VPN Kill Switch Nedir?

VPN’ler tüm dünyadaki internet kullanıcıları arasında giderek daha popüler hale geliyor. Ve bu biraz merak. Hepimiz bazen bunu çok zorlaştıran bir ortamda gizliliğimizi ve güvenliğimizi korumanın yollarını bulmaya çalışıyoruz.


Bir VPN bize tam şifreli ve özel bir internet bağlantısı sağlayarak, VPN bize istediğimiz güvenliği ve anonimliği sağlar. Ancak bu koruma ancak en zayıf halkası kadar güçlüdür. Bu bağlantı koparsa ve koparsa, korunmamızı sağlamak için bir VPN kill anahtarı vardır..

Kill Switch’lere Neden Gereklidir?

İnternette hiçbir hizmet% 100 güvenilir olmayacaktır. Buna VPN’ler dahildir.

VPN bağlantıları, kontrolünüz dışındaki çeşitli faktörlerin neden olduğu arızalara karşı hassastır. Bu arızalar, güvenli olmayan bir bağlantı üzerinden kısmen trafik göndermeden uyarı yapmadan tam bağlantı kesmelere kadar her şeyi içerir (ikincisi daha yaygındır).

Bir arıza meydana geldiğinde, VPN kullanan cihaz tipik olarak varsayılan internet bağlantısını kullanmaya geri döner. Bu otomatik olarak gerçekleşir. Daha da kötüsü, bu genellikle farkında olmadan olur.

Bu varsayılan bağlantı standart, şifrelenmemiş (ve dolayısıyla özel değil) çeşittedir. Bu şekilde, verileriniz bir kez daha her türlü potansiyel riske maruz kalır.

VPN sağlayıcıları, elbette, bunun büyük bir sorun olduğunu anlıyor ve çoğunun yazılımlarında yerleşik bir çözümü var. Bu çözüme öldürme anahtarı denir. Bir VPN’in herhangi bir sorunla karşılaştığı anda tüm internet trafiğini otomatik olarak engellemek iştir.

VPN Kill Switch nedir

Basitçe söylemek gerekirse, bir VPN kill switch, bir VPN bağlantısını sürekli olarak izleyen bir yazılım özelliğidir. Sorun belirtileri arayan sessizce arka planda çalışır.

Çoğu VPN hizmeti, istemci uygulamasının bir parçası olarak bir tane içerir.

Bir sorun tespit ettiğinde, kill anahtarı tetiklenir ve cihazınızın tüm trafiğinin İnternet’e ulaşmasını durdurur. Bağlantınızı etkili bir şekilde öldürür.

İndirmelerinizin durduğu ve hiçbir şeyin çalışmadığı aniden bulmak için bir VPN kullandınız mı? Muhtemelen bir öldürme hareketine şahit oldunuz. Evet, sinir bozucu olabilir. Ancak, işini yapmaktan ve sizi korumaktan nefret etmeyin.

İnternet için bir öldürme anahtarı

İnternetiniz devre dışı bırakıldıktan sonra, VPN tekrar çalışmaya başlayana kadar kapalı kalacaktır. Bu bazen birkaç saniye sonra otomatik olarak gerçekleşebilir (ağlar titiz yaratıklardır). Diğer zamanlarda, manuel olarak yeniden bağlanmanız gerekebilir.

VPN bağlantısı geri yüklendikten sonra, kill anahtarı varsayılan izleme durumuna geri döner.

Elbette, VPN uygulamanızı kapatarak internetinizi geri getirebilirsiniz. Unutmayın, artık korunmayacaksınız.

O nasıl çalışır

VPN kill anahtarları, bir bağlantının sağlığını belirlemek için çeşitli izleme ve algılama yöntemleri kullanabilir.

En yaygın yollardan biri IP adreslerinin kullanılmasını içerir. Bu, https://ipleak.net/ gibi bir sitenin yaptığı gibi çalışır.

İnternet kill anahtarı, yalnızca VPN sunucusuyla ilişkili IP’nin dış dünyaya görünür olmasını sağlar. Artık durum böyle değil, fişi çekiyor.

