Ochrana osobných údajov online: 11 spôsobov, ako sa chrániť v roku 2020 (a neskôr)

Hovorí sa, že „online súkromie“ často znie ako oxymorón vzhľadom na protichodnú povahu týchto dvoch slov. Podobá sa snahe argumentovať o možnej existencii studeného ohňa alebo horúceho ľadu. V preklade to znamená niečo kontraintuitívne a nepravdepodobné.


V roku 2020 je však veľmi málo dôležitých vecí, ako byť opatrný pri získavaní údajov na internete. Tí, ktorí majú na pamäti svoje súkromie, sa môžu dokonca ocitnúť v postavení ukradnutej identity, podvodných obvinení, alebo horšie.

ako chrániť vaše súkromie online

V určitom zmysle je výhľad na anonymitu podobný vstupu do auta po prerezaní brzdových vedení a umiestnení prúdového motora pod kapotu. Znamená to, že bude mať za následok katastrofu veľkých rozmerov.

Našťastie svet má toľko starostlivosti o jednotlivcov ako hackerov. Ľudia tak našli veľa spôsobov, ako chrániť svoju bezpečnosť online pomocou niektorých pomerne jednoduchých techník.

S cieľom vyhnúť sa vstupu do skupiny 16,7 milióna jednotlivcov, ktorých totožnosť bola ukradnutá v roku 2017, by sa mal každý riadiť nasledujúcimi radami.

1. Skryte svoje telefónne číslo

Zdieľanie vlastného telefónneho čísla online predstavuje nedbanlivú chybu bráni súkromiu.

Po prvé, umožňuje potenciálnemu hackerovi určiť svoju polohu iba jednoduchým vyhľadaním smerového čísla oblasti. Našťastie však získanie telefónneho čísla nedáva škodlivému používateľovi príliš veľa pákového efektu.

Skutočné nebezpečenstvo zverejňovania telefónnych čísel online teda prichádza od telemarketingov. Sú to ľudia alebo roboti, ktorí uskutočňujú hovory z náhodne vygenerovaných čísel, ktoré sa môžu zhodovať s predvoľbou krajiny.

Akonáhle si užívateľ vyzdvihne, pokúsi sa predať nejaký produkt alebo zhromaždiť viac svojich údajov. Bohužiaľ, tieto hovory budú takmer nemožné odhlásiť sa, keď bude niekto ohrozený.

Vzhľadom na to, ako je tento problém rozšírený, Federálna obchodná komisia vytvorila rôzne registre „Nevolať“. Preto spôsob, ako zlepšiť súkromie po vykonaní chyby pri zdieľaní telefónneho čísla, je zaregistrovať sa v týchto zoznamoch.

Niekedy sa tým problém odstráni. Znovu by to mohlo jednoducho prerušiť neustále hovory, až kým prevládne notoricky známe vytrvalosť telemarketingu..

2. Dbajte na sociálne médiá

Od roku 2018 je na webových stránkach sociálnych médií 2,34 miliardy používateľov. Po prvé to znamená, že teta a strýko každého majú profil a často zastarávajú rodinné fotografie. Po druhé, znamená to, že hackeri majú dokonalý spôsob, ako nájsť potenciálne obete.

Percento obyvateľov USA s profilom sociálnych médií od roku 2008 do roku 2018

Prítomnosť v sociálnych médiách je veľmi riskantná, pretože často zahŕňa osobné fotografie, informácie o polohe, vzorce výdavkov, históriu prehliadania a oveľa viac..

Ak hacker dokáže získať ruky na ktoromkoľvek z týchto údajových bodov jednotlivo, mohla by to byť katastrofa.Skutočnosť, že sa k nim môžu dostať na jednom mieste, teda prakticky vytvára pole, v ktorom človek rozdáva všetky relevantné informácie na striebornom tanieri..

