Předávání portů VPN (vše, co potřebujete vědět)


Co je to přístav?

Port je konkrétní číslo přiřazené k protokolu, což je sada příkazů a pravidel, která řídí způsob odesílání a přijímání dat přes web. Příkladem je port 443, který je přiřazen všem datům přenášeným přes HTTPS.

Číslo portu funguje jako bezdrátový kanál a zabraňuje potenciálním konfliktům mezi různými protokoly. Čísla portů jsou také nezbytná pro zabezpečení sítě, protože blokování portu také zablokuje určitý protokol v síti.

Co je Port Forwarding?

Předávání portů (nazývané také mapování portů) je metoda přesměrování počítačových portů mezi lokální sítí a vzdálenými zařízeními. Tato technika je obvykle užitečná pro vzdálený přístup k zařízením a službám připojeným k internetu.

Přesměrování portů se obecně musí používat vedle routeru, protože tento router pravděpodobně používá NAT (Network Address Translation) – proces, který převádí jednotlivé IP adresy zařízení v lokální síti na jednu IP adresu, což v podstatě umožňuje zařízení připojená k routeru, která mají jejich vlastní síťové adresy (např. notebook nebo herní konzole) pro připojení k internetu s IP přidělenou poskytovatelem služeb Internetu.

V této souvislosti předávání portů – což je proces zákulisí – zachycuje data a přenos, který směřuje na konkrétní IP (v tomto případě IP adresy získané prostřednictvím NAT), a přesměruje je na jinou IP ( například zařízení, ke kterému chcete vzdáleně přistupovat).

Jak funguje předávání portů?

Když musí být požadavek odeslán přes web, jsou vytvořeny datové pakety, které obsahují informace o uvedeném požadavku, a jsou odesílány přes internet. Mezi různými daty pakety obsahují informace o cíli počítače nebo zařízení.

Normálně je záhlaví datového paketu analyzováno síťovým směrovačem. Pak je paket odeslán do cíle, který je v záhlaví.

Při předávání portů však zachycující aplikace (například klient VPN) kontroluje záhlaví datového paketu, vidí cíl a poté přepíše data nalezená v záhlaví. Pak je datový paket odeslán do nově přiřazeného cíle. V případě VPN je nový cíl obvykle jedním ze serverů používaných poskytovatelem VPN.

Proč někteří poskytovatelé VPN nabízejí přeposílání portů VPN?

Mnoho poskytovatelů VPN používá firewall NAT k ochraně svých uživatelů před příchozími připojeními, která mohou být škodlivá. I když je to užitečné, někdy to může způsobit problémy blokováním příchozích připojení, která uživatelé skutečně chtějí.

Například brána NAT může potenciálně narušovat torrenting. Jak? Všechno to má co do činění s „očkováním“ – přijímáním příchozích připojení od ostatních uživatelů, kteří chtějí stáhnout soubor do svého vlastního torrent klienta. Očkování je také známo, že přispívá k rychlosti nahrávání torrentu a je nutné, aby si všichni mohli stáhnout torrent především.

Firewall NAT může bránit ostatním uživatelům P2P v iniciaci nevyžádaných spojení s klientem, a tím vám zabránit v nasazování.

Pokud však poskytovatel VPN nabízí přesměrování portů, klient přesměruje příchozí připojení a zajišťuje, že může obejít NAT firewall.

Je VPN Port Forwarding nezbytný pro Torrenting?

Spíš ne. Nedostatek přesměrování portů obvykle neovlivní rychlost stahování. Vaše rychlosti odesílání mohou někdy zasáhnout, ale v určitých situacích budete stále moci nasazovat. V případě, že vám nebude záležet na přispívání k rychlosti nahrávání a chcete pouze stáhnout soubor, nebude přesměrování portů VPN nutné..

Jediným způsobem, jak by bylo předávání portů povinné pro torrenting, je, kdyby každý uživatel v roji (všichni uživatelé, kteří stahují a nahrávají torrent), byl za NAT firewall.

Je Port Forwarding bezpečný?

Pokus o ruční nastavení routeru tak, aby nabízel přesměrování portů, může být trochu problematické. Proč? Protože vaše online komunikace pravděpodobně nejsou tak bezpečné, jak si myslíte.

Co je Malware?

Přesměrování portů na routeru vás může potenciálně vystavit různým zranitelnostem, které mohou zločinci a malware zneužít, pokud nepřijmete odpovídající bezpečnostní opatření – zejména pokud necháte port otevřený pro vzdálený přístup.

Na druhé straně je přesměrování portů VPN obvykle docela bezpečné, protože přesměrování portů se provádí na straně poskytovatele VPN, nikoli na vašem. Navíc je vaše připojení stále zabezpečeno šifrováním VPN.

Musíme však zmínit jednu věc – v roce 2015 bylo zjištěno, že poskytovatelé VPN, kteří nabízeli předávání portů VPN, byli ve skutečnosti postiženi zranitelností (tzv. „Port Fail“), která by mohla potenciálně odhalit skutečné IP adresy uživatelů VPN. Naštěstí této chybě zabezpečení lze snadno zabránit, ačkoli neexistuje záruka, že všichni poskytovatelé VPN, kteří nabízejí přesměrování portů, přijali v posledních letech nezbytná opatření..

Samozřejmě, pokud používáte poskytovatele VPN, který nenabízí přesměrování portů VPN, nemusíte se obávat, že by selhání portu mohlo potenciálně uniknout vaší IP adrese na webu.

Potřebujete bezpečnou službu VPN?

Pokud hledáte způsob, jak chránit vaše osobní údaje a online provoz na webu, máme pro vás krytí. CactusVPN nabízí špičkové šifrování AES, až 6 protokolů VPN na výběr, neomezenou šířku pásma a nákladově efektivní předplatné.

Navíc 9 z našich 25+ vysokorychlostních serverů nabízí podporu torrentingu a nabízíme bezplatnou 24hodinovou zkušební dobu a 30denní záruku vrácení peněz.

Sečteno a podtrženo – Co je to předávání portů VPN?

Přesměrování portů VPN je způsob, jak poskytovatelé VPN s firewally NAT zachytit neškodná připojení, která uživatelé VPN mohou chtít (například torrenting připojení), která by jinak byla odfiltrována bránou firewall, a upravit cíl nalezený v hlavičce datových paketů, aby pomohl těmto připojení obchází NAT firewall.

Měli byste však vědět, že předávání portů VPN není pro P2P povinné. Je to nutné pouze v případě, že se chcete ujistit, že budete mít vysokou rychlost nasazení, nebo pokud každý člověk, který stahuje / odesílá torrent, je za firewallem NAT (což není velmi pravděpodobný scénář).

Je také obtížné zjistit, zda poskytovatel, který nabízí přesměrování portů VPN, přijal bezpečnostní opatření proti útoku při selhání portu nebo ne (zranitelnost, která může při připojení k VPN uniknout vaši skutečnou IP adresu).

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me