Bir başka popüler uygulama, yalnızca VPN kullanılarak erişilebilen, halka açık olmayan bir IP’ye sürekli bağlantı sağlayan yazılıma dayanmaktadır. Bu bağlantı başarısız olursa, öldürme düğmesi etkinleşir.

Her iki durumda da net sonuç aynı. Bir sorun olur olmaz cihazınızın internetten hızlı bir şekilde bağlantısının kesilmesini bekleyin.

Neden VPN Öldürme Anahtarları Kullanılmalı?

Daha önce de belirtildiği gibi, çoğumuz interneti kullanırken güvenliğimizi ve gizliliğimizi korumak için VPN’lere güveniyoruz. VPN başarısız olursa, artık korunmuyoruz.

Çoğu zaman bunun bir sonucu olmayabilir. Ancak bazen durum böyle olmaktan uzak.

Örneğin, otoriter rejimlerin onları izlemesini önlemek için VPN kullanan gazetecileri ve aktivistleri ele alalım. Verilerinin bir an bile korunmasız kalmasını göze alamazlar.

Eşler arası dosya aktarım yazılımı kullanıcıları da özel dikkat göstermelidir. Birçoğu gerçek IP adreslerini gizlemek için VPN kullanır. VPN bağlantısı koparsa, ISS tarafından sağlanan IP’leri kolayca görülebilir. Bağlantılarını izleyen herhangi bir telif hakkı trolü için kolay hedef haline gelirler.

VPN kullanma nedenlerimiz ne olursa olsun, bir kill switch her zaman beklediğimiz güvenlik ve gizlilik avantajlarından yararlanmamıza yardımcı olur.

Hangi VPN’lerin Öldürme Anahtarı Var

Günümüzde, birçok sağlayıcı hizmetlerinin bir parçası olarak bir internet öldürme anahtarı içerir. Ancak bu, hangilerinin yaptığı her zaman açık olduğu anlamına gelmez.

Bunun nedeni, VPN’lerin genellikle özellik için kendi süslü sondaj adlarını benimsemesidir. Gerçek bir standardizasyon yok.

Bir VPN hizmeti ararken, genellikle hangilerinin web sitelerinin ana sayfasını tarayarak bir öldürme anahtarı sunduğunu bulmak mümkündür. Çok yaygın bir şekilde talep edilen bir şeydir, eğer mevcutsa, reklam vereceğinden emin olabilirsiniz.

Ana sayfada hiçbir şey yoksa, sitenin özellikleri veya SSS bölümlerine göz atın. Hala emin değilseniz veya herhangi bir belirsizlik varsa, doğrudan bir yanıt almak için sağlayıcının müşteri desteğiyle görüşün.

En popüler VPN sağlayıcılarından, kesin olarak kill switch işlevini sunduğumu bildiğim üç tane var. Uygulanabilir olduğunda, ayarı nerede bulacağınıza dair bir ekran görüntüsü de ekledim.

NordVPN

NordVPN logosu

Pek çok insan NordVPN’i pazardaki en iyi hizmetlerden biri olmasa da en üst düzey hizmetlerden biri olarak görüyor. Ve onları neredeyse günlük olarak nasıl kullandığımı görünce, tamamen katılıyorum.

Temiz ve sezgisel bir istemciden teknolojik olarak gelişmiş birçok özelliğe (elbette bir killswitch dahil), bu her şeyi doğru yapıyor gibi görünen bir VPN.

NordVPN’in kill switch’i iki çeşittir. İlk seçenek klasik olanıdır. Bir VPN düşüşü tespit edilirse İnternet erişimini tamamen engeller.

İkinci seçenek, VPN bağlantısı sorun yaşarsa kapatmak istediğiniz uygulamaları tam olarak belirlemenizi sağlar. Böylece, örneğin, BitTorrent istemcinizin öldürülmesini sağlayabilirsiniz, ancak tarayıcınızda kesintisiz bir deneyim yaşamaya devam edebilirsiniz (elbette, web taramanızın artık özel olmadığına aldırmıyorsunuz).

NordVPN ayarlar menüsünde ön ve ortada, öldürme anahtarı geçişlerini bulmak çok kolay.

