Co je certifikát zabezpečení webových stránek? |


Tady je o tom vše, co potřebujete vědět:

Co je certifikát zabezpečení webových stránek?

Bezpečnostní certifikát pro webové platformy je nástroj, který se používá v procesu online ověřování a šifrování. V zásadě odpovídá za šifrování dat sdílených mezi serverem webu a klientským prohlížečem. Certifikát je součástí protokolu HTTPS a často se také nazývá certifikát SSL nebo TLS.

Bezpečnostní certifikáty webových stránek jsou vydávány známou certifikační autoritou (CA) jako Comodo, RapidSSL, Symantec nebo GeoTrust. Nabídkou certifikátu webové stránky CA v podstatě ověřuje totožnost vlastníka a zajišťuje návštěvníkům webu, že jejich připojení jsou bezpečná.

Co je HTTPS?

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) je komunikační protokol, který odpovídá za přenos kódu webových stránek hostovaných na webovém serveru do zařízení uživatele, který do něj odesílá žádosti o připojení. Pro zabezpečení HTTPS používá asymetrické šifrování s veřejnými a soukromými kryptografickými klíči.

Hlavním vrcholem HTTPS je to, že poskytuje zabezpečenou autentizaci pro web a jeho webový server, čímž zajišťuje, že návštěvníci webových stránek nemohou být vystaveni:

 • Útoky MITM (Man-In-The-Middle)
 • Pokusy o phishing
 • Manipulace s DNS

Pokud se chcete o HTTPS dozvědět více, klikněte na tento odkaz. Hlavní téma je o tom, jak se HTTPS liší od VPN, ale v článku je stále mnoho užitečných informací.

Co je to TLS / SSL?

TLS znamená Transport Layer Security a SSL znamená Secure Sockets Layer. Oba jsou protokoly, které nabízejí zabezpečená připojení přes síť nebo jednoduché spojení. TLS se však dnes většinou používá, protože jde o vylepšení oproti SSL. Přesto jsou SSL a TLS stále považovány za zaměnitelné pojmy.

SSL stále není ve skutečnosti nabízeno, takže webové stránky získají připojení TLS, i když si zakoupí certifikáty SSL. Protože protokol TLS / SSL je nejběžnějším protokolem používaným pro procházení webu, často uslyšíte lidi, kteří odkazují na certifikáty zabezpečení webových stránek, a to tak, že jim zavoláte certifikáty TLS nebo SSL.

Jak funguje certifikace zabezpečení webových stránek?

Certifikát se v zásadě používá v procesu komunikace mezi klientem a webovým serverem. Když se prohlížeč uživatele pokusí připojit k zabezpečenému webu, prohlížeč požádá webový server, aby se identifikoval. Když k tomu dojde:

 • Serveru odešle prohlížeč kopii bezpečnostního certifikátu.
 • Pokud prohlížeč potvrdí, že je certifikát v pořádku, předá zprávu serveru.
 • Server zase zašle zpět digitálně podepsané potvrzení a zahájí šifrovanou komunikační relaci s prohlížečem.
 • Poté je možné data bezpečně sdílet mezi webovým serverem a prohlížečem uživatele.

Certifikace zabezpečení webu jsou ve své podstatě způsobem, jak ověřit totožnost vlastníka webu a učinit je odpovědnými za soukromí a bezpečnost všech návštěvníků svého webu..

Všechny webové stránky musí používat bezpečnostní certifikáty?

No, ne úplně – neexistuje celosvětově specifický právní požadavek, který nutí majitele webových stránek, aby získali certifikát. Stojí však za to mít je a v další části se probereme proč.

Než se k tomu však dostaneme, chtěli bychom řešit běžnou mylnou představu – jmenovitě to, že pouze eCommerce (nebo jakýkoli web, který zpracovával platby) by měly mít bezpečnostní certifikáty. To prostě není pravda. Dokonce i jednoduchý blog by měl získat bezpečnostní certifikát, protože bude zpracovávat citlivá data návštěvníků webových stránek, jako jsou e-mailové adresy uživatelů, adresy IP a údaje o geografické poloze..

