VPN vs. proxy

Pod wieloma względami serwery proxy i sieci VPN są podobne. Obaj przekierowują ruch przez zdalny komputer. Oba mogą pomóc zachować anonimowość, ukrywając swój adres IP. Oba mogą służyć do omijania treści blokowanych geograficznie.


Różnią się one jednak także w kilku istotnych aspektach, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo i poziom prywatności. W zależności od tego, jaki jest twój cel, różnice między serwerem proxy a siecią VPN mogą całkowicie wyeliminować jedną jako lepszą opcję (lub w ogóle opcję) w stosunku do drugiej.

Co to jest VPN

VPN (skrót od Virtual Private Network) składa się z jednego lub więcej serwerów obsługiwanych przez firmę VPN. Łączysz się z jednym z tych serwerów VPN za pomocą lokalnie zainstalowanego oprogramowania klienckiego dostarczonego przez dostawcę. Po połączeniu serwer działa jako pośrednik dla całego ruchu między urządzeniem a Internetem.

Tunel (połączenie) między twoim urządzeniem a serwerem VPN jest wysoce zaszyfrowany. Każdy, kto przechwytuje Twój ruch (np. Twój dostawca usług internetowych, rząd lub haker) podczas podróży w górę lub w dół tunelu, nie będzie w stanie go odkodować i przejrzeć jego zawartości.

Zanim ruch wyjdzie z tunelu na końcu serwera VPN i skieruje się do jego ostatecznego miejsca docelowego (np. Strony, którą przeglądasz), twój publiczny adres IP i inne informacje, które mogą Cię zidentyfikować. Ich miejsce zajmują odpowiedniki z serwera.

Schemat działania VPN w porównaniu do serwerów proxy

Poza tym każdy, kto odbiera Twój ruch, uwierzy, że pochodzi on z serwera VPN, a nie z Twojego urządzenia. Pomyślą również, że Twoja lokalizacja to serwer VPN. Twoja prawdziwa tożsamość i rzeczywista fizyczna lokalizacja pozostają prywatne.

Sieci VPN działają na poziomie systemu operacyjnego. Po podłączeniu urządzenia do serwera VPN domyślnie cały ruch sieciowy przechodzi przez niego. Używanie wszystkiego, od przeglądarki po oprogramowanie przeznaczone do określonego celu (na przykład przesyłanie strumieniowe lub pobieranie klientów lub aplikacji) pozostaje bezpieczne i anonimowe.

Jako opcjonalne ustawienie zaawansowane, wielu dostawców daje ci możliwość wykluczenia ruchu z określonego oprogramowania lub portów, jeśli chcesz. Na przykład lubię wykluczyć moją aplikację do strumieniowego przesyłania muzyki, ponieważ część muzyki, której słucham, nie zawsze jest dostępna w krajach, w których korzystam z VPN.

Co to jest pełnomocnik

Pod względem koncepcyjnym podobny do VPN, proxy jest pojedynczym serwerem, który działa również jako pośrednik w ruchu internetowym. Konfiguracja proxy występuje w jednym z dwóch wariantów. Możesz go skonfigurować ręcznie na poziomie systemu operacyjnego, co jest bardziej złożoną opcją. Lub, jak zwykle, możesz skonfigurować proxy dla każdej aplikacji, z którą chcesz go używać. Wiele programów obsługuje korzystanie z serwerów proxy, w tym wszystkich głównych przeglądarek.

Oprogramowanie, które korzysta z proxy do komunikowania się ze stroną internetową lub innym zasobem w Internecie, przekazuje ruch przez serwer proxy, z którym go konfigurujesz. W przeciwieństwie do VPN, szyfrowanie nie jest stosowane do połączenia między urządzeniem a serwerem proxy.

Schemat działania serwerów proxy w porównaniu do VPN

Gdy ruch dociera do serwera proxy, adres IP zostaje usunięty. Jednak wiele innych informacji, które mogą Cię zidentyfikować, może pozostać. Ale z punktu widzenia IP wszyscy będą wierzyć, że rozmawiają z serwerem proxy, a nie z tobą. Twoja lokalizacja zostanie skutecznie zamaskowana, zastąpiona przez lokalizację proxy.

Jak wspomniano powyżej, serwery proxy są zwykle konfigurowane na poziomie aplikacji, w zależności od przypadku. Serwery proxy w przeglądarkach są dość łatwe do skonfigurowania, podobnie jak aplikacje VoIP (Skype itp.) I klienci BitTorrent. Wszystko inne jest trafione lub brakuje. Jeśli chcesz przekierować cały ruch internetowy za pośrednictwem serwera proxy, najlepiej jest skonfigurować go za pośrednictwem systemu operacyjnego.