NordVPN istemci uygulamasında internet kill switch'in yeri

NordVPN, Panama’ya dayanmaktadır (çevrimiçi sansür veya gözetimin kimsenin sözlüğünde olmadığı) ve günlük kaydı kesinlikle sıfırdır. Böylece, tam gizlilik sağlanır.

Ayrıca 58 ülkede etkileyici ve sürekli büyüyen sunucular çalıştırıyorlar. Bu sunucular da onlara attığınız her türlü cezaya maruz kalabilir (NordVPN hız testlerimce kanıtlandığı gibi).

Sonuç olarak, Nord’un en iyi VPN sağlayıcısı olarak ününü hak ediyor.

Artıları
 • Sıfır günlük kaydı ile mükemmel gizlilik
 • Büyük (ve sürekli büyüyen) sunucu ağı
 • İyi bağlantı performansı
 • Özel sunucular (çift VPN, gizlenmiş ve VPN üzerinden Tor dahil)
 • Temiz, kullanımı kolay istemci
 • Netflix ve diğer akış hizmetlerinin çoğuyla çalışır
 • Torrenting ve P2P’e izin verir
 • Özel IP adresleri sunar
Eksileri
 • Ayrı tünelleme özelliği yok
 • Kısa vadeli planlarda biraz pahalı

PureVPN

PureVPN logosu

Benim tercihlerimden biri olan PureVPN’in kullanımı kolay müşterisi birçok gelişmiş teknolojiyle doludur. Kill anahtarına ek olarak, reklam engelleme ve sunucu düzeyinde antivirüs de içerir.

İnterneti kapatmanın yanı sıra, PureVPN size öldürme anahtarını değiştirmek için birkaç ayar sunuyor. Bağlantı kesildikten sonra, istemcinin elle yapmak yerine VPN’ye otomatik olarak yeniden bağlanmayı denemesini sağlayabilirsiniz. Bu özelliği sık sık açtığımı düşünüyorum. Ne kadar az bebek bakmam gerekiyorsa o kadar iyi.

Başka bir seçenek, VPN ile manuel olarak bağlantıyı kesseniz bile kill switch’in tetiklenmesini sağlar. Bu da oldukça faydalı olabilir. Temel olarak, önemli bir şey yaparken VPN’yi yanlışlıkla kapatmanızı önler.

PureVPN’in istemcisinde yukarıdaki ayarların tümünü kolayca değiştirebilirsiniz..

PureVPN istemci uygulamasında internet kill switch'in yeri

Altyapı açısından, PureVPN’in dünyanın 131 ülkesinde sunucuları vardır. Bu onları coğrafi çeşitlilik için en iyinin en iyisi yapar. Bu sunucuların performansı da yakın zamanda yapılan bir yükseltme döngüsü sayesinde orada. İster 4K video akışı yapmak isterse de yoğun bir indirici olun, mükemmel elinizdesiniz.

PureVPN, etrafındaki en eski ve en popüler VPN’lerden biridir. Tüm cephelerde teslimat yapıyorlar ve yanlış gidemeyeceğiniz bir sağlayıcı.

Artıları
 • Mükemmel hızlar
 • Büyük sunucu ağı (131 ülke)
 • Netflix, iPlayer ve diğer 70’den fazla akış hizmetinin engelini kaldırır
 • 50’den fazla cihaz ve platformla uyumlu
 • Bağımsız olarak doğrulanmış sıfır günlük VPN sağlayıcısı
 • Özel IP seçeneği
 • Büyük bir değer
Eksileri
 • Uygulamalar biraz daha lehçe kullanabilir
 • Bazı kesintili bağlantı sorunları

CyberGhost

CyberGhost logosu

Gizlilik söz konusu olduğunda, diğer birkaç hizmet CyberGhost’tan daha iyi işler yapar. Güçlü şifreleme, sıkı bir kayıt tutmama politikası vardır ve gizlilik dostu bir ülke dışında çalışırlar. O zaman sadece bir kill anahtarının tüm bu büyük anonimlik özelliklerine kadar tam bir yedek olarak kullanılabilir olması mantıklıdır.

