Sieci VPN i wykorzystanie danych

Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić z VPN. Możemy uzyskać dostęp do blokowanych geograficznie treści, uniknąć cenzury internetowej i stać się naprawdę anonimowym online.


Niestety istnieje również wiele nieporozumień dotyczących sposobu działania sieci VPN. Jednym z najczęściej niezrozumianych tematów jest wpływ VPN na wykorzystanie danych, w tym ograniczenia danych narzucone przez usługodawcę internetowego lub operatora bezprzewodowego.

Czy korzystanie z VPN wlicza się do limitu danych? Czy możesz użyć jednego, aby obejść te czapki? To pytania, które tak często słyszę.

Aby pomóc w wyjaśnieniu tego problemu, oto przewodnik po wszystkim, czego chcesz i musisz wiedzieć o sieciach VPN i wykorzystaniu danych.

Co to jest VPN?

Zanim zagłębimy się głębiej, musimy zrozumieć podstawy. VPN lub wirtualna sieć prywatna to oprogramowanie, które tworzy sieć w ramach sieci. To prywatyzuje i ukrywa przed zewnętrznym światem przesyłanie danych do i z urządzenia.

Typowa konfiguracja VPN rozpoczyna się od instalacji oprogramowania klienckiego na twoim urządzeniu. To oprogramowanie tworzy następnie zaszyfrowany tunel do serwera prowadzonego przez dostawcę VPN. Cały Twój ruch wychodzący i przychodzący wykorzysta następnie ten tunel, aby dotrzeć do szerszego Internetu.

W zależności od rodzaju szyfrowania, z którego korzysta usługa VPN, może być niemożliwe (lub co najmniej niezwykle trudne) przechwycenie i wyświetlenie informacji przez dowolną stronę trzecią.

Niektórzy dostawcy VPN wyłączają także rejestrowanie ruchu. Zapewniają, że nie jest prowadzony rejestr tego, jaki ruch należy do którego użytkownika ich systemu. W takich przypadkach VPN zapewnia niemal idealną anonimowość i doskonałą ochronę wszystkich danych.

Czy VPN korzysta z danych?

VPN, jak każdy inny zasób podłączony do Internetu, wysyła i odbiera dane. Opiera się na istniejącym połączeniu internetowym, aby zapewnić trasę między urządzeniem a serwerem VPN. Oznacza to, że Twój dostawca usług internetowych może i nadal liczy cały ruch, który przechodzi przez VPN w kierunku ogólnych ograniczeń lub ograniczeń danych.

Sprawdzanie, ile dodatkowych danych wykorzystuje VPN

Tym, czego nie może zrobić Twój dostawca Internetu, gdy korzystasz z VPN, jest przeglądanie zawartości twojego ruchu internetowego.

Oznacza to, że nie będą mogli stosować żadnych ograniczeń ani ograniczania przepustowości w zależności od używanej usługi. To sprawia, że ​​VPN jest szczególnie przydatnym narzędziem, jeśli okaże się, że określone usługi (takie jak BitTorrent lub Netflix) są ograniczone przez ISP.

Czy VPN zwiększa wykorzystanie danych?

Gdy korzystasz z VPN, Twoje użycie danych wzrośnie. Szyfrowanie stosowane przez VPN w celu zapewnienia bezpieczeństwa połączenia ogólnie zwiększy rozmiar przesyłanych danych w dowolnym miejscu z 5% -15%.

Większość komercyjnych dostawców VPN korzysta z kompresji, aby zrównoważyć koszty ogólne. I chociaż dostawcy tacy jak CyberGhost VPN wykonują to lepiej niż inni, jest to w większości przegrana bitwa.

Chociaż kompresja może czasami zmniejszyć rozmiar zaszyfrowanych danych, większość rodzajów danych internetowych nie kompresuje się dobrze. Na przykład ruch do i z witryny zabezpieczonej za pomocą protokołu SSL (HTTPS) jest zwykle kompresowany już przez serwer sieciowy, na którym strona żyje. Oznacza to, że wbudowana kompresja VPN nie będzie miała na to żadnego wpływu.

