VPN Hızınızı Artırmanın 9 Yolu

VPN’ler giderek daha popüler hale geldikçe, çoğumuz çevrimiçi olarak geçirdiğimiz zamanın büyük bir kısmını birine bağlıyoruz. Sonuçta, coğrafi olarak engellenmiş veya sansürlenmiş web sitelerinin kilidini açmak ve çevrimiçi gizlilik ve güvenliği korumak için harika bir yoldur.


Ne yazık ki, en iyi VPN sağlayıcılarının bile kullanılması, internet performansının düşmesine neden olabilir. Bu genellikle durgun veya bazen düpedüz kullanılamaz bir bağlantı olarak ortaya çıkan bir konudur.

VPN Nasıl Daha Hızlı Yapılır

Bazı yavaşlama durumlarında, altta yatan internet bağlantısı sorumludur. Diğerlerinde, VPN’nin kendisi olabilir. Her iki durumda da, zayıf bir bağlantıyla mücadele ediyorsanız, umut vardır. İşte VPN’inizi hızlandırmanın ve performansın son her bitini sıkıştırmanın dokuz yolu.

 1. VPN Sunucularını Değiştirme

  Yavaş bir VPN bağlantısının en yaygın nedenlerinden biri VPN sunucusudur. Bu durumun böyle olmasının birkaç nedeni vardır, ilki coğrafi uzaklık.

  Buna dayanır: sunucu sizden ne kadar uzaklaşırsa, verilerinizin kat etmesi gereken mesafe de o kadar artar, bağlantı o kadar yavaş olur.

  Çoğu sağlayıcı, tüm dünyadaki sunucular listesinden seçim yapmanızı sağlar. İlk adım olarak, henüz yapmadıysanız, size en yakın olanı deneyin ve ardından hız gelişimini kontrol edin. Bu kadar basit olabilir.

  Zaten en yakın sunucuyu kullanıyorsanız, sorunun sizinle sunucu arasındaki ağ yolunda olması olasıdır. Bu durumda, daha iyi çalışan bir sunucu bulup bulamayacağınızı görmek için diğer kullanılabilir sunucuları (en uzağa en yakın sırayla) deneyin.

  Bazen bağlı olduğunuz bir sunucu da yüksek talep görüyor ve aşırı yükleniyor olabilir. Şu anda yeterince kullanılmamış olana geçmek (daha uzakta olsa bile), herhangi bir hız sorununu çözebilir.

  Size en iyi performansı veren sunucuyu bulmak için sunucuları birden çok kez değiştirmeniz gerekebilir.

 2. Farklı Bir Protokol Deneyin

  VPN bağlantısı, cihazınız ile VPN sunucusu arasındaki şifreli bir tüneldir. Meraklı gözlerin trafiğinizin içeriğini görmesini engeller. Bu güvenli tüneli oluşturmak için VPN sağlayıcıları farklı protokoller ve şifreleme standartları kullanır.

  Ancak her kombinasyon eşit olarak yaratılmaz. Bazıları güvenlik ve performanstan ödün verirken diğerleri ise tam tersini yapar.

  Genel olarak konuşursak, çoğu ticari VPN, OpenVPN protokolünü kullanır. Açık kaynaklıdır ve iyi bir hız ve güvenlik dengesi sağlar. Bununla birlikte, birçok durumda, özel koşullarınızda daha iyi çalışabilecek farklı bir seçenek bulabilirsiniz..

  Popüler bir alternatif L2TP / IPSec olarak bilinir. Doğru koşullar kümesi göz önüne alındığında, bunu kullanmak bağlantı performansını iyileştirme şansına sahiptir. Dikkate değer başka bir protokol PPTP’dir. PPTP genellikle en hızlı olsa da, aynı zamanda en güvensizdir..

  Hız ilgilendiğiniz tek şey ise, PPTP en iyi seçeneğiniz olabilir. Verilerinizi ele geçirmeye kendini adamış herhangi birinden güvende tutmak için ona güvenmeyin.

 3. Protokol Ayarlarını Değiştir

  VPN protokolünüzü tamamen değiştirmenin yanı sıra, her birinin içindeki ayarları da değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak da belirgin bir hız artışı sağlayabilir..

  Bazı genel ağlar (ve hatta bazı özel bağlantılar) potansiyel kötüye kullanımı azaltmak için VPN trafiğini kısıtlar. Bu ağlar ayrıca belirli istemci ayarlarının neden olduğu dengesizlikten muzdarip olabilir. Her iki şey de bir VPN bağlantısına zarar verebilir. Bu olası sorunları aşmak ve performansı artırmak için bazen VPN yazılımınızın varsayılan yapılandırmasını değiştirmek gerekebilir.

  Değiştirmeyi denemek için bir ayar, TCP üzerinden UDP tercihidir. Her ikisi de internet üzerinden veri bitleri göndermek için kullanılan protokollerdir. Varsayılan olarak, çoğu VPN bağlantısı genellikle iki seçenekten daha hızlı olan UDP kullanır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, özellikle altta bulunan ağ kararsızsa, TCP’ye geçiş daha hızlı bağlantıya neden olabilir.