CyberGhost’un yazılımında bulunan kill anahtarı her zaman açıktır (bu nedenle nerede bulacağına dair ekran görüntüsü yoktur). Kullanıcıların büyük çoğunluğu için bu iyi bir şeydir. Özellik çalışıyor ve iyi çalışıyor.

Bununla birlikte, daha fazla VPN kullanıcısıysanız, kapalı olmasını istediğiniz durumlar olabilir. Bu durumda, diğer sağlayıcılardan birine bakmanız gerekir..

CyberGhost diğer tüm cephelerde de sunar. Onlar tüm dünyada yayılmış seçim için sunucuları bol var. Bu VPN ayrıca mükemmel indirme hızları sunar ve diğerlerinin doğru yapmanın bir örneği olarak bakması gereken müşteri desteği ile birlikte gelir.

Artıları
 • Maksimum gizlilik için sıfır günlük kaydı
 • 90 ülkede 7100’den fazla sunucuyla mükemmel sunucu dağıtımı
 • Çok yüksek bağlantı hızları
 • ABD Netflix ve BBC iPlayer ile çalışır
 • P2P torrentine izin verir
 • 45 günlük uzun para iade garantisi
Eksileri
 • Şüpheli itibara sahip ana şirket
 • Katlanmış manuel OpenVPN kurulumu
 • Çin’den çalışmıyor

Lütfen yukarıdaki kısa listenin elbette münhasır olmadığını unutmayın. Onlar sadece bu işlevselliği uygulayan kişisel favori sağlayıcılarım. Diğer birçok VPN de bunu yapar. Örneğin, ExpressVPN’in bir kill anahtarı da vardır. Özel İnternet Erişimi ve VyprVPN de öyle.

Bağlantı İzlemeyi Etkinleştirme

İnternet kill switch VPN ile kaydolduktan sonraki adım, özelliğin etkinleştirildiğinden emin olmaktır. Bunu yapmanın yolu, VPN sağlayıcınızın yazılımına bağlı olarak değişir.

Çoğunlukla, killswitch’i etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak, VPN yazılımının ayarlar menüsünde bulunur. Tuzuna değer olan her sağlayıcı, onu nasıl bulacağına dair özel talimatlara sahip olacak.

VPN’yi ilk kez kullanmadan önce ayarı bulmak da önemlidir. Tüm sağlayıcılar özelliği varsayılan olarak etkinleştirmez.

Bir VPN Kill Switch Nasıl Test Edilir

Normal şartlar altında bir internet kapalı anahtarını test etmek zor olabilir. Gerçekten, en iyi yol VPN’i kullanmak ve bir kesinti beklemektir. Bununla birlikte, özelliği tetiklemeye zorlamak için birkaç basit yol var..

Her iki yol da video akışı içerir.

VPN’ye bağlanın ve Netflix, YouTube veya seçtiğiniz herhangi bir diğer büyük akış hizmetine gidin. Bir kez orada, mümkün olan en yüksek kalitede video akışına başlayın.

Ardından, Wi-Fi veya kablolu bağlantınızın geçici olarak bağlantısını kesin. Hız çok önemli olduğu için, ikincisi daha iyi bir seçimdir.

Kısa bir kesinti, VPN’nin bağlantısının kesilmesine ve kendini yeniden bağlanmaya çalışmasına neden olmalıdır. Bağlantısı kesildiğinde oynattığınız video duraklatılacak veya arabelleğe alınmaya çalışılmalıdır. VPN’nin yeniden bağlandığını görene kadar iyileşmemelidir.

Alternatif olarak, bazı VPN sağlayıcıları kill anahtarlarının uygulama başına modda çalışmasına izin verir. Başka bir deyişle, özellik tetiklendiğinde, sisteminizi bağlantı sistemi genelinde engellemek yerine interneti kullanan uygulamaları kapatır..

Bu durumda, yukarıda verilen video talimatlarını tekrarladıktan sonra, akış için kullandığınız web tarayıcısının VPN bağlantısı kesildiği anda kapanması gerekir. Eğer öyleyse, öldürme anahtarınız çalışıyor. Değilse, bir şey doğru değil.

