenie sieci, awarie sprzętu i ataki typu „odmowa usługi” mogą spowodować, że nawet najszybsze połączenie internetowe padnie na kolana. A to tylko niektóre z rzeczy, które możesz napotkać regularnie.

Dostęp do Internetu przez VPN

Usługa VPN zapewnia szyfrowane i bezpieczne połączenie między tobą a dostawcą usług VPN. Stamtąd ruch internetowy dociera do miejsca docelowego w taki sam sposób, jak by to zrobił, gdyby pochodził bezpośrednio z urządzenia.

Jest to przydatne narzędzie dla każdego, kto chce uniemożliwić innym wyświetlanie zawartości ich ruchu w sieci. To także ulubieniec tych, którzy wolą pozostać anonimowi w Internecie.

Schemat działania sieci VPN w celu zapobiegania dławieniu

Charakter połączenia VPN oznacza, że ​​ruch internetowy nie odbywa się w najbardziej bezpośredni możliwy sposób. Najpierw musi przepłynąć przez serwery dostawcy usług VPN. Szyfrowanie ruchu i zmiana ścieżki danych mogą czasem przyspieszyć wolne połączenie internetowe. Wszystko zależy jednak od powodów, dla których był wolny.

Kiedy VPN może poprawić prędkość Internetu

Istnieją pewne sytuacje, w których korzystanie z VPN może poprawić prędkość Internetu. Na przykład, jeśli połączenie jest wolne z powodu opóźnień w typowej ścieżce danych. Wymagając najpierw przejścia do serwera, połączenie VPN może rozwiązać problem, unikając części ścieżki, które powodują spowolnienie.

Możesz również doświadczyć przyspieszenia, jeśli Twój ruch jest przeznaczony dla sieci, która ma lepsze połączenie z siecią dostawcy VPN niż twój dostawca usług internetowych. Oba te warunki nie są jednak tak powszechne.

Jedną z najczęstszych przyczyn spowolnienia Internetu jest ograniczenie przepustowości i jest to coś, co VPN może pomóc zatrzymać. Dostawcy usług internetowych często uciekają się do kontrolowania ruchu w ten sposób, często bez powiadomienia o tym. Może to być jedna z najbardziej frustrujących przyczyn wolnego połączenia internetowego. Jest nie tylko trudny do wykrycia, ale także spowolnienie, które jest celowo zadawane.

Ograniczenie przepustowości wyjaśnione

Jeśli nigdy o tym nie słyszałeś, ograniczanie przepustowości odnosi się do sytuacji, w której dostawca usług internetowych celowo spowalnia ruch dla określonego rodzaju danych. Może się to również zdarzyć po osiągnięciu z góry określonego limitu transferu danych.

Jest to praktyka, która prawdopodobnie stanie się jeszcze popularniejsza wśród amerykańskich dostawców usług internetowych. Nie bez znaczenia jest to dzięki przepisom FCC dotyczącym usuwania, które zapewniały neutralność sieci. Kiedy dostawca usług internetowych stosuje ograniczanie przepustowości, najczęściej atakuje bardzo określone typy danych. Z tego powodu praktyka jest tak irytująca i trudna do wykrycia.

W wielu przypadkach dostawcy usług internetowych ograniczają ruch, który korzysta z protokołu BitTorrent. Często będą też kierować połączenia o dużej przepustowości do serwisów przesyłania strumieniowego wideo, takich jak Netflix lub Hulu.

Ograniczanie przesyłania strumieniowego Netflix przez dostawcę usług internetowych

W przypadku BitTorrent dostawcy usług internetowych twierdzą, że ich ograniczanie kontroluje kradzież własności intelektualnej i piractwo w ich sieciach. Nie jest to jednak do końca prawda. Robią to, ponieważ BitTorrent generuje sporą część całkowitego ruchu w Internecie. Lubią atakować platformy do przesyłania strumieniowego wideo z tego samego powodu – szybko stają się najważniejszym źródłem ruchu internetowego na całym świecie.

