Jak funguje VPN? |


Než se však k tomu dostaneme, podívejme se, co je to VPN, a poté ukážeme (spolu s ilustracemi), jak zažíváte připojení online bez VPN a s VPN – abyste mohli lépe porozumět tomu, jak služba funguje.

Co je to VPN?

VPN (Virtual Private Network) je služba, kterou můžete použít k ochraně vašich osobních údajů a online přenosu na internetu. Služba v zásadě vytváří bezpečné a šifrované spojení mezi vaším zařízením a serverem VPN. Všechna vaše webová připojení procházejí vaším poskytovatelem internetových služeb, ale už je nemohou sledovat. Skutečná IP adresa je také skrytá.

Jak se připojujete k webu bez VPN

Zde je přesné znázornění toho, jak vaše připojení k internetu probíhá:

Nechráněné připojení k internetu

Je rychle zřejmé, že při každém připojení k webu vaše data a provoz prochází vaším poskytovatelem internetových služeb ve čitelném formátu, což znamená, že v podstatě vidí vše, co děláte online – co hledáte, jaké soubory stahujete, jaké webové stránky přistupujete, a tak dále.

Pro některé z vás to nemusí být velké obavy, ale zvažte to – mnoho poskytovatelů internetových služeb musí dodržovat zákony o uchovávání údajů, takže musí ukládat uživatelská data (ano, která zahrnuje vaši webovou aktivitu) a sdílet je s úřady a vládní agentury. Na místech, jako jsou USA, mohou tyto informace dokonce prodat inzerentům třetích stran.

Kromě toho jsou hackeři další hrozbou, protože mohou odposlouchávat vaše připojení (zejména v nezabezpečených sítích) a ukrást vaše soukromá data. Jakmile to udělají, mohou je buď použít k odcizení peněz od vás nebo k odcizení identity, nebo je pouze vydražit na hlubokém webu. Jo, a nezapomeňme na dohledové agentury, které si mohou volně udržovat přehled o všech vašich online návycích.

A to není vše – vaše osobní data a online provoz nejsou jediné věci, které jsou na webu vystaveny bez VPN. Vaše IP adresa a následně i vaše geografická poloha jsou také odkryty.

Nemyslíte si, že je to něco, čeho se obávat? Dobře, přemýšlejte o tom tímto způsobem – někteří lidé mohou skutečně použít vaši vystavenou IP adresu ke shromažďování informací s ní spojených, jako je země a město, ve kterém žijete. V některých situacích by mohli počítačoví zločinci dokonce zjistit, kdo je váš ISP, nebo jen použijte vaši IP adresu ke spuštění cílených útoků na vaše zařízení a směrovače.

A co víc, pokud jste v zemi, kde je torrenting nedotknutelným právním subjektem, může vám váš ISP buď poslat varování, pokud vás zachytí torrentovací soubory, nebo mohou vaše informace předat pouze autorským agenturám, což může vést k přijetí :

 • Oznámení DMCA
 • Obrovské pokuty
 • Vězení

Jak se připojujete k webu pomocí VPN

Nyní by vypadalo vaše připojení k internetu, kdybyste měli používat VPN:

Jak funguje schéma VPN

V zásadě používáte klienta VPN pro připojení k serveru VPN, který poté používáte pro přístup na web. Příchozí přenos je odeslán do vašeho zařízení prostřednictvím serveru VPN a klienta. To je do značné míry podstata toho, jak připojení VPN fungují.

Protože mezi vámi a serverem VPN je zaveden šifrovaný tunel, váš poskytovatel internetových služeb (nebo kdokoli jiný) nemůže monitorovat váš online provoz a data. Dešifrovat informace mohou pouze zařízení na každém konci tunelu VPN (klient VPN ve vašem zařízení a server VPN), protože je mohou pouze šifrovat. Server VPN nahradí vaši IP adresu vlastní i po navázání spojení, čímž účinně skryje své geografické umístění online.

Celkově vzato, na rozdíl od přístupu na web bez sítě VPN umožňuje připojení pomocí VPN zajistit, že si budete moci užívat soukromého prohlížení, budete mít jistotu, že vaše osobní informace jsou chráněny, a neomezený přístup k jakémukoli obsahu (protože skrytí vaší IP adresy znamená, že můžete obejít nepříjemné geobloky a firewally).

