Si të shikojmë Netflix të SHBA në Australi?

Si të shikojmë Netflix të SHBA në Australi?


Me mijëra e mijëra shfaqje dhe filma, disa shërbime të transmetimit të videos janë më të mira se Netflix. Dhe ndërsa është në dispozicion në një 192 vende befasuese, për fat të keq, jo të gjitha bibliotekat e saj janë krijuar të barabarta.

Abonuesit Australian Netflix, për shembull, mund të shikojnë, por një pjesë të programeve në dispozicion të amerikanëve. Po, diferenca ka qenë duke u zvogëluar gjatë viteve të fundit por është akoma larg nga e parëndësishme.

Kjo tha, çka nëse të thashë gjërat nuk duhet të jenë kështu?

Siç rezulton, ata jo. Dhe në këtë artikull, unë do t’ju tregoj saktësisht se si të merrni Netflix Amerikan në Australi dhe të shikoni gjithçka dhe gjithçka që dëshironi. Ju mund të habiteni se sa e lehtë është.

Si të shikojmë Netflix të SHBA në Australi

Mënyra më e shpejtë dhe e lehtë për të hyrë në Netflix USA poshtë është duke përdorur një VPN. Unë do të shpjegoj në detaje pse kjo është shpejt, por, për momentin, thjesht do të përmend se është një metodë që nuk më ka dështuar kurrë.

Këto hapa, nga rruga, do t’ju lënë të zhbllokoni bibliotekat Netflix nga çdo vend, jo vetëm nga SH.B.A. Ata gjithashtu do të punojnë pavarësisht se në cilin vend jeni, jo vetëm Australia.

 1. Zgjidh dhe regjistrohu me një ofrues VPN (vetëm VPN specifike punojnë me Netflix këto ditë – më pëlqen më mirë Surfshark ose NordVPN, por ka disa zgjedhje të tjera të mira të listuara më poshtë).
 2. Shkarkoni aplikacionin tuaj të zgjedhur VPN dhe instaloni atë në pajisjen tuaj.
 3. Nëse jeni duke ekzekutuar Netflix, qoftë në një shfletues ose përmes një aplikacioni, fikeni.
 4. Filloni aplikacionin VPN dhe regjistrohuni në llogarinë tuaj (do të duhet të regjistroheni vetëm për herë të parë).
 5. Në aplikacion, zgjidhni një server të SH.B.A.-së, nëse ekziston, një server të specializuar streaming Netflix US dhe lidheni me të.
 6. Hapni Netflix në shfletuesin tuaj ose hapni aplikacionin Netflix.
 7. Tani po hyni në Netflix Amerikan nga Australia – uluni dhe kënaquni në shfaqje.

Kalimi përsëri në Netflix Australi

Pasi të keni mbaruar shikimin e Netflix SH.B.A., kalimi përsëri në versionin Australian është edhe më i lehtë.

Thjesht mbyllni skedën ose aplikacionin e shfletuesit që po shikonit Netflix me dhe shkëputet nga VPN. Pastaj do të ktheheni në Australi dhe do të keni akses të plotë në bibliotekën lokale, ashtu si keni bërë më parë.

Pse VPN zhbllokojnë Netflix?

Pa hyrë në detajet e mprehta, një VPN funksionon duke koduar dhe ri-drejtuar trafikun tuaj të internetit përmes një serveri VPN të zgjedhjes suaj.

Kur lidheni me një server të tillë, çdo uebfaqe ose shërbim online që vizitoni nuk mund të tregojë më se në cilin vend jeni në të cilin futet. Ai përkundrazi do të mendojë se pajisja juaj është e vendosur aty ku ndodhet serveri VPN.

Duke u lidhur me një server të SHBA, ju po mashtroni Netflix të mendoni se jeni në Amerikë. Prandaj, kjo ju lejon të keni akses në të gjitha filmat dhe shfaqjet në dispozicion atje.

Shtë një ide e thjeshtë që funksionon shkëlqyeshëm.

VPN-të më të mira për të marrë Netflix Amerikane në Australi

Kur marr një VPN për të parë Netflix të SHBA në Australi, një gjë duhet të mbash në mend është që jo të gjithë ofruesit janë krijuar të barabartë.

