Shërbimet më të mira të VPN (2020)


VPN-të dikur ishin një mjet pak i njohur, i përdorur nga korporatat, teoricienët e komplotit, kriminelët dhe hakerët me teknikë.

Për fat të mirë, nuk është rasti më. Me skandale të intimitetit, rrjedhje të të dhënave, kufizime gjeografike dhe censurim të bërjes së titujve dhe jetë prekëse çdo ditë, VPN-të janë ngritur në dukje si një mjet i domosdoshëm.

Piecedo informacion i dërguar përmes internetit, nga fotografitë e maceve tuaj deri në deklaratën tuaj tatimore, mund të kapet.

Fatmirësisht, ekziston një mënyrë e thjeshtë për të ulur në mënyrë dramatike prekshmërinë tuaj ndaj krimit në internet dhe për të hyrë në atë që dëshironi të përdorni: Përdorni një VPN.

Contents

Shqyrtime të VPN – Një përqëndrim në fakte

Lista jonë bazohet në fakte të ftohta dhe të vështira. Lloji më i mirë i fakteve.

Për të gjetur VPN absolute më të mirë për Kanada, ne kemi parë në gjashtë faktorë po aq të rëndësishëm:

 • Shpejtësia – Nuk ka nevojë të sakrifikoni shpejtësinë për sigurinë.
 • Rrjedhja e të dhënave – Përcakton qëllimin e përdorimit të një VPN.
 • Privatësia dhe veçoritë e sigurisë – Sa më shumë meritë.
 • Politikat e prerjeve – Nëse e mbajnë atë, ata me siguri po e shesin atë.
 • Disponueshmëria e Torrentit dhe Netflix – Shqetësimi i vërtetë këtu është nëse mund ta shikojmë apo jo Zyrën në çdo vend ku shkojmë.
 • Mbështetja e klientit – Zgjidhja e çështjes dhe edukimi janë thelbësore.
 • Kostoja – Një VPN e mirë nuk duhet të jetë e kushtueshme.

Ne shikojmë secilin nga këta faktorë në të gjitha vlerësimet e vpn-ve.

VPN-të më të mira për Intimitet dhe Siguri në internet

Ekzistojnë 5 ofrues të nivelit të lartë VPN në Kanada në vitin 2019. (Frëngjisht: Meilleur VPN)

Këto janë VPN që ofrojnë lidhje të shpejta, të sigurta, ju lejojnë të përdorni Netflix dhe përrua pa kufizime, dhe ofrojnë mbështetje të mirë për klientët.

Le të shohim se si grumbullohen.

# 1. NordVPN – Më e mira për çdo gjë (2,99 $ / muaj)

 • 30 ditë kthim parash
 • Më e Sigurt (enkriptim i dyfishtë)
 •  Mbi 5000 servera
 • Asnjë prerje
 • Mbështetje 24/7
 • Të pajtueshme të gjitha pajisjet
 • Netflix gati
 • Lidhje e shpejtë

Ky shërbim është ndoshta VPN më i njohur në treg sot – me një arsye të mirë. NordVPN ofron shërbim me cilësi të lartë me çmime më të ulëta. Ato mbulojnë të gjitha bazat që dikush mund të dëshirojë me një VPN dhe e paketojnë atë me një ndërfaqe që siguron lehtësinë e përdorimit për çdo nivel të përdoruesit.

rekuizitë

 • Lehtësinë e përdorimit
 • Kriptimi i dyfishtë i të dhënave
 • Më shumë se 5000 servera
 • Serverë të specializuar
 • Lidhni gjashtë pajisje
 • P2P është lejon
 • Aplikacionet e shfletuesit
 • Punon me Netflix

Cons

 • I shtrenjtë për përdoruesit muaj pas muaji
 • Nuk ka zbritje në regjistrimet afatshkurtra

Technicals

Logging: Asnje
Protokolli: OpenVPN IPSec, PPTP dhe L2TP
Speed: mesatare
Servers: 5000+ serverë
juridiksioni: Panama
compatibility: Windows, MacOS, Android, iOS, Linux

 Shpejtësia dhe siguria

Një nga gjërat më mbresëlënëse në lidhje me NordVPN është e saj mbrojtje të dyfishtë të të dhënave. Kjo do të thotë që shërbimi do t’i transmetojë të dhënat tuaja përmes dy serverëve për t’i kriptuar ato dy herë para se të arrijë në çfarëdo që të përpiqeni të përdorni. Një hap shtesë që siguron që informacioni juaj të jetë sa më i sigurt, është gjithmonë një gjë e mirë.

Ne kurrë nuk kemi testuar NordVPN të ketë ndonjë rrjedhje në sistemin e tyre, kështu që të mund të siguroheni që adresa juaj e vërtetë IP nuk do të ekspozohet kurrë.

Juridiksioni i Panamasë gjithashtu siguron atë Politika e mos-prerjeve të NordVPN në të vërtetë mbetet e sigurt një politikë mos-prerjet. Kurrë nuk do të ketë një rast kur ata do të duhet të ndajnë të dhëna si në vende të tjera si Kanada dhe SH.B.A..

mbështetje

Jam i lumtur të raportoj që NordVPN në të vërtetë ka bisedë live dhe agjentët e ndihmës së klientëve në të vërtetë përgjigjen. Ato gjithashtu mund të arrihen përmes postës elektronike nëse kjo është më shumë lloji juaj i sendit.

Zbuluam se ekipi i ndihmës së klientit mund t’ju ndihmojë për çdo çështje që mund të keni, por me sa e lehtë është vendosja e tyre së bashku me lehtësinë e përdorimit të ndërfaqes së tyre, me siguri nuk do të keni shumë pyetje.

Nëse keni ndonjë pyetje të shpejtë, faqja e internetit NordVPN gjithashtu ka shumë udhëzime dhe seksione FAQ që mund t’ju ndihmojnë të merrni ndonjë problem.

kosto

Vjen me një 30 ditë garanci për kthimin e parave është diçka që mund ta lehtësojë mendjen kur po provon një VPN. Me një plan tre vjeçar, do të paguheni vetëm me 2,99 $ në muaj por nëse vendosni nuk doni të angazhoheni që planet e NordVPN mund të jenë të kushtueshme.

Një plan një muaj vjen me 11,95 $. Nëse vendosni se mund të angazhoheni për një vit, atëherë do të kërkoni 6,99 $ në muaj dhe në dy vjet çmimi zbret në 3.99 dollarë në muaj.

Nuk ka kuptim të bëjmë asgjë tjetër përveç planit tre vjeçar. Plani mujor është pa kuptim pasi thjesht mund të blini ndonjë plan tjetër dhe të përdorni një garanci për 30 ditë kthim të parave. Planet e një viti dhe dy-vjeçari janë pothuajse aq para sa plani tre-vjeçar. Nëse mund të angazhoheni për dy vjet, me siguri mund të angazhoheni për tre.

pajtueshmëri

Një nga cilësitë më të mira të NordVPN është sa e lehtë është të lidheni me secilën pajisje. Aplikacionet në çdo sistem operativ e bëjnë atë një fllad për të menaxhuar privatësinë tuaj.

Gjithçka tjetër

NordVPN është një VPN e sigurt dhe e sigurt. Ndërsa tregu VPN vazhdon të rritet NordVPN duket se ka vdekur serverat më të shumtë duke e bërë atë gati një përfundim të pashmangshëm se kurrë nuk do të ketë një kohë kur nuk do të keni një server ideal për t’u përdorur.

