Si të ndryshoni rajonin tuaj netflix në çdo vend

Si të ndryshoni rajonin tuaj netflix në çdo vend


Një nga gjërat që më shqetësojnë më shumë rreth Netflix është se sa përmbajtja mund të jetë e ndryshme në varësi të asaj pjese të botës ku jam në të.

Për shembull, nëse do të doja të shikoja pesë filmat Terminator aktualisht të disponueshëm në shërbim, do të më duhej të udhëtoja në jo më pak se tre vende të ndryshme: MB, Japoni dhe Kanada.

Apo do të isha?

Ekziston, sigurisht, një mënyrë shumë më e lehtë (për të mos përmendur më lirë) për të shkuar në të.

Për të hyrë në çdo shfaqje nga ndonjë vend, gjithçka që duhet të bëni është të ndryshoni rajonin tuaj Netflix. Shtë një proces i lehtë që dikush mund ta menaxhojë. E vetmja gjë që ju nevojitet është një rrjet virtual privat (VPN).

Për këtë qëllim, këtu është një udhëzues i shpejtë se si të ndryshoni vendin në llogarinë tuaj Netflix sipas dëshirës duke përdorur një.

Si të ndryshoni rajonin tuaj netflix – një përmbledhje e shpejtë

Shtë një proces i thjeshtë me katër hapa për të kthyer vendin tuaj në Netflix. Ndërsa unë prek të gjitha këto pika në detaje shumë më të mëdha më poshtë, këtu është një përmbledhje e shpejtë:

 1. Zgjidhni një ofrues VPN që zhbllokon me siguri Netflix. NordVPN dhe PureVPN janë dy nga më të mirët në biznes.
 2. Shkarkoni aplikacionin e klientit VPN dhe instalojeni në pajisjen tuaj.
 3. Duke përdorur aplikacionin VPN, lidheni me një server në vend, bibliotekën e të cilit Netflix dëshironi të transmetoni.
 4. Filloni Netflix, zgjidhni shfaqjen tuaj, uluni prapa dhe pushoni.

Pse keni nevojë për një VPN për të transmetuar Netflix?

Arsyeja më e madhe për të përdorur një VPN për të parë Netflix është kufizimet gjeografike që vendos në përmbajtjen e saj.

Me fjalë të tjera, përzgjedhja e shfaqjeve që do të shihni në Netflix SH.B.A. mund të jetë jashtëzakonisht e ndryshme nga ato që shihni në Netflix Canada, e cila do të jetë ndryshe nga Netflix Japan.

Në fund, Netflix mban 34 katalogë të veçantë për rajonin. Megjithëse disa prej përmbajtjeve mbivendosen nga një vend në tjetrin, për ne shikuesit, zakonisht përkthehet në një përvojë transmetimi shumë të ndryshme bazuar në vendndodhjen tonë.

Netflix përcakton vendndodhjen tuaj të tanishme dhe në cilin katalog ju keni akses bazuar në adresën IP të pajisjes tuaj.

Lidhja me një VPN fsheh IP tuaj të vërtetë dhe e zëvendëson atë me atë të serverit VPN që keni zgjedhur.

Nëse zgjidhni një server gjerman, pajisja juaj tani do të ketë një adresë IP gjermane dhe do t’ju lejohet të transmetojë përmbajtje nga Netflix Germany.

NordVPN përdoret për të ndryshuar rajonin Netflix në Gjermani

Thatshtë kaq e thjeshtë Dhe kjo, natyrisht, funksionon për çdo vend.

Si të zgjedhni një VPN për Netflix

Kur të vijë koha për të zgjedhur një ofrues VPN për të shkëmbyer rajonin tuaj Netflix me, ka disa gjëra që duhet të mbani në mend.

 1. Zgjidh një VPN që funksionon me Netflix

  Ishte e mundur për të zhbllokuar çdo bibliotekë Netflix me pothuajse çdo shërbim VPN. Sidoqoftë, në fillim të vitit 2016, kjo nuk ndodh më.

  Në janar të atij viti, në përpjekje për t’i mbajtur të lumtur mbajtësit e licencave të përmbajtjes, Netflix ndaloi VPN dhe filloi të godasë përdorimin e tyre.

  Ndërsa ata kanë pasur sukses, dhe shumë VPN nuk punojnë më me Netflix, disa arrijnë të qëndrojnë një hap përpara. Një prej atyre ofruesve është ajo që ju nevojitet.

