Merrni një adresë IP gjermane në 5 hapa të thjeshtë

Imazh i veçante për artikullin gjerman të adresave IP


Nëse jeni një shtetas gjerman që jeton ose udhëton jashtë vendit, keni disa arsye të mira për të përdorur internetin me një adresë IP gjermane. Mos veprimi i kësaj mund të të lë të ndjehesh pak sikur jeton në mërgim.

Me një adresë IP të huaj, mund ta gjeni veten të pa aftë të përdorni shërbimet bankare në shtëpi. Ju gjithashtu nuk do të jeni në gjendje të vazhdoni me shfaqjet tuaja të preferuara në shërbimet e transmetimit popullor si ZDF, Das Erste, ARD Mediathek, ProSieben Video, apo edhe Netflix Germany.

Metoda më e efektshme (dhe deri tani më e drejtpërdrejtë) për të marrë një adresë IP gjermane është përdorimi i një rrjeti virtual virtual (VPN). Kjo do t’ju japë një IP lokale dhe do t’ju lejojë të përdorni internetin sikur të ishit vendosur fizikisht në Gjermani.

Merrni një adresë IP gjermane në 5 hapa të thjeshtë

Përgatitja me një VPN për të marrë një IP nga Gjermania nuk do të ishte më e lehtë. Hapat janë si më poshtë.

 1. Regjistrohuni me një ofrues VPN që ka serverë në Gjermani. Më pëlqen CyberGhost, por edhe disa të tjerë funksionojnë mirë. Unë kam një listë të atyre pak më tej për t’ju ndihmuar të filloni.
 2. Shkarkoni aplikacionin e zgjedhur të ofruesit tuaj VPN dhe instaloni atë. Mund ta bëni këtë në pajisje të shumta nëse dëshironi. Të gjithë ofruesit do të kenë udhëzime hap pas hapi për çdo sistem operativ dhe platformë.
 3. Filloni aplikacionin VPN dhe regjistrohuni duke përdorur letrat kredenciale që keni vendosur me ofruesin.
 4. Zgjidhni një server në Gjermani dhe lidheni me të. Pajisja juaj tani do të ketë një adresë IP të vendosur brenda vendit. Nëse dëshironi ta bëni këtë, mund ta kontrolloni dyfish duke vizituar https://www.iplocation.net/.
 5. Kërcani këmbët dhe kënaquni qasje në çdo shërbim gjerman ose uebfaqe që ishte bllokuar më parë.

Shtë po aq e thjeshtë sa ajo.

Kur nuk keni më nevojë për IP Gjermane, thjesht shkëputeni nga serveri VPN dhe mbyllni aplikacionin.

Dhe nga rruga, ju gjithashtu mund të përdorni këto hapa të saktë për të marrë një IP nga çdo vend tjetër në botë ofruesi juaj VPN ka serverë në.

Si të zgjidhni një VPN për të marrë një adresë IP gjermane

Jo çdo ofrues i VPN është krijuar i barabartë dhe jo të gjithë janë të përshtatshëm për t’ju dhënë një adresë IP dhe shërbimi gjerman për të cilin do të jeni të lumtur. Kur po përpiqeni të zgjidhni një VPN për këtë qëllim, këtu janë gjërat që duhet t’i kushtoni vëmendje të veçantë.

 • Serverë të shumtë VPN në Gjermani

  Një ofrues i VPN nuk mund t’ju marrë një adresë IP me bazë në Gjermani nëse nuk ekzekutojnë ndonjë server në vend. Kjo është gjëja e parë që duhet të kontrolloni dyfish. Dhe, aq më shumë server kanë më mirë.

  Nëse shumë njerëz përdorin një server të vetëm, ai mund të mbingarkohet dhe të ngadalësojë lidhjen tuaj të internetit. Të kesh shumë zgjedhje do të thotë që gjithmonë duhet të gjesh një server ku problemet e performancës të shkaktuara nga bllokimet nuk do të jenë problem.

