Ako si vybrať VPN

Pri výbere poskytovateľa VPN je najdôležitejšie zabezpečiť, aby vyhovoval vašim potrebám. Investovanie do služby, ktorá nerobí to, čo chcete, nemá zmysel.


Všetci používame siete VPN z rôznych dôvodov a to, čo je pre vás dôležité, môže byť pre niekoho iného také dôležité. Preto neexistuje nikto dokonalý servis, s ktorým by sa všetci mohli prihlásiť a byť s ním úplne spokojní. Iste, niektoré sú celkovo omnoho lepšie ako iné, ale stále existuje priestor na to, aby ste sa ubezpečili, že VPN je pre vás ideálna..

Čo je potrebné zvážiť pri výbere VPN

Ako si teda zvoliť poskytovateľa VPN, ktorý je pre vás ideálny? Prvým krokom je zistiť, aké sú vaše potreby. Mali by ste zvážiť deväť vecí, ktoré sú uvedené nižšie. Venujte im niekoľko minút, aby ste sa na ne mohli pozrieť. Toto cvičenie by vám malo pomôcť zistiť, čo je pre vás VPN dôležité a čo môžete ohroziť. Uistite sa, že skončíte s produktom, s ktorým ste spokojní.

 1. umiestnenia

  Začnime ľahkým. Často dostanete VPN so zámerom pripojiť sa k určitému miestu alebo krajine. Máte na mysli jednu alebo viac? Ak áno, uistite sa, že ich poskytovateľ VPN podporuje.

  Vyberte sieť VPN s požadovanými umiestneniami servera

  Poznamenajte si tiež, koľko serverov a IP je v mieste. Čím viac oboch, tým lepšie. Geograficky rozmanitá služba, ako je PureVPN, by vás mala pokryť bez ohľadu na to, kam sa chcete pripojiť.

 2. rýchlosť

  Aká rýchla je služba VPN, môže priniesť alebo narušiť vašu skúsenosť. Ak je pripojenie bolestivo pomalé, bude ho oveľa menej pravdepodobné, že ho použijete a zakaždým ho preklíate. Prvým krokom je položiť si otázku, ktoré metriky rýchlosti sú najdôležitejšie. Medzi tri najdôležitejšie metriky patrí rýchlosť sťahovania a nahrávania a čas pingu.

  Prvé dve sú presne také, aké znejú: ako rýchlo prijímajú a odosielajú údaje vaše zariadenie po pripojení k sieti VPN. Ak sťahujete veľké súbory alebo streamujete veľa videí, budete chcieť vysokú rýchlosť sťahovania. Na druhej strane rýchlosť nahrávania záleží, ak odosielate značné množstvo údajov. Dobrým príkladom je zálohovanie obrázkov do cloudu.

  Čas pingu je, ako dlho trvá, kým jedna jednotka údajov (nazývaná paket) cestuje z počítača, cez server VPN do svojho konečného cieľa, a potom späť. Čas pingu je uvedený v milisekundách. Čím nižšie je toto číslo, tým lepšie. Nízka hodnota ping je rozhodujúca pre aplikácie v reálnom čase, ako je Skype, telefóny s hlasom cez IP alebo hranie online hier.

  Pri výbere služieb je dôležitá rýchlosť VPN

  Ktorá metrika alebo metriky sú pre vás dôležité, závisí predovšetkým od vašich hlavných dôvodov použitia VPN. Napríklad, veľmi sa starám o rýchlosť nahrávania aj sťahovania, ale čas pingu sa nezohľadňuje.

  Keď určíte svoje metrické potreby, vyhľadajte službu VPN s najlepšími číslami pre krajinu, ku ktorej sa chcete pripojiť. Môžete sa pozrieť na môj zoznam najrýchlejších virtuálnych súkromných sietí, aby ste si to našli. Nezabudnite, že len preto, že poskytovateľ VPN má v USA neuveriteľne rýchle servery, nezaručuje, že to isté bude platiť aj pre ostatné krajiny..

