Co je anonymní prohlížení (jak být anonymní online)


Dobrou zprávou je, že něco takového je dosažitelné, ale než začneme diskutovat o tom, jak být anonymní online, musíme si vyjasnit jednu věc – tam opravdu není taková věc, jako je 100% online anonymita. Určitě můžete podniknout preventivní opatření k ochraně vašeho soukromí a výrazně snížit riziko úniku nebo vystavení vašich osobních údajů, ale žádný přístup není zcela spolehlivý vzhledem k tomu, jak rozsáhlý, všestranný a náchylný k internetu je.

Když tedy použijeme výrazy jako „anonymní prohlížení“ nebo „anonymní surfování“, bude to věc, na kterou se budeme odkazovat.

Proč je anonymní prohlížení důležité?

Věřte tomu nebo ne, je těžší a těžší si užívat jakéhokoli soukromí na internetu. To, co děláte online, nezůstává jen mezi vámi a vaším zařízením. Chcete-li však být konkrétnější, uvádíme několik důvodů, proč potřebujete soukromé prohlížení tolik:

1. Udržuje vládní dohled v Bay

Vlády vědí, co je cenným zdrojem informací na internetu, a podle toho s nimi zacházejí – snaží se samozřejmě slícovat o čemkoli, co mohou, samozřejmě.

A i když si můžete myslet, že vládní dohled se děje pouze v USA, realita je daleko od toho. Zatímco USA mají desítky projektů hromadného sledování, není to jediná země, která by to provedla.

Také mějte na paměti, že většina vlád vyžaduje, aby národní poskytovatelé internetových služeb zpřístupnili údaje o uživatelích orgánům a ukládali je až po určitý počet let..

Anonymní prohlížení by s tím pomohlo tím, že by ztěžovalo vládním agenturám udržovat si přehled o tom, co děláte online, a sledovat váš online provoz. Přesto stojí za zmínku, že vás nechrání 100% před sledováním. Pokud jste na internetu, to prostě není možné.

2. Chrání vaše právo na svobodu projevu

Zatímco téměř všechny země světa udělují svým občanům právo na svobodu slova, stále více začíná vypadat jako teoretické právo. Ve skutečnosti je docela snadné nechat vaši svobodu projevu odebrat – ať už je to online platforma, která vás cenzuruje, nebo lidé, kteří vás šikanují za vaše názory.

Někdy dokonce ani právní systém nemá záda. Například v zemích, jako je Saúdská Arábie, kde je autocenzura normou. Jinak riskujete, že se dostanete do vážných právních problémů – od vržení do vězení až po bičování na veřejnosti.

Jak se mohu stát anonymním na internetu?

Dobrá věc, o anonymním surfování, je to, že vám může dát hlas na internetu – i když jej nemáte. Protože lidé nebudou vědět, kdo jste, budete moci svobodně mluvit o své mysli – ať už diskutujete o sociálních, politických nebo ekonomických otázkách (abychom jmenovali alespoň některé).

3. Zabraňuje vyhledávacím strojům, aby se staly příliš „přátelskými“

Neexistují žádné popírající vyhledávače, díky nimž je internet mnohem uživatelsky přívětivější a pohodlnější, ale víte o nákladech? Tyto výsledky automatického doplňování, které získáte, když zadáte písmeno nebo slovo, které se jeví jako povědomé, nejsou jen příjemnou funkcí – jsou to složité algoritmy, které využívají osobní informace od vás k tomu, aby poskytovaly více přizpůsobené výsledky..

Jaké informace se ptáte? Vyhledávací stroje jako Google, Yahoo! A Bing shromažďují následující:

 • Webové stránky, které hledáte a ke kterým máte přístup
 • Vaše zeměpisná poloha
 • Váš věk a pohlaví
 • Historie procházení z jakékoli aplikace nebo webu třetí strany, která se spoléhá na služby vyhledávače
 • Jakékoli hlasové příkazy, které vydáte hlasovému asistentovi, který vlastní (např. Google Assistant)
 • Obsah e-mailu (v případě vyhledávačů, které nabízejí e-mailové služby)
 • Informace o zařízení
 • Jak vypadáte (některé vyhledávače používají na svých fotografiích rozpoznávání obličeje)
 • Vaše náboženské a politické přesvědčení
 • Jak jste zdraví
 • Všude, kde jste byli
 • Kdo jsou vaši přátelé

A to je jen poškrábání povrchu.

