Chrání VPN proti malwaru? Co je Malware? |


Co je malware a jak tomu můžeme zabránit?

Existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste předešli infekcím malwarem, ale nejlepším místem, kde začít, je pochopit, jaký malware je a jaké typy malware zločinci rádi používají nejvíce.

Co je Malware?

Malware je škodlivý software, který byl nakonfigurován tak, aby infikoval a získal neoprávněný přístup k počítačům, mobilním telefonům, notebookům a dalším zařízením. Počítačoví zločinci obecně používají malware k odcizení osobních a finančních informací od online uživatelů a firem. Pokročilejší typy malwaru lze také použít ke sledování činnosti někoho na zařízení, blokování přístupu k operačnímu systému nebo pevnému disku a poškození samotného zařízení.

Malware vs. viry – jaký je rozdíl?

Mnoho lidí si je nechápe, protože bezpečnostní software se nazývá „antivirový“ nebo „antimalwarový“ software. Takže jsme si mysleli, že bychom to mohli také řešit, protože diskutujeme o malwaru.

Virus je v zásadě typ malwaru, který se může sám replikovat, šířit do jiných systémů a poškozovat operační systémy uživatelů. Na druhé straně se malwarem rozumí jakýkoli typ škodlivého softwaru, který mohou hackeři použít k cílení na uživatele internetu.

Nejčastější typy malwaru

1. Adware

Adware (zkratka pro software podporovaný reklamou) je malware, který infikuje vaše zařízení nebo prohlížeč a vystavuje vás mnoha nechtěným reklamám. Příklady obvykle zahrnují vyskakovací reklamy na ploše nebo v prohlížeči, které se nemůžete zbavit.

Adware není obvykle považován za příliš nebezpečný, jen otravný. Mnoho reklam, se kterými jste spamovali, však může obsahovat škodlivé soubory a odkazy. Interakce s nimi dále infikuje vaše zařízení malwarem.

Obecně platí, že adware používají inzerenti a zločinci pouze jako způsob, jak vydělat rychlé peníze. Adware však lze také spárovat se spywarem, aby bylo možné sledovat vaši aktivitu a ukrást vaše osobní údaje.

2. Spyware

Stejně jako název napovídá, spyware je malware, který na vás špionuje. Napadá zařízení a ukradne citlivé osobní údaje:

 • Sledujte, co na svém zařízení děláte.
 • Sbírání úhozů pomocí keyloggerů.
 • Shromažďování veškerých dostupných finančních a osobních údajů v zařízení.

Počítačoví zločinci někdy mohou použít pokročilé typy spywaru ke změně síťových připojení a provozu a ke změně nastavení zabezpečení různých aplikací, které jste do zařízení nainstalovali..

Spyware je často dodáván s jiným malwarem a lze jej dokonce nalézt v legitimním softwaru.

3. Ransomware

Ransomware je malware, který drží váš počítač nebo osobní a finanční údaje jako rukojmí za výkupné. Malware v zásadě buď zašifruje všechna data na vašem pevném disku, nebo vás zamkne z vašeho operačního systému. V obou situacích vám bude zaslána zpráva, která vás vyzve, abyste zaplatili velké výkupné (několik stovek dolarů nebo více) za opětovné získání přístupu. Obecně bude stanoven časový limit a zpráva bude požadovat, aby všechna data byla smazána, pokud s platbou nebudete postupovat.

Tento typ malwaru je obvykle finančně motivovaný, ale někteří kybernetičtí zločinci ho mohou použít jen k tomu, aby způsobili zmatek a poškodili podniky. Mezi známé příklady ransomwaru patří WannaCry, NotPetya a Locky.

Ransomware se obvykle šíří prostřednictvím škodlivých souborů a odkazů. Někdy mohou být zneužity zranitelnosti operačního systému a sítě k vystavení zařízení ransomwaru.

4. Viry

Viry jsou nebezpečným typem malwaru, protože se mohou samy replikovat a šířit do jiných počítačů. Mohou se připojit k legitimním nebo škodlivým programům a spustit je, když je uživatel spustí.

Kreativnější hackeři mohou k šíření virů použít jiné metody, například zranitelnosti webových stránek a aplikací, soubory doc a soubory skriptů.

Viry mají všechny způsoby použití. Počítačoví zločinci je mohou použít k:

 • Ukradněte personu a finanční informace.
 • Poškození počítače nebo sítě.
 • Vytvořte botnet.
 • Spam vás s reklamami.