Netflix e di plotësisht mirë se sa lehtë një VPN mund të anashkalojë kufizimet e tyre gjeografike dhe, duke ndezur në janar 2016, është ngushtuar fort në përdorimin e tyre.

Vetëm disa shërbime të zgjedhura – ato me burime për ta bërë këtë – vazhdojnë të punojnë mirë. Duke pasur parasysh këtë, këtu është një listë e asaj që janë, sipas mendimit tim, VPN-të më të mira për të parë Netflix-in Amerikan nga Australia.

1. Surfshark

Logoja e Surfshark-ut

Mbanë një nga VPN-të më të mira të Netflix, Surfshark punon me të gjitha bibliotekat kryesore të Netflix si nga Australia, ashtu dhe kudo tjetër në botë. Vetëm lidheni dhe shikoni – është aq e thjeshtë sa kjo.

Streaming Netflix USA në Australi me Surfshark

Surfshark rezervon aftësinë e tyre të panjohur për të zhbllokuar Netflix me shpejtësi të shkëlqyera të serverit, kështu që gjithmonë do të jeni në gjendje të transmetoni shfaqjet tuaja të preferuara me definicion të lartë.

Nëse dëshironi të përdorni një bibliotekë Netflix në një vend tjetër nga SH.B.A., Surfshark mund t’ju ndihmojë gjithashtu atje. Rrjeti i serverëve të tyre mbulon 63 vende, duke e bërë çdo bibliotekë kryesore të mundshme.

Surfshark është gjithashtu i vetmi ofrues i VPN që lejon lidhje të pakufizuara të njëkohshme. Kështu që, ju mund të transmetoni në aq ekrane sa Netflix ju lejon juve në të njëjtën kohë.

Dhe, nëse kjo nuk do të ishte e mjaftueshme, ato janë gjithashtu VPN më pak e kushtueshme nga të gjithë ofruesit e listuar këtu – veçanërisht kështu që nëse përfitoni nga ndonjë prej zbritjeve të tyre të tanishme.

rekuizitë
 • Intimitet dhe siguri e shkëlqyeshme pa prerje
 • Performanca e shkëlqyeshme e serverit
 • Zhbllokon Netflix, BBC, dhe shumë të tjerë
 • Klient i lehtë për t’u përdorur
 • Lidhje të pakufizuara të njëkohshme
 • Mbështetje për torrent
 • i lirë
Cons
 • Shpejtësia e paqëndrueshme në disa vende
 • Mbështetje mjaft e ngadaltë e klientit

2. NordVPN

Logoja e NordVPN

NordVPN është një tjetër zgjedhje e shkëlqyeshme për të parë Netflix jashtë tregut në Australi. Ajo zhbllokon bibliotekat në të gjithë botën si 2014 – vite para se Netflix të sillte ndalimin e tij për VPN.

Shikimi i Netflix SHBA nga Australia me NordVPN

Performanca e serverit është aq e mirë sa merr, kështu që nuk do të keni probleme të transmetoni edhe në cilësimet me definicion ultra të lartë. Dhe një listë serverësh që përfshin 58 vende do të thotë që nuk duhet të kufizoheni në shikimin e vetëm Netflix USA.

Me NordVPN, ju mund të lidhni deri në gjashtë pajisje në të njëjtën kohë – mjaft edhe për familjet më të mëdha.

Dhe, si dhe combo NordVPN Netflix, nëse shansi për të marrë ndonjë hidhërim, mbështetja e dobishme e klientit është në dispozicion ditën ose natën gjatë bisedës ose emailit..