To samo dotyczy strumieniowego przesyłania wideo i prawie każdego innego rodzaju ruchu internetowego. Jedynym wyjątkiem jest prosty, niezabezpieczony tekst (ale tak naprawdę, ile z tego wysyłamy w tych dniach).

Który protokół VPN wykorzystuje najmniej danych?

Chociaż każde szyfrowanie zwiększy rozmiar danych, nie każdy standard szyfrowania jest równy.

Jeśli zależy Ci na minimalnym obciążeniu, wybierz mądrze mądrze. To zrobi różnicę.

Większość dostawców VPN oferuje tę samą garść opcji szyfrowania. Oto lista tych standardowych typów, uporządkowanych od najmniejszego zużycia danych do większości:

  • 128-bitowy PPTP – Niskie zużycie danych, słabe bezpieczeństwo
  • 128-bitowy L2TP / IPSec – Niskie zużycie danych, umiarkowane bezpieczeństwo
  • 128-bitowy OpenVPN – Niskie zużycie danych, umiarkowane bezpieczeństwo
  • 128-bitowy Stealth OpenVPN – Umiarkowane wykorzystanie danych, Umiarkowane bezpieczeństwo
  • 256-bitowy L2TP / IPSec – Umiarkowane wykorzystanie danych, doskonałe bezpieczeństwo
  • 256-bitowy OpenVPN – Umiarkowane wykorzystanie danych, doskonałe bezpieczeństwo
  • 256-bitowy Stealth OpenVPN – Wysokie wykorzystanie danych, doskonałe bezpieczeństwo

Jak widać, szyfrowanie PPTP jest najbardziej wydajne pod względem danych. Należy jednak pamiętać, że jest uważany za niepewny i dlatego należy go w zasadzie unikać. Większość dostawców VPN obsługuje tylko PPTP, aby zachować dobrą zgodność między różnymi urządzeniami.

Wyróżniają się również 128-bitowe i 256-bitowe opcje ukrywania się. Używają enkapsulacji SSL, aby wyglądało na to, że ruch VPN to nic innego jak standardowy ruch HTTPS. Chociaż pomaga to uniknąć ograniczeń VPN (czy to ze strony szkoły, usługodawcy internetowego, czy nawet na szczeblu rządowym), zwiększy również rozmiar danych.

Protokół do wyboru

Dla przeciętnego użytkownika internetu wybór 128-bitowego szyfrowania OpenVPN zapewnia idealne połączenie bezpieczeństwa i niskiego obciążenia.

Dla wszystkich praktycznych celów rodzaj szyfrowania wykorzystywany przez protokół OpenVPN jest obecnie niezniszczalny nawet przy 128-bitowych kluczach. Jeśli jednak wybierzesz opcję 256-bitową, pamiętaj, że dodatkowe zabezpieczenia wiążą się z dodatkowymi kosztami.

Szyfrowanie wykorzystujące klucze 256-bitowe będzie działało średnio o około 40% wolniej niż ten sam typ szyfrowania przy użyciu kluczy 128-bitowych. To nie jest wcale nieistotne. Nawet jeśli używasz jednego z najszybszych dostawców VPN, różnica będzie zauważalna. Jest to szczególnie ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, jeśli używasz sieci VPN do aplikacji, w których prędkość ma znaczenie, takich jak przesyłanie strumieniowe wideo.

Czy korzystanie z VPN liczy się przed ograniczeniami danych

Jak wspomniano wcześniej, VPN polega na tym, że Twój dostawca usług internetowych wysyła dane do iz Internetu. Chociaż Twój dostawca usług internetowych nie może ustalić, co robisz online za pośrednictwem połączenia VPN, może zmierzyć ilość danych, które przechodzą przez jego sieć.

Innymi słowy, korzystanie z VPN będzie liczyć się do wszelkich limitów danych, które dotyczą zwykłej usługi internetowej.

W rzeczywistości, ponieważ VPN zwiększa rozmiar danych przesyłanych przez połączenie internetowe, może się okazać, że ograniczenie danych staje się jeszcze bardziej restrykcyjne.

