Co je to únik DNS a jak tomu zabránit? |


Co je DNS?

DNS je zkratka pro Domain Name System a je zodpovědná za překlad názvů webových stránek na IP adresy a naopak. Myslete na DNS jako na telefonní seznam na internetu – umožňuje komunikaci mezi zařízeními připojenými k Internetu a webovými stránkami a každý server DNS udržuje adresář doménových jmen, který lze převést na adresy IP..

Co je únik DNS?

Pokud používáte službu VPN, obvykle dochází k úniku DNS. V zásadě k úniku DNS dochází, když jsou dotazy DNS odesílány mimo tunel šifrovaný VPN nebo když je server VPN buď obejít, nebo ignorován..

Jak vás ovlivňuje únik DNS?

Když dojde k úniku VPN DNS, váš online provoz již není bez dozoru, protože váš poskytovatel internetových služeb může vidět vaše požadavky DNS, což znamená, že vědí, jaké webové stránky procházíte nebo jaké webové aplikace používáte..

Kromě toho může únik DNS také odhalit skutečné geografické umístění a umístění vašeho poskytovatele služeb Internetu. Nezdá se, že by to byl obrovský problém, ale to je druh informací, které hackeři mohou použít ke sledování vaší skutečné IP adresy..

Co způsobuje netěsnost DNS DNS?

Hlavní příčinou úniku VPN DNS je nesprávná ruční konfigurace služby VPN v zařízení nebo operačním systému. Proto byste si měli vždy vybrat poskytovatele VPN, který nabízí klienty kompatibilní s různými platformami – alespoň na nejpopulárnějších zařízeních a operačních systémech.

Mezi další faktory, které přispívají k riziku řešení úniku VPN DNS, patří:

 • Vestavěné funkce OS, které mohou narušovat vaše požadavky a provoz DNS.
 • Zda jste ručně nakonfigurovali DNS tak, aby bylo zakázáno používat servery DNS provozované vaším poskytovatelem VPN.
 • Nesprávná konfigurace síťových nastavení.
 • Skutečnost, že používáte IPv4 i IPv6, zatímco provozujete VPN bez podpory IPv6.

Další nebezpečnější příčinou úniku DNS může být skutečnost, že kyberkriminál převzal kontrolu nad vaším routerem. V takovém případě je vaše zařízení oklamáno v odesílání provozu DNS mimo provoz VPN.

Jak zjistit, zda se zabýváte únikem VPN DNS

Bohužel neexistují žádné přesné znaky, které byste mohli hledat, abyste zjistili, zda máte co do činění s únikem DNS. Naštěstí existují způsoby, jak můžete otestovat připojení VPN, abyste se ujistili, že je bez úniku DNS.

Jeden skvělý nástroj, který můžete použít k provedení rychlého a přesného testu úniku DNS, je DNSLeakTest.com. Můžete spustit standardní test nebo rozšířený test (doporučujeme obojí). V podstatě to, co musíte hledat, jsou servery, které se zobrazí ve výsledcích. Pokud používáte VPN a některé servery ve výsledcích (nebo všechny z nich) nepatří vašemu poskytovateli VPN, jednáte o únik DNS.

Test těsnosti DNS

Kromě tohoto webu můžete také zkusit použít nástroj pro testování úniku DNS Comparitech. Nejprve spusťte test bez VPN a potom další s VPN. Výsledky jsou křížově odkazovány a budete upozorněni, pokud máte co do činění s únikem VPN DNS.

Dalším nástrojem, který můžete vyzkoušet, je IPLeak.net.

Jedna věc, kterou byste měli vědět o nástrojích pro testování netěsnosti DNS

Nástroje pro testování IP a DNS Leak obvykle používají různé databáze, když spouštějí své testy. Z tohoto důvodu existuje šance, že někdy uvidíte nějaké nesrovnalosti ve výsledcích testů. Můžete například zobrazit IP adresu serveru, o které víte, že pochází z místa, jako je Itálie, které je spojeno s nesprávnou zemí.

K tomu často nedochází, ale když se tak stane, je třeba mít na paměti, že na zobrazené adrese IP záleží. Pokud se jedná o adresu VPN serveru, který používáte, nemusíte se čeho bát.

Jak předcházet problémům s únikem DNS

Pokud se nechcete stát obětí úniku DNS, je několik věcí, které můžete udělat, abyste problém vyřešili.

