Ücretsiz VPN’ler ve Ücretli VPN’ler

Bazen özgürce tartışmak zor olabilir. Birçoğumuz yepyeni bir araba sürmeyi çok isteriz. Ancak, bir araca ihtiyacınız varsa ve amcanız 1994 Ford Escort’unu ücretsiz olarak sunuyorsa, hayır mı dersiniz? Çalışır ve sizi A noktasından B noktasına götürür. Bu yeterince iyi olabilir.


Bu benzetme VPN’lere genişletilebilir. Aralarından seçim yapabileceğimiz birçok mükemmel ücretli hizmet var. Ancak, birçok ücretsiz sağlayıcı da var. Kimse ücretsiz VPN’lerin mükemmel olduğunu iddia edemez, ancak tıpkı 25 yaşındaki Ford gibi, işi yapmak için yeterince iyi olabilirler?

Olabilir.

Fiyatın yanı sıra, ücretsiz bir VPN ile ücretli bir VPN arasında birkaç önemli fark var. Ve ne yapmayı umduğunuza bağlı olarak, ikincisine yatırım yapmaktan daha iyi olabilirsiniz. Veya iyi olabilirsin.

Ücretsiz veya Ücretli VPN, Birini Çalıştırmak Pahalıdır

Mükemmel VPN her şeyi yapmalıdır. Bizi çevrimiçi ve anonim çevrimiçi olarak güvende tutmalı, web sitelerini ziyaret etmemize veya dünyanın herhangi bir ülkesinden video akışı yapmamıza ve her şeyi normal internet bağlantımızla eşleşen hızlarda yapmamıza izin vermelidir..

Bunların hepsini boşuna alabilirsek ne kadar harika olurdu?

Ne yazık ki, bu olmayacak. Bir VPN hizmeti çalıştırmak çok para gerektirir. Başımın hemen dışında, küresel bir sunucu ağını sürdürmeleri, istemci yazılımlarını bir düzine farklı platformda geliştirmeleri ve sürdürmeleri ve gerektiğinde bize destek vermeleri gerekiyor.

Ücretli bir VPN’nin finansmanını nasıl sağladığı oldukça açıktır. Ancak, bir sağlayıcının bir kuruş ücret almaması durumunda ne olur??

Ücretsiz VPN’lerin uçlarını buluşturmasının iki yolu vardır.

VPN çalıştırmak büyük bir bütçe gerektirir

Ücretsiz VPN’ler genellikle özelliklerden yoksundur. Daha az sunucu çalıştırıyorlar, eski donanım kullanıyorlar, konuşmak için destekleri yok. Ve bu iyi olabilir. İşi yaptıkları sürece, kimin umrunda, değil mi??

Bunun dışında, elektrik faturalarını ödemek için hala en azından bazı fonlar getirmeleri gerekiyor. Ücretsiz VPN’ler para kazanır, ancak bunu ücretli sağlayıcılardan çok daha dolaylı bir şekilde yapar.

Temel olarak, para birimi olursunuz. Ayrıca, sağlayıcı seçiminiz konusunda dikkatli olmanız gereken yer burasıdır..

Açıklamaya yardımcı olmak için, en yaygın VPN özelliklerini gözden geçirelim ve ücretli ve ücretsiz hizmetlerin işleri nasıl farklı şekilde ele aldığını karşılaştıralım.

Özellik Karşılaştırmasına Göre Ücretsiz VPN ve Ücretli VPN Özelliği

Ücretsiz ve ücretli VPN’ler, çoğu özelliği nasıl uyguladıklarına farklı bir yaklaşım getirir. Ve ne yazık ki, çoğu durumda, sizin için ne ödeme olsun çok.

Güvenlik

Benim gibi, biraz güvenlik bilincindesiniz ve verilerinizi korumak için bir VPN’e güveniyorsunuz, VPN bağlantısına uygulanan şifreleme seviyesi ve araçları kesinlikle önemlidir. Bu durumda, ücretsiz sağlayıcılar kesmez.