 • Mund të zhbllokojë përmbajtjen dhe shërbimet e kufizuara gjeo-kufizuese

  Vetëm sepse një VPN ju jep një IP Gjermane nuk do të thotë se IP do të funksionojë me çdo faqe interneti ose shërbim gjerman. Ka edhe më shumë për të bërë një të punojë sesa thjesht të krijosh një server në vend, dhe disa ofrues thjesht nuk u interesojnë ose nuk janë në gjendje të shkojnë atë milje shtesë.

 • Shpejtësia e lidhjes së mirë

  Një VPN gjithmonë do të ngadalësojë pak lidhjen tuaj të internetit, por ofruesit më të mirë do ta mbajnë punën në hit në minimum. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse synoni të transmetoni video me cilësi të lartë nga Gjermania. Vetëm një VPN e shpejtë do të jetë në gjendje të vazhdojë me kërkesat e brezit.

 • Mbështetje me shumë pajisje

  Kontrolloni dy herë që VPN që ju zgjedh mbështet çdo pajisje dhe sistem operativ që synoni të përdorni me të. Disa mund, për shembull, të mos punojnë në versionet më të vjetra të Windows ose MacOS.

  Ofruesit VPN gjithashtu zakonisht kufizojnë sa pajisje mund të lidheni me shërbimin e tyre në të njëjtën kohë. Nëse parashikoni që pesë anëtarë të familjes tuaj do të duan të përdorin shërbime të ndryshme gjermane të njëkohshme, sigurohuni që kjo të lejohet.

Nëse zgjedh një ofrues që kontrollon të gjitha këto kuti, do të përfundosh me një shërbim i cili mund të të çojë në mënyrë të vazhdueshme hyrjen në faqet dhe shërbimet e tua të preferuara gjermane, pavarësisht se ku je në botë.

VPN-të më të mira për të marrë një IP Gjerman

Nga shumë shërbime të shkëlqyera VPN, disa dalin mbi turmën si opsionet më të mira për t’ju marrë një adresë IP gjermane.

1. CyberGhost

Logoja e CyberGhost

Një ofrues relativisht i vogël deri vonë, CyberGhost tani është një industri me peshë të rëndë dhe konsiderohet gjerësisht një nga VPN-të më të mira përreth.

Me 684 serverë të përhapur në tre qytete gjermane, asnjë shërbim tjetër nuk ju jep më shumë mundësi lidhjesh në Gjermani. Ata kanë një rrjet të madh në të gjithë pjesën tjetër të botës gjithashtu. Të gjithë serverët e tyre, pavarësisht nga vendndodhja, ofrojnë performancë të nivelit të lartë.

Bazuar në Rumani me një politikë të rreptë të mos prerjeve dhe duke ofruar 256-bit encryption AES duke përdorur OpenVPN, CyberGhost është një ofrues i shkëlqyeshëm për t’u përdorur për të maksimizuar privatësinë dhe anonimitetin tuaj në internet.

CyberGhost reklamon veten si një VPN e cila mund t’ju sjellë rreth përmbajtjes së bllokuar gjeo-bllok dhe në të vërtetë ata munden. Qasja në të gjitha shërbimet gjermane të transmetimit në internet dhe biblioteka e Netflix të çdo vendi nuk do të bëhet më e lehtë ose më e qëndrueshme.

rekuizitë
 • Zero loging për intimitetin maksimal
 • Shpërndarje e shkëlqyeshme e serverëve me mbi 7100 serverë në 90 vende
 • Shpejtësi shumë e shpejtë e lidhjes
 • Punon me Netflix dhe iPlayer të BBC
 • Lejon përrua P2P
 • Garanci e gjatë 45-ditore e kthimit të parave
Cons
 • Kompania mëmë me reputacion të dyshimtë
 • Konfigurimi manual i konfigurimit të OpenVPN
 • Nuk funksionon nga Kina

VPN më e mirë për një IP gjerman: Jo vetëm që CyberGhost ofron gjithçka për një VPN të nivelit të lartë, por ato janë gjithashtu një nga ofruesit më pak të shtrenjtë përreth. Mbështetur nga një garanci më e mirë e parave të kthimit të parave në 45 ditë, asnjë VPN tjetër nuk do t’i shërbejë përdoruesit gjermanë më mirë.

