Zadarmo VPN vs Platené VPN

Niekedy je ťažké hádať sa zadarmo. Mnohí z nás by radi jazdili na úplne novom aute. Ak však potrebujete vozidlo a váš strýko vám ponúka bezplatne svoj Escort z roku 1994, povedali by ste, že nie? Beží a dostanete sa z bodu A do bodu B. To môže byť dosť dobré.


Túto analógiu možno rozšíriť aj na VPN. Existuje veľa vynikajúcich platených služieb, z ktorých si môžete vybrať. Existuje však aj veľa poskytovateľov zadarmo. Nikto nebude tvrdiť, že bezplatné VPN sú perfektné, ale rovnako ako ten 25-ročný Ford by mohli byť dosť dobrí na to, aby svoju prácu dokončili.?

Možno.

Okrem zrejmej ceny existuje niekoľko významných rozdielov medzi bezplatnou VPN a platenou VPN. A v závislosti od toho, čo dúfate, môžete investovať do týchto investícií oveľa lepšie. Alebo by si mohol byť v poriadku.

Bezplatná alebo platená sieť VPN, prevádzka jedného zariadenia je drahá

Perfektná sieť VPN by mala robiť všetko. Mali by sme byť v bezpečí online a anonymní online, umožniť nám navštíviť webové stránky alebo streamovať video z ktorejkoľvek krajiny na svete a robiť všetko tak, aby zodpovedalo nášmu pravidelnému internetovému pripojeniu..

Aké by to bolo, keby sme to všetko mohli získať pre nič za nič?

Bohužiaľ, to sa jednoducho nestane. Prevádzka služby VPN stojí veľa peňazí. Potrebujú len udržiavať globálnu sieť serverov, vyvíjať a udržiavať svoj klientsky softvér na tucte rôznych platforiem a v prípade potreby poskytovať podporu..

Je jasné, ako získava financovanie platená sieť VPN. Čo sa však stane v prípade, keď poskytovateľ neúčtuje poplatky za desetník?

Existujú dva spôsoby, ako sa voľné VPN privedú na koniec.

Prevádzka VPN vyžaduje veľký rozpočet

Bezplatné siete VPN často šetria funkcie. Prevádzkujú menej serverov, používajú starší hardvér, nemajú o čom hovoriť. A to môže byť v poriadku. Pokiaľ to dokážu, je to jedno, koho to zaujíma, správne?

Až na to, že stále potrebujú priniesť aspoň nejaké finančné prostriedky, ak nie za nič iné, na zaplatenie svojich účtov za elektrinu. Sieť VPN zadarmo zarába peniaze, ale robí to oveľa nepriamejším spôsobom ako platení poskytovatelia.

V podstate sa stanete menou. A tu musíte byť opatrní pri výbere poskytovateľov.

Aby sme vám to vysvetlili, prečítajte si najbežnejšie funkcie VPN a porovnajte, ako platené a bezplatné služby riešia veci inak.

Zadarmo VPN vs platené VPN funkcie porovnanie funkcií

Slobodné a platené VPN majú odlišný prístup k tomu, ako implementujú väčšinu funkcií. A bohužiaľ, vo väčšine prípadov dostanete veľa za to, za čo platíte.

zabezpečenia

Ak ste rovnako ako ja, do istej miery si uvedomujete bezpečnosť a spoliehate sa na VPN, ktorá chráni vaše údaje, na úrovni VPN a spôsobe šifrovania, ktoré sa na pripojenie VPN skutočne uplatňuje, záleží určite. V takom prípade to bezplatní poskytovatelia jednoducho neprerušia.

Vo väčšine prípadov bezplatné VPN využívajú protokol PPTP na šifrovanie údajov bez možnosti zvoliť si iný protokol. Niektorí dokonca nespomínajú, čo vôbec používajú (v takom prípade je to takmer určite PPTP)..

Problém je, že PPTP je zastaraný. Považuje sa za neistú a od roku 1999.

PPTP zabezpečí vaše údaje v bezpečí pred náhodným pozorovaním. Ak všetko, čo robíte, streamuje geoblokované videá, mali by ste byť v poriadku. V najmenšom vás však nebude chrániť pred nikým, kto vie, čo robia (a ak sa niekto snaží skontrolovať vaše údaje, môžete sa staviť, že vedia, čo robia)..