Të jesh në gjendje të përdorësh Netflix dhe shërbimet e transmetimit është gjithashtu një plus i madh dhe i çiftuar me çmimin e tyre është e vështirë të gabosh me NordVPN.

Gjeni më shumë informacion në rishikimin tonë të NordVPN.

# 2. Surfshark: Karakteristikat Premium Pa Premium (1.99 $)

logoja e surfshark-ut

 • 30 ditë kthim parash
 • Torrentimi / P2P Lejohet
 • 800+ serverë
 • Protokollet Sigurtë VPN
 • Politika zero loging
 • Kombinohet me disa sisteme operative
 • Netflix gati
 • Lidhje e shpejtë

VPN e dytë më e mirë në Kanada, bazuar në testet e mia, është Surfshark. Kur bëhet fjalë për një VPN, ne duam intimitet të plotë dhe të plotë për të dhënat tona personale, dhe e dëshirojmë atë shpejt. Ashtu siç e përmendëm edhe më parë – shpejtësia dhe siguria janë aspektet më të rëndësishme të një VPN.

rekuizitë

 • Protokolli më i mirë për transmetim
 • Mund të përhapni torrentin dhe pjesën P2P
 • Nuk ka shkrime
 • Gjithçka e pakufizuar
 • E vendosur në Ishujt e Virgjër Britanikë
 • Siguria dhe enkriptimi më i mirë në dispozicion
 • Vrasin kaloni
 • Pranon kripton
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave
 • Mbrojtja e rrjedhjeve DNS, IPv6 dhe WebRTC
 • Mimi i shkëlqyeshëm

Cons

 • Shpejtësitë mund të ndryshojnë nga serveri në server
 • Kompania më e re, kështu që baza e serverëve është akoma në rritje

Technicals

Logging: Asnje
Protokolli: OpenVPN, IPSec dhe IKEv2
Speed: shpejt
Servers: 800+ në 50+ vende
juridiksioni: Ishujt e Virgjër Britanik
compatibility: Windows, MacOS, Android, Apple, Linux, FireTV, AppleTV, Xbox, Playstation, Routers

 

Shpejtësia dhe siguria

Padyshim që, shpejtësitë e Surfsharks ndryshojnë nga serveri në server. Kjo nuk është e gjitha ato anormale në botën e VPN. Shtë e rëndësishme të dini se shumica e serverëve janë mjaft të shpejtë dhe nuk shohin shumë probleme për sa i përket shpejtësisë tuaj origjinale të internetit.

Siguria është ajo që Surfshark bën më së miri. VPN nuk regjistron asnjëherë aktivitetin tuaj dhe ka protokollin më të mirë të enkriptimit në dispozicion. Nëse nuk jeni të njohur me opsionet e ndryshme të kriptimit të disponueshëm sot, thjesht dini se Surfshark përdor opsionin më të mirë të mundshëm.

Nëse jeni të interesuar të dini detajet, Surfshark përdor një protokoll IPv6, i cili është shumë më mirë sesa protokolli IPv4 që kompanitë e tjera po përdorin. Kompania gjithashtu mbështet protokollet OpenVPN dhe IKEv2. Për më tepër, Surfshark përdor 256-bit encryption AES me një shkëmbim çelës DHE-RSA 2048-bit dhe një hash vertetimi SHA512. Ata gjithashtu kanë rrjedhje WebRTC dhe mbrojtje DNS.

mbështetje

Bisedë live, e cila ofrohet në gjuhë të ndryshme, për ata që kanë nevojë për ndihmë. Surfshark gjithashtu ka një mbështetje të menjëhershme me email, por shumica e njerëzve duket se preferojnë të bisedojnë live këto ditë.

Nuk është e nevojshme të jesh një magjistar i teknologjisë për të përdorur Surfshark. Nëse keni pyetje, shanset janë që ju të gjeni përgjigje në bazë të njohurive të tyre, gjë që është mjaft e mirë.

Nëse keni ndonjë pyetje të shpejtë, faqja e internetit NordVPN gjithashtu ka shumë udhëzime dhe seksione FAQ që mund t’ju ndihmojnë të merrni ndonjë problem.

kosto

Kjo është gjëja ime e preferuar për Surfshark. Planet një-mujore janë mjaft të shtrenjta me 11,95 dollarë në muaj, dhe planet vjetore janë të arsyeshme me 5,99 $ në muaj.

Aty ku Surfshark shkëlqen vërtet janë planet e tyre 24-mujore, afatgjata. Ju mund ta përdorni këtë VPN për vetëm 1.99 dollarë në muaj, dhe kjo përfshin gjithçka që ata kanë në dispozicion. Shtë një vjedhje, një marrëveshje, një pazar, çfarëdo që dëshiron ta quash.

pajtueshmëri

Meqenëse Surfshark përdor protokollin IPv6, është jashtëzakonisht e lehtë për të hyrë në Netflix dhe pajisje të tjera streaming. Sasia e adresave IP që do të njohë Netflix është shumë më e ulët nëse Surfshark përdori protokollin IPv4.

VPN gjithashtu ju lejon të përdorni Kodi dhe përrua. Disa VPN nuk lejojnë ndarjen e P2P por nuk ka asnjë problem me Surfshark.

Gjithçka tjetër

Diçka për të mbështetur kompaninë e re që duket ambicioze dhe e gatshme për të marrë në treg është emocionuese. Meqenëse Surfshark është i ri, reputacioni që kompania ka ndërtuar tashmë është mjaft mbresëlënëse. Nëse lexoni përmes rishikimeve shtesë VPN, mund të shihni që SurfShark është një konkurrencë e re në kategorinë VPN, por që ka ruajtjen e standardeve të larta që nga fillimi.

Duket sikur shtojnë një server të ri çdo ditë dhe duket se ata janë të interesuar të shkëlqejnë në çdo kategori që një kompani VPN mund të shkëlqejë në.

Mësoni më shumë rreth këtij shërbimi të porsaardhur VPN në rishikimin tonë në Surfshark.

# 3. Express VPN: Zgjedhja më e shpejtë e VPN (6.67 $ / muaj)

Express VPN

 • Shumë e shpejtë
 • Sigurt (pa rrjedhje)
 •  Mbi 3000 servera
 • Asnjë prerje
 • Mbështetje 24/7
 • Të pajtueshme të gjitha pajisjet
 • 30 ditë kthim parash

Një tjetër ofrues i shkëlqyeshëm është Express VPN. Unë do ta konsideroja Express “premium” VPN në këtë listë. Për sa i përket mbrojtjes së sigurisë dhe standardeve të intimitetit, është identik si Nord dhe Surfshark. Një ndryshim i dukshëm midis të trejave është shpejtësi: ExpressVPN testuar më shpejt sesa Nord dhe Surfshark nga pothuajse të gjitha vendet që kam provuar, në të gjithë Kanada, si dhe në udhëtimet e mia në Kinë, Evropë, dhe pjesë të Azisë Juglindore.