Hackeri niekedy predstierajú, že sú niekým iným, a pokúšajú sa s vami stretnúť, aby od vás dostali informácie osobne. Odporúča sa získať dobrý domáci bezpečnostný systém, ktorý zabezpečí úplnú ochranu pred týmito scenármi.

V záujme zvýšenia ochrany súkromia je najvhodnejším riešením drž sa ďalej od platforiem sociálnych médií. Toto však nie je najjednoduchšia alternatíva, pretože mnoho ľudí používa tieto webové stránky na rodinné interakcie, obchodnú komunikáciu a oveľa viac.

Ďalšou najlepšou voľbou je vyhnúť sa zverejňovaniu osobných fotografií, uchovávať všetky profily v súkromí, nikdy nezdieľať žiadne informácie o polohe a zriedka alebo nikdy nakupovať veci priamo na týchto platformách..

3. Zablokujte služby určovania polohy

Mnoho populárnych poskytovateľov internetových služieb (a väčšina hlavných webových stránok) sleduje a ukladá vašu polohu účel zhromažďovania údajovs. Potom oni predajte tieto informácie spoločnostiam, ktoré môžu pomocou týchto miest prispôsobiť svoje marketingové kampane a správne zacieliť na jednotlivcov.

zablokovať prístup

Teoreticky je úžasné, ako sa môže zdať, že umiestnenie iných ľudí prostredníctvom online máp nie je v skutočnom živote príliš populárne. Koniec koncov, predstavte si vystopovanie osoby prostredníctvom online nahlásení polohy iba preto, aby ste ich pozdravili. Pravdepodobným výsledkom tohto scenára bude telefonát na číslo 911.

Preto je nevyhnutné vypnúť všetky lokalizačné služby a nikdy neumožniť prístup k webovým stránkam. Napríklad, absolútne nie je potrebné povoliť hre iPhone sledovať svoju polohu.

Väčšina aplikácií však požiada používateľa, aby s nimi tieto údaje zdieľal.

4. Vyberte si svoj prehliadač rozumne

Pokiaľ ide o online prehliadače, používatelia majú celkom niekoľko rôznych možností. Najobľúbenejšie z nich sú Google Chrome a Mozilla Firefox. Safari od spoločnosti Apple je tiež možné označiť za úspešný od tej doby, čo spoločnosť prakticky dosiahla tlačí svojich používateľov, aby ich využili.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia žiadna z vyššie uvedených platforiem neposkytuje prvotriedne súkromie. Dokonca aj niektoré vyhľadávania založené na inkognito nie sú odolné voči zlyhaniu a nebudú úplne maskovať ich údaje. Namiesto toho je najlepším postupom použitie prehliadačov na mieru, ktoré boli špeciálne optimalizované na ochranu osobných údajov.

Zvyčajne ide o programy s otvoreným zdrojom, ktoré sú šifrované a nikomu neponúkajú absolútne žiadne informácie o svojich online aktivitách. Medzi najbežnejšie možnosti patrí:

 • Tor
 • statočný
 • epos
 • Firefox Quantum

Využitie doplnkov ako „HTTPS Everywhere“ navyše minimalizuje pravdepodobnosť hackerstva online a krádeže údajov.

5. Použite A (zabezpečenú) VPN

Virtuálne súkromné ​​siete sa používajú na premenu počítačov pripojených na verejné siete na zariadenia, ktoré komunikujú prostredníctvom súkromných pripojení. Fungujú tak, že smerujú internetové pripojenie cez servery, ktoré skryť všetky akcie používateľa a online údaje.

ako VPN funguje pri prístupe na sociálne médiá

Najlepšie VPN služby okrem zvýšeného súkromia umožňujú používateľom niekedy prekonať problémy spojené s geografickými obmedzeniami. (Vyskúšajte francúzsku verziu)

Existuje napríklad veľa webových stránok, ktoré zabránia zobrazovaniu obsahu ľuďom, ktorí sa nachádzajú v konkrétnych oblastiach. Zamyslite sa nad všetkými videami YouTube, ktoré sa nezobrazujú ľuďom zaregistrovaným na určitých miestach.

