Darmowe VPN vs. Płatne VPN

Czasami trudno się kłócić za darmo. Wielu z nas chciałoby prowadzić zupełnie nowy samochód. Ale jeśli potrzebujesz pojazdu, a wujek oferuje ci swojego Forda Escorta z 1994 roku za darmo, czy powiedziałbyś „nie”? Biegnie i poprowadzi cię od punktu A do punktu B. To może być wystarczająco dobre.


Analogię tę można rozszerzyć na VPN. Do wyboru mamy wiele doskonałych płatnych usług. Ale istnieje również wiele bezpłatnych dostawców. Nikt nie będzie twierdził, że darmowe VPN są idealne, ale tak jak 25-letni Ford, czy mogą być wystarczająco dobre, aby wykonać zadanie?

Może.

Oprócz oczywistej ceny istnieje kilka istotnych różnic między darmową VPN a płatną VPN. W zależności od tego, co masz nadzieję zrobić, możesz znacznie lepiej zainwestować w to drugie. Lub możesz być w porządku.

Bezpłatna lub płatna sieć VPN, jej uruchomienie jest drogie

Idealna sieć VPN powinna zrobić wszystko. Powinno to zapewnić nam bezpieczeństwo w Internecie i anonimowość w Internecie, umożliwić nam odwiedzanie stron internetowych lub strumieniowe przesyłanie wideo z dowolnego kraju na świecie i robienie wszystkiego z prędkością odpowiadającą naszemu zwykłemu połączeniu internetowemu.

Jak wspaniale byłoby, gdybyśmy to wszystko uzyskali za darmo?

Niestety tak się nie stanie. Prowadzenie usługi VPN kosztuje dużo pieniędzy. Muszę utrzymywać globalną sieć serwerów, rozwijać i utrzymywać oprogramowanie klienckie na kilkunastu różnych platformach i zapewniać wsparcie w razie potrzeby.

Sposób, w jaki płatny VPN uzyskuje finansowanie, jest dość jasny. Ale co dzieje się w przypadku, gdy dostawca nie pobiera ani grosza?

Istnieją dwa sposoby, dzięki którym darmowe VPN łączą koniec z końcem.

Uruchomienie VPN wymaga dużego budżetu

Darmowe VPN często oszczędzają na funkcjach. Obsługują mniej serwerów, używają starszego sprzętu, nie mają wsparcia, o którym mogliby mówić. I to może być w porządku. Tak długo, jak wykonają pracę, kogo to obchodzi, prawda?

Tyle tylko, że wciąż muszą wpłacić przynajmniej część funduszy, jeśli nie na nic innego, aby opłacić rachunki za prąd. Darmowe VPN zarabiają, ale robią to w znacznie bardziej pośredni sposób niż płatni dostawcy.

Zasadniczo stajesz się walutą. I tutaj musisz uważać na wybór dostawców.

Aby pomóc w wyjaśnieniu, przejrzyjmy najpopularniejsze funkcje VPN i porównajmy, w jaki sposób płatne i bezpłatne usługi postępują inaczej.

Bezpłatna sieć VPN a płatna funkcja VPN według porównania funkcji

Bezpłatne i płatne sieci VPN mają inne podejście do sposobu wdrażania większości funkcji. I niestety w większości przypadków bardzo dostajesz to, za co płacisz.

Bezpieczeństwo

Jeśli tak jak ja, jesteś trochę świadomy bezpieczeństwa i polegasz na VPN do ochrony swoich danych, poziom i sposoby szyfrowania zastosowane do połączenia VPN z pewnością mają znaczenie. W takim przypadku bezpłatni dostawcy po prostu tego nie ograniczają.

Przez większość czasu darmowe sieci VPN używają PPTP do szyfrowania danych, bez możliwości wyboru innego protokołu. Niektórzy nawet nie wspominają o tym, czego używają (w takim przypadku prawie na pewno jest to PPTP).

Problem w tym, że PPTP jest przestarzały. Jest uważany za niepewny i istnieje od 1999 roku.

PPTP ochroni twoje dane przed przypadkową obserwacją. Jeśli wszystko, co robisz, to przesyłanie strumieniowe filmów z blokadą geograficzną, wszystko powinno być w porządku. Ale w żaden sposób nie ochroni Cię przed nikim, kto wie, co robią (a jeśli ktoś próbuje sprawdzić twoje dane, możesz założyć się, że wie, co robią).

