Test prędkości ProtonVPN

W ProtonVPN jest wiele do polubienia. Jest to usługa zorientowana na bezpieczeństwo i prywatność, z szybkimi serwerami, doskonałym oprogramowaniem i oferująca kilka przydatnych funkcji, których inni dostawcy nie zawracają sobie głowy wdrażaniem. Tak, są one drogie, ale jeśli Twoim celem jest pozostanie anonimowy w Internecie, kilka VPN lepiej sobie z tym poradzi.

Plusy
 • Doskonałe funkcje prywatności i bezpieczeństwa
 • Podwójna sieć VPN oferowana we wszystkich obsługiwanych krajach
 • Brak dzienników
 • Łatwy w użyciu klient
 • Dobra wydajność serwera
 • Przyjazny dla torrentów i P2P
 • Oferuje bezpłatną wersję
Cons
 • Kosztowny
 • Brak obsługi czatu na żywo
 • Serwery P2P tylko w czterech krajach

ProtonVPN jest znany ze swojej silnej postawy w zakresie bezpieczeństwa i prywatności. Ale po co bezpieczna sieć VPN, gdy jest tak wolna, chcesz wyciągać włosy za każdym razem, gdy z niej korzystasz.

Na szczęście tak nie jest w przypadku ProtonVPN. Nawet nie blisko.

Na swojej stronie internetowej zgłaszają kilka standardowych „branżowych” roszczeń VPN, ale w przeciwieństwie do wielu innych dostawców, faktycznie realizują te roszczenia.

I choć nie jest to najszybsza sieć VPN, wyniki testu prędkości ProtonVPN mocno plasują je na wyższym poziomie wśród wszystkich dostawców.

Prędkości pobierania są stałe na całej planszy. Stany Zjednoczone były nieco wolniejsze, niż się spodziewałam w oparciu o to, co robią inne lokalizacje. Ale w sumie dobre liczby.

Nawet po połączeniu przez Secure Core, doskonałą implementację podwójnego VPN ProtonVPN, wszystko wyglądało dobrze. Widziałem dość stały spadek prędkości 1/3 w stosunku do zwykłego połączenia, co w przypadku podwójnej sieci VPN jest doskonałe.

Po stronie przesyłania wyniki były nieco gorsze, ale mimo to godne szacunku. Poza niższymi niż oczekiwano prędkościami z serwerów amerykańskich, widziałem również niższą wydajność z Kanady i Australii.

Ponieważ jednak dla większości z nas wydajność pobierania jest znacznie ważniejsza niż szybkość przesyłania, nie sądzę, że jest to ogromny problem.

To powiedziawszy, regularnie testuję VPN i zaktualizuję zamieszczone tutaj wyniki, jeśli wystąpią jakieś znaczące zmiany (w dowolnym kierunku).

Najlepszy serwer
Najlepsze wyniki testu prędkości serwera VPN ProtonVPNZ VPN Najlepsze wyniki testu prędkości podstawowej serwera ProtonVPNBrak VPN
Stany Zjednoczone
ProtonVPN jednoczy wyniki testu szybkości serwera VPN dla stanówZ VPN ProtonVPN jednoczy wyniki testu prędkości linii podstawowych stanówBrak VPN
Zjednoczone Królestwo
ProtonVPN Wielka Brytania Wyniki testu prędkości serwera VPNZ VPN ProtonVPN Zjednoczone Królestwo wyniki testu prędkości podstawowejBrak VPN
Kanada
Wyniki testu szybkości serwera ProtonVPN Canada VPNZ VPN Wyniki testu prędkości początkowej ProtonVPN CanadaBrak VPN
Australia
Wyniki testu prędkości serwera ProtonVPN Australia VPNZ VPN Wyniki testu prędkości podstawowej ProtonVPN AustraliaBrak VPN
Holandia
Wyniki testu prędkości serwera ProtonVPN Holandia VPNZ VPN Wyniki testu prędkości początkowej ProtonVPN HolandiaBrak VPN
Niemcy
Wyniki testu prędkości serwera ProtonVPN Niemcy VPNZ VPN Wyniki testu prędkości podstawowej ProtonVPN NiemcyBrak VPN
Francja
Wyniki testu prędkości serwera ProtonVPN France VPNZ VPN Wyniki testu prędkości podstawowej ProtonVPN FranceBrak VPN

Warto wskazać, dlaczego rozbieżność jest tak duża między moimi testami prędkości podstawowej bez VPN a tymi przeprowadzonymi przez VPN.

