Zdieľané a účelové adresy IP VPN

Keď sa pozriete na rôznych poskytovateľov VPN, často uvidíte uvedené pojmy zdieľaná IP a vyhradená IP. V závislosti od toho, v čo dúfate, že použijete VPN, je potrebný prístup k jednej alebo druhej (alebo k obom).


Ako presne viete, aký typ VPN IP potrebujete? To je ľahké. Pochopením rozdielu medzi nimi. Keď to urobíte, výber bude jasný.

Čo je to VPN IP

Predtým, ako sa pozrieme na to, ako sa líšia zdieľaná a vyhradená IP VPN, je potrebné trochu ustúpiť a pochopiť, čo je IP virtuálnej súkromnej siete v prvom rade..

Kedykoľvek budete mať prístup na internet, vášmu zariadeniu bude pridelená adresa IP. Myslite na to ako na počítačový svet ekvivalentný vašej domácej poštovej adrese.

Vďaka protokolu IP pri odosielaní údajov z vášho zariadenia, webu alebo inej online služby, ktorú používate, viete, odkiaľ tieto údaje pochádzajú. Podobne, ak vám niekto musí poslať akékoľvek informácie, vie, kam musí ísť.

Doma vaše zariadenie zvyčajne získa svoju IP adresu od vášho poskytovateľa internetových služieb (ISP). Keď však pristupujete na internet prostredníctvom siete VPN, všetko funguje trochu inak.

VPN skryje IP pridelenú poskytovateľom internetových služieb a nahradí ju jednou z jeho vlastných. Táto adresa VPN VPN sa stane vašou adresou smerujúcou von. Od tejto chvíle bude VPN server fungovať ako človek v strede a automaticky bude prenášať všetky údaje, ktoré sú pre vás určené, do vašej domácej IP adresy..

Vráťte sa k analógii domácej poštovej adresy, akoby ste použili službu preposielania pošty.

Presná adresa IP, ktorú VPN priraďuje vášmu zariadeniu, závisí od niekoľkých vecí. Umiestnenie a inštancia servera VPN, ku ktorému sa pripájate, sú jedna. A to, či poskytovateľ VPN používa zdieľané alebo vyhradené adresy IP, je iné.

Čo je zdieľaná adresa IP IP VPN

Zdieľaná (alebo dynamická) adresa IP je zďaleka najbežnejším typom adresy IP používanou sieťami VPN. Takto to funguje.

Začína sa tým, že každý server VPN má skupinu adries IP, ktorých veľkosť sa môže pohybovať od jednej do desiatok alebo dokonca stoviek adries. Presné číslo závisí od poskytovateľa VPN (a líši sa medzi nimi).

Keď sa používatelia VPN, ako ste vy alebo ja, pripájajú k zdieľanému serveru IP, priradí nášmu zariadeniu jednu z adries IP z oblasti. Nakoniec, keď sa stále viac a viac z nás pripája na ten istý server, fond beží sucho.

Ak sa tak stane, namiesto toho, aby sa niekto vzdialil, začnú sa adresy znova používať a viacerí ľudia nakoniec zdieľajú tú istú IP adresu VPN (odtiaľ názov „zdieľaná IP“). To všetko sa deje transparentne v zákulisí.

Koľko z nás sa ukončí na jednej adrese IP, závisí od toho, ako sa poskytovateľ VPN rozhodne nakonfigurovať svoje servery. Ale mohlo by to byť niekoľko desiatok alebo viac.

Schéma fungovania zdieľanej IP VPN

Mať viacerých používateľov na tej istej adrese má niekoľko výhod. Ale ako vo všetkom, existuje aj niekoľko nevýhod.

výhody

 • Vynikajúce súkromie a anonymita
 • Lepší výber umiestnenia servera
 • Nižšie náklady na predplatné

Najväčšou výhodou dynamickej IP adresy VPN je zďaleka súkromie a anonymita.

Keď je jedna IP zdieľaná mnohými jednotlivcami, je pre každého na cieľovom konci (web, iný P2P klient atď.) Veľmi ťažké zistiť, kto robí to, čo robí.

Samotný poskytovateľ VPN môže niekedy stále spojiť to, čo robíte. Koniec koncov, pozná vašu skutočnú IP na účely prenosu údajov.

