Jak bezpieczne są sieci VPN

Nie tak dawno temu internet był dla nas tylko ciekawą ciekawostką. Dziś jednak można śmiało powiedzieć, że odgrywa rolę w prawie każdym aspekcie naszego życia. Wprowadził zupełnie nowy poziom wygody i użyteczności dosłownie w dłonie naszych rąk.


Ale ze wszystkimi korzyściami, jakie przynosi Internet, wiąże się to również z ryzykiem. Aby chronić się przed różnymi zagrożeniami online, wielu z nas myśli o technologii VPN lub już się do niej zwróciło.

Na papierze VPN wydają się idealnym narzędziem do tego zadania. Szyfrują i anonimizują nasze dane, zabezpieczając je i chroniąc przed wścibskimi oczami.

W praktyce jednak VPN są bezpieczne? Sprawy zdecydowanie się komplikują.

Korzystając z VPN, przekazujesz swój ruch stronie trzeciej (dostawcy VPN), ufając, że nie naruszy twojej prywatności. To sprawia, że ​​ostrożność ma kluczowe znaczenie przy wyborze dostawcy VPN. Jeśli wybierzesz źle, możesz skończyć z jednym koszmarem prywatności na inny.

Przyjrzyjmy się zatem, jakie zagrożenia dla Twojej prywatności istnieją w Internecie, i dokładnie, jak możesz wybrać godną zaufania usługę VPN, aby ich uniknąć.

Do VPN lub Nie do VPN

Najbardziej oczywiste zagrożenia online są przestępcze. Złodzieje często robią wszystko, co w ich mocy, aby kraść i czerpać zyski z danych użytkowników, takich jak dane logowania, dane osobowe i numery kart kredytowych.

Ale przestępcy nie są sami, próbując zdobyć twoje informacje. Ochrona prywatności w Internecie spada w wielu krajach (zakładając, że istniała od samego początku).

Dostawcy usług internetowych i zbieranie danych

Byłbyś oszołomiony, aby dowiedzieć się, ile danych przeciętny dostawca usług internetowych (ISP) gromadzi na temat swoich użytkowników. I oni też to lubią. Niektórzy sięgają tak daleko, jak oferowanie cen z rabatem, jeśli zgadzasz się, aby szpiegowali cię (szczegóły, które są dobrze schowane w drobnym drukiem).

Po co gromadzić wszystkie te informacje? Oczywiście, aby sprzedać go temu, kto zaoferuje najwyższą cenę. To bardzo opłacalny model biznesowy.

Dane, które Twój IPS może i prawdopodobnie zbiera na Twój temat, mogą obejmować dowolne z poniższych:

 • Wyświetlane poszczególne niezaszyfrowane strony internetowe
 • Odwiedzone domeny i zaszyfrowane strony
 • Wykorzystane usługi online
 • Pobrane pliki osób fizycznych
 • Nadawcy, odbiorcy i ewentualnie zawartość niezaszyfrowanych wiadomości e-mail

Na podstawie tych informacji dostawca usług internetowych może opracować szokująco dokładny obraz ciebie.

Na przykład, mogą zbudować częściowy profil medyczny na podstawie chorób, o których czytasz informacje lub jakich usług medycznych szukasz.

Mogą być w stanie ustalić płeć i przybliżony wiek na podstawie typów witryn, które najczęściej odwiedzasz.

Mogą nawet nauczyć się twoich skłonności politycznych, orientacji seksualnej lub jakiejkolwiek innej cechy osobowości przejawiającej się w twoim zachowaniu online.

I, być może najbardziej przerażające, nie możesz nawet kontrolować zebranych danych, aby przynajmniej dwukrotnie sprawdzić ich dokładność.

Jak VPN mogą cię chronić

Korzystając z VPN, zostawiasz swojego dostawcę usług internetowych w ciemności. VPN tworzy szyfrowane połączenie (lub tunel) między twoim urządzeniem a serwerem kontrolowanym przez dostawcę VPN.

Ale domyślnie cały Twój ruch internetowy będzie przechodził przez ten tunel. Dopóki tak się nie stanie, twój dostawca usług internetowych nie będzie w stanie dowiedzieć się niczego na temat twoich działań online.