Z drugiej strony, płatne sieci VPN dają więcej opcji i tych, które są w rzeczywistości bezpieczne.

Prawie każdy płatny dostawca wart swojej soli będzie korzystał z OpenVPN, protokołu open source używającego SSL. Jest to ten sam rodzaj szyfrowania, który jest używany w bezpiecznych witrynach https, takich jak bank. L2TP z IPSec to kolejna opcja protokołu, na którą często się natkniesz.

Usługi Pay VPN używają również 256-bitowych kluczy szyfrujących. Bezpłatni dostawcy zwykle wybierają mniej bezpieczną opcję 128-bitową z tego prostego powodu, że jest ona obliczeniowo tańsza, a zatem tańsza w implementacji.

Połączenie OpenVPN i 256-bitowych kluczy szyfrujących jest praktycznie kuloodporne, nikt nie może przechwycić i odszyfrować. Płatna sieć VPN to bezpieczna sieć VPN, a jeśli tego właśnie szukasz, to jest to właściwa droga.

Prywatność i anonimowość w Internecie

Nawet jeśli nie martwisz się zbytnio bezpieczeństwem swoich danych i zależy ci tylko na anonimowości, coś, co teoretycznie powinna dać bezpłatna sieć VPN, nadal musisz zachować ostrożność.

Wybierając darmową usługę, zawsze (i mam na myśli zawsze) przeczytaj drobny druk.

Czasami darmowe VPN są obsługiwane przez reklamy. W innych przypadkach są one subsydiowane poprzez sprzedaż danych i nawyków online. Tak więc, podczas gdy twój dostawca usług internetowych (ISP) może nie być w stanie śledzić tego, co robisz bezpośrednio, ktoś inny zawsze jest.

Mówię „śledź bezpośrednio”, ponieważ szczerze mówiąc, jeśli chcieli, Twój dostawca usług internetowych może szybko uzyskać potrzebne informacje. Widzą adres IP serwera VPN, z którym się łączysz iz niego, mogą dowiedzieć się, z której usługi korzystasz. A ponieważ Twoje dane są na sprzedaż, tak naprawdę nikogo nie ukrywasz.

Bezpłatna sieć VPN sprzedająca dane dostawcy usług internetowych

Jak można się spodziewać, płatna sieć VPN ma większą szansę na ochronę Twojej prywatności i anonimowości. Płatne serwery VPN nigdy nie sprzedają informacji o Twojej działalności stronom trzecim i często unikają gromadzenia danych użytkowników (ale nie zawsze).

Wielu płatnych dostawców prowadzi pewną formę dziennika połączeń, który można prześledzić. I w zależności od jurysdykcji, z której się wywodzą, mogą przekazać te informacje organom ścigania (lub innym organom), gdy zostanie im to nakazane.

Nawet jeśli nie jest idealna, każda płatna sieć VPN zawsze wykona lepszą robotę niż darmowa ochrona prywatności online. Ale jeśli szukasz pełnej anonimowości, usługa z zasadą braku logowania jest koniecznością.

Wybór serwera

Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa i prywatności, VPN pozwalają również maskować Twoją prawdziwą lokalizację, wysyłając ruch przez serwer w innej części świata. Umożliwia to dostęp do usług z ograniczeniami geograficznymi (takich jak Netflix lub BBC iPlayer) i unikanie innych rodzajów filtrowania na podstawie lokalizacji (takich jak cenzura internetowa).

Wiele bezpłatnych usług VPN zaprojektowano z myślą o tym konkretnym zastosowaniu. Będą mieli dużą liczbę globalnych lokalizacji serwerów, z którymi można się połączyć, chociaż wybór ten może być nieco ograniczony ze względu na koszty związane z uruchomieniem każdego klastra serwerów.

Aby nie zostać wyprzedzonym, wszystkie płatne sieci VPN oferują również dobry wybór lokalizacji serwerów na całym świecie. Ponieważ jednak te firmy są zwykle lepiej finansowane, ogólna liczba lokalizacji jest zwykle większa.

Mapa lokalizacji płatnych serwerów VPN

Płatni dostawcy są również zainteresowani utrzymaniem wysokiego poziomu usług, aby powstrzymać klientów przed przeskakiwaniem do konkurenta. Są więc bardziej skłonni do rozszerzenia sieci.