Ale do zvyšku internetu, veľa šťastia. Pokiaľ nie je možné krížovým odkazom na niekoľko údajov, vrátane protokolov, ktoré poskytovateľ uchováva, je táto úloha takmer nemožná. To je mimochodom dôvod, prečo pre skutočnú anonymitu potrebujete VPN bez protokolov.

Nižšia cena je ďalšou výhodou zdieľaných IP. Ak jednu adresu môžu opakovane použiť viacerí používatelia, spravuje spoločnosť VPN jednoduchšie a lacnejšie veci. S každým sa zaobchádza rovnako a neexistujú žiadne výnimky. Vyžaduje sa tiež menej hardvéru.

Obe tieto veci znamenajú nižšie prevádzkové náklady pre VPN. Je to konkurenčný trh, takže tieto úspory sa potom prenášajú na vás vo forme lacnejších predplatných.

Dynamická IP VPN tiež zvyčajne znamená, že budete mať viac miest na pripojenie. Nakoniec, zdieľané adresy IP sú to, čo väčšina používateľov požaduje. Preto má zmysel iba to, že VPN investujú peniaze.

Nie je neobvyklé, že jediný poskytovateľ ponúka tisíce dynamických IP serverov v 50 (a niekedy aj 150) krajinách sveta. Ak napríklad chcete pristupovať k obsahu, ktorý je blokovaný malou európskou krajinou, napríklad spoločnou IP je cesta.

nevýhody

 • Zdieľanie zdrojov s ostatnými používateľmi
 • Trest za zlé správanie ostatných ľudí

Všetko má nevýhodu, vrátane zdieľaných IP adries VPN. Najviditeľnejším problémom je výkon.

Keď zdieľate IP s mnohými ďalšími používateľmi, zdieľate aj iné prostriedky servera. Tieto zdroje zahŕňajú šírku pásma siete, pamäť a CPU.

Celkový výkon servera môže ovplyvniť dokonca iba jedna osoba, ktorá sťahuje obrovské množstvo údajov. Inými slovami, každý na rovnakej zdieľanej IP platí cenu za akcie iných ľudí.

Na vyriešenie tohto problému služby VPN často prevádzkujú viac serverov na jednom mieste. Keď je jeden server príliš zaneprázdnený, noví používatelia sa pripájajú k serveru, ktorý nie je. Nazýva sa to vyvažovanie záťaže.

Ďalšou nevýhodou dynamických IP VPN je skutočnosť, že akcie ostatných ľudí, ktoré s vami zdieľajú adresu, môžu ovplyvniť vaše skúsenosti s internetom.

Ak napríklad Google používa príliš veľa používateľov súčasne, spoločnosť Google si môže myslieť, že je spam. Najpravdepodobnejším dôsledkom je, že skôr ako spoločnosť Google umožní pokračovať, budete musieť vyplniť dotaz na reCAPTCHA (ako je uvedený nižšie). To môže byť nepríjemné.

Google reCAPTCHA spôsobený dynamickou IP VPN

Webové stránky môžu tiež zakázať IP adresu pre zlé správanie. Ak niekto zo zdieľanej adresy IP VPN v minulosti spamoval web, na túto adresu sa teraz môže zamietnuť prístup.

V takom prípade sa budete musieť znova pripojiť k sieti VPN a získať inú adresu IP. Kurzy dostanete jeden. Aj keď sa tento typ čiernej listiny vyskytuje veľmi zriedka (stretol som sa s ňou len niekoľkokrát), pri používaní zdieľanej adresy IP je však potrebné si toho uvedomiť.

Nakoniec osobne uvažujem o tom, že raz za modrý mesiac vyplním dotaz na reCAPTCHA alebo sa znova pripojím k sieti VPN, čo je prinajmenšom malá nepríjemnosť pre oveľa lepšiu anonymitu na internete..