E thënë të vërtetën, pothuajse të gjithë ofruesit kryesorë të VPN sot punojnë shumë mirë. Pra, për sa kohë që ata të gjithë mbrojnë intimitetin e përdoruesve të tyre të njëjtat ndryshime të mëdha janë shpejtësia dhe çmimi. Nëse jeni duke kërkuar pak më shumë detyrë shtesë, mos kërkoni më larg se ExpressVPN.

rekuizitë

 • Serverë të shpejtë
 • Mbështet të gjitha pajisjet
 • Lejon shikimin e zhbllokuar të netflix-it
 • Aftësia për torrent dhe P2P
 • Lehtë për t’u përdorur
 • Garancia e kthimit të parave 30-ditore
 • Ndarje tunele
 • Streaming i aftë

Cons

 • Mimi është më i lartë se opsionet e tjera
 • Kufizon lidhjet e njëkohshme me 3

Technicals

Logging: Asnje
Protokolli: OpenVPN, IPSec dhe IKEv2
Speed: shpejt
Servers: 3000+ në 94 vende
juridiksioni: Ishujt e Virgjër Britanik
compatibility: Windows, MacOS, Android, Apple dhe Linux

Shpejtësia dhe siguria

Sigurimi i VPN që jeni duke përdorur nuk banon legalisht në një vend që mund ta detyrojë kompaninë të shkëmbejë të dhëna shkon shumë përpara për të mbrojtur veten. Për fat të mirë, Ishujt e Virgjër Britanikë janë një vend i shkëlqyeshëm që një VPN të vendoset legalisht pasi nuk duhet të ndajnë të dhëna.

Disa VPN të tjerë ofrojnë një shërbim po aq të mirë, por nuk keni fat nëse nuk jetoni në disa vende të zgjedhura. Express VPN mbulon 94 vende, kështu që do të duhet të bredhni larg, FAR larg shtegut të rrahur para se të dilni në çështjet e hyrjes. Shanset janë, nëse jeni diku nuk mund ta përdorni Express VPN, me siguri nuk do të jetë aspak internet.

mbështetje

Mbështetja e klientëve të ngurtë është gjithashtu një punë e madhe kur bëhet fjalë për një VPN. Express VPN siguroi bisedën më të mirë në internet për çdo shërbim që testuam. Pjesa më e vështirë, për ne, ishte të zbulonim një problem të besueshëm të rremë për të vlerësuar përgjigjen.

kosto

Sa kushton? Opsionet themelore janë që të paguani ose brenda muajit, çdo gjashtë muaj, ose çdo vit. Faturimi vjetor është më i lirë, duke ulur mesataren tuaj mujore në më pak se 9 dollarë ndërsa shkoni me një faturë mujore shkon në rreth 13 dollarë. Një garanci prej 30 ditësh për kthimin e parave vjen me çdo plan që ju zgjidhni.

pajtueshmëri

Përtej sigurisë shtesë që duke përdorur një VPN ofron, shumë njerëz zgjedhin të përdorin një VPN për të hyrë në Netflix dhe Kodi, dhe gjithashtu për të shkarkuar përrua. Express VPN performon shumë mirë në këtë drejtim: ju mund ta përdorni atë për të parë Netflix Amerikane, dhe shkarkimet P2P janë të shpejta dhe të besueshme.

Gjithçka tjetër

Ka disa njoftime përfundimtare që ndihmuan për të shtyrë Express VPN në vendin tonë të parë.

Njëra është se pulti ofron një test të shpejtësisë përpara dhe qendër. Jo çdo kompani ka mjaft besim në pajisjet e tyre për ta bërë atë. Së dyti, ndryshe nga shumë shërbime të tjera të ngjashme, ky VPN absolutisht nuk regjistron aktivitetin tuaj.

Shkurt, ne duhet të pajtohemi me më shumë se 10 milion njerëz në të gjithë botën duke përdorur Express VPN: për momentin, është VPN më e mirë për Kanadezët.

Më shumë informacion mund të gjenden në rishikimin tonë ExpressVPN.

# 4. Intimitet i përkryer – E shkëlqyeshme për lidhjet me shumë / Shpejtësia (9,99 $ / muaj)

 • Politika e prerjeve zero
 • Shpejtësia e përmirësuar
 •  Zinxhirët Multi Hop VPN
 • Filter trackstop
 • Zbulimi i Avancuar i Malware / Virus
 • E përputhshme në shumicën e pajisjeve
 • Lidhje të pakufizuara

E dyta në listën tonë vjen Perfect Privacy. Shërbimi mund të jetë i tepërt për disa njerëz për sa i përket tipareve dhe numrit të lidhjeve të ofruara. Nëse po kërkoni atë lloj shërbimi premium, atëherë Perfect Privacy ka shumë kuptim.

rekuizitë

 • Pamje e pasur
 • Numri i pakufizuar i lidhjeve dhe pajisjeve
 • Mbështetje e plotë IPv6
 • Juridiksioni i Zvicrës
 • Mund të përroni
 • Garancia e kthimit të parave 30-ditore

Cons

 • Karakteristikat e përparuara janë të tepërta për shumë përdorues
 • Etiketë çmimesh të larta

Technicals

Logging: Asnje
Protokolli: OpenVPN, IPSec dhe SSH
Speed: Mbi mesataren
Servers: 54 servera në 24 vende
juridiksioni: Switzerland
compatibility: Windows, MacOS, iOS, Android, Linux dhe IPTV

Shpejtësia dhe siguria

Privatësia është goxha perfekte në Perfect Privacy. Me ruajtjen e të dhënave zero dhe encryption dhe standardet e industrisë standarde, ju mund të siguroheni se informacioni juaj do të jetë i sigurt.

Sa i përket shpejtësive, zbuluam se ato ishin mbi mesatare. Kjo është një sakrificë nga shpejtësi jashtëzakonisht të shpejtë që do të duhet të bëhen për të patur lidhje të pakufizuara dhe karakteristika të përparuara.

mbështetje

Ndihma për klientët për privatësi të përsosur është në rregull. Ata kanë një seksion të gjerë FAQ, si dhe forume aktive.

Problemi është se nuk ka chat live në dispozicion – ju mund të kontaktoni kompaninë vetëm përmes emailit. Mesatarisht kemi zbuluar se kemi marrë një përgjigje brenda dymbëdhjetë orëve të para të dërgimit të një mesazhi, i cili është i shpejtë për industrinë.

kosto

Siç u përmend më lart, kostoja e Intimitetit të Përsosur është më e lartë se sa planet më të VPN. Ekziston vetëm një shkallë çmimesh pasi gjithçka është e pakufizuar. Ju mund të paguani për një muaj në një kohë në çmimin prej 12,99 $ në muaj. Nëse paguani për një vit më parë, çmimi i çmimit bie në 9,99 $ në muaj, dhe për dy vjet bie në 8.95 $ në muaj.

pajtueshmëri

Lidhja me pothuajse çdo pajisje është e mundur. Sidoqoftë, lidhja me ta është një lloj komplikimi. Ata kanë vetëm aplikacione të gatshme për pajisjet Windows dhe Linux. Me çmimin dhe opsionet e tjera të lehta atje, ne patjetër mendojmë se ka ngritje pak më të rëndë në këtë drejtim.

Gjithçka tjetër

Karakteristikat e përparuara të anonimitetit, numri i pakufizuar i pajisjes që lidhet dhe përdorimi i pakufizuar i jep vlerësime të larta privatesisë nga ne. Ne nuk kemi shqetësime për sigurinë nga ky VPN, dhe gamë të gjerë të veçorive që ata ofrojnë janë të mëdha.

Problemet lindin kur bëhet fjalë për shpejtësinë, çmimin dhe përputhshmërinë e pajisjes. Në çmimin aktual, këto duhet të përmirësohen.