Jeśli chcesz ominąć blokowanie geograficzne lub cenzurę, dlaczego chcesz korzystać z VPN, bezpłatna usługa powinna działać dobrze, zakładając oczywiście, że mają serwery w kraju, z którym chcesz się połączyć. Chociaż istnieją dwa zastrzeżenia.

W zależności od tego, co robisz, wydajność serwera (lub jego brak) może stać się problemem. Będziesz dobrze przeglądać strony internetowe, ale jeśli na przykład chcesz przesyłać strumieniowo filmy, możesz wziąć udział w trudnej przejażdżce z bezpłatnym dostawcą.

Wiele usług przesyłania strumieniowego dokłada również wszelkich starań, aby uniemożliwić widzom korzystanie z VPN, umieszczając na czarnej liście adresy IP poszczególnych serwerów. Na przykład BBC blokuje sieci VPN z bezwzględną wydajnością.

W przypadku zablokowania płatni dostawcy znacznie częściej mogą coś z tym zrobić. Mają zasoby i, znowu, subskrybenci mogą skoczyć na statek, jeśli nie będą działać.

Po wykryciu darmowej sieci VPN i umieszczeniu jej na czarnej liście powrót może zająć miesiące (jeśli w ogóle to zrobią).

Prędkości połączenia

Innym ważnym punktem odróżniającym bezpłatną i płatną usługę VPN jest szybkość.

Nikt nie lubi wydawać pieniędzy, jeśli nie muszą, dlatego darmowe serwery VPN są często intensywnie używane. Ponieważ na początku mogą nie działać z najlepszym sprzętem, podczas korzystania z niego mogą występować różne problemy z wydajnością i łącznością.

Chociaż na plus, jeśli korzystasz z bezpłatnej sieci VPN, zwykle nie spotkasz się z dodatkowymi karami za nadmierne szyfrowanie. Jak wspomniano wcześniej, bezpłatni dostawcy zwykle używają PPTP. Chociaż nie jest strasznie bezpieczny, jest najszybszy ze wszystkich protokołów.

Natomiast płatne sieci VPN zwykle mają solidne zaplecze serwerowe, które można skalować w celu zaspokojenia bieżącego zapotrzebowania.

Tylko abonenci mają dostęp do płatnych usług VPN. Administratorzy mogą zatem projektować swoje systemy dla znanej liczby użytkowników i korzystać z zaawansowanych algorytmów równoważenia obciążenia, aby uniknąć problemów z wydajnością.

Nie powinno dziwić, że najszybsze VPN to płatne VPN. Jeśli chcesz się trochę rozejrzeć, darmowy dostawca powinien zrobić dobrze. Jednak w przypadku bardziej intensywnych operacji związanych z przepustowością, takich jak przesyłanie strumieniowe lub duże pobieranie, nie możesz pobić prędkości płatnej usługi.

cennik

Jeśli głównym celem przy wyborze usługi VPN są koszty, wybór jest oczywisty. W końcu nie możesz być tańszy niż bezpłatny.

Płatna usługa VPN będzie kosztować od 2 do 12 USD miesięcznie, w zależności od dostawcy i długości abonamentu.

Należy jednak pamiętać, że bezpłatne sieci VPN subsydiują swoje usługi za pośrednictwem reklam, eksploracji danych lub obu tych metod. Nadal płacisz za usługę, ale nie z konta bankowego.

Wsparcie

Bez względu na to, jak jesteśmy sprytni technicznie, od czasu do czasu napotykamy problemy. Jeśli napotkasz problemy z bezpłatnym dostawcą VPN, nie oczekuj dużej pomocy.

Ten darmowy model nie pozostawia dużo miejsca na koszty ogólne, dzięki czemu wsparcie techniczne jest niczym więcej niż tylko refleksją. Często FAQ lub baza wiedzy to jedyne rzeczy, z którymi będziesz musiał pracować.

Dzięki płatnej usłudze VPN możesz oczekiwać znacznie większej pomocy. Nie każdy dostawca jest doskonały, a niektórzy wykonują zadziwiająco okropną robotę. Ale ogólnie rzecz biorąc, najwyższej klasy VPN będzie miał wsparcie 24/7 przez czat na żywo i e-mail. Niektóre oferują nawet wsparcie telefoniczne jeden na jednego.

Płatni dostawcy pójdą znacznie dalej, abyś był zadowolony i mieć zasoby, aby się upewnić.

Kiedy można korzystać z darmowej sieci VPN?

