IP Adresi Nedir

İnternet Protokolü adresinin kısaltması olan bir IP adresi, ağa bağlı bir cihazı temsil etmek için kullanılan bir sayı dizesidir. Herhangi bir ağ türünü kullanan her akıllı telefon, bilgisayar, yönlendirici, akıllı TV vb..


IP, cihazların birbirlerine veri göndermesine izin veren şeydir. İnterneti (ve diğer herhangi bir bilgisayar ağını) oluşturan yönlendiricilerin, anahtarların ve kabloların, akan her bir veri parçasının nereden geldiğini ve nereye gittiğini bilmesini sağlayan bir işaretleyicidir.

Tıpkı sokak adresinizin arkadaşlarınıza, ailenize ve postacıya evinizi nasıl bulacağını söylediği gibi, IP adresleri de ağa bağlı cihazlar için aynı şeyi yapar.

Standart bir IP, 0 ila 255 aralığındaki dört basamak grubundan oluşur. Her grubu ayrı bir süre ayırır. İşte bir IP adresi örneği:

216.58.217.110

Merak ettiyseniz ve yukarıdaki adresi tıkladıysanız, tarayıcınızda Google ana sayfasını açmış olmalıdır. Bunun nedeni, yukarıdaki örnekteki IP’nin, arama motorlarını barındırmak için Google tarafından kullanılan sunuculara atanan birçok IP’den biridir (en azından ben bunu yazarken olduğu gibi).

Başka bir deyişle, Google’ın arama motorunun yaşadığı adrestir.

Dinamik IP ve Statik IP

Artık (umarım) bir IP adresinin ne olduğunu anladığınıza göre, işleri biraz karmaşıklaştıralım. Bazı cihazların internete her bağlandıklarında farklı bir IP ile sonuçlanabileceğini biliyor muydunuz??

IP’leri değişmeyen cihazların statik bir IP adresine (özel veya sabit olarak da bilinir) sahip olduğu söylenir. Her bağlantıda farklı bir adres alabilenler dinamik IP olarak adlandırılanlara sahiptir.

Dinamik IP’lerin her seferinde değişmesi gerekmez. Bazen her bağlantıda gerçekten sıfırlanır. Diğer zamanlarda ise, sadece belirli bir süre geçtiğinde. Her şey IP’yi atayan yönlendirici, modem veya diğer ağ donanımı olan DHCP sunucusunun yapılandırmasına bağlıdır.

IP adreslerine örnekler

Statik IP’ler genellikle sunucular ve kamu hizmetleri (yukarıdaki Google arama motoru örneği gibi) için kullanılır, çünkü kullanıcıların istek üzerine bunlara bağlanabilmeleri kritik öneme sahiptir.

Tarayıcınıza bir web sitesi URL’si (google.com gibi) yazdığınızda, cihazınız kayıt şirketi adı verilen dev bir IP adresi listesine başvurur. Kayıt şirketi daha sonra cihazınıza erişmeye çalıştığınız sitenin tam IP’sini söyler.

Bu, bir işletmenin telefon numarasını sarı sayfalarda aramak gibidir (bunları hala hatırlayanlar için).

Ziyaret etmeye çalıştığınız siteyi barındıran sunucunun rastgele değişen bir adresi olsaydı, internette gezinmek imkansız olmasa bile hızlı bir şekilde pratik olmazdı.

Diğer yandan, dinamik IP adresleri genellikle ev internet bağlantıları veya genel Wi-Fi etkin noktaları için kullanılır. Temel olarak, dünyanın geri kalanına hizmet sağlamayan her şey.

Akıllı telefonunuz birkaç saatte bir IP değiştirirse kimsenin önemi yoktur. Konuştuğu donanım (ev yönlendiriciniz gibi) değişikliği bildiği ve verileri doğru yere gönderebildiği sürece, her şey yolunda.

Yeni bir eve taşınmak ve Amazon’a şimdi paketlerinizi başka bir yere göndermesini bildirmek gibi.

Dinamik ve Statik IP’lerin Nedeni

Peki neden iki tip IP? Aksi takdirde, internete bağlı her cihaz için dolaşmak için yeterli adres olmayacağı için.

