VPN’ler Ne Kadar Güvenli ve Güvenli

Çok uzun zaman önce, internet bize ilginç bir meraktan biraz daha fazla oldu. Ancak bugün, hayatımızın hemen hemen her alanında rol oynadığını söylemek doğru. Ellerimizin avuçlarına yepyeni bir kolaylık ve fayda seviyesi getirdi.


Ancak, internetin getirdiği tüm faydalar için riskler de getirir. Ve kendimizi farklı çevrimiçi tehditlerden korumak için, birçoğumuz VPN teknolojisini düşünüyor veya zaten başvurduk.

Kağıt üzerinde, VPN’ler iş için mükemmel bir araç gibi görünüyor. Verilerimizi şifreliyor ve anonimleştirerek, meraklı gözlerden uzak ve güvende tutuyorlar.

Ancak pratikte VPN’ler güvenli midir? İşler kesinlikle biraz karmaşıklaşıyor.

Bir VPN kullandığınızda, trafiğinizi üçüncü bir tarafa (VPN sağlayıcı) dağıtarak gizliliğinizi ihlal etmemelerine güvenirsiniz. Bu, bir VPN sağlayıcı seçerken dikkatli olmanızı çok önemli hale getirir. Yanlış seçerseniz, bir gizlilik kabusunu diğeriyle değiştirebilirsiniz..

Öyleyse çevrimiçi gizliliğinize yönelik tehditlerin neler olduğuna ve bunlardan kaçınmak için tam olarak nasıl güvenilir bir VPN hizmeti seçebileceğinize bir göz atalım.

VPN’e veya VPN’e değil

En belirgin çevrimiçi tehditler suçtur. Hırsızlar genellikle giriş bilgileri, kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler ve kredi kartı numaraları gibi kullanıcı verilerini çalmak ve bunlardan kazanç sağlamak için büyük çaba harcarlar..

Ancak, suçlular ellerinizi bilgilerinize sokmaya çalışırken yalnız değiller. İnternet gizliliği korumaları birçok ülkede (başlangıçta var oldukları varsayılarak) yollara düşüyor.

ISS’ler ve Veri Toplama

Ortalama bir internet servis sağlayıcısının (İSS) kullanıcıları hakkında ne kadar veri topladığını görmek sizi şaşırtacaktı. Ve bunu da yapmayı seviyorlar. Bazıları sizi gözetlemek için onlara izin verirseniz indirimli fiyatlandırma sunmaya kadar gider (ayrıntılar güzel baskıda saklanır).

Neden tüm bu bilgileri toplayalım? Elbette en yüksek teklif verene satmak için. Çok karlı bir iş modeli.

IPS’nizin sizin hakkınızda toplayabileceği ve muhtemelen toplayabileceği veriler aşağıdakilerden herhangi birini içerebilir:

 • Tek tek şifrelenmemiş web sayfaları görüntülendi
 • Ziyaret edilen alanlar ve şifrelenmiş sayfalar
 • Kullanılan çevrimiçi hizmetler
 • İndirilen kişiler dosyaları
 • Gönderenler, alıcılar ve muhtemelen şifrelenmemiş e-postaların içeriği

Bu bilgilerden, bir İSS şok edici derecede doğru bir resim geliştirebilir.

Örneğin, hangi hastalıkları hakkında bilgi okuduğunuza veya hangi tıbbi hizmetleri aradığınıza bağlı olarak kısmi bir tıbbi profil oluşturabilirler.

En sık ziyaret ettiğiniz site türlerine göre cinsiyetinizi ve yaklaşık yaşınızı anlayabilirler.

Hatta politik eğilimlerinizi, cinsel tercihinizi veya çevrimiçi davranışlarınızla gösterilen diğer kişilik özelliklerini öğrenebilirler.

Ve belki de en korkutucu şekilde, toplanan verileri en azından doğru olup olmadığını iki kez kontrol edemezsiniz..

VPN’ler Sizi Nasıl Koruyabilir

Bir VPN kullandığınızda, ISS’nizi karanlıkta bırakırsınız. VPN, cihazınız ile VPN sağlayıcısı tarafından kontrol edilen bir sunucu arasında şifreli bir bağlantı (veya tünel) oluşturur.

Ancak varsayılan olarak, tüm internet trafiğiniz bu tünelden geçecektir. Durum böyle olduğu sürece, ISS’niz çevrimiçi etkinlikleriniz hakkında hiçbir şey bulamayacak.