Mimo że są mocno uzbrojone, bezpieczna i renomowana bezpłatna usługa VPN może działać bardzo dobrze w niektórych sytuacjach. Chociaż mówimy głównie o lekkim i okazjonalnym użyciu.

Na przykład, jeśli korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi i chcesz trochę dodatkowej ochrony, choć może być ona niedoskonała, bezpłatny dostawca jest znacznie lepszym wyborem niż brak VPN. Lub, jeśli jesteś za granicą i chcesz uzyskać dostęp do pierwotnie zablokowanej geograficznie usługi lub strony internetowej w swoim kraju, bezpłatny może również działać.

Którą darmową VPN powinieneś wybrać?

Zdecydowanie unikaj jakiejkolwiek usługi, która twierdzi, że daje ci nieograniczone wszystko. To zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe. Tego rodzaju bezpłatne VPN są zwykle najbardziej zacienione i ryzykowne.

Niebezpieczny darmowy dostawca VPN

Zamiast tego zaakceptuj, że darmowe ma ograniczenia. Poszukaj dostawcy, który ma oczywiste źródło finansowania, takiego jak płatna sieć VPN, która oferuje bezpłatny poziom subskrypcji. Dobrym wyborem są TunnelBear, Windscribe lub Hide.me.

Tak, otrzymasz miesięczne limity przepustowości, możliwe ograniczenia prędkości i być może mniejszy wybór serwerów do połączenia niż płatnych abonentów. Ale w przypadku lekkiego użycia te bezpłatne opcje będą działać bardzo dobrze.

Co ważne, dostawcy ci bardzo poważnie podchodzą do prywatności i bezpieczeństwa. Stawką jest ich reputacja.

Jeśli rozejdą się wieści, że sprzedają dane użytkowników lub uczestniczą w innych podejrzanych praktykach, możesz założyć się, że ucierpiałaby ich strona subskrypcyjna. I zgaduję, że nie tego chcą.

Innym podejściem jest po prostu skorzystanie z płatnego dostawcy bezpłatnych prób lub gwarancji zwrotu pieniędzy.

Nie każdy ma bezpłatny okres próbny. Ale każdy dobry dostawca VPN da ci co najmniej kilka tygodni na wypróbowanie swojej usługi. W rzeczywistości najlepsze gwarancje zwrotu pieniędzy mogą trwać nawet 45 dni.

Jeśli potrzebujesz sieci VPN tylko przez krótki czas, może to być bardzo opłacalna opcja, aby uniknąć płacenia za nią.

Dlaczego warto korzystać z płatnego VPN?

Bez względu na to, jak go pokroisz, bezpłatna sieć VPN będzie miała wady. W najgorszym przypadku zagrozą Twojemu bezpieczeństwu, prywatności i zapewnią bardzo niską jakość obsługi. W najlepszym przypadku musisz pogodzić się z ograniczeniami użytkowania, takimi jak ograniczona przepustowość.

Biorąc pod uwagę, że przejście z trybu bezpłatnego na płatny nie jest wielkim krokiem finansowym, ponieważ niektóre z najlepszych sieci VPN na rynku nie kosztują znacznie więcej niż dwa do trzech dolarów miesięcznie, czy płatna sieć VPN naprawdę daje tyle więcej za stosunkowo tak niewiele? Zróbmy matematykę.

 1. Najwyższy poziom bezpieczeństwa

  Nic nie wyeliminowałoby z działalności płatnej usługi VPN szybciej niż poważne naruszenie bezpieczeństwa, a płatni dostawcy dużo inwestują, aby uniknąć takich incydentów.

  Oferują nieprzeniknione protokoły, takie jak OpenVPN, i implementują niemożliwe do złamania 256-bitowe szyfrowanie.

  Większość z nich ma takie funkcje, jak wyłączniki bezpieczeństwa i ochrona przed wyciekiem, które zapewniają, że nigdy nie przypadkowo ujawnisz siebie lub swoje dane.

 2. Pełna anonimowość online

  Żadna płatna sieć VPN nigdy nie śledzi twoich działań, chociaż niektóre mogą przechowywać statystyki na potrzeby rozwiązywania problemów. Ale jeśli korzystasz z usługodawcy, który przestrzega ścisłej zasady zakazu logowania (i coraz więcej takich najlepszych VPN korzysta), to tak, jakbyś w ogóle nie istniał w Internecie.

  Twoje dane opuszczają urządzenie i znikają w pustce.

