Jak powstrzymać Twojego ISP przed śledzeniem Ciebie

Domyślnie twój dostawca usług internetowych (ISP) widzi wszystko, co robisz online. Wszystkie przesłane i pobierane pliki przechodzą przez ich infrastrukturę. Są idealnie umiejscowionym pośrednikiem.


Gdy mają już Twoje dane, prawie wszystkie rzeczy, które robi z nimi Twój dostawca usług internetowych, to uczciwa gra. Można przeanalizować, kto wie, co sprzedać oferentowi, który zaoferował najwyższą cenę, lub przekazać na żądanie władzom.

Istnieją jednak kroki, które wszyscy możemy podjąć, aby zablokować śledzenie ISP i zachować anonimowość w Internecie. I chociaż niektóre działają lepiej niż inne, jeśli cenisz swoją prywatność i nie chcesz, aby twoje informacje były traktowane jak waluta, każda z nich jest lepsza niż nic nie robić.

Co może zobaczyć i śledzić mój dostawca usług internetowych?

Jako pośrednik w podróży danymi do lub z Internetu, dostawca usług internetowych może śledzić prawie wszystko na temat twoich działań online. Kiedy łączysz się z Internetem, robisz to z przypisanym im adresem IP, używając ich sprzętu i sieci.

Dzięki temu Twój dostawca usług internetowych ma doskonałą pozycję do przeglądania i rejestrowania wszystkich następujących elementów:

 • Jakie witryny lub usługi odwiedzasz (za pomocą zapytań DNS)
 • Treść niezaszyfrowanych stron internetowych i pobrań
 • Źródło zaszyfrowanych informacji
 • Twoja fizyczna lokalizacja za każdym razem, gdy korzystasz z Internetu
 • Czasy i daty wszystkiego

Oprócz zobaczenia wszystkich powyższych informacji, twój dostawca usług internetowych może oczywiście również powiązać wszystko z nazwą i adresem właściciela konta w celu korzystania z usług internetowych (którym może być Ty lub nie).

Czy dostawcy usług internetowych wiedzą, jakie witryny przeglądam

Tak, dostawcy usług internetowych mogą sprawdzać, które witryny przeglądasz. We wszystkich przypadkach będą znali adres odwiedzonej witryny, kiedy to się stało, oraz ilość danych, które z niej ściągnąłeś.

Jeśli witryna korzysta z bezpiecznej wersji protokołu HTTP (możesz powiedzieć, że tak jest, jeśli adres zaczyna się od https: //), to wszystko, co może uzyskać Twój dostawca usług internetowych. Wszystkie inne informacje są szyfrowane i nieczytelne.

HTTPS może ukryć niektóre działania internetowe przed ISP

Jeśli jednak uzyskujesz dostęp do niezabezpieczonej strony internetowej (którą wciąż jest wiele witryn), żadne z pobieranych danych nie są szyfrowane, a Twój dostawca usług internetowych dosłownie wszystko widzi.

Jak ukryć aktywność internetową przed dostawcami usług internetowych

Twój ISP obserwuje, teraz to wiemy. Jeśli, podobnie jak ja i większość internautów, odczuwasz niepokój z powodu ogromnego poziomu dostępu, jaki dostawca usług internetowych ma do tego, co robisz online, masz opcje, aby zatrzymać ich ślady.

Istnieją cztery sposoby zapobiegania śledzeniu przez ISP i ukrywania aktywności w Internecie. Są one następujące (uporządkowane od największej do najmniej efektywnej).

Użyj VPN

Najbardziej niezawodnym sposobem na zatrzymanie śledzenia ISP jest skorzystanie z wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Można go używać na dowolnym urządzeniu, od komputera lub smartfona po router lub telewizor Smart TV.

Korzystasz z VPN, podłączając urządzenie do serwera VPN. To połączenie jest w pełni szyfrowane. Tak więc, mimo że wszystkie dane, które wysyłasz i odbierasz, nadal przechodzą przez sieć Twojego dostawcy usług internetowych, nie mają możliwości dowiedzenia się, co to jest.