Jak funguje VPN?

VPN se spoléhá na klienta VPN, servery VPN a šifrovací protokoly VPN a nabízí vám hladký a bezpečný online provoz. Klient naváže zabezpečené připojení k serverům a oba šifrují a dešifrují vaše online data a provoz pomocí různých typů protokolů VPN..

Zde je rychlý přehled celého procesu:

 1. Pomocí klienta VPN se připojujete k serveru VPN. Když to uděláte, klient začne šifrovat vaše data.
 2. Klient VPN naváže připojení k příslušnému serveru prostřednictvím svého poskytovatele internetových služeb a nastaví VPN tunel.
 3. Server VPN nahradí vaši IP adresu vlastní (tím se skryje vaše geografické umístění), začne dešifrovat data, která obdrží od vás, a předá vaše připojení k webu..
 4. Jakmile server VPN přijme požadovaná online data z různých webových serverů, zašifruje je a odešle je zpět do zařízení prostřednictvím poskytovatele internetových služeb..
 5. Když klient VPN přijme příchozí přenos, dešifruje jej za vás.

A to je do značné míry to, jak VPN pomáhají v soukromém prohlížení a jak fungují. I když se celý proces může zdát, že to bude trvat dlouho, obvykle se to stane téměř okamžitě.

Jak fungují klienti VPN?

Klienti VPN jsou software poskytovaný poskytovateli VPN svým uživatelům, který jim umožňuje snadno spouštět své služby VPN na svých zařízeních. Klienti VPN obvykle pracují na více zařízeních a operačních systémech a snadno se instalují.

Uživatelé obvykle stačí spustit klienta a zvolit server, ke kterému se chtějí připojit. Navíc by mohli vylepšit určité možnosti připojení, například vybrat mezi TCP a UDP nebo protokol VPN, který chtějí použít.

Jakmile uživatel vybere server, klient naváže připojení a začne šifrovat všechny požadavky na připojení, které uživatel odešle na web.

Co je to klientský software VPN

Ne všechna zařízení však nabízejí podporu pro klienty VPN – například herní konzole a některé chytré televizory. V takovém případě musí být připojení VPN nejprve navázáno na routeru. Tímto způsobem bude každé zařízení, které se připojí k webu pomocí směrovače s podporou VPN, pomocí připojení zabezpečeného VPN.

Nyní nejsou klientské aplikace jediné. Kromě klientů vyvinutých poskytovateli VPN máte také klienty protokolu VPN. Například OpenVPN má svého vlastního klienta, stejně jako SoftEther. Klienti protokolu VPN však bývají o něco složitější a ve skutečnosti nenabízejí mnoho kompatibility napříč platformami, takže spousta uživatelů online upřednostňuje raději klientské aplikace..

Kromě toho někdy VPN klienti nejsou ani aplikacemi – pouze VPN protokoly nebo klienti, kteří jsou integrováni do operačního systému. Dobrým příkladem je platforma Windows VPN. Přesto je vhodné zmínit, že tyto možnosti jsou DIY a nejsou 100% spolehlivé.

Jak fungují VPN na mobilu?

Fungování VPN na mobilu je do značné míry podobné fungování VPN klienta. Jediným rozdílem je, že musíte stáhnout a nainstalovat aplikaci VPN do svého mobilního zařízení – obvykle prostřednictvím iTunes nebo Google Play.

V případě, že poskytovatel VPN nemá fungujícího mobilního klienta, obvykle vám nabídne přístup k výukovým programům, které vám ukážou, jak nastavit ruční připojení.

Jak fungují tunely VPN a šifrování?

Sítě VPN spoléhají na šifrování, aby zajistily vaše webová připojení a příchozí provoz, který obdržíte z Internetu. Jednoduše řečeno, šifrování je způsob, jak převést data z čitelného formátu do kódovaného formátu. Pouze osoba / zařízení, které má dešifrovací klíč (v tomto případě klient VPN a server VPN), může převést data zpět do čitelného formátu.