5. Červi

Červy jsou velmi častým typem malwaru a často se používají k poškozování sítí spotřebou velké šířky pásma a přetížení serverů. Některé červy lze dokonce naprogramovat tak, aby poškozovaly počítače. V zásadě obsahují to, co se nazývá „užitečné zatížení“ – kód, který směruje červovi, aby po infikování počítače provedl různé akce, například:

 • Krádež osobních a finančních údajů.
 • Nastavení botnetů.
 • Mazání souborů.

Hackeři obvykle dokážou vystavit online uživatele červům zasíláním spamu nebo phishingových e-mailů obsahujících škodlivé přílohy.

Červy jsou podobné virům, jsou však mnohem nebezpečnějším typem malwaru, protože se mohou samy replikovat a šířit, aniž by se musely spoléhat na aktivitu uživatele (například spuštěním spustitelného souboru). Červi obecně využívají zranitelnosti operačního systému (obvykle v případě zastaralých operačních systémů) k šíření do více počítačových sítí. Někdy dokonce mohou unést e-mailový účet oběti a zaslat infikované e-maily do svého seznamu kontaktů.

6. Trojské koně

Trojan je typ malwaru, který se maskuje jako legitimní software a soubory. Kybernetický zločin se pokouší obětovat (obvykle phishingem), aby nainstaloval a spustil trojského koně. Jakmile to bude hotovo, Trojan obvykle poskytne hackerovi vzdálený přístup k vašemu zařízení. Poté budou moci provádět některou z následujících akcí:

 • Shromažďujte a odstraňujte citlivé informace.
 • Nainstalujte do zařízení další malware.
 • Sledujte svou aktivitu pomocí keyloggerů a sdílení obrazovky.
 • Přidejte svůj počítač do botnetu.

7. Boti

Boti nejsou kybernetickými zločinci tak často používáni – většinou proto, že nejsou obvykle škodliví. Boti jsou software naprogramovaný k provádění běžných úkolů (jako je účast na videohrách nebo nabízení na online aukcích). Některé roboty však lze naprogramovat tak, aby fungovaly jako malware.

Hackeři, kteří používají roboty, častěji než oni spoléhají na to, že infikují zařízení a přidají je do botnetu. Jakmile k tomu dojde, bude uvedené zařízení použito k provádění útoků DoS / DDoS.

Kromě toho mohou kybernetičtí zločinci také použít roboty k doručování spamu a reklam, sbírání dat serveru a distribuci malwaru na webových stránkách ke stažení.

8. Rootkity

Rootkit je malware, který je naprogramován tak, aby umožnil vzdálený přístup k vašemu zařízení třetí straně. Počítačoví zločinci rádi používají rootkity, protože je těžké je detekovat. Obvykle používají taktiku phishingu, aby přiměli uživatele k instalaci rootkitu na jejich zařízení.

Jakmile má hacker dálkové ovládání zařízení, obvykle začne krást osobní a finanční informace, aniž by si toho byla oběť vědoma. Mohou také změnit bezpečnostní software nainstalovaný v zařízení, aby ztěžovaly detekci.

Jakmile kybernetický zločinec získá všechna potřebná data, pravděpodobně přidá zařízení do botnetu nebo jej dále infikuje dalším malwarem.

9. Malware pro keylogging

Malware na klíčování slouží jednomu účelu – protokolování úhozů uživatelů na jejich zařízeních a veřejných počítačích. Malware zaznamená všechny stisky kláves do souboru, který hacker načte. S těmito informacemi se mohou pokusit shromáždit cenné informace, jako například:

 • Přihlašovací údaje
 • Čísla bankovních účtů
 • Detaily kreditní karty
 • Čísla sociálního zabezpečení

Malware keyloggingu se obvykle šíří prostřednictvím phishingových e-mailů, ale lze jej také přímo umístit do počítače, pokud k němu má přímý přístup hacker. Mnoho kybernetických zločinců umisťuje keyloggery do veřejných počítačů.

Jak na místě Malware

Není vždy extrémně snadné zjistit, zda byl váš počítač napaden malwarem. Někdy malware nepůsobí bezprostředně po infekci a může na chvíli spát.