Dla dostawcy to wszystko bełkot. Nie wiedzą, które witryny odwiedzasz ani jakie informacje pobierasz.

Schemat tego, jak VPN chroni cię przed twoim dostawcą usług internetowych

VPN również idą o krok dalej. Zmieniają Twój adres IP przypisany przez dostawcę usług internetowych dla jednego należącego do serwera VPN.

Zamiana adresu IP oznacza, że ​​żadna witryna internetowa lub usługa internetowa, do której uzyskujesz dostęp, nie ma pojęcia, że ​​tak naprawdę z tobą rozmawia. Pomyślą również, że znajdujesz się w dowolnym miejscu serwera VPN (który może znajdować się w zupełnie innym kraju), a nie tam, gdzie faktycznie jesteś.

Minusem korzystania z VPN jest to, że przenosisz ciężar ochrony prywatności od swojego dostawcy usług internetowych na dostawcę VPN. Po połączeniu się z nimi VPN ma taką samą zdolność do śledzenia twoich działań online, jak poprzednio twój dostawca usług internetowych.

To jest powód, dla którego bardzo ważne jest, aby wybrać VPN z surową polityką braku logowania i historią jej przestrzegania. Tak długo, jak zachowujesz ostrożność przy wyborze, nie ma lepszego sposobu na zachowanie anonimowości w Internecie i pozostawienie swojego dostawcy Internetu w ciemności niż przez VPN.

Użyj Tora

Innym doskonałym sposobem na uniemożliwienie dostawcy usług internetowych śledzenia twoich działań online jest użycie Tora. Jest to szyfrowana sieć zaprojektowana od podstaw z myślą o prywatności użytkowników.

Tor korzysta z techniki znanej jako routing cebuli. Tworzy losową ścieżkę dla danych i prowadzi ją przez wiele węzłów (lub serwerów) zlokalizowanych w dowolnym miejscu na świecie, zanim dotrze do ostatecznego miejsca docelowego.

Podobnie jak VPN, wszystko w sieci Tor jest szyfrowane. Więc po raz kolejny twój dostawca usług internetowych nie ma możliwości dowiedzenia się, gdzie jesteś online lub co pobierasz.

Schemat tego, jak użycie Tora może zatrzymać śledzenie ISP

Problem z Torem polega na tym, że działa on tylko do przeglądania. Nie można chronić za pomocą tego innego oprogramowania (takiego jak klient BitTorrent) lub urządzeń (takich jak tablet).

Jest również notorycznie wolny i może spowolnić twoje połączenie internetowe. Tysiące węzłów tworzących sieć Tor są obsługiwane przez ochotników, a niestety używany sprzęt jest często w najlepszym razie mierny.

Użyj proxy

Nieco mniej powszechną, choć wciąż powszechnie stosowaną metodą, niektórzy z nas decydują się na zatrzymanie gromadzenia danych przez ISP, jest proxy.

Serwer proxy, taki jak VPN, kieruje ruch internetowy przez serwer, uniemożliwiając usługodawcy internetowemu znalezienie zasobów internetowych, do których masz dostęp. Na tym jednak kończą się podobieństwa.

Schemat serwerów proxy ukrywa historię przeglądania przed usługodawcą internetowym

Serwery proxy nie używają szyfrowania. Dlatego nawet jeśli Twój dostawca usług internetowych nie widzi miejsca, z którym się łączysz, nadal może analizować zawartość twoich danych.

Jeśli na przykład pobierasz coś, czym nie powinieneś być, będą wiedzieć.

Podobnie jak w przypadku węzłów Tora, większość serwerów proxy jest również obsługiwana przez ochotników. Brak szyfrowania pozostawia dane otwarte na manipulację na poziomie serwera proxy. Jeśli korzystasz z serwera proxy z niezaufanego źródła, możesz pewnego dnia odkryć, że Twoje urządzenie jest zainfekowane złośliwym oprogramowaniem (jest to stosunkowo rzadki i skrajny przypadek, ale tak się dzieje).