Ju merrni një garanci 30-ditore për kthimin e parave për paqen e plotë të mendjes gjithashtu.

rekuizitë
 • Intimitet i shkëlqyeshëm me prerje zero
 • Rrjet i madh (dhe gjithnjë në rritje) i serverëve
 • Performanca e mirë e lidhjes
 • Serverë specialiteti (përfshirë VPN të dyfishtë, të ngatërruar dhe Tor mbi VPN)
 • Klient i pastër, i lehtë për t’u përdorur
 • Punon me Netflix dhe shumicën e shërbimeve të tjera streaming
 • Lejon Torrenting dhe P2P
 • Ofron adresa IP të dedikuara
Cons
 • Asnjë tipar tunizimi i ndarë
 • Pak i kushtueshëm për planet afatshkurtra

3. CyberGhost

Logoja e CyberGhost

Disa ofrues të VPN bëjnë që serveri të përdorë për Netflix pakëz një lojë me mend. Jo aq me CyberGhost. Serveri i tyre Netflix i optimizuar për qëllim shënohet aq i qartë sa mund të jetë.

Streaming USA Netflix në Australi duke përdorur CyberGhost

Performanca është e shkëlqyeshme. Shpejtësia më e mirë e shkarkimit që unë mata për CyberGhost ishte 103.1 Mbps – shumë më e shpejtë se ajo që sugjeron Netflix që duhet të keni për cilësi maksimale. Dhe me të vërtetë, i gjithë rrjeti i serverëve të 90 vendeve është gati aq i shpejtë.

Klienti i CyberGhost është një fllad për t’u përdorur dhe lejon një shtatë lidhje të njëkohshme.

Ju gjithashtu merrni plot 45 ditë për të provuar shërbimin. Kjo është garancia më e gjatë për kthimin e parave të çdo VPN të nivelit të lartë dhe dëshmi se sa shumë CyberGhost beson në cilësinë e asaj që ata ofrojnë.

Sigurohuni që të përfitoni nga çdo shitje aktuale e CyberGhost gjithashtu. Do ta bëjë këtë ofrues një nga marrëveshjet më të mira përreth.

rekuizitë
 • Zero loging për intimitetin maksimal
 • Shpërndarje e shkëlqyeshme e serverëve me mbi 7100 serverë në 90 vende
 • Shpejtësi shumë e shpejtë e lidhjes
 • Punon me Netflix dhe iPlayer të BBC
 • Lejon përrua P2P
 • Garanci e gjatë 45-ditore e kthimit të parave
Cons
 • Kompania mëmë me reputacion të dyshimtë
 • Konfigurimi manual i konfigurimit të OpenVPN
 • Nuk funksionon nga Kina

4. PureVPN

Logoja PureVPN

PureVPN krenohet për t’ju lejuar të shikoni përmbajtje të bllokuara gjeo-kudo nga kudo në botë, dhe ato sigurisht nuk zhgënjejnë me Netflix USA. Thjesht lidheni me serverin e tyre të specializuar të shënuar qartë dhe do të dilni.

Netflix amerikan që punon në Australi me PureVPN

Lista e madhe e tyre e serverëve, ajo që përfshin 131 vende, ju lejon të lidheni me çdo bibliotekë të Netflix, jo vetëm me versionin amerikan. Netflix Brazili, kushdo?

Bazuar në testet e mia të shpejtësisë, PureVPN është gjithashtu VPN më i shpejtë që ju mund të merrni duart tuaja, kështu që nuk ka probleme buffering ose bllokim fotografish këtu.

Mund të ekzekutoni PureVPN edhe në të gjitha llojet e pajisjeve. Windows, macOS, Android dhe iOS janë, natyrisht, të dhëna. Por Linux, Android TV, Apple TV, BoxeeBox, Roku, Firestick, Kodi, shumë ruterë, dhe më shumë se 20 platforma të tjera gjithashtu bëjnë listën.

Dhe çmimi është i duhur – veçanërisht nëse një kod promo është aktualisht në dispozicion. Duke marrë parasysh sa fitoni, PureVPN ofron një vlerë të jashtëzakonshme.

rekuizitë
 • Shpejtësi të shkëlqyera
 • Rrjet i madh serverash (131 vende)
 • Zhbllokon Netflix, iPlayer dhe mbi 70 shërbime të tjera streaming
 • Kombinohet me mbi 50 pajisje dhe platforma
 • Verifikuar në mënyrë të pavarur ofruesi VPN i log logave të pavarura
 • Opsion i përkushtuar IP
 • Vlera të mëdha
Cons
 • Aplikacionet mund të përdorin pak më shumë polish
 • Disa probleme të ndërlidhjes me ndërprerje

5. ExpressVPN

Logoja ExpressVPN

Edhe pse nuk ishte gjithmonë në provën e parë, unë kisha zero çështje që zhbllokonin Netflix Amerikane me ExpressVPN. Pavarësisht se çfarë gjiganti transmetues u hedh atyre, ata vazhdojnë të punojnë. Dhe, kjo është arsyeja pse kaq shumë njerëz vazhdojnë t’i përdorin ato.