Próba użycia sieci VPN do obejścia limitów danych mobilnych

Oczywiście nie każdy limit danych działa w ten sam sposób. Niektórzy dostawcy usług internetowych (lub dostawcy usług bezprzewodowych) sprzedają pakiety danych, które obejmują wstępnie ustaloną ilość transferu danych. Jeśli zabraknie, nie będziesz mógł korzystać z usługi internetowej, dopóki nie kupisz innego bloku danych.

Inne nie rozłączają się, gdy osiągniesz wstępnie ustawiony limit. Zamiast tego zmniejszają szybkość połączenia, dopóki cykl rozliczeniowy się nie skończy lub nie kupisz więcej danych. W przypadku tych ostatnich Twoja sieć VPN będzie nadal działać, ale ze zmniejszoną wydajnością.

Czy VPN może ominąć ograniczenia danych?

Wiele osób eksploruje usługi VPN jako sposób na ominięcie limitów danych ustalonych przez ich dostawcę usług internetowych lub dostawcę usług bezprzewodowych.

Jak wspomniano powyżej, VPN polega na tym, że Twój dostawca usług internetowych wysyła dane do Internetu. Tak więc unikanie limitów danych dostawców usług internetowych nie jest możliwe – przynajmniej w większości przypadków.

VPN może pomóc Ci uniknąć ograniczenia danych tylko wtedy, gdy dostawca usług internetowych ogranicza dane na podstawie typu lub miejsca docelowego danych.

Dostawcy usług internetowych i kontrola danych

Pod koniec ubiegłego roku użytkownicy Verizon Wireless zaczęli zauważać, że ich dostęp do Netflix był znacznie wolniejszy niż w przypadku innych usług online. Okazało się, że Verizon celowo ograniczał prędkości połączenia z usługą przesyłania strumieniowego wideo.

Użytkownicy spekulowali, że Verizon przygotowuje się do wprowadzenia warstwowego systemu danych. Czyniąc to, preferowaliby określone usługi, a jednocześnie okaleczali inne.

Chociaż Verizon nie posunął sprawy dalej (przynajmniej na razie), jest to doskonały przykład sytuacji, w której VPN może być przydatny w unikaniu ograniczeń ISP w określonych witrynach i usługach.

Dzięki VPN Verizon nie byłby w stanie wykryć, że ruch jest przeznaczony dla Netflix. Dlatego nie mógł policzyć go w odniesieniu do danych specyficznych dla Netflix lub ograniczeń prędkości.

Po rozpoczęciu odliczania do śmierci neutralności sieci w Stanach Zjednoczonych dostawcy usług internetowych mogą zacząć ograniczać i blokować dane w ten sposób w bardzo bliskiej przyszłości. Korzystanie z VPN może być jedną z niewielu opcji, które większość z nas będzie musiała obejść.

Dane to dane, nawet w sieci VPN

Sieci VPN to doskonałe narzędzie do poprawy prywatności i bezpieczeństwa w Internecie. Nie zmniejszą jednak całkowitego zużycia danych. W rzeczywistości każdy dostawca VPN ma prawie gwarancję nieznacznego zwiększenia ilości używanych danych, bez względu na to, jak je skonfigurujesz.

Jednak VPN powinien pomóc w obchodzeniu ograniczeń danych lub ograniczania przepustowości narzuconych przez twojego dostawcę usług internetowych dla określonej usługi, takiej jak Netflix lub torrenty.

Spróbuj i zobacz, co się stanie. Wszystkie najlepsze sieci VPN oferują co najmniej 7-dniową zasadę zwrotu pieniędzy (niektóre osiągają nawet 45 dni). Jeśli okaże się, że nie działa, anuluj usługę, aby uzyskać pełny zwrot pieniędzy. Chociaż po tym, jak doświadczysz dodatkowej prywatności, wolności w Internecie i korzyści płynących z korzystania z VPN, możesz po prostu je utrzymać..

Może Ci się spodobać:
  • Jak zatrzymać ograniczanie danych ISP
  • Jak powstrzymać Twojego ISP przed śledzeniem Ciebie
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me