Użyj HTTPS

Wreszcie, najbardziej podstawową rzeczą, której możesz użyć, aby powstrzymać ISP przed śledzeniem twojej aktywności, jest połączenie się ze stronami internetowymi, które używają protokołu HTTPS.

HTTPS szyfruje połączenie między przeglądarką a odwiedzaną witryną. Ale, jak wspomniano wcześniej, Twój dostawca usług internetowych będzie nadal mógł uzyskać sporo informacji na temat tego, co robisz.

Będą znać adres każdej odwiedzanej witryny. Twój dostawca usług internetowych będzie wiedział dokładnie, kiedy połączysz się z witryną i ile danych z niej pobrałeś.

Mimo to połączenia HTTPS zapewniają co najmniej niewielką prywatność, więc warto z nich korzystać w dowolnym momencie. To o wiele lepsze niż nic.

Istnieje wtyczka do przeglądarki, której możesz użyć również o nazwie HTTPS Everywhere, która automatycznie włączy bezpieczne połączenie, jeśli witryna obsługuje.

Możesz także łączyć korzystanie z HTTPS z serwerami proxy, aby uzyskać coś, co prawie przypomina VPN. Ten pierwszy zapewnia szyfrowanie i zapobiega inspekcji danych ISP, drugi ukrywa przed twoim ISP zasób online, z którym się łączysz.

Więcej na temat VPN i śledzenia ISP

Z powyższych czterech opcji utrzymywania śledzenia i monitorowania ISP na dystans, VPN są najbardziej kompletnym i wygodnym rozwiązaniem. Właśnie do tego dąży większość ludzi (w tym ja). Jako taki, zagłębmy się w nich jeszcze trochę.

Co widzi mój dostawca usług internetowych, gdy korzystam z VPN?

Gdy korzystasz z VPN, twój dostawca usług internetowych nie może zobaczyć, które witryny odwiedzasz ani jakich usług internetowych używasz. Nie może także zajrzeć do żadnych wysyłanych lub odbieranych danych. Wszystko, co może zobaczyć, to zaszyfrowane informacje przesyłane między urządzeniem a serwerem.

Innymi słowy, gdy masz połączenie z VPN, ISP widzi to nieokreślony bełkot, który zmierza do lub pochodzi z nieznanej lokalizacji w Internecie.

Czy mój ISP będzie wiedział, że korzystam z VPN?

O ile nie podejmiesz określonych kroków w celu ukrycia korzystania z VPN, Twój dostawca usług internetowych może stwierdzić, że go używasz (oczywiście pod warunkiem, że zależy mu na wyglądzie).

Jeden bit danych, który zna twój dostawca usług internetowych, to adres IP serwera VPN, z którym jesteś połączony. Nietrudno zorientować się, że serwer jest rzeczywiście serwerem VPN, a stamtąd, do którego dostawcy należy.

To powiedziawszy, VPN są całkowicie legalne w zdecydowanej większości krajów i nigdy nie słyszałem o dostawcy usług internetowych, który karałby klientów za korzystanie z nich.

Co zrobić, jeśli mieszkasz w miejscu, w którym korzystanie z VPN jest niedozwolone? Lub jeśli z jakiegoś powodu naprawdę nie chcesz, aby Twój dostawca usług internetowych wiedział, że korzystasz z VPN?

W obu przypadkach wielu dostawców oferuje i zaciemnia usługę VPN. Korzystając ze specjalnej technologii, mogą zapobiec wykryciu VPN i pozwolić im wśliznąć się pod radar dowolnego ISP.

Czy dostawca usług internetowych może blokować sieci VPN

Teoretycznie tak, twój dostawca Internetu może być w stanie zablokować VPN. W praktyce nie musisz się tym martwić, szczególnie w krajach, w których korzystanie z VPN jest legalne.

To, czy połączenie VPN można zablokować, zależy głównie od używanego protokołu. Na przykład PPTP jest łatwym celem. Wykorzystuje pojedynczy port, który można łatwo zablokować za pomocą dowolnej zapory.