Kiedy korzystać z VPN

VPN to doskonałe narzędzie dla każdego, kto chce zmaksymalizować swoją prywatność i anonimowość w Internecie, obejść cenzurę internetową lub uzyskać dostęp do treści blokowanych geograficznie. Używam jednego dziennie z powyższych powodów.

Połączenie z VPN daje nowy adres IP. W przeciwieństwie do korzystania z serwera proxy wszelkie wysyłane lub odbierane dane są szyfrowane. Połączenie tych dwóch funkcji sprawia, że ​​VPN są tak doskonałym narzędziem.

Korzyści z VPN

 • Prywatność w Internecie

  Po połączeniu urządzenia z serwerem VPN wszystkie dane przesyłane między nimi są wysoce szyfrowane. Nikt od twojego dostawcy usług internetowych do hakera (lub rządu w tej sprawie) nie jest w stanie przeczytać tego, co przesyłasz lub pobierasz. Nie wiedzą też, z której witryny lub zasobu korzystasz, ponieważ wszystko najpierw trafia na serwer VPN.

  Na przeciwległym końcu połączenia witryna lub usługa, do której uzyskujesz dostęp, również nie ma pojęcia, kim jesteś (chyba że poinformujesz o tym logując się). Z tego, co wie, jesteś serwerem VPN.

 • Omijanie blokowania geograficznego

  Serwery dostawców VPN są rozmieszczone na całym świecie. Niektóre usługi, takie jak PureVPN lub HideMyAss! wspierać ponad sto krajów. Jeśli część treści, do której chcesz uzyskać dostęp, jest ograniczona do określonej lokalizacji geograficznej, połączenie z serwerem VPN spowoduje jej odblokowanie. Adres IP serwera, z którym się łączysz, będzie lokalny i dlatego będzie dozwolony. Tak na przykład uzyskuję dostęp do US Netflix za granicą.

 • Omijanie cenzury

  Podobnie jak w przypadku omijania blokowania geograficznego, VPN może ominąć cenzurę. Jeśli Twoja bieżąca lokalizacja nie pozwala na przeglądanie niektórych treści lub uzyskiwanie dostępu do zasobów online, korzystanie z serwera VPN w kraju, który to zrobi, obejdzie te ograniczenia. Łączenie z serwerami w krajach takich jak Estonia, Islandia lub Holandia jest zazwyczaj dobrym wyborem do tego celu.

 • Zapobieganie ograniczaniu przepustowości

  W zależności od tego, co obecnie robisz w Internecie, dostawcy usług internetowych mogą zmniejszyć (ograniczyć) przepustowość. Ta praktyka jest bardzo powszechna podczas torrentowania (do których istnieje wiele uzasadnionych zastosowań).

  Analizując rodzaj otrzymywanych danych, dostawca usług internetowych może spowolnić połączenie do poziomów, które mogą być wielokrotnie niższe niż to, za co płacisz. Ponieważ VPN szyfruje dane przesyłane do Twojego urządzenia, uniemożliwia Twojemu ISP zorientowanie się, co robisz. Jeśli nie wiedzą, nie mogą ograniczać przepustowości.

 • Wi-Fi Hotspot Security

  Za każdym razem, gdy korzystasz z publicznego Wi-Fi w kawiarni, hotelu lub na lotnisku, narażasz się na potencjalne naruszenia bezpieczeństwa. Za pomocą kilku narzędzi zaskakująco łatwo jest komuś, kto jest w tej samej sieci, rozpocząć przechwytywanie danych.

  Korzystanie z VPN nie uniemożliwi im tego. Ponieważ jednak Twoje dane zostaną zaszyfrowane, ktokolwiek je złapie, nie będzie mógł ich zobaczyć ani nic z tym zrobić.

 • Prywatność i bezpieczeństwo VoIP

  Połączenia VoIP są również stosunkowo łatwe do przysłuchiwania. Podróżują po Internecie bez szyfrowania. Potrzeba trochę wiedzy technicznej, ale nawet hakerzy ze średniego poziomu (z powodu braku lepszego terminu) mogą podsłuchiwać rozmowy.

  Jeśli regularnie korzystasz ze Skype, Viber lub innej usługi VoIP, połącz się z VPN przed nawiązaniem połączenia. Dołączone do niego szyfrowanie uniemożliwi próby włamania, zapewniając prywatność i bezpieczeństwo połączenia.