Přesto, pokud si všimnete některého z následujících příznaků, pravděpodobně se jedná o nějaký druh infekce malwaru:

 • Zařízení se najednou začne načítat a běžet velmi pomalu – spuštění operačního systému trvá mnohem déle, aplikace běží pomaleji a pohyby myši na obrazovce jsou nestabilní. Malware má často tendenci zpomalit váš operační systém a spotřebovávat CPU / RAM paměť.
 • Na obrazovce se začnou objevovat náhodné zprávy, obvykle říkají, že jste vyhráli cenu a musíte ji uplatnit, nebo jen propagovat pronografii. Pop-up zprávy nelze zavřít, nebo se znovu otevírají, kdykoli je zavřete. To je obvykle jasná známka spywaru nebo adwaru, takže se ujistěte, že nekliknete na žádné zprávy.
 • Nové, stinné panely nástrojů se zobrazují ve všech prohlížečích – panely nástrojů, které jste nikdy nenainstalovali. Může to být pouze jeden, ale – většinou – bude to více panelů nástrojů, které zabere hodně obrazovky prohlížeče. Když je odstraníte, zobrazí se znovu po restartování zařízení nebo prohlížeče.
 • Váš systém havaruje v náhodných intervalech – zejména při procházení webu. Uživatelé Windows dostanou „populární“ BSoD (modrá obrazovka smrti).
 • Váš operační systém již není přístupný. Pokusíte se přihlásit, ale nejste schopni to udělat, a uvidíte zprávu, která vám řekne, abyste poslali určité množství peněz (obvykle několik stovek dolarů) na adresu PayPal nebo kryptoměnnou peněženku, abyste získali přístup znovu..
 • Při prvním spuštění prohlížeče po spuštění zařízení dochází k velkému nárůstu internetového provozu. To může být způsobeno připojením škodlivé aplikace k několika online serverům za účelem nahrávání nebo stahování dat.
 • Domovská stránka vašeho prohlížeče byla změněna na stránku vypadající jako spam a vy si to nepamatujete.
 • Na ploše se začnou objevovat nové, podivné ikony. Jedná se obvykle o PUP (potenciálně nežádoucí programy) a mohou obsahovat malware.
 • Aplikace se automaticky spouští a zavírají, aniž byste udělali cokoli. Kontrola manažera úloh OS odhalí podivně pojmenované aplikace, které spotřebovávají spoustu systémové paměti.
 • Vaše zařízení začne vybírat úložný prostor náhodně. Například váš pevný disk může mít jeden den volného místa 100 GB a další den pouze 30 GB volného místa. To může být způsobeno škodlivými soubory a programy, které udržují instalaci a stahování dalších souborů a programů.
 • Lidé začnou říkat, že od vás dostávají náhodné spamové zprávy na svých účtech v sociálních médiích a e-mailových adresách.

Nezapomeňte, že všechny tyto příznaky nemusí vždy znamenat napadení malwarem. Například, pokud váš počítač najednou začne pracovat mnohem pomaleji, může to být buď proto, že váš pevný disk funguje nebo je plný, nebo protože vaše RAM je příliš nízká na to, aby zvládla všechny aplikace, které jste do zařízení nainstalovali. Současně mohou být technické problémy způsobeny náhodnými haváriemi.

Samozřejmě, pokud již nemůžete přistupovat k počítači a získat zprávu s žádostí o výkupné, není možné popřít, že jde o útok ransomware.

Jak předcházet infekcím malwarem

Nainstalujte spolehlivé antivirové / antimalwarové programy

Jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit malwarovým infekcím, je instalace slušného antivirového / antimalwarového programu do zařízení. Nenechte se zmást názvy. Nezáleží na tom, zda máte antivirový program nebo antimalwarový software – oba jsou stejně schopné chránit počítač před malwarem.

Na výběr je spousta poskytovatelů antivirového / antimalwarového softwaru, ale naše doporučení jsou Malwarebytes a ESET.

Nezapomeňte také mít zapnutou bránu firewall operačního systému. Nikdy neuškodí mít další vrstvu zabezpečení na vrcholu antivirového / antimalwarového programu.

Udržujte svůj systém aktuální

Jak jsme již zmínili, mnoho malwaru používá zranitelnosti operačního systému k infikování zařízení a jejich šíření po nich a po síti. Tyto chyby zabezpečení obvykle existují, protože systém nebyl aktualizován pomocí nejnovějších oprav zabezpečení.

Pokud jste například uživatelem systému Windows a nemáte aktualizaci MS17-010, jste vystaveni zneužití EternalBlue, které kyberkrimini používají k usnadnění útoků škodlivého softwaru WannaCry, NotPetya a Retefe..

A aktualizace se neomezují pouze na váš operační systém. Ujistěte se, že veškerý software v zařízení (zejména antivirový / antimalwarový program) je aktuální.

Spusťte pravidelné skenování

Po instalaci silného antivirového / antimalwarového programu do zařízení byste měli naplánovat denní kontroly zabezpečení, abyste se ujistili, že je vše v pořádku. Může to vypadat jako problém, ale pokud je naplánujete asi hodinu před spaním nebo když víte, že zařízení nepoužíváte, bude to pohodlnější.

