Paylaşılan ve Adanmış VPN IP Adresleri

Farklı VPN sağlayıcılarına baktığınızda, paylaşılan IP ve özel IP terimlerinden sık sık bahsedilir. Ne için VPN kullanmayı umduğunuza bağlı olarak, birine veya diğerine (veya her ikisine) erişiminizin olması gerekir.


Peki tam olarak hangi tür VPN IP’sine ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız? Bu kolay. İkisi arasındaki farkı anlayarak. Bunu yaptıktan sonra, seçim net olacak.

VPN IP Nedir

Paylaşılan ve özel bir IP VPN’in nasıl farklı olduğuna bakmadan önce, biraz geri adım atmak ve ilk etapta sanal özel ağ IP’sinin ne olduğunu anlamak önemlidir.

İnternete her eriştiğinizde, cihazınıza bir IP adresi atanır. Bunu ev posta adresinize eşdeğer bir bilgisayar dünyası gibi düşünün.

IP sayesinde cihazınızdan veri gönderdiğinizde, kullandığınız bir web sitesi veya başka bir çevrimiçi hizmet bu verilerin nereden geldiğini bilir. Aynı şekilde, birinin size geri bilgi göndermesi gerekirse, nereye gitmesi gerektiğini bilir.

Evde, cihazınız genellikle IP adresini internet servis sağlayıcınızdan (ISS) alır. Ancak, internete bir VPN üzerinden eriştiğinizde, işler biraz farklı çalışır.

VPN, ISS’niz tarafından atanan IP’yi gizler ve onu kendi IP adresiyle değiştirir. Bu VPN IP dış adresiniz olur. O andan itibaren, VPN sunucusu ortadaki bir adam gibi davranacak ve sizin için önemli olan tüm verileri otomatik olarak ev IP’nize aktaracaktır..

Ev posta adres benzetimimize geri dönersek, bir posta yönlendirme hizmeti kullanmak gibidir.

VPN’in cihazınıza atadığı kesin IP birkaç şeye bağlıdır. Bağlandığınız VPN sunucusunun konumu ve örneği birdir. VPN sağlayıcınızın paylaşılan veya özel IP’ler kullanıp kullanmadığı başka bir şeydir.

Paylaşılan VPN IP Adresi Nedir?

Paylaşılan (veya dinamik) bir IP adresi, VPN’ler tarafından kullanılan en yaygın IP türüdür. İşte böyle.

Her VPN sunucusunun boyutu bir ila düzinelerce hatta yüzlerce adres arasında değişen bir IP havuzuna sahip olarak başlar. Tam sayı VPN sağlayıcısına bağlıdır (ve aralarında değişir).

Sizin veya benim gibi VPN kullanıcıları paylaşılan bir IP sunucusuna bağlandıklarında, IP’lerden birini havuzdan cihazımıza atar. Sonunda, gitgide daha fazla aynı sunucuya bağlandıkça, havuz kuru çalışıyor.

Bu olduğunda, herhangi birini geri çevirmek yerine adresler yeniden kullanılmaya başlar ve birden fazla kişi aynı VPN IP’sini paylaşır (bu nedenle “paylaşılan IP” adı). Tüm bunlar şeffaf bir şekilde perde arkasında gerçekleşiyor.

Kaçımızın tek bir IP adresine girmesi, VPN sağlayıcının sunucularını yapılandırmayı nasıl seçtiğine bağlıdır. Ama düzinelerce veya daha fazla olabilir.

Paylaşılan bir IP VPN'in nasıl çalıştığına dair diyagram

Aynı adreste birden fazla kullanıcının bulunması çeşitli avantajlara sahiptir. Ancak, her şeyde olduğu gibi, birkaç dezavantajı da var.

Avantajları

 • Mükemmel gizlilik ve anonimlik
 • Daha iyi sunucu konumları seçimi
 • Düşük abonelik maliyeti

Dinamik bir VPN IP adresinin en büyük avantajı gizlilik ve anonimliktir..

Bir IP birçok kişi tarafından paylaşıldığında, hedef sondaki herkesin (web sitesi, başka bir P2P istemcisi vb.) Kimin ne yaptığını anlaması çok zordur.

VPN sağlayıcısının kendisi bazen yaptığınız işi bir araya getirebilir. Sonuçta, veri yönlendirme amacıyla gerçek IP’nizi bilir.