 • Zapobieganie rejestrowaniu zapytań w wyszukiwarkach

  Aby zapewnić lepszą obsługę poprzez dostarczanie dokładniejszych wyników i reklam, wyszukiwarki oznaczają wszystkie wyszukiwania adresem IP, który je spowodował. Znając swoją przeszłość, mogą lepiej przewidzieć, czego chcesz w przyszłości.

  Minusem jest to, że Google i Bing na świecie skutecznie katalogują twoje życie. Szukasz prawnika od rozwodów lub informacji na temat środków przeciwdepresyjnych? Znają to i rejestrują. Wszyscy prawdopodobnie mamy części naszego życia, które wolimy zachować prywatność. Używając VPN do ukrycia twojego prawdziwego adresu IP, twoje wyszukiwania pozostaną anonimowe.

Problemy z korzystaniem z VPN

Nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch, a jest kilka wad korzystania z VPN. Chociaż, przynajmniej moim zdaniem, wszystkie są stosunkowo niewielkie.

VPN wymaga pobrania i zainstalowania klienta. To kolejne oprogramowanie, które musisz zainstalować na swoim urządzeniu. Każdy dostawca ma swoją własną wersję. Wszystkie wyglądają i działają inaczej. Tak więc, jeśli kiedykolwiek zmienisz dostawcę (lub użyjesz wielu takich jak ja), będziesz musiał zainstalować i nauczyć się zupełnie nowej aplikacji za każdym razem.

Różne instalacje oprogramowania dostawcy VPN

Korzystanie z VPN może również spowolnić połączenie. O ile i czy w ogóle zależy od wielu czynników. Zaczyna się od szyfrowania stosowanego do wszystkiego, co wysyłasz i odbierasz. Szyfrowanie i deszyfrowanie wymaga mocy obliczeniowej. Jeśli urządzenie nie będzie w stanie zrobić tego wystarczająco szybko, dane zostaną opóźnione, a prędkość połączenia zmniejszona do poziomu, w którym może nadążyć. Na szczęście zazwyczaj można obejść ten problem, zmniejszając poziom szyfrowania, na co pozwala większość dostawców.

Wszystko, co wysyłasz przez VPN, musi również przebyć dodatkową odległość do serwera VPN. Odległość ta w połączeniu z bieżącym obciążeniem serwera może również wpływać na prędkości. Aby rozwiązać ten problem, wybierz lekko załadowany serwer możliwie fizycznie blisko Ciebie lub oglądanej zawartości.

Kolejnym potencjalnym punktem spornym dla VPN jest rejestrowanie aktywności. Aby zapewnić maksymalną prywatność, należy upewnić się, że używasz całkowicie niezalogowanego dostawcy VPN. Niektóre usługi mogą przechowywać anonimowe dane, takie jak znaczniki czasu połączenia lub przesłane dane, głównie ze względu na wydajność sieci i przyczyny problemów. Same te dane nie są w stanie Cię zidentyfikować, ale wciąż są śladami. Jeśli chcesz być bardzo ostrożny, każdy dostawca z mojej listy najlepszych VPN dla prywatności robi cięcia.

Kiedy używać proxy

Istnieje kilka rzeczy, dla których proxy są bardzo przydatne. Nie są tak wszechstronne, jak VPN, ale są dobrą lekką opcją do zadań o niskim stawce, w których bezpieczeństwo i prywatność nie są szczególnie ważne.

Korzyści z serwerów proxy

 • Prywatność online

  Serwery proxy mogą dać ci niewielki stopień prywatności. Wszystkie dane przechodzą przez serwer proxy, więc twój dostawca usług internetowych nie zna adresu IP witryny lub usługi, do której masz dostęp.

  Ponieważ jednak nie ma szyfrowania, dostawca usług internetowych może nadal łatwo analizować zawartość tego, co przeglądasz lub pobierasz. Już sam ten fakt oznacza, że ​​serwer proxy jest gorszym wyborem niż VPN, jeśli Twoim celem jest utrzymanie pełnej prywatności online.

  Na drugim końcu połączenia witryna lub usługa, do której uzyskujesz dostęp, nie będzie wiedziała, że ​​z tobą rozmawia (chyba że się zalogujesz). Pomyślę, że komunikuje się z serwerem proxy. Więc przynajmniej tam proxy ukrywa twoją prawdziwą tożsamość.