 3. Ochrana osobných údajov a zaznamenávanie

  Pre mnohých je zvýšené súkromie online hlavným dôvodom použitia siete VPN. Ak je to pre vás niečo dôležité, je potrebné zistiť, či poskytovateľ, ktorý zvažujete, neuchováva denníky (známy tiež ako nula alebo služba bez logov).

  Existujú rôzne stupne protokolovania. Niektorí poskytovatelia sa budú volať bez prihlásenia, ale stále môžu uchovávať anonymné informácie, ako sú časy pripojenia, využitie šírky pásma alebo navštívené adresy IP. Sama osebe nestačí na to, aby jednoznačne identifikovala každého používateľa. Zahrajte si však do denníka svojej činnosti váš poskytovateľ internetových služieb a budete prekvapení, čo je možné.

  Je potrebné venovať pozornosť aj druhom osobných údajov, ktoré poskytovateľ uchováva. Potrebujú iba e-mail alebo sú potrebné vaše úplné fyzické adresy a telefónne čísla? Čím menej vedia, tým lepšie.

  Ako si vybrať VPN na základe vašich osobných potrieb online

  Kritická môže byť aj krajina, z ktorej spoločnosť VPN sídli. Môže to ovplyvniť tak zásady uchovávania údajov, ako aj to, čo poskytovateľ musí zverejniť, keď o to bude požiadaný. Ak je to možné, vyberte si krajinu, kde takéto zákony neexistujú, napríklad Panamu alebo Rumunsko.

  Kde teda nájdete všetky tieto informácie? Skontrolujte stránky Zásady ochrany osobných údajov alebo Podmienky poskytovania služby. Ako strašidelné to môže znieť, informácie, ktoré sú tu zvyčajne ľahko čitateľné a prehľadateľné.

  Môžete sa tiež pozrieť na môj najlepší článok bez protokolu VPN. Všetci poskytovatelia, o ktorých hovorím, sú vynikajúcimi možnosťami ochrany osobných údajov.

 4. Technické vlastnosti

  Mnoho ľudí sa o to nestará, ale niektorí majú preferovaný protokol VPN, ktorý chcú používať (OpenVPN, PPTP, L2TP atď.). Že? Ak áno, ponúka to poskytovateľ, ktorý zvažujete?

  Ak vám to nie je jedno, odporúčam vám aspoň skontrolovať, či je k dispozícii OpenVPN. Považuje sa za najbezpečnejší a za všetkých rovnakých podmienok najlepší protokol VPN v okolí. Pokiaľ nemáte dôvod urobiť niečo iné, použite ho na akúkoľvek inú možnosť.

  To isté platí pre šifrovanie. Ak máte pocit, že potrebujete šifru AES-256, handshake RSA-4096 a autentizáciu hash SHA-512, uistite sa, že je podporovaná. Pre väčšinu ľudí to však nebude relevantné.

  Okrem protokolov existuje niekoľko ďalších funkcií, o ktoré sa môžete (alebo nemusíte starať). Ak je pre vás súkromie mimoriadne dôležité, môže byť potrebné zvážiť aj dvojnásobnú funkčnosť siete VPN (niekedy sa označuje aj ako multhop VPN).

  VPN nie sú neomylné. Ste v poriadku, keď vaše pripojenie na internet šťastne bzučí, keď VPN náhle klesne a potenciálne vystavujete čokoľvek, čo práve robíte? Ak nie, možno budete chcieť poskytovateľa, ktorý ponúka aj prepínač zabíjania na internete, dodávaný so svojím klientom.

 5. Funkcie klienta

  Nie všetky služby VPN sú k dispozícii na každom zariadení alebo operačnom systéme. A tie, ktoré nemusia nevyhnutne ponúkať rovnaké vlastnosti na každej platforme. Verzia softvéru VPN pre Android môže byť stiahnutá verzia klienta Windows. To isté platí pre implementáciu AppleTV alebo routeru.

  Bez ohľadu na platformy, na ktorých chcete používať sieť VPN, dvakrát skontrolujte, či sú na nej dostupné funkcie, na ktorých vám záleží.