A co víc, všechna tato data jsou také integrována spolu s dalšími kousky informací shromážděných prostřednictvím služeb vyhledávačů (jako je YouTube, které vlastní Google).

I když anonymní prohlížení vás nemůže ochránit před každým jednotlivým narušením soukromí, které jsme uvedli výše, může vám pomoci lépe chránit vaše osobní údaje, abyste si mohli užít více soukromí a mohli používat vyhledávače, aniž byste se museli cítit strašidelně..

4. Uchovává citlivá data z rukou inzerentů

Stejně jako vyhledávače i inzerenti o vás vědí příliš mnoho. Jak se ptáš? Můžete za to poděkovat vyhledávacím strojům a platformám sociálních médií (spolu s dalšími menšími weby). Sdílejí vaše data s inzerenty třetích stran, aby dosáhli zisku.

A ne, nejedná se o velké tajemství ani nezákonné – je to velmi pravděpodobně uvedeno ve smluvních podmínkách vyhledávače nebo na webových stránkách sociálních médií. Hej, obvykle se jedná o volně použitelné platformy, takže to není velké překvapení.

Nejsou však jedinými viníky. Poskytovatelé internetových služeb mohou někdy prodávat uživatelská data také inzerentům třetích stran. Naštěstí se to nestane ve všech zemích. Prozatím se s tím musí vypořádat pouze lidé v USA (ačkoli neexistuje žádná záruka, že se temné, zákulisní nabídky ISP-inzerentů v jiných zemích nedějí).

Co to pro vás znamená? Kromě toho, že se vaše soukromí prodává za účelem zisku, znamená to, že se na webu začnou zobrazovat stále více přizpůsobené reklamy. Například pokud se vám na Facebooku líbí kamna, nebuďte překvapeni, pokud se na Facebooku, Google a dalších webech začnou zobrazovat reklamy na kamna..

Pro některé to může být výhodné. Pro většinu z nás je to strašidelné a rušivé.

Naštěstí vám to může pomoci soukromé prohlížení tím, že omezíte množství informací, které o vás inzerenti získají. Je také vhodné zkontrolovat nastavení ochrany osobních údajů na většině platforem a vyhledávačích, které používáte k deaktivaci personalizovaných reklam (nebo cokoli, co skutečně souvisí s reklamami).

5. Zabraňuje zkrácení šířky pásma ISP

Poskytovatelé internetových služeb mohou ve skutečnosti zpomalit vaše připojení, pokud se domnívají, že používáte „příliš mnoho dat“, abyste dělali něco online – ať už jde o streamování, VoIP hovory nebo hraní her. Údajně to dělají, aby zlepšili své služby (což lze uvěřit), ale také to, aby přesvědčili uživatele, jako jste vy, aby zaplatili za větší, dražší datový plán nebo získali dražší předplatné.

Poskytovatelé internetových služeb to mohou udělat, protože mohou sledovat vše, co děláte na internetu. Dobrou zprávou je, že se můžete bránit anonymním surfováním po internetu, abyste se ujistili, že váš poskytovatel internetových služeb nemůže udržovat přehled o tom, jaké webové stránky přistupujete nebo které soubory stahujete.

6. Udržuje vaše data v bezpečí v nezabezpečených sítích

Použití WiFi, které nevyžaduje žádné heslo na cestách, je velmi pohodlné, ale je také velmi nebezpečné. Kvůli nedostatečnému šifrování může kdokoli odposlechnout vaše připojení a slíbit vaše online aktivity a osobní údaje (jako jsou čísla kreditních karet a přihlašovací údaje).

I když byste se tomu mohli vyhnout pouhým použitím sítě chráněné heslem, nešťastnou pravdou je, že není zaručeno, že to bude také bezpečné. Proč? Kvůli chybě zabezpečení KRACK, která může ohrozit sítě zabezpečené WPA2.

Nejlepší možností je zajistit, že při připojení k síti Wi-Fi máte jistou míru anonymity – zabezpečené nebo nezajištěné. Tímto způsobem, i když někdo bude sledovat vaše připojení, nebude se moci naučit nic cenného ani ukrást citlivé informace.

