Aké bezpečné a bezpečné sú siete VPN

Nie je to tak dávno, čo pre nás internet znamenalo iba zaujímavú zvedavosť. Dnes sa však dá povedať, že hrá úlohu takmer vo všetkých aspektoch nášho života. Dosiahlo to úplne novú úroveň pohodlia a užitočnosti doslova do dlaní.


Ale pre všetky výhody, ktoré prináša internet, to tiež prináša riziká. A aby sme sa chránili pred rôznymi online hrozbami, mnohí z nás myslia alebo sa už obrátili na technológiu VPN.

Na papieri sa VPN zdajú byť perfektným nástrojom pre danú úlohu. Šifrujú a anonymizujú naše údaje a chránia ich pred zvedavými očami.

V praxi sú však VPN bezpečné? Veci sa určite trochu komplikujú.

Ak používate sieť VPN, odovzdávate svoju komunikáciu tretej strane (poskytovateľ VPN) a dôverujete im, že neporušuje vaše súkromie. Pri výbere poskytovateľa VPN je preto veľmi dôležité postupovať opatrne. Ak vyberiete zle, môžete nakoniec zamieňať jednu nočnú moru v súkromí za inú.

Poďme sa teda pozrieť, aké hrozby pre vaše súkromie existujú online a ako presne si môžete vybrať dôveryhodnú službu VPN, ktorá im zabráni..

Na VPN alebo nie na VPN

Najzreteľnejšie online hrozby sú trestné. Zlodeji sa často snažia ukradnúť a profitovať z používateľských údajov, ako sú prihlasovacie údaje, osobné identifikačné údaje a čísla kreditných kariet..

Zločinci sa však len ťažko usilujú získať informácie o vašich rukách. Ochrana súkromia na internete klesá v mnohých krajinách na okraj cesty (za predpokladu, že existovali na začiatku).

Poskytovatelia internetových služieb a zber údajov

Boli by ste prekvapení, koľko údajov priemerný poskytovateľ internetových služieb (ISP) zhromažďuje o svojich používateľoch. A oni to tiež radi robia. Niektorí idú tak ďaleko, že ponúkajú zľavnené ceny, ak s nimi súhlasíte, aby vás špehovali (podrobnosti sú pekne zastrčené jemným písmom).

Prečo zhromažďovať všetky tieto informácie? Samozrejme, že ho predať dražiteľovi s najvyššou ponukou. Je to veľmi výnosný obchodný model.

Údaje, ktoré váš IPS môže a pravdepodobne zhromažďuje o vás, môžu obsahovať niektoré z nasledujúcich údajov:

 • Zobrazené jednotlivé nešifrované webové stránky
 • Navštívené domény a šifrované stránky
 • Použité online služby
 • Stiahnuté súbory jednotlivcov
 • Odosielatelia, príjemcovia a prípadne obsah nešifrovaných e-mailov

Na základe týchto informácií môže poskytovateľ internetových služieb vytvoriť šokovo presný obraz o vás.

Môžu napríklad zostaviť čiastočný lekársky profil na základe toho, o ktorých chorobách čítate informácie alebo o ktorých lekárskych službách hľadáte.

Môžu byť schopní zistiť vaše pohlavie a približný vek na základe typov stránok, ktoré najčastejšie navštevujete.

Môžu sa dokonca naučiť vaše politické sklony, sexuálnu orientáciu alebo akékoľvek iné črty osobnosti, ktoré sa prejavia prostredníctvom vášho správania online.

A čo je najstrašidelnejšie, nemôžete ani auditovať údaje, ktoré sa zbierajú, prinajmenšom na dvojnásobnú kontrolu ich správnosti..

Ako vás VPN môžu chrániť

Ak používate sieť VPN, ponecháte svojho poskytovateľa internetových služieb v tme. VPN vytvára šifrované spojenie (alebo tunel) medzi vašim zariadením a serverom riadeným poskytovateľom VPN.

V predvolenom nastavení však všetok váš internetový prenos prejde týmto tunelom. Pokiaľ to tak bude, váš poskytovateľ internetových služieb nebude schopný zistiť nič o vašich online aktivitách.