 6. obmedzenia

  Niektorí poskytovatelia VPN ukladajú obmedzenia na ich služby. Maximálny počet súčasných spojení je veľmi častý. Poznačte si, koľko spojení budete potrebovať. Niektoré služby povoľujú len dva, aj keď toto číslo sa zvyčajne pohybuje okolo piatich. Momentálne nesporným majstrom súbežného pripojenia je Surfshark bez obmedzenia.

  Pri výbere poskytovateľa venujte pozornosť počtu súbežných pripojení

  Ak máte v úmysle používať služby zdieľania súborov, peer-to-peer alebo BitTorrent, vyberte VPN, ktorá im umožňuje. Aj keď sa BitTorrent často používa z úplne zákonných a legitímnych dôvodov, niektorí poskytovatelia VPN sa rozhodnú zakazovať jeho použitie. Robia to preto, aby sa chránili pred každým, kto používa BitTorrent na spornejšie účely.

  V súčasnosti sú poskytovatelia VPN len veľmi obmedzení. Vždy je však najlepšie dvakrát skontrolovať a vyhnúť sa sklamaniu neskôr. Medzi ďalšie obmedzenia, na ktoré môžete naraziť, môžu patriť obmedzenia týkajúce sa množstva nahrávaných alebo sťahovaných súborov alebo zníženej rýchlosti pripojenia v určitých denných časoch.

 7. cena

  Náklady na služby VPN sa môžu výrazne líšiť. Váš rozpočet môže hneď na začiatku vylúčiť niektoré možnosti.

  Zaviazanie sa na šesť alebo dvanásťmesačné obdobie namiesto toho, aby šlo o mesiac, výrazne zníži cenu, niekedy až o 70%. Ak máte pocit, že poskytovateľ je pre vás vhodný, dlhodobý plán vám môže ušetriť veľa peňazí.

  Ak ste na druhej strane, stále ste pri plote, buď choďte mesačne, alebo si overte pravidlá vrátenia platby skôr, ako sa rozhodnete pre dlhšiu dobu. S niekoľkými výnimkami sa zvyčajne pozriete na 7 až 30 dní, aby ste svoje peniaze vrátili naplno. Mnoho poskytovateľov VPN ponúka aj bezplatnú skúšobnú verziu.

 8. Možnosti platby

  Možno budete mať prednosť pred určitými spôsobmi platby pred ostatnými. Ak je súkromie veľkým problémom, pravdepodobne budete chcieť platiť bitcoinmi. Alebo sa nemusíte cítiť pohodlne, keď dáte inej spoločnosti svoje číslo kreditnej karty a namiesto toho sa rozhodnete použiť službu PayPal.

  Nech už máte akékoľvek predvoľby platby, dvakrát ich skontrolujte, či ich poskytovateľ VPN akceptuje, a až potom ich strávite ďalším prehľadom.

 9. Zákaznícka podpora

  V menšej alebo väčšej miere by na všetkých mala byť dobrá zákaznícka podpora. Aj keď ste technicky dôvtipní a nemusíte potrebovať technickú podporu, niečo ako problém s fakturáciou sa môže objaviť kedykoľvek.

  24/7 zákaznícky servis je to, na čo sa vždy zameriavam, a čím interaktívnejší je spôsob získania podpory, tým lepšie. Napríklad veľmi uprednostňujem živý chat prostredníctvom e-mailu alebo systému predaja lístkov. Zvyčajne sa dá problém vyriešiť v minútach v porovnaní s hodinami alebo dokonca dňami (najmä v prípade, že sa jedná o problém tam a späť).

  Aktívne účty sociálnych médií sú tiež vždy pozitívne a môžu byť dobrým spôsobom, ako získať podporu pre všeobecnejšie problémy.

záver

A tu to máte. Pri výbere služby VPN, ktorá si zaslúži vašu investíciu, je potrebné zvážiť deväť vecí.

Nezabudnite, že sa môžete vždy pozrieť na moje najlepšie odporúčania VPN. Ak tak urobíte, ušetrí vám čas tým, že začnete s kratším úvodným zoznamom poskytovateľov, aby ste ich mohli preskúmať a veľmi rýchlo vám poskytli relevantné informácie o nich..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map