Celowo uruchamiam szybkie połączenie internetowe – 500 Mbps w dół, 100 Mbps w górę. Są znacznie szybsze niż oferowane obecnie serwery VPN klasy konsumenckiej.

Korzystanie z tak szybkiego połączenia ma tę zaletę, że ujawnia nam prawdziwą maksymalną wydajność VPN – bez ograniczeń mojego dostawcy usług internetowych wypaczających wyniki.

Gdybym na przykład uruchomił tylko połączenie o prędkości 50 Mb / s, a serwer VPN był w stanie uzyskać 75 Mb / s, nigdy byśmy tego nie wiedzieli.

O ProtonVPN

ProtonVPN to dobrze sprawdzona sieć VPN, która podobnie jak jej spółka macierzysta ProtonMail ma siedzibę w Szwajcarii. To oznacza bardzo przyjazną dla prywatności jurysdykcję.

Jest również dostawcą surowych dzienników i jest obecnie poddawany audytowi bezpieczeństwa, który wkrótce będzie publicznie dostępny.

Dla osób dbających o prywatność wszystkie te rzeczy zasługują na uwagę.

Warto również zauważyć, że organizacja macierzysta ProtonVPN jest dobrze znana w kręgach prywatności w Internecie. Jest odpowiedzialny za biblioteki szyfrujące OpenPGPjs i GopenPGP i jest aktywnym uczestnikiem społeczności cyfrowej.

Zapewnia to ProtonVPN pewne bona fakty dotyczące prywatności, z którymi żaden konkurent nie może się równać.

Prywatność i ochrona

Jak już zapewne zgadłeś, ProtonVPN wyróżnia się zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i prywatności. To jest cały powód, dla którego ta usługa istnieje.

W tym celu ProtonVPN wdraża najnowocześniejszą technologię i zestaw funkcji zaprojektowanych tak, aby bezpieczeństwo danych znalazło się w centrum wszystkiego, co robią.

Jednak, jak widzieliśmy, robią to bez uszczerbku dla prędkości połączenia.

Na początek ProtonVPN używa tylko szyfrowania i protokołów bez znanych słabych punktów. Oznacza to, że nie znajdziesz dostępu PPTP, nawet jako opcji rezerwowej zgodności.

Zamiast tego wszystkie połączenia wykorzystują 256-bitowe szyfrowanie AES, 4096-bitową wymianę kluczy RSA i HMAC-SHA384 do uwierzytelniania wiadomości.

Krótko mówiąc, wszystkie fazy transmisji danych wykorzystują najwyższy dostępny poziom szyfrowania. Wpływa to negatywnie na wydajność i prawdopodobnie dlatego wyniki testu prędkości nie są tak doskonałe, jak w przypadku niektórych innych dostawców.

Na komputerach PC i Linuksie połączenie przechodzi przez protokół OpenVPN. Jest to obecny standard konsensusu w branży i ProtonVPN trzyma się go.

Na urządzeniach z systemem macOS, iOS i Android IKEv2 / IPSec jest preferowanym protokołem.

Ponadto system wykorzystuje obracające się klucze szyfrujące i idealną tajemnicę przekazywania, aby uniemożliwić atakującym odszyfrowanie danych przy użyciu skompromitowanych kluczy.

Jak już wspomniałem, ProtonVPN jest również dostawcą ścisłego braku logów. Oznacza to, że przechowują zero rejestrów wszystkiego, co robisz podczas połączenia z usługą.

ProtonVPN szanuje prywatność użytkowników i egzekwuje zasady braku dzienników. Oznacza to, że Twoje połączenia VPN pozostają prywatne i nie przechowujemy informacji o twoich połączeniach ani odwiedzanych witrynach.

Aby zabezpieczyć Twoje konto i upewnić się, że to Ty się logujesz, przechowujemy pojedynczy znacznik czasu Twojego ostatniego logowania. Ponownie nie przechowujemy żadnych informacji o tym, skąd się zalogowałeś ani jak długo byłeś zalogowany.