2. NordVPN

Logoja e NordVPN

NordVPN është një shërbim që i bën të gjitha dhe i bën shumë mirë. Ata janë një VPN të tjerët shpesh krahasohen me standardin krahasues.

E gjitha fillon me një rrjet të gjerë global të serverëve i cili përfshin 5645 serverë në 58 vende. Prej tyre, 309 ndodhen në Gjermani.

Performanca e serverit të NordVPN është e shkëlqyeshme, siç është edhe siguria e lidhjes përmes përdorimit të kriptimit AES 256-bit dhe protokollit OpenVPN.

Përveç vendndodhjes së kompanisë në juridiksionin e miqësisë për privatësinë e Panamasë, NordVPN është gjithashtu një VPN me prerje zero dhe ofron shumë karakteristika të intimitetit, si funksionaliteti i dyfishtë VPN dhe një ndërprerës i vrasjeve të internetit.

Qasja në materialin e kufizuar gjeografikisht ka qenë gjithmonë në përputhje me NordVPN, dhe shërbimi funksionon me pothuajse çdo ofrues të përmbajtjes në botë, përfshirë çdo të madh në Gjermani.

rekuizitë
 • Intimitet i shkëlqyeshëm me prerje zero
 • Rrjet i madh (dhe gjithnjë në rritje) i serverëve
 • Performanca e mirë e lidhjes
 • Serverë specialiteti (përfshirë VPN të dyfishtë, të ngatërruar dhe Tor mbi VPN)
 • Klient i pastër, i lehtë për t’u përdorur
 • Punon me Netflix dhe shumicën e shërbimeve të tjera streaming
 • Lejon Torrenting dhe P2P
 • Ofron adresa IP të dedikuara
Cons
 • Asnjë tipar tunizimi i ndarë
 • Pak i kushtueshëm për planet afatshkurtra

A bën gjithçka: Për një VPN që bën gjithçka mirë, NordVPN duhet të jetë në krye të listës suaj. Ju merrni performancën, çdo tipar VPN i imagjinueshëm, një klient i lehtë për t’u përdorur, dhe gjithçka për një çmim shumë të përballueshëm.

3. PureVPN

Logoja PureVPN

Nëse po kërkoni të hapni adresat IP në ndonjë vend tjetër të botës përveç Gjermanisë, mos kërkoni më shumë se PureVPN. Me serverët në 131 vende, rrjeti i tyre nuk është i dyti për asnjë. Në Gjermani, ata aktualisht ekzekutojnë 201 server në pesë qytete të ndryshme.

Performanca është gjithashtu një nga pikat e forta të PureVPN. Kombinoni atë me serverat e specializuar të ofruesit për të marrë rreth bllokimit të gjeo-bllokimeve, dhe ju keni parajsën e një transmetuesi video.

Aplikacioni i klientit PureVPN mbështet mbi 50 platforma dhe sisteme operative të ndryshme. Nëse jeni në gjendje ta lidhni atë në internet, ka shanse që ajo të funksionojë PureVPN.

Klienti gjithashtu vjen me shumë bukur për të pasur shtesa. Kur përdorni VPN, përveç kriptimit dhe sigurisë së shkallës ushtarake, do të mbroheni gjithashtu nga bllokuesit e integruar të malware dhe bllokuesit e reklamave.

rekuizitë
 • Shpejtësi të shkëlqyera
 • Rrjet i madh serverash (131 vende)
 • Zhbllokon Netflix, iPlayer dhe mbi 70 shërbime të tjera streaming
 • Kombinohet me mbi 50 pajisje dhe platforma
 • Verifikohet në mënyrë të pavarur ofruesi VPN i log logave të pavarura
 • Opsion i përkushtuar IP
 • Vlera të mëdha
Cons
 • Aplikacionet mund të përdorin pak më shumë polish
 • Disa probleme të ndërlidhjes me ndërprerje

Vlera më e mirë për Gjermaninë: Nëse doni të transmetoni përmbajtje nga të dyja Gjermania dhe pothuajse nga çdo vend tjetër në botë në secilën prej pajisjeve tuaja, PureVPN është përgjigjja juaj. Dhe a e përmenda çmimin e volitshëm të shërbimit?