7. Umožňuje vám přístup k omezenému obsahu

I když internet nabízí téměř obrovské množství obsahu, ve skutečnosti si ho užít nelze. Mnohokrát se ge-omezení dostanou do cesty a brání vám v tom. Stručně řečeno, jedná se o způsob blokování přístupu k obsahu na základě vaší geografické polohy. Poskytovatelé obsahu je obvykle používají z právních, síťových a autorských důvodů.

Netflix je toho docela dobrým příkladem. I když je služba většinou k dispozici po celém světě, její americká obsahová knihovna nemůže být přístupná online uživatelům mimo USA. Web se po připojení k vaší IP adrese zkontroluje a přesměruje do „vhodné“ knihovny.

jak se dívat na netflix z jiných zemí

Geo-omezení však nejsou vaše jediné obavy – obsah online může být omezen použitím firewallů. K tomu obvykle dochází, když vláda chce zablokovat určité webové stránky (jako například to, jak Čína blokuje Google, Facebook a Blogspot), nebo když pracoviště / učící se instituce chce zajistit, aby její zaměstnanci / studenti nebyli „uvolněni“ procházením online obsahu (jako YouTube nebo Twitter).

V obou situacích by anonymní prohlížení umožnilo obejít omezení brány firewall, aniž by o tom někdo věděl většinu času.

8. Zajišťuje bezpečný způsob torrentu

V závislosti na zemi, ve které žijete, může být stahování torrentů bezproblémovou věcí, kterou děláte na internetu, nebo to může být nezákonná činnost, která může vést k tomu, že obdržíte oznámení DMCA a obdrží pokutu tisíce dolarů (pokud ne více), a dokonce i přistání u soudu nebo vězení.

I když necháme právní aspekt stranou, torrenting stále není příliš bezpečný, protože všichni ostatní, kteří stahují / nahrávají stejný torrent, jak můžete vidět svou skutečnou IP adresu, znamená to, že všechna soukromá data spojená s vaší IP zůstávají na milost. cizinců.

Naštěstí vám anonymní prohlížení pomůže překonat tuto překážku tím, že se ujistíte, že nikdo nezná vaši identitu – jak vás chrání před potenciálními hackery a autorskými právy, tak před problémy se zákonem.

Jako jasné vyloučení odpovědnosti: nepodporujeme úmyslné porušování autorských práv ani nezákonné online pirátství, ale chápeme, že někteří lidé mají přístup k zábavním, pracovním nebo školním souborům pouze přes P2P.

Jak být anonymní online – základy

V této části si ukážeme jednodušší a běžnější způsoby, jak si zachovat anonymitu, když jste na internetu. To ovšem neznamená, že nejsou efektivní.

1. Používejte VPN (Virtual Private Network)

VPN je služba, kterou můžete použít k anonymnímu surfování na webu maskováním vaší skutečné IP adresy a šifrováním vašeho online provozu, aby se ujistil, že ji nikdo nemůže sledovat. Vzhledem k tomu, jak snadné je použití VPN, je to jedna z nejpopulárnějších metod anonymního prohlížení.

Výhody

 • Šifrování VPN může zabránit kybernetickým zločincům, vládním dozorovým agenturám a poskytovatelům internetových služeb v tom, aby si udržovali přehled o tom, co děláte online, a aby vám ukradli citlivá data. V zásadě, pokud se pokusí sledovat váš provoz, uvidí jen blbost – dokonce i na nezabezpečených sítích.
 • Sítě VPN usnadňují přístup k neomezenému obsahu maskováním vaší IP adresy a následně i vaší geografické polohy. Nebudou vám bránit ani georegulace ani firewally.
 • VPN obvykle spoléhají na technologii sdílených IP (více lidí, kteří používají stejnou IP pro připojení k webu), aby ochránili anonymitu uživatele, což v podstatě zajišťuje, že nikdo nemůže sledovat připojení k jednomu uživateli.
 • Nastavení VPN je obvykle velmi snadné, protože existuje spousta poskytovatelů třetích stran, kteří nabízejí VPN klienty, kteří pracují na mnoha platformách.

Nevýhody

 • Šifrování VPN a vzdálenost mezi vámi a serverem mohou někdy ovlivňovat rychlost připojení, což znamená, že můžete zaznamenat nižší rychlosti, i když k tomu nedochází vždy.
 • Klienti VPN nepracují na zařízeních, která nemají nativní podporu VPN – například na herních konzolách.
 • Správné služby VPN nejsou bezplatné, i když náklady jsou obvykle velmi nízké. I když byste mohli používat bezplatné VPN, nevýhody se prostě nestojí za to, protože ohrožují vaše soukromí, namísto jejich ochrany.