Na druhej strane vám platené VPN poskytujú viac možností a tie, ktoré sú skutočne bezpečné.

Takmer každý platený poskytovateľ, ktorý stojí za svoju soľ, použije protokol OpenVPN, protokol s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý používa protokol SSL. Je to rovnaký typ šifrovania, aký používajú zabezpečené webové stránky https, napríklad vaša banka. L2TP s IPSec je ďalšou možnosťou protokolu, na ktorú sa často stretávate.

Služby platenia VPN tiež používajú 256-bitové šifrovacie kľúče. Poskytovatelia zadarmo majú tendenciu zvoliť si menej bezpečnú 128-bitovú možnosť z jednoduchého dôvodu, že je to výpočtovo lacnejšie, a preto lacnejšie implementovať..

Kombinácia OpenVPN a 256-bitových šifrovacích kľúčov je prakticky nepriestrelná, pre kohokoľvek nie je možné zachytiť a dešifrovať. Platená sieť VPN je bezpečná sieť VPN a ak je to to, čo hľadáte, je to spôsob, ako ísť.

Súkromie a anonymita online

Aj keď nemáte obavy o bezpečnosť vašich údajov a všetko, čo vás zaujíma, ostáva v anonymite, niečo, čo by vám bezplatná sieť VPN mala teoreticky poskytnúť, musíte byť stále opatrní..

Pri výbere bezplatnej služby si vždy (a myslím vždy) prečítajte drobnú tlač.

Bezplatné siete VPN sú niekedy podporované reklamami. Inokedy sú dotované predajom vašich údajov a zvykov online. Aj keď váš poskytovateľ internetových služieb (ISP) už nemusí byť schopný priamo sledovať, čo robíte, niekto iný je vždy.

Hovorím „sledujte priamo“, pretože úprimne, ak chcel, váš poskytovateľ internetových služieb môže stále rýchlo získať požadované informácie. Vidia IP adresu VPN servera, ku ktorému sa pripájate a z ktorého môžu zistiť, ktorú službu používate. A keďže sa vaše údaje predávajú, nikomu sa naozaj neskryjete.

Bezplatná sieť VPN, ktorá predáva údaje poskytovateľom internetových služieb

Ako by ste mohli očakávať, platená sieť VPN má lepšiu šancu chrániť vaše súkromie a anonymitu. Platené servery VPN nikdy nepredávajú informácie o vašich aktivitách tretím stranám a často sa vyhýbajú zhromažďovaniu užívateľských údajov (ale nie vždy).

Mnoho platených poskytovateľov si uchováva nejakú formu denníka pripojenia, ktorý je možné vysledovať späť k vám. A v závislosti od jurisdikcie, z ktorej vychádzajú, môžu tieto informácie poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní (alebo iným orgánom), ak sú na to nariadené..

Aj keď nie je dokonalá, akákoľvek platená sieť VPN vždy urobí lepšiu prácu, ako je bezplatná práca na zabezpečení vášho súkromia online. Ak však sledujete úplnú anonymitu, je nevyhnutná služba so zásadami neprihlásenia.

Výber servera

Sieť VPN okrem zabezpečenia a ochrany osobných údajov tiež umožňuje maskovať vašu skutočnú polohu odoslaním prenosu cez server v inej časti sveta. To vám umožní prístup k službám s obmedzeným geografickým umiestnením (ako Netflix alebo BBC iPlayer) a vyhnúť sa iným typom filtrovania podľa polohy (napríklad internetová cenzúra).

Mnoho bezplatných služieb VPN je navrhnutých s ohľadom na toto konkrétne použitie. Budú mať veľa globálnych umiestnení serverov, ku ktorým sa môžete pripojiť, aj keď táto voľba môže byť trochu obmedzená z dôvodu nákladov spojených so spustením každého serverového klastra..

Všetky platené VPN nemusia byť prekonané a ponúkajú tiež dobrý výber umiestnení serverov po celom svete. Ale pretože tieto spoločnosti sú zvyčajne lepšie financované, celkový počet miest má tendenciu byť väčší.

Mapa umiestnení plateného servera VPN

Platení poskytovatelia majú tiež zásadný záujem na udržiavaní vysokej úrovne služieb s cieľom zabrániť zákazníkom prejsť ku konkurencii. Je teda pravdepodobnejšie, že rozšíria svoje siete.