Ama internetin geri kalanına, iyi şanslar. Birisi, sağlayıcının tuttuğu günlükler de dahil olmak üzere birkaç veri noktasına çapraz referans veremediği sürece görev imkansızdır. Bu arada, gerçek anonimlik için günlük kaydı VPN’sine ihtiyacınız yok.

Daha düşük maliyet, paylaşılan IP’lerin bir başka avantajıdır. Tek bir adres birden fazla kullanıcı tarafından tekrar kullanılabiliyorsa, VPN şirketinin yönetmesi daha kolay ve ucuzdur. Herkes aynı muamele görür ve üstesinden gelmek için herhangi bir istisna yoktur. Daha az donanım da gereklidir.

Her ikisi de VPN için daha düşük işletim maliyetlerine dönüşür. Bu rekabetçi bir pazar, bu nedenle bu tasarruflar size daha uygun fiyatlı abonelikler şeklinde aktarılıyor.

Dinamik bir IP VPN, genellikle bağlanmak için daha fazla konumunuz olacağı anlamına gelir. Sonuçta, paylaşılan IP’ler çoğu kullanıcının istediği şeydir. Bu yüzden, VPN’lerin para yatırdığı yer mantıklı.

Tek bir sağlayıcının dünya çapında 50 (ve bazen 150) veya daha fazla ülkede binlerce dinamik IP sunucusu sunduğunu görmek nadir değildir. Örneğin, küçük bir Avrupa ülkesi tarafından coğrafi olarak engellenen içeriğe erişmeniz gerekiyorsa, paylaşılan bir IP.

Dezavantajları

 • Kaynakları diğer kullanıcılarla paylaşma
 • Diğer insanların kötü davranışları için ceza

Paylaşılan VPN IP’leri de dahil olmak üzere her şeyin bir dezavantajı vardır. En belirgin sorun performans.

Bir IP’yi diğer birçok kullanıcıyla paylaştığınızda, diğer sunucu kaynaklarını da paylaşırsınız. Bu kaynaklar ağ bant genişliği, bellek ve CPU’ları içerir.

Büyük miktarlarda veri indiren tek bir kişi bile genel sunucu performansını etkileyebilir. Başka bir deyişle, aynı paylaşılan IP’deki herkes diğer insanların eylemlerinin bedelini öder.

Bu sorunu çözmek için, VPN hizmetleri genellikle bir konumda birden çok sunucu çalıştırır. Bir sunucu çok meşgul olduğunda, yeni kullanıcılar olmayan bir sunucuya bağlanır. Buna yük dengeleme denir.

Dinamik IP VPN’lerin bir başka dezavantajı, sizinle bir adresi paylaşan diğer kişilerin eylemlerinin internet deneyiminizi etkileyebilmesidir..

Örneğin, bir IP’de çok fazla kullanıcı aynı anda Google’ı kullanıyorsa, Google spam olduğunu düşünebilir. Bunun en olası sonucu, Google’ın devam etmesine izin vermeden önce bir reCAPTCHA sorgusunu (aşağıdaki gibi) doldurmanız gerekir. Bu can sıkıcı olabilir.

Dinamik bir VPN IP'sinin neden olduğu Google reCAPTCHA

Web siteleri kötü davranış için bir IP’yi kara listeye alabilir. Paylaşılan bir VPN IP’sinden biri geçmişte bir siteyi spam yapmışsa, bu adresin artık erişimi reddedilebilir.

Bu durumda, VPN’ye yeniden bağlanmanız ve farklı bir IP adresi almanız gerekir. Oran, bir tane alacaksın. Bu tür kara liste çok nadiren gerçekleşse de (yalnızca birkaç kez karşılaştım), paylaşılan bir IP kullanırken dikkat edilmesi gereken bir şey.

Sonuçta, kişisel olarak, mavi ayda bir reCAPTCHA sorgusu doldurmayı veya VPN’de internette çok gelişmiş anonimlik için en iyi küçük bir rahatsızlığı yeniden bağlamayı düşünürüm.