  NordVPN dhe PureVPN i lartpërmendur janë zgjedhje të mira. Ka edhe një pjesë të vogël të të tjerëve, përfshirë çdo hyrje në listën time më të mirë për VPN për Netflix.

 2. Serverat VPN në vendet që dëshironi të zhbllokoni

  Ju nuk mund ta ndryshoni rajonin tuaj Netflix në një vend të veçantë nëse VPN juaj nuk ka server atje.

  Me fjalë të tjera, nëse doni të transmetoni Netflix France, kontrolloni dy herë VPN-në tuaj të zgjedhur ka servera francezë (këtu është një listë e VPN-ve më të mira franceze, në rast se jeni duke kërkuar një të tillë).

  Të gjitha VPN do t’ju lejojnë të lidheni me vendet e njohura si SH.B.A., Britani e Madhe, Kanada ose Australi. Por nëse doni të ndryshoni rajone në Japoni, për shembull, shanset do të bëjnë vetëm ofruesit me lista të mëdha serverësh.

 3. Shpejtësi të shkëlqyera të shkarkimit

  Për një përvojë të mirë të transmetimit të Netflix nga kudo në botë, do t’ju duhet një VPN e shpejtë – një që mund të mbajë një lidhje të shpejtë dhe të besueshme.

  Përndryshe, ndërsa mund të keni hyrje nga përmbajtja e Netflix në treg, ka të ngjarë të jetë një rrëmujë e pixelated – shpesh ndërpritet nga ato ekrane bezdisëse buffering.

  Dhe nuk ka asnjë mënyrë për të parë.

 4. Lidhjet e shumta të lejuara

  Nëse nuk jeni personi i vetëm në shtëpinë tuaj që dëshiron të shikojë shfaqjet Netflix nga vendet e tjera, do t’ju duhet një VPN që lejon lidhje të shumta në të njëjtën kohë.

  Këto ditë, shumica e ofruesve ju japin pesë ose më shumë. Por disa do t’ju kapërcejnë dy. Pra, është sigurisht diçka për të cilën duhet të merreni parasysh.

 5. Mbështetje e mirë për klientët

  Siç e përmenda, Netflix përpiqet shumë për të parandaluar ndryshimet e rajonit me VPN. Kohë pas kohe, edhe ofruesit më të mirë do të pësojnë një ndërprerje të përkohshme.

  Kur kjo të ndodhë, një departament mbështetës i mirë ia vlen peshën e tij në ar. Ata do t’ju ndihmojnë të çoheni dhe të drejtoni duke zgjidhur problemet e lidhjes tuaj dhe duke ju drejtuar serverat e duhur VPN – ata që ende funksionojnë.

Si të shikoni Netflix nga vendet e tjera

Përdorimi i një VPN për të ndryshuar vendndodhjen tuaj Netflix është çuditërisht e lehtë. Këtu është udhëzuesi i thjeshtë hap pas hapi.

 1. Zgjidhni një VPN të mirë

  Siç përfshihet në pjesën e mësipërme, hapi i parë për të transmetuar përmbajtje Netflix jashtë tregut është të zgjedhni një VPN që është e drejtë për punën.

  Duke supozuar se ndoqët pesë pikat që shtrova kur zgjedh ofruesin tënd, je mirë të shkosh. Regjistrohuni, dhe ju jeni një hap më afër shikimit të çdo gjëje dhe gjithçka që Netflix duhet të ofrojë.

 2. Instaloni Aplikacionin VPN Client në pajisjen tuaj

  Pasi të keni vendosur llogarinë tuaj VPN, shkarkoni klientin. Të gjithë ofruesit do të kenë një seksion “VPN Apps” në faqen e tyre të internetit ku mund të gjeni programin e duhur për platformën tuaj.

  Vdo VPN me gjysmë të mirëfilltë do të ketë softuer për Windows, macOS, iOS dhe Android.

  Nëse, megjithatë, dëshironi të shikoni Netflix në një pajisje më pak të përdorur – si një kuti Linux ose një TV Smart – mund të ketë pak punë manuale të përfshira.

  Thënë kështu, duhet të jeni në gjendje të gjeni udhëzime të detajuara të hapjes hap pas hapi në faqen e internetit të ofruesit. Dhe nëse keni probleme, ajo mbështetje e mirë për klientët që përmenda do të jetë më shumë se e lumtur t’ju ndihmojë.