Zaufany VPN zapewnia bezpieczeństwo i anonimowość w Internecie

Wszystko jest szyfrowane i kierowane przez serwer VPN. Twój dostawca usług internetowych nie będzie wiedział, dokąd idą dane, od kogo pochodzi ani co zawiera.

Jak już wspomniano, to tylko przenosi ciężar zaufania z usługodawcy internetowego na usługę VPN. Jeśli nie korzystasz z zaufanego dostawcy VPN, po prostu wymieniasz, kto może czerpać zyski z twoich danych osobowych i niewiele więcej.

Dlaczego godny zaufania dostawca VPN jest ważny

Korzystając z usługi VPN w celu ochrony przed usługodawcą internetowym lub inną nieautoryzowaną stroną trzecią, ufasz, że VPN nie będzie taki jak oni. Ufasz im, że nie będą rejestrować ani śledzić ruchu internetowego ani sprzedawać twoich nawyków online ani danych osobowych komuś, kto jest skłonny za to zapłacić..

W rzeczywistości, ponieważ każdy dostawca VPN wymaga zalogowania się w celu korzystania z jednego z ich serwerów, wyraźnie zaznaczasz swój ruch jako należący do Ciebie. Jeśli usługa VPN zdecyduje się skatalogować Twoje działania, sprawy mogą stać się jeszcze bardziej kompromisowe.

Smutna rzeczywistość polega na tym, że zawsze istnieją nieuczciwi dostawcy VPN, którzy chcą zarobić na niedoinformowanych użytkownikach. Za każdym razem, gdy pojawia się zagrożenie prywatności, pojawiają się na rynku w tłumach.

Niezastosowanie się do ostrożnego wyboru dostawcy VPN może pozostawić Cię w znacznie gorszej sytuacji niż na początku i może zagrozić Twojej prywatności i bezpieczeństwu w zupełnie nowy sposób.

Jak bezpieczny jest VPN

Po pierwsze odłóżmy na bok zasady i zachowania poszczególnych dostawców.

Technologia stojąca za większością komercyjnych usług VPN jest bardzo dobra i zapewnia doskonałą ochronę twojego bezpieczeństwa i prywatności.

Ogólnie rzecz biorąc, poprawnie skonfigurowana sieć VPN uniemożliwia nieautoryzowanej osobie lub organizacji analizowanie ruchu internetowego i połączenie z tobą dowolnej aktywności.

Pamiętaj, że VPN szyfruje tylko dane między Twoim urządzeniem a serwerem VPN. Gdy opuści ten serwer, aby dotrzeć do swojego ostatecznego miejsca docelowego, jest tak samo podatny na przechwytywanie, jak każdy ruch inny niż VPN.

Jednak do tego momentu serwer VPN jest uważany za źródło ruchu. Byłoby bardzo trudne do odnalezienia dla ciebie (i jakiejkolwiek aktywności online) z powrotem do ciebie.

Czego szukać w bezpiecznej sieci VPN

Z technologicznego punktu widzenia VPN jest bezpieczny. Ponieważ jednak zapewniana prywatność i bezpieczeństwo może być łatwo podważona przez jego dostawcę, wybór renomowanej i przejrzystej usługi VPN jest niezwykle ważny.

Jeśli tego nie zrobisz, nie udaje Ci się zapłacić za usługę VPN zapewniającą prywatność i bezpieczeństwo. Wyrzucasz pieniądze w błoto.

Jest lista rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, aby VPN zapewniał najlepszy poziom ochrony. Na początek każdy rozważany dostawca powinien oferować następujące funkcje techniczne:

 • 128-bitowe lub 256-bitowe szyfrowanie
 • Ochrona przed wyciekiem DNS
 • Duża liczba serwerów w krajach, z którymi chcesz się połączyć
 • Współdzielone (nie dedykowane) adresy IP dla lepszej anonimowości
 • Obsługa wielu platform
 • Wybór protokołów TCP lub UDP

Gdy wszystkie są dostępne, otrzymujesz niezawodną i bezpieczną usługę VPN, która oferuje maksymalną elastyczność i szeroką kompatybilność. To znaczy przynajmniej z technologicznego punktu widzenia.