Çoğu zaman, ücretsiz VPN’ler verilerinizi şifrelemek için PPTP kullanır ve başka bir protokol seçme seçeneği yoktur. Bazıları ne kullandıklarından bile bahsetmiyor (bu durumda neredeyse kesinlikle PPTP).

Sorun PPTP’nin eski olması. Güvensiz olarak kabul edilir ve 1999’dan beri geri döndü.

PPTP verilerinizi sıradan gözlemlerden koruyacaktır. Yaptığınız tek şey coğrafi olarak engellenen videolar izlemekse iyi olmalısınız. Ancak, en azından sizi ne yaptığını bilenlerden koruyamaz (ve birisi verilerinizi incelemeye çalışıyorsa, ne yaptığını bildiğinden emin olabilirsiniz).

Öte yandan, ücretli VPN’ler size daha fazla seçenek ve aslında güvenli olanları sunar.

Tuzuna değer olan neredeyse her ücretli sağlayıcı, SSL kullanan açık kaynaklı bir protokol olan OpenVPN kullanacaktır. Bu, bankanız gibi güvenli https web siteleri tarafından kullanılan aynı şifreleme türüdür. IPSec ile L2TP, sıklıkla karşılaşacağınız başka bir protokol seçeneğidir.

Pay VPN hizmetleri ayrıca 256 bit şifreleme anahtarları kullanır. Ücretsiz sağlayıcılar, hesaplama açısından daha ucuz olması ve bu nedenle uygulanması daha ucuz olması için daha az güvenli 128 bit seçeneğini tercih etme eğilimindedir..

OpenVPN ve 256 bit şifreleme anahtarlarının kombinasyonu neredeyse kurşun geçirmezdir, herkesin araya girmesi ve şifresini çözmesi imkansızdır. Ücretli bir VPN güvenli bir VPN’dir ve eğer peşinde olduğunuz şey buysa, gitmenin yolu budur.

Çevrimiçi Gizlilik ve Anonimlik

Verilerinizin güvenliği konusunda fazla endişe duymasanız ve önem verdiğiniz tek şey anonim kalıyor olsa da, ücretsiz bir VPN’in teorik olarak size vermesi gereken bir şey olsa da, dikkatli olmanız gerekir.

Ücretsiz bir hizmet seçerken her zaman (ve her zaman demek istiyorum) ince baskıyı okuyun.

Bazen, ücretsiz VPN’ler reklam desteklenir. Diğer zamanlarda, verilerinizin satışı ve çevrimiçi alışkanlıklarla desteklenirler. Dolayısıyla, İnternet servis sağlayıcınız (İSS) artık doğrudan ne yaptığınızı takip edemeyebilir, ancak başka biri her zaman.

“Doğrudan takip et” diyorum çünkü dürüst olmak gerekirse, ISP’niz istedikleri bilgileri hala hızlı bir şekilde alabilir. Bağlandığınız VPN sunucusunun IP adresini görüyor ve bu sunucudan hangi hizmeti kullandığınızı anlayabiliyorlar. Ve verileriniz satılık olduğundan, kimseden gerçekten saklanmıyorsunuz.

ISP'ye veri satan ücretsiz bir VPN

Beklediğiniz gibi, ücretli bir VPN gizliliğinizi ve anonimliğinizi korumak için daha iyi bir şansa sahiptir. Ücretli VPN sunucuları asla üçüncü taraflara etkinlikleriniz hakkında bilgi satmaz ve çoğu zaman kullanıcı verilerini toplamaktan kaçınır (ancak her zaman değil).

Birçok ücretli sağlayıcı, size geri izlenebilen bir tür bağlantı günlüğü tutar. Ayrıca, hangi yetki alanına dayandıklarına bağlı olarak, bu bilgileri emredildiğinde kolluk kuvvetlerine (veya diğer yetkililere) sağlayabilir.

