מהי כתובת IP

כתובת IP, קיצור של כתובת פרוטוקול אינטרנט, היא מחרוזת מספרים המשמשת לייצוג מכשיר מחובר לרשת. כל סמארטפון, מחשב, נתב, טלוויזיה חכמה וכו ‘המשתמשים בכל סוג רשת מזוהה על ידי אחד.


ה- IP הוא המאפשר למכשירים לשלוח נתונים אחד לשני. זהו סמן שמאפשר לנתבים, מתגים וכבלים המרכיבים את האינטרנט (וכל רשת מחשבים אחרת) לדעת מאיפה הגיע כל פיסת נתונים שמגיעה אליהם ולאן היא הולכת.

בדיוק כמו שכתובת הרחוב שלך אומרת לחברים, למשפחה ולדואר איך למצוא את הבית שלך, כתובות IP עושות את אותו הדבר למכשירים המחוברים לרשת.

IP רגיל מורכב מארבע קבוצות של ספרות בטווח 0 עד 255. תקופה מפרידה בין כל קבוצה. להלן דוגמא לכתובת IP:

216.58.217.110

אם הסתקרנת ולחצת על הכתובת שלמעלה, היא הייתה צריכה לפתוח את דף הבית של גוגל בדפדפן שלך. הסיבה לכך היא שה- IP בדוגמה לעיל הוא אחד מהרבים שהוקצו לשרתים שמשמשים את גוגל לארח את מנוע החיפוש שלהם (לפחות זה כמו שאני כותב את זה).

במילים אחרות, זו הכתובת בה מתגורר מנוע החיפוש של גוגל.

IP דינמי לעומת IP סטטי

עכשיו כשאתה (אני מקווה) מבין מהי כתובת IP, בואו ונסבך מעט את הדברים. האם ידעת שמכשירים מסוימים עשויים להסתיים ב- IP שונה בכל פעם שהם מתחברים לאינטרנט?

על המכשירים ש- IP שלהם לא משתנים יש כתובת IP סטטית (המכונה גם ייעודי או קבוע). לאלו שעשויים לקבל כתובת שונה בכל חיבור יש מה שמכונה IP דינמי.

ה- IP הדינמי לא בהכרח משתנה בכל פעם. לפעמים זה אכן מתאפס עם כל קשר. עם זאת, פעמים אחרות רק כאשר חלף זמן מסוים. הכל תלוי בתצורה של שרת DHCP, שהוא הנתב, המודם או חומרת רשת אחרת שמקצה את ה- IP.

דוגמאות לכתובות IP

בדרך כלל משתמשים בכתובות IP סטטיות לשרתים ולשירותים ציבוריים (כמו דוגמת מנוע החיפוש של גוגל למעלה) מכיוון שחשוב מאוד שמשתמשים יוכלו להתחבר אליהם לפי דרישה..

כשאתה מקליד בדפדפן שלך URL של אתר (כמו google.com), המכשיר שלך מתייעץ עם רישום ענק של כתובות IP הנקראות רשם. הרשם אז מודיע למכשיר שלך את ה- IP המדויק של האתר שאליו אתה מנסה להגיע.

זה כמו לחפש את מספר הטלפון של עסק בדפי זהב (לאלו מאיתנו שעדיין זוכרים את אלה).

אם לשרת המארח את האתר שאתה מנסה לבקר הייתה כתובת שהשתנתה באופן אקראי, הגלישה באינטרנט הייתה הופכת במהרה לא מעשית, אם לא בלתי אפשרית.

לעומת זאת, כתובות IP דינמיות משמשות בדרך כלל לדברים כמו חיבורי אינטרנט ביתיים או נקודות Wi-Fi ציבוריות. בעיקרון, כל מה שלא מספק שירות לשאר העולם.

לא משנה לאף אחד אם הסמארטפון שלך ישנה IP בכל כמה שעות. כל עוד החומרה שהיא מדברת איתה (כמו הנתב הביתי שלך) יודעת על השינוי ועדיין יכולה לשלוח נתונים למקום הנכון, הכל בסדר.

זה כמו לעבור לבית חדש וליידע את אמזון לשלוח כעת את החבילות שלך למקום אחר.

הסיבה ל- IP דינמי וסטטי

אז מדוע שני סוגי ה- IP? פשוט כי אחרת לא יהיו מספיק כתובות להסתובב עבור כל מכשיר המחובר לאינטרנט.