Dostawcy usług internetowych aktywnie monitorują rodzaje ruchu, który chcą kontrolować, i agresywnie działają w celu spowolnienia określonych połączeń. Będą też często zachowywać się nieświadomie praktyki, kiedy ją wołasz. Zamiast tego dostawcy usług internetowych często próbują sprzedać droższą warstwę prędkości w Internecie.

VPN może jednak pomóc całkowicie powstrzymać dostawcę usług internetowych przed zakłócaniem ruchu.

Jak VPN zatrzymuje ograniczanie przepustowości

Jeśli masz do czynienia z celowym ograniczaniem przepustowości przez swojego dostawcę usług internetowych, VPN jest doskonałym sposobem na rozwiązanie problemu. Sekret tkwi w anonimowości, jaką zapewnia VPN.

Dostawcy usług internetowych określają ruch do przepustnicy w oparciu o zestaw wcześniej określonych reguł identyfikacji. Na przykład mogą szukać połączeń z określonymi serwerami online lub ruchu, który korzysta ze wspólnych portów, które chcieliby ograniczyć.

Gdy używana jest sieć VPN, cały ruch jest szyfrowany i wydaje się, że jest przeznaczony dla serwera VPN, a nie jego faktycznego miejsca docelowego. To powoduje, że ISP nie jest w stanie sklasyfikować ruchu przechodzącego przez połączenie VPN. Jeśli nie mogą go zidentyfikować, nie mogą go dławić. Ta niezdolność do bardzo skutecznego działania chroni cię przed celowym spowolnieniem.

Gdy VPN nie poprawi wydajności Internetu

Niestety VPN nie jest rozwiązaniem dla każdej przyczyny wolnego połączenia z Internetem. W niektórych sytuacjach mogą nawet spowolnić sytuację.

W rzeczywistości istnieje kilka przypadków, w których lepiej byłoby całkowicie wyłączyć VPN. Obejmują one:

  • Odległość geograficzna
    Jeśli lokalizacja serwera VPN znajduje się po drugiej stronie świata od ciebie i dalej od ostatecznego miejsca docelowego twoich danych, dodatkowa odległość, jaką dane muszą pokonać, zmniejszy ogólną prędkość połączenia. Wybierz dostawcę VPN z dużą liczbą lokalizacji serwerów do wyboru, aby uniknąć tego problemu.
  • Przeciążenie serwera VPN
    Jeśli serwer VPN, przez który dane muszą przejść, jest przeciążony, staje się punktem dławika, co spowoduje wolniejsze połączenie. Jeśli tak się stanie, spróbuj przełączyć się na lekko obciążony serwer. Prawie wszyscy dostawcy VPN pozwalają to zrobić.
  • Opóźnienie szyfrowania
    W sieci VPN wszystkie dane wychodzące muszą zostać zaszyfrowane, a wszystkie dane przychodzące muszą zostać odszyfrowane. Ponieważ proces ten odbywa się w czasie rzeczywistym, może czasem powodować zauważalne opóźnienie na starszych lub mniejszych urządzeniach. Sprawdź ustawienia klienta VPN i wybierz tylko tyle szyfrowania, ile potrzebujesz.

Istnieje również kilka innych rzeczy, które możesz zrobić, aby przyspieszyć połączenie VPN w takich sytuacjach, gdy wyłączenie go jest niemożliwe lub niepożądane.

Najlepsza sieć VPN dla szybszego Internetu

Jeśli szukasz usługi VPN, aby zapobiec ograniczeniu przepustowości lub takiej, która da Ci najlepszą szansę na poprawę wydajności Internetu, od razu nietoperz unikaj bezpłatnych dostawców.

Jedną z dużych różnic między płatnymi i bezpłatnymi jest wydajność. Darmowe serwery VPN są znane z przeciążenia, a przeciążony serwer zawsze powoduje wolniejsze prędkości. Po prostu nie da się tego obejść.