Dôveryhodná sieť VPN zaisťuje bezpečnosť a anonymitu online

Všetko je šifrované a smerované cez server VPN. Váš poskytovateľ internetových služieb teda nebude vedieť, odkiaľ údaje pochádzajú, odkiaľ pochádzajú alebo z čoho obsahujú.

Ako už bolo spomenuté, toto len posúva bremeno dôvery od poskytovateľa internetových služieb a služby VPN. Ak nakoniec nepoužívate dôveryhodného poskytovateľa VPN, jednoducho si vymieňate, kto získa zisk z vašich osobných informácií, a nič iného.

Prečo je dôveryhodný poskytovateľ VPN dôležitý

Keď používate službu VPN na ochranu pred poskytovateľom internetových služieb alebo inou neoprávnenou treťou stranou, dôverujete sieti VPN, že sa im nepáčia. Dôverujete im, aby neprihlásili ani sledovali váš internetový prenos ani nepredávali svoje zvyky online alebo osobné informácie tomu, kto je za to ochotný zaplatiť..

Keďže každý poskytovateľ VPN vyžaduje, aby ste sa prihlásili, aby ste mohli používať jeden zo svojich serverov, explicitne označujete svoju komunikáciu ako patriacu vám. Ak sa služba VPN rozhodne katalogizovať vaše aktivity, veci by sa mohli ešte skomplikovať.

Smutnou realitou je, že vždy existujú nečestní poskytovatelia VPN, ktorí sa snažia získať hotovosť neinformovaným používateľom. Vždy, keď existuje ochrana súkromia, objavia sa na trhu v húfoch.

Ak si vyberiete poskytovateľa VPN starostlivo, môže vás opustiť v oveľa horšej situácii, než v ktorej ste začínali, a môže úplne ohroziť vaše súkromie a bezpečnosť..

Ako bezpečné a bezpečné je VPN

Najprv odložme pravidlá a správanie jednotlivých poskytovateľov.

Technológia väčšiny komerčných služieb VPN je veľmi spoľahlivá a ponúka vynikajúcu ochranu vašej bezpečnosti a súkromia.

Správne nastavená sieť VPN vo všeobecnosti znemožňuje akejkoľvek neoprávnenej osobe alebo organizácii analyzovať váš internetový prenos a pripojiť k vám akúkoľvek aktivitu späť..

Je dôležité si uvedomiť, že sieť VPN bude šifrovať iba údaje medzi zariadením a serverom VPN. Keď opustí tento server, aby cestoval do svojho konečného cieľa, je rovnako zraniteľný ako odpočúvanie, ako by to bolo v prípade akéhokoľvek prenosu mimo VPN.

V tomto momente sa však server VPN považuje za zdroj prenosu. Bolo by pre každého veľmi ťažké vysledovať to (a nech sa vykonáva akákoľvek online aktivita) späť k vám.

Čo treba hľadať v bezpečnej VPN

Z technologického hľadiska je VPN bezpečná. Keďže však súkromie a bezpečnosť, ktoré poskytuje, môže poskytovateľ ľahko narušiť, výber dôveryhodnej a transparentnej služby VPN je nad kritický.

Ak tak neurobíte, porazíte celý účel platby za službu VPN z dôvodu ochrany súkromia a bezpečnosti. Hádzate peniaze do odpadu.

Existuje zoznam vecí, ktoré by ste mali hľadať, aby ste sa uistili, že VPN vám poskytne najlepšiu úroveň ochrany. Na začiatok by každý poskytovateľ, ktorý zvažujete, mal ponúkať tieto technické vlastnosti:

 • 128-bitové alebo 256-bitové šifrovanie
 • Ochrana proti úniku DNS
 • Veľké množstvo serverov v krajinách, ku ktorým sa chcete pripojiť
 • Zdieľané (neurčené) adresy IP pre lepšiu anonymitu
 • Podpora viacerých platforiem
 • Výber protokolov TCP alebo UDP

Ak sú všetky dostupné, získate robustnú a zabezpečenú službu VPN, ktorá ponúka maximálnu flexibilitu a širokú kompatibilitu. Aspoň z technologického hľadiska to znamená.