ExpressVPN zhbllokon Netflix-in Amerikan

Një faktor kufizues me ExpressVPN mund të jetë që ato lejojnë vetëm tre lidhje të pajisjes në të njëjtën kohë. Për shumicën prej nesh, kjo nuk duhet të jetë çështje, por është diçka për t’u mbajtur në mend.

Përveç kësaj, ExpressVPN do t’ju lejojë të shikoni të gjitha bibliotekat e Netflix si dhe çdo ofrues tjetër. Shpejtësi të vazhdueshme të mira dhe një listë e gjatë e serverëve sigurohuni për këtë.

Karakteristikat kryesore për ExpressVPN janë aplikacioni i tij super intuitiv dhe mbështetja e shkëlqyeshme e klientit – kjo e fundit, siç argumentoj në rishikimin tim, është, deri tani, më e mira në biznes.

Fatkeqësisht, ExpressVPN nuk është më e lirë e VPN-ve, madje edhe kodi kupon në dorë. Por, për mendimin tim, ju më shumë sesa të merrni atë që paguani.

rekuizitë
 • Një klient i pasur me tipare dhe intuitiv
 • Teknologji e fortë mbrapa
 • Shumë serverë dhe vendndodhje serverash
 • Shpejtësi të shpejtë dhe të qëndrueshme të lidhjes
 • Punon me Netflix të SHBA
 • Mbështetje e nivelit të lartë të klientit
Cons
 • Disa prerje të grumbulluara
 • Jo më e lirë

Netflix AUS vs Netflix USA

Pra, vetëm sa ndryshojnë versionet Australiane dhe Sh.B.A të Netflix? Mjaft pak.

Në kohën e këtij shkrimi, Netflix Amerikan ka gjithsej 5829 tituj në dispozicion. Nga ato 3922 janë filma dhe seriale 1907.

Në krahasim, Australia ka qasje në 3643 filma dhe seriale 1911, për një total prej 5554 titujsh.

Mbani në mend se të gjithë ata tituj nuk mbivendosen as, do të thotë, në praktikë, ndryshimi është shumë më i madh.

Mos më gabo. Biblioteka Australiane Netflix është e shkëlqyeshme, dhe sigurisht që do ta vendosja atë në pesë të parat. Por, ka ende shumë tituj në dispozicion të SH.B.A. që mungojnë. Disa nga ato më të njohurat përfshijnë:

 • Thirrni më mirë Saulin
 • Thyerja e keqe
 • Thirrni maminë
 • Flash
 • Anatomia Grey
 • Trilogjia e Zotit të unazave
 • Sherlock
 • Super vajze
 • Të vdekurit në këmbë

Aty ku Australianët marrin një marrëveshje më të mirë, megjithatë, është me çmimet. Tre nivelet e Netflix janë midis 20% dhe 25% më pak të shtrenjtë se në Shtetet e Bashkuara.

Pricemimi Planus (USD) Pricemimi Australian (AUD)
themelor$ 8.99$ 9.99
standard$ 12.99$ 13.99
prim$ 15.99$ 19,99

Netflix dhe Gjeo-Bllokues

Geo-bllokimi është kur përmbajtja është e kufizuar – qoftë ndryshuar apo kufizuar – bazuar në vendndodhjen tuaj gjeografike. Dhe Netflix është një faqe interneti shumë e bllokuar gjeo-bllokuar.

Pse Përmbajtja Gjeofloqe e Netflix në Australi

Netflix prodhon shumë përmbajtje, por licencon edhe më shumë. Kjo përmbajtje e licencuar është arsyeja pse kompania përdor gjeo-bllokimin.

