ISS’nizin Sizi Takip Etmesini Nasıl Durdurursunuz

Varsayılan olarak, internet servis sağlayıcınız (İSS) çevrimiçi yaptığınız her şeyi görebilir. Tüm yüklemeleriniz ve indirmeleriniz altyapılarından geçer. Onlar mükemmel konumlandırılmış aracı.


Verilerinizi elde ettikten sonra, ISS’nizin bununla yaptığı çoğu şey adil bir oyundur. Kim bilir, en yüksek teklif sahibine satılır veya talep edildiğinde yetkililere teslim edilir..

Bununla birlikte, ISS izlemeyi engellemek ve çevrimiçi olarak anonim kalmak için hepimizin atabileceği adımlar vardır. Bazıları diğerlerinden daha iyi çalışırken, gizliliğinize değer veriyorsanız ve bilgilerinizin para birimi gibi ele alınmasını istemiyorsanız, bunlardan herhangi biri hiçbir şey yapmamaktan daha iyidir.

İnternet Servis Sağlayıcım Ne Görebilir ve İzleyebilir

Verilerinizin internete gidiş veya geliş yolculuğunda aracı olarak, İSS çevrimiçi etkinliklerinizle ilgili hemen hemen her şeyi izleyebilir. İnternete bağlandığınızda, ekipmanlarını ve ağlarını kullanarak kendilerine atanan bir IP adresi ile yaparsınız..

Bu, ISS’nizi aşağıdakilerin tümünü görmek ve günlüğe kaydetmek için mükemmel bir konuma getirir:

  • Hangi web sitelerini veya hizmetleri ziyaret ettiğiniz (DNS sorguları aracılığıyla)
  • Şifrelenmemiş web sitelerinin ve indirmelerin içeriği
  • Şifrelenmiş bilgilerin kaynağı
  • İnterneti her kullandığınızda fiziksel konumunuz
  • Her şeyin saatleri ve tarihleri

Yukarıdaki bilgilerin tümünü görmenin yanı sıra, ISS’niz elbette her şeyi internet hizmeti için hesap sahibinin adına ve adresine de bağlayabilir (siz olabilirsiniz veya olmayabilir).

İSS’ler Hangi Web Sitelerine Göz Attığımı Biliyor mu?

Evet, İSS’ler hangi web sitelerine göz attığınızı belirtebilir. Her durumda, ziyaret ettiğiniz sitenin adresini, ne zaman gerçekleştiğini ve siteden aşağı çektiğiniz veri miktarını bilirler.

Web sitesi HTTP protokolünün güvenli sürümünü kullanıyorsa (adres https: // ile başlıyorsa durum böyle olabilir), ISS’nizin alabileceği tek şey budur. Diğer tüm bilgiler şifrelenir ve okunamaz.

HTTPS bazı internet etkinliklerini ISP'den gizleyebilir

Bununla birlikte, güvenli olmayan bir web sitesine erişirseniz (hala çok sayıda site vardır), indirdiğiniz verilerin hiçbiri şifrelenmez ve İSS’niz tam anlamıyla her şeyi görebilir.

Internet Etkinliği ISS’lerden Nasıl Gizlenir?

İSS’niz izliyor, şimdi bunu biliyoruz. Benim ve internet kullanıcılarının çoğunluğu gibi, bir ISS’nin çevrimiçi yaptığınız şeylere sağladığı muazzam erişim seviyesinden rahatsızsanız, onları takip etmeyi durdurma seçenekleriniz var.

ISS izlemeyi önlemenin ve internet etkinliğinizi gizlemenin dört yolu vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir (en azdan en az etkili olana kadar sıralanmıştır).

VPN kullanın

ISS izlemeyi durdurmanın en kusursuz yolu bir sanal özel ağ (VPN) kullanmaktır. Bilgisayarınızdan veya akıllı telefonunuzdan yönlendiricinize veya akıllı TV’nize kadar herhangi bir cihazda kullanılabilir.

Cihazınızı bir VPN sunucusuna bağlayarak bir VPN kullanırsınız. Bu bağlantı tamamen şifreli. Bu nedenle, gönderdiğiniz ve aldığınız tüm veriler hala İSS’nizin ağından geçmesine rağmen, ne olduğunu bulmanın hiçbir yolu yoktur.