# 5. IPVanish – Shërbim i shkëlqyeshëm por bazuar në SH.B.A. (4,87 dollarë në muaj)

 • Pa prerje
 • Lejohen 10 lidhje
 •  Sigurt DNS
 • Asnjë Proxies e Palës së tretë
 • Mbështetje 24/7
 • Të pajtueshme të gjitha pajisjet
 • Kriptimi i Avancuar

Zgjedhja jonë e katërt ka ofruar shërbime VPN pasi më parë ishte ftohur përsëri në 1999.

IPVanish është solid në të gjithë tabelën. Nuk do të haset si më e mira për një gjë, por nuk ka shumë gjëra të gabuara me këtë shërbim VPN.

rekuizitë

 • Shpejtësia mesatare e shkarkimit
 • Punon me shërbime streaming
 • Lejon përrua
 • Mbështet të gjitha pajisjet
 • 10 lidhje menjëherë
 • Kriptimi i fortë

Cons

 • Bazuar në SHBA
 • kosto
 • Garanci për kthimin e parave

Technicals

Logging: Asnjë (gjoja)
Protokolli: OpenVPN, SOCKS5
Speed: shpejt
Servers: 1,100 servera në më shumë se 60 vende
juridiksioni: Shtetet e Bashkuara
compatibility: Windows, MacOS, iOS, Android dhe Amazon

Shpejtësia dhe siguria

IPVanish ka qenë në lajme për dorëzimin e informacionit të klientit në Departamentin e Shteteve të Bashkuara për Sigurinë e Brendshme. Ata kanë ndryshuar pronësinë, dhe pronarët e rinj pretendojnë se nuk mbajnë asnjë regjistër.

Shtë e vështirë të besosh një kompani VPN e cila është me qendër në SH.B.A. sepse në çdo kohë një agjenci qeveritare mund të detyrojë një kompani të dorëzojë të dhënat e klientëve.

Me numrin e madh të serverëve dhe vendndodhjen e vendit IPvanish, nuk ka probleme me shpejtësinë e dhënë, dhe në përgjithësi janë mbi mesataren.

mbështetje

Një bisedë live 24/7 është në dispozicion për ata që kanë nevojë për të.

IPVanish gjithashtu ka një qendër mbështetëse të plotë me një bazë njohuri, statusin e sistemit, bankë FAQ, dhe mundësi emaili. Gjetja e problemit tuaj është e thjeshtë me sistemin e tyre të bazuar në kategori.

kosto

Prmimi me IPVanish është i lartë kur krahasohet me shërbimet e tjera të hostimit. Për më tepër, ata kanë vetëm një garanci 7-ditore të kthimit të parave, e cila është shumë më e ulët sesa garancia standarde e industrisë për 30 ditë kthim parash.

Niveli më i ulët i çmimeve ju bllokon për një vit me 6.49 dollarë në muaj. Opsionet e tjera hyjnë në tre muaj dhe një muaj. Këto do t’ju ofrojnë $ 8,99 në muaj respektivisht 10,00 dollarë në muaj.

pajtueshmëri

Gjithçka rreth IPVanish është e mirë, por nuk do të të urrej. Shtë e njëjta gjë me pajtueshmërinë e tyre. Ndërsa ata punojnë me të gjitha sistemet kryesore të funksionimit aplikacioni i tyre është thjesht një lloj meh. Ajo funksionon por është themelore.

Gjithçka tjetër

Kufiri i lidhjes së pesë pajisjeve dhe fakti që vetëm disa serverë mund të zhbllokojnë Netflix janë të dyja të drejta, ku është pjesa tjetër e IPVanish. E drejta në kategorinë mesatare. Do gjë funksionon por asgjë nuk do të ju urrejë.

Ne nuk kemi shumë çështje kur provojmë IPVanish, por ka një mori vlerësimesh negative të klientëve atje.

Për më shumë informacion, mos ngurroni të lexoni rishikimin tonë të plotë në IPVanish.

# 6. CyberGhost – Mirë për Funksionet Themelore (2,75 $ / muaj)

 • Netflix gati
 • Mbështetje e Bisedës Live
 •  Fshehja e IP
 • Disa prerje (ki kujdes)
 • 3,745+ serverë (pala e tretë)
 • Të pajtueshme të gjitha pajisjet

Me gati 4,000 serverë, CyberGhost është një mundësi e shkëlqyeshme e përballueshme. Ai lejon përdoruesit të bëjnë çdo funksion themelor me një VPN pa prishur bankën.

CyberGhost është një opsion që do t’ju urrejë me lidhjen e çdo pajisje të mundshme dhe do të dalë e fortë në çdo aspekt tjetër.

rekuizitë

 • Çmimeve
 • Lehtë për t’u përdorur
 • Punon me Netflix
 • Asnjë prerje
 • Lejohet torrenti
 • pajtueshmëri
 • Garancia më e mirë për kthimin e parave

Cons

 • Shpejtësia mesatare
 • Mbështetja e klientit është e ngadaltë

Technicals

Logging: Asnje
Protokolli: OpenVPN, L2TP, IPSec dhe PPTP
Speed: mesatare
Servers: Pothuajse 4,000 në 60 vende
juridiksioni: Rumani
compatibility: Windows, MacOS, iOS, Android, FireTV, Android TV dhe Linux

Shpejtësia dhe siguria

Shpejtësitë janë në anën mesatare për CyberGhost dhe nuk do të wow askënd. Me çmimin e ulët dhe aftësinë për t’u lidhur me pajisje, të tilla si FireTV, lehtë, kjo mund të jetë një tregtim që ia vlen për shumë njerëz.

Sa i përket prerjeve, ato nuk mbajnë asnjë informacion tuaj. Përveç kësaj, nuk ka asnjë problem me rrjedhjen e të dhënave ose ndonjë prej shkelësve të tjerë të sigurisë atje.

mbështetje

Ndihma për klientët nuk ka një reputacion të pastër për t’u rikthyer shpejt tek ju. Shërbimi është i lehtë për t’u përdorur dhe nuk është e nevojshme të kontaktoni ekipin e ndihmës së klientit, përveç nëse keni ndonjë problem teknik.

Ato kanë një bazë të gjerë njohurish me udhëzime hap pas hapi, si dhe nëse keni ndonjë problem.

kosto

Katër nivelet e çmimeve vijnë me CyberGhost. Nga të gjitha opsionet tona në këtë listë, CyberGhost është më e lirë me një normë 2,75 $ në muaj kur blihet tre vjet pritje. Lidhja e kësaj shkalle me garancinë më të gjatë për kthimin e parave në listë e bën këtë shërbim VPN më të rrezikshmit për ta provuar.

Normat e tjera vijnë me 3.69 $ në muaj nëse blihen dy vjet, 5.99 $ në muaj nëse blihet një vit, 12,99 $ në muaj nëse blihet një muaj.

pajtueshmëri

CyberGhost ka aplikacione për të gjitha nevojat tuaja. Shkarkimi i tyre kërkon sekonda dhe është shumë e thjeshtë për tu zbatuar në ruterin tuaj. Kjo është ajo ku CyberGhost e veçon veten nga konkurrenca së bashku me çmimin e tyre.

Ju gjithashtu mund të lidheni deri në shtatë pajisje që është në përfundim të lartë në industri.