Doporučujeme také před otevřením prohledat všechny stahované soubory nebo nainstalované programy – pouze pro bezpečí.

Neovlivňujte e-maily s phishingem

Phishing zahrnuje hackera, který se vás pokouší přimět k provedení akce, která by vás mohla vystavit malwarovým infekcím. Phishing lze použít i jinými způsoby (jako je to, že vás přiměje odhalit citlivé finanční informace), ale v tomto článku se zaměříme pouze na bit malware. Pokud se o tom chcete dozvědět více, podívejte se na tento článek, který jsme napsali

Jak tedy phishing obecně pracuje s malwarem? Kybernetický zločinec vám většinou pošle e-mail nebo zprávu s phishingem, která se vás pokusí přesvědčit, abyste klikli buď na škodlivý odkaz, nebo si stáhli přílohy napadené malwarem. Pokud tak učiníte, bude vaše zařízení pravděpodobně napadeno ransomwarem, spywarem, rootkity nebo červy.

Hledání phishingové zprávy není příliš těžké, ale někteří podvodníci mohou být velmi kreativní a důkladní a jejich zprávy se mohou zdát velmi přesvědčivé. Obvykle se jedná o příznaky, na které si musíte dát pozor:

 • Špatná gramatika
 • Zkrácené odkazy
 • Stinné přílohy
 • Žádné podpisy
 • Agresivní, tlakový tón
 • Nezabezpečené adresy URL (začněte řetězcem „http“ namísto „https“)

Zkušení kybernetičtí zločinci mohou dokonce hackovat legitimní weby a nechat se na stránce zobrazit škodlivé vyskakovací reklamy. Pokud s nimi komunikujete, bude vaše zařízení vystaveno malwaru.

Celkově byste se nikdy neměli angažovat v pokusech o phishing. Ignorujte je, vymažte zprávy / e-maily a v případě potřeby se obraťte na úřady. Zvažte také použití stanfordských anti-phishingových rozšíření.

Povolte zásuvné moduly click-to-play + použijte skripty

Reklamy napadené malwarem mohou být docela nebezpečné – zejména proto, že některé z nich mohou infikovat vaše zařízení, i když s nimi nekomunikujete. Stačí je, aby se zobrazily na webových stránkách – a někdy i na legitimních webech.

Naštěstí, pokud povolíte plug-in-play pluginy, Flash a Java skripty se nespustí, dokud nekliknete na reklamu. Zde je návod, jak je povolit ve většině prohlížečů.

Pokud jde o blokátory skriptů, jedná se o rozšíření prohlížeče, které můžete nainstalovat a které zabrání spuštění skriptů na pozadí bez vašeho svolení. Pokud byste tedy měli navštívit web, který obsahuje reklamy napadené malwarem, nebudou se zobrazovat, pokud nepovolíte blokování skriptů, aby jim umožnil.

Nejlepšími blokátory skriptů jsou nyní uMatrix a uBlock Origin. Doporučujeme je používat společně, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Odinstalujte zastaralé programy, které nepoužíváte

Nezáleží na tom, jak nevýznamný by se program mohl zdát. Může to být dokonce méně známý editor obrázků, který už roky nepoužíval – pokud program již neobdrží bezpečnostní aktualizace od svých vývojářů, stane se bezpečnostní hrozbou.

I když k tomu nedochází příliš často, mohou kybernetičtí zločinci najít způsob, jak využít zastaralé programy (zejména pokud je váš operační systém zastaralý) a použít je k dalšímu infikování vašeho zařízení nebo sítě malwarem.

Nezapomeňte tedy odinstalovat všechny aplikace, které již neobdrží podporu – zvláště pokud je nepoužíváte příliš často.

Jak se zbavit malwaru

Pokud je vaše zařízení nebo počítač napaden malwarem, můžete se pokusit situaci vyřešit:

 • Nejprve se ujistěte, že máte na paměťové kartě nebo CD k dispozici instalační soubory antivirového / antimalwarového softwaru. To se hodí v následujících krocích, pokud nemáte přístup na web a nemáte nainstalované antivirové / antimalwarové programy..
 • Dále zkontrolujte, zda je počítač odpojen od Internetu.
 • Nyní restartujte zařízení a spusťte jej v nouzovém režimu jeho operačního systému.
 • Když jste v nouzovém režimu, odstraňte všechny dočasné soubory, které najdete – to urychlí další krok.
 • Až budete hotovi, spusťte kontrolu pomocí antivirového / antimalwarového programu.
 • Pokud byla kontrola úspěšná, zbývá pouze zkontrolovat prohlížeč a ujistit se, že vás nepřesměrovává na škodlivý web. Pokud ano, stačí změnit nastavení spuštění prohlížeče.