Najlepšie využitie pre zdieľanú IP adresu VPN

Vzhľadom na výhody a nevýhody dynamickej adresy IP VPN je pre ňu najlepšie použiť toto:

 • Súkromné ​​a anonymné prehliadanie webu
 • Anonymné súbory typu peer-to-peer a torrent
 • Odblokovanie geograficky obmedzeného obsahu

Poskytovatelia VPN, ktorí používajú zdieľanú IP adresu

Ak potrebujete zdieľanú adresu IP, dobrá správa je takmer o každom poskytovateľovi, ktorý ju ponúka. Je pravda, že niektorí to robia lepšie ako ostatní. Tu je zoznam sietí VPN, ktoré považujem podľa môjho skromného názoru za jednu z najlepších možností.

Čo je vyhradená adresa IP VPN

Statické adresy IP VPN (ako sa niekedy nazývajú aj vyhradené adresy IP) sú omnoho zriedkavejšie ako ich dynamickí bratia. Ponúka ich len niekoľko služieb zákazníkom VPN.

Jednoducho povedané, vyhradená adresa IP je vaša súkromná adresa IP, ku ktorej nemá prístup nikto iný.

Keď si kúpite statickú IP od poskytovateľa VPN, priradí ju k jednému a iba jednému zo svojich serverov v geografickom umiestnení podľa vášho výberu. Potom IP prepoja s vaším účtom a uistia sa, že sa k nemu môžete pripojiť iba vy.

Schéma fungovania vyhradenej IP VPN

Je to ako mať druhú domácu adresu IP, s výnimkou toho, že umiestnenie môže byť vzdialené tisíce kilometrov, možno v celej inej krajine.

výhody

 • Rovnaká adresa IP pri každom pripojení
 • Menej pravdepodobné, že bude na čiernej listine prostredníctvom streamovania a herných služieb
 • Žiadny trest za zlé správanie ostatných ľudí
 • Menšie zdieľanie zdrojov s ostatnými
 • Môže byť rýchlejší

Výhodou vyhradenej adresy IP je jednoducho to, že sa nemení. Zakaždým, keď sa pripojíte k sieti VPN, bude vám pridelená rovnaká rovnaká adresa IP so zárukou. V mnohých situáciách to môže byť veľmi dobrá vec.

Udržiavanie konzistentnosti adresy IP môže byť napríklad dôležité pri prístupe k online bankovníctvu.

Ak sa do svojho účtu prihlásite zakaždým z inej adresy IP, príznaky sa zvýšia. Banky sú veľmi podozrivé z takéhoto správania (az dobrého dôvodu). Môžete sa dokonca dočasne zablokovať, až kým svoju totožnosť nepotvrdíte (zvyčajne telefonickým hovorom). Statická IP znamená žiadne červené vlajky.

V niektorých prípadoch môžete chcieť povoliť IP adresu ako jedinú, ktorá má povolené používať službu. Zvyčajne sa to robí z bezpečnostných dôvodov. Ak sa vaša adresa IP zmení zakaždým, keď ste na internete, je zrejmé, že zoznam povolených nebude fungovať.

Statické adresy IP sú tiež oveľa menej pravdepodobné, že budú na čiernej listine rôzne streamingové služby alebo herné platformy, ktoré sa zamračili nad využívaním VPN. Myslíš, že sa mi páči Netflix, Hulu, BBC iPlayer alebo Steam.

Keď takáto služba zistí, že desiatky rôznych zariadení pristupujú k svojim serverom súčasne pomocou rovnakej adresy, vedia, že ide o zdieľanú IP adresu VPN. Neexistuje žiadny iný spôsob použitia, ktorý by to mohol vysvetliť. Časom bude táto IP zakázaná.

Pretože iba jedna osoba používa statickú IP (vy), bude zvyčajne lietať pod radarom.

Ďalšou výhodou vyhradenej adresy je, že sa vyhnete efektu „zlého suseda“. Opäť platí, že nikto okrem vás používa IP. Rovnakým spôsobom, ako môže zdieľaná IP adresa, nemôže byť označená za zlé správanie pre činnosti niekoho iného.

Žiadne ďalšie reCAPTCHA spoločnosti Google.

Nakoniec môžu byť statické adresy IP rýchlejšie. Pretože nezdieľate pridelenie šírky pásma vašej adresy IP s inými ľuďmi, vaše pripojenie sa v dôsledku svojich aktivít nezmení..

nevýhody

 • Znížená anonymita
 • Niektoré ďalšie náklady

Významnou nevýhodou vyhradených adries IP VPN je to, že vaše online aktivity sú oveľa menej anonymné.