Gjithçka tjetër

Me një pajtueshmëri të lehtë dhe çmim të ulët, CyberGhost është një opsion intrigues për njerëzit në kërkim të një VPN.

Ata mund të mos e veçojnë veten në çdo kategori, por ato janë të paktën mesatare në të gjithë tabelën me disa tipare të nivelit të lartë.

Më shumë informacion mund të gjenden në rishikimin tonë CyberGhost.

VPN më e mirë në Kanada – Pyetjet e bëra më shpesh

Cili është qëllimi kryesor i një VPN?

VPN janë krijuar për t’ju mbrojtur nga aktivitetet që mund të rrezikojnë sigurinë tuaj në internet. Farë do të thotë është se ju duhet një VPN që është po aq e sigurt sa merr. Nëse VPN-ja juaj nuk është i sigurt, mund të mos përdorni një të tillë.

Pothuajse në të njëjtin nivel rëndësi do të jetë sa shpejt është VPN-ja juaj. Po, ne duam të jemi të sigurt në internet. POR – nëse kjo vjen me koston e shndërrimit të shpejtësisë tuaj të internetit në një garë midis akullnajave, atëherë pse edhe të bezdiseni duke u përpjekur të përdorni ndonjë informacion? Do të marrë përgjithmonë.

Numri i ndërmarrjeve VPN është në dispozicion në qindra tani. Kjo mund të jetë mbizotëruese, por ne i kemi shkurtuar të gjitha studimet për ju. 

Udhëzuesi i Blerjes VPN në Kanada – 8 Faktorë

 Ashtu si çdo shërbim tjetër, gjëja më e mirë që mund të bëni është të kuptoni se çfarë është më e rëndësishmja për ju? Natyrisht, ky proces mund të kthehet me një përgjigje të ndryshme për çdo person.

Një person mund të dëshirojë VPN më të mirë për Netflix. Një person tjetër mund të dëshirojë VPN më të mirën për fillestarët. Vërtetë i takon individit.

Ka shumë faktorë që mund të merren parasysh, këtu janë një pjesë e vogël e tyre:

1. Shpejtësia – Kjo matet në megabit për sekondë (Mbps). Kjo është sa shpejt mund të shkarkoni diçka – sa më i lartë numri, aq më i shpejtë është lidhja juaj.

2. Testimi i rrjedhjeve – Një rrjedhje IP është kur adresa e vërtetë e përdoruesit është duke u treguar në një rrjet pa njohuri ndërsa përdorni një VPN. Kjo është e keqe pasi doni të fshehni adresën tuaj IP në çdo kohë.

Një rrjedhje DNS është një problem me konfigurimin e rrjetit i cili rezulton në dërgimin e pyetjeve të DNS mbi lidhje të pasigurta sesa përdorimin e lidhjes VPN. Një pyetje DNS është kur një përdorues ka nevojë për të përkthyer emrin e një serveri në një adresë IP.

Në thelb, testimi i rrjedhjeve siguron që identiteti juaj i vërtetë të mos hiqet kurrë.

3. Juridiksioni – Vendndodhja aktuale që bazohet VPN ka një ndikim të madh në intimitetin e përdoruesit. Ekzistojnë një pjesë e vogël e vendeve që mund ta detyrojnë një kompani të dorëzojë të dhënat e konsumatorit. Sigurimi i VPN që jeni duke përdorur nuk banon legalisht në njërën prej këtyre vendeve, shkon shumë përpara në mbrojtjen e vetvetes.

Shkelësit më të këqij janë vendet në aleancën e mbikëqyrjes Five Eyes. Këto përfshijnë Australinë, Kanada, Zelandën e Re, Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara.

4. Rrjeti i serverëve – Nëse VPN nuk ka një numër të lartë të serverëve ose një vendndodhje të serverit afër jush, ekziston një shans i lartë që do të përjetoni shpejtësi të ngadaltë.

5. Karakteristikat – Ka shumë karakteristika të rëndësishme si PPTP, OpenVPN, SSL, Protokolli i Tunelit, dhe AES256 Kriptimi që mund ta bëjnë përvojën tuaj VPN që shumë më mirë.

6. Rrjedhin – Kjo është një nga arsyet më të mëdha që njerëzit përdorin një VPN. Ata duan të zhbllokojnë shërbimet e kufizuara gjeo-kufizuese. Shërbime si Netflix gjeo-kufizojnë përmbajtjen e tyre në vende të veçanta. Disa VPN janë më të mirë për ta zhbllokuar atë se të tjerët.

7. Sistemet e funksionimit dhe përputhshmëria – Disa VPN kanë mbështetur vetëm aplikacione në sisteme operative specifike. Do të dëshironi të siguroheni që VPN është mjaft e lehtë për t’u përdorur në sistemin që përdorni.

8. Shfrytëzimi – Në shumë skenarë bllokimi nuk është i nevojshëm. Shfrytëzimi bën të mundur përdorimin e një VPN në Kinë ose në skenarë ku nuk dëshirojnë që ju të keni hyrje në zona të caktuara të internetit, siç janë shkolla ose puna.

Cili VPN është më i sigurti?

Ne mendojmë se NordVPN ofron shërbimin më të sigurt VPN në treg sot. Niveli i sigurisë zbret në disa atribute kryesore. Vdo VPN ka pozitiv dhe negativ kur bëhet fjalë për sigurinë, por shumica e atyre me reputacion i mbulojnë të gjitha këto baza.

prerje-transportim trupash – Një regjistër lidhjeje është një regjistrim i lidhjeve hyrëse dhe dalëse me serverin VPN.

Kjo perfshin:

 • adresa IP
 • Adresa IP e serverit VPN
 • Koha për lidhjet dhe shkyçjet
 • Mundësia për një ofrues të VPN të kërkojë dhe të kërkojë këto informacione

Një regjistër në thelb bën të mundur që dikush të ndjek aktivitetin tuaj të internetit. Kjo është diçka që nuk dëshironi.
vpn punon

Si funksionojnë protokollet VPN?

Protokolli – Protokolli i një VPN është në thelb procesi i të cilit komunikohen të dhënat nga një rrjet në tjetrin. Ka protokolle të ndryshme të përdorura sot dhe protokollet më të sigurta janë këto:

 • Siguria e Protokollit të Internetit (IPSec)
 • Protokolli i tunifikimit të shtresave 2 (L2TP)
 • Protokolli i Tunnelimit Pikë-Pikë (PPTP)
 • Shtresa e sigurt e bazave (SSL)
 • Siguria e shtresave të transportit (TLS)
 • OpenVPN
 • Shell i sigurt (SSH)

Servers – Numri më i lartë i serverëve të përhapur në të gjithë botën e bën më të predispozuar se do të keni mundësi të përdorni një server më të afërt, duke rritur shpejtësinë.

jurisdiksion – Shteti në të cilin banon VPN legalisht mund të bëjë një ndikim të madh tek kush ka qasje në informacionin e një kompanie.

Bëni të dhënat e rrjedhjeve të VPN-ve?

Rrjedhjet e të dhënave – Një rrjedhje IP është kur adresa e vërtetë e përdoruesit është duke u treguar në një rrjet pa njohuri ndërsa përdorni një VPN. Kjo është e keqe pasi do të heqë dorë nga identiteti juaj i vërtetë.

Në të gjitha testet tona për të gjetur më të mirën VPN Canada Nord ka kryer mirë si nga standardet tona, ashtu edhe nga rishikimet e sigurisë së palëve të treta. 