Gdy znajdziesz takiego dostawcę, musisz zwrócić uwagę na firmę i jej różne zasady, które mogą mieć wpływ na Twoje bezpieczeństwo i prywatność. Upewnij się, że mają wszystkie następujące elementy:

 • Jasna polityka określająca praktyki gromadzenia danych użytkowników
 • Brak rejestrowania źródła lub celu ruchu
 • Brak śledzenia logowania użytkownika lub wylogowywania (co najmniej raz, najlepiej w ogóle nic)
 • Brak dostępu stron trzecich do serwerów lub klientów
 • Umowa o świadczenie usług, którą możesz naprawdę zrozumieć

Gdy dostawca VPN sprawdza wszystkie te pola, oprócz spełnienia wszystkich wymagań technicznych, istnieje duża szansa, że ​​Twoje dane będą z nimi w dobrych rękach.

To powiedziawszy, nie zawsze wierzcie na słowo. Przeczytaj więcej i sprawdź, czy możesz znaleźć przypadki, w których dostawca nie przestrzegał ich zasad lub odkryto, że zbierają dane, o których twierdzili, że nie.

Jeśli chcesz mieć dobry punkt wyjścia, usługi takie jak CyberGhost, NordVPN i Surfshark to opcje, z których osobiście korzystam i którym ufam.

Czy darmowe VPN są bezpieczne?

Nie jest łatwo znaleźć bezpłatną usługę VPN, która jest bezpieczna i spełnia wymagania, które omówiłem powyżej (które moim zdaniem są koniecznością). Ale i tak wiele osób z nich korzysta.

Większość darmowych sieci VPN odważnie twierdzi o swoich funkcjach bezpieczeństwa i poziomach anonimowości. Ale prawie nikt z nich nie sprosta.

Prostym faktem jest to, że serwery i przepustowość kosztują pieniądze. „Bezpłatna” sieć VPN musi jakoś pokryć te koszty, a sprzedaż danych osobowych i nawyków online może być zaskakująco opłacalna (więcej niż jakakolwiek forma przychodów z reklam, kolejne wspólne źródło dochodów dla bezpłatnych sieci VPN).

Niewiarygodne bezpłatne dane sprzedaży VPN

Kilka dobrze znanych bezpłatnych usług VPN zostało już odkrytych jako niebezpieczne i luźne w swoich praktykach gromadzenia danych.

Na przykład Hola została przyłapana na gorącym uczynku, gdy sprzedawała przepustowość swoich użytkowników VPN stronom trzecim. Ich oprogramowanie zawierało nawet wadę, która pozwalałaby atakującemu przejąć pełną kontrolę nad urządzeniem użytkownika.

Betternet, powszechnie używana darmowa mobilna usługa VPN, zawiera aż 14 indywidualnych bibliotek śledzenia wbudowanych w ich aplikację. Prawdopodobnie korzystanie z Betternet było gorsze dla twojej prywatności niż w ogóle brak ochrony.

Osobiście zawsze wybieram płatną VPN zamiast darmowej. Z kilkoma wyjątkami, na które mogę liczyć z jednej strony, każdą darmową VPN uważam w najlepszym wypadku za wątpliwą, jeśli nie wręcz wręcz niebezpieczną. Może jestem mniejszością, ale kiedy możesz dostać dostawcę jakości, takiego jak Surfshark lub CyberGhost za zaledwie kilka dolarów miesięcznie, dla mnie decyzja nie jest żadnym problemem.

Wybierz mądrze, bądź bezpieczny

Wybór niezawodnej, bezpiecznej i godnej zaufania sieci VPN nie jest trywialną sprawą i ma konsekwencje, jeśli pomylisz się. Korzystanie z usługi VPN przekazuje całą Twoją aktywność internetową i dane w ich ręce. W niektórych przypadkach może to być gorsze niż ufanie dostawcy usług internetowych.

Postępuj zgodnie ze wskazówkami zawartymi w tym artykule, aby znaleźć uczciwego dostawcę o wysokich standardach bezpieczeństwa i prywatności. Poświęć trochę czasu na badania.

Istnieje wiele bezpiecznych sieci VPN, które prawdopodobnie zrobią wszystko, co w ich mocy, aby chronić Ciebie i Twoje dane. Korzystanie z jednego z nich jest prawdopodobnie najlepszym, co każdy z nas internautów może zrobić.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me