ISS için her şey anlamsız. Hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi veya hangi bilgileri indirdiğinizi bilmiyorlar.

Bir VPN'in sizi İSS'nizden nasıl koruduğunun şeması

VPN’ler işleri bir adım daha ileri götürür. VPN sunucusuna ait biri için ISS tarafından atanan IP adresinizi değiştirirler.

IP değişimi, eriştiğiniz herhangi bir web sitesinin veya çevrimiçi hizmetin sizinle gerçekten konuştukları hakkında hiçbir fikre sahip olmadığı anlamına gelir. Ayrıca, bulunduğunuz yerde değil, VPN sunucusunun olduğu yerde (tamamen farklı bir ülkede olabilir) bulunduğunuzu düşünürler..

Bir VPN kullanmanın dezavantajı, gizliliğinizi ISS’nizden VPN sağlayıcısına koruma yükünü değiştiriyor olmanızdır. Onlara bağlandığınızda, VPN, ISS’nizin daha önce yaptığı çevrimiçi etkinliklerinizi izleme yeteneğine sahiptir.

Sıkı bir kayıt tutmama ilkesi ve buna bağlı bir sicili olan bir VPN seçmenin kritik nedeni budur. Seçiminizde dikkatli olduğunuz sürece, çevrimiçi anonim kalmanın ve İSS’nizi karanlıkta bırakmanın VPN’den daha iyi bir yolu yoktur.

Tor kullanın

ISS’nizin çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesini önlemenin bir başka mükemmel yolu Tor kullanmaktır. Özellikle kullanıcı gizliliği için sıfırdan tasarlanmış şifreli bir ağdır..

Tor, soğan yönlendirme olarak bilinen bir teknik kullanır. Verileriniz için rastgele bir yol oluşturur ve nihai hedefine ulaşmadan önce dünyanın herhangi bir yerinde bulunan birden fazla düğüm (veya sunucu) üzerinden geçer.

VPN’lere benzer şekilde Tor ağındaki her şey şifrelenir. Yani, bir kez daha, ISS’nizin çevrimiçi nereye gittiğinizi veya ne indirdiğinizi bulmanın bir yolu yok.

Tor kullanımının İSS izlemeyi nasıl durdurabileceği şeması

Tor ile ilgili sorun, sadece tarama için çalışmasıdır. Diğer yazılımlarla (BitTorrent istemcisi gibi) veya cihazlarla (tabletiniz gibi) koruyamazsınız.

Aynı zamanda kötü bir şekilde yavaştır ve bir tarama ile internet bağlantınızı azaltabilir. Tor ağını oluşturan binlerce düğüm gönüllü olarak çalıştırılır ve maalesef kullanılan donanım en iyi ihtimalle vasattır.

Proxy kullanın

Biraz daha az yaygın, yine de yaygın olarak kullanılan bir yöntem olsa da, bazılarımız ISS veri toplamayı durdurmayı tercih ediyor.

VPN gibi bir proxy, İnternet trafiğinizi bir sunucu üzerinden yönlendirerek ISS’nizin hangi çevrimiçi kaynağa eriştiğinizi öğrenmesini önler. Yine de benzerlikler burada sona eriyor.

Proxy diyagramı tarama geçmişini ISP'den gizler

Proxy’ler şifreleme kullanmaz. Dolayısıyla, İSS’niz nereye bağlandığınızı göremese bile verilerinizin içeriğini yine de analiz edebilir.

Örneğin, olmamanız gereken bir şey indiriyorsanız,.

Tor düğümlerinde olduğu gibi, çoğu proxy de gönüllüler tarafından yönetilir. Şifrelemenin olmaması, verilerinizi proxy sunucu düzeyinde manipülasyona açık bırakır. Güvenilmeyen bir kaynaktan gelen bir proxy kullanıyorsanız, cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaşmış bir gün bulabilirsiniz (bu nispeten nadir ve aşırı bir durumdur, ancak olur).

HTTPS kullanın

Son olarak, ISS’nizin etkinliğinizi izlemesini durdurmak için kullanabileceğiniz en temel şey, HTTPS protokolünü kullanan web sitelerine bağlanmaktır.

