Bir VPN İnternetimi Daha Hızlı Hale Getirir mi

Ortalama bir internet kullanıcısı için, internet hızı kavramı, internet servis sağlayıcılarının (İSS) servislerini satmak için kullandığı numaralarla başlar ve biter. İSS’ler, hızlandıkları artan fiyatları haklı çıkarmak için internet hızlarını teorik maksimumlara indiriyor.


Büyük vaatlere rağmen, normal kullanımda test edildiğinde bağlantı performansının eksik olması yaygındır.

İnternet hızını artırmanın bir yolunu bulmak için, bazılarımız VPN’lere dönmeye çalışıyoruz. Çok sayıda ticari hizmet, hız iyileştirmeleri sunduklarını iddia ediyor. Doğru olmadığı konusunda ısrar eden birçok teknoloji uzmanı da var.

Gerçek arada bir yerde yatıyor ve açıklamak için bu kılavuzu bir araya getirdim. İçinde, gerçek dünyadaki internet hızlarının temelleri hakkında kısaca bahsedeceğim ve bir VPN kullanarak bu hızlara ne zaman yardım edilebileceğini (veya yaralanabileceğini) anlamanıza yardımcı olacağım..

İnternet Bağlantı Hızınız

İnternet hızı testi yaptıysanız, ping süreleri, indirme ve yükleme hızları gibi şeyleri bilmeniz (veya en azından görmüş olmanız) gerekir. Şansınız, internet hizmetinizin neden yavaş hissettiğinin veya neden sorunsuz bir video akışı sağlayamadığınızın alt kısmına ulaşmak için bu hız testi sayfasına ulaştınız..

Çoğu durumda, test, bağlantının erişmeye çalıştığınız içeriği işlemek için yeterince hızlı olduğunu gösteren sonuçlar döndürür. Görünüşte çelişkili bilgilerin bir nedeni var.

Ağ Performans Faktörleri

Çevrimiçi, web sitelerine ve hizmetlere bağlantılar karmaşık bir ağdan geçer. Bu ağ, dünyanın dört bir yanındaki sayısız kişinin ve şirketin kontrolü altındadır. World Wide Web isminin nedeni budur. Temel ağın yapısı, birbirine bağlı makinelerin örümcek ağına en çok benzemektedir.

Bir hız testi gerçekleştirirken, test verileri genellikle İSS’nin ağından ayrılmaz. Dolayısıyla, sonuçlar her zaman gerçeği yansıtmaz. Öte yandan, bir siteyi ziyaret ettiğinizde, verilerinizin hedefine ulaşmak için izlediği yol üzerinde hiçbir kontrolünüz yoktur. Bu yol boyunca ağ koşullarını da kontrol edemezsiniz.

Gerçek dünyada, ağ tıkanıklığı, donanım arızaları ve hizmet reddi saldırıları gibi şeyler dizlerine en hızlı internet bağlantısını bile getirebilir. Ve bunlar düzenli olarak karşılaşabileceğiniz şeylerden sadece birkaçı.

VPN Üzerinden İnternet Erişimi

VPN hizmeti, sizinle VPN servis sağlayıcısı arasında şifreli ve güvenli bir bağlantı sağlar. Oradan, internet trafiğiniz doğrudan cihazınızdan gelmiş olsaydı, hedefine olduğu gibi ulaşır.

Başkalarının web trafiğinin içeriğini görmesini engellemek isteyen herkes için kullanışlı bir araçtır. Aynı zamanda çevrimiçi anonim kalmayı tercih edenlerin de favorisi.

Bir VPN'in azaltmayı önlemek için nasıl çalıştığı şeması

Bir VPN bağlantısının doğası, web trafiğinin artık mümkün olan en doğrudan yolu almadığı anlamına gelir. İlk önce VPN servis sağlayıcısının sunucularından geçmelidir. Trafiğin şifrelenmesi ve veri yolundaki değişiklik bazen yavaş bir internet bağlantısını hızlandırabilir. Ancak, her şeyden önce yavaş olduğu nedenlerine bağlıdır.

Bir VPN İnternet Hızlarını Ne Zaman Artırabilir?

VPN kullanmanın internet hızlarını artırabileceği bazı durumlar vardır. Örneğin, bağlantınız tipik veri yolundaki gecikmelerden dolayı yavaşsa. Önce bir sunucuya gitmek zorunda kaldığınızda, bir VPN bağlantısı, yolun yavaşlığa neden olan kısımlarından kaçınarak sorunu çözebilir.

Trafiğiniz, VPN sağlayıcınızın şebekesiyle İSS’nizden daha iyi bir bağlantısı olan bir ağa yönelikse, hız artışı yaşayabilirsiniz. Her iki koşul da o kadar yaygın değil,.

