ProtonVPN Hız Testi

ProtonVPN hakkında sevilecek çok şey var. Bu, hızlı sunucuları, mükemmel yazılımları ve diğer sağlayıcıların uygulamayı rahatsız etmediği birkaç kullanışlı özellik ile güvenlik ve gizlilik odaklı bir hizmettir. Evet, pahalı taraftalar, ancak internette anonim kalmak hedefinizse, birkaç VPN daha iyi bir iş çıkarır.

Artıları
 • Mükemmel gizlilik ve güvenlik özellikleri
 • Desteklenen her ülkede sunulan çift VPN
 • Günlük yok
 • Kullanımı kolay istemci
 • İyi sunucu performansı
 • Torrenting ve P2P dostu
 • Ücretsiz bir sürüm sunuyor
Eksileri
 • Pahalı
 • Canlı sohbet desteği yok
 • Yalnızca dört ülkede P2P sunucuları

ProtonVPN, güvenlik ve gizlilik konusundaki güçlü duruşu ile bilinir. Ancak bu kadar yavaş olduğunda güvenli bir VPN ne iyi, her kullandığınızda saçınızı çıkarmak istiyorsunuz.

Neyse ki, ProtonVPN’de durum böyle değil. Yakınında bile değil.

Web sitelerinde VPN endüstri standardı birkaç “Yüksek Hızlı” hak talebinde bulunurlar, ancak diğer birçok sağlayıcıdan farklı olarak, aslında bu iddiaları yerine getirir.

Ve en hızlı VPN olmasa da, ProtonVPN’in hız testi sonuçları onları tüm sağlayıcının üst katmanına sıkıca yerleştirdi.

Karşıdan yükleme hızları sabittir. Amerika Birleşik Devletleri, diğer yerlerin ne yaptığını beklediğimden biraz daha yavaştı. Ama sonuçta, iyi sayılar.

ProtonVPN’in mükemmel çift VPN uygulaması olan Secure Core ile bağlanırken bile işler iyi görünüyordu. Çift bağlantı için mükemmel olan normal bağlantıda oldukça tutarlı bir 1/3 hız düşüşü gördüm.

Yükleme tarafında, sonuçlar biraz daha kötüydü, ancak yine de saygındı. ABD sunucularından beklenenden daha düşük hızların yanı sıra, Kanada ve Avustralya’dan da düşük performans gösterdi.

Ancak, çoğumuz için indirme performansı yükleme hızlarından çok daha önemli olduğu için, bunun büyük bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Bununla birlikte, VPN’leri düzenli olarak hızlandırıyorum ve önemli değişiklikler varsa (her iki yönde) burada yayınlanan sonuçları güncelleyeceğim.

En İyi Sunucu
ProtonVPN en iyi VPN sunucu hızı test sonuçlarıVPN ile ProtonVPN en iyi sunucu temel hız testi sonuçlarıVPN yok
Amerika Birleşik Devletleri
ProtonVPN, Devletler VPN sunucusu hız testi sonuçlarını birleştiriyorVPN ile ProtonVPN Birleşik Devletleri taban çizgisi hız testi sonuçlarını birleştiriyorVPN yok
Birleşik Krallık
ProtonVPN Türkiye VPN sunucu hızı test sonuçlarıVPN ile ProtonVPN Türkiye referans hız testi sonuçlarıVPN yok
Kanada
ProtonVPN Kanada VPN sunucu hızı test sonuçlarıVPN ile ProtonVPN Kanada başlangıç ​​hızı test sonuçlarıVPN yok
Avustralya
ProtonVPN Avustralya VPN sunucu hızı test sonuçlarıVPN ile ProtonVPN Avustralya başlangıç ​​hızı test sonuçlarıVPN yok
Hollanda
ProtonVPN Hollanda VPN sunucu hızı test sonuçlarıVPN ile ProtonVPN Hollanda temel hız testi sonuçlarıVPN yok
Almanya
ProtonVPN Almanya VPN sunucu hızı test sonuçlarıVPN ile ProtonVPN Almanya başlangıç ​​hızı test sonuçlarıVPN yok
Fransa
ProtonVPN Fransa VPN sunucu hızı test sonuçlarıVPN ile ProtonVPN Fransa temel hız testi sonuçlarıVPN yok

VPN olmayan temel hız testlerim ile bir VPN üzerinden yapılanlar arasındaki tutarsızlığın neden bu kadar büyük olduğunu belirtmeye değer..