Ak sa chcete obísť geografickým blokovaním alebo cenzúrou, prečo chcete používať sieť VPN, bezplatná služba by mala fungovať dobre za predpokladu, že majú k dispozícii servery v krajine, ku ktorej sa chcete pripojiť. Aj keď existujú dve upozornenia.

V závislosti od toho, čo robíte, sa výkon servera (alebo jeho nedostatok) môže stať problémom. Budete mať prehľadné webové stránky, ale ak napríklad chcete streamovať videá, môžete sa vydať na drsnú jazdu s poskytovateľom služieb zadarmo.

Mnohé streamingové služby sa tiež snažia zabrániť divákom používať VPN tým, že blokujú IP adresy jednotlivých serverov. Napríklad, BBC blokuje VPN s nemilosrdnou účinnosťou.

Ak sú platení poskytovatelia blokovaní, s väčšou pravdepodobnosťou s tým niečo urobia. Majú zdroje a predplatitelia môžu opäť vyskočiť z lode, ak sa nebudú konať.

Keď sa zistí a zobrazí zoznam zakázaných sietí VPN, môže to trvať mesiace, kým sa vrátia (ak vôbec).

Rýchlosti pripojenia

Ďalším dôležitým rozdielom medzi bezplatnou a platenou službou VPN je rýchlosť.

Nikto nechce utrácať peniaze, ak to nemusí robiť, a preto sa servery VPN často používajú veľmi často. Pretože nemusia spúšťať najlepší hardvér, ktorý by mohol začať, pri jeho používaní môže dôjsť k rôznym problémom s výkonom a pripojením..

Na druhej strane, ak používate bezplatnú sieť VPN, za režijné náklady na šifrovanie sa zvyčajne nestretnete s ďalšími pokutami za rýchlosť. Ako už bolo uvedené, poskytovatelia bezplatných služieb majú tendenciu využívať protokol PPTP. Aj keď to nie je úplne bezpečné, je to najrýchlejší zo všetkých protokolov.

Naopak, platené VPN majú tendenciu mať robustné back-endy serverov, ktoré sa prispôsobujú aktuálnemu dopytu.

Prístup k plateným službám VPN majú iba účastníci. Správcovia môžu preto navrhovať svoje systémy pre známy počet používateľov a využívať sofistikované algoritmy na vyrovnávanie záťaže, aby sa predišlo problémom s výkonom..

Nemalo by byť veľkým prekvapením, že najrýchlejšie VPN sú zvyčajne platené VPN. Ak si len chcete trochu prehliadať, poskytovateľ služieb by mal urobiť všetko v poriadku. Ale pre akékoľvek činnosti s väčšou šírkou pásma, ako je streamovanie alebo ťažké sťahovanie, nemôžete poraziť rýchlosť platenej služby..

stanovenie ceny

Ak je pri výbere služby VPN hlavným záujmom cena, výber je jasný. Koniec koncov, nemôžete byť lacnejší ako bezplatný.

Platená služba VPN bude stáť kdekoľvek od 2 do 12 dolárov za mesiac, v závislosti od poskytovateľa a dĺžky vášho predplatného.

Je však dôležité pamätať na to, že bezplatné siete VPN dotujú svoje služby prostredníctvom reklamy, získavania údajov alebo oboch. Za službu teda stále platíte, len nie zo svojho bankového účtu.

podpora

Bez ohľadu na to, ako sme technicky zdatní, všetci sa stretávame s problémami, ktoré nás občas pútajú. Ak narazíte na problémy s poskytovateľom služieb VPN, neočakávajte veľkú pomoc.

Zadarmo model nezanecháva príliš veľa priestoru na režijné náklady, takže technická podpora nie je ničím iným než dodatočným nápadom. Často kladené otázky alebo vedomostná základňa sú často jedinými vecami, s ktorými budete musieť pracovať.

S platenou službou VPN môžete očakávať trochu viac pomoci. Nie každý poskytovateľ je dokonalý a niektorí robia úžasne hroznú prácu. Vo všeobecnosti však bude mať najvyššia vrstva VPN podporu 24 hodín denne, 7 dní v týždni prostredníctvom živého chatu a e-mailu. Niektorí dokonca ponúkajú telefonickú podporu typu one-on-one.

Platení poskytovatelia pôjdu oveľa ďalej, aby vás uspokojili a mali zdroje, aby ste sa uistili, že ste.