İnternet yavaşlığının en yaygın nedenlerinden biri bant genişliği daralmasıdır ve bir VPN’nin durmasına yardımcı olabileceği bir şeydir. İSS’ler, trafiği bu şekilde kontrol etmeye başvururlar, çoğu zaman bunun gerçekleştiğine dair bir bildirim olmadan. Yavaş bir internet bağlantısının en sinir bozucu nedenlerinden biri olabilir. Sadece tespit etmek zor değil, aynı zamanda kasıtlı olarak uygulanan bir yavaşlamadır.

Bant Genişliği Azaltma Açıklandı

Daha önce hiç duymadıysanız, bant genişliği daraltma, İSS’nin belirli bir veri türü için trafiği kasıtlı olarak yavaşlattığı bir durumu ifade eder. Önceden belirlenmiş bir veri aktarımı sınırına ulaştığınızda da olabilir.

Amerikan ISS’leri arasında daha yaygın hale gelmesi muhtemel bir uygulamadır. Net tarafsızlığı sağlayan FCC kaldırma yönetmelikleri sayesinde bu küçük bir parça değildir. Bir İSS, bant genişliği daraltmasına başvurduğunda, çoğunlukla çok spesifik veri türlerini hedefler. Bu nedenle uygulama çok rahatsız edici ve tespit edilmesi zor.

Çoğu durumda, ISS’ler BitTorrent protokolünü kullanan trafiği kısıtlar. Ayrıca genellikle Netflix veya Hulu gibi video akışı hizmetlerine yüksek bant genişlikli bağlantıları hedefleyeceklerdir.

Netflix akışını kısıtlayan ISP

BitTorrent durumunda, İSS’ler, kısıtlamalarının ağlarındaki fikri mülkiyet hırsızlığını ve korsanlığı kontrol ettiğini iddia ediyor. Ancak bu tam olarak doğru değildir. Bunu yapıyorlar, çünkü BitTorrent internetteki toplam trafiğin iyi bir kısmını oluşturuyor. Aynı nedenden ötürü video akışı platformlarını hedeflemeyi seviyorlar – hızla dünya çapında internet trafiğinin en önemli kaynağı haline geliyorlar.

İSS’ler kontrol etmek istedikleri trafik türlerini aktif olarak izler ve bu belirli bağlantıları yavaşlatmak için agresif bir şekilde hareket eder. Ayrıca, uygulamada onları çağırdığınızda genellikle cahil davranırlar. Bunun yerine, İSS’ler genellikle size daha pahalı bir internet hız katmanı satmaya çalışır.

Ancak bir VPN, ISS’nizin trafiğinize tamamen karışmasını önlemenize yardımcı olabilir.

Bir VPN Bant Genişliği Azaltmayı Nasıl Durdurur?

İSS’niz tarafından hedeflenen bant genişliği daralmasıyla uğraşıyorsanız, bir VPN sorunu çözmenin mükemmel bir yoludur. Sır, bir VPN’nin sağladığı anonimlikte yatar.

İSS’ler, önceden belirlenmiş tanımlama kurallarına göre hangi trafiğin kısacağını belirler. Örneğin, çevrimiçi olarak belirli sunuculara bağlantı veya kısıtlamak istedikleri ortak bağlantı noktalarını kullanan trafiği arayabilirler.

Bununla birlikte, bir VPN kullanımdayken, tüm trafik şifrelenir ve gerçek nihai hedefi yerine VPN sunucusu için hedeflenmiş gibi görünür. Bu, ISS’yi VPN bağlantısı üzerinden geçen trafiği sınıflandıramaz. Eğer tanımlayamazlarsa, gaz alamazlar. Bu çok etkili hareket edememe, sizi kasıtlı yavaşlamalardan korur.

Bir VPN İnternet Performansını Artırmadığında

Ne yazık ki, VPN yavaş internet bağlantısının her nedeni için bir çözüm değildir. Bazı durumlarda, işleri normalde olduğundan daha yavaş hale getirebilirler.

Aslında, VPN’nizi tamamen devre dışı bırakmanın daha iyi olabileceği birkaç durum vardır. Bunlar:

  • Coğrafi Mesafe
    VPN sunucusu konumu sizden dünyanın diğer tarafındaysa ve yine de verilerinizin son hedefindeyse, verilerin seyahat etmesi için gereken ek mesafe bağlantının genel hızını azaltır. Bu sorunun önlenmesine yardımcı olmak için çok sayıda sunucu konumuna sahip bir VPN sağlayıcısı seçin.
  • VPN Sunucusu Sıkışıklığı
    Verilerin geçmesi gereken VPN sunucusu aşırı yüklenirse, daha yavaş bir bağlantıya neden olacak bir boğulma noktası haline gelir. Bu durumda, hafif yüklü bir sunucuya geçmeyi deneyin. Hemen hemen tüm VPN sağlayıcıları bunu yapmanıza izin verir.
  • Şifreleme Gecikmesi
    Bir VPN’de, tüm giden verilerin şifrelenmesi ve gelen tüm verilerin şifresinin çözülmesi gerekir. Bu işlem gerçek zamanlı olarak gerçekleştiğinden, eski veya düşük özellikli cihazlarda bazen fark edilir bir gecikme ekleyebilir. VPN istemci ayarlarınızı kontrol edin ve yalnızca istediğiniz kadar şifreleme seçin.