ProtonVPN używa również serwerów dedykowanych dla swoich serwerów VPN i uruchamia prywatne serwery DNS, aby zapobiec wpadnięciu jakiejkolwiek aktywności użytkownika w niepowołane ręce.

Jeśli chodzi o ochronę użytkowników przed wścibskimi oczami, jest to jeden dostawca VPN, który obejmuje wszystkie podstawy. A od stycznia 2020 r. Mają nawet raport z audytu bezpieczeństwa strony trzeciej, aby to udowodnić.

Funkcje ProtonVPN

Jednak prywatność i bezpieczeństwo to nie jedyne względy przy wyborze VPN. Jest także kwestia tego, jakie funkcje są dostępne.

O ile usługa VPN nie ma odpowiedniego zestawu funkcji, bez względu na to, jak szybka jest, może być źle dopasowana w zależności od tego, co próbujesz z nią zrobić.

 • Wyłącznik awaryjny

  ProtonVPN oferuje przełącznik zabijania na swoich klientach Windows i MacOS.

  Przełącznik zabijania blokuje cały ruch internetowy na twoim urządzeniu w przypadku rozłączenia z VPN. To gwarantuje, że żadne dane nie wyciekną przez nieszyfrowane połączenie internetowe dostarczone przez dostawcę usług internetowych, z którego zwykle korzysta Twoje urządzenie.

 • Ochrona przed wyciekiem DNS

  Innym sposobem na naruszenie prywatności w Internecie są zapisy przechowywane przez używane serwery DNS. Serwer DNS może ujawnić każdą witrynę i obsłużyć Twoje wizyty, a także adres IP podany przez ISP.

  ProtonVPN obsługuje własne serwery DNS i wymusza ich użycie za każdym razem, gdy masz połączenie z usługą.

  Ich DNS, podobnie jak VPN, nie prowadzi dzienników, co zapewnia maksymalną prywatność.

 • Bezpieczny rdzeń

  ProtonVPN oferuje również podwójną konfigurację VPN, którą nazywają Secure Core.

  Secure Core zwiększa bezpieczeństwo i prywatność, kierując połączenia przez drugi serwer VPN. Wszystkie te serwery znajdują się w bezpiecznych obiektach w krajach sprzyjających prywatności.

  Ten mechanizm gwarantuje, że Twoje dane są bezpieczne, nawet jeśli ostatecznie przechodzą przez kraj, który uczestniczy w umowach o nadzorze lub monitoruje ruch internetowy w jego granicach.

  Podwójne sieci VPN nieco spowolnią twoje połączenie, a implementacja Secure Core ProtonVPN nie jest inna. Podczas korzystania z tych serwerów należy spodziewać się zmniejszenia prędkości o 1/3.

 • Wsparcie dla Tora

  Dla niektórych z nas żadna gwarantowana prywatność nie jest wystarczająca. Właśnie dlatego ProtonVPN umożliwia połączenia z siecią prywatności Tor za pośrednictwem usługi VPN.

  Takie postępowanie zapewnia drugą warstwę ochrony każdemu, kto jest głęboko zaniepokojony zachowaniem anonimowości. Obejmuje to dziennikarzy, dysydentów politycznych i demaskatorów, dla których ujawnienie mogłoby przynieść rzeczywiste niebezpieczeństwo.

  Wrzucenie Tora do miksu wpłynie negatywnie zarówno na szybkość wysyłania, jak i pobierania. Ponieważ sieć Tor jest prowadzona przez wolontariuszy, spodziewaj się spadku wydajności większej niż te podczas korzystania z Secure Core.

 • Wsparcie usługi przesyłania strumieniowego

 • Chociaż ProtonVPN nie daje żadnych gwarancji, są jedną z niewielu pozostałych usług VPN, które nadal mogą łączyć użytkowników z Netflix – przynajmniej w USA.

  To samo dotyczy Hulu, ITV i All 4.

  Jednak użytkownicy iPlayera BBC lub Amazon Prime Video nie będą mieli szczęścia. Ale staje się to coraz bardziej powszechnym faktem dla użytkowników VPN.

  Nie ma żadnych obaw w zakresie wydajności. Sieć serwerów ProtonVPN jest wystarczająco szybka, aby nawet strumieniować wideo 4K.