לאחר התחשבות בטווחי IP השמורים לשימושים מאוד ספציפיים (כמו רשתות מחשב פנימיות שאינן אינטרנטיות), ישנם רק 3,706,452,992 כתובות IP זמינות עבור כל האינטרנט לשימוש..

כיום ישנם יותר מ -4.2 מיליארד משתמשי אינטרנט בעולם, רבים מהם בעלי מספר מכשירים. אז רק 3.7 מיליארד כתובות IP פשוט לא מקצצות אותו. מכאן ששיתוף באמצעות הקצאה דינמית הוא חובה מוחלטת.

כלומר, עד שמשתמשים נרחב בסוג חדש של כתובת IP, המכונה IPv6.

IPv4 לעומת IPv6

מבחינה טכנית, כתובות ה- IP (הן מהמגוון הסטטי והן של הדינמיות) עליה דיברנו עד כה ידועות ככתובות IPv4. הם חלק מהתקן שקודם לאינטרנט עצמו. באותה תקופה, כמעט ולא התקיימו רשתות מחשבים מחוץ לקמפוסים בקולג ‘.

איך נראית כתובת IPv4

באותה תקופה מעצבי רשת מעולם לא ציפו שהאינטרנט כפי שאנו מכירים אותו כיום יתקיים ויצמח ככל שיהיה. מעולם לא עלה בדעתם שארבעת מיליארדי ה- IP הציבוריים לערך, המתאפשרים באמצעות תקן IPv4, לא יספיקו.

אבל הנה אנחנו כאן. כתובות ה- IPv4 הזמינות מותשות.

אז הגיע הזמן להיכנס לפאניקה? רחוק מזה. תקן חדש בשם IPv6 מבטיח לפתור את המחסור בכתובות IP לנצח.

מהי כתובת IPv6?

IPv6, כמו קודמו ב- IPv4, משתמש בקבוצות ספרות כדי ליצור שילובים ייחודיים לייצוג התקן מחובר לרשת. עם זאת, ישנם כמה הבדלים גדולים:

 • משתמשים במספרים הקסדצימליים (הכוללים מספרים והאותיות a עד f) במקום עשרוניים (רק מספרים)
 • קבוצות התווים ארוכות יותר, מכילות ארבע דיגיטליות במקום שלוש
 • יש קבוצות ספרותיות יותר, עד שמונה במקום ארבע

שינויים אלה אולי לא נראים כמו הרבה, אבל הם מגדילים את המספר המקסימלי התיאורטי של ה- IP מ- 4.3 מיליארד (4,294,967,296) ל- 340 תת-מיליארד (340,282,366,920,938,463,463,374,607,431,768,211,456). עכשיו זה הרבה כתובות IP.

איך נראית כתובת IPv6

כתמים המפרידים בין קבוצות הכתובות IPv6 לבין האפסים המובילים בכל קבוצה מוסרים באופן אופציונלי (מה שאומר שקבוצה שלמה לא תוצג אם היא לא הכילה דבר מלבד אפסים).

להלן דוגמה לכתובת IPv6:

2607: f8b0: 4004: 80c :: 200e

במקרה שאתה תוהה, כתובת ה- IPv6 שלעיל מייצגת את אותו שרת אינטרנט של גוגל כמו כתובת ה- IPv4 הרשומה קודם.

אם לחצת על גרסה זו, עם זאת, ייתכן שלא הגעת לדף הבית של גוגל. אם הדפדפן שלך לא הצליח להתחבר, יתכן שספק שירותי האינטרנט שאתה משתמש בו או שחומרת הרשת שלך אינה תומכת עדיין ב- IPv6. אתה יכול לאשר זאת על ידי הפעלת בדיקת IPv6 זו.

בסופו של דבר, IPv6 יחליף את IPv4. אבל אל תדאג אם שלך עדיין לא עובד. יש לך זמן. מומחים צופים כי IPv4 תישאר בשימוש עד לפחות 2040.

מה אתה יכול לקבל מכתובת IP?

כתובת ה- IP שהוקצתה למכשיר שלך יכולה להציג מידע רב אודותיך.

בראש ובראשונה, אם אתה בעל החשבון המשויך לחיבור האינטרנט שנמצא בשימוש, ספק שירותי האינטרנט שלך יכול ממש לחפש את שמך וכתובת הבית שלך מה- IP שלך..

אנשים מבחוץ לא יוכלו לזהות אותך במידה כזו (בקטע ראשון לפחות). עם זאת, הם יכולים לקשור אותך בקלות עם ספק שירותי האינטרנט שבו אתה משתמש, מכיוון ש ספקי האינטרנט משתמשים בטווחי כתובות IP היררכיים מוגדרים מראש..

