IP’nizi Gizlemenin 4 Kolay Yolu

Bunu nasıl yapacağınızı anladıktan sonra, IP adresinizi gizli tutmak oldukça basittir. Ama yine de şaşırtıcı derecede az insanın bu birkaç basit adımı atmaya özen gösterdiğini görüyorum. Kendim için oldukça dindarım ve IP adresimi şu üç nedenden dolayı saklıyorum: internet gizliliği, güvenliği ve çevrimiçi özgürlük. Ve işte böyle yapıyorum.


IP Adresinizi Gizleme

Bir IP adresini gizlemenin dört basit ve etkili yolu aşağıdadır. Bunu neden yaptığınıza bağlı olarak, bazılarının diğerlerinden daha iyi çalışabileceğini unutmayın..

VPN

IP’nizi gizlemenin en kolay ve tartışmasız en iyi yolu bir Sanal Özel Ağ (VPN) hizmeti kullanmaktır. Bu yöntem benim tercih ettiğim bir şey. İşte böyle.

Birinci adım, iyi bir VPN sağlayıcı seçmektir. Bunu yaptıktan sonra, istemci yazılımının bir kopyasını cihazınıza indirebilirsiniz. Kurun ve sağlayıcının ağındaki VPN sunucularından birine bağlanmak için kullanın. Tüm süreç çok basittir.

Bir sunucuya bağlandıktan sonra, cihazınız ve İnternet arasında ortadaki bir adam olacaktır. Gönderdiğiniz herhangi bir veri bundan geçtiğinde, sunucu IP’nizi keser ve onunla değiştirir. Veriler geri döndükçe, sunucu IP adresinizi tekrar girer.

Bunun anlamı, eriştiğiniz herhangi bir web sitesi veya hizmet söz konusu olduğunda, VPN sunucusuyla konuşmasıdır. Aslında kiminle iletişim kurduğunu öğrenmenin hiçbir yolu yoktur. Bu yüzden, indirmeyi seçtiğiniz veya ziyaret etmeye karar verdiğiniz web sitesi artık size geri izlenemez.

Cihazınızdaki her uygulama için veri aktarımı bu işlemi izleyecektir. Tarayıcınızı veya video görüntüleyici veya dosya indirici gibi üçüncü taraf bir uygulama kullanıyor olmanız önemli değildir. Bir VPN, her şeyi sunucularında yönlendirir ve gizliliğinizi kartta korur.

Bir VPN ile IP adresini gizleme diyagramı

Ekstra mesafe bilgilerinin sunucuya gitmesi gerektiğinden, muhtemelen bağlantı hızınızda bir düşüş göreceksiniz. Ancak, çeşitli sağlayıcılar için çalıştırdığım düzinelerce hız testine dayanarak, bu düşüş ihmal edilebilir olmalıdır. Örneğin, test ettiğim en hızlı sağlayıcılardan herhangi birinde, yalnızca% 10’luk bir yavaşlama beklemelisiniz. Bu, düzenli kullanım sırasında fark etmek için yeterli değildir. Ve diğer VPN’lerin çoğu da bu sayıdan uzak değil.

Tüm VPN hizmetleri, bağlanmakta olduğunuz sunucunun konumunu seçmenize izin verir. Genellikle tüm dünyaya yayılmış yüzlerce kişi vardır. Bir VPN kullanarak, sadece IP adresinizi maskelemekle kalmayacak, aynı zamanda farklı bir ülkede de rol oynayabilirsiniz. Devletiniz tarafından engellenen bir web sitesine erişmek istiyorsanız veya ABD dışında yaşıyorsanız ve American Netflix’i (veya başka bir yerde herhangi bir diğer akış hizmetini) izlemek istiyorsanız, VPN bunu nasıl yapacağınızdır.

Bir VPN kullanmak size başka bir avantaj sağlar. Cihazınız ile sunucu arasındaki bağlantı şifreli. Bu özellik İSS’nizi, bir bilgisayar korsanını veya gönderdiğiniz ve aldığınız verileri ele geçirmeye çalışan başka kimseyi durdurmaz. Ancak, verilerin içerdiği bilgileri asla okuyamazlar. İster banka hesabınızı kontrol edin, ister bir torrent indirin veya haberleri okuyun, hiç kimse bilmeyecektir.

Daha uzun süreli (bir yıl veya daha fazla) taahhüt etmek istiyorsanız, en iyi VPN hizmetlerinin maliyeti ayda iki veya üç dolardan fazla değildir. Tüm faydaları göz önüne alındığında, bana göre bu iyi harcanan para. Favori sağlayıcılarımdan bazıları hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

dik ve kayalık tepe

Soğan Yönlendirici (Tor), IP’nizi gizlemenin başka bir iyi yoludur. Bir VPN kullanmaktan biraz daha karmaşık ve çok daha yavaş olsa da, üst tarafı tamamen ücretsiz olmasıdır.

