Co je to online identita a jak ji chráníte? |


Co je online identita?

Online identitou může být cokoli od profilu sociálních médií nebo účtu fóra až po postavu videohry nebo dokonce nákupní košík. V zásadě to může být buď sociální identita spojená s online komunitou, nebo jen jednoduchý účet nebo data spojená s online službami.

Pokud hledáte přesnější a konkrétnější definici toho, co je online identita, pak je tu jedna: Nějaký kousek informací (bez ohledu na to, jak malý) lze najít o jednotlivci na internetu.

To znamená, že internetová identita může být složena například z:

 • Přihlašovací údaje
 • Online transakce
 • Vyhledávání online
 • Zdravotní historie
 • Datum narození
 • Historie procházení

Chrání vaši online identitu důležitá?

Rozhodně. Ve skutečnosti si příliš málo lidí uvědomuje, jak je nutné brát vaši internetovou identitu vážně, pokud chcete chránit své soukromí na webu.

Stačí jen trochu nedbalý a vaše osobní informace (jméno, fyzická adresa, IP adresa, telefonní číslo a mnohem více) skončí v nesprávných rukou. A ano, existuje spousta lidí, podniků a organizací, které se zajímají o vaši online identitu.

Kdo je po vaší online identitě?

Mezi subjekty, které se zajímají o vaše soukromá data, identitu, webový provoz, zvyky používání Internetu a další citlivé informace, patří:

 • Váš ISP
 • Hackeři
 • Inzerenti
 • Agentury pro státní dohled
 • Úřady
 • Vyhledávače a platformy sociálních médií
 • Jakékoli jiné webové stránky, které navštívíte
 • Všechny druhy podniků

Je pravda, že některé z těchto subjektů mají zákonné právo shromažďovat vaše data. V některých případech sami souhlasíte, aby se to stalo. Je to však stále šedá oblast.

Jistě, můžete například souhlasit se sdílením některých osobních údajů s Facebookem a možná vám ani nebude vadit, že je sdílejí s inzerenty, ale nebude bombardován „personalizovanými“ reklamami, které nakonec skončí příliš nepříjemně, rušivě a trochu strašidelný? Navíc máte koneckonců právo chránit své soukromí a online identitu.

Jak se používají vaše osobní údaje a data?

Lidé / organizace, které mají zájem o vaše soukromé informace a údaje, mohou mít jiné záměry a žádná z nich není ve váš prospěch. Je smutné, že s tím, jak internet funguje celkově, neexistuje skutečně jasný koncept ochrany soukromí a práv na soukromí.

“Co myslíš? A co zásady ochrany osobních údajů a zákony na ochranu soukromí? “

Neříkáme, že to není věc, nebo že nic nedělají, ale myslíme na to takto: Webové stránky mohou stále vidět, co hledáte na jiných webech, inzerenti mohou vidět, jak reagujete na různé druhy reklam. a mohou dokonce vytvářet profily na základě vašich online návyků (ano, je to legální) a poskytovatelé internetových služeb mohou do značné míry vidět vše, co děláte online.

Chraňte identitu

Je pravda, že všechny tyto akce mají nějaký účel (ať už vám nabízí vhodné služby, nebo se pokouší prodat vám produkt, který byste mohli skutečně potřebovat), ale je těžší a těžší se cítit, že vaše práva na soukromí k tomu všemu nesedí, není to tak??

Jen přemýšlejte o tom, co různé subjekty rádi dělají s vašimi osobními údaji a jak je shromažďují:

 • Poskytovatelé internetových služeb mohou vaše data skutečně prodat inzerentům pro zisk (alespoň v USA) a musí je sdílet s vládními dozorovými agenturami nebo úřady. I když předpokládáme, že tak neučiní, mohou si stále snoopovat o vaší online identitě a zvycích a omezit vaši šířku pásma, kdykoli vás chtějí „přesvědčit“, abyste zaplatili za dražší předplatné nebo datový plán.
 • Vlády a dozorčí agentury rádi všechno monitorují děláte online. Tvrdí, že to dělá v boji proti terorismu a zločinům, ale způsob, jakým to dělají, je sám o sobě docela nezákonný. Edward Snowden nám již ukázal, že vládní agentury špehují své vlastní občany a porušují četné zákony určené k ochraně soukromí jednotlivců.
 • Vyhledávače sestavují seznamy obsahující spoustu dat o vaší online identitě, včetně věcí, jako je vaše pohlaví, geografická poloha, telefonní čísla, politické a náboženské ideologie, finanční a zdravotní problémy atd. Vyhledávací stroje navíc nemají problém sdílet tyto informace s inzerenty za účelem zisku.
 • Inzerenti rádi vědí vše o vašich online aktivitách, webový provoz, nákupní zvyky a vaše osobní preference, aby vám mohly zasílat cílené reklamy. Zdá se, že slovo „soukromí“ ve slovníku opravdu neexistuje.
 • Webové stránky používají k sledování vašich aktivit soubory cookie a online provoz, aby vám poskytl více „přizpůsobený zážitek“. I když to může být výhodné, znamená to také, že budou protokolovat spoustu dat souvisejících s vaší online identitou – informace, které mohou skončit v rukou inzerentů nebo dokonce zločinců v případě úniku dat nebo narušení soukromí..
 • Když už mluvíme o hackerech, jsou blázni do vašich soukromých dat protože jim může pomoci získat přístup k vašim bankovním účtům, kreditním kartám, sociálním profilům a prakticky všem, co máte. Mohou dokonce získat půjčky ve vašem jménu a zničit váš rating i život.

Vzhledem k tomu všemu je více než dost důvodů, proč se naučit, jak chránit svou online osobnost.

Jak chránit vaši online identitu?

I když se situace může zdát ponurá, není to tak těžké chránit vaše soukromá data a online identitu. Vše, co musíte udělat, je postupovat podle těchto tipů a budete si moci vychutnat další vrstvu soukromí a zabezpečení:

1. Používejte silná hesla

Použijte čísla, písmena a speciální znaky, aby byla hesla silná a těžko uhodnutelná. Jako hesla nepoužívejte zjevné věci, jako je datum narození nebo jméno psa.

Samozřejmě nesdílejte své heslo s nikým jiným a nezapisujte je do prostého textu. K ukládání více hesel můžete použít šifrovaný software, například, KeePass / KeePassXC, Bitwarden, LessPass..

Další rady naleznete v našem průvodci, jak vytvořit silné heslo.

2. Vytvořte sekundární e-mailovou adresu

Je lepší nepoužívat svou e-mailovou e-mailovou adresu pro věci, jako jsou diskusní skupiny, videohry a fóra. Primární e-mailovou adresu byste měli sdílet pouze s lidmi, které znáte osobně.

V ideálním případě byste měli usilovat o použití anonymní nebo šifrované e-mailové služby, jako je ProtonMail nebo Tutanota. Pokud jste se zasekli v Gmailu, nebo jej raději používáte, ujistěte se, že používáte toto rozšíření k zašifrování e-mailů a příloh.

3. Nezabývejte se nevyžádanou poštou

Pokud dostanete nějaké e-maily s nevyžádanou poštou, neodpovídejte na ně, klikněte na žádné odkazy nebo otevřete / stáhněte jakékoli přílohy. Můžete být přesměrováni na phishingové stránky nebo být vystaveni malwarovým infekcím.

Neklikejte ani na žádné tlačítko pro odhlášení, protože tímto způsobem budou spammery vědět, že se jedná o platnou e-mailovou adresu. Tyto e-maily jednoduše vložte do složky se spamem nebo je smažte.

Vlastně máme článek, kde se můžete dozvědět více o spamu a jak jej zastavit.

4. Používejte služby VPN (Virtual Private Network)

VPN je služba, kterou můžete použít k lepší ochraně vaší online identity zabezpečením vašich osobních údajů na internetu, zabezpečením online provozu a udržením online dohledu na uzdě. To vše je dosaženo pomocí silného šifrování, které brání komukoli (vládním dozorovým agenturám, poskytovatelům internetových služeb a dokonce i počítačovým zločincům) vidět, co děláte online. Ano, dokonce i na nezabezpečených sítích WiFi.

Skrýt identitu

Kromě toho může VPN také maskovat vaši skutečnou IP adresu a účinně zajistit, aby žádný web nemohl sledovat vaši skutečnou geografickou polohu – nemluvě o tom, že nikdo nebude schopen zaznamenávat žádná cenná data spojená s vaší IP adresou..

Pokud jde o to, jak získat VPN, nabízejí je poskytovatelé třetích stran, kteří obvykle mají aplikace VPN kompatibilní s různými platformami.

Potřebujete spolehlivou VPN? CactusVPN vás zahalil!

Naše služba VPN je více než schopna chránit vaši online identitu. Používáme nejmodernější šifrování AES, abychom zajistili veškerá vaše data a internetový provoz, abychom udrželi vaše prohlížení tak, jak by mělo být – bezpečné a soukromé.