4. ExpressVPN

Logoja ExpressVPN

Një nga ofruesit më të mirë gjithëpërfshirës VPN në treg, ExpressVPN është një zgjedhje tjetër e shkëlqyeshme për të marrë një adresë IP gjermane.

Nga rrjeti i tyre i 3000 serverëve të fortë, i cili përfshin gjithsej 95 vende, mbi 100 kanë mbaruar nga dy vendet në Gjermani. Shpejtësitë e serverit janë të shkëlqyera dhe lehtë mund të trajtojnë transmetimin e videos me definicion të lartë.

ExpressVPN me siguri zhbllokon përmbajtjen e bllokuar gjeo-gjermane në Gjermani dhe në çdo vend tjetër ku ata ekzekutojnë servera. Ata kanë një klient të lehtë për t’u përdorur, siguri të jashtëzakonshme dhe mbështesin gjithçka me një politikë të fortë mos-logjike.

Siç e përmend në rishikimin tim, një dobësi e ExpressVPN është kosto. Por, edhe pse janë pak më të shtrenjta, ky është një shërbim që ia vlen çdo qindarkë.

Dhe pa një pyetje të shkëlqyeshme pa pyetje të parave të garantuara për 30 ditë kthim të parave, nuk ka asnjë rrezik t’i provoni ata.

rekuizitë
 • Një klient i pasur me tipare dhe intuitiv
 • Teknologji e fortë mbrapa
 • Shumë serverë dhe vendndodhje serverash
 • Shpejtësi të shpejtë dhe të qëndrueshme të lidhjes
 • Punon me Netflix të SHBA
 • Mbështetje e nivelit të lartë të klientit
Cons
 • Disa prerje të grumbulluara
 • Jo më e lirë

Reputacioni i Madh: Kur jeni pas një ofruesi të respektuar mirë të VPN që ofron intimitet dhe anonimitet të shkëlqyeshëm, si dhe mbështetjen më të mirë të klientit në biznes, ExpressVPN është ajo.

5. Surfshark

Logoja e Surfshark-ut

Megjithëse ata janë një ofrues mjaft i ri VPN, Surfshark sigurisht që bën përshtypje. Kushdo që kërkon të hyjë në Gjermani me një VPN duhet t’i mbajë ata në listën e tyre të shkurtër.

Për të filluar, Surfshark drejton servera në 63 vende, përfshirë shumë në Gjermani. Ata veprojnë jashtë juridiksionit miqësor ndaj intimitetit të Ishujve të Virgjër Britanikë, mos harroni ndonjë gjë dhe ofrojnë disa nga opsionet më të mira të sigurisë në biznes.

Falë lidhjeve të tyre të shpejta dhe aftësisë për të gjetur përmbajtje të bllokuar gjeo-bllok, Surfshark është një zgjedhje e shkëlqyeshme për transmetimin e përmbajtjes video videosh gjermane.

Surfshark është gjithashtu ofruesi i vetëm që lejon lidhje të pakufizuara të njëkohshme. Kjo është padyshim e vlefshme të merret në konsideratë nëse keni shumë pajisje që dëshironi të përdorni VPN tuaj më tej.

rekuizitë
 • Intimitet dhe siguri e shkëlqyeshme pa prerje
 • Performanca e shkëlqyeshme e serverit
 • Zhbllokon Netflix, BBC, dhe shumë të tjerë
 • Klient i lehtë për t’u përdorur
 • Lidhje të pakufizuara të njëkohshme
 • Mbështetje për torrent
 • i lirë
Cons
 • Shpejtësia e paqëndrueshme në disa vende
 • Mbështetje mjaft e ngadaltë e klientit

Lidhje të pakufizuara: Surfshark ofron çdo veçori që çdo përdorues VPN mund të dëshironte. Me shpejtësi të shkëlqyeshme të serverit, mbështetje të shkëlqyeshme 24/7 dhe një plan shumë të lirë të mbështetur nga një garanci e rimbursimit pa sherr 30-ditore, ata janë një ofrues me të cilin nuk mund të gaboni.

Cilat janë avantazhet e marrjes së një adrese IP gjermane?