  Kilka usług płatniczych implementuje również funkcje, takie jak podwójna sieć VPN, aby przenieść Twoją prywatność w Internecie na jeszcze wyższy poziom.

 3. Brak ograniczeń prędkości i przepustowości

  W świecie płatnych VPN takie rzeczy jak ograniczenia przepustowości lub ograniczenia prędkości po prostu nie istnieją. Możesz pobrać tyle danych, ile chcesz, tak szybko, jak twoje połączenie może obsłużyć. Jest to oczywiście klucz do działań takich jak strumieniowanie wideo, gry lub P2P.

  W rzeczywistości najlepsze z najlepszych nawet uruchamiają serwery zoptymalizowane właśnie do tych celów, aby mieć pewność, że zawsze masz najlepszą możliwą obsługę.

 4. Setki lokalizacji serwerów

  Płacąc za VPN, masz dostęp do całej sieci serwerów. W niektórych przypadkach liczba lokalizacji może przekroczyć sto znaków. Na przykład sieć serwerów PureVPN obejmuje obecnie 131 krajów i 160 miast.

  Co to znaczy? Nieograniczony, światowy dostęp do stron internetowych i usług, w tym do wszystkiego, co jest blokowane geograficznie.

 5. Dostęp do usług przesyłania strumieniowego

  Mówiąc o blokowaniu geograficznym, możliwość obejścia go sprawia, że ​​najlepiej płatne sieci VPN naprawdę się wyróżniają. Jeśli chcesz uzyskać dostęp do US Netflix lub BBC iPlayer z zagranicy, możesz to zrobić.

  Usługi przesyłania strumieniowego wiedzą wszystko o sieciach VPN i starają się je blokować w jak największym stopniu. Tylko dobrze płatny dostawca dysponuje wiedzą i zasobami, dzięki którym jest niezawodnie o krok do przodu.

 6. Brak cenzury internetowej

  Podobnie jak w przypadku blokowania geograficznego, premium VPN to Twoja jedyna nadzieja na ominięcie systemów filtrowania Internetu, narzuconych przez rząd w krajach takich jak Chiny, Egipt, Rosja i Turcja..

  Potrzeba dużo zasobów i wiedzy technicznej, aby przejść obok tak zaawansowanej zapory ogniowej. A płatni dostawcy mają jedno i drugie.

 7. Inne funkcje premium

  Co więcej, każda płatna sieć VPN warta swojej soli będzie miała szybką, responsywną i (co najważniejsze) kompetentną obsługę klienta. Możesz oczekiwać, że ich oprogramowanie klienckie będzie również solidne i przyjazne dla użytkownika.

  Tylko płatne sieci VPN pozwalają łączyć wiele urządzeń jednocześnie za pomocą jednej subskrypcji.

  Istnieje również wiele innych funkcji, które można znaleźć w płatnych sieciach VPN. Od dedykowanych adresów IP do wbudowanych programów blokujących reklamy i ochrony przed złośliwym oprogramowaniem, choć zdecydowanie nie są one konieczne, są to mile widziane opcje.

Wybierając płatną sieć VPN, musisz oczywiście zachować ostrożność. Wokół jest sporo niewypałów. Ale jeśli dobrze wybierzesz, biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, które z nimi zyskujesz, VPN są warte zapłaty za kilka dolarów miesięcznie, które kosztują. Filiżanka kawy to dziś więcej.

Na końcu

Wszystko za darmo zawsze będzie atrakcyjne, a VPN nie są inne. Niestety, znacznie częściej niż nie, chociaż nie płacisz za bezpłatnego dostawcę w tradycyjnym sensie, to zapewnisz sobie prywatność, bezpieczeństwo lub wrażenia użytkownika. A czasem wszystkie powyższe.

W przypadku powiązania lub w niektórych bardzo szczególnych przypadkach korzystanie z bezpłatnej sieci VPN działa. Musisz tylko wybrać mądrze używanego dostawcę.

Ale nawet wtedy, dlaczego nie skorzystać z bezpłatnego okresu próbnego lub gwarancji zwrotu pieniędzy za dobrze płatną usługę?

Dla mnie debata na temat darmowej sieci VPN kontra płatna sieć VPN ma wyraźnego zwycięzcę. A biorąc pod uwagę, że zawsze możesz znaleźć świetną ofertę u najlepszego dostawcy, bez względu na porę roku, płacenie jest naprawdę mądrą inwestycją.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me