Cilat janë përfitimet e përdorimit të një VPN?

Përfitimi i përdorimit të një VPN është se jeni në gjendje të shfletoni në mënyrë të sigurt në internet pa frikë se do të vidhen identiteti juaj ose detajet personale.

Një Rrjet Virtual Privat (VPN) mund të duket i komplikuar, por ideja është shumë e thjeshtë.

Një VPN është një shërbim që krijon një tunel virtual të të dhënave të koduara që rrjedhin ndërmjet përdoruesit (që jeni ju) dhe serverit (ky është interneti).

Në fund të fundit është një VPN fsheh informacionin tuaj nga spiunë, hakerë, snoops dhe kushdo tjetër që mund të dëshirojë të vjedhë dhe të fitojë paratë e informacionit tuaj. Intimiteti në internet është një domosdoshmëri dhe një VPN është mënyra më e mirë për të përfshirë intimitetin në botën tuaj virtuale.

Përfitime të tjera përfshijnë hyrjen në përmbajtjen transmetuese në vendet e tjera dhe fshehjen e veprimtarisë nga agjencitë qeveritare.

Cili VPN falas është më i miri?

Ju mund të vini re se asnjë nga VPN-të tona të rekomanduara më lart nuk është falas. Ekziston një arsye e thjeshtë për këtë:

Një nga gjërat e para me të cilat do të përballeni kur kërkoni një shërbim VPN është përhapja e opsioneve falas. Do të tundoheni, por ju lutem mos u përkulni për karremin.

Asnjë biznes nuk mund të ekzistojë pa të ardhura. VPN pa pagesë nuk paguajnë asgjë për të përdorur shërbimin e tyre, por mund të bastoni se po mbledhin historinë tuaj të shfletimit dhe po e shesin atë tek reklamuesit e palëve të treta, të cilët më pas do të vazhdojnë t’ju bëjnë të çmendur me reklamat.

Dhe ky nuk është as lajmi më i keq. Do VPN ka aftësinë për të korrur të dhënat tuaja personale dhe financiare dhe shitur ato në Dark Web. Ky është një tundim edhe më i madh (ose ndoshta edhe një qëllim) për kompanitë që nuk bëjnë asgjë duke siguruar një shërbim.

Këshillat më të mira: ju merrni atë që paguani. Mos merrni një VPN falas. Na besoni, do të pendoheni më vonë.

Pse nuk bëjmë falas (dhe as duhet të keni)

Një nga gjërat e para me të cilat do të përballeni kur kërkoni një shërbim VPN është përhapja e opsioneve falas. Do të tundoheni, por ju lutem mos u përkulni për karremin.

Asnjë biznes nuk mund të ekzistojë pa të ardhura. VPN pa pagesë nuk paguajnë asgjë për të përdorur shërbimin e tyre, por mund të bastoni se po mbledhin historinë tuaj të shfletimit dhe po e shesin atë tek reklamuesit e palëve të treta, të cilët më pas do të vazhdojnë t’ju bëjnë të çmendur me reklamat.

Dhe ky nuk është as lajmi më i keq. Do VPN ka aftësinë për të korrur të dhënat tuaja personale dhe financiare dhe shitur ato në Dark Web. Ky është një tundim edhe më i madh (ose ndoshta edhe një qëllim) për kompanitë që nuk bëjnë asgjë duke siguruar një shërbim.

Këshillat më të mira: ju merrni atë që paguani. Mos merrni një VPN falas. Na besoni, do të pendoheni më vonë.

A është e ligjshme të përdorni një VPN në Kanada?

Përdorimi i një VPN është legal në Kanada. Shumë ekspertë të sigurisë rekomandojnë përdorimin e një për të ruajtur anonimitetin në internet. 100shtë 100% e ligjshme të përdorni një VPN në Kanada.

Kanada është padyshim një vend i mahnitshëm me njerëzit më të mirë përreth, por intimiteti në internet nuk është i kursyer këtu. Ka shumë aspekte të privatësisë së të dhënave në Kanada për të cilat njerëzit duhet të shqetësohen. Përdorimi i një VPN në Kanada është një prej tyre dhe një vendim i zgjuar që do të ruajë intimitetin tuaj të paprekur.

Cili është VPN më i mirë për Streaming?

ExpressVPN ka shërbimin më të mirë për transmetim. Kjo për shkak të formësimit të tyre të mrekullueshëm të aplikacioneve për të gjitha llojet e pajisjeve. Kjo mund të përdoret në tableta, kompjuterë dhe telefonë – si dhe në transmetuesit e TV android.

Do të keni mundësi të transmetoni me sukses Netflix nga vendet e tjera dhe madje të përdorni shërbime si Kodi.

Nëse përfundoni me një gabim të proxy Netflix, ekzistojnë disa hapa për ta rregulluar atë këtu.

Cili është VPN më i mirë për Torrenting?

Kur përdorni shkarkime P2P dhe përroni, është jashtëzakonisht e rëndësishme të ruani shpejtësi të mëdha dhe të ruani standardet e larta të sigurisë.

Me të qenë në Ishujt e Virgjër Britanikë, ExpressVPN sigurohet që asnjë qeveri të mos sillet ndaj jush pasi ata mbajnë një politikë pa logs.

Aplikimet e sigurta lejojnë qasje të lehtë në përrua ndërsa sigurohen që shpejtësitë të qëndrojnë të shpejtë duke ruajtur sigurinë. Do të dëshironi të siguroheni që të përdorni vendet më të sigurta për torrente edhe kur përdorni një VPN.

Cili është VPN më i mirë për Netflix?

Vetëm një numër i caktuar VPN ju lejojnë të kaloni kufizimet gjeo-neto të Netflix. Për fat të mirë, ExpressVPN dhe NordVPN ju lejojnë të kapërceni këtë kufizim.

Whatfarë pajisje funksionojnë me një VPN?

Shumica e VPN lejojnë përdorimin në Windows, MacOS, iOS, Android dhe Linux.

Bonusi i shtuar është kur mund të vendosni një VPN në një ruter, TV të zgjuar, tastierë lojërash ose kuti TV.

Shumë VPN e lejojnë këtë dhe janë një shtesë e vlerës fantastike.

A mund të vendos një VPN në ruterin tim?

Po, vendosja e një VPN në një ruter siguron të gjithë lidhjen tuaj. Kjo gjithashtu do të thotë që ju mund të keni një sasi të pakufizuar pajisjesh në të gjithë shtëpinë tuaj.

Ka një ngritje pak më të rëndë me këtë pasi do t’ju duhet të kaloni disa hapa shtesë. Ne kemi një udhëzues për këtë çështje që e bën të lehtë.

Sa kushton një VPN?

Në përgjithësi, duhet të shikoni të paguani midis 3 dhe 8 dollarë në muaj. Anydo gjë më shumë se kaq është pak e pjerrët, dhe shumë më pak mund të tregojë një shërbim të dobët.

Këshilla më e mirë është të kontrolloni nëse VPN-ja juaj e zgjedhur ju ofron një periudhë provë falas: shumë nga më të mirët. Pastaj mund të provoni shërbimin e tyre pa asnjë kosto.