A v podstatě funguje šifrování VPN.

Protokol VPN

Pokud jde o to, jak funguje tunel VPN, myslete na to jako na soukromou síť nastavenou mezi zařízením a serverem VPN. Všichni mimo tunel (ISP, sledovací agentury, hackeři) se do něj nemohou nahlédnout.

Jak silná je šifrování VPN, záleží na protokolu VPN, který používá software VPN. Méně výkonné šifrování nabízí vyšší rychlosti, ale je méně bezpečné, zatímco výkonnější protokoly mohou vaše rychlosti trochu zpomalit kvůli procesu šifrování / dešifrování. Obecně se jedná o nejčastěji používané protokoly VPN:

 • PPTP
 • IKEv2
 • SoftEther
 • L2TP / IPSec
 • SSTP
 • OpenVPN

Sečteno a podtrženo – šifrování je způsob, jakým VPN poskytuje zabezpečení online, jak VPN skrývá vás a váš provoz na internetu a jak VPN udržují hackery na uzdě.

Jak fungují servery VPN?

Fungování serveru VPN je velmi jednoduché – přijímá šifrovaný provoz ze zařízení, dešifruje jej a předává jej na internet. Dále šifruje data přijatá z webu a odešle je zpět vám. Data pak klient VPN dešifruje.

Servery VPN

Pokud jste zvědaví, co jsou servery VPN, jedná se v podstatě o normální servery, které jsou konfigurovány pomocí softwaru VPN a mají více logických a komunikačních portů. Poskytovatelé VPN hostují své služby na těchto serverech a poskytují je zákazníkům. Software VPN bude také zpracovávat mechanismy řízení přístupu a zabezpečovat připojení mezi klientem a serverem pomocí různých typů protokolů VPN.

Připojení k takovému VPN serveru je také způsob, jakým VPN mění vaši IP adresu. Jakmile se k němu připojíte, vaše IP adresa přidělená poskytovatelem služeb je okamžitě nahrazena IP adresou serveru VPN. Všechny webové stránky, ke kterým máte přístup, když jste připojeni k serveru VPN, tedy uvidí pouze adresu IP serveru VPN.

Hledáte dobrou VPN?

My zde v CactusVPN máme řešení – špičková služba VPN, která se může pochlubit výkonným šifrováním AES, 6 protokolů VPN, ze kterých si můžete vybrat, a zásadou bez protokolu. Jo, a také nabízíme 28+ vysokorychlostních serverů (z nichž 9 má podporu P2P) a aplikací kompatibilních napříč platformami.

Navíc kromě špičkové bezpečnosti a ochrany soukromí nabízíme také další dobroty – jako je služba Smart DNS, která vám pomůže odblokovat více než 300 celosvětových webů s omezeným geografickým omezením, Killswitch, který zajistí, že budete vždy v bezpečí online a neomezenou šířku pásma.

Potřebujete nějaký čas na rozhodnutí?

A co vy, když to vyzkoušíte náš bezplatný 24hodinový test? Nejsou potřeba žádné údaje o kreditní kartě a vy budete moci plně využívat všech funkcí naší služby.

A ještě víc – jakmile se stanete uživatelem CactusVPN výběrem některého z našich více předplatných, které jsou šetrné k rozpočtu, budete stále krytí naší 30denní zárukou vrácení peněz.

Závěr

Jak tedy funguje VPN? Zde je krátká verze – software šifruje vaše požadavky na připojení k serveru VPN a webové informace, které server odešle zpět vám, takže se ujistěte, že váš poskytovatel internetových služeb (který je prostředníkem mezi vámi a serverem VPN) nemůže sledovat co děláte nebo k němu přistupujete na internetu.

Když se také připojíte k serveru VPN, IP adresa přidělená poskytovatelem služeb Internetu bude nahrazena adresou serveru, čímž účinně skryjete svou geografickou polohu (a jakékoli další informace spojené s vaší IP adresou), když jste online..

Celkově mají sítě VPN mnoho využití a vždy je dobré se na ně při přístupu na web spolehnout – ať už si jen chcete užít lepší soukromí, chránit svá data před hackery nebo přistupovat k omezenému obsahu.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map