Potřebujete spolehlivou VPN?

Pokud si chcete užít anonymní prohlížení s VPN, CactusVPN má záda. Nabízíme cenově dostupnou službu VPN, která využívá špičkové šifrování AES k zabezpečení vašich soukromých dat a online provozu, kdykoli jste na internetu. Rovněž máme přísné zásady bez protokolu, což znamená, že neuchováváme žádné citlivé informace o našich uživatelích.

Všechny naše 28+ vysokorychlostní servery používají sdílenou technologii IP a jsou vybaveny neomezenou šířkou pásma. A co víc, naše VPN aplikace jsou velmi uživatelsky přívětivé.

Navíc, pokud máte zájem o přístup k geo blokovanému obsahu, určitě se vám bude líbit, že naše VPN může být dodávána se službou Smart DNS, která vám pomůže odblokovat více než 300 webů s omezeným přístupem z celého světa.

A konečně byste měli vědět, že si můžete vyzkoušet naši službu VPN zdarma po dobu 24 hodin, pokud chcete před výběrem předplatného zjistit, jak funguje. To není vše – jakmile se stanete uživatelem CactusVPN, budete stále kryti naší 30denní zárukou vrácení peněz v případě, že se něco pokazí (vysoce nepravděpodobné, že se to stane).

2. Použijte proxy

Proxy je server, který funguje jako prostředník mezi malou místní sítí a internetem. Mnoho online uživatelů spoléhá na proxy servery, aby skryli své IP adresy a přístup k geoblokovanému obsahu. Většina proxy služeb je obecně zdarma, ale existují i ​​placené proxy servery.

Výhody

 • Použití serveru proxy pro přístup k webům může být docela rychlé díky možnosti ukládání do mezipaměti služby (ukládání webů, které uživatelé navštěvují později, v podstatě), což znamená, že byste pravděpodobně měli zkrátit dobu načítání.
 • Proxy jsou snadno použitelné a skrývají IP adresy uživatelů, aby jim pomohly anonymně procházet web.
 • V závislosti na preferencích správce proxy lze proxy server nastavit tak, aby automaticky odfiltroval škodlivé weby.

Nevýhody

 • I přes funkci ukládání do mezipaměti, pokud je proxy server přeplněný, můžete zaznamenat nižší rychlosti. To se často děje u bezplatných serverů proxy.
 • Většina serverů proxy pouze skrývá vaši IP – nepoužívá šifrování k zabezpečení vašeho internetového provozu, takže se na ně nemusíte spolehnout, aby skutečně chránili vaše soukromí, natolik, pokud používáte nezabezpečenou síť. I když někteří proxy mohou používat šifrování SSL, není to nejbezpečnější šifrování SSL – nemluvě o tom, že NSA může údajně zachytit a rozbít.
 • Vzhledem k tomu, že šifrování není stranou, servery proxy nemohou opravdu zajistit úplnou anonymitu jednoduše proto, že vlastník serveru proxy bude vždy vědět, jaká je vaše skutečná adresa IP, pokud používáte připojení HTTP..

3. Použijte Tor (The Onion Router)

Tor je v podstatě anonymní síť, která uživatelům umožňuje přístup k webu soukromějším způsobem. Funguje tak, že předává data mezi více relé (nazývanými také „směrovače“ nebo „uzly“) jako prostředek k utajení online provozu a polohy uživatele..

Výhody

 • Všechny webové stránky, ke kterým přistupujete pomocí Tor, nemohou sledovat vaši IP adresu. Současně nelze navštěvovat žádné navštívené webové stránky zpět na vaši IP adresu.
 • Pro vládní agentury je velmi obtížné úplně zastavit Tor, protože se jedná o síť distribuovanou v mnoha zemích.
 • Nastavení Tor je velmi jednoduché a funguje na několika platformách. Je také zdarma k použití.
 • Protože váš online provoz je odesílán na více přenosů (jejichž operátoři neznají zdroj provozu), nelze webové pakety spojit s konkrétním online uživatelem..