 • Obsługa BitTorrent i P2P

  ProtonVPN pozwala również na dzielenie się plikami BitTorrent i innymi P2P przez określony podzbiór jego serwerów.

  Ponieważ są dostawcami bez dzienników, możesz mieć pewność, że korzystanie z takich usług będzie wolne od rzeczywistego zagrożenia ze strony trolli chronionych prawem autorskim.

 • Obsługa wielu urządzeń

  Jako użytkownik ProtonVPN możesz podłączyć do usługi wiele urządzeń za pomocą jednej subskrypcji.

  Jeśli zarejestrujesz się w abonamencie podstawowym, możesz podłączyć maksymalnie dwa urządzenia – dzięki abonamentowi Plus liczba ta wzrasta do pięciu.

  Jeśli wybierzesz plan wizjonerski – i nie jest on tani – możesz użyć do dziesięciu urządzeń jednocześnie. Jako niezły bonus otrzymasz także konto ProtonMail.

Ograniczenia

ProtonVPN nie narzuca dużo ograniczeń dotyczących użytkowników. Z pewnością nie ma ograniczeń przepustowości ani prędkości.

Podczas gdy korzystanie z usług P2P w celu naruszenia praw autorskich lub do innych wątpliwych zastosowań jest zabronione przez ich warunki świadczenia usług, ich zasady braku logowania sprawiają, że zakaz ten jest niewykonalny.

Istnieją jednak różnice między dostępnymi planami usług, które można interpretować jako ograniczenia.

Na przykład użytkownicy Basic mogą korzystać z P2P na określonych serwerach, ale są ograniczone do znacznie mniejszej liczby z nich. Podstawowy oznacza również brak bezpiecznego rdzenia, brak obsługi Tora i brak obsługi przesyłania strumieniowego.

Dodatkowo użytkownicy planu otrzymują wszystkie te rzeczy, co jest znaczącym ulepszeniem.

Jedyną korzyścią z planu Visionary jest dodanie konta ProtonMail. Masz również satysfakcję, wiedząc, że dotujesz bezpłatny poziom dla osób w krajach, dla których jest to dosłownie linia życia.

Obsługa klienta

Użytkownikom potrzebującym pomocy z usługą ProtonVPN oferuje bezpośrednią pomoc przez e-mail, której średni czas reakcji wynosi mniej niż 24 godziny. Jednak w większości przypadków nie będziesz czekać prawie tak długo.

Ich przedstawiciele są kompetentni i udzielają pełnych odpowiedzi na pytania.

Aby wzmocnić „ludzką” obsługę klienta, sekcja pomocy na stronie ProtonVPN ma obszerną sekcję samopomocy, która obejmuje wszystkie najczęstsze problemy, z którymi możesz się zmierzyć.

Chociaż nie ma czatu na żywo ani wsparcia telefonicznego, ogólny poziom obsługi klienta powinien być wystarczająco dobry, aby zadowolić przeciętnego użytkownika.

Ponadto ProtonVPN ma reputację polegającą na tym, że nie zawiesza użytkowników – pozostaną przy tobie, dopóki problem nie zostanie rozwiązany. W moich książkach z pewnością rekompensuje to wszelkie dostrzegane braki wsparcia.

Lokalizacje serwerów ProtonVPN

Sieć serwerów ProtonVPN jest jedną z mniejszych. Obejmuje 44 kraje i składa się z 698 pojedynczych serwerów w chwili pisania tego tekstu.

Ponieważ niektórzy z jego konkurentów oferują sieci wielokrotnie tak duże – jak NordVPN i jego 58 kraj, silna sieć serwerów 5645 – ProtonVPN tutaj trochę brakuje.

To, czego im brakuje, nadrabiają jednak jakością.

Sieć ProtonVPN jest dojrzała i stabilna, co oznacza, że ​​nie cierpią z powodu wielu awarii usług. Jak pokazują wyniki testu prędkości, wydajność jest również świetna.

Powoduje to, że serwery Secure Core znajdują się w miejscach takich jak schron przed opadami byłej armii szwajcarskiej o głębokości 1000 m, a wady sieci ProtonVPN są łatwiejsze do przeoczenia.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map