Mükemmel olmasa bile, ücretli herhangi bir VPN, çevrimiçi gizliliğinizi korumanın ücretsiz bir işinden her zaman daha iyi bir iş çıkarır. Ancak, peşinde olduğunuz tam bir anonimlik varsa, günlüğe kaydetme politikası olmayan bir hizmet şarttır.

Sunucu Seçimi

Güvenlik ve gizlilik sağlamanın yanı sıra VPN’ler, dünyanın farklı bir bölgesindeki bir sunucu üzerinden trafik göndererek gerçek konumunuzu maskelemenize de olanak tanır. Bu, coğrafi olarak kısıtlanmış hizmetlere (Netflix veya BBC iPlayer gibi) erişmenizi ve diğer konum tabanlı filtreleme türlerinden (internet sansürü gibi) kaçınmanızı sağlar.

Birçok ücretsiz VPN hizmeti bu özel kullanım düşünülerek tasarlanmıştır. Her sunucu kümesini çalıştırma maliyetlerinden dolayı bu seçenek biraz sınırlı olsa da, bağlanabileceğiniz çok sayıda global sunucu konumuna sahip olacaklar.

Atılmamak için, tüm ücretli VPN’ler dünya çapında iyi bir sunucu konumu seçeneği sunar. Ancak, bu şirketler genellikle daha iyi finanse edildiğinden, toplam yer sayısı daha fazla olma eğilimindedir.

Ücretli bir VPN'nin sunucu konumlarının haritası

Ücretli sağlayıcılar ayrıca müşterilerin bir rakibe atlamasını önlemek için yüksek bir hizmet düzeyini sürdürme konusunda çıkarlara sahiptir. Dolayısıyla, ağlarını genişletme olasılıkları daha yüksektir.

Coğrafi engelleme veya sansürden kurtulmak için bir VPN kullanmak istiyorsanız, ücretsiz bir hizmetin elbette bağlanmak istediğiniz ülkede kullanılabilir sunucuları olduğunu varsayarak iyi bir şey yapması gerekir. İki uyarı olmasına rağmen.

Ne yaptığınıza bağlı olarak, sunucu performansı (veya eksikliği) bir sorun haline gelebilir. Web sitelerine göz atmakta iyi olacaksınız, ancak örneğin, video akışı yapmak istiyorsanız, ücretsiz bir sağlayıcıyla zorlu bir yolculuğa çıkmış olabilirsiniz.

Birçok akış hizmeti ayrıca, tek tek sunucu IP’lerini kara listeleyerek görüntüleyenlerin VPN kullanmasını önlemek için ellerinden geleni yapar. Örneğin, BBC acımasız verimliliğe sahip VPN’leri engeller.

Engellenirse, ücretli sağlayıcıların bu konuda bir şeyler yapma olasılığı daha yüksektir. Kaynakları var ve aboneler harekete geçmezlerse gemiyi atlayabilirler..

Ücretsiz bir VPN algılandıktan ve kara listeye alındıktan sonra, geri gelmeleri aylar alabilir (hiç yapmazlarsa).

Bağlantı Hızları

Ücretsiz ve ücretli bir VPN hizmeti arasındaki bir diğer önemli fark hız.

Hiç kimse gerekmiyorsa para harcamayı sevmez, bu yüzden ücretsiz VPN sunucuları genellikle yoğun kullanımdadır. Başlamak için en iyi donanımı kullanamayacakları için, birini kullandığınızda, farklı derecelerde performans ve bağlantı sorunlarından muzdarip olabilirsiniz..

Artı tarafta, ücretsiz bir VPN kullanıyorsanız, normalde şifreleme yükünden ek hız cezaları yaşamayacaksınız. Daha önce belirtildiği gibi, ücretsiz sağlayıcılar PPTP kullanma eğilimindedir. Çok güvenli olmasa da, tüm protokollerin en hızlısı.

Ücretli VPN’ler, aksine, mevcut talebi karşılamak için ölçeklendirilmiş sağlam sunucu arka uçlarına sahip olma eğilimindedir.