Veľká časť dôvodov, prečo sú VPN tak silné, pramení z ich schopnosti anonymizovať akcie online ľudí. Znamená to, že celá história prehliadania nemusí existovať, pretože väčšina záznamov o akciách niekoho na internete prostredníctvom sietí VPN sa neuchováva..

Nehovoriac o tom, ako sú tieto siete schopné úplne zakryť svoju IP adresu.

6. A čo e-maily??

Po spomenutí súkromia online má väčšina ľudí tendenciu premýšľať o skutočných webových stránkach, na ktoré ľudia musia ísť online. V skutočnosti však existuje mnoho spôsobov, ako môže byť ohrozené súkromie osoby na internete. Jeden z týchto spôsobov sa týka e-mailov.

Najdôležitejšie obavy týkajúce sa e-mailov je zrejmé z údajov používateľa. Aby ste sa mohli zaregistrovať na účte takmer s akoukoľvek platformou, musíte zvyčajne uviesť svoje celé meno, dátum narodenia, adresu a dokonca aj telefónne číslo. Všetky tieto údaje sú potenciálne krádež ak sa hacker rozhodne napadnúť niekoho e-mail.

email hacking

Aby sa predišlo problémom tohto charakteru, mali by sa ľudia pri registrácii na e-maily snažiť používať nepravdivé informácie.

Napríklad najrýchlejší spôsob, ako zostať mimo mriežky, je vytvorenie iného všeobecného názvu s vytvorenou adresou. Okrem toho neexistujú žiadne zákony, ktoré by ľuďom bránili v vytváraní e-mailových účtov, ako uzná za vhodné.

Okrem toho je bezpodmienečne nutné nikdy nepoužívať e-maily ľahko. Pri preklade je registrácia na odber náhodných bulletinov, databáz alebo iných kampaní tou najkratšou cestou k nevyžiadanej pošte s možnými podvodmi typu phishing..

Pre tých, ktorí nie sú oboznámení s phishingom, sa podvody snažia prinútiť používateľov, aby zadali svoje informácie na webové stránky, ktoré sa zdajú byť rovnaké ako tie, na ktoré sú zvyknutí..

7. Dvojfaktorové overenie

Pre používateľov, ktorí sú na populárnych webových stránkach ako Facebook, Apple, YouTube, Yahoo, Google alebo iní, by použitie dvojfaktorovej autentifikácie nemalo byť ani otázkou..

Najjednoduchší spôsob, ako vysvetliť, ako to funguje, je pozrieť sa na jednoduchý postup, ako sa dostať do svojho účtu na ktoromkoľvek z vyššie uvedených webových stránok..

Schéma dvojfaktorovej autentifikácie

V minulosti webové stránky vo všeobecnosti vyžadovali, aby používatelia zadali svoje používateľské meno alebo e-mail spolu s heslom. Ak by sa títo dvaja zhodovali, dostali by sa na platformu a mohli pokračovať v prehliadaní.

Pri dvojfaktorovej autentifikácii existuje ďalší krok, ktorým sa do rovnice pridá tretie zariadenie. Okrem používateľského mena a hesla budú musieť ľudia zadať aj kód druhej úrovne, ktorý bude odoslaný na ich e-mail alebo telefón. Potom webová stránka požiada o kód, ktorý poslal po tom, ako používateľ zadal pôvodné používateľské meno a heslo.

Dôvod, prečo je potrebná dvojfaktorová autentifikácia, vyplýva z jej vynikajúcich výhod ochrany osobných údajov. Zaisťuje, že každý, kto sa pokúša niekde prihlásiť, je tiež ten, ktorý má prístup k iným kontaktným miestam, ako je telefónne číslo alebo e-mail, ktorý bol predtým zaregistrovaný v účte.