VPN bağlantınızı kapatmak mümkün olmadığında veya istenmediği durumlarda VPN bağlantınızı hızlandırmak için yapabileceğiniz başka şeyler de vardır..

Daha Hızlı İnternet için En İyi VPN

Bant genişliği daralmasını önlemek için bir VPN hizmeti arıyorsanız veya internetinizin performansını iyileştirmek için size en iyi çekimi sağlayacak bir VPN arıyorsanız, ücretsiz sağlayıcılardan kaçının.

Ücretli ve ücretsiz arasındaki en büyük farklardan biri performanstır. Ücretsiz VPN sunucuları aşırı yüklendiği için kötü şöhretlidir ve aşırı yüklenmiş bir sunucu her zaman daha düşük hızlara neden olur. Etrafında sadece bir yol yok.

Sadece bu gerçeğe dayanarak, premium sağlayıcılar gitmenin yoludur. Evet, paraya mal oluyorlar, ama muhtemelen düşündüğünüzden daha az. En iyi VPN’lerden bazılarına ayda birkaç dolara kadar kolayca abone olabilirsiniz. Bu abonelik, dünya çapında yüzlerce VPN sunucusuna erişmenizi sağlar. Tüm bu sunucular en üst düzey donanım kullanır ve tümü uygun kullanıcı yük dengelemesi uygular.

Bu siteyi çalıştırmanın bir parçası olarak, düzinelerce VPN’nin performansını düzenli olarak ölçüyorum. Sizi en hızlı sağlayıcıların tam listesine bakmaya davet ederken, aşağıda ilk üç. Bunlar, bant genişliği azaltmayı durdurmak ve internet bağlantınızın indirme ve yükleme hızlarını artırmak için en iyi seçimdir..

ProviderFeaturesCost

Hız Testi | Sunucu listesi
Ülkeler:90
Sunucular:7159
Protokoller:OpenVPN, L2TP / IPSec, PPTP
Platformlar:Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Kodi, Yönlendiriciler
Bağlantılar:7
Kerestecilik:Günlük Yok
Yer:Romanya
1 Aylık Plan:$ 12.99 / ay
Yıllık Plan:$ 2.75 / ay
Ücretsiz deneme:Evet
Para iade:45 Gün
Ödeme:Kredi Kartı, PayPal, Bitcoin

Hız Testi | Sunucu listesi
Ülkeler:131
Sunucular:2070
Protokoller:OpenVPN, L2TP, PPTP, SSTP, IPSec / IKEv2
Platformlar:Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Yönlendiriciler
Bağlantılar:5
Kerestecilik:Bağlantı tarihi, kullanılan toplam bant genişliği
Yer:Hong Kong
1 Aylık Plan:10,95 $ / ay
Yıllık Plan:3,33 $ / ay
Ücretsiz deneme:Hayır
Para iade:31 günler
Ödeme:Kredi Kartı, PayPal, BitCoin, Alipay, Büyük Hediye Kartları, CashU, Diğer Kripto Para Birimleri, Paymetwall

İnceleme | Hız Testi | Sunucu listesi
Ülkeler:58
Sunucular:5645
Protokoller:OpenVPN, L2TP, PPTP, IPSec / IKEv2
Platformlar:Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Yönlendiriciler
Bağlantılar:6
Kerestecilik:Günlük kaydı yok
Yer:Panama
1 Aylık Plan:$ 11.95 / ay
Yıllık Plan:$ 3.49 / ay
Ücretsiz deneme:Hayır
Para iade:30 gün
Ödeme:Kredi kartları (Visa, MC, Amex, Discovery), Kripto (Bitcoin, Etherum, Ripple), Amazon Pay, Alipay, UnionPay, Diğer

Alt çizgi

Genel olarak konuşursak, bazı çok özel nedenlerle uğraşmadıkça bir VPN internet hızlarını artırmanın güvenilir bir yolu olmayacaktır. Tabii ki, bir VPN de gizlilik ve güvenlik sunuyor. Yani, internetinizi hızlandırmasa bile, çoğu durumda, hala mükemmel bir yatırımdır.

Yavaş bir bağlantınız varsa, potansiyel bir çözüm olarak bir VPN’ye dönmeden önce sorunun nedenini belirlemeye çalışın. Başlamak için mükemmel bir yer, bant genişliği daralmasını test etmektir. Kısıtlama gerçekten suçlu ise, yukarıdaki VPN’lerden birini kullanmak büyük bir fark yaratmalı ve internet hızınızı artırmaya yardımcı olmalıdır. Ancak sorun başka bir yerde bulunuyorsa, bu ISS’nin kendisine bırakılan en iyi sorun olabilir.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me