  Ayarlamayı denemek için başka bir ayar, VPN’niz için kullandığınız bağlantı noktasıdır. 443 olarak değiştirin. Bu bağlantı noktası, SSL (şifreli) web trafiğinin kullandığı bağlantı noktasıdır. Ağlar, normal web kullanımını kısıtlayacağından nadiren engeller veya kısıtlar.

 4. VPN Yazılımını Değiştir

  Çoğu zaman, VPN sağlayıcınızın size sunduğu istemci yazılımı, hizmetleriyle en iyi performansı verecek şekilde önceden yapılandırılmıştır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, cihazınızdaki mevcut yazılım veya ayarlar söz konusu yazılımın standart tek bedene uyan yapılandırmasına müdahale edebilir.

  Farklı bir VPN yazılım paketini denerken sonuçları iyileştirebilir ve daha hızlı internet hızları verebilir. Ancak, bu yolda ilerlemeden önce, biraz daha gelişmiş teknik bilgi gerektirebileceğini unutmayın..

  Çoğu VPN hizmeti standart bağlantı protokolü olarak OpenVPN kullandığından, başlamak için iyi bir yer vanilya OpenVPN istemcisini almaktır. İşletim sistemine göre listelenen bulabileceğiniz yerler:

  • Microsoft Windows
  • Android
  • Apple iOS / Apple OS X

  Her VPN hizmeti için belirli ayarlar olabileceğinden, yazılımı yapılandırma talimatları için VPN sağlayıcınıza danışın. Çoğu sağlayıcı, destek web sitelerinde adım adım açıklamalı bir kılavuz sunar ve başlamak için en iyi yer burasıdır.

 5. Bölünmüş Tünel Oluşturmayı Etkinleştir

  Bazı durumlarda, VPN bağlantınıza koyduğunuz talepler bağlantının üstesinden gelebileceğinden daha büyük, basit ve basittir. Aynı anda birden çok bant genişliği yoğun uygulama kullanıyorsanız ve hız sorunlarınızı çözmek için bazılarını kapatamıyorsanız (veya kapatmak istemiyorsanız), birkaç VPN sağlayıcısı başka bir seçenek sunar. Buna bölünmüş tünelleme denir.

  Bölünmüş Tünel Oluşturma, hangi trafiğin VPN üzerinden ve hangisinin normal internet bağlantınız üzerinden şifresiz olarak dışarı çıktığını belirlemenizi sağlar.

  VPN sağlayıcınız bölünmüş tünel kullanımına izin veriyorsa, düzgün çalışması için talimatlarını izleyin. Bu özelliği nasıl uygularlarsa uygulasınlar, VPN tünelinden hangi trafiğin muaf tutulacağını ve hangilerinin dahil edileceğini belirtmek için işler kaybolacak.

  Bazı durumlarda, ters bölünmüş tünelleme de kullanabilirsiniz. Bu yöntem, çok sayıda programı veya trafik türünü hariç tutmak yerine yalnızca VPN kullanması gereken trafiği belirtmenize olanak tanır. Bölge kısıtlamalarından kaçınmak için bir VPN kullanıyorsanız veya ülkeniz veya ISS’niz tarafından yerleştirilen içerik bloklarını atlıyorsanız, ters bölünmüş tünelleme mükemmel bir seçenektir..

 6. İnternet Hizmetinizi Kontrol Edin

  Yukarıdakilerin tümünü denedikten sonra, bir VPN ile web sitelerine veya diğer çevrimiçi hizmetlere erişirken hala düşük hızlar yaşıyorsanız, yapılacak bir sonraki şey, temel İnternet bağlantınızın suçlu olup olmadığını anlamaktır..

  İlk olarak VPN ile bağlantıyı kesin. Bağlantıyı kesmek, verilerinizin standart internet bağlantısı üzerinden doğrudan çıkmasını sağlar ve bir VPN sunucusu üzerinden yeniden yönlendirilmemesini sağlar.

  Bu yapıldıktan sonra, internetinizin performansını belirlemek için bir hız testi yapın. Sonuçlar aynıysa, aynen bunun gibi, sorunun kaynağı olarak VPN’yi kaldırdınız.

  Kötü sonuçlar varsayarsak, internet modeminizi yeniden başlatmayı (ev bağlantısı kullanıyorsanız) veya varsa farklı bir etkin noktaya geçmeyi deneyebilirsiniz. Bu adımların hiçbiri sorunu çözmezse, maalesef, İSS’niz veya etkin nokta sahibinizle ilgili şeyleri üstlenmeniz gerekir..

 7. Sistem Kaynaklarını Kontrol Edin

  Bazen yavaş bir VPN bağlantısının nedeni evinize fark edebileceğinizden daha yakındır. Bu nedenle, cihazınızdaki herhangi bir uygulamanın aşırı miktarda bant genişliği alıp almadığını kontrol etmek de akıllıca olacaktır.