Si një qytetar gjerman që jeton ose udhëton jashtë vendit, ju mund të dëshironi të merrni një IP të bazuar në Gjermani për të mbajtur qasje të pakufizuar në llogaritë tuaja bankare dhe financiare në institucione si Deutsche Bank dhe Commerzbank.

Ekzistojnë gjithashtu një ton shërbimesh mediatike që nuk do të punojnë jashtë Gjermanisë. Ato përfshijnë:

 • ARD Mediathek
 • Das Erste
 • DMAX.de
 • Netflix Gjermani
 • ProSieben
 • SAT 1.de
 • Sky Deutschland
 • ZDF

Nëse dëshironi të keni qasje në këto ndërsa jeni jashtë, një adresë IP në Gjermani është e domosdoshme.

Një tjetër arsye kryesore për të përdorur një adresë IP nga Gjermania është se vendi nuk kufizon ose censorizon internetin për qytetarët e tij (ndryshe nga një numër befasues i qeverive të tjera). Nëse përdorni një IP Gjerman, do të keni qasje të pakufizuar në gjithçka në internet pa filtra.

Pse të përdorni një server gjerman DNS?

Përveç përdorimit të një adrese gjermane IP, është gjithashtu e rëndësishme të siguroheni që të përdorni një server gjerman DNS.

Providerdo ofrues i VPN që rekomandova më lart do të kujdeset për këtë për ju, por në qoftë se jeni duke punuar me një shërbim tjetër, është diçka për të qenë në dijeni të.

Një DNS, i cili nënkupton shërbimin e emrit të domain-it, është si libri telefonik i internetit.

Do të ishte goxha jopraktike për të mësuar përmendësh IP adresën që i përket çdo faqe në internet që na pëlqen të vizitojmë. Serverat DNS hartojnë emrat e faqeve të internetit në IP, kështu që i pari është e vetmja gjë që duhet të mbajmë mend.

Por, përveç hartës së emrave të domain-ve të faqes në internet dhe adresave IP, një server DNS gjithashtu mund të sigurojë të dhëna për vendndodhjen tuaj.

Nëse jeni duke përdorur një VPN me një server gjerman, por po kryeni kërkime DNS kundër serverëve në Francë, mund të jeni akoma të bllokuar nga disa site. Kjo për shkak se faqet e internetit mund të tregojnë se cilat DNS po kërkoni për informacion.

Përdorimi i një DNS gjermane së bashku me adresën tuaj gjermane IP rregullon atë. Becomesshtë bërë gjithçka, por e pamundur që faqet e internetit dhe shërbimet të shohin trafikun tuaj si çdo gjë tjetër, përveç se vijnë nga Gjermania.

Të dy shkojnë krah për krah. Sigurohuni që jeni duke përdorur të dy.

Pse VPN-të e Lirë nuk janë të Mëdha për një IP adresë gjermane?

Ka shumë shërbime VPN që pretendojnë se funksionojnë falas. Ju mund të pyesni veten nëse ia vlen t’i drejtoheni njërit prej tyre për një adresë IP në Gjermani.

Në rastin e VPN-ve falas, shpallja e vjetër e “ju merrni atë që paguani” me siguri vlen. Ata kanë tendencë të vuajnë nga shumë probleme, duke përfshirë:

 • Standardet e dobëta të kriptimit
 • Mungesa e intimitetit të përdoruesit
 • Serverë të kufizuar
 • Shpejtësitë e ngadalta
 • Rrallë punoni me përmbajtje gjeo-bllokuar
 • Reklamimi ndërhyrës
 • Praktikat grabitqare

E thënë thjesht, shërbimet VPN falas janë gjithçka tjetër. Ashtu si të paguajnë VPN, ata duhet të fitojnë para për të operuar. Nëse ata po ju thonë se produkti i tyre është falas, ka një shans të mirë që ju të jeni produkti i vërtetë.

VPN falas shpesh fitojnë para nga shitjet e tyre duke shitur të dhënat e përdoruesit tuaj, duke injektuar reklama në shfletuesit tuaj të internetit, dhe ndonjëherë edhe duke shitur bandën tuaj për hakerat.