ככה משטרה ורשויות אכיפת החוק עוקבות אחר מציאת הגורמים האחראיים לפעילות פלילית ברשת. הם בודקים את ספק שירותי האינטרנט הקשור ל- IP הפוגע ומקבלים מהם את פרטי המשתמש.

אם למישהו יש את המשאבים הנכונים, כתובת IP יכולה להיות עקובה לאדם די בקלות.

אבל אפילו בלי משאבים ברמת אכיפת החוק, כל אחד יכול עדיין לצמצם את כתובת ה- IP שלך במיקום מדויק למדי. לדוגמה, כל אתר שתבקר בו יידע במרחק של כמה קילומטרים או מיילים היכן אתה נמצא.

הסיבה לכך היא שיש מספר מסדי נתונים חינמיים המפרטים את האזורים הגיאוגרפיים המשוערים של כל ה- IPים הידועים. למשתמשים ביתיים, בעל כתובות דינמיות פירושו שהמידע לא יהיה מדויק במקרה הטוב. אבל מערכי הנתונים הנמצאים בשימוש משתפרים כל הזמן.

אילו פעילויות מקוונות ניתן לייחס ל- IP

כתובת IP, כמו כתובת הבית שלך, מייצגת נקודת קצה. כל מידע שנוסע ל- IP שלך או ממנו עשוי להירשם על ידי מי ששולט ברשתות שהוא עובר.

כל האתרים והשירותים המקוונים שבהם אתה משתמש גם שומרים על יומני תנועה. זה אומר כמעט כל דבר שאתה עושה באינטרנט כפוף למעקב על ידי מישהו, איפשהו, וכמעט בכל שלב בדרך.

עם המידע הרב שיש שם, ניתן בקלות לאתר את כל הפעילות המקוונת לכתובת IP יחידה אחת. זו טביעת אצבע דיגיטלית ענקית.

ניתן לעקוב אחר כתובת IP כמו טביעת אצבע

נכון שרוב הזמן, הרישום מתבצע למטרות אבחון רשת. אבל המידע הזה נמצא שם, נגיש ושימושי. לדוגמה, ספקי שירותי אינטרנט המוכרים פעילות משתמשים למפרסמים (או לכל מי שמעוניין) הופכים להיות נפוצים למדי.

באופן דומה, בעלי זכויות יוצרים עוקבים אחר אגרסיביות על שיתוף קבצים של עמיתים לעמית ושירותי הורדה ישירים, תוך איסוף כתובות IP לגישה לתכנים פורסמים שלא כדין. אם אי פעם קיבלת אזהרה בנושא זכויות יוצרים מספק האינטרנט שלך, זו הייתה תוצאה של ניטור פעילויות כזה.

כיצד להסתיר את כתובת ה- IP שלך

אתה מכיר עכשיו מהי IP, איך זה עובד, וכמה מידע על הפעילויות המקוונות שלך עשוי לחשוף. כפי שאתה יכול לראות, יש המון סיבות להסתיר את זה.

איך אתה עושה את זה?

התשובה היא פשוטה: השתמש ב- VPN. באנג לדולר, VPN הוא הדרך הקלה והיעילה ביותר להסתיר את ה- IP שלך ואת כל הפעולות המקוונות.

ראשית, הוא יוצר חיבור מוצפן בין המכשיר שלך לשרת VPN הממוקם איפשהו באינטרנט. המשמעות היא שאיש, אפילו לא ספק שירותי האינטרנט שלך, יכול לפקח על התנועה שלך ולברר מה אתה עושה. כל מה שהם רואים הוא חבורה של ג’יבריש מוצפן.

עדיף, בעת שימוש ב- VPN, אנשים מבחוץ לא יוכלו לראות את כתובת ה- IP האמיתית שלך. עבורם, נראה כי כל התנועה שלך מגיעה מהשרת בו אתה משתמש, ולא מהמכשיר שלך.

כל עוד אתה מקפיד לבחור ספק VPN שלא מחזיק יומנים (תוכל למצוא רשימה כאן), זה יהיה כמעט בלתי אפשרי לאף אחד לחבר אליך פעילות כלשהי מהאינטרנט שלך. תוכלו ליהנות מאנונימיות אמיתית ולהגן באופן יעיל על כתובת ה- IP שלך מפני בדיקה.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map