 • Omijanie blokowania geograficznego

  Podobnie jak VPN, serwery proxy zapewniają nowy adres IP serwera proxy, którego używasz. Wybranie serwera proxy w kraju, który umożliwia przeglądanie zablokowanych treści, do których próbujesz uzyskać dostęp, również powinno to umożliwić.

 • Omijanie cenzury

  Serwery proxy są również przydatne w obejściu cenzury internetowej. Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie możesz wyświetlać określonych treści w bieżącej lokalizacji, wybierz serwer proxy w kraju, który to robi.

  Istnieje jedno zastrzeżenie dotyczące używania serwerów proxy zamiast sieci VPN w tym celu. Znowu wraca do braku szyfrowania. Dzięki serwerom proxy dane opuszczają i docierają do Twojego urządzenia niezaszyfrowane. Jeśli obawiasz się, że ktoś szpera w pobliżu, aby zobaczyć, co robisz, VPN zatrzyma go na swoich torach i zapewni Ci pełne bezpieczeństwo i prywatność. Serwer proxy nie będzie.

 • Zapobieganie rejestrowaniu zapytań w wyszukiwarkach

  Za każdym razem, gdy korzystasz z wyszukiwarki, zapisuje ona Twoje zapytanie z mocno dołączonym adresem IP. Google, Bing, Yahoo, wszyscy to robią. Ten rodzaj rejestrowania pomaga dostosować przyszłe wyszukiwania do Twojej historii oraz zapewnia lepsze wyniki i trafniejsze reklamy.

  Minusem jest to, że wyszukiwarki wiedzą i zapamiętują wszystko, czego szukasz. I niektóre z tych rzeczy, które wolimy zachować prywatność. Ukrywając swój adres IP za pomocą proxy, dostajesz dokładnie to.

Problemy z używaniem proxy

Zdecydowanie największą wadą serwerów proxy jest to, że nie szyfrują one łącza danych między urządzeniem a serwerem. Jeśli twoją główną troską jest prywatność i bezpieczeństwo w Internecie, proxy są złym wyborem.

Bez szyfrowania Twój dostawca usług internetowych (a przez to rząd i każda inna firma gotowa zapłacić za informacje) może przeglądać, analizować i rejestrować wszystko, co robisz w Internecie. Każda witryna, którą odwiedzasz, każdy plik, który pobierasz, jest dostępny.

Ze względu na brak szyfrowania serwery proxy również nie zapobiegną ograniczeniu przepustowości, ani nie będą chronić przed potencjalnymi intruzami podczas korzystania z publicznego hotspotu Wi-Fi.

Podobnie jak VPN, proxy może spowolnić twoje połączenie internetowe, ponieważ dane muszą najpierw dotrzeć do serwera proxy, zanim dotrą do miejsca docelowego. Jednak największy wpływ na szybkość może mieć wydajność samego serwera proxy.

W porównaniu z VPN, serwery proxy mogą powodować wolniejsze prędkości pobierania

Bardzo często serwery proxy są obsługiwane przez osoby takie jak ty i ja. W takich przypadkach wydajność zależy od sprzętu serwera i szybkości jego połączenia z Internetem. W przeciwieństwie do VPN większość serwerów proxy nie używa równoważenia obciążenia. Tam, gdzie VPN może rozłożyć ruch na wiele komputerów, które są częścią tego samego klastra serwerów, serwery proxy rzadko. Im więcej osób się z nim łączy, tym wolniej się robi.

Ponieważ każda osoba mająca połączenie z Internetem może uruchomić serwer proxy, musisz także pamiętać o czymś innym. Mimo że zyskujesz pewien stopień anonimowości, korzystając z serwera proxy, właściciel serwera nadal widzi wszystko, co robisz.

Dzięki VPN po wybraniu dostawcy możesz wcześniej zapoznać się z jego polityką prywatności. Dzięki pełnomocnikowi w większości przypadków właściciel jest całkowicie anonimowy. To kolejny powód, dla którego powinieneś unikać serwerów proxy w sprawach, w których bezpieczeństwo lub prywatność mają znaczenie.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której warto wspomnieć. Możesz znaleźć proxy skonfigurowane jako strony internetowe, na których po przejściu na określoną stronę wpisujesz adres URL innej strony, którą chcesz odwiedzić. Pomyśl o tym jako o ręcznym nawiązywaniu połączenia między urządzeniem a serwerem proxy (ta strona jest serwerem proxy). Najczęściej ta opcja jest niepewna i może być wręcz niebezpieczna. Wstrzykiwanie złośliwego kodu do czegokolwiek odesłanego do ciebie jest banalne. Unikaj tych stron, jeśli to w ogóle możliwe.