 3. Lidhuni me një server VPN në vendin që dëshironi të shihni Netflix In

  Me instalimin e aplikacionit tuaj VPN, tani jeni gati për të hyrë në një rajon të ndryshëm Netflix. Hapni klientin, zgjidhni vendin nga doni të transmetoni përmbajtje dhe lidheni. Nëse doni të merrni Netflix US në Australi, për shembull, duhet të lidheni me një server amerikan.

  Shumica e aplikacioneve VPN kanë një hartë ose listë që e bën të thjeshtë lidhjen me një vend të veçantë. Ja si duket me NordVPN.

  Ndryshimi i vendit Netflix në klientin NordVPN

  Ofruesit e tjerë mund të përfshijnë serverë të specializuar Netflix. Nëse ata e bëjnë këtë, përdorni një prej tyre në vend. PureVPN e bën këtë.

  Ndryshimi i rajonit Netflix duke zgjedhur serverin VPN me PureVPN

 4. Shikoni Netflix nga rajonet e tjera

  Me pajisjen tuaj të lidhur me VPN, ndizni Netflix. Përmbajtja që shihni do të jetë tani ajo e rajonit tuaj të zgjedhur.

  E tëra që mbetet është të ulesh mbrapa dhe të shijosh një shfaqje.

Cilat vende të Netflix Mund të Aksesoj me një VPN?

Përgjigja e shkurtër është e gjitha.

Përgjigja e gjatë është se, edhe pse Netflix është në dispozicion në mbi 190 vende, ai ka vetëm 34 katalogë specifikë të vendit – me një sasi të mirë të mbivendosjes midis shumicës së tyre.

Pra, në praktikë, për aq kohë sa të keni mundësi t’i përdorni ato 34 vende, ju mund të shihni gjithçka që gjigandi i rrjedhjes duhet të ofrojë (tabela është e klasifikueshme sipas kolonës nëse dëshironi ta bëni këtë).

34 rajonet Netflix janë si më poshtë:

ArgjentinëAustraliBelgjikë
BrazilKanadëRepublika Çeke
FrancëGjermaniGreqi
Hong KongHungariIslandë
IndiIzraelItali
JaponiLituaniMeksikë
HolandëPoloniPortugali
RumaniRusiSingapore
SlovakiaAfrika e JugutKoreja e Jugut
SpanjëSuediSwitzerland
TajlandëTurqiMbretëria e Bashkuar
Shtetet e Bashkuara

Për shumicën prej nesh, katalogu më i rëndësishëm për të hyrë është Netflix US. Isshtë një nga më të mëdhenjtë në mesin e tregjeve të mëdha dhe, edhe më e rëndësishmja, ka lëshimet më të mëdha.

Ja se si ndarja e titullit, filmit dhe serive totale për tetë vendet e Netflix më të aksesueshme.

Titujt e VendeveTë LëvizjetSeri
Shtetet e Bashkuara582939221907
Mbretëria e Bashkuar595339482005
Australi555436431911
Kanadë589640711825
Francë422326431580
Gjermani449529561539
Japoni514133561785
Holandë406626411425

Të dhënat e mësipërme janë marrë nga uebfaqja jozyrtare e Netflix në internet Kërkimi Global.

Mund ta Shikoj Netflix Jashtë vendit?

Nëse po udhëtoni në një nga 190 vendet plus ku është në dispozicion, mund të përdorni Netflix jashtë vendit. Si parazgjedhje, megjithatë, ju do të jeni në gjendje të transmetoni përmbajtje vetëm nga vendi ku jeni.

Por, ashtu si mund të ndryshoni rajonin tuaj Netflix duke përdorur një VPN kur jeni në shtëpi, mund të bëni të njëjtën gjë kur jeni në rrugë. Me fjalë të tjera, ju mund të vazhdoni të hyrni në bibliotekën e saktë që keni gjithmonë duke u lidhur me një server VPN të vendosur ku banoni.

Duke i bërë gjërat një hap më tej, Netflix madje mund të përdoret në vende të ndryshme në të njëjtën kohë.

Për sa kohë që nuk e tejkaloni numrin e ekraneve që mund të shikoni në të njëjtën kohë të lejuar nga plani juaj, jeni i lirë të ndani llogarinë tuaj Netflix përtej kufijve ndërkombëtarë.

Pra, ndërsa transmetoni shfaqjen tuaj të preferuar në pushimet tuaja të ardhshme, kushdo që ka qasje në Netflix tuaj gjithashtu mund të shikojë në shtëpi.