Kedy je dobré používať bezplatnú sieť VPN

Bezpečná a seriózna bezplatná služba VPN môže v určitých situáciách fungovať veľmi dobre, aj keď sú silne prekonané. Aj keď hovoríme väčšinou o ľahkom a príležitostnom použití.

Napríklad, ak ste na verejnej sieti Wi-Fi a chcete trochu dodatočnej ochrany, ak je to nedokonalé, poskytovateľ bezplatných služieb je oveľa lepšou voľbou ako vôbec žiadna sieť VPN. Alebo, ak ste v zahraničí a hľadáte prístup k základnej geo blokovanej službe alebo webu vo vašej domovskej krajine, môže tiež pracovať zadarmo.

Ktorú bezplatnú sieť VPN by ste si mali zvoliť?

Určite sa vyhnite akejkoľvek službe, ktorá tvrdí, že vám poskytuje neobmedzené všetko. To je príliš dobré na to, aby to bola pravda. Tieto typy sietí VPN sú zvyčajne najtiennejšie a najrizikovejšie.

Nebezpečný poskytovateľ VPN zadarmo

Namiesto toho akceptujte, že bezplatnosť prichádza s obmedzeniami. Vyhľadajte poskytovateľa, ktorý prichádza so zrejmým zdrojom financovania, napríklad platenú sieť VPN, ktorá ponúka bezplatnú úroveň predplatného. Dobrým výberom sú TunnelBear, Windscribe alebo Hide.me.

Áno, budete mať mesačné limity šírky pásma, prípadne obmedzené rýchlosti a možno menší výber serverov, na ktoré sa chcete pripojiť, ako platia odberatelia. Ale pre ľahké použitie budú tieto bezplatné možnosti fungovať veľmi dobre.

Dôležité je, že títo poskytovatelia berú vaše súkromie a bezpečnosť veľmi vážne. V hre je ich povesť.

Ak sa slovo dozviete, že predávajú používateľské údaje alebo sa zúčastňujú na iných temných praktikách, môžete sa staviť, že by to utrpelo ich predplatné. A myslím, že to nie je niečo, čo chcú.

Ďalším prístupom je využitie bezplatných skúšobných verzií alebo záruk vrátenia peňazí od plateného poskytovateľa.

Nie každý má bezplatnú skúšobnú verziu. Každý dobrý poskytovateľ VPN vám však dá aspoň pár týždňov na vyskúšanie svojich služieb. Najlepšie záruky vrátenia peňazí môžu v skutočnosti trvať až 45 dní.

Ak potrebujete VPN iba na krátky čas, môže to byť veľmi realizovateľná možnosť, ako sa vyhnúť plateniu za jednu.

Prečo používať platenú sieť VPN

Bez ohľadu na to, ako ju rozdelíte, bezplatná sieť VPN bude mať nevýhody. V najhoršom prípade ohrozia vašu bezpečnosť, súkromie a poskytnú vám veľmi skúsený užívateľský zážitok. V najlepšom prípade sa musíte vyrovnať obmedzeniam používania, napríklad obmedzenej šírke pásma.

Berúc do úvahy, že to nie je obrovský finančný krok od bezplatnej platby k jednému z najlepších VPN na trhu, ktoré nestoja oveľa viac ako dva až tri doláre mesačne, poskytuje vám platená VPN toľko viac za relatívne málo? Urobme matematiku.

 1. Špičková bezpečnosť

  Nič by nevyradilo z činnosti platenú službu VPN rýchlejšie ako masívne narušenie bezpečnosti a platení poskytovatelia investujú značné prostriedky, aby zabránili takýmto incidentom..

  Ponúkajú neprekonateľné protokoly, ako je OpenVPN, a implementujú nemožné rozlúsknúť 256-bitové šifrovanie.

  A väčšina prichádza s funkciami, ako sú prepínače zabíjania a ochrana pred únikom, ktoré zabezpečujú, aby ste sa náhodou nikdy nevystavili sebe ani svoje údaje.

 2. Kompletná anonymita online

  Žiadna platená sieť VPN nebude nikdy sledovať vaše aktivity, aj keď niektoré z nich môžu uchovávať určité štatistiky na účely riešenia problémov. Keď však používate poskytovateľa, ktorý dodržiava prísne zásady neprihlásenia (a stále viac špičkových sietí VPN), je to, akoby ste na internete vôbec neexistovali..