Opierając się tylko na tym fakcie, dostawcy premium są najlepszym rozwiązaniem. Tak, kosztują pieniądze, ale to prawdopodobnie mniej niż myślisz. Możesz łatwo uzyskać subskrypcję niektórych z najlepszych sieci VPN za zaledwie kilka dolarów miesięcznie. Subskrypcja zapewnia dostęp do setek serwerów VPN na całym świecie. Wszystkie te serwery używają najwyższej klasy sprzętu i wdrażają odpowiednie równoważenie obciążenia użytkownika.

W ramach prowadzenia tej strony regularnie mierzę wydajność kilkudziesięciu sieci VPN. Chociaż zapraszam do zapoznania się z moją pełną listą najszybszych dostawców, poniżej znajdują się trzy najlepsze. Są to zdecydowanie najlepszy sposób na powstrzymanie ograniczania przepustowości i zwiększenie prędkości pobierania i wysyłania połączenia internetowego.

ProviderFeaturesCost

Test prędkości | Lista serwerów
Kraje: 90
Serwery: 7159
Protokoły: OpenVPN, L2TP / IPSec, PPTP
Platformy: Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Kodi, Routery
Znajomości: 7
Logowanie: Bez logowania
Lokalizacja: Rumunia
Abonament 1-miesięczny: 12,99 USD / miesiąc
Roczny plan: 2,75 USD / miesiąc
Darmowa wersja próbna: tak
Zwrot pieniędzy: 45 dni
Zapłata: Karta kredytowa, PayPal, Bitcoin

Test prędkości | Lista serwerów
Kraje: 131
Serwery: 2070
Protokoły: OpenVPN, L2TP, PPTP, SSTP, IPSec / IKEv2
Platformy: Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Routery
Znajomości: 5
Logowanie: Data połączenia, całkowita wykorzystana przepustowość
Lokalizacja: Hongkong
Abonament 1-miesięczny: 10,95 USD / miesiąc
Roczny plan: 3,33 USD / miesiąc
Darmowa wersja próbna: Nie
Zwrot pieniędzy: 31 dni
Zapłata: Karta kredytowa, PayPal, BitCoin, Alipay, główne karty upominkowe, CashU, inne kryptowaluty, Paymetwall

Przegląd | Test prędkości | Lista serwerów
Kraje: 58
Serwery: 5645
Protokoły: OpenVPN, L2TP, PPTP, IPSec / IKEv2
Platformy: Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Routery
Znajomości: 6
Logowanie: Bez logowania
Lokalizacja: Panama
Abonament 1-miesięczny: 11,95 USD / miesiąc
Roczny plan: 3,49 USD / miesiąc
Darmowa wersja próbna: Nie
Zwrot pieniędzy: 30 dni
Zapłata: Karty kredytowe (Visa, MC, Amex, Discovery), Crypto (Bitcoin, Etherum, Ripple), Amazon Pay, Alipay, UnionPay, Inne

Dolna linia

Ogólnie rzecz biorąc, VPN nie będzie służyć jako niezawodny sposób na zwiększenie prędkości internetu, chyba że masz do czynienia z bardzo konkretnymi przyczynami. Oczywiście VPN oferuje również prywatność i bezpieczeństwo. Nawet jeśli nie przyspieszy to internetu, w wielu przypadkach jest to nadal doskonała inwestycja.

Jeśli masz wolne połączenie, najpierw spróbuj zidentyfikować przyczynę problemu, zanim przejdziesz do VPN jako potencjalnego rozwiązania. Doskonałym miejscem do rozpoczęcia jest przetestowanie ograniczania przepustowości. Jeśli przyczyną jest ograniczenie przepustowości, użycie jednej z powyższych sieci VPN powinno mieć duże znaczenie i pomóc zwiększyć prędkość Internetu. Jeśli jednak problem leży gdzie indziej, może to być problem, który najlepiej pozostawić samemu dostawcy usług internetowych.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me