VPN Bağlantı Kesilmelerinin Başlıca Nedenleri

Bir kill switch, VPN sorunu olduğunda gizliliğinizin korunmasına yardımcı olsa da, yapılacak en iyi şey, öncelikle açılma ihtiyacını en aza indirmektir..

Bir VPN’nin neyin çıkmasına neden olabileceğini anladığınızda, bu faktörleri mümkün olduğunca azaltmaya çalışabilirsiniz. VPN bağlantı kesilmelerinin en yaygın üç nedeni aşağıdaki gibidir.

Ağ Koşulları

Çoğu zaman, VPN kararlılığı ile ilgili sorunlar, altta yatan internet bağlantısını etkileyen sorunlara kadar uzanır. Kötü Wi-Fi sinyal gücü gibi şeyler, veri bağlantı paketlerinin düşmesine ve sonuç olarak VPN bağlantılarının kesilmesine yol açar.

Çözüm basit. Wi-Fi kaynağına yaklaşın veya kablolu bağlantıya geçin.

Yerel ağınızın ötesinde, eviniz ile VPN sunucusu arasındaki internet yolundaki tıkanıklık ve paket kaybı da sorunlara neden olabilir. Bu tür sorunlar maalesef tamamen sizin kontrolünüz dışında.

Bu ikinci durumda, sahip olduğunuz tek seçenek verilerinizin izlediği yolu değiştirmeye çalışmaktır. Farklı bir VPN sunucusuna bağlanarak bunu yapabilirsiniz.

Şifreleme Ayarları

Çoğu VPN sağlayıcısı, aralarından seçim yapabileceğiniz farklı düzeylerde şifreleme sunar. Şifreleme ne kadar yüksek ve güvenli olursa, o kadar fazla işleme gücü gerekir.

Şifrelemeyi işlemek için gereken işlem gücü eksikliği nedeniyle VPN bağlantıları kararsız hale gelebilir. Sunucu veya cihazınız (veya her ikisi), daha yüksek seviyeler için gereken ek yükü ele almakta zorluk çekebilir.

Durumun bundan şüpheleniyorsanız, şifrelemeyi daha düşük bir ayara getirin (günlük kullanım için yine de yeterince iyi olacaktır). VPN düşerse, suçluyu buldun.

VPN Protokolü Seçimi

Genellikle, VPN sağlayıcıları UDP veya TCP bağlantı protokolü (özellikle OpenVPN ile) arasında geçiş yapmanıza izin verir. Amaçlarımız için, bu iki ayar hakkında anlamanız gereken tek şey, TCP bağlantılarının UDP bağlantılarından daha kararlı olmasıdır.

Bu nedenle, yalnızca UDP’den (varsayılan olma eğilimindedir) TCP’ye geçiş yapmak VPN düşüşlerinizi düzeltebilir. Bununla birlikte, TCP bağlantılarının biraz daha yavaş olma eğiliminde olduğunu unutmayın (bu yüzden UDP genellikle varsayılan değerdir).

Yönlendirici, Güvenlik Duvarı ve Antivirüs Ayarları

Bazı durumlarda yönlendirici ayarları, güvenlik duvarları ve virüsten koruma yazılımı bir VPN bağlantısını engelleyebilir ve kesintili olmasına neden olabilir.

Durumun bu olup olmadığını kontrol etmenin en kolay yolu, tüm güvenlik duvarlarınızı ve virüsten koruma programlarınızı geçici olarak devre dışı bırakmaktır. VPN kararlılığı artarsa, bunları tek tek yeniden etkinleştirmeye başlayın.

Eliminasyon sürecini kullanarak, sorunun nerede olduğunu öğrenebilmelisiniz.

Bir VPN sağlayıcısı, hangi belirli ayarların kontrol edileceğini size söyleyebilir. Destekle iletişime geçmekten ve yardım istemekten çekinmeyin.

VPN Bırakmalarına Karşı Diğer Koruma Yöntemleri

VPN kill switch’e sahip olmanın harika bir fikir olduğunu düşündüğünüzde (öyle), ancak yıllardır mutlu bir şekilde kullandığınız VPN sağlayıcısında bir tane yok mu? Yardımcı olabilecek birkaç üçüncü taraf uygulaması var.