Güvenilir bir VPN sizi çevrimiçi güvenli ve anonim tutar

Her şey şifrelenir ve VPN sunucusu üzerinden yönlendirilir. Dolayısıyla, İSS’niz verilerin nereye gittiğini, kimden geldiğini veya ne içerdiğini bilemez.

Yine de belirtildiği gibi, bu sadece güven yükünü İSS’den ve VPN hizmetine kaydırır. Sonunda güvenilir bir VPN sağlayıcısı kullanmıyorsanız, kişisel bilgilerinizden kimlerin yararlandığını sadece değiştiriyorsunuz, başka bir şey değil.

Güvenilir bir VPN Sağlayıcısı Neden Önemli?

Kendinizi bir ISS’ye veya başka bir yetkisiz üçüncü tarafa karşı korumak için bir VPN hizmeti kullanırken, VPN’in kendilerine benzememesine güveniyorsunuz. İnternet trafiğinizi kaydetmemeleri veya izlememeleri ya da çevrimiçi alışkanlıklarınızı veya kişisel bilgilerini bunun için ödeme yapmak isteyen herkese satmamalarına güveniyorsunuz.

Aslında, her VPN sağlayıcısı sunucularından birini kullanmak için oturum açmanızı gerektirdiğinden, trafiğinizi açıkça size ait olarak etiketliyorsunuz. VPN hizmeti etkinliklerinizi kataloglamaya karar verdiyse, işler daha da uzlaşabilir.

Üzücü gerçek şu ki, bilgisiz kullanıcılara para yatırmak isteyen her zaman dürüst olmayan VPN sağlayıcıları vardır. Her zaman bir gizlilik korkusu olduğunda, pazarda sürüyorlar.

Bir VPN sağlayıcısını seçmemek sizi başladığınızdan çok daha kötü bir durumda bırakabilir ve gizliliğinizi ve güvenliğinizi yepyeni bir şekilde tehlikeye atabilir.

Bir VPN Ne Kadar Güvenli ve Güvenli

Önce bireysel sağlayıcıların politikalarını ve davranışlarını bir kenara bırakalım.

Çoğu ticari VPN hizmetinin arkasındaki teknoloji çok sağlamdır ve güvenliğiniz ve gizliliğiniz için mükemmel koruma sağlar.

Genel olarak konuşursak, doğru kurulmuş bir VPN, yetkisiz kişilerin veya kuruluşların internet trafiğinizi analiz etmesini ve herhangi bir etkinliği size geri bağlamasını imkansız hale getirir..

Bir VPN’nin yalnızca cihazınız ile VPN sunucusu arasındaki verileri şifreleyeceğini hatırlamak önemlidir. Bu sunucuyu nihai hedefine gitmesi için terk ettikten sonra, VPN olmayan herhangi bir trafik gibi müdahaleye karşı savunmasızdır.

Ancak, bu noktada, VPN sunucusu trafiğin kaynağı olarak kabul edilir. Herkesin bunu izlemesi (ve hangi çevrimiçi etkinlik yapılıyorsa) size geri dönmek çok zor olurdu.

Güvenli bir VPN’de Neler Arar

Dolayısıyla, teknoloji açısından bir VPN güvenlidir. Ancak, sağladığı gizlilik ve güvenlik sağlayıcısı tarafından kolayca zarar görebileceğinden, saygın ve şeffaf bir VPN hizmeti seçmek çok önemlidir.

Bunu yapmazsanız, gizlilik ve güvenlik için bir VPN hizmeti için ödeme yapma amacının tamamını yenersiniz. Parayı boşa harcıyorsun.

Bir VPN’nin size en iyi korumayı sağlayacağından emin olmak için aramanız gereken şeylerin bir listesi vardır. Başlangıç ​​olarak, düşündüğünüz herhangi bir sağlayıcı şu teknik özellikleri sunmalıdır:

 • 128 bit veya 256 bit şifreleme
 • DNS sızıntı koruması
 • Bağlanmak istediğiniz ülkelerdeki çok sayıda sunucu
 • Daha iyi anonimlik için paylaşılan (ayrılmış olmayan) IP adresleri
 • Platformlar arası destek
 • TCP veya UDP protokollerinin seçimi

Bunların tümü kullanılabilir olduğunda, maksimum esneklik ve geniş uyumluluk sunan sağlam ve güvenli bir VPN hizmeti alırsınız. En azından teknoloji açısından, yani.