Mějte na paměti, že není zaručeno, že metoda bude fungovat 100% času. Například, pokud je váš systém napaden rootkitem, pravděpodobně nebude možné spustit kontrolu, protože hacker program ukončí. V takovém případě je nejlepší přeinstalovat operační systém. Pokud problémy přetrvávají, měli byste zvážit přenést zařízení do kvalifikovaného technika.

Pokud máte co do činění s ransomwarem, je nejlepší zařízení vypnout a odpojit a kontaktovat úřady. I když můžete zaplatit výkupné, nemáte žádnou záruku, že vám kybernetický zločin bude mít přístup k vašim údajům. Mohou vlastně všechno smazat nebo požádat o více peněz. Také byste měli zvážit zálohování všech citlivých dat na bezpečnou paměťovou kartu nebo externí pevný disk. Nepomůže vám to zbavit se ransomwaru, ale do jisté míry to pomůže chránit vaše data.

Chrání VPN proti malwaru?

Síť VPN může zabezpečit vaše online připojení a data, ano, ale nemůže zabránit malwaru v infikování vašeho zařízení. Proč? Podívejme se krátce na to, jak funguje připojení VPN:

Klient a server VPN v zásadě zašifrují přenos mezi nimi, aby se zajistilo, že je bezpečný a bez dohledu. Vaše požadavky na připojení budou serverem dešifrovány a předány na web a požadovaný obsah bude šifrován serverem VPN a dešifrován klientem VPN, jakmile dorazí do vašeho zařízení. Šifrování VPN je silné, ale není nakonfigurováno tak, aby se zabývalo škodlivými programy na úrovni softwaru – je zkonstruováno pouze proto, aby zajistilo, že váš webový provoz nebude moci zneužívat škodlivé strany.

A co víc, mějte na paměti, že malware může infikovat a poškodit vaše zařízení, i když jste offline. Aby bylo možné připojení VPN spustit, musíte být připojeni k Internetu. To je další důvod, proč VPN nemůže chránit před malwarem. Takovou ochranu mohou nabízet pouze antivirové / antimalwarové programy – jako ty, které jsme zmínili výše.

Přesto je vždy dobré používat VPN při každém připojení online. Ve skutečnosti je používání VPN spolu se spolehlivým antivirovým / antimalwarovým programem jedním z nejlepších způsobů, jak chránit vaše soukromí a data, když jste na internetu.

Potřebujete VPN k použití spolu s antivirovým / antimalwarovým softwarem?

Poskytli jsme vám krytí – CactusVPN nabízí přístup k zabezpečené službě, která chrání veškerý váš online provoz pomocí špičkového šifrování na vojenské úrovni. Poskytujeme také přístup k výkonným protokolům VPN, jako jsou SoftEther a OpenVPN, máme k dispozici přepínač zabíjení a neukládáme žádné protokoly.

Pomocí našich uživatelsky přívětivých aplikací můžete snadno nainstalovat CactusVPN na spoustu populárních platforem.

Nejlepší ze všeho – můžete vyzkoušet CactusVPN bezplatně po dobu 24 hodin s naší zkouškou. Nemusíte poskytovat žádné údaje o kreditní kartě a získáte přístup ke všem funkcím. Navíc nabízíme dokonce 30denní záruku vrácení peněz, takže jakmile se stanete zákazníkem CactusVPN, nemusíte se čeho bát..

Závěr

Chrání také VPN před malwarem?

Krátký příběh – ne, není. Síť VPN je navržena tak, aby zabezpečila vaše online připojení a data, ale způsob, jakým to funguje, neumožňuje chránit váš systém před škodlivým softwarem. To samozřejmě neznamená, že byste neměli používat VPN, když jste online – jen to, že byste ji měli používat společně s antivirovými / antimalwarovými programy.

“Tak co je malware a jak tomu můžeme zabránit?”

Malware je škodlivý software, který lze použít k poškození zařízení nebo k odcizení citlivých informací od vás. Dodává se v mnoha typech (spyware, ransomware, adware, viry, keyloggery, rootkity atd.) A počítačoví zločinci jej často šíří phishingovými útoky.

Proto je jedním z nejlepších způsobů, jak se chránit před malwarem, neinterakce se žádnými phishingovými zprávami. Kromě toho byste také měli používat spolehlivý antivirový / antimalwarový software, povolit plug-in-play pluginy ve vašem prohlížeči, používat blokátory skriptů a udržovat váš systém aktuální.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map