  Örneğin, BitTorrent istemcinizi arka planda açık bıraktıysanız ve şu anda yirmi yedi müşteri daha görüyorsa, olasılıklar yavaşlamanızın nedeni budur.

  Bağlandığınız programları çalıştıran programları hızla bulmak için cihazınızın görev yöneticisine göz atın. En popüler işletim sistemlerinde ona (veya eşdeğerine) nasıl erişeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

  • Microsoft Windows: Görev Yöneticisi
  • Android: Arka Plan Uygulamaları
  • Apple iOS: Uygulama Değiştirici
  • Apple OS X: Etkinlik Monitörü

  İhtiyacınız olmayan programları veya uygulamaları kapatmak iyi bir fikirdir. Bu, VPN bağlantınızda gereksiz yere kullanılan bant genişliğini boşaltabilir. Uygulamalar interneti kullanmasa bile, bunları kapatmak sistem kaynaklarını serbest bırakacak ve bu kesinlikle zarar vermeyecek.

 8. Kablolu Bağlantı Kullanma

  Bugünlerde çoğumuz internete Wi-Fi ile bağlanıyoruz. Bu, çevrimiçi olmanın açık ara en uygun ve mobil yoludur. Ne yazık ki, kablosuz bağlantılar diğer cihazlardan, bina yapısal bileşenlerinden ve hatta ev aletlerinden gelen parazitlere karşı hassastır. Daha iyi bir bağlantı kurmak için eski okula gitmeniz gerekebilir.

  Ethernet bağlantı noktasına sahip bir cihaz kullanıyorsanız, doğrudan yönlendiricinize veya modeminize eklenti yapmak için bir ağ kablosu kullanın. Kablolu bağlantı, cihazınızın net ve kesintisiz bir internet yoluna sahip olmasını sağlar. Wi-Fi girişim sorunlarını denklemden kaldırır ve VPN yavaşlığınızın nedenini bulmanıza bir adım daha yaklaşmanızı sağlar.

  Kablolu bağlantı kullanamıyorsanız, en uygun ayarları kullandığınızdan emin olmak için Wi-Fi’nizi analiz edin. Konumunuzu değiştirmek (örneğin kanepenin diğer ucuna gitmek) de yardımcı olabilir.

 9. Başka Bir VPN Deneyin

  Ne yazık ki, tamamen kontrolünüz dışında olan yavaş VPN performansının bazı nedenleri vardır – subpar ağ donanımı veya berbat VPN sunucusu yük dengeleme gibi şeyler. Bu durumlarda, farklı bir sağlayıcıya geçmek dışında sorunun üstesinden gelmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

  Yavaş VPN bağlantısını düzeltmek için diğer tüm yöntemleri denediyseniz, VPN sağlayıcılarını değiştirmek son çözüm seçeneğinizdir..

  Geçiş yapmak istemiyorsanız, bugün VPN’lerin popülaritesinin seçeneklerle dolup taşan bir pazara yol açtığını düşünmelisiniz. Bu, mevcut VPN’nizi seçtiğinizde mevcut olmayan bir hizmet olabileceği anlamına gelir. Alternatif olarak, bir kez görevden aldığınız bir sağlayıcı da oyununu hızlandırmış olabilir.

  Araştırma yapmak için zaman ayırın. Sonuçta, neden tamamen memnun olmadığınız bir VPN hizmetinden tıpkı onun gibi başka bir VPN hizmetine geçmelisiniz?.

  Bağlantı hızı hedeflerden biri olduğundan, en hızlı VPN’lerin performans testi tabanlı listemden herhangi bir sağlayıcı iyi bir başlangıç ​​noktası yapabilir. En yüksek hız test sonuçlarının yanı sıra, geniş bir sunucu ağı, çok çeşitli protokoller ve yapılandırma seçenekleri ve bölünmüş tünelleme gibi özellikler de artıdır. CyberGhost, Surfshark ve ProtonVPN gibi hizmetler tüm bu kutuları işaretler.

Birçok Çözüm, Tek Hedef

Herhangi bir şansla, yukarıdaki çözümlerden biri (veya daha fazlası) VPN hız sorunlarınızı çözmenin anahtarı olacaktır. Aslında, bunun böyle olması için iyi bir şans olduğundan eminim. Çoğu durumda, bir VPN internetinizi daha hızlı hale getirmez. Ancak, ideal olarak, yavaşlama miktarı zar zor farkedilmelidir.

VPN’ler giderek daha popüler hale geldikçe, herkesin nasıl çalıştıklarını daha iyi tanıması her zamankinden daha önemlidir. Kaputun altında VPN’lerin düşündüğünüz kadar karmaşık olmadığını göreceksiniz. Sonunda, küçük bir dedektif çalışması ve müdahalesi, bağlantınızın en iyi performans göstermesini sağlamak için uzun bir yol kat edebilir ve artık sizi “VPN bağlantım neden bu kadar yavaş?” Diye merak etmeyecek.

Şunlar da hoşunuza gidebilir:
 • ISS Veri Azaltmayı Durdurma
 • 2020’nin En Hızlı VPN Hizmetleri
 • VPN Hız Testleri
Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me