Böyle bir sağlayıcı bulduktan sonra, dikkatinizi şirkete ve güvenliğiniz ve gizliliğiniz üzerinde etkisi olabilecek çeşitli politikalarına yönlendirmelisiniz. Aşağıdakilerin hepsine sahip olduklarından emin olun:

 • Kullanıcı veri toplama uygulamalarını özetleyen açık bir politika
 • Trafik kaynağı veya varış yeri kaydı yok
 • Kullanıcı oturumlarını veya oturum kapatmalarını izlemez (en azından, ideal olarak hiçbir şey yapmaz)
 • Sunuculara veya istemcilere üçüncü taraf erişimi yok
 • Gerçekten anlayabileceğiniz bir Hizmet Şartları sözleşmesi

Bir VPN sağlayıcı tüm bu kutuları işaretlediğinde, tüm teknik gereksinimleri karşılamanın ötesinde, verilerin onlarla iyi ellerde olması için mükemmel bir şans var.

Bununla birlikte, her zaman sadece sözlerini söyleme. Biraz daha okuma yapın ve sağlayıcının politikalarına uymadığı veya bulunmadığını söyledikleri veri topladığı keşfedilen örnekleri bulup bulamayacağınızı görün.

İyi bir başlangıç ​​noktası istiyorsanız, CyberGhost, NordVPN ve Surfshark gibi hizmetler kişisel olarak kullandığım ve güvendiğim seçeneklerdir.

Ücretsiz VPN’ler Güvende mi?

Güvenli, güvenli ve yukarıda karşıladığım (aklıma uygun olan) gereksinimleri karşılayan ücretsiz bir VPN hizmeti bulmak o kadar kolay değil. Ama yine de birçok insan onları kullanıyor.

Çoğu ücretsiz VPN, güvenlik özellikleri ve verdikleri anonimlik düzeyleri hakkında cesur iddialarda bulunur. Ama neredeyse hiçbiri onlara yetişmiyor.

Basit gerçek şu ki, sunucular ve bant genişliği paraya mal oluyor. “Ücretsiz” bir VPN bu maliyetleri bir şekilde karşılamalıdır ve kişisel bilgilerinizi ve çevrimiçi alışkanlıklarınızı satmak şaşırtıcı derecede karlı olabilir (herhangi bir reklam geliri biçiminden daha fazla, ücretsiz VPN’ler için başka bir ortak gelir kaynağı).

Veri satan güvenilmez ücretsiz bir VPN

Bilinen birkaç ücretsiz VPN hizmeti, veri toplama uygulamalarıyla zaten güvensiz ve gevşek olarak ortaya çıkmıştır.

Örneğin, Hola, VPN kullanıcılarının bant genişliğini üçüncü taraflara satarak kırmızıya yakalandı. Yazılımları, bir saldırganın bir kullanıcının cihazının tam kontrolünü ele geçirmesine izin verecek bir kusur bile içeriyordu..

Yaygın olarak kullanılan ücretsiz bir mobil VPN hizmeti olan Betternet’in, uygulamalarına yerleştirilmiş 14 adede kadar ayrı izleme kütüphanesi içerdiği bulundu. Muhtemelen, Betternet’i kullanmak gizliliğiniz için hiçbir koruma türü kullanmaktan daha kötüydü.

Şahsen, her zaman ücretsiz bir VPN üzerinden ücretli bir VPN seçeceğim. Bir yandan güvenebileceğim birkaç istisna dışında, ücretsiz tehlikeli VPN’lerin düpedüz tehlikeli olmasa bile en iyi şekilde sorgulanabilir olduğunu düşünüyorum. Belki de azınlık benim, ama Surfshark veya CyberGhost gibi kaliteli bir sağlayıcı alabiliyorsanız ayda birkaç dolar kadar, benim için karar beyinsizdir.

Akıllıca Seçin, Güvende Kalın

Güvenilir, güvenli ve güvenilir bir VPN seçmek önemsiz bir konu değildir ve yanlış anlarsanız sonuçları olur. Bir VPN hizmeti kullanmak, tüm internet etkinliğinizi ve verilerinizi ellerine verir. Bazı durumlarda, bu ISS’nize güvenmekten daha kötü olabilir.

Yüksek güvenlik ve gizlilik standartlarına sahip dürüst bir sağlayıcı bulmak için bu makaledeki önerileri izleyin. Araştırmanızı yaparken biraz zaman ayırın.

Sizi ve verilerinizi korumak için elinden gelen her şeyi yapması muhtemel birçok güvenli VPN var. Bunlardan birini kullanmak, tartışmasız, internet kullanıcılarının herhangi birinin yapabileceği en iyisidir.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map