Devam etmek için bir Tor tarayıcı indirmeniz, yüklemeniz ve yapılandırmanız gerekir. Mozilla’daki Firefox’a aşinaysanız şanslısınız demektir. Tor tarayıcı buna dayanır ve benzer şekilde çalışır ve çalışır. Başladıktan sonra Tor ağına bağlanır ve kullanmaya hazırsınız.

Tor, şu anda 6.000’in üzerinde olan, röle düğümleri adı verilen dünya çapında gönüllü çalışan sunucular ağına güveniyor. Veriler cihazınızdan ayrıldıktan sonra, nihai hedefine ulaşmadan önce bu düğümlerin birçoğu etrafında rastgele “sıçrar”. Size geri dönen veriler de aynı süreci izliyor.

Her düğüm, bu devredeki (veya zincirdeki) yalnızca önceki ve sonraki düğümün farkındadır ve eriştiğiniz web sitesi veya hizmetin size geri giden bir yolu izlemesini imkansız hale getirir. Cihazınızla başlayıp son devre düğümü ile biten veriler de şifrelenir. Müdahale eden ve teftiş etmeye çalışan herkesin şansı yok.

Tor ağının IP adresimi nasıl değiştirdiğine dair diyagram

Tor size mükemmel bir gizlilik sunsa da, özellikle bir VPN ile karşılaştırıldığında kullanmanın birkaç dezavantajı vardır. Bu sorunların en büyüğü hız ve benim için bu bir anlaşma kırıcı.

Rastgele seçilen devre düğümlerinin her biri dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilir ve gönüllü olarak çalıştıkları için bilinmeyen kalitede bir İnternet bağlantısı kullanır (fiber olabilir, çevirmeli modeme eşdeğer olabilir). Verileriniz ziyaret ettiğiniz web sitesine gidip geldiğinde, yol boyunca şüpheli bağlantı hızlarını kullanarak dünya çapında birkaç kez seyahat etmiş olabilir. Başka bir deyişle, biraz zaman alabilir.

Bunu, özel donanım ve hızlı veri ambarı Internet bağlantıları kullanan yalnızca seçtiğiniz bir aracı sunucuyla uğraştığınız bir VPN ile karşılaştırın. Hızdaki potansiyel fark önemli olabilir. Torna tezgahı taraması için Tor kullanımı iyi olmalıdır. Ancak, büyük dosyaları indirmeyi veya çevrimiçi bir şovu izlemeyi planlıyorsanız, engebeli bir gezintiye çıkmış olabilirsiniz..

Tor tarayıcı da sadece tarama için iyidir. Bir video izlemek, bazı dosyaları almak veya özel bir uygulama kullanarak başka bir şey yapmak istiyorsanız, teknik bilginize bağlı olarak, kurulum işlemi çok hızlı bir şekilde karmaşıklaşabilir.

Tor’u denemeyi ve coğrafi olarak engellenen içeriğe erişmeyi planlıyorsanız, bir şeyi unutmayın (bunun oldukça sık göründüğünü görüyorum). Tor’u, devre çıkış düğümünüzün içeriği izlemek istediğiniz ülkede olmasını sağlayacak şekilde ayarlamanız gerekir..

vekil

Bir IP adresini gizlemenin diğer bir iyi yolu da proxy kullanmaktır. Ne yapmak istediğinize bağlı olarak, proxy’lerin kurulumu nispeten kolay olabilir. Ayrıca ücretsiz olabilirler ve İnternet hızınız üzerinde minimum etkiye sahip olabilirler (ancak göreceğimiz gibi, son ikisi genellikle çelişkilidir). Ancak, proxy’ler de kendi potansiyel sorunlarıyla birlikte gelir. Ve ne yazık ki, hedefinize bağlı olarak, en iyi seçeneğiniz olmaya bile yakın olmayabilirler.

Mevcut tarayıcınızın içinden bir proxy oluşturulabilir (tüm büyük sürümlerde proxy oluşturma talimatları). Yalnızca Web’e erişmek istiyorsanız ek yazılım gerekmez. İhtiyacınız olan tek şey proxy sunucusunun IP adresidir. Bunları biraz daha aşağı bulmaktan bahsedeceğim.

Tarayıcınız ayarlandıktan sonra proxy, VPN’ye benzer şekilde çalışır. Gönderdiğiniz ve aldığınız her şey aktarılır. Proxy IP’nizi kendisi için değiştirir ve görüntülemekte olduğunuz web sitesini proxy ile konuştuğuna inanır.

Tıpkı bir VPN’de olduğu gibi, hedefinize bağlı olarak proxy sunucusunun konumunu seçmek istersiniz. Örneğin, İngiliz TV yayını yapacaksanız, İngiltere dışında bir IP adresine ihtiyacınız olacaktır. Sunucunun fiziksel olarak bulunduğu ülkenin olduğundan emin olmanız gerekir.