Kasıtlı olarak hızlı bir internet bağlantısı çalıştırıyorum – 500 Mbps, 100 Mbps. Şu anda tüketici sınıfı VPN sunucularının sunabileceğinden çok daha yüksek hızlar.

Bu kadar hızlı bir bağlantı kullanmak, ISS’mizin sonuçları çarpmadığı için VPN’in gerçek maksimum performansını ortaya çıkarmanın yararına sahiptir.

Örneğin, yalnızca 50 Mbps’lik bir bağlantı çalıştırdıysam ve bir VPN sunucusu 75 Mbps kapasiteye sahip olsaydı, bunu asla bilemeyiz.

ProtonVPN Hakkında

ProtonVPN, ana şirketi ProtonMail gibi İsviçre’de bulunan iyi incelenmiş bir VPN’dir. Bu, gizlilik dostu bir yetki alanı anlamına gelir.

Günlük kaydı olmayan sıkı bir sağlayıcıdır ve şu anda yakında halka açık olması beklenen bir güvenlik denetiminden geçmektedir..

Mahremiyet bilincine göre, bunların hepsi biraz dikkat çekmesi gereken şeyler.

ProtonVPN’in ana kuruluşunun internet gizlilik çevrelerinde iyi bilindiğini belirtmek de önemlidir. OpenPGPjs ve GopenPGP açık kaynaklı şifreleme kitaplıklarından sorumludur ve dijital toplulukta aktif bir katılımcıdır.

Bu, ProtonVPN’e, hiçbir rakibin eşleşmeyi umamayacağı bazı gizlilik bonusları verir.

Gizlilik ve güvenlik

Tahmin edebileceğiniz gibi, ProtonVPN hem güvenlik hem de gizlilik konusunda mükemmeldir. Hizmetin ilk etapta var olmasının nedeni budur.

ProtonVPN bu amaçla, en son teknolojiyi ve veri güvenliğini yaptıkları her şeyin merkezine yerleştirmek için tasarlanmış bir özellik setini kullanıyor.

Ancak, gördüğümüz gibi, bağlantı hızlarından ödün vermeden bunu yapıyorlar.

Başlangıç ​​olarak, ProtonVPN yalnızca bilinen güvenlik açıkları olmayan şifreleme ve protokolleri kullanır. Bu, bir uyumluluk yedek seçeneği olarak bile PPTP erişimini bulamayacağınız anlamına gelir.

Bunun yerine, tüm bağlantılarda 256-bit AES şifrelemesi, 4096-bit RSA anahtar değişimi ve mesaj kimlik doğrulaması için HMAC-SHA384 kullanılır.

Kısacası, veri iletiminin tüm aşamaları mevcut en yüksek şifreleme seviyelerinden yararlanır. Bu performansı olumsuz yönde etkiler ve muhtemelen hız testi sonuçlarının diğer sağlayıcıların bazıları için birinci sınıf olmasının nedeni bu değildir.

PC’lerde ve Linux makinelerde OpenVPN protokolü üzerinden bağlantı geçişi. Bu sektördeki mevcut fikir birliği standardı ve ProtonVPN buna bağlı.

MacOS, iOS ve Android cihazlarda IKEv2 / IPSec tercih edilen protokoldür.

Bunun da ötesinde, sistem, saldırganların güvenliği ihlal edilmiş anahtarlar kullanarak verilerin şifresini çözmesini önlemek için dönen şifreleme anahtarlarını ve mükemmel ileri gizliliği kullanır.

Bahsettiğim gibi, ProtonVPN aynı zamanda sıkı bir kayıt tutmayan sağlayıcıdır. Bu, hizmete bağlıyken yaptığınız her şeyin sıfır kaydını tuttukları anlamına gelir.

ProtonVPN kullanıcılarının gizliliğine saygı duyar ve Kayıt Yok politikasını uygular. Bu, VPN bağlantılarınızın gizli kaldığı anlamına gelir ve bağlantılarınız veya ziyaret ettiğiniz web siteleri hakkında bilgi depolamayız.

Hesabınızı güvence altına almak ve oturum açan kişinin siz olduğundan emin olmak amacıyla, en son giriş yaptığınız hesapların tek bir zaman damgasını saklarız. Yine, nereden oturum açtığınız veya ne kadar süre giriş yaptığınız hakkında hiçbir bilgi saklamıyoruz.