Ale inne protokoły mogą być trudniejsze do wyeliminowania. Weź OpenVPN (który obsługuje prawie każdy dostawca). Można go skonfigurować tak, aby używał dowolnego dowolnego portu i protokołu TCP lub UDP, co czyni go bardziej ruchomym celem.

OpenVPN można nawet skonfigurować do pracy na porcie TCP 443, na którym odbywa się normalne przeglądanie sieci HTTPS.

W takim przypadku, nawet jeśli korzystasz z VPN, będzie to wyglądało tak, jakbyś właśnie odwiedzał witrynę, która akurat używa HTTPS (pomyśl Gmail lub bankowość elektroniczną). A ponieważ zablokowanie tego portu uniemożliwiłoby działanie tych usług, nie jest to tak naprawdę możliwe.

Jak korzystać z VPN, aby zapobiec monitorowaniu ISP

Konfiguracja VPN i blokowanie twojego ISP przed szpiegowaniem ciebie jest dość łatwe. Oto kroki:

 1. Znajdź dostawcę VPN, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Oto kilka rzeczy do rozważenia przy wyborze jednego, a jeśli jesteś zainteresowany, lista dobrych usług, które możesz wykorzystać jako punkt początkowy w wyszukiwaniu.
 2. Zarejestruj się w usłudze.
 3. Z witryny wybranego dostawcy pobierz i zainstaluj klienta na swoje urządzenie lub platformę. Każda lepsza sieć VPN będzie mieć oprogramowanie dla systemów Windows, MacOS, Android i iOS.
 4. Uruchom klienta i wybierz serwer, z którym chcesz się połączyć. Który wybierzesz będzie zależeć od tego, co próbujesz zrobić. Na przykład, aby uzyskać najszybsze możliwe połączenie, prawdopodobnie po prostu potrzebujesz serwera blisko Twojej lokalizacji. Ale aby odblokować US Netflix, potrzebujesz serwera w USA.
 5. Wszystko gotowe. Korzystaj z Internetu tak, jak zwykle. Wszystko powinno działać tak samo jak bez VPN, z wyjątkiem tego, że twój dostawca usług internetowych nie może już monitorować twojego ruchu.

Warto również zauważyć, że wielu dostawców ma opcję uruchomienia swojego klienta i automatycznego łączenia się z VPN po włączeniu urządzenia. Jest to opcja do rozważenia, jeśli zamierzasz trzymać swojego ISP w ciemności przez cały dzień każdego dnia.

Czy mogę użyć darmowego VPN, aby zatrzymać śledzenie ISP

Darmowe VPN mogą być trudne. Jest kilka przyzwoitych, ale zdecydowana większość powinna pozostać z dala. Korzystanie z nich może być równie złe, jeśli nie najgorsze, niż pozwalanie dostawcy usług internetowych monitorować ruch.

Jedyną rzeczą, której nie oferuje bezpłatny dostawca, jest organizacja charytatywna. Muszą zarabiać pieniądze i często robią to, śledząc i sprzedając aktywność użytkowników. Właśnie tego próbujesz uniknąć, zamykając swojego dostawcę usług internetowych.

Sprzedaż danych może być również wierzchołkiem góry lodowej. Może być również konieczne radzenie sobie z wstrzykiwaniem reklam, słabym szyfrowaniem i niską wydajnością. Istnieje wiele różnic między darmowymi sieciami VPN a płatnymi sieciami VPN, które podnoszą skalę korzystania z tych ostatnich, pomimo kosztów.

Końcowe przemyślenia

Twój dostawca usług internetowych widzi wszystko i wie wszystko o tym, co robisz online. Prywatność i anonimowość nie istnieją. Ale teraz wiesz, że możesz coś z tym zrobić.

Istnieją skuteczne sposoby blokowania śledzenia usługodawców internetowych i ukrywania przed nimi działań internetowych. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na użycie VPN, Tora, czy dowolnej innej z wymienionych metod, jedno jest pewne. Odzyskasz kontrolę, tak jak powinno być.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map