Proč byste se měli zajímat o certifikace zabezpečení webových stránek?

Chybějící bezpečnostní certifikáty webových stránek mají většinou negativní dopad na majitele webových stránek, protože ztratí důvěryhodnost a populární prohlížeče (jako Google Chrome) označí své platformy jako nebezpečné pro online uživatele.

Vy však jako uživatel online musíte také hodně ztratit, pokud procházíte nezabezpečený web. Koneckonců, budete sdílet osobní nebo finanční informace s platformou, která nepoužívá šifrování, takže je může kyberkriminálci snadno ukrást pomocí útoků MITM, phishingu a úniku dat.

A co víc, nikdy nevíte, zda je nezabezpečený web skutečně hackerem, nebo ne, protože totožnost vlastníka není ověřena. Pokud je ve vlastnictví jednoho, budou moci zaznamenávat všechna data, která s nimi sdílíte – čísla kreditních karet, údaje o bankovním účtu, e-mailová adresa, fyzická adresa, číslo mobilního telefonu atd..

To a nezajištěná platforma mohla také hostovat malwa-reinfekční reklamy, odkazy a soubory. Interakce s některým z těchto způsobí, že vaše zařízení bude napadeno malwarem, jako je:

 • Keyloggery
 • Adware
 • Spyware
 • Viry
 • Trojské koně
 • Ransomware
 • Červi

Celkově vzato, používání nezajištěných webových stránek vyžaduje pouze potíže. Vaše finanční údaje budou pravděpodobně odcizeny a použity k vyčištění vašich bankovních účtů a kreditních karet a vaše osobní údaje by mohly skončit na prodej na hlubokém webu, které budou později použity v jiných podvodech.

Jak zjistit, zda má web certifikát zabezpečení webu

 • Zkontrolujte, zda adresa URL začíná řetězcem „https“ nebo „http“. Adresa platforem, které používají bezpečnostní certifikáty pro webové stránky, by měla začínat řetězcem „https“, což znamená, že používá protokol HTTPS.
 • Některé prohlížeče však mohou přeskočit část „https“ adresy URL. V takovém případě zkontrolujte, zda se před celou adresou URL nebo za ní nachází zelená ikona zámku. Pokud existuje, znamená to, že web má bezpečnostní certifikát.
 • Název společnosti se zobrazí před ikonou zeleného zámku. V takovém případě má web rozšířený ověřovací certifikát.
 • Protože někteří kybernetičtí zločinci mohou hacknout web tak, aby zobrazoval falešnou ikonu visacího zámku, vždy na něj klikněte, abyste zjistili, zda je použitelný. Za normálních okolností byste měli být schopni na něj kliknout a získat další informace o bezpečnostním certifikátu webu, například:
  • Kdo je CA, který vydal certifikát.
  • Jakou verzi TLS / SSL má web.
  • Jaká šifrovací šifra se používá.
  • Jaké šifrování veřejného klíče se používá.
  • Od jakého data začal certifikát platný a kdy je třeba jej obnovit.

Jak bezpečně používat platformu, která nemá certifikaci zabezpečení webových stránek

1. Ujistěte se, že máte aktuální antivirovou / antimalwarovou ochranu

Vzhledem k tomu, že nezabezpečené weby pravděpodobně obsahují malware ve svých odkazech, reklamách, tlačítcích a souborech, je důležité zajistit, abyste se před takovými hrozbami chránili. Antivirové / Antimalwarové programy jsou nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout.

Na výběr je spousta poskytovatelů antivirového / antimalwarového softwaru, ale naše doporučení jsou Malwarebytes a ESET.

Tímto způsobem, i když náhodou spustíte infekci malwarem na nezabezpečeném webu, budete mít alespoň způsob, jak jim zabránit v poškození.

Jo, a ujistěte se, že svůj bezpečnostní program neustále aktualizujete. Pokud tak neučiníte, možná nebude možné chránit vaše zařízení před nejnovějšími typy útoků malwaru.