Proxy lub VPN?

Dla mnie odpowiedź jest prosta: VPN. Pozwala robić wszystko, co robi proxy, ale lepiej. To po prostu znacznie bardziej wszechstronne i kompletne rozwiązanie.

Bezpieczeństwo i prywatność

Zarówno proxy, jak i VPN zmieniają twój adres IP. W rezultacie każda strona internetowa lub usługa, z której korzystasz, nie będzie świadoma Twojej prawdziwej tożsamości.

Jednak dopóki dane nie zostaną zaszyfrowane, gdy opuszczają urządzenie, niewiele się ukrywasz. Twój dostawca usług internetowych (i każdy, komu sprzedaje lub przekazuje swoje logi) lub haker może przechwycić i przeanalizować przesłane przez Ciebie pliki i pliki do pobrania. Będą dokładnie wiedzieć, co robisz. Jeśli wysyłasz jakiekolwiek dane osobowe, mogą one również być w stanie je odczytać.

VPN wykorzystuje silne, często wojskowe, szyfrowanie, upewniając się, że powyższe nie nastąpi. Pełnomocnik, nie tyle.

Wydajność

Serwery proxy wymagają mniej zasobów, co może być czymś do rozważenia. W przeciwieństwie do VPN, serwery proxy nie wymagają dodatkowej instalacji oprogramowania, co oszczędza miejsce. Nie szyfrują też połączenia, co oszczędza czas przetwarzania. Jeśli masz stary telefon lub komputer, proxy może być dokładnie tym, co zamówił lekarz. Ale na prawie wszystkich nowoczesnych urządzeniach spowolnienie spowodowane szyfrowaniem nie będzie zauważalnym problemem.

Pod wszystkimi innymi względami wydajność VPN będzie taka sama lub lepsza niż proxy. Dane muszą przebyć dodatkową odległość, aby dostać się do serwera z dowolnym rozwiązaniem, więc żadne z nich nie ma tam przewagi.

Jeśli chodzi o sam serwer, zdobądź jeden dla VPN. Większość serwerów proxy jest obsługiwana przez osoby korzystające ze sprzętu serwerowego i połączeń internetowych, które nie są dokładnie na szczycie linii. Rzuć grupę użytkowników na źle wyposażony serwer, a wszystko może się zatrzymać.

Sieci VPN zwykle działają poza dużymi centrami danych, ze specjalistycznym sprzętem i szybkimi połączeniami internetowymi. Niektórzy dostawcy radzą sobie lepiej niż inni, jak widać w moich rankingach najszybszych dostawców VPN opartych na testach prędkości. Ale nawet te na dolnym końcu skali generalnie prześcigną proxy. Dla dostawcy VPN prowadzenie serwerów to biznes. Dla większości dostawców proxy to tylko hobby.

Łatwość użycia

Mimo że każdy dostawca VPN wymaga instalacji własnego oprogramowania klienckiego, a każda implementacja jest inna od następnej, nadal uważam, że VPN jest znacznie łatwiejszy w użyciu niż serwery proxy.

Serwer proxy musi zostać skonfigurowany oraz włączony i wyłączony dla poszczególnych aplikacji. Może to być dość żmudny proces (zakładając, że aplikacja obsługuje proxy). A jeśli chcesz zmienić lokalizację, powiedzmy, proxy w Stanach Zjednoczonych na proxy w Wielkiej Brytanii, musisz wrócić i ręcznie zaktualizować każdą z tych aplikacji jeszcze raz.

Niezależnie od dostawcy i sposobu, w jaki wdrożyli swojego klienta, połączenie z VPN sprowadza się do prostego dwuetapowego procesu. Wybierz serwer przez interfejs w oprogramowaniu VPN i kliknij jeden przycisk, aby się połączyć. To nie jest o wiele łatwiejsze.

Wniosek

Serwery proxy to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz ukryć swoją tożsamość w przypadku prostych zadań. Zadania, które nie wymagają większego bezpieczeństwa, i dla których prędkości Internetu nie mają znaczenia. Gdy ważna jest wydajność, bezpieczeństwo lub pełna anonimowość, VPN jest jedynym sposobem, aby przejść. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, spójrz na moją listę polecanych dostawców VPN. Każdy z nich byłby dobrym wyborem.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me