  Vaše dáta opustia vaše zariadenie a zmiznú do prázdna.

  Niektoré platené služby tiež implementujú funkcie ako dvojitá sieť VPN, aby zvýšili vaše súkromie online na ešte vyššiu úroveň.

 3. Žiadne obmedzenia rýchlosti alebo šírky pásma

  Vo svete platených sietí VPN jednoducho neexistujú obmedzenia šírky pásma alebo obmedzenia rýchlosti. Môžete sťahovať toľko dát, koľko chcete, tak rýchlo, ako vaše pripojenie zvládne. Toto je, samozrejme, kľúč pre činnosti, ako je streamovanie videa, hranie hier alebo P2P.

  V skutočnosti to najlepšie z najlepších serverov, ktoré sú dokonca spustené, optimalizované presne na tieto účely, aby ste mali vždy ten najlepší možný zážitok.

 4. Stovky serverových umiestnení

  Keď platíte za sieť VPN, získate prístup k celej svojej serverovej sieti. V niektorých prípadoch môže počet miest prekročiť stovku. Napríklad sieť serverov PureVPN v súčasnosti zahŕňa 131 krajín a 160 miest.

  Čo to znamená? Neobmedzený celosvetový prístup k webovým stránkam a službám vrátane všetkého, čo je geo-zablokované.

 5. Prístup k streamovacím službám

  Keď už hovoríme o geografickom blokovaní, schopnosť obísť to je to, čo robí najlepšie platené VPN skutočne vynikajúce. Ak by ste chceli získať prístup k USA Netflix alebo BBC iPlayer zo zahraničia, je to spôsob, ako to urobiť.

  Streamovacie služby vedia všetko o VPN a snažia sa ich čo najviac zablokovať. Len dobre platený poskytovateľ má know-how a zdroje na to, aby spoľahlivo zostal o krok vpredu.

 6. Žiadna internetová cenzúra

  Rovnako ako v prípade geografického blokovania, aj prémiová sieť VPN je vašou jedinou nádejou na prekonanie minulých systémov na filtrovanie internetu, ktoré nariadila vláda v krajinách ako Čína, Egypt, Rusko a Turecko..

  Vedľajší krok sofistikovaného firewallu vyžaduje veľa zdrojov a technických znalostí. A platení poskytovatelia majú oboje.

 7. Ďalšie prémiové funkcie

  Okrem toho bude mať každá platená sieť VPN, ktorá stojí za jej soľ, rýchlu, pohotovú a (predovšetkým) informovanú zákaznícku podporu. Môžete očakávať, že ich klientsky softvér bude robustný a užívateľsky príjemný.

  A iba platené VPN vám umožňujú naraz pripojiť viac zariadení pomocou jediného predplatného.

  S platenými sieťami VPN nájdete aj množstvo ďalších funkcií. Od vyhradených adries IP po zabudované blokovanie reklám a ochranu pred škodlivým softvérom, hoci to rozhodne nie je potrebné, sú vítané možnosti.

Pri výbere platenej VPN musíte byť samozrejme opatrní. V okolí je dosť málo ľudí. Keď však vyberiete dobre, berúc do úvahy všetky výhody, ktoré s nimi získate, VPN sa oplatí zaplatiť za pár dolárov za mesiac, ktoré stoja. Šálka ​​kávy je v týchto dňoch viac.

Na koniec

Všetko zadarmo bude vždy lákavé a siete VPN sa nelíšia. Bohužiaľ, oveľa častejšie ako ne, zatiaľ čo za poskytovateľa bezplatného v tradičnom slova zmysle neplatíte, budete mať svoje súkromie, bezpečnosť alebo užívateľskú skúsenosť. A niekedy všetky vyššie uvedené.

Vo väzbe alebo v niektorých veľmi špecifických prípadoch funguje bezplatné VPN. Stačí si vybrať poskytovateľa, ktorého používate rozumne.

Ale aj tak, prečo nielen využiť bezplatnú skúšobnú verziu alebo záruku vrátenia peňazí za dobre platenú službu?

Pre mňa má diskusia o bezplatných VPN verzus platené VPN jednoznačného víťaza. A vzhľadom na to, že vždy nájdete toho najlepšieho poskytovateľa služieb, bez ohľadu na ročné obdobie, vyplatenie je skutočne múdra investícia..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map