A lejon përdorimi i Netflix VPN?

Zyrtarisht, Netflix nuk dëshiron që ne të lidhemi me shërbimin e tyre me një VPN, për shkak të detyrimit të tyre për të zbatuar marrëveshje licencimi me prodhuesit e përmbajtjes.

Për këtë arsye, në janar 2016, kompania ka vënë në jetë një nga sistemet më të sofistikuara të zbulimit dhe bllokimit të VPN të çdo ofruesi të përmbajtjes në internet.

Në praktikë, megjithatë, nuk ka raporte publike të Netflix që penalizojnë çdo pajtimtar për një vend që varet me një VPN – përtej, natyrisht, duke na bllokuar nga transmetimi ndërsa jeni i lidhur me një.

Kjo ka kuptim perfekt. Netflix ka një stimulim zero për të na mërzitur abonentët shumë me qëllim të mbajtësve të të drejtave.

Ndalimi i plotë i përdorimit të VPN është një problem shumë i vështirë për tu zgjidhur gjithsesi, dhe për sa kohë që Netflix së paku duket sikur po provon, prodhuesit e përmbajtjes duket se janë të kënaqur.

Në fund të fundit është se nëse jeni të gatshëm të bëni atë që duhet për të ndryshuar rajone të Netflix me një VPN – e cila nuk është aq e vështirë – askush nuk do të ju ndëshkojë për këtë.

A mund të përdor VPN Falas për të Ndryshuar Rajonet Netflix?

Ndërsa është sigurisht e mundur të përdorni një VPN falas për të ndryshuar me sukses vendin tuaj Netflix, zakonisht është e vështirë të bëhet. Dhe shpesh, madje mund të ishte një ide e keqe të provosh.

Pjesa më e madhe e shërbimeve falas VPN janë tashmë në listën e bllokuar të Netflix. Ata nuk mund të lidhen, dhe nuk ka të ngjarë që ata kurrë të dëshirojnë – një ofrues falas nuk ka burime (ose madje edhe prirje) të përpiqen vazhdimisht të marrin rreth ndalimit të Netflix VPN.

Shumica e VPN-ve falas vijnë gjithashtu me kufizime të të dhënave. Edhe nëse mund të zhbllokoni një shfaqje nga një rajon tjetër, mund të goditni kufirin tuaj të të dhënave para se të mund ta shikoni atë nga fillimi deri në fund – madje edhe në cilësimet më të ulëta të Netflix.

Dhe çka nëse arrin të gjesh një ofrues falas pa kapele të të dhënave? Shanset kanë edhe të tjerët. Ju me siguri do të përfundoni me serverë të mbingarkuar, performancë të dobët dhe një përvojë të përgjithshme të mjerueshme të transmetimit.

Atëherë, natyrisht, ekzistojnë praktikat e dyshimta të sigurisë dhe intimitetit të shumë VPN-ve falas.

Ju mund ta gjeni veten të nënshtruar injeksionit të reklamave, mbledhjes ndërhyrëse të të dhënave dhe, në rastet më ekstreme, infeksionit të malware.

Kur çmimi mujor i disa prej ofruesve më të mirë të VPN është një pjesë e asaj që kushton abonimi Netflix, për mua, përdorimi i një është jo-inteligjent.

Thënë kjo, nëse akoma jeni tunduar të shkoni në rrugën e lirë VPN për të kënaqur dëshirat tuaja të tregut Netflix, të paktën, mos filloni verbërisht të përdorni përdoruesin e parë që gjeni. Bëni pak hulumtime së pari.

Ndryshimi i përfundimit të rajonit Netflix

Streaming përmbajtja Netflix nga çdo vend në botë nuk është e ndërlikuar. Për sa kohë që ju keni ofruesin e duhur VPN dhe ndiqni disa hapa të thjeshtë të përshkruar më sipër, do të jeni në gjendje të ndryshoni rajonin tuaj Netflix aq sa dëshironi.

Duhen vetëm disa minuta për tu vendosur. Bëni atë të përfundojë, dhe ju mund të shikoni çdo shfaqje që Netflix duhet të ofrojë, pa marrë parasysh se ku jeni në botë.

Ju gjithashtu mund të dëshironi:
 • VPN-të më të mira për Netflix
 • A funksionon NordVPN me Netflix?
 • A funksionon hyrja private në internet me Netflix?
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map