Keďže je pravdepodobnosť, že niektorí hackeri majú prístup aj k súkromnému e-mailovému účtu alebo telefónnym správam obete, nízka, je to tak veľmi nepravdepodobné, že dostanú povolenie na dvoch úrovniach.

8. Chráňte svoje heslá svojím životom

Časy, keď ľudia mohli na svoje heslo používať „heslo“, sú dávno preč. V súčasnosti musia frázy vyzerať skôr ako niečo, čo môže Pentagon použiť na prístup k vlastným systémom. Aj keď sa jedná o vyvíjajúci sa trend, ktorý každoročne ukladá viac požiadaviek, je to najjednoduchší spôsob, ako zakázať podvodné činnosti..

Našťastie veľká väčšina webových stránok a aplikácií už vyžaduje, aby používatelia vytvorili zložité heslá, ktoré obsahujú malé a veľké písmená, čísla a dokonca aj špeciálne znaky. Ak sa však niekto dostane na platformu, kde neexistujú žiadne osobitné pravidlá pre tvorbu hesla, stále by ich mali robiť čo najkomplexnejšie.

Mnoho používateľov online využíva správcov hesiel na generovanie, sledovanie alebo dokonca obnovenie zložitých slovných semien. Medzi najobľúbenejšie patria Dashlane, 1Password a KeePass.

ako ukladať heslá

Okrem toho sa jedna z najviac skreslených informácií týka bezpečnosti skenovania odtlačkov prstov. Keď niektoré telefónne spoločnosti implementovali plynulé spôsoby prihlásenia klepnutím na tlačidlo, ktoré sníma prst, veľká väčšina používateľov sa začala spoliehať na túto funkciu..

Bohužiaľ, rozsiahly výskum naznačuje, že tieto skenery je možné oklamať online hackingom, ktorý vytvára výtlačky rôznych ľudských funkcií. Ak by sa to malo stať, hacker by mohol bez námahy obísť každé jedno heslo, ktoré má niekto, pokiaľ sa prihlasoval pomocou odtlačku prsta.

8. Dbajte na upozornenia!

Počítač alebo telefón používateľa môžu občas vydať varovanie, v ktorom uvedú, ako pripojenie nemusí byť súkromné, a existuje nebezpečenstvo, že ostatní ľudia uvidia citlivé údaje. Šokujúce je, že neuveriteľne vysoký počet ľudí tieto správy zvyčajne ignoruje.

Dôvodom je ich presvedčenie, že ak používateľ v súčasnosti takéto údaje nezobrazuje, nemôžu byť odcudzené žiadne citlivé informácie. Problémom tohto tvrdenia je však skutočnosť, že hackeri môžu zbierať údaje, ktoré môžu byť staré mesiace alebo roky.

Informácie o kreditnej karte niekoho z predchádzajúcich dvoch rokov by sa teda dali nájsť prostredníctvom predchádzajúcich spôsobov platby, ktoré sa niekde takmer vždy ukladajú. Preto základnou radou pre tých, ktorí sa chcú držať konečného sprievodcu ochranou osobných údajov, je opustiť akúkoľvek kompromitovanú webovú stránku, WiFi alebo akékoľvek iné pripojenie.

9. Zvážte použitie kryptomeny

Tento krok je pravdepodobne určený pre ľudí, ktorí mohli urobiť všetky predchádzajúce kroky a hľadajú pokročilejšie spôsoby ochrany svojich aktív. Vďaka kryptomene môžu investori teraz veci kúpiť anonymne.

Ak chcete začať používať kryptomenu, musíte si najprv kúpiť digitálne mince za skutočné peniaze. Elektronické obchodovanie umožňuje ľuďom to robiť veľmi rýchlo. Keď získajú svoje meny, musia ich uložiť na jednej z online peňaženiek alebo obchodných platforiem.

pomocou krypto

Nakoniec musí osoba použiť svoju kryptomenu na zaplatenie, kedykoľvek je to možné. Jediným nedostatkom je skutočnosť, že mnoho platforiem musí ešte prijať kryptografické platby. Akonáhle tak urobia, však, každý by mal zvážiť tieto mince namiesto debetných alebo kreditných kariet.