Shfaqjet dhe filmat më të njohur janë një mall i nxehtë në botën e transmetimit në internet, dhe të drejtat për ta shpesh shiten jashtë vendit në vend.

Për shkak se Netflix nuk është gjithmonë në gjendje të zgjedh të drejta për një program poshtë – një marrëveshje me një shërbim tjetër mund, për shembull, tashmë të jetë në vend – biblioteka e tyre Australiane do të ndryshojë nga ajo Amerikane (dhe, me të vërtetë, çdo vend tjetër).

Dhe, për të shmangur shkeljet e kontratës me mbajtësit e të drejtave të autorit të përmbajtjes, Netflix duhet të përpiqet t’ju parandalojë juve në ato shfaqje vetëm në SHBA. Prandaj, bllokimi gjeo-bllok.

Nëse jeni kurioz se sa të ndryshme janë bibliotekat e ndryshme të Netflix dhe ato që jeni duke humbur potencialisht duke iu përmbajtur vetëm Australisë, hidhni një sy në uNoGS.com.

Si e përmban përmbajtjen gjeo-bllok të Netflix

Pra, si e di Netflix që jeni në Australi? Duke parë adresën IP të lehtë të gjurmimit të pajisjes tuaj.

Do gjë e lidhur me internetin, nga kompjuteri juaj dhe telefoni celular në TV tuaj të zgjuar, ka një adresë IP. Dhe çdo IP është e lidhur me një zonë gjeografike shumë specifike.

Ju mund të mendoni për IP të pajisjes tuaj si ekuivalentin e adresës së postës në shtëpi. Thereshtë atje në mënyrë që serverët Netflix – dhe, natyrisht, çdo shërbim dhe uebfaqe tjetër në internet – të dinë ku të dërgojnë të dhëna.

Ajo që bën një VPN është ajo së pari fsheh adresën tuaj IP. Pastaj ju cakton një tjetër nga vendi ku ndodhet serveri VPN me të cilin jeni lidhur.

Duke e bërë të duket sikur je në Shtetet e Bashkuara dhe jo në Australi, është se si një VPN të lejon të hysh në Netflix Amerikan.

VPN nuk po punon me Netflix SHBA?

Edhe VPN-të më të mira, ato që zakonisht mund të zhbllokojnë Netflix Amerikane pa prishur një djersë, do të përjetojnë ndërprerje herë pas here. Kur kjo të ndodhë, do të shihni ekranin e mëposhtëm:

Netflix USA bllokohet kur përdorni VPN

Whatfarë do të thotë mesazhi i mësipërm është se serveri VPN me të cilin jeni lidhur, është renditur në listën e zezë nga Netflix dhe nuk do të funksionojë më.

Sado e rëndë të duket kjo, nuk është asgjë për t’u shqetësuar dhe një rregullim i thjeshtë. Vetëm se një server është në listë të zezë, nuk do të thotë se të gjithë janë.

Zgjidhja më e thjeshtë është të provoni një server të ndryshëm. VPN-të e mira priren t’i rregullojnë ato shpejt, kështu që gjithmonë duhet të ketë mjaft rreth asaj pune.

Ju gjithashtu mund të përpiqeni t’i drejtoheni ndihmës së klientit të ofruesit tuaj VPN. Ata do të jenë më shumë se të lumtur t’ju drejtojnë një server të mirë. Providerdo ofrues që kam listuar më lart ka chat live, kështu që marrja e një përgjigje duhet të zgjasë vetëm disa minuta.

Siç kam thënë më parë, me VPN të duhur, kurrë nuk kam qenë në gjendje të zhbllokoj Netflix jashtë tregut. Lidhje të rastit mund të ndodhin por, në fund të fundit, është një metodë që vazhdon të funksionojë shumë, shumë mirë.

A është e ligjshme të shikosh Netflix me një VPN në Australi?

Ka shumë përfitime për të ndryshuar rajonin tuaj Netflix nga Australia në SH.B.A. Dhe, siç mund ta shihni, të veprosh kështu nuk është aspak e vështirë. Sidoqoftë, pyetja tjetër është e ligjshme – si nga këndvështrimi i Australisë ashtu edhe nga Netflix.