HTTPS, tarayıcınız ve ziyaret ettiğiniz web sitesi arasındaki bağlantıyı şifreler. Ancak, daha önce de belirtildiği gibi, İSS’niz ne yaptığınızla ilgili biraz bilgi bulabilecektir..

Ziyaret ettiğiniz herhangi bir web sitesinin adresini bilirler. İSS’niz, siteye ne zaman bağlandığınızı ve siteden ne kadar veri indirdiğinizi de tam olarak bilir..

Yine de, HTTPS bağlantıları en azından az miktarda gizlilik sağlar, bu nedenle bunları istediğiniz zaman kullanmak iyi bir fikirdir. Hiç yoktan çok daha iyi.

HTTPS Everywhere adında kullanabileceğiniz ve bir web sitesi destekliyorsa güvenli bir bağlantıyı otomatik olarak etkinleştirecek bir tarayıcı eklentisi var.

Ayrıca, neredeyse bir VPN’e benzeyen bir şey vermek için HTTPS kullanımını proxy’lerle birleştirebilirsiniz. Birincisi şifrelemeyi sağlar ve İSS veri denetimini engeller, ikincisi bağlandığınız çevrimiçi kaynağı İSS’nizden gizler.

VPN’ler ve ISS İzleme hakkında daha fazla bilgi

ISS izleme ve izlemeyi uzak tutmanın dört seçeneğinden VPN’ler en eksiksiz ve kullanışlı çözümdür. Çoğu insan (ben de dahil) buna yöneliyor. Bu nedenle, biraz daha kazalım.

VPN Kullandığımda ISS’m Ne Görüyor?

Bir VPN kullandığınızda, ISS’niz hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi veya hangi çevrimiçi hizmetleri kullandığınızı göremez. Ayrıca, gönderdiğiniz veya aldığınız hiçbir veriye göz atamaz. Tek görebildiği, cihazınız ve bir sunucu arasında seyahat eden şifreli bilgiler.

Başka bir deyişle, bir VPN’e bağlandığınızda, İSS’nin gördüğü şey, internette bilinmeyen bir yere gidecek veya gelebilecek bir grup anlaşılmaz anlamsızlıktır..

İnternet Servis Sağlayıcım bir VPN kullandığımı bilecek mi?

VPN kullanımınızı gizlemek için belirli adımlar atmadığınız sürece, İSS’niz bir tane kullandığınızı anlayabilir (elbette bakmayı umdukları varsayılarak).

ISS’nizin bildiği bir bit veri, bağlı olduğunuz VPN sunucusunun IP adresidir. Sunucunun gerçekten bir VPN sunucusu olduğunu ve oradan hangi sağlayıcıya ait olduğunu anlamak zor değil.

Bununla birlikte, VPN’ler ülkelerin büyük çoğunluğunda mükemmel yasaldır ve bir ISS’yi müşterileri kullandıkları için cezalandırdığını hiç duymadım.

VPN kullanımına izin verilmeyen bir yerde yaşıyorsanız ne olur? Veya bir nedenden dolayı, gerçekten, ISS’nizin bir VPN kullandığınızı bilmesini istemiyorsanız?

Her iki durumda da, birçok sağlayıcı VPN hizmeti sunar ve gizler. Özel teknoloji kullanarak, VPN algılamasını önleyebilir ve herhangi bir ISS’nin radarı altında kaymalarına izin verebilirler.

İSS VPN’leri Engelleyebilir

Teorik olarak, evet, İSS’niz bir VPN’i engelleyebilir. Uygulamada, özellikle VPN kullanımının yasal olduğu ülkelerde endişelenmeniz gereken bir şey değil.

Bir VPN bağlantısının engellenip engellenemeyeceği çoğunlukla hangi protokolün kullanıldığına bağlıdır. Örneğin PPTP kolay bir hedeftir. Herhangi bir güvenlik duvarı tarafından kolayca engellenebilen tek bir bağlantı noktası kullanır.