ProtonVPN ayrıca sadece VPN sunucuları için özel sunucular kullanır ve herhangi bir kullanıcı etkinliğinin yanlış ellere geçmesini önlemek için özel DNS sunucuları çalıştırır.

Kullanıcıları meraklı gözlerden korumalı tutmak söz konusu olduğunda, bu tüm üsleri kapsayan bir VPN sağlayıcısıdır. Ocak 2020 itibariyle, bunu kanıtlamak için üçüncü taraf güvenlik denetim raporları bile var.

ProtonVPN Özellikleri

Bununla birlikte, bir VPN seçerken gizlilik ve güvenlik sadece dikkate alınmaz. Ayrıca hangi özelliklerin kullanılabilir olduğu da var.

Bir VPN hizmeti doğru özellik kümesine sahip olmadığı sürece, ne kadar hızlı olursa olsun, ne yapmaya çalıştığınıza bağlı olarak zayıf bir uyum olabilir.

 • Öldürme Anahtarı

  ProtonVPN, Windows ve macOS istemcilerinde bir kill switch sunar.

  Bir kill switch, VPN bağlantısı kesildiğinde cihazınızdaki tüm internet trafiğini engeller. Bu, cihazınızın normalde kullanacağı şifrelenmemiş ISS tarafından sağlanan internet bağlantısı üzerinden hiçbir veri sızıntısının olmamasını sağlar.

 • DNS Sızıntı Koruması

  Gizliliğinizin çevrimiçi olarak tehlikeye atılmasının bir başka yolu, kullandığınız DNS sunucuları tarafından tutulan kayıtlardır. Bir DNS sunucusu, ISS tarafından sağlanan IP adresinin yanı sıra her siteyi ve hizmeti ziyaretlerinizi gösterebilir.

  ProtonVPN kendi DNS sunucularını çalıştırır ve servise her bağlandığınızda kullanımlarını zorlar.

  DNS’leri, tıpkı VPN’leri gibi, size maksimum gizlilik sağlayan günlük tutmaz.

 • Güvenli Çekirdek

  ProtonVPN ayrıca Güvenli Çekirdek adını verdikleri çift VPN yapılandırması sunar.

  Güvenli Çekirdek, bağlantıları ikinci bir VPN sunucusu üzerinden yönlendirerek güvenliği ve gizliliği artırır. Tüm bu sunucular gizlilik dostu ülkelerde güvenli tesislerde bulunmaktadır.

  Bu mekanizma, nihayetinde gözetim anlaşmalarına katılan bir ülkeden geçse veya sınırları içinde internet trafiğine bağlı kalsa bile verilerinizin güvende olmasını sağlar.

  Çift VPN’ler bağlantınızı biraz yavaşlatır ve ProtonVPN’in Güvenli Çekirdek uygulaması farklı değildir. Bu sunucuları kullanırken yaklaşık 1/3 hız düşüşü bekleyin.

 • Tor için destek

  Bazılarımız için hiçbir garantili mahremiyet yeterli değildir. Bu yüzden ProtonVPN, VPN hizmeti üzerinden Tor gizlilik ağına bağlantılara izin verir.

  Bunu yapmak, anonim kalma konusunda derin endişe duyan herkes için ikinci bir koruma katmanı sağlar. Bu, gazetecileri, siyasi muhalifleri ve maruz kalmanın gerçek hayat tehlikesi yaratabileceği ihbarcıları da içerir..

  Tor’u karışıma atmak hem yükleme hem de indirme hızlarını olumsuz etkileyecektir. Tor ağı gönüllüler tarafından işletildiğinden, Güvenli Çekirdek kullanılırken performansın daha fazla düşmesini bekleyin.

 • Akış Hizmeti Desteği

 • ProtonVPN hiçbir garanti sunmasa da, kullanıcıları hala Netflix’e bağlayabilen az sayıda VPN hizmetinden biridir – en azından ABD’de.

  Aynı şey Hulu, ITV ve Tümü 4 için de geçerli.

  Yine de BBC’nin iPlayer veya Amazon Prime Video kullanıcılarının hiç şansı olmayacak. Ancak, bu VPN kullanıcıları için giderek yaygınlaşan bir yaşam gerçeği haline geliyor.

  Performans cephesinde endişe yok. ProtonVPN’in sunucu ağı 4K video akışı için bile yeterince hızlı.