Pri zdieľanej IP sa schovávate medzi davom. Tucet ďalších ľudí súčasne pristupuje k internetovým zdrojom z celého sveta z rovnakej adresy. Hovorí sa, že kto naozaj niečo robí.

Ak je to však iba vaše zariadenie, ktoré používa IP, sledovanie akejkoľvek aktivity na internete späť k vám sa stáva oveľa jednoduchšou prácou.

Statické adresy IP sú tiež spoplatňované. Vyžadujú si ďalšie nastavenie a údržbu od poskytovateľa VPN. Kým cena je zvyčajne len pár dolárov za mesiac, pre niektorých z nás to môže byť obchod s dohodami.

Najlepšie využitie pre vyhradenú IP adresu VPN

Statické adresy IP VPN fungujú najlepšie v týchto prípadoch:

 • Prístup k finančným službám online alebo iným webom s vysokou úrovňou zabezpečenia
 • Prístup k streamovacím službám (Netflix, Hulu, BBC) alebo herným službám (Steam), ktoré blokujú IP adresy VPN
 • Ak sa vyžaduje zoznam povolených adries IP
 • Bezproblémové prehliadanie webu (t. J. Zabránenie nepríjemnej reCAPTCHA spoločnosti Google)

Čo je vyhradená IP VPN

Vyhradená adresa IP VPN je jednoducho služba VPN, pomocou ktorej môžete získať statickú adresu IP. Zvyčajne bude existovať obmedzený počet umiestnení serverov, na ktoré sa môžu inštalovať vyhradené adresy IP, oveľa menej ako celkový počet umiestnení serverov, ktoré VPN má..

Poskytuje každá VPN statickú IP?

Existuje iba niekoľko spotrebiteľských služieb VPN, ktoré vám umožňujú kúpiť si statickú IP adresu. Najlepšie zo skupiny je PureVPN a NordVPN.

Náklady na získanie vyhradenej adresy IP so serverom PureVPN sú 1,99 USD mesačne (okrem bežných poplatkov za predplatné). Statické adresy IP ponúkajú v nasledujúcich krajinách:

 • Spojené štáty
 • Spojene kralovstvo
 • Austrália
 • Kanada
 • Nemecko
 • Hong Kong
 • Malta
 • Singapore

Na druhej strane spoločnosť NordVPN účtuje za statickú adresu 70 000 dolárov ročne (opäť, okrem štandardného predplatného), čo vyjde na 5,83 dolárov mesačne. S NordVPN máte možnosť nastaviť svoju IP na jednom z nasledujúcich miest:

 • Spojené štáty americké (Buffalo)
 • Spojené štáty (Dallas)
 • Spojené štáty (Los Angeles)
 • Spojené štáty (Matawan, NJ)
 • Veľká Británia (Londýn)
 • Nemecko (Frankfurt)
 • Holandsko (Amsterdam)

Ktorý typ VPN IP je lepší?

Či je statická IP adresa VPN alebo dynamická lepšia, v konečnom dôsledku závisí od toho, čo sa snažíte urobiť.

Ak sú vaše hlavné ciele bezpochyby súkromie a anonymita, vaša najlepšia voľba je spoločná adresa. Toto sa týka tak prehliadania webu, ako aj P2P prevádzky.

Ak chcete zobraziť obsah blokovaný geograficky v menšej krajine, dynamická adresa IP môže byť tiež jediným spôsobom, ako to urobiť..

Na druhej strane, pre akúkoľvek činnosť, pri ktorej je dôležitá bezpečnosť (napríklad bankovníctvo) alebo pre prístup k obsahu poskytovanému službou, ktorá zvyčajne blokuje siete VPN (siete Netflixes na svete), je jednoznačným víťazom statická adresa IP VPN..

Tiež si uvedomte, že ak nakoniec získate vyhradenú IP adresu s PureVPN alebo NordVPN, automaticky získate prístup aj k zdieľaným. Schopnosťou prepínať medzi nimi ľubovoľne získate to najlepšie z oboch svetov.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map