Keď nájdete takéhoto poskytovateľa, musíte obrátiť svoju pozornosť na spoločnosť a jej rôzne politiky, ktoré môžu mať vplyv na vašu bezpečnosť a súkromie. Uistite sa, že majú všetky nasledujúce možnosti:

 • Jasná politika popisujúca postupy zhromažďovania údajov o používateľoch
 • Žiadne protokolovanie zdroja alebo cieľa premávky
 • Žiadne sledovanie prihlásení alebo odhlásenia používateľa (prinajmenšom časy, v ideálnom prípade vôbec nič)
 • Žiadny prístup tretích strán k serverom alebo klientom
 • Zmluvné podmienky, ktorým skutočne rozumiete

Keď poskytovateľ VPN začiarkne všetky tieto políčka, okrem splnenia všetkých technických požiadaviek existuje vynikajúca šanca, že s nimi budete mať dobré údaje..

To však neznamená vždy len slovo za to. Vyskúšajte trochu viac a zistite, či nájdete prípady, keď poskytovateľ nerešpektoval ich pravidlá alebo sa zistilo, že zhromažďujú údaje, o ktorých tvrdí, že ich nedodržiavajú.

Ak by ste chceli dobrý východiskový bod, služby ako CyberGhost, NordVPN a Surfshark sú možnosti, ktoré osobne používam a ktorým dôverujem.

Sú bezplatné VPN bezpečné

Nie je také ľahké nájsť bezplatnú službu VPN, ktorá je bezpečná, bezpečná a spĺňa požiadavky, ktoré sú vyššie uvedené (ktoré sú podľa môjho názoru mušty). Ale veľa ľudí ich aj tak používa.

Väčšina bezplatných sietí VPN odvážne tvrdí o svojich bezpečnostných funkciách a úrovniach anonymity, ktoré udeľujú. Ale takmer nikto ich nikdy nesplnil.

Jednoduchá skutočnosť je, že servery a šírka pásma stoja peniaze. „Bezplatné“ VPN musí tieto náklady nejako pokryť a predaj vašich osobných informácií a zvykov online môže byť prekvapivo ziskový (viac ako akákoľvek forma príjmu z reklamy, ďalší spoločný zdroj príjmu pre bezplatné VPN).

Nedôveryhodné bezplatné údaje o predaji VPN

Niekoľko známych bezplatných služieb VPN už bolo odhalených ako neisté a laxné pri postupoch zhromažďovania údajov.

Napríklad spoločnosť Hola bola chytená za ruky, keď predávala šírku pásma svojich používateľov VPN tretím stranám. Ich softvér dokonca obsahoval chybu, ktorá by útočníkovi umožnila plnú kontrolu nad zariadením používateľa.

Zistilo sa, že široko používaná bezplatná mobilná služba VPN Betternet obsahuje až 14 samostatných sledovacích knižníc zabudovaných do ich aplikácie. Pravdepodobne bolo používanie Betternetu pre vaše súkromie horšie ako použitie žiadnej formy ochrany.

Osobne si vždy vyberiem platenú VPN cez bezplatnú. S niekoľkými výnimkami, ktoré môžem spočítať na jednej strane, považujem každú bezplatnú sieť VPN za najlepšiu, ak nie priamo, nebezpečnú. Možno som menšina, ale keď môžete získať kvalitného poskytovateľa, ako je Surfshark alebo CyberGhost, už za pár dolárov mesačne, pre mňa je rozhodnutie nerozhodným..

Vyberte si múdro, zostaňte v bezpečí

Výber spoľahlivej, bezpečnej a dôveryhodnej siete VPN nie je triviálna záležitosť a ak sa vyskytne chyba, má následky. Použitím služby VPN sa všetky vaše internetové aktivity a údaje dostanú do rúk. V niektorých prípadoch to môže byť horšie ako dôvera poskytovateľovi internetových služieb.

Postupujte podľa pokynov v tomto článku a nájdite čestného poskytovateľa s vysokými štandardmi zabezpečenia a súkromia. Trávte trochu času výskumom.

Existuje veľa bezpečných sietí VPN, ktoré pravdepodobne urobia všetko, čo je v ich silách, aby chránili vás a vaše údaje. Používanie jedného z nich je pravdepodobne tým najlepším, čo môže urobiť každý z nás.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me