Paylaşılan VPN IP’sinde En İyi Kullanım Alanları

Dinamik bir VPN IP adresinin avantajları ve dezavantajları göz önüne alındığında, biri için en iyi kullanımlar aşağıdaki gibidir:

 • Özel ve anonim web’de gezinme
 • Anonim eşler arası ve torrent yüklemeleri
 • Coğrafi kısıtlamalı içeriğin engellemesini kaldırma

Paylaşılan IP Adresi Kullanan VPN Sağlayıcıları

İhtiyacınız olan şey paylaşılan bir IP adresi ise, iyi haber hemen hemen her sağlayıcı bir tane sunar. Kuşkusuz, bazıları diğerlerinden daha iyi bir iş çıkarıyor. İşte benim düşünceme göre en iyi seçeneklerden biri olduğunu düşündüğüm VPN’lerin bir listesi.

Adanmış VPN IP Adresi Nedir?

Statik VPN IP adresleri (bazen özel IP’ler de denir), dinamik kardeşlerinden çok daha nadirdir. Yalnızca birkaç tüketici VPN hizmeti bunları sunar.

Basitçe söylemek gerekirse, özel bir IP, başka hiç kimsenin erişimi olmayan veya erişemeyeceği kendi özel IP’nizdir..

Bir VPN sağlayıcısından statik bir IP satın aldığınızda, bunu seçtiğiniz bir coğrafi konumdaki sunucularından birine ve yalnızca birine atarlar. Daha sonra IP’yi hesabınıza bağlarlar ve yalnızca ona bağlanabileceğinizden emin olurlar.

Özel bir IP VPN'in nasıl çalıştığına dair diyagram

Yer başka bir ülkede, binlerce kilometre uzakta olabileceğinden, ikinci bir ev IP adresine sahip olmak gibidir..

Avantajları

 • Her bağlantıda aynı IP adresi
 • Akış ve oyun hizmetleri tarafından kara listeye alınma olasılığı daha az
 • Başkalarının kötü davranışları için ceza yok
 • Başkalarıyla daha az kaynak paylaşımı
 • Daha hızlı olabilir

Adanmış bir IP adresinin avantajı, değişmemesidir. VPN’ye her bağlandığınızda, garantiyle aynı IP’yi alırsınız. Bu birçok durumda çok iyi bir şey olabilir.

IP’nizi tutarlı tutmak, örneğin çevrimiçi bankacılığa erişirken önemli olabilir.

Hesabınıza her seferinde farklı bir IP’den giriş yaparsanız bayraklar yükseltilir. Bankalar bu tür davranışlardan çok şüphelidir (ve bunun iyi bir nedeni vardır). Kimliğinizi onaylayana kadar (genellikle telefon görüşmesi yoluyla) geçici olarak kilitlenebilirsiniz. Statik IP kırmızı bayrak olmadığı anlamına gelir.

Bir hizmeti kullanmak için izin verilen tek adres olarak bir IP adresini beyaz listeye eklemek isteyebileceğiniz bazı durumlar vardır. Bu genellikle güvenlik amacıyla yapılır. IP’niz her internetteyken değişirse, açıkça beyaz liste çalışmaz.

Statik IP adreslerinin, VPN kullanımı üzerine kaşlarını çatmış çeşitli akış hizmetleri veya oyun platformları tarafından kara listeye alınma olasılığı daha düşüktür. Netflix, Hulu, BBC iPlayer veya Steam’in beğenilerini düşünün.

Böyle bir hizmet, aynı adresi kullanarak sunucularına aynı anda erişen düzinelerce farklı cihaz gördüğünde, bunun paylaşılan bir VPN IP’si olduğunu bilirler. Bunu açıklayabilecek başka bir kullanım modeli yoktur. Zamanla bu IP yasaklanacak.

Sadece bir kişi statik IP (siz) kullandığından, genellikle radarın altında uçarlar.

Bir başka özel adres avantajı ise “kötü komşu” etkisinden kaçınmanızdır. Yine sizden başka hiç kimse IP kullanmıyor. Paylaşılan bir IP’nin yaptığı gibi başka birinin eylemleri için kötü davranış nedeniyle işaretlenemez.

Artık Google reCAPTCHA’ları yok.

Son olarak, statik IP’ler daha hızlı olabilir. IP’nizin bant genişliği tahsisini başkalarıyla paylaşmadığınız için bağlantınız faaliyetleri nedeniyle yavaşlama görmeyecek.