Yalnızca aboneler ücretli VPN hizmetlerine erişebilir. Bu nedenle yöneticiler, sistemlerini bilinen sayıda kullanıcı için tasarlayabilir ve performans sorunlarını önlemek için gelişmiş yük dengeleme algoritmalarını kullanabilir.

En hızlı VPN’lerin ücretli VPN olma eğiliminde olması büyük bir sürpriz olmamalı. Sadece biraz göz atmak istiyorsanız, ücretsiz bir sağlayıcı iyi yapmalıdır. Ancak, akış veya yoğun indirme gibi bant genişliği yoğun etkinlikler için ücretli bir hizmetin hızını geçemezsiniz.

Fiyatlandırma

Bir VPN hizmeti seçerken ana endişeniz maliyetse, seçiminiz açıktır. Sonuçta, bedavadan daha ucuz olamazsınız.

Ücretli bir VPN hizmetinin, sağlayıcıya ve aboneliğinizin uzunluğuna bağlı olarak ayda 2 ila 12 dolar arasında bir maliyeti olacaktır..

Bununla birlikte, ücretsiz VPN’lerin hizmetlerini reklam, veri madenciliği veya her ikisi yoluyla sübvanse ettiklerini hatırlamak önemlidir. Yani, hizmet için ödeme yapıyorsunuz, sadece banka hesabınızdan değil.

Destek

Teknik açıdan ne kadar bilgili olsak da, hepimiz zaman zaman bizi zorlayan sorunlarla karşılaşırız. Ücretsiz bir VPN sağlayıcısı ile sorun yaşarsanız, fazla yardım beklemeyin.

Ücretsiz model, yük için fazla yer bırakmıyor, teknik desteği sonradan düşünülenden biraz daha fazla yapıyor. Genellikle, SSS veya bilgi tabanı üzerinde çalışmanız gereken tek şeydir.

Ücretli bir VPN hizmetiyle, biraz daha fazla yardım bekleyebilirsiniz. Her sağlayıcı mükemmel değildir ve bazıları şaşırtıcı derecede korkunç bir iş çıkarır. Ancak, genel olarak, en üst düzey bir VPN, canlı sohbet ve e-posta yoluyla 7/24 desteğe sahip olacaktır. Hatta bazıları bire bir telefon desteği sunuyor.

Ücretli sağlayıcılar sizi memnun etmek için çok daha ileri gidecek ve emin olmak için kaynaklara sahip olacaklar.

Ücretsiz VPN Kullanmanın Ne Zaman İyi Olur?

Ağır şekilde kullanılsalar da, güvenli ve saygın bir ücretsiz VPN hizmeti bazı durumlarda çok iyi çalışabilir. Her ne kadar çoğunlukla hafif ve ara sıra kullanımdan bahsediyoruz.

Örneğin, herkese açık bir Kablosuz ağa bağlıysanız ve olabildiğince kusurlu bir şekilde biraz daha fazla koruma istiyorsanız, ücretsiz bir sağlayıcı hiç VPN olmamasından çok daha iyi bir seçimdir. Yurtdışındaysanız ve kendi ülkenizdeki temel olarak coğrafi olarak engellenmiş bir hizmete veya web sitesine erişmek istiyorsanız, ücretsiz de çalışabilir.

Hangi ücretsiz VPN’i seçmelisiniz?

Kesinlikle size sınırsız her şeyi verdiğini iddia eden herhangi bir hizmetten kaçının. Gerçek olamayacak kadar iyi ve öyle. Bu tür ücretsiz VPN’ler genellikle en gölgeli ve en risklidir.

Tehlikeli bir ücretsiz VPN sağlayıcısı

Bunun yerine, özgürlüğün sınırlamalarla geldiğini kabul edin. Ücretsiz bir abonelik katmanı sunan ücretli VPN gibi bariz bir finansman kaynağı ile birlikte gelen bir sağlayıcı arayın. İyi seçenekler TunnelBear, Windscribe veya Hide.me’dir..