Protokollet e Kriptimit të Shpjeguara

Një protokoll VPN përcakton se si të dhënat tuaja drejtohen ndërmjet makinës tuaj dhe serverit. Protokolle të ndryshëm kanë kosto dhe përfitime të ndryshme në varësi të asaj që ju nevojitet. Për shembull, disa i japin përparësi intimitetit dhe sigurisë, ndërsa të tjerët prioritizojnë shpejtësinë. Këtu është një përmbledhje e shpejtë e pesë protokolleve të shifrimit më të përdorura. Ka më shumë në dispozicion, por nuk do t’i shihni shumë shpesh. Këto janë një zbërthim i shpejtë i protokolleve që përdorin VPN-të tona më të mira Kanadeze. 

OpenVPN

OpenVPN përdor encryption ultra të fortë AES-256 bit, një algoritëm hash 160-bit SHA1 dhe autentifikim RSA 2048-bit. Siç mund ta imagjinoni, kjo siguron një siguri gati të pathyeshme. Dobësi është se ju merrni shpejtësi relativisht të ulët. Për shkak se OpenVPN është një algoritëm me burim të hapur, zhvilluesit mund të shikojnë dhe modifikojnë kodin themelor. Si rezultat, disa shërbime përdorin versione pak të modifikuar.

PPTP

PPTP qëndron për “Protokollin e Tunnelimit nga Pika në Pikë). Ajo u zhvillua për herë të parë nga Microsoft në mesin e viteve ’90, dhe është një nga protokollet origjinale VPN që përdoren akoma sot. Ajo u zhvillua për herë të parë për lidhjet dialup të shkollës së vjetër, dhe është jashtëzakonisht e shpejtë në një lidhje me shpejtësi të lartë. Dobësi është se kriptimi është shumë themelor, dhe ka kohë që është plasaritur. Shumica e shërbimeve VPN tani përdorin një protokoll më të sigurt, por ju ende do të shihni PPTP herë pas here.

SSTP

Protokolli Tunneling Socket i Sigurt (SSTP) ka qenë protokolli standard i kriptimit nga Microsoft që nga Windows Vista SP 1. SSTP është një version më i sigurt i PPTP, me 2048-bit çertifikata SSL dhe çelësat e shifrimit AES-256 bit. Virtshtë praktikisht e pathyeshme, por është e pronarit për Microsoft-in, kështu që zhvilluesit e palëve të treta nuk mund të bëjnë ndryshimet ose përmirësimet e tyre.

L2TP / IPSec

L2TP është i shkurtër për “Protokollin e Tunelit Layer 2”, dhe është një version i pasigurt i PPTP. Për sigurinë, zakonisht është çiftuar me IPSec. Kombinimi i këtyre dy protokolleve është i shpejtë dhe i sigurt. Për fat të keq, ajo mbështetet në një port të vetëm UDP. Si rezultat, ajo mund të bllokohet lehtësisht.

IKEv2

Versioni 2 i Shkëmbimit të Keyelësave të Internetit (IKEv2) është i ngjashëm me L2TP në shumë aspekte. Ashtu si L2TP, IKEv2 gjithashtu është çiftuar shpesh me IPSec për siguri. Sourceshtë burim i hapur dhe lehtësisht ri-vendoset pas një humbjeje lidhjeje. Shtë gjithashtu e shkëlqyeshme të kaloni nga një lloj rrjeti në tjetrin. Për shkak të kësaj, shpesh përdoret për aplikacione VPN të lëvizshme, të cilat duhet të kthehen mbrapa dhe ndërmjet ndërmjet WiFi dhe lidhjeve celulare.

SSL / TSL

SSL është i shkurtër për “Secure Socket Layer” dhe përdoret zakonisht në shumë faqe interneti për të siguruar lidhjen. Shumë VPN në Kanada çiftojnë këtë teknologji me TLS, ose “Transport Layer Security”. Arsyeja për këtë është se është një alternative për IPsec, e cila mund të bie ndesh me shumë firewall.

TSL funksionon duke krijuar një lidhje të sigurt përmes kriptografisë simetrike. Në këtë metodë kriptografike, krijohet një çelës unik për secilin seancë lidhjeje. Para se të bëhet lidhja, klienti dhe serveri përfshihen në atë që quhet shtrëngim duarsh TLS, ku ata pajtohen më parë për një algoritëm të kriptimit dhe çelësin kriptografik. Për shkak se algoritmi është i rastësishëm, një sulm përgjues ose një sulmues njeri-në-mes do të ketë një kohë të vështirë të përgjojë çdo të dhënë.

DTLS

Siguria e Shtresave të Transportit në Datagram, ose DTLS, është një tjetër protokoll i popullarizuar i kriptimit në VPN për Kanadezët. Përdoret kryesisht për të shpejtuar problemet e tunelizimit të SSL / TLS në TCP, të cilat ndonjëherë mund të çojnë në shpejtësi të ulët. DTLS punon në mënyrë të ngjashme me sigurinë TLS, por është e specializuar për aplikacione të bazuara në datagram, siç janë shërbimet streaming. Ajo siguron siguri të ngjashme me SSL / TLS, por nuk është e nevojshme të përplasni semantikën e të dhënave themelore. Thënë kështu, mund të bllokohet lehtësisht, pasi përdor UDP dhe jo TCP.

Routing i VPN & Devices

Pra, si mundësohen të dhënat tuaja përmes VPN? Këtu është një përmbledhje e shpejtë.

Blloqet e ndërtimit të VPN-së të siguruar

Në këtë metodë të rutimit, të dhënat VPN drejtohen përmes Layer 2 ose Layer 3. sepse rrugëzimi mund të kalojë nga një shtresë në tjetrën përmes ndërrimit të etiketës shumë protokollare (MLPS), identiteti i sinjalit VPN maskohet.

Pajisjet PE

Një pajisje PE (Provider Edge) është një pajisje e vetme, ose pajisje të shumta, në skajin e rrjetit të ofruesit. Kjo pajisje më pas lidhet përmes pajisjeve Consumer Edge (CE). Në këtë lloj VPN, përdoruesit me bazë në Kanada mund të shikojnë një faqe në internet, ndërsa pajisja e ofruesit është vetëm e vetëdijshme për pajisjen VPN.

Pajisjet P

Një pajisje e ofruesit (P) është e ngjashme me një pajisje PE, por është e vendosur brenda rrjetit thelbësor të ofruesit, dhe jo vetëm në skaj. Ai gjithashtu nuk ka ndonjë ndërfaqe të drejtpërdrejtë me pajisjen e konsumatorit. Një protokoll P i kursit zakonisht përdoret në lidhje me pajisjet PE për të gjurmuar të dhënat tuaja përmes rrjetit. Kur përdoret së bashku, ky sistem quhet PPVPN. Kjo mbështet lidhje të shpejtë, efikase P2P.

Pajisjet C

Pajisjet e konsumatorit (C) janë të vendosura brenda rrjetit të një klienti, jo në skaj. Këto pajisje nuk janë të vetëdijshëm që VPN ekziston. Një shembull do të ishte një TV i zgjuar i lidhur me një telefon që transmeton të dhëna nga VPN. Në këtë shembull, telefoni është i vetëdijshëm për VPN, por TV nuk është.

Pajisjet CE

Pajisjet Edge (CE) të Konsumatorëve janë në skaj të rrjetit të konsumatorit dhe janë të lidhur direkt me PPVPN. Në shembullin e mësipërm, smartphone do të ishte një pajisje CE.