Zabraňte úniku DNS

Můžete také použít zde naznačené ukazatele a pokusit se také opravit únik DNS:

 • Pokud VPN, kterou používáte, nemá vlastní servery DNS, je třeba zařízení nakonfigurovat ručně tak, aby používalo nezávislý server DNS – například Google Public DNS nebo OpenDNS. To by mělo umožnit vašim požadavkům DNS procházet VPN, nikoli vašeho poskytovatele internetových služeb.
 • V případě, že VPN, kterou chcete použít, nepodporuje IPv6, měli byste ji v zařízení deaktivovat. Pokud tak neučiníte, může dojít k úniku DNS, protože požadavky odeslané přes IPv6 mohou tímto způsobem obejít tunel VPN.
 • Jedním ze způsobů, jak zabránit a opravit úniky DNS, je obejít Transparentní servery DNS, které by váš ISP mohl použít k zachycení vašich požadavků na DNS, a donutit vás místo toho použít jejich službu DNS..
 • Pokud používáte Windows 8, 8.1 nebo 10, můžete být vystaveni únikům DNS kvůli funkci Smart Multi-Homed Name Resolution, která odesílá požadavky DNS na všechny dostupné servery a přijímá odpovědi od nestandardních serverů, pokud na oblíbené servery DNS trvá příliš dlouho. Uživatelé systému Windows 10 bohužel nemohou tuto funkci skutečně vypnout, protože je zabudovaná. Můžete to zkusit vyřešit pomocí tohoto pluginu, pokud používáte OpenVPN, nebo zkuste jej vypnout v Editoru místních skupin Windows (není však možné v Home Edition). Můžete také zkusit použít jiné operační systémy.
 • Ještě jednou, pokud jste uživatelem Windows, možná budete muset vypořádat s Teredo – tunelovací protokol vytvořený v operačním systému, jehož cílem je zlepšit kompatibilitu mezi IPv4 a IPv6. Problém je v tom, že někdy může mít přednost před VPN tunelem, což má za následek úniky DNS. Naštěstí můžete tuto funkci snadno vypnout – stačí otevřít příkazový řádek a zadejte následující „stav nastavení rozhraní netsh interface teredo disabled“.
 • Pokud VPN, kterou používáte, má funkci vázání IP, použijte ji – v podstatě blokuje veškerý provoz, který neprochází VPN. Pokud klient takovou funkci nemá, nakonfigurujte bránu firewall tak, aby umožňovala pouze online přenos do a ze sítě VPN.
 • Pravidelně provádějte testy úniku DNS – buď každých několik dní, nebo alespoň jednou týdně. Pokud vám záleží na vašem soukromí, musíte sledovat provoz VPN poměrně často, abyste se ujistili, že je vše v pořádku.
 • Pokud chcete být velmi důkladní, můžete pomocí softwaru pro monitorování VPN (jako je Paessler) udržovat karty o připojeních VPN. Je však třeba zmínit, že tato možnost je velmi drahá a můžete snadno zjistit, zda je úniku DNS problém s běžnými bezplatnými testy úniku DNS..

Nejlepší a nejpohodlnější oprava úniku DNS je v konečném důsledku pouze použití VPN, která nabízí ochranu proti úniku DNS. Pokud víte, že váš současný poskytovatel odhaluje vaše soukromí na webu prostřednictvím úniků DNS, měli byste přejít na jiného, ​​který zaručuje, že vaše data budou v bezpečí a zvuk.

Potřebujete VPN se špičkovou ochranou proti úniku DNS?

CactusVPN vás nechal pokrýt. Poskytujeme špičkovou službu VPN, která je vybavena výkonným šifrováním AES a umožňuje vám při přístupu na web zvolit až 6 protokolů VPN (včetně OpenVPN a SoftEther)..

Nabízíme také ochranu proti úniku DNS. Všechny servery DNS jsou vysokorychlostní, váš provoz DNS je šifrován od začátku do konce a používáme veřejné DNS Google, které je velmi spolehlivé. Navíc neuchováváme žádné záznamy o činnosti.

Vyberte si jednu z našich více uživatelsky přívětivých aplikací VPN. Máme aplikace, které běží na Windows, MacOS, iOS, Android, Android TV a Amazon Fire TV.

Vyzkoušejte CactusVPN zdarma jako první

Nabízíme bezplatnou 24hodinovou zkušební verzi, takže neváhejte a spusťte tolik testů úniku DNS, kolik chcete, aby bylo vše v pořádku. A ano, můžete se zaregistrovat, aniž byste museli rozdávat podrobnosti o kreditní kartě.

Jakmile se navíc stanete uživatelem CactusVPN, budete rádi, když víte, že se na vás bude stále vztahovat naše 30denní záruka vrácení peněz, pokud služba nebude fungovat tak, jak je inzerována.

Co je únik DNS? Sečteno a podtrženo

Únik DNS je, když jsou vaše dotazy DNS odesílány mimo šifrovaný tunel VPN, což v podstatě znamená, že kdokoli (například váš poskytovatel internetových služeb) může vidět, jaké weby a aplikace přistupujete a používáte.

Úniky DNS mohou být způsobeny mnoha věcmi (například nesprávně nakonfigurovanými VPN, konflikty IPv6 a dokonce kybernetickými útoky). Naštěstí není zjišťování úniku DNS tak obtížné (můžete snadno použít test úniku DNS, jako je DNSLeakTest.com), a oprava řešení může být někdy tak jednoduchá jako změna poskytovatele VPN nebo deaktivace IPv6, nebo něco obtížnějšího, jako je museli používat plugin OpenVPN.

Celkově je nejlepší způsob, jak se vyhnout úniku DNS, pouze použít poskytovatele VPN, který nabízí vestavěnou ochranu proti úniku DNS s jejich službami.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map