Evet, aylık bant genişliği limitleri, muhtemelen sınırlı hızlar ve bağlanılacak ücretli sunuculardan daha küçük bir sunucu seçimi alırsınız. Ancak, hafif kullanım için bu ücretsiz seçenekler çok iyi çalışacaktır.

Daha da önemlisi, bu sağlayıcılar gizliliğinizi ve güvenliğinizi çok ciddiye almaktadır. Ünleri tehlikede.

Kelime kullanıcı verileri satıyorsa veya diğer gölgeli uygulamalara katılıyorsa, işletmelerinin abonelik tarafının zarar vereceğinden emin olabilirsiniz. Ve tahmin ediyorum ki bu istedikleri bir şey değil.

Başka bir yaklaşım, sadece ücretli bir sağlayıcıdan ücretsiz deneme veya para iade garantisi kullanmaktır..

Herkesin ücretsiz bir denemesi yoktur. Ancak, her iyi VPN sağlayıcısı, hizmetlerini denemeniz için en az birkaç hafta verecektir. Aslında, en iyi para iade garantisi 45 gün kadar sürebilir.

Yalnızca kısa bir süre için bir VPN’e ihtiyacınız varsa, bu bir ödeme yapmaktan kaçınmak için çok uygun bir seçenek olabilir.

Neden Ücretli Bir VPN Kullanmalı?

Nasıl dilerseniz dileyin, ücretsiz bir VPN dezavantajları ile birlikte gelir. En kötü durumda, güvenliğinizden, gizliliğinizden ödün verir ve size çok düşük bir kullanıcı deneyimi sunar. En iyi durumda, sınırlı bant genişliği gibi kullanım kısıtlamalarına uymanız gerekir.

Piyasadaki en iyi VPN’lerin bazılarının ayda iki ila üç dolardan fazla bir maliyeti olmadığı için ücretsiz ödemenin devasa bir finansal adım olmadığı göz önüne alındığında, ücretli bir VPN size nispeten daha az şey için gerçekten çok daha fazlasını sunuyor mu? Hadi matematiği yapalım.

 1. En Üst Düzey Güvenlik

  Hiçbir şey ücretli bir VPN hizmetini büyük bir güvenlik ihlalinden daha hızlı hale getiremez ve ücretli sağlayıcılar bu tür olaylardan kaçınmak için büyük yatırım yapar.

  OpenVPN gibi delinmez protokoller sunarlar ve 256 bit şifrelemeyi kırmak imkansızdırlar.

  Çoğu, kendinizi veya verilerinizi kazara açığa çıkarmamanızı sağlayan öldürme anahtarları ve sızıntı koruması gibi özelliklerle birlikte gelir.

 2. Tam Çevrimiçi Anonimlik

  Hiçbir ücretli VPN hiçbir zaman etkinliklerinizi takip etmeyecektir, ancak bazıları sorun giderme amacıyla bazı istatistikleri tutabilir. Ancak, sıkı bir kayıt tutmama politikasına sadık kalan bir sağlayıcı kullandığınızda (ve giderek daha fazla en iyi VPN’ler bunu yapıyorsa), sanki internette hiç yokmuşsunuz gibi.

  Verileriniz cihazınızdan ayrılır ve boşlukta kaybolur.

  Birkaç ödeme hizmeti, çevrimiçi gizliliğinizi daha da üst düzeye çıkarmak için çift VPN gibi özellikler de uygular.

 3. Hız veya bant genişliği sınırı yok

  Ücretli VPN dünyasında bant genişliği sınırları veya hız sınırları gibi şeyler yoktur. Bağlantınızın işleyebildiği kadar hızlı bir şekilde istediğiniz kadar veri çekebilirsiniz. Bu, elbette, video akışı, oyun veya P2P gibi etkinlikler için anahtardır.

  Aslında, mümkün olan en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için bu amaçlar için hassas bir şekilde optimize edilmiş en iyi çalışan sunucuların en iyileri.