Dezavantajları

 • Azaltılmış anonimlik
 • Bazı ek maliyetler

Özel VPN IP’lerinin önemli bir dezavantajı, çevrimiçi etkinliklerinizin daha az anonim olması.

Paylaşılan bir IP ile kalabalık arasında gizlenirsiniz. Bir düzine kişi daha aynı anda tüm dünyadaki internet kaynaklarına erişiyor. Kim tahmin ediyor aslında kim ne yapıyor aslında.

Ancak, yalnızca bir IP kullanan cihazınız olduğunda, herhangi bir internet etkinliğini size geri izlemek çok daha basit bir iş haline gelir.

Statik IP adresleri de ek ücrete tabidir. VPN sağlayıcısı tarafından ek kurulum ve bakım gerektirirler. Fiyat genellikle ayda sadece birkaç dolar olsa da, bazılarımız için bu bir anlaşma kırıcı olabilir.

Özel VPN IP’si için En İyi Kullanım Alanları

Statik VPN IP adresleri en iyi aşağıdaki durumlarda çalışır:

 • Çevrimiçi finansal hizmetlere veya diğer yüksek güvenlikli web sitelerine erişme
 • VPN IP’lerini kara listeye alan akış (Netflix, Hulu, BBC) veya oyun (Steam) hizmetlerine erişme
 • IP beyaz listesi gerektiğinde
 • Sorunsuz web’e göz atma (yani Google’ın can sıkıcı reCAPTCHA’sından kaçınma)

Adanmış IP VPN Nedir

Özel bir IP VPN, yalnızca statik bir IP adresi alabileceğiniz bir VPN hizmetidir. Genellikle ayrılmış IP’lerin yüklenebileceği sınırlı sayıda sunucu konumu olacaktır, bu da VPN’nin sahip olduğu toplam sunucu konumu sayısından çok daha az olacaktır..

Her VPN Size Statik IP Sunuyor mu??

Statik bir IP adresi satın alma seçeneği sunan yalnızca bir avuç tüketici VPN hizmeti vardır. Grubun en iyisi PureVPN ve NordVPN’dir.

PureVPN ile özel bir IP adresi almanın maliyeti aylık 1,99 ABD dolarıdır (normal abonelik ücretlerinizin üstünde). Aşağıdaki ülkelerde statik IP’ler sunarlar:

 • Amerika Birleşik Devletleri
 • Birleşik Krallık
 • Avustralya
 • Kanada
 • Almanya
 • Hong Kong
 • Malta
 • Singapur

Öte yandan NordVPN, statik bir adres için (yine standart aboneliğinize ek olarak) yıllık 70 ABD doları tutarında ücret alır ve bu da aylık 5,83 ABD dolarıdır. NordVPN ile IP’nizi aşağıdaki konumlardan birinde ayarlama seçeneğiniz vardır:

 • Amerika Birleşik Devletleri (Buffalo)
 • Amerika Birleşik Devletleri (Dallas)
 • Amerika Birleşik Devletleri (Los Angeles)
 • Birleşik Devlet (Matawan, NJ)
 • Birleşik Krallık (Londra)
 • Almanya (Frankfurt)
 • Hollanda (Amsterdam)

Hangi VPN IP Türü Daha İyi??

Statik bir VPN IP adresinin veya dinamik bir adresin daha iyi olup olmadığı neyi yapmaya çalıştığınıza bağlıdır.

Gizlilik ve anonimlik ana hedefleriniz ise, şüphesiz, paylaşılan bir adres en iyi seçiminizdir. Bu hem web’de gezinme hem de P2P trafiği için geçerlidir.

Daha küçük bir ülkeye coğrafi olarak engellenen içeriği görüntülemek istiyorsanız, dinamik bir IP de bunu yapmanın tek yolu olabilir.

Öte yandan, güvenliğin önemli olduğu herhangi bir etkinlik için (bankacılık gibi) veya genellikle VPN’leri (dünyanın Netflixleri) engelleyen bir hizmet tarafından sağlanan içeriğe erişmek için statik bir VPN IP’si açık kazanır.

Ayrıca, PureVPN veya NordVPN ile özel bir IP adresi elde ederseniz, paylaşılan adreslere de otomatik olarak erişebileceğinizi unutmayın. İstedikleri zaman aralarında geçiş yapma yeteneğine sahip olarak, her iki dünyanın da en iyisini elde edersiniz.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me