Nevýhody

 • Přestože se Torův počet relé jeví jako poměrně vysoký (přes 7 000), nestačí držet krok s počtem uživatelů. Použití Tor znamená tedy často se vypořádat s pomalejšími spojeními.
 • Je možné, že poskytovatel připojení k Internetu zablokuje relé Tor, pokud to zaznamená. To mohou udělat i země, přičemž Čína je dobrým příkladem. Když k tomu dojde, je pro vás jako uživatele Tor obtížnější se připojit k webu.
 • Zatímco Tor je obecně docela bezpečný, má stále své slabiny. Na jednom místě měli klienti Mac a Linux zranitelnost, která mohla potenciálně uniknout IP adres uživatelů. FBI se také (z dobrého důvodu) podařilo hacknout četné uživatele Tor použitím neveřejně známé chyby zabezpečení Tor.
 • Uzly jsou provozovány dobrovolníky, což znamená, že vaše soukromí je často na milost lidskou chybou.
 • Poslední přenosový přenos Tor projde dříve, než dosáhne svého cíle, se nazývá výstupní relé. Výstupní relé bohužel opravdu nepoužívají žádné šifrování, protože jsou odpovědné za dešifrování provozu. To do značné míry znamená, že kdokoli provozuje výstupní relé, může snadno sledovat veškerý provoz, který jím prochází.

4. Ve svém prohlížeči použijte režim inkognito / soukromí

Nejoblíbenější prohlížeče mají režim inkognito / soukromí. Záměrem je použít ji, pokud nechcete, aby byla ukládána žádná data související s vaší aktuální relací. Teoreticky to znamená, že se nepoužívají žádné webové mezipaměti, soubory cookie ani webová historie.

Mějte však na paměti, že tato funkce se nejlépe používá společně s nástrojem na ochranu osobních údajů, jako je VPN. Režimy soukromí / anonymní nabízejí určitý stupeň anonymního prohlížení, ale nezajišťují vaše připojení. Ochrana osobních údajů je pouze na vašem konci.

5. Pravidelně odstraňujte mezipaměť

Jedním z hlavních důvodů, proč byste měli vymazat mezipaměť prohlížeče, je zbavit se všech souborů cookie, které jsou uloženy na vašem zařízení při procházení online. Pokud soubory cookie neznáte, jedná se o malé textové soubory, které se při návštěvě webových stránek umístí do vašeho počítače (nebojte se – často se od vás žádá, abyste s tím souhlasili).

Soubory cookie se používají k ukládání informací o vašich zvyklostech při prohlížení, aby vám webové stránky mohly nabídnout přizpůsobenější a pohodlnější zážitek (jako například nevyžadování opakovaného zadávání přihlašovacích údajů nebo ukládání položek nákupního košíku na chvíli, i když opustíte vozík).

Smazat údaje o prohlížení

Obvykle to není velké znepokojení. Skutečnost, že inzerenti mohou pomocí souborů cookie sledovat vaše online pohyby, však může být docela nepříjemná – nemluvě o narušení vašeho soukromí. Navíc, podle Cookie Central (velký zdroj na internetových cookies), bezohlední třetí strany mohou skutečně používat cookies takovým způsobem, který jim umožňuje „vytvářet podrobné profily vašich zájmů, utrácení návyků a životního stylu“.

I když se nemůžete úplně zbavit souborů cookie, můžete mezipaměť webového prohlížeče pravidelně vymazat, aby webům bylo obtížnější sledovat vaše zvyky. Pokud chcete být velmi pečliví, můžete vyčistit mezipaměť po každé webové relaci.

Kromě pomoci s cookies může vymazání mezipaměti také zlepšit rychlost načítání a opravit chyby prohlížeče.

6. Používejte blokátory reklam

Google údajně zobrazuje uživatelům online přibližně 29 miliard reklam denně. A to je jen Google – nebereme v úvahu platformy jako Facebook.

“Dobře, takže bych mohl dostávat nevyžádanou poštu denně na spoustu reklam, ale to není tak velký problém.”

Je pravda, že se to nemusí zdát problematické, ale zvažte to – online reklamy nejsou jen jednoduchá textová pole, která slouží pouze k zobrazení. Ve skutečnosti „poslouchají“ to, co děláte – v podstatě sledují vaše kliknutí a akce, aby vás sledovaly na internetu. Proč? Aby vám mohly být doručeny ještě více „personalizované“ reklamy, samozřejmě.