Çok özel kullanımlar (dahili, internet dışı bilgisayar ağları gibi) için ayrılmış IP aralıkları dikkate alındıktan sonra, tüm internetin kullanabileceği yalnızca 3.706.452.992 IP adresi vardır.

Dünyada şu anda birçoğu birden fazla cihaza sahip 4,2 milyardan fazla internet kullanıcısı var. Yani, sadece 3,7 milyar IP sadece kesmiyor. Bu nedenle, dinamik atama kullanarak paylaşım yapmak mutlak bir zorunluluktur.

Yani, IPv6 olarak bilinen yepyeni bir IP adresi türü yaygın olarak kullanılana kadar.

IPv4 ve IPv6

Teknik olarak, şimdiye kadar bahsettiğimiz IP adresleri (hem statik hem de dinamik çeşitlilikte) IPv4 adresleri olarak bilinir. İnternetin kendisinden önce gelen bir standardın parçasıdırlar. O zamanlar bilgisayar ağları üniversite kampüslerinin dışında nadiren vardı.

IPv4 adresi neye benziyor

O zaman, ağ tasarımcıları, şimdiye kadar bildiğimiz gibi internetin var olacağını ve büyüdüğü kadar büyüyeceğini asla tahmin etmiyorlardı. IPv4 standardı ile mümkün kılınan 4 milyar kadar IP’nin yeterli olmayacağı hiç akıllarına gelmedi.

Ama işte buradayız. Kullanılabilir IPv4 adresleri tükendi.

Peki panik yapmanın zamanı geldi mi? Ne münasebet. IPv6 adı verilen yeni bir standart, IP adresi eksikliğini sonsuza kadar çözmeyi vaat ediyor.

IPv6 Adresi Nedir??

IPv6, IPv4 selefi gibi, ağa bağlı bir aygıtı temsil etmek için benzersiz kombinasyonlar oluşturmak üzere basamak gruplarını kullanır. Bununla birlikte, birkaç büyük fark vardır:

  • Ondalık sayılar (yalnızca sayılar) yerine onaltılık basamaklar (sayıları ve a ile f arasındaki harfleri içerir) kullanılır
  • Karakter grupları daha uzun, üç yerine dört dijital
  • Daha fazla rakam grubu var, dört yerine sekiz

Bu değişiklikler çok fazla görünmeyebilir, ancak teorik maksimum IP sayısını 4.3 milyardan (4.294.967.296) 340 undecillion’a (340.282.366.920.938.463.463.374.607.431.768.211.456) yükseltir. Şimdi bu bir sürü IP adresi.

IPv6 adresi neye benziyor

IPv6 adres gruplarını ayıran sütunlar ve her bir gruptaki önde gelen sıfırlar isteğe bağlı olarak kaldırılır (yani sıfır dışında hiçbir şey içermiyorsa tüm grup gösterilmeyebilir).

Bir IPv6 adresi örneği:

2607: f8b0: 4004: 80c :: 200e

Merak ediyorsanız yukarıdaki IPv6 adresi, daha önce listelenen IPv4 adresiyle aynı Google web sunucusunu temsil eder.

Ancak bu sürümü tıkladıysanız Google ana sayfasına ulaşmamış olabilirsiniz. Tarayıcınız bağlanamazsa, kullandığınız internet servis sağlayıcısı (İSS) veya kendi ağ donanımınız henüz IPv6’yı desteklemiyor olabilir. Bu IPv6 testini çalıştırarak bunu onaylayabilirsiniz.

Sonunda IPv6, IPv4’ün yerini alacaktır. Ancak sizinkiler henüz çalışmıyorsa endişelenmeyin. Zamanın var. Uzmanlar IPv4’ün en az 2040 yılına kadar kullanımda kalmasını bekliyor.

IP Adresinden Ne Alınır??

Cihazınızın atanmış IP adresi sizinle ilgili birçok bilgi gösterebilir.

Her şeyden önce, kullanımdaki internet bağlantısıyla ilişkili hesap sahibiyseniz, İSS’niz tam anlamıyla IP’nizden adınızı ve ev adresinizi arayabilir.

Yabancılar sizi bu dereceye kadar tanıyamayacak (en azından ilk geçişte). Ancak, ISS’ler önceden tanımlanmış hiyerarşik IP adresi aralıklarını kullandığından sizi kullandığınız ISS ile kolayca bağlayabilirler.