 4. Yüzlerce Sunucu Konumu

  Bir VPN için ödeme yaptığınızda, tüm sunucu ağlarına erişebilirsiniz. Bazı durumlarda, yer sayısı yüz işaretini aşabilir. Örneğin PureVPN’in sunucu ağı şu anda 131 ülke ve 160 şehir içeriyor.

  Bu ne anlama geliyor? Coğrafi olarak engellenen herhangi bir şey de dahil olmak üzere web sitelerine ve hizmetlere sınırsız, dünya çapında erişim.

 5. Akış Hizmetlerine Erişim

  Coğrafi engellemeden bahsetmişken, etrafta dolaşma yeteneği, en iyi ücretli VPN’leri gerçekten öne çıkaran şeydir. ABD Netflix’e veya BBC iPlayer’a yurt dışından erişmek istiyorsanız, bunu yapmanın yolu budur.

  Akış hizmetleri VPN’ler hakkında her şeyi bilir ve mümkün olduğunca engellemeye çalışır. Sadece iyi bir ücretli sağlayıcı güvenilir bir adım önde olmak için bilgi ve kaynaklara sahiptir.

 6. İnternet Sansürü Yok

  Coğrafi engellemede olduğu gibi, premium VPN, Çin, Mısır, Rusya ve Türkiye gibi ülkelerde hükümetin zorunlu kıldığı internet filtreleme sistemlerini geçmenin tek umududur..

  Bunun gibi gelişmiş bir güvenlik duvarını yan adım atmak için çok fazla kaynak ve teknik uzmanlık gerekir. Ücretli sağlayıcıların her ikisi de.

 7. Diğer Premium Özellikler

  Yukarıdakilerin yanı sıra, tuzuna değecek ücretli VPN’ler hızlı, duyarlı ve (en önemlisi) bilgili müşteri desteğine sahip olacaktır. İstemci yazılımlarının da sağlam ve kullanıcı dostu olmasını bekleyebilirsiniz..

  Yalnızca ücretli VPN’ler, tek bir abonelik kullanarak aynı anda birden fazla cihazı bağlamanıza olanak tanır.

  Ücretli VPN’lerle bulabileceğiniz bir dizi başka özellik daha var. Özel IP adreslerinden yerleşik reklam engelleyicilere ve kötü amaçlı yazılım korumasına kadar, bunlar kesinlikle gerekli olmasa da, hoş geldiniz seçenekleri.

Tabii ki ücretli bir VPN seçerken de dikkatli olmalısınız. Etrafta birkaç tane dud var. Ancak, iyi bir seçim yaptığınızda, onlarla elde ettiğiniz tüm avantajları göz önünde bulundurarak, VPN’ler ayda birkaç dolar için ödeme yapmaya değer. Bugünlerde bir fincan kahve daha fazla.

Sonunda

Ücretsiz olan her şey her zaman çekici olacaktır ve VPN’ler farklı değildir. Ne yazık ki, çok daha sık olmamakla birlikte, geleneksel anlamda ücretsiz bir sağlayıcı için ödeme yapmazken, gizliliğiniz, güvenliğiniz veya kullanıcı deneyiminizle ödeme yapacaksınız. Ve bazen, yukarıdakilerin hepsi.

Bir bağda veya bazı çok spesifik durumlarda, ücretsiz bir VPN kullanmak işe yarar. Akıllıca kullandığınız sağlayıcıyı seçmeniz yeterlidir.

Ama o zaman bile, neden sadece ücretsiz bir denemeden veya iyi bir ücretli hizmetin para iade garantisinden faydalanmıyorsunuz??

Benim için, ücretsiz VPN ve ücretli VPN tartışmasının açık bir kazananı var. Ve, yılın en iyi sağlayıcısında her zaman çok şey bulabileceğiniz göz önüne alındığında, yılın ne zaman olursa olsun, ödeme yapmak akıllıca bir yatırımdır..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me