Naše vysokorychlostní servery navíc používají sdílenou technologii IP, což znamená, že není možné vysledovat adresy IP našich serverů zpět k vám.

A nebojte se – vaše data nezaznamenáváme. Máme přísnou politiku bez protokolu. Ach, CactusVPN je také vybaven Killswitchem, který zajistí, že vaše online identita nebude nikdy odhalena – ani když narazíte na problémy s připojením.

Aplikace CactusVPN

Stále nejste přesvědčeni? Žádný problém – nabízíme bezplatnou 24hodinovou zkušební verzi, takže si před výběrem předplatného můžete ověřit, zda naše VPN služba dokáže splnit všechny vaše potřeby. A i poté, co si vyberete plán, se na vás bude stále vztahovat naše 30denní záruka vrácení peněz.

5. Používejte spolehlivý antivirový software

Dalším dobrým způsobem, jak chránit vaši internetovou identitu před online hrozbami, je použití silného antivirového / antimalwarového softwaru. Nezapomeňte jej také udržovat v aktuálním stavu a používat jej společně s VPN.

Osobně doporučujeme Malwarebytes a ESET.

6. Kupujte pouze z důvěryhodných webů

Méně známé weby nejsou vždy rizikem, ale může existovat šance, že se zapojíte do phishingu nebo škodlivého softwaru, takže je lepší být v bezpečí, než líto. Takže vždy proveďte počáteční průzkum, zkontrolujte recenze a ujistěte se, že doména webu začíná řetězcem „https“ (to znamená, že používá šifrování) namísto „http“.

Nakupování

Také si přečtěte Zásady ochrany osobních údajů těchto webů a společností, abyste zjistili, jaký druh dat budou od vás shromažďovat a k čemu je budou používat. Pokud je uvedeno, že ji budou sdílet s „třetími stranami“, je lepší vyzkoušet jiné možnosti, protože to může znamenat, že vaše data budou sdílena s inzerenty.

7. Nesdílejte příliš mnoho informací o sociálních médiích

I když webové stránky sociálních médií mohou být zábavné a poučné, při jejich používání byste měli být opatrní. Kybernetičtí zločinci se od toho, co zveřejníte, mohou poučit hodně a mohou tyto informace použít k tomu, aby vás pronásledovali, okradli váš dům a dokonce zřídili předstírající účty.

Vždy byste měli zkontrolovat nastavení ochrany osobních údajů ve svých profilech, abyste se ujistili, že osobní věci, které můžete zveřejnit nebo sdílet, mohou vidět pouze lidé, které znáte. Doporučujeme však nezveřejňovat na sociálních médiích žádné osobní informace.

8. Použijte šifrované zprávy

Ať už soukromě konverzujete se svými přáteli nebo milenkou, posíláte citlivá obchodní data klientům nebo dokonce mluvíte s informátorem, poslední věcí, kterou chcete, je, že někdo bude moci přejít na obsah vašich zpráv..

Bohužel se to může stát, pokud používáte aplikace pro zasílání zpráv, které nepoužívají šifrování typu end-to-end, proto důrazně doporučujeme používat Signal – bezplatnou, snadno použitelnou, plně šifrovanou aplikaci pro zasílání zpráv.

Co dělat, když je vaše online identita odcizena

I když by vaše online identita měla být bezpečná, pokud budete postupovat podle výše uvedených kroků, vždy existuje malá šance, že se něco může pokazit, takže je vždy lepší být připraven a vědět, co dělat.

Nejprve se obraťte na místní úřady ASAP. Pokud máte důkaz, že někdo používá vaše osobní údaje, neváhejte je použít. Obraťte se také na svou finanční instituci a ujistěte se, že váš bankovní účet a kreditní karty jsou bezpečné.

Poté změňte hesla všech svých účtů a kontaktujte weby spojené s ohroženými účty.

Krádež identity by se nikdy neměla brát na lehkou váhu. Může to vést k finanční ztrátě, ztrátě úvěru, emocionálnímu traumatu a dokonce k tomu, že vaše osobní informace budou prodány podvodníkům na hlubokém webu..

Závěr

Celkově vzato je vaše online identita více než pouhým pseudonymem nebo změnou ega, které používáte na internetu – jedná se o skutečnou sbírku vašich osobních údajů a neberení její bezpečnosti vážně může mít katastrofální následky.

Nezapomeňte tedy dodržovat rady uvedené v tomto článku a používat službu VPN k ochraně vaší online identity kdekoli na webu..

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map