Polis ve kolluk kuvvetleri, çevrimiçi suç faaliyetlerinden sorumlu tarafları bu şekilde izler ve bulur. Sorunlu IP ile ilişkili İSS’yi ararlar ve kullanıcının bilgilerini onlardan alırlar.

Birisi uygun kaynaklara sahipse, bir IP adresi bir kişiye kolayca izlenebilir.

Ancak, yasa uygulama düzeyi kaynakları olmasa bile, herkes IP adresinizi bulunduğunuz yere doğru bir şekilde daraltabilir. Örneğin, ziyaret ettiğiniz herhangi bir web sitesi nerede olduğunuzu birkaç kilometre veya mil içinde bilecektir.

Bunun nedeni, bilinen tüm IP’lerin yaklaşık coğrafi alanlarını listeleyen bir dizi ücretsiz veritabanı olmasıdır. Ev kullanıcıları için, dinamik adreslere sahip olmak, bilgilerin en iyi ihtimalle kesin olmayacağı anlamına gelir. Ancak kullanılan veri kümeleri her zaman gelişiyor.

Bir IP’ye Hangi Çevrimiçi Faaliyetler İzlenebilir?

Ev adresiniz gibi bir IP adresi de bir bitiş noktasını temsil eder. IP’nize giden veya IP’nizden gelen tüm veriler, içinden geçen ağları kontrol eden kişi tarafından kaydedilebilir.

Kullandığınız tüm siteler ve çevrimiçi hizmetler de trafik günlüklerini tutar. Bu, çevrimiçi olarak yaptığınız hemen hemen her şeyin biri tarafından, bir yerde ve neredeyse yoldaki her adımda izlemeye tabi olduğu anlamına gelir..

Orada bu kadar bilgi ile, tüm çevrimiçi aktivite kolayca tek bir IP adresine geri izlenebilir. Çok büyük bir dijital parmak izi.

IP adresi parmak izi gibi izlenebiliyor

Günlüğe kaydetmenin çoğu zaman ağ tanılama amacıyla yapıldığı doğrudur. Ancak bu bilgiler orada, erişilebilir ve kullanılabilir. Örneğin, reklamverenlere (veya ilgilenen herhangi birine) kullanıcı etkinliği satan İSS’ler oldukça yaygın hale geliyor.

Benzer şekilde, telif hakkı sahipleri yasadışı yollarla gönderilen içeriğe erişen IP’leri toplayarak eşler arası dosya paylaşımını ve doğrudan indirme hizmetlerini agresif bir şekilde izler. İSS’nizden bir telif hakkı uyarısı aldıysanız, bu tür etkinlik izlemenin sonucuydu.

IP Adresinizi Gizleme

Artık bir IP’nin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve çevrimiçi etkinlikleriniz hakkında ne kadar bilgi verebileceğini biliyorsunuz. Gördüğünüz gibi, onu gizlemek için birçok neden var.

Bunu nasıl yaptın?

Cevap basit: Bir VPN kullanın. Paranın karşılığını verin, VPN, IP’nizi ve tüm çevrimiçi işlemlerinizi gizlemenin en kolay ve en etkili yoludur.

İlk olarak, cihazınız ile internette bir yerde bulunan bir VPN sunucusu arasında şifreli bir bağlantı oluşturur. Bu, ISS’niz bile dahil hiç kimsenin trafiğinizi izleyemeyeceği ve ne yaptığınızı öğrenemeyeceği anlamına gelir. Tüm gördükleri bir grup şifreli anlamsız.

Daha da iyisi, bir VPN kullanırken, yabancılar gerçek IP adresinizi göremez. Onlar için, tüm trafiğiniz cihazınızdan değil kullandığınız sunucudan geliyor gibi görünecektir.

Kayıt tutmayan bir VPN sağlayıcısı seçmeye dikkat ettiğiniz sürece (burada bir liste bulabilirsiniz), herhangi bir çevrimiçi etkinliğinizin size geri bağlanması imkansız olacaktır. Gerçek anonimlikten yararlanacak ve IP adresinizi dikkatli bir şekilde koruyacaksınız.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me