 • BitTorrent ve P2P Desteği

  ProtonVPN ayrıca sunucularının belirli bir alt kümesi aracılığıyla BitTorrent ve diğer P2P dosya paylaşımına izin verir.

  Kayıt tutmayan bir sağlayıcı olduklarından, bu hizmetleri kullandığınızda, orijinal telif hakkı trolleri tehdidinden arınmış olacağından emin olabilirsiniz..

 • Çoklu Cihaz Desteği

  ProtonVPN kullanıcısı olarak, tek bir abonelikle servise birden fazla cihaz bağlayabilirsiniz.

  Temel plana kaydolursanız, en fazla iki cihaza bağlanabilirsiniz – Artı planıyla bu sayı beşe kadar yükselir.

  Visionary planını tercih ediyorsanız – ve ucuz değilse – aynı anda on adede kadar cihaz kullanabilirsiniz. Güzel bir bonus olarak, bir ProtonMail hesabı da alırsınız.

Kısıtlamalar

ProtonVPN, kullanıcılarına yönelik kısıtlamalar konusunda fazla zorlamamaktadır. Kesinlikle bant genişliği veya hız sınırı yoktur.

P2P hizmetlerini, telif hakkını ihlal etmek veya diğer şüpheli kullanımlar için hizmet şartlarına göre yasaklamakla birlikte, günlüğe kaydetmeme politikası yasaklamanın uygulanamaz olmasını sağlar.

Bununla birlikte, mevcut hizmet planları arasında gerçekten kısıtlama olarak yorumlanabilecek özellik farklılıkları vardır.

Örneğin, Temel kullanıcılar P2P’yi belirtilen sunucularda kullanabilir ancak çok daha az sayıda kullanıcıyla sınırlıdır. Basic ayrıca güvenli çekirdek, Tor desteği ve akış desteği yok demektir.

Ayrıca plan kullanıcıları tüm bunları elde eder, bu da önemli bir yükseltmedir.

Vizyoner planın tek yararı bir ProtonMail hesabı eklemektir. Ayrıca, gerçek bir yaşam çizgisi olduğu ülkelerdeki insanlar için ücretsiz katmanı sübvanse ettiğinizi bilmenin memnuniyetini elde edersiniz.

Müşteri desteği

Hizmetle ilgili yardıma ihtiyacı olan kullanıcılar için ProtonVPN, ortalama yanıt süresi 24 saatten az olan doğrudan e-posta desteği sunar. Ancak, çoğu durumda, neredeyse bu kadar uzun süre beklemeyeceksiniz.

Temsilcileri bilgilidir ve sorulara eksiksiz cevaplar sağlar.

“İnsan” müşteri desteğini artırmak için ProtonVPN web sitesinin destek bölümünde karşılaşabileceğiniz en yaygın sorunların tümünü kapsayan kapsamlı bir kendi kendine yardım bölümü vardır.

Canlı sohbet veya telefon desteği olmasa da, müşteri hizmetlerinin genel seviyesi, ortalama kullanıcıyı tatmin edecek kadar iyi olmalıdır.

Ayrıca, ProtonVPN’in kullanıcıları asılı bırakmama konusunda bir ünü vardır – sorununuz çözülene kadar sizinle birlikte kalacaklardır. Kitaplarımda, algılanan herhangi bir destek eksikliğini kesinlikle telafi ediyor.

ProtonVPN Sunucu Konumları

ProtonVPN’in sunucu ağı karşılaşacağınız küçük ağlardan biridir. 44 ülke içeriyor ve bu yazı yazıldığı sırada 698 ayrı sunucudan oluşuyor.

Bazı rakipleri, NordVPN ve 58 ülkesi, 5645 güçlü sunucu ağı gibi, bu boyutta birçok kez ağ sunduğundan, ProtonVPN burada biraz eksik.

Bununla birlikte, boyutta eksik oldukları şey, kaliteyi telafi eder.

ProtonVPN’in ağı olgun ve istikrarlıdır, yani çok fazla hizmet kesintisi yaşamazlar. Hız testi sonuçlarının gösterdiği gibi, performans da harika.

Secure Core sunucularının 1000 metrelik eski bir İsviçre ordusu serpinti sığınağı gibi yerlerde bulunduğunu ve ProtonVPN’in ağ eksikliklerini göz ardı etmek daha kolay.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map