A ne, to se nepovažuje za nezákonné.

Navíc kromě narušení vašeho soukromí mohou některé reklamy obsahovat také malware, který snadno infikuje vaše zařízení, pokud s nimi interagujete.

Proto byste měli mít ve svém prohlížeči vždy blokovací zařízení. Zde je několik doporučení:

 • Adblock Plus
 • uBlock Původ
 • uMatrix

Důrazně doporučujeme uMatrix, protože nejen blokuje reklamy, ale také nežádoucí skripty, prvky iframe a další požadavky prohlížeče a máte úplnou kontrolu nad vším.

Pluginy fungují ve většině prohlížečů. Někdy mohou mít různá jména, ale dosahují stejného cíle.

A přestože se zabýváme tímto tématem, měli byste zvážit použití těchto webů k odhlášení přijímání cílených reklam:

 • NAI Consumer Opt Out
 • Vaše online volby
 • WebChoices

Používání blokátorů reklam na těchto webech by mělo výrazně snížit počet reklam, kterým jste vystaveni.

7. Blokování sledovačů webové aktivity

Sledování reklam není jediné, čeho se musíte obávat. Webové stránky se také zaměřují na sledování dalších věcí:

 • Váš online provoz, aby weby věděly, kolik času trávíte na platformě, jaké zařízení používáte a jaké stránky webů využíváte..
 • Jak vaše online aktivita souvisí s vaším profilem sociálních médií. Facebook pixel je dobrým příkladem toho, že pomáhá Facebooku pochopit vaše online chování, takže může ve vašem zpravodajském kanálu (včetně reklam) zobrazit více „cílených“ věcí..
 • Jaký druh médií se vám líbí. YouTube to dělá hodně, aby platforma věděla, jaká videa doporučit.
 • Jaké jsou vaše současné polohy. Tento druh informací je nezbytný pro platformy, které doporučují události v okolí nebo poskytují předpovědi počasí, ale lze je také použít pouze pro obecné sledování a analýzu dat.

Úkryt

Naštěstí zastavení, které je docela jednoduché – stačí použít Ghostery. Funguje na téměř všech prohlížečích a nastavení je velmi snadné.

8. Nastavte své účty sociálních médií na „Soukromé“

Vaše profily sociálních médií mohou únikem mnoha citlivých osobních údajů, pokud jsou nastaveny na veřejnost. Přemýšlejte o tom – cizinci se mohou snadno dozvědět spoustu věcí o vašich životech pouhým viděním toho, co zveřejníte. Proto je nejlepší nastavit všechny účty jako soukromé – zde jsou některé užitečné návody:

 • Facebook
 • Cvrlikání
 • Instagram
 • Snapchat
 • LinkedIn

Buďte také opatrní s druhem informací, které sdílíte na sociálních médiích. Nejlepší je, když to není nic, co by odhalilo příliš mnoho podrobností o vašem osobním životě (zejména o vašem pobytu)..

9. Zakažte sledování polohy

Téměř všechny weby sociálních médií nebo velké weby, jako je Google, sledují polohu vašeho zařízení. I když to dělají proto, aby poskytovali více přizpůsobené služby, nelze popřít, že se to může cítit rušivé a přímo strašidelné. Proto byste měli vždy zkontrolovat nastavení účtu, abyste zjistili, zda je možné vypnout sledování a sdílení polohy.

Sledování polohy

Jen mějte na paměti, že to nezaručuje, že vás platformy a korporace nebudou neustále sledovat. Google například nedávno objasnil, že i když ve svém účtu Google vypnete služby sledování polohy, mohou vás i nadále sledovat (klíčovým slovem může být „možná“). Přesto je to další krok, který stojí za to.

10. Zkontrolujte oprávnění pro mobilní aplikace

Téměř každá jednotlivá aplikace, kterou máte na svém mobilním zařízení, bude vyžadovat, abyste jí udělili povolení k přístupu k alespoň jedné z funkcí telefonu, aby fungoval. Ačkoli to dává smysl většinu času, někdy to může být příliš rušivé – například když aplikace požadují přístup k vaší poloze v reálném čase, k fotografiím a kontaktům.

Doporučujeme zkontrolovat nastavení aplikace vašeho mobilního zařízení a zrušit všechna oprávnění, která vypadají, jako by požadovali příliš mnoho osobních údajů. Některé aplikace by měly fungovat i bez těchto oprávnění.

Jak být anonymní online – další úroveň

V této části vám ukážeme, jak zůstat anonymní online pomocí metod, které se mohou zdát trochu složitější (alespoň zpočátku). I když může být zapotřebí trochu času a úsilí, abyste vše nastavili zde, určitě to může udělat dlouhou cestu k ochraně vašeho internetového soukromí.

1. Použijte signál pro přímou komunikaci

Pokud neznáte signál, jedná se o online komunikační aplikaci, která funguje na zařízeních iOS / Android a stolních počítačích. Jeho hlavním vrcholem je skutečnost, že používá zabezpečené šifrování typu end-to-end k ochraně vašich textových zpráv a přenosu VoIP, aby zajistilo, že to, co mluvíte s někým jiným, zůstane soukromé..

Je to zjevně mnohem lepší, než používat Facebook Messenger nebo Twitter pro soukromé konverzace, protože vaše zprávy nebyly takto vystaveny.

Dalo by se argumentovat, že WhatsApp je také dobrá volba, protože ve skutečnosti používá stejný typ šifrování jako Signal. Problém s WhatsApp je však v tom, že si zachovává metadata, pravděpodobně sdílí uživatelská data s Facebookem (který nyní vlastní WhatsApp) a způsob, jakým implementuje šifrování, není tak spolehlivý.

Takže jste se signálem lépe. Možná do sítě přidáte VPN, abyste si mohli užít ještě větší soukromí.

2. Používejte řešení šifrovaného e-mailu

Nemít e-mail v současné době opravdu není možnost, ale použití nejoblíbenějších (Gmail, Yahoo! Mail nebo Yandex.Mail) není dobrý nápad – pokud nechcete, aby poskytovatelé služeb měli přístup ke všem vašim e-mailovým obsahům , to je.

Tutanota je docela dobrá alternativa, protože přichází s kompletně šifrovanou poštovní schránkou. Kromě toho společnost neeviduje osobní údaje a ukládá IP adresy pouze v šifrovaném formátu, ke kterému mají přístup pouze samotní uživatelé. Jedinou nevýhodou je, že bezplatný tarif je dodáván pouze s 1 GB úložného prostoru.

ProtonMail je další slušná možnost. Tato služba nabízí end-to-end šifrované e-mailové účty, nevyžaduje žádné osobní informace k založení účtu a firemní servery jsou založeny ve Švýcarsku, kde jsou chráněny příznivými zákony na ochranu soukromí. Bezplatný účet však má opět omezenější úložný prostor (500 MB).

Celkově je používání šifrovaných e-mailových služeb bezpečnější. Nejhorší scénář, pokud opravdu musíte použít oblíbenou e-mailovou službu, ujistěte se, že se jedná o Gmail a že s ním používáte toto rozšíření, protože šifruje vaše e-maily.

3. Používejte software Virtual Machine (VM)

Jednoduše řečeno, virtuální počítač emuluje pevný disk se spuštěným operačním systémem na vrcholu vašeho aktuálního operačního systému. Zní to složitě, ale ve skutečnosti je velmi snadné spustit – vše se provádí pomocí softwaru a ikony na ploše.

Co to má společného s anonymním prohlížením? Virtuální počítač vám navíc při procházení webu poskytuje další úroveň zabezpečení, protože se můžete připojit k Internetu pomocí virtuálního počítače. Zde zůstanou všechny soubory, ke kterým přistupujete nebo si je stáhnete prostřednictvím virtuálního počítače – nezobrazí se v hostitelském zařízení.

Je tedy snazší vyhnout se napadení škodlivými soubory nebo malwarem, který by vám mohl ukrást citlivá data. Je také velmi pravděpodobné, že byste se mohli vyhnout sledování souborů cookie (alespoň do určité míry), protože by se pouze ukládaly do vašeho virtuálního počítače namísto vašeho „hostitelského“ zařízení.

Software VM je obvykle zdarma (VirtualBox a VMWare Player), ale existují i ​​placené možnosti (například VMWare Workstation).

4. Místo proprietárního softwaru použijte FOSS

Už není tajemstvím, že NSA dokázala donutit mnoho technologických společností po celém světě, aby do svých programů zabudovaly zadní vrátka. Dokonce se jim podařilo „přesvědčit“ RSA (společnost zodpovědnou za nejčastěji používanou sadu šifrovacích nástrojů na světě), aby do svých algoritmů zahrnula bezpečnostní nedostatky (které může NSA crackovat)..

Je zřejmé, že proprietární software již není tak bezpečný – zejména vzhledem k tomu, že NSA může cílit pouze na devs, pokud chce. Zde přichází do hry FOSS (Free Open Source Software) – software vyvinutý nezávislými osobami se zdrojovým kódem, který může kdokoli prozkoumat.

Zde je seznam několika příkladů FOSS, abyste získali představu o tom, co je v nabídce.

Samozřejmě existuje vždy šance, že NSA může infiltrovat komunitu FOSS, takže je vždy dobrý nápad být na stráži.

5. Zkuste provést anonymní platby

I když nebudete moci provádět anonymní platby za fyzické zboží (obecně), můžete to udělat pomocí online plateb. Jedním z nejčastějších způsobů, jak toho dosáhnout, je použití předplacených karet, ale můžete se také spolehnout na kryptoměnu.

Nyní by bitcoin byl jasnou volbou – ne kvůli tomu, jak je populární, ale proto, že je to jedna ze „stabilnějších“ kryptoměn. Nejprve byste si měli vytvořit anonymní e-mailový účet s jednou ze služeb uvedených výše pro nákup bitcoinů, aby vaše transakce nemohly být vysledovány zpět k vám.

Anonymní platby

Měli byste vyzkoušet LocalBitcoins.com, protože je anonymnější (mluvíte s prodejcem a domluvíte se na schůzce), než půjdete s velkými platformami jako Coinbase nebo Binance.

Přesto mějte na paměti, že bitcoiny nejsou ze své podstaty 100% anonymní. Jakmile si je koupíte, musíte je použít „bitcoinové mixéry“, abyste je „prali“ (jedná se v podstatě o proces výměny bitcoinů od více uživatelů). Bitcoinové mixéry samozřejmě nejsou zdarma a poplatky mohou být trochu strmé.

V případě, že byste se chtěli dozvědět více o ochraně bitcoinů (zejména míchačů bitcoinů), neváhejte a podívejte se na průvodce ProPrivacy.

6. Zvažte, jak se vyhnout systému Windows 10

Tato rada se může zdát trochu drsná vzhledem k tomu, že Windows 10 je v dnešní době docela populární, ale realitou je, že operační systém není nic jiného než noční můra v soukromí. Jedním z nich je spousta sběru dat na pozadí až do okamžiku, kdy je mnoho vašich osobních informací (včetně aktivity) sdíleno se společností Microsoft a třetími stranami..

Jistě, můžete vypnout sběr dat, ale hádejte co? I když tak učiníte, Windows 10 bude stále odesílat telemetrická data společnosti Microsoft. A co víc, když společnost Microsoft v roce 2016 poslala aktualizaci výročí, odstranila možnost zakázat Cortanu, osobního asistenta aktivovaného hlasem Windows 10, který rád shromažďuje spoustu informací o vás, aby vám nabídl více „přizpůsobený“ zážitek.

Ještě více nepříjemné je, že aktualizace systému Microsoft Windows 10 mají tendenci nastavit systém Windows 10 zpět na tovární nastavení, což znamená, že je třeba znovu a znovu vyladit nastavení ochrany osobních údajů operačního systému..

Mezi zřejmé alternativy systému Windows 10 patří Windows XP, 7 a 8 a Mac OS, i když distribuce v systému Linux jsou mnohem lepší volbou. Pokud nemáte žádnou možnost a skutečně musíte používat Windows 10, zvažte použití W10Privacy (mějte na paměti, že nejde o software s otevřeným zdrojovým kódem).

Závěr

Celkově vzato, anonymní prohlížení je něco, o co byste se měli usilovat, pokud skutečně chcete chránit své soukromí a osobní údaje online a překonat nespravedlivá omezení obsahu. Ve skutečnosti nemusíte postupovat podle všech rad, které jsme v tomto článku nabízeli, ale měli byste se držet alespoň těch, které jsme zmínili v části Začátečník – zejména vymazání mezipaměti, použití blokátorů reklam, použití VPN, a udržování soukromých účtů na sociálních sítích.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me