Shërbime PPVPN të dukshme nga përdoruesi

Pra, çfarë ofron një PPVPN? Këtu janë disa tipare që një përdorues mund t’i shfrytëzojë në fakt:

Shërbimet e shtresës 2 OSI

VLAN

Një LAN Virtual (VLAN) lejon që shumë LAN të lidhen përmes të njëjtit bagazh duke përdorur protokollin IEEE 802.1Q. Ky është protokolli i fundit i bagazhit dhe funksionon në Shtresën 2 për siguri të zgjeruar.

VPLS

Një Shërbim Virtual Privat i LAN (VPLS) është i ngjashëm me një VLAN. Sidoqoftë, duke përdorur shtresën OSI 1, ai lejon simulimin e topologjive të pikave në pikë dhe pikë për pikë. Kjo ju lejon të përdorni teknologjitë e shtresës 2 mbi lidhjet e shtresës 1 si Metro Ethernet. Si rezultat, përdoruesit mund të lidhin LAN të shumta përmes një bërthamë optike, të ndërprerë të paketave. Kur të bëhet kjo, segmente të shumta të largëta LAN do të imitojnë një LAN të vetëm.

EtherIP

Ehternet Over IP Tunneling (EtherIP) është pjesë e pirgut të rrjetit FreeBSD dhe nuk ofron asnjë siguri. Sidoqoftë, ajo ofron encapsulation pako për një lidhje të shpejtë.

ISPL

Shërbimi i ngjashëm me IP-Vetëm LAN (IPLS) është i ngjashëm me VPLS. Sidoqoftë, ajo shfrytëzon aftësitë e Layer 3 për të transmetuar të dhëna përmes IPv4 ose IPv6 si pako në vend të si korniza.

rob lufte

Pseudo Wire (PW) është gjithashtu i ngjashëm me VPLS, por mund të përdor protokolle të ndryshme Layer 2 në të dy skajet e lidhjes. Kjo ju lejon të përdorni protokollet WAN si Frame Relay ose Mënyra e Transferimit Asinkron.

Shërbime PPI Layer 3 PPVPN

Ekzistojnë dy lloje të ndryshme të PPVPN, njëra në të cilën pajisja PE funksionon si një ruter i vetëm, dhe një tjetër ku pajisja PE krijon një ruter të vetëm virtual për secilin VPN. Ekziston gjithashtu një model më pak i sigurt, i pakriptuar. Le të hedhim një vështrim në secilën nga këto metoda:

BGP / MPLS PPVPN

Në një rrjet BGP / MPLS, BGP zgjat të dhënat e rrugës përmes familjes së adresave IPv4 VPN. Këto rrugë tregohen nga vargjet 12-bajtësh, me 8 bajtët e parë që përfaqësojnë një dallues të rrugës, dhe 4 bajtët e fundit që përfaqësojnë adresën IPv4. Topologjia VPN gjurmohet nga pajisje PE, të cilat lidhen ose përmes tuneleve MPLS ose përmes ruterave P. Nëse përdoret një ruter P, ai mbetet i vetëdijshëm për VPN.

Router Virtual PPVPN

Një rrjet virtual ruteri përdor lidhjet BGP, por nuk kërkon ndonjë modifikim të protokolleve ekzistuese. Në vend të kësaj, rrjeti përdor fusha të pavarur logjikisht të pavarur. Kjo do të thotë që tunelet MPLS mund të dallojnë PPVPN të ndryshme pa pasur nevojë për një identifikues 12 bajtësh.

Tunele të pavendosura

Në disa VPN, nuk ofrohet asnjë protokoll i koduar për tunele. Këto lloje të rrjeteve thjesht përdorin Encapsulation Generic Routing (GRE). Kjo ende mund të anonimizojë lidhjen tuaj, por e lë VPN vetë të prekshme nga ndërhyrjet. Përdorimi i L2TP, IPsec, dhe MPPE, ose PPTP mund të ndihmojë në zbutjen e kësaj çështje.

Publike vs Privateelësat Private

Një shërbim VPN përdor dy lloje të ndryshme të çelësave të enkriptimit: publik dhe privat. Keyelësi publik përdoret për të dërguar një mesazh të koduar dhe është i njohur për çdo server dhe klient në rrjet. Një çelës privat është i njohur për të dekriptuar mesazhin dhe është i njohur vetëm për makinën tuaj dhe serverin.

Keyselësat e kriptimit maten në copa (1 dhe 0) dhe vijnë në gjatësi të ndryshme. Metoda më e zakonshme e kriptimit është 128-bit. Sidoqoftë, disa sisteme më të sigurta përdorin tani encryption 256-bit. Kriptimi me 128 bit mund të prishet, por vetëm me vështirësi të mëdha. Në këtë kohë, askush nuk dihet të prishë shifrimin 256-bit.

Si është e ndryshme një VPN nga një Proxy Server?

Një server me proxy është i ngjashëm me një server VPN pasi shërben si stafetë midis makinës tuaj dhe shërbimit që ju po përdorni. Dallimi është se ndërsa një server VPN anonimizon të gjithë trafikun në dhe nga makina juaj, një proxy server është specifik i aplikacionit. Serverët me prokurë gjithashtu nuk e enkriptojnë trafikun tuaj, i cili mund t’ju ​​lërë të hapur për ndërhyrje.

Ekzistojnë tre lloje të zakonshme të proxy serverëve. Ja një vështrim i shpejtë i secilit prej tyre.

Proxies HTTP

Proxies HTTP përdoren posaçërisht për faqet e internetit. Ju konfiguroni shfletuesin tuaj për një prokurë specifike, dhe i gjithë trafiku kalohet përmes tij. Ata nuk janë të dobishëm për përrua, por ato mund të përdoren për të hyrë në përmbajtje gjeo-kufizuar në shumicën e faqeve të internetit.

Proxies SOCKS

Proxies SOCKS mund të përdoren për një larmi trafiku. Ato mund të përdoren për lojëra, transmetim, përrua, ose për ndarjen e skedarëve P2P, megjithëse ato akoma duhet të konfigurohen në nivelin e aplikacionit. Për shkak se ata trajtojnë vëllime më të mëdha të trafikut, ata zakonisht janë më të ngadaltë se sa përfaqësuesit HTTP.

Proxies transparente

Proxies transparente nuk përdoren zakonisht nga konsumatorët. Ato zakonisht përdoren nga bizneset, me qëllim monitorimin e përdorimit dhe bllokimin e përmbajtjes së caktuar. Ato përdoren shpesh në rrjetet publike WiFi për të vërtetuar përdoruesit. 

Një fjalë përfundimtare në përmbledhjet tona të VPN-së

Në rrezik për t’ju mërzitur, më lejoni të përsëris: ju jeni çmendur nëse nuk përdorni një VPN në Kanada në vitin 2019.

Shumë njerëz në këtë vend ende kanë qasje në internet përmes një ofruesi të thjeshtë, të vjetër. Ja pse kjo është një ide e keqe. Hakerat e sotëm janë një pjesë e sofistikuar dhe depërtimi në pajisjet tuaj në internet është loja e fëmijëve për ta nëse nuk përdorni kriptim. Ndërsa perceptimi i përbashkët mund të jetë që ata kanë tendencë të përqendrojnë energjinë e tyre në qeveri dhe korporata, ky është një supozim i rrezikshëm për të bërë.

Informacioni personal i çdo lloji është monedhë e vlefshme në Dark Web. Kushdo, kudo, në çdo kohë, është lojë e drejtë.

Pra, çfarëdo që të bësh, bëje mirë.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map