Ancak diğer protokoller, kapatılması çok daha zor olabilir. OpenVPN’i alın (neredeyse her sağlayıcı destekliyor). Herhangi bir keyfi bağlantı noktası ve TCP veya UDP kullanacak şekilde yapılandırılabilir, bu da onu daha hareketli bir hedef haline getirir.

OpenVPN, normal HTTPS web taramasının gerçekleştiği 443 numaralı TCP bağlantı noktasında çalışacak şekilde bile ayarlanabilir.

Bu durumda, bir VPN kullanıyor olsanız bile, sadece HTTPS kullanan bir web sitesini ziyaret ettiğiniz görülecektir (Gmail’i veya çevrimiçi bankacılığınızı düşünün). Ve bu bağlantı noktasını engellemek bu hizmetlerin çalışmasını engelleyeceğinden, bunu yapmak gerçekten bir seçenek değildir.

ISS İzlemeyi Önlemek için VPN Nasıl Kullanılır

Bir VPN ile kurulum yapmak ve ISS’nizin sizi gözetlemesini engellemek oldukça kolaydır. İşte adımlar:

  1. İhtiyaçlarınıza en uygun VPN sağlayıcısını bulun. İşte birini seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar ve ilgileniyorsanız, iyi hizmetlerin bir listesi aramanızda bir başlangıç ​​noktası kullanabilirsiniz.
  2. Hizmete kaydolun.
  3. Seçtiğiniz sağlayıcının web sitesinden, cihazınız veya platformunuz için istemciyi indirin ve yükleyin. Daha iyi bir VPN’in en az Windows, MacOS, Android ve iOS için yazılımı olacaktır.
  4. İstemciyi başlatın ve bağlanmak için bir sunucu seçin. Hangisini seçtiğiniz, ne yapmaya çalıştığınıza bağlı olacaktır. Örneğin, mümkün olan en hızlı bağlantı için, muhtemelen bulunduğunuz yere yakın bir sunucu isteyeceksiniz. Ancak, ABD Netflix’in engellemesini kaldırmak için ABD’de bir sunucu isteyeceksiniz.
  5. Hazırsınız. İnterneti genellikle yaptığınız gibi kullanın. İSS’niz artık trafiğinizi izleyemediği sürece her şey bir VPN olmadan olduğu gibi çalışmalıdır.

Ayrıca, birçok sağlayıcının cihazınızı açtığınızda istemcilerini başlatma ve VPN’ye otomatik olarak bağlanma seçeneğine sahip olduğunu belirtmek gerekir. İSS’nizi her gün karanlıkta tutmak isteyip istemediğinizi düşünmek için bir seçenektir.

İSS İzlemeyi Durdurmak için Ücretsiz Bir VPN Kullanabilir miyim

Ücretsiz VPN’ler zor olabilir. Birkaç iyi olanlar var, ama büyük çoğunluğu uzak durmalısınız. Bunları kullanmak, ISS’nizin trafiğinizi izlemesine izin vermekten daha kötü değilse de kötü olabilir.

Özgür bir sağlayıcı olmayan bir şey bir hayır kurumu. Para kazanmaları ve genellikle kullanıcı etkinliğini izleyip satarak yapmaları gerekir. ISS’nizi kapatarak tam olarak kaçınmaya çalıştığınız şey de bu.

Satış verileri de buzdağının sadece görünen kısmı olabilir. Ayrıca, reklam yerleştirme, zayıf şifreleme ve yavaş performansla da uğraşmanız gerekebilir. Ücretsiz VPN’ler ve ücretli VPN’ler arasında, maliyete rağmen ölçekleri ikincisinin kullanımına doğru yönlendiren birçok fark vardır..

Son düşünceler

İnternet Servis Sağlayıcınız çevrimiçi ortamda yaptığınız her şeyi görür ve bilir. Gizlilik ve anonimlik yoktur. Ama artık biliyorsunuz ki bu konuda yapabileceğiniz bir şey var.

ISS izlemeyi engellemenin ve internet etkinliklerinizi bu programdan gizlemenin etkili yolları vardır. Ve bir VPN, Tor veya belirtilen diğer yöntemlerden birini kullanmaya karar verirseniz, bir şey kesin. Tıpkı olması gerektiği gibi kontrolünüzde olacaksınız.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me