VPNetMon

VPNetMon, IP adresi izleme ve bununla birlikte internet kapatma anahtarı işlevselliği sağlayan ücretsiz bir çözümdür.

VPNetMon izleme aracının ekran görüntüsü

Kullanmak için, bir VPN’ye bağlandıktan sonra cihazınıza atanan IP adresini belirterek başlarsınız. Ne olduğunu öğrenmek için http://www.whatsmyip.org/ gibi bir web sitesine gidebilirsiniz..

IP belirtildiğinde, VPNetMon’un arayüzü üzerinden tüm internet bağlantılı yazılımları (tarayıcınız veya P2P istemciniz gibi) açın.

Herhangi bir noktada VPN bağlantısı kesilirse, VPNetMon bir IP adresi değişikliği algılayacaktır. Bu, kill anahtarını tetikler ve arayüzü aracılığıyla daha önce açtığınız tüm yazılımlardan çıkar.

VPN İzleyici

Ücretsiz ve ücretli sürümleri bulunan VPN Watcher, VPNNetMon ile aynı şekilde çalışır.

VPN Watcher izleme aracının ekran görüntüsü

Bununla birlikte, ücretli sürüm daha sık bağlantı kontrolüne izin verir. Bu, VPN bağlantısı düştüğünde önemli bir veri sızıntısı olasılığını azaltır.

VPN Watcher ayrıca sınırsız sayıda internet bağlantılı uygulamayı da kontrol edebilir ve VPN ile ilgili bir sorun algılandığında programları kapatmak yerine askıya alma seçeneğine sahiptir.

Alt çizgi

Günümüzde VPN’ler oldukça sağlam ve sürekli bağlantı kesintileri genellikle geçmişte kaldı. Dedi ki, hala ara sıra oluyorlar.

Anonimlik endişelerinizdeyse ve çevrimiçi etkinliklerinizi her zaman özel tutmak önemliyse, bir VPN kill switch bir zorunluluktur.

Internet Kill Switch Karşılaştırmalı VPN’ler

Sağlayıcı Öldürme Anahtarı

İnceleme | Hız Testi | Sunucu listesi
Evet
Ülkeler:58
Sunucular:5645
Protokoller:OpenVPN, L2TP, PPTP, IPSec / IKEv2
Platformlar:Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Yönlendiriciler
Bağlantılar:6
Kerestecilik:Günlük kaydı yok
Yer:Panama
1 Aylık Plan:$ 11.95 / ay
Yıllık Plan:$ 3.49 / ay
Ücretsiz deneme:Hayır
Para iade:30 gün
Ödeme:Kredi kartları (Visa, MC, Amex, Discovery), Kripto (Bitcoin, Etherum, Ripple), Amazon Pay, Alipay, UnionPay, Diğer

Hız Testi | Sunucu listesi
Evet
Ülkeler:131
Sunucular:2070
Protokoller:OpenVPN, L2TP, PPTP, SSTP, IPSec / IKEv2
Platformlar:Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Yönlendiriciler
Bağlantılar:5
Kerestecilik:Bağlantı tarihi, kullanılan toplam bant genişliği
Yer:Hong Kong
1 Aylık Plan:10,95 $ / ay
Yıllık Plan:3,33 $ / ay
Ücretsiz deneme:Hayır
Para iade:31 günler
Ödeme:Kredi Kartı, PayPal, BitCoin, Alipay, Büyük Hediye Kartları, CashU, Diğer Kripto Para Birimleri, Paymetwall

Hız Testi | Sunucu listesi
Evet
Ülkeler:90
Sunucular:7159
Protokoller:OpenVPN, L2TP / IPSec, PPTP
Platformlar:Windows, Mac, Linux, iOS, Android, Kodi, Yönlendiriciler
Bağlantılar:7
Kerestecilik:Günlük Yok
Yer:Romanya
1 Aylık Plan:$ 12.99 / ay
Yıllık Plan:$ 2.75 / ay
Ücretsiz deneme:Evet
Para iade:45 Gün
Ödeme:Kredi Kartı, PayPal, Bitcoin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map