A janë legal VPN në Australi?

Po, sipas ligjeve aktuale Australiane, përdorimi i VPN është i ligjshëm. Dhe ndërsa përdorni një VPN për të marrë rreth përmbajtjes gjeo-bllokimin mund të jetë pak më shumë një zonë gri, kjo gjithashtu nuk është e paligjshme.

Me fjalë të tjera, nuk ka ligje Australiane që ju ndalojnë të programoni Netflix nga SH.B.A..

Streshtë duke transmetuar Netflix mbi një legal VPN?

Netflix ka kufizuar përdorimin e VPN për disa vjet, kështu që, qartë, ata preferojnë që ne nuk t’i përdorim ato për të hyrë në shërbimin e tyre. Pse? Për shkak se ata janë të detyruar me ligj që të përpiqen të zbatojnë marrëveshjet e tyre të licencimit me pronarët e përmbajtjes.

Provo është, megjithatë, fjala kryesore këtu. Dhe ajo që ata duket se po bëjnë është të përpiqemi vetëm aq sa duhet për të kënaqur mbajtësit e të drejtës pa na mërzitur shumë pajtimtarët.

Edhe pse Netflix lehtë mund të ndalonte nga shërbimi i tyre cilindo që përdor një VPN, kjo nuk ka ndodhur një herë. Në fund të fundit, hedhja e qindra mijëra (nëse jo miliona) e pajtimtarëve që përdorin VPN nuk do të dukej e shkëlqyeshme në bilancet, do të ishte?

Pra, në fund të fundit, ndërsa zyrtarisht përdorni një VPN për të parë Netflix është i inatosur, në praktikë, askush nuk do t’ju ndëshkojë për këtë.

Bëni VPN Falas Zhbllokimin e Netflix-it Amerikan nga Australia?

Në teori, ju mund të zhbllokoni Netflix të SHBA me një VPN falas. Në praktikë, megjithatë, shanset për të punuar janë të pakta.

Nëse gjeni një ofrues që funksionon, konsiderojeni veten me fat. Por, gjithashtu dijeni se nuk do të zgjasë.

Netflix rutinon në mënyrë të zezë listat e serverëve VPN. Ofruesit e paguar të VPN kanë burime për t’i zëvendësuar ata serverë shpejt dhe, më shpesh sesa jo, mund të qëndrojnë një hap përpara Netflix krejt. Ofruesit e lirë nuk mund ta bëjnë këtë.

VPN falas gjithashtu vijnë zakonisht me kufizime të brezit dhe vuajnë nga mbingarkesa e serverit. Të dy gjërat përkthehen në një përvojë më pak se optimale të transmetimit të videos – veçanërisht në cilësi të lartë.

Unë gjithashtu shmang ofruesit e lirë për shkak të shqetësimeve të intimitetit dhe sigurisë.

Për dallim nga VPN-të e paguara, shumë alternativa falas jo vetëm që regjistrojnë aktivitetet tuaja në internet, por gjithashtu shesin të dhënat tuaja tek reklamuesit. Meqenëse nuk paguajnë për abonime, ata duhet të gjejnë burime të tjera të ardhurash për të mbijetuar.

Pra, aq sa më pëlqen të kurseni para, atje, për fat të keq, nuk është një mënyrë e mirë falas – VPN ose ndryshe – për të transmetuar Netflix SHBA nga Australia.

Fjalët përfundimtare

Aq sa është Netflix Australia, zgjedhja e programimit në SH.B.A. është po aq më e mirë. Dhe shumë shfaqje me rezultate më të larta janë në dispozicion vetëm atje.

Pse të kufizoni ato që mund të shikoni kur mund të merrni Netflix Amerikane në Australi kaq lehtë. Jepini vetes fuqinë për të hyrë në gjithçka që gjigandi i rrjedhës ka për të ofruar sipas dëshirës. Pastaj, uluni, pushoni dhe pushoni.

Ju gjithashtu mund të dëshironi:
 • VPN-të më të mira për Netflix
 • A funksionon hyrja private në internet me Netflix?
 • A funksionon IPVanish me Netflix?
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me