Do mënyrë që ta shikoni atë, marrja e një IP gjermane nuk ia vlen të sakrifikoni sigurinë dhe privatësinë tuaj, veçanërisht nëse ajo IP mund të mos bëjë atë që dëshironi gjithsesi.

Mënyra të tjera për të marrë një adresë IP gjermane

Ka disa mënyra të tjera për të marrë një IP gjerman që mund të jetë i dobishëm nëse jeni me një buxhet shumë të ngushtë ose keni nevojë vetëm për qasje shumë sporadike. Asnjë prej tyre nuk do të funksionojë si një VPN, por, në interes të zbulimit të plotë, ato ekzistojnë.

Shfletuesi Tor

Shfletuesi Tor përdor një rrjet të kriptuar të drejtuar nga vullnetarët, i cili është i dizajnuar për shfletim të sigurt, anonim në internet. Përdoret çdo ditë nga njerëz në të gjithë botën që kërkojnë të mposhtin censurën, mbikëqyrjen dhe të rrisin intimitetin e tyre në internet.

Mund të përdoret për të marrë një adresë IP gjermane, por nuk do ta bëjë këtë si parazgjedhje. Një lëvizje pak nën kapuç, siç përshkruhet në këtë udhëzues, është e nevojshme. Nuk është e ndërlikuar të ngrihesh dhe të vraposh, por mund të kërkojë pak durim.

Sidoqoftë, ka disa dobësi të përdorimit të Tor për të marrë një IP me bazë gjermane.

 1. Mund të ngadalësojë ndjeshëm lidhjen tuaj të internetit, shpesh në një pikë ku edhe shfletimi (e lëre më të transmetohet video) mund të bëhet i dhimbshëm.
 2. Tor funksionon vetëm në shfletuesin Tor, kështu që nuk është zgjidhje për ndonjë shërbim të bazuar në ueb.
 3. Siç është përmendur tashmë, duhet pak organizim teknik që ai të japë një IP Gjerman në mënyrë të vazhdueshme.

Shërbimi i përfaqësuesit

Një mënyrë tjetër popullore për të marrë një adresë IP gjermane është të përdorni një shërbim përfaqësues.

Ndërsa një prokurë funksionon në një mënyrë të ngjashme me një VPN, dobësi është se ata nuk ofrojnë gati të njëjtën siguri dhe intimitet.

Një proxy drejton trafikun tuaj në internet përmes një serveri në internetin publik. Nëse ai server është i vendosur në Gjermani, ashtu si me një VPN, do të përfundoni me një adresë IP në qarkun.

Por, sepse në shumicën e rasteve proxies drejtohen nga njerëz të rregullt si ju dhe unë, ata janë mjaft të pasigurt. Performanca mund të jetë një problem, dhe çdo përfaqësues që po përdorni mund të zhduket në çdo kohë (për shembull, kur personi që e drejton atë mbyll kompjuterin e tij).

Me një përfaqësues, do të duhet të siguroheni që serveri juaj DNS të jetë vendosur si duhet.

Siç u përmend më lart, një IP gjerman gjithashtu mund të mos jetë i mjaftueshëm për t’ju bërë juve akses në disa përmbajtje ose shërbime gjeo-të kufizuara. Serveri DNS që pajisja juaj përdor mund të ketë nevojë të bazohet në Gjermani.

Në fund të fundit

Pasja e një IP me bazë gjermane do t’ju lejojë të përdorni çdo shërbim dhe uebfaqe zakonisht të arritshme vetëm nga brenda vendit dhe do t’ju lejojë të transmetoni përmbajtje gjermane pa marrë parasysh se ku jeni në botë. Do të jetë njësoj si të jesh atje.

Një VPN është, pa dyshim, opsioni juaj më i mirë për të marrë një adresë IP gjermane. Asnjë metodë tjetër nuk mund të përputhet me përfitimet e saj, lehtësinë e përdorimit dhe, mbi të gjitha, besueshmërinë. Dhe me shumë marrëveshje të mëdha të ofruara aktualisht nga disa prej ofruesve më të mirë të VPN, ato janë gjithashtu shumë të përballueshme.

Ju gjithashtu mund të dëshironi:
 • VPN-të më të mira për Gjermaninë
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map