10. Monitorujte svoje bankové účty a kreditné skóre

Najšokujúcejšia časť o krádeži identity alebo údajov je niekedy to, ako dlho niekto zistil, že to niekto zistil.

Toto zostane skryté, pretože hackeri môžu zhromažďovať údaje o ľuďoch, kým nenájdu správneho kupujúceho. Akonáhle sa tak stane, môže kupujúci stráviť viac času čaká na dokonalú šancu využiť informácie inej strany.

správa o kreditnom skóre

V niektorých prípadoch si ľudia nemusia byť vedomí viacerých pôžičiek, ktoré existujú v ich mene.

To sa dá ľahko vyriešiť pravidelnou kontrolou všetkých bankových účtov a získaním kópie úverovej správy najmenej dvakrát ročne. Dôvodom, prečo sa ľudia môžu spoľahnúť na úverové agentúry, je ich dôkladné sledovanie financií všetkých.

Koniec koncov, kreditné skóre sa počíta na základe výdavkových zvykov niekoho, nesplateného dlhu, konzistencie v mesačných platbách atď. Znamená to, že ak dôjde ku krádeži identity a útočník použije na otvorenie nových úverových riadkov meno inej osoby, malo by sa to prejaviť na kreditnej správe obete..

11. Odhlásenie!

Posledný krok, ktorý uľahčuje lepšie súkromie, sa vracia k základom. Odporúča iba každému, aby sa zo svojich účtov vždy odhlásil. Znamená to odhlásenie sa z každej aplikácie v telefóne a zo všetkých programov v počítači, najmä na cestách.

ako hacknúť niekoho

Aj keď sa to môže zdať prehnané, uložením týchto informácií o nich dôjde k ukradnutiu hardvéru. Napríklad bude odcudzený telefón, na ktorom sú už k dispozícii všetky účty pre hackerov oveľa jednoduchšie preniknúť do.

Aby sme sa dostali ešte ďalej, ponechanie prihlásených účtov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre všetkých ostatných, ktorí môžu byť spojení s nezodpovednou stranou. Zamyslite sa nad súkromnou konverzáciou, ktorú môžu mať ľudia na Facebooku, per se. V prípade, že zariadenie zmizne, celý obsah týchto konverzácií by sa mohol stať známym verejnosti.

Pre tých, ktorí sú vinní z toho, jednoduchý akt odhlásenia exponenciálne zníži riziko odcudzenia informácií alebo akýchkoľvek negatívnych dôsledkov.

Vyvíja sa ochrana osobných údajov

Existuje veľa relevantnejších tipov pre tých, ktorí chcú zlepšiť svoje súkromie online. Pravdepodobne najdôležitejším krokom je však pozrieť sa na niektorých z najbezpečnejších poskytovateľov VPN, ako sú NordVPN a Surfshark. Bohužiaľ, mnohé z týchto rád by sa mohli čoskoro stať irelevantnými.

Toto sa často stáva, keď sa menia zákony na ochranu súkromia a technológia sa zlepšuje.

Napríklad celý problém, ktorý sa točí okolo snímačov odtlačkov prstov na mobilných zariadeniach, existoval až pred niekoľkými rokmi. Podobne sa telemarketing na báze robotov a podvodné telefónne hovory začali až začiatkom roka 2010.

Preto je užitočné vedieť, aké posledné zmeny sa týkajú ochrany súkromia, pokiaľ ide o zachovanie totožnosti, finančných údajov alebo iných informácií. Bolo by tiež oveľa menej pravdepodobné, že by podľahla spoločným mýtom alebo by zanedbávala ich online bezpečnosť!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map