Bir proxy kullanarak IP adresimi gizleme diyagramı

IP’nizi maskelemenin ötesinde, proxy’lerin sizin için yapacağı çok az şey var. En büyük sığır etim, verilerinizi şifrelememesi ve dolayısıyla sıfır güvenlik ve gizlilik sunmasıdır. İSS’niz (veya başka herhangi biri) ne yaptığınızı öğrenmek istiyorsa, bir proxy olmadan bir proxy ile yapmak önemsizdir. Daha yavaş olsa da, en azından Tor internet alışkanlıklarınızı kendinize saklamanızı sağlar.

Tor’da olduğu gibi, tarayıcınız dışında herhangi bir uygulamanın proxy’yi kullanmasını istiyorsanız, daha karmaşık bir kuruluma bakıyorsunuzdur. Yazılımın, çözmeniz gereken yerel proxy desteğine (ve birçoğunun yaptığı) sahip olması gerekir. Alternatif olarak, işletim sistemi düzeyinde ağ ayarlarınızla uğraşmanız gerekecek.

Proxy sunucu IP’leri elde ettikçe, çevrimiçi birçok kaynak var. Ücretsiz olanları bulmak için Google’ı kullanabilir veya BuyProxies.org veya benzeri bir ücretli sağlayıcıyla gidebilirsiniz. Serbest vekillerin sorunu, birçok insanın bunları kullanma eğiliminde olmasıdır. Ve onları ne kadar çok kullanırsanız, o kadar yavaşlar. Ödeme proxy’leri size çok daha iyi performans verecektir. Ancak, zaten para harcıyorsanız, bence, bir VPN’de de harcayabilirsiniz. Bu kova için çok daha fazla patlama alır.

Herkese Açık Kablosuz

Bir tutamda, genel Wi-Fi kullanarak ev IP’nizin bilinmesini de önleyebilirsiniz. Bir IP adresi sizinle birlikte gelmiyor. Cihazınızı yerel bir kütüphaneye veya kafeye götürün ve ağlarına bağlanın. İnternete erişmek için kullanacağınız IP adresi evdekinden tamamen farklı olacaktır.

Ancak bu çözüm, uzun vadede büyük (veya uygun) değildir. Halka açık Wi-Fi kullanmanın birkaç dezavantajı var. En ciddi olanı, aynı ağdaki vicdansız bir kişinin bağlantınızı hackleme olasılığıdır.

Bu nedenle, sıcak nokta kullandığımda bunu bir VPN üzerinden yapıyorum. Özellikleri bu potansiyel güvenlik sorununu ortadan kaldırır. Ancak, zaten bir VPN’ye bağlanıyorsam, IP’yi biraz fazla gizlemek için açık ağları kullanıyorum. Bununla birlikte, başka seçenek belirtilmediğinde, genel Wi-Fi kullanmak size farklı bir IP adresi verecektir.

Neden IP’nizi Gizle

Görünüşte masum bir sayı dizisi olan bir IP adresi, kim olduğunuzu, nerede olduğunuzu ve İnternet’te neler yaptığınızı anlamak için kolayca kullanılabilir.

Saklanacak hiçbir şeyim yok (yine de düşünebileceğim). Ancak, internet servis sağlayıcımın (ISS) çevrimiçi yaptığım şeylere bakabileceği hiçbir zaman benimle iyi oturmadı. Ziyaret ettiğim her web sitesi, indirdiğim her dosya, hepsi açıkça görülebiliyor ve izlenebilir. Ve herhangi bir şirket veya devlet kurumunun bir İSS’nin bu bilgileri onlarla paylaşması ne kadar zor? Bu günlerde, ISS’lerin tarama bilgilerinizi satmasına izin veren ABD Kongresi veya İngiltere’nin Soruşturma Yetkileri Yasası sayesinde çoğumuzun düşündüğümüzden çok daha kolay.

Daha iyi gizlilik için IP adresini değiştirme

Gerçek IP adresinizi gizlemek, İnternet’te başka türlü yapamayacağınız yerlere erişmenize de yardımcı olabilir. Pek çok çevrimiçi içerik coğrafi olarak engellenir (Netflix veya BBC iPlayer’ı düşünün) ve fiziksel konumunuz içeriğin bulunduğu ülkede değilse erişilemez.

İSS’ler ve hükümetler ayrıca belirli web sitelerine veya hizmetlere erişimi engelleyebilir ve genellikle engelleyebilir. Sadece Çin gibi ülkelerde de yaşanmıyor. Bu uygulama dünya çapında yaygındır (Avrupa ve Kuzey Amerika dahil).

Sonuç

Artık IP adresinizi nasıl gizleyeceğinizi anladığınıza göre, tamamlanma zamanı. Bunu değiştirmek, özel, güvenli ve sınırsız bir internet deneyimine yolculuk için gerekli bir adımdır. Yukarıda belirtilen dört yöntemden bir VPN servisine gitmenizi tavsiye ederim. En eksiksiz ve esnek çözümdür ve tüm ihtiyaçlarınız için çalışacaktır. Gerçek IP’nizi açığa çıkarmayın, güvende olun ve özgür olun.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map