2. Používejte VPN (Virtual Private Network)

VPN je online služba, která může šifrovat váš online provoz a skrýt vaši IP adresu. Jeho používání při přístupu na nezabezpečený web je prvořadé, protože zajišťuje, že vaše data jsou během prohlížení zabezpečená. Web a jeho vlastníci také nevědí, jaká je vaše geografická poloha, takže nemohou tyto informace použít ke sledování vašich online pohybů.

Samozřejmě byste měli stále používat antivirové / antimalwarové řešení a dosáhnout nejlepších výsledků, které nabízíme v této části, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

“Měl bych použít VPN na HTTPS webových stránkách také?”

Ano, vlastně byste měli. Zatímco webové stránky HTTPS s certifikáty TLS / SSL jsou obvykle bezpečné, úroveň bezpečnosti závisí na tom, jak dobře jsou implementovány na platformě. Pokud na straně vlastníka webu dojde k chybám, nemusí být platforma tak bezpečná, jak si myslíte.

Navíc existuje také skutečnost, že méně renomované certifikáty SSL lze získat zdarma během několika minut, pokud se podíváte na správná místa na internetu. Počítačoví zločinci nebo majitelé webových stránek, kteří se příliš nestarají o bezpečnost a soukromí uživatelů, je tedy mohou použít k vyzkoušení návštěvníků webových stránek do falešného pocitu bezpečí.

Nejsou to jen neznámé, stinné weby, které nepoužívají HTTPS. Podle údajů asi 20% z 502 největších světových webů nepoužívá HTTPS. Je tedy nejlepší použít VPN vždy, když procházíte web, abyste se ujistili, že náhodou nedojde k odhalení citlivých informací na nezabezpečených platformách – bez ohledu na to, jak jsou seriózní.

Navíc, i když je web HTTPS v pořádku, způsob, jakým k němu přistupujete, nemusí být. V závislosti na tom, jak zabezpečená veřejná WiFi nebo domácí síť používáte, můžete být vystaveni kybernetickým hrozbám. Je tedy lepší použít VPN v obou situacích, abyste se ujistili, že máte další vrstvu šifrování, která chrání vaše online aktivity.

Hledáte bezpečnou VPN, která chrání váš online provoz a data?

Máme jen řešení, které potřebujete. CactusVPN nabízí šifrování na vojenské úrovni, které zajistí, že budete vždy v bezpečí na internetu – ať už přistupujete k nezabezpečeným platformám, webům HTTPS nebo veřejným WiFi. Navíc si můžete také vybrat jeden z našich mnoha vysoce zabezpečených protokolů VPN (SoftEther, IKEv2, SSTP, OpenVPN) a zvýšit tak vaši online bezpečnost ještě více.

Kromě toho bychom měli také zmínit, že naše služba je vybavena přepínačem zabíjení, takže jste chráněni, i když dojde k výpadku vašeho připojení VPN. To a nebudeme protokolovat žádná vaše data, abychom zachovali vaše soukromí a naše VPN nabízí také ochranu proti úniku DNS.

Po registraci se také rádi dozvíte, že vám nabízíme 30denní záruku vrácení peněz.

3. Nechte Firewall povolený

Firewally nejsou online uživateli příliš oblíbené, protože mají sklon zasahovat do jejich činnosti hodně. Pokud však náhodou procházíte nezabezpečený web, může se stát neocenitelný firewall. Proč? Protože to může potenciálně zabránit hackerům, kteří využívají platformu, aby získali neoprávněný přístup k vašemu zařízení nebo síti. Firewall navíc může chránit vaše zařízení před některými typy útoků malwaru na základě dat.

Jen mějte na paměti, že samotný firewall nedovolí vašemu prohlížení hackerů online. Musíte také použít antimalwarový / antivirový software, zdravý rozum, rozšíření orientovaná na soukromí a VPN.

4. Nezasahujte do žádných stínových odkazů nebo reklam

Pokud procházíte nezabezpečené webové stránky, pravděpodobně budete cíleni phishingem, malwarem a dalšími kybernetickými útoky – obvykle ve formě vyskakovacích zpráv, vyskakovacích reklam nebo stinných, zkrácených a rušivých odkazů. Některé zprávy a odkazy mohou být velmi lákavé klikat nebo klepnout, protože pravděpodobně obsahují názvy a slova clickbait.

Interakce s jakoukoli z nich bude mít pravděpodobně za následek napadení malwarem – obvykle spyware, adware, ransomware, viry nebo keyloggery. Vždy se proto u nezabezpečených webů ignorujte honosné CTA, tlačítka a zprávy. A vyhýbejte se reklamám – ve skutečnosti vždy máte při přístupu k platformám HTTP nainstalován blokovač adblock.

A nemyslete ani na stisknutí tlačítka „X“ u vyskakovacích zpráv a reklam! Pokud tak učiníte, je velmi pravděpodobné, že vaše zařízení nebo prohlížeč bude přímo infikován malwarem.

5. Používejte ve svém prohlížeči rozšíření zabezpečení

Vzhledem k tomu, že nezabezpečené weby (a někdy i zabezpečené) mohou obsahovat škodlivé reklamy, odkazy, tlačítka a skripty, potřebujete způsob, jak jim zabránit ve spuštění nebo práci, pokud chcete být v bezpečí online.

Jedním z dobrých způsobů, jak toho dosáhnout, je nainstalovat do prohlížeče blokátory skriptů, jako je uMatrix a uBlock Origin. Mohou zabránit spuštění nežádoucích skriptů na jakémkoli webu, jako jsou kryptografické skripty, škodlivé reklamní skripty a nechtěné video skripty..

Kromě toho byste také měli zvážit použití stanfordských anti-phishingových rozšíření. Budou vás varovat, pokud jste někdy přistáli na phishingových webových stránkách, a chrání vás před phishingovými útoky, které si uvědomují kontext.

Dalším rozšířením, které doporučujeme používat, je Disconnect – pěkný nástroj, který blokuje měřicí kód třetích stran, který může poškodit vaše soukromí a data. Badger na ochranu osobních údajů je také dobrým způsobem, jak do vašeho soukromí přidat další vrstvu zabezpečení. V případě, že byste chtěli podobné rozšíření, ale s mnohem lepším uživatelským rozhraním, můžete použít Ghostery

Nakonec byste měli nainstalovat HTTPS všude do všech prohlížečů, protože může přepsat požadavky na některé nezabezpečené weby, aby používaly HTTPS.

Co je certifikát zabezpečení webových stránek? Sečteno a podtrženo

Certifikace zabezpečení webových stránek je nástroj, který je součástí procesu ověřování a šifrování webových stránek. V zásadě zajišťuje legitimitu webu, ověření totožnosti vlastníka a vytvoření šifrovaného komunikačního kanálu mezi prohlížečem uživatele a webovým serverem webu..

Ujistěte se, že používáte web s bezpečnostním certifikátem, je velmi důležitý, protože nezabezpečené weby mohou kyberzločinci provozovat za účelem krádeže uživatelských dat, nebo mohou úmyslně nebo neúmyslně vystavit návštěvníky škodlivým souborům, odkazům a reklamám..

Jak víte, zda web má bezpečnostní certifikát? Docela jednoduché – pokud adresa URL začíná řetězcem https, a před adresou URL nebo za adresou URL, se kterou můžete komunikovat, se zobrazí zelená ikona visacího zámku, můžete získat další informace o certifikátu, což je dobré znamení.

Pokud však procházíte nezajištěnou platformu, měli byste podniknout některá preventivní opatření:

 • Ujistěte se, že je v zařízení nainstalován antivirový / antimalwarový program.
 • Vybavte svůj prohlížeč bezpečnostními a soukromí orientovanými rozšířeními.
 • Pro šifrování provozu a skrytí vaší geografické polohy vždy používejte síť VPN. Je dokonce dobré použít jeden při procházení webů HTTPS.
 • Ignorujte všechna stinná tlačítka, reklamy, odkazy nebo vyskakovací zprávy.